Mėnesio sandoris: „Thoma Bravo“ fondas už 2 mlrd. USD perka edukacijos technologijų kompaniją „Instructure“

JAV privataus kapitalo fondas Thoma Bravo gruodžio pradžioje pateikė pasiūlymą už USD 2 mlrd. įsigyti listinguojamą edukacijos technologijų bendrovę Instructure, geriausiai žinomą dėl internetinės mokymų valdymo platformos Canvas.
Tai sudaro USD 47,6 už akciją arba 10% mažiau nei bendrovės akcijos kainavo biržoje dieną prieš pasiūlymo paskelbimą. Pasiūlymas galios 35 dienas, tokiu būdu duodant laiko bendrovės valdybai apsvarstyti alternatyvius pasiūlymus. Thoma Bravo savo pranešime pabrėžė, kad tikisi, jog dabartinė Instructure vadovybė išliks ir po sandorio, kuris turėtų būti užbaigtas 2020 m. pirmąjį ketvirtį.
Fondo siūloma kaina sudaro 7 metinių 2019 m. Instructure pajamų sumą. Bendrovė 2019 m. pabaigoje tikisi galų gale kirsti nulio zoną ir nuo 2020 m. pradėti generuoti teigiamus pinigų srautus.
Įtartinas pasiūlymas
Pasiūlymo kaina iš esmės sutampa su rinkos analitikų nuomone, išsakyta prieš paskelbiant planuojamą įsigijimą. Kita vertus, trims fondams bendrovės akcininkams, šiuo metu valdantiems daugiau nei 18% Instructure akcijų, šį kaina pasirodė per maža netrukus po pasiūlymo paskelbimo fondai pranešė, kad pasiūlymui nepritars. Fondų atstovai kritikavo tiek per mažą kainą, tiek patį pasiūlymo procesą kaip neskaidrų, skubotą ir net galimai su interesų konfliktais.
Fondams įtarimų sukėlė faktas, jog visai neseniai Instructure paskelbė svarstanti strategines alternatyvas, taip pat ir finansinio ar strateginio investuotojo pritraukimą, o vos po trijų savaičių Thoma Bravo pateikė pasiūlymą. Be to, keletas iš Instructure vadovų anksčiau yra vadovavę vienai iš Thoma Bravo valdomų įmonių, o įmonės vadovas Danas Goldsmithas akcininkams yra pareiškęs, jog nenori dirbti su kai kuriais potencialiais investuotojais. Visa tai sukėlė įtarimų, jog D.Goldsmithas gali būti asmeniškai suinteresuotas Thoma Bravo įsigijimu.
Canvas sėkmės faktoriai
Pagrindinis Instructure produktas Canvas yra didžiausia Šiaurės Amerikoje internetinė mokymų valdymo platforma (angl. learning management system). Tokių platformų tikslas valdyti mokymo(si) procesą, o kai kada teikti ir e-mokymosi paslaugas. Labai supaprastintai kalbant tai tarsi universitetų ir koledžų (o vis dažniau ir korporacijų) virtualios sistemos, kuriuose aktualia informacija keičiasi studentai bei dėstytojai.
Canvas viena vėliausiai susikūrusių tokio tipo sistemų įkurta vos prieš 8 m., iš karto ėmė augti itin sparčiai ir netrukus tapo pirmaujančia Šiaurės Amerikoje bei sparčiausiai visame pasaulyje augančia platforma, besivejančią tokius rinkos lyderius kaip Moodle ar Blackboard.
Ekspertai tarp Canvas sėkmės faktorių mini ne tik galutiniams vartotojams patrauklų ir intuityvų dizainą, bet ir tokius sprendimus kaip virtualus duomenų talpinimas debesyje ir Amazon Web Services debesų kompiuterijos paslaugos, gerokai sumažinusius tiesioginių klientų universitetų IT specialistų galvos skausmus dėl serverių priežiūros ir nepertraukiamo veikimo užtikrinimo.
Įsigijimai populiarus būdas augti edtech sektoriuje
Panašu, kad Instructure įsigijimas bus bene didžiausias aistras sukėlęs sandoris edtech (angl. education technologies) segmente. Tačiau, toli gražu ne vienintelis: šio segmento kompanijos saldus kąsnelis privataus kapitalo ar technologijų įmonėms. Pastaraisiais metais savininkus keitė tokie edtech milžinai kaip Civitas, Pearsono K-12 Courseware verslas, Trilogy, Schoology. 2020 m. pirmąjį pusmetį ant prekystalio turėtų atsidurti ir bene didžiausia kompanija Ellucian, kurios vertė, planuojama, viršys USD 5 mlrd.
Įsigijimų pikas pastebimas visame edukacijos sektoriuje: Berkery, Noyes & Co. investicijų bankas skaičiuoja, jog pagal vertę pikiniai metai buvo 2017, kai sandorių vertė viršijo USD 13 mlrd., tačiau 2019 m., tikėtina, sumuš rekordus pagal sandorių skaičių šių turėtų būti ne mažiau kaip 350.
Thoma Bravo taip pat yra žinoma savo strategija auginti portfelio kompanijas per įsigijimus: tipiškai fondas negaili pinigų įsigyti stambią bendrovę su solidžia klientų baze, o toliau perka to paties sektoriaus mažesnes kompanijas už mažesnius daugiklius. Pranešime dėl planuojamo Instructure įsigijimo, Thoma Bravo taip pat pabrėžė, jog tikisi tokią strategiją įgyvendinti ir Instructure atveju. Tai nebūtų pirmieji Instructure įsigijimai: nuo 2017 m. kompanija jau įsigijo 3 edtech bendroves.
Reikšmė Lietuvai
Jei investuotojai į edtech sektorių nuspręstų pasidairyti Lietuvoje, atrastų ne vieną specializuotą bendrovę, tačiau visos kompanijos kol kas labai nedidelės.
Didžiausią, EUR 1 mln., apyvartą yra paviešinusi Tamo grupė. Nuo jos kiek atsilieka Nacionalinis švietimo centras. Abi šios kompanijos teikia e-dienynų ir susijusias paslaugas.
Tuo tarpu Bitdegree, vienas jaunausių edtech startuolių Lietuvoje, sukūręs e-kursų platformą, panašu, nusiteikęs ambicingiausiai: 2018 m. skelbiasi pritraukęs EUR 20 mln. per ICO, o vos per dvejus metus nuskynė laurus dviejuose tarptautiniuose inovacijų konkursuose EdTech x Europe bei World Summit Awards.
Straipsnio autorė Jūratė Majauskienė yra Lietuvos finansų patarėjų įmonės Summa Advisers asocijuotoji partnerė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti