28 m. be recesijos gyvenanti šalis nekeičia palūkanų

Dešimtmečius be recesijos gyvenančios Australijos centrinis bankas antradienį išlaikė rekordiškai žemas palūkanų normas, nepaisydamas neapibrėžtumo dėl vartotojų išlaidų prieš šventinį sezoną.
Australijos centrinio banko vadovas Philipas Lowe pranešė, kad bazinė palūkanų norma išliks nepakitusi ir sieks 0,75%, nes pasaulinės ekonomikos augimo lėtėjimo rizika esą pastaruoju metu sumažėjo.
Nuo šių metų sausio iki birželio išteklių turtinga ekonomika fiksavo silpniausią metinį augimą per dešimtmetį ir ūgtelėjo tik 1,4%, nors Ph. Lowe teigė, kad ekonomika pasiekė švelnų posūkio tašką.
Jo teigimu, iki 2021 metų augimas pasieks 3%.
Žemos palūkanų normos, pastaruoju metu sumažinti mokesčiai, nuolatinės išlaidos infrastruktūrai, kylančios būsto kainos ir geresnė išteklių sektoriaus perspektyva turėtų palaikyti augimą, sakoma Ph. Lowe pranešime.
Australija kovoja su mažu darbo užmokesčio augimu, kuris, pasak centrinio banko vadovo, kurį laiką liks vangus.
Pagrindinis vidaus neapibrėžtumas ir toliau lydi vartojimo perspektyvas, o ilgalaikis namų ūkių disponuojamųjų pajamų padidėjimas tebėra nedidelis ir tebeslegia vartotojų išlaidas, pabrėžė jis.
Poveikis greičiausiai bus jaučiamas mažmeninės prekybos sektoriuje, kuris per paprastai įtemptą kalėdinį metą pastarąjį dešimtmetį silpnėjo.
Tikimasi, kad ilgas mažų palūkanų normų laikotarpis padės pasiekti užimtumo ir infliacijos tikslus, o bankas yra pasirengęs toliau švelninti pinigų politiką, kad palaikytų augimą.
Analitikai mano, kad kitų metų pradžioje bazinė palūkanų norma bus toliau mažinama.
Kas padeda ekonomikai
Australija be ekonomikos recesijos (dviejų ketvirčių iš eilės, kai ekonomika susitraukia) gyvena jau 28 metus iš eilės.
Daugelis analitikų sako, kad išvengti recesijos Australijai padeda gausūs jos ištekliai geležies rūdos, dujų, anglių.
Sparčiai auganti Kinija, kuri palyginti netoli nuo Australijos, yra viena pagrindinių Australijos išteklių naudotojų. Australijos ištekliai naudojami didelės apimties Kinijoje vykdomoms investicijoms į infrastruktūrą.
CNBC kalbinti ekonomistai sako, kad Australijai išvengti recesijos padeda ir žemas skolų lygis, taip pat dar praėjusios amžiaus dešimtą dešimtmetį įgyventa pensijų reforma, pagal kurią darbdaviams reikia pervedinėti pinigus į dirbančiųjų pensijų sąskaitą. Šiuo metu pensijų fondų sistemos turtas siekia apie 3 trln. USD.
Neabejojama, kad Australijai padeda ir svyruojantis valiutos kursas (nuo 1983 m.), padedantis ekonomikai prisitaikyti prie situacijos pasaulyje, ir proaktyviai veikiantis centrinis bankas.
Australija yra šalis, turinti gana didelį imigracijos lygį, tačiau daugelis imigrantų yra laikini užpildo darbo vietas tose srityse, kuriose jaučiamas specialistų trūkumas.
Per 2008 m. finansų krizę Australija paskelbė apie 26,5 mlrd. USD vertės ekonomikos skatinimo planą, o gyventojams vyriausybė dalino 900 USD vertės čekius išlaidoms. Tai irgi neleido Australijai nugrimzti į recesiją.
Nuo 2008 m. buvo trys ketvirčiai, kai Australijos ekonomika fiksavo susitraukimą, tačiau tai netruko ilgiau nei vieną ketvirtį.
Visgi pagrindinė rizika ištekliais turtingai Australijos ekonomikai dabar yra lėtėjantis Kinijos augimas, kuris gali atsiliepti ir Australijos ekonomikai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti