D. Misiūnas pasipiktino „Ignitis grupės“ žingsniu prieš biržą

Lietuvos energetikos milžinės Ignitis grupė ketinimai delistinguoti savo antrines įmones Ignitis gamyba ir Energijos skirstymo operatorius (ESO) iš biržos nepadidins skaidrumo grupėje ir kelia klausimų dėl smulkiųjų akcininkų interesų užtikrinimo.
Taip teigia Dalius Misiūnas, ISM rektorius ir buvęs bendrovės Lietuvos energija (dabar Ignitis grupė) vadovas, iš įmonės vadovo posto pasitraukęs dar 2017 m. Jis stebisi, kuo smulkiųjų Ignitis gamybos ir ESO akcininkų išstūmimas iš įmonės superkant jų akcijas (angl. squeeze-out) susijęs su atsinaujinančia energetika.
Estų Enefit green kaip tik svarsto apie listingavimą Talino biržoje. Pateikiami argumentai skamba labiau kaip šabloninės frazės, viešame feisbuko įraše rašo D. Misiūnas.
Anot jo, akivaizdu, kad toks Ignitis grupės sprendimas skaidrumo nepadidins.
Ir kyla klausimų dėl smulkiųjų akcininkų intereso užtikrinimo. ESO reguliuojama taip, kad, kylant sąnaudoms ar didėjant reguliuojamo turto bazei, tarifas didinamas vėlesniais laikotarpiais. Taip ir atsitiko šiemet 2020 m. tarifas smarkiai auga dėl jau patirtų sąnaudų ir atliktų investicijų. Taigi, kitais metais bendrovė gaus daugiau pajamų kaip kompensaciją už praėjusius metus ir dėl to uždirbs daugiau pelno, kurio su smulkiaisiais dalintis jau nereiks, nes jie bus išstumti, sako D. Misiūnas.
Jis svarsto, kad galbūt esminį tokio sprendimo argumentą geriausiai apibrėžia Ignitis grupės pranešimo dalis, kurioje kalbama apie jos vienintelio akcininko dividendų grąžos lūkesčius.
Viltinga užuomina
D. Misiūno teigimu, vilties kelia tik neaiški užuomina apie ateities planus, kur kalbama apie tiek skolos, tiek akcinio kapitalo pritraukimą nacionalinėje ir tarptautinėse kapitalo rinkose.
Jeigu kalbama apie grupės listingavimą, dabartinių mažųjų Ignitis gamybos ir ESO akcininkų akcijos turėtų būti konvertuojamos į grupės akcijas objektyviai nustatyta tikrąja verte, pažymi D. Misiūnas.
Jis taip pat sako, kad, būdamas Lietuvos energijos vadovu, įmonių buvimą biržoje visada matė kaip skaidrumo užtikrinimą ir efektyvumo katalizatorių.
Smulkiųjų akcininkų išsaugojimas leistų sumažinti tokių nuotykių, kuriuos matome Lietuvos pašte, tikimybę. Visos valstybės valdomos įmonės turėtų būti listinguotos, o valstybės dalis jose turėtų būti proporcinga jų strateginei reikšmei, sako D. Misiūnas.
Jo teigimu, kai įmonė VAE 2014 m. buvo transformuota į Lietuvos energiją, jai pradėti taikyti listinguojamoms bendrovėms keliami informacijos atskleidimo ir skaidrumo standartai, nors Lietuvos energija nebuvo listinguota.
Tikslas buvo kurti visuomenės ir investuotojų pasitikėjimą ir sukurti prielaidas pačios Lietuvos energijos listingavimui, jeigu valstybė nuspręstų. Vėliau toks sprendimas leido sėkmingai išplatinti obligacijas. Būtų apmaudu, jeigu Ignitis gamybos ir ESO delistingavimas būtų kelionės priešinga kryptimi mažesnio skaidrumo dalis, svarsto D. Misiūnas.
Vakar vakare paskelbta, kad Ignitis grupė planuoja išbraukti savo valdomų akcinių bendrovių akcijas iš akcijų biržos. Ketinama inicijuoti smulkiųjų akcininkų valdomų Ignitis gamybos ir ESO akcijų išpirkimą.
Smulkiuosius investuotojus vienijanti Investuotojų asociacija šiandien viešai pasipiktino Ignitis grupės planais patraukti iš biržos ESO ir Ignitis gamybos bendroves. Šiandien pasipiktinimą šiais planais, kurie esą prieštarauja Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko rekomendacijoms, išplatino ir Nasdaq Vilniaus birža.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti