Sukrėtimas tarpusavio skolinimo rinkoje: uždarė „Lendy“

Žlugo Jungtinės Karalystės paskolų platforma Lendy, suvesdavusi NT plėtotojus su investuotojais.
Britų Finansų priežiūros įstaiga (angl. Financial conduct authority, FCA) dar penktadienį pavakarę paskelbė, kad teismas laikinąja Lendy administratore paskyrė bankroto administravimo įmonę RSM Restructuring Advisory.
Pasak Financial Times, Lendy žlugimas yra didžiausias, koks tik iki šiol yra buvęs palyginti jauname Europos tarpusavio paskolų sektoriuje.
Lendy veiklos stabdymą inicijavo pati finansų priežiūros institucija, kurios teigimu, šiuo metu atliekamas tyrimas aiškinantis, kas lėmė, kad Lendy pateko į tokią situaciją.
Lietuvoje veikiančios Investuotojų asociacijos išplatintame komentare teigiama, kad britų Lendy žlugimas yra pavojaus ženklas visiems investuojantiems tarpusavio paskolų (angl. peer to peer, P2P) platformose.
Investuotojai patirs keliasdešimt milijonų nuostolių, nes Lendy paskolų portfelis buvo 160 mln. GBP, iš jų daugiau kaip 90 mln. GBP paskolos su pradelstu mokėjimo terminu. Ir tai buvo reguliuojama platforma, todėl rimtai pagalvoti apie rizikas turėtų nereguliuojamų, bet Baltijos šalyse populiarių platformų klientai, teigiama asociacijos komentare.
Pačios Lendy tinklapyje nurodoma, kad savo kreditoriams bendrovė kol kas gali pateikti tik limituotą informacijos kiekį, o daugiau informacijos apie situaciją esą bus paskelbta vėliau.
Financial Times jau prieš kurį laiką rašė apie augantį vėluojamų mokėti paskolų lygį Lendy platformoje, o britų finansų priežiūros įstaiga šių metų pradžioje Lendy įtraukė į akyliau stebimų rinkos dalyvių sąrašą.
2012 m. įkurta Lendy skelbėsi turinti 20.000 registruotų vartotojų, per platformą iš viso buvo finansuota paskolų (įskaitant jau grąžintas) už 428 mln. GBP.
Lendy reklamose buvo teigiama, kad investuotojai iš NT paskolų gali uždirbti vidutiniškai 12% siekiančią metinę grąžą. Platforma teigė, kad paskolos neviršydavo 70% įkeičiamo NT objekto vertės, kurią nustato nepriklausomi vertintojai.
Lietuvoje veikia NT paskolų platformos Rontgen, Estate Guru, Profitus, Nordstreet. VŽ rašė, kad bent dalyje jų yra vėluojamų mokėti paskolų.
Lietuvoje veiklą taip pat plėtoja paskolų birža Lenndy, kuri nėra susijusi su minima britų bendrove Lendy.
Bendrovė Lenndy, SIA registruota Latvijoje, tačiau platformoje dalyvauja daugiau kaip 5.000 investuotojų iš visos Europos, taip pat ir iš Lietuvos. Lenndy veikia stabiliai, portfelio likvidumas ir patikimumas aukštas, rašoma Lenndy komentare VŽ.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti