Kas tai? Prekės ženklas

„AUGA group“ kuria unikalų tvaraus verslo modelį

Publikuota: 2019-11-13
Kęstutis Juščius, „AUGA group“ generalinis direktorius ir pagrindinis akcininkas
Kęstutis Juščius, „AUGA group“ generalinis direktorius ir pagrindinis akcininkas

2015 m. nusprendusi nuo tradicinio žemės ūkio pereiti prie ekologinio, „AUGA group“ iš esmės transformavosi: per keletą metų iš tradicinės žemės ūkio bendrovės virto šiuolaikine ekologiško maisto kompanija, sukūrė šiandien jau gerai žinomą prekės ženklą „AUGA“, išplėtojo eksportą. Visgi kompanija turi dar platesnių užmojų – ne tik siūlyti švarius, ekologiškus produktus, bet ir gaminti juos tvariai, išsaugant dirvožemio bioįvairovę bei sumažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.

Ir nors „tvarumo“, „socialinės atsakomybės“, „aplinkosaugos“ sąvokos šiandien pasaulyje nebeatskiriamos nuo pažangiu save laikančio verslo, skambūs žodžiai dažnai vis dar garsesni už realiai įgyvendintus darbus.  „AUGA group“ turi konkretų planą, kaip pasiekti poveikio visose svarbiausiose tvaraus verslo srityse, ypač aplinkosaugos.

Kodėl tvarumas?

Pasukti tvarios gamybos keliu „AUGA group“ apsisprendė stebėdama pasaulines vartojimo tendencijas: tyrimai rodo, kad Y, o juolab Z kartai jau šiandien rūpi, kaip pagaminti jų vartojami produktai. Tyrimų bendrovės „Nielsen“ duomenimis, 75 proc. 21-34 m. įvairiose pasaulio šalyse apklaustų vartotojų ryžtųsi keisti pirkimo ir vartojimo įpročius, jei tai leistų prisidėti prie aplinkosaugos. Net 83 proc. jaunų žmonių svarbu, kad prekės ženklus valdančios kompanijos turėtų aplinkosaugos programas.

„Žymiai draugiškesniu būdu aplinkai pagaminti produktai yra mūsų, kaip kompanijos, atsakas į jaunos, itin sąmoningos, išsilavinusios vartotojų kartos poreikius. Jau šiandien yra užaugusi naujoji karta su tvarumo idėja galvoje. Ji gyvena kitaip, renkasi kitokias vertybes, jai ne tas pats, kas ir kokiu būdu pagamino produktus, patenkančius ant jų stalo. Šie žmonės – tai netolimos ateities pirkėjai. Kol kas jie perka ekologiškus produktus, tačiau neabejoju, kad netrukus svarbiausiu pasirinkimo kriterijumi jie įvardins ir tvarų tokių produktų gamybos būdą“, – dėsto Kęstutis Juščius, „AUGA group“ generalinis direktorius ir pagrindinis akcininkas.

Tvarumo keliu „AUGA group“ eina jau trečius metus. Pradėjusi nuo žinių sisteminimo, tyrimų, bandymų, partnerių paieškos, šiuo metu jau kuria naujos kartos sprendimų prototipus ir technologines inovacijas.

Pirmuosius vaisius iš daug įdirbio reikalaujančių, kompleksiškų emisijas mažinančių projektų  „AUGA group“ dar tik rengiasi raškyti, tačiau ir šiandien orientacija į tvarumą jau materializuojasi konkrečiais darbais.

Didžiojoje dalyje (85 proc.) savo dirbamos žemės bendrovė taiko bearimines technologijas, apsaugančias dirvožemį nuo erozijos, išsaugančias bioįvairovę, o tuo pačiu mažinančias kuro suvartojimą. Uždaro ciklo ūkio modelis, vystomas įmonių grupėje, leidžia organines atliekas panaudoti antrąkart ir kuria sinergiją tarp skirtingų žemės ūkio šakų: augalininkystės, gyvulininkystės ir grybų auginimo. Kompanijos gamybinėse ir administracinėse patalpose naudojama vien sertifikuota žalioji energija.

Žemės ūkis be emisijų

Ilgalaikis „AUGA group“ tikslas – iš esmės sumažinti savo veiklos daromą poveikį klimatui. Tai kompanija nusiteikusi padaryti įgyvendindama tris esminius projektus, kurie, anot K. Juščiaus, keliskart leis sumažinti į atmosferą išskiriamų šiltnamio efektą sukeliančių emisijų kiekį, o galbūt net visai jas neutralizuoti.

„Žemės ūkis su miškininkyste įvardijamas kaip sektorius, išskiriantis daugiausia (po energetikos sektoriaus) emisijų, sukeliančių pasaulinį šiltnamio efektą. Įsivertinę savo bendrovės veiklą, mes identifikavome, kad didžiausios emisijos „AUGA group“ atsiranda dėl iškastinio kuro naudojimo (33 proc.), iš dirvožemio, kai tręšiama organinėmis trąšomis (32 proc.), ir dėl galvijų virškinimo procesų (26 proc.). Todėl šiose srityse planuojame didžiausią kokybinį proveržį, leisiantį sumažinti emisijas“, – komentuoja kompanijos vadovas.

„AUGA group“ kuria specializuotų pašarų gamybos technologiją, padėsiančią reikšmingai sumažinti metano emisijas, susidarančias iš virškinimo procesų, galvijams mintant tradiciniu pašaru.

„Ir šį pokytį padarysime ne su chemijos pagalba, o ekologiškomis priemonėmis, užtikrindami visavertę ir sveiką mitybą gyvūnams“, – komentuoja K. Juščius.

Kuriamos inovacijos reikšmę jis iliustruoja įspūdingu pavyzdžiu: viena karvė per metus sugeneruoja tokį itin kenksmingų atmosferai metano dujų kiekį, kokį išskiria kone 30 000 km. nuvažiavęs benzinu varomas automobilis.

Dirvožemio emisijas bendrovė mažina tobulindama sėjomainą, t.y. didesnius plotus apsodindama pasėliais, turinčiais anglies išsaugojimo dirvoje ir azoto kaupimo savybių. Tokiu būdu dalis anglies dvideginio bus absorbuota iš atmosferos ir į žemę sugrąžintos organinės medžiagos, kurias iš jos išsiurbė masiškai Europoje ilgą laiką augintos vienarūšės kultūros – kviečiai, rapsai ir kitos. Dirvožemį tausojantys žoliniai pasėliai kartu tarnaus ir kaip pašaras galvijams.

Siekdama sumažinti emisijas dėl iškastinio kuro naudojimo, kompanija ryžosi ambicingam žingsniui: pagaminti biodujomis varomą traktorių. Nors biodujos pasaulyje jau naudojamos, ypač miesto transporte, tačiau tokiu kuru varomos profesionalios žemės ūkio technikos savo asortimente neturi joks gamintojas. „AUGA group“ jau yra finišo tiesiojoje: kitąmet planuoja laukuose išbandyti tokio traktoriaus prototipą, o vėliau pasiūlyti šią technologiją ir pasauliui.

nuotrauka::1 left  

Šioms idėjoms įgyvendinti bendrovė jau paskelbė inicijuojanti  finansavimo pritraukimą išleisdama obligacijas, kurias planuojama platinti profesionaliems ir/arba mažmeniniams investuotojams. Bendrovė taip pat siekia, kad šios obligacijos dėl minėtų projektų būtų pripažįstamos žaliomis obligacijomis.

Vertė – ne tik pasauliui

Be abejonės, tvari gamyba reikalauja veiklos pokyčių, kurie neišvengiamai susiję su ilgalaikėmis  investicijomis. Kad jos pasiteisintų, būtina, kad visi vertės grandinės dalyviai – žaliavos augintojai, perdirbėjai, produktų gamintojai ir kiti – vieningai pritartų tvarumo idėjoms.

Maisto gamyboje tai – didelis iššūkis: vieniši tvarumo pionieriai smarkiai rizikuotų prarasti turimas pozicijas maisto gamybos rinkoje. Tuo tarpu „AUGA group“ – viena didžiausių Europoje vertikaliai integruotų ekologiško maisto bendrovių, veikianti principu „nuo lauko iki lentynos.“

Jos dirbamose ekologiškai sertifikuotuose žemėse vystomos viena kitą papildančios veiklos, o iš nuosavų žaliavų gaminami ir žaliaviniai produktai, ir asortimentas galutiniam vartotojui. Praėjusiais metais „AUGA group“ sulaukė Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) investicijų ir tapo trečiąja Lietuvos bendrove, kurios tikslus remia tokio lygio investuotojas.

Tad K. Juščiaus retorinis klausimas –  „kas, jei ne mes?“ – nuskamba labai natūraliai ir be menkiausio patoso: inicijuoti esminius pokyčius sektoriuje įmanoma tik turint tvirtą pagrindą po kojomis ir aiškią viziją, o tai visada buvo lyderių misija. „AUGA group“ vadovas įsitikinęs, kad tvari kompanija kuria vertę ne tik pasauliui, bet ir akcininkams. Anot jo, ilgalaikius tikslus sau kelianti įmonė nebegali ignoruoti fakto, kad vartotojų lūkesčiai keičiasi, o lūžio taškas – visai čia pat.

„Nors šiomis temomis pasaulyje kalbama seniai, tačiau tikroji transformacija prasideda dabar – ne žodžiais, o darbais. Neabejoju, kad po 3-4 metų matysime visiškai pasikeitusią padėtį ir gerokai didesnį palaikymą verslams, einantiems šiuo keliu. Akivaizdu, kad tie, kurie imasi veiksmų jau dabar, išsiverš į priekį, o likusiems teks gerokai paminti pedalus, kad pavytų lyderius. O bendrovės, kurios nepermąstys savo veikimo būdo ir nesiims pokyčių, ilgainiui vartotojams taps tiesiog nebereikalingos“, – sako K. Juščius.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Teismas sustabdė ESO delistingavimą ir akcijų išpirkimą

Teismas, atsižvelgdamas į smulkiųjų akcininkų skundą, pritaikė laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdė AB...

Rinkos
2019.12.31
Grąža, kur dairaisi: optimizmo atsparumo metai finansų rinkose Premium

2019 m. investuojantiesiems netrūko išbandymų, tačiau bulių imunitetas atlaikė visas negandas.

Rinkos
2019.12.31
Orlaivių priežiūros bendrovė „Litcargus“ grįžo į įkūrėjo rankas Premium

Antžeminės orlaivių priežiūros ir keleivių aptarnavimo paslaugas Vilniaus ir Kauno oro uostuose teikianti...

Baltijos biržos metai uždaryti: didžiausią prieaugį skaičiavo Vilniaus prekyvietė Premium

Prekyba Baltijos biržoje 2019 m. baigėsi. Svarbiausios, Šiaulių banko, naujienos paskelbtos po prekybos ir į...

Rinkos
2019.12.30
Mėnesio sandoris: „Thoma Bravo“ fondas už 2 mlrd. USD perka edukacijos technologijų kompaniją „Instructure“

JAV privataus kapitalo fondas „Thoma Bravo“ gruodžio pradžioje pateikė pasiūlymą už USD 2 mlrd. įsigyti...

Rinkos
2019.12.30
Šiaulių bankui – 0,88 mln. Eur bauda už pinigų plovimo prevencijos reikalavimų pažeidimus 9

Lietuvos bankas po planinio patikrinimo Šiaulių bankui pritaikė poveikio priemones, tarp kurių – 0,88 mln.

Rinkos
2019.12.30
Lukas investuoja: nu tai papasakok man, ką tu ten uždirbai Premium

Neretai prie šventinio stalo išgirstame klausimą iš vyresniųjų „nu tai papasakok man, ką tu ten dirbi“ ar...

Lukas investuoja
2019.12.30
Svarbiausi Lietuvos ir pasaulio finansų rinkų įvykiai 2019 m. VŽ akimis Premium

Pirmasis Lietuvos vienaragis, daugiamilijoniniai privataus kapitalo fondų įsigijimai, platesnį ratą apimantis...

Rinkos
2019.12.30
Biržose – rekordai Premium

Pasaulio akcijų biržose penktadienį iš po bulių kanopų toliau dundėjo optimizmo aidas. Baltijoje labiausiai...

Rinkos
2019.12.27
Tauragės savivaldybei nesiseka parduoti turimų komunalinės įmonės „Dunokai“ akcijų

Aštuntasis bandymas parduoti Tauragės savivaldybės valdomą komunalinę įmonę „Dunokai“ nepavyko, rašo portalas...

Paslaugos
2019.12.27
Rinkos 2019: investuotojai kol kas neturi priežasčių skųstis Premium 1

Pirmą didesnį straipsnį apie akcijų rinkoje nenumaldomai artėjantį krachą „Verslo žinios“ išspausdino 2016 m.

Verslo klasė
2019.12.26
Kiek gali būti įvertinta „Krekenavos agrofirma“ Premium 1

Naujasis privataus kapitalo investicijų valdytojo „BaltCap“ fondas „BaltCap Private Equity Fund III“ (BPEF...

Rinkos
2019.12.23
Šiaulių banko naujiena investuotojams siunčia tris signalus Premium

Šventinę savaitę užklydusieji į pasyvią Baltijos biržą daugiausiai sukiojosi apie bankų akcijas. Atskiro...

Rinkos
2019.12.23
Naujas „BaltCap“ fondas siekia įsigyti  „Krekenavos agrofirmą“ 2

Privataus kapitalo investicijų valdytojo „BaltCap“ naujas fondas „BaltCap Private Equity Fund III“ (BPEF III)...

Rinkos
2019.12.23
Šiaulių bankas metais anksčiau išpirko 20 mln. Eur emisiją ir išleido subordinuotas obligacijas

Šiaulių bankas šeštadienį, metais anksčiau, išpirko 20 mln. Eur obligacijų emisiją ir netrukus pranešė apie...

Rinkos
2019.12.23
Naudotų drabužių pirkimas: verslo niša ar masinis reiškinys?

Platformos „Vinted“ vadovas sako, kad naudotų drabužių pirkimas pamažu ima tapti masiniu reiškiniu. Naujų...

Prekyba
2019.12.22
Baltijos biržoje – dėmesys obligacijoms, NT fondui, pasaulyje – palengvėjimo ralis Premium

Vietos akcijų rinkoje įsivyrauja šventinis štilis, tačiau penktadienį investuotojų dėmesį traukė kitų...

Rinkos
2019.12.20
ECB įspėja Lietuvą dėl papildomo bankų pelno mokesčio 3

Europos centrinis bankas (ECB) ragina padidinto bankų pelno mokesčio tarifo iniciatorius įvertinti galimą...

Rinkos
2019.12.20
„Auga Group“ obligacijos startavo biržoje 1

Penktadienį „Nasdaq“ Baltijos biržoje prasidėjo prekyba „Auga Group“ išplatintomis 20 mln. Eur nominalios...

Rinkos
2019.12.20
Pirmiausia Europa: stoja į kovą su dolerio dominavimu Premium

ES lyderiai įsitikinę, kad euras turi įgauti svaresnį vaidmenį Bendrijai konkuruojant su JAV ir Kinija.

Financial Times
2019.12.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau