„Google“ vietoje Lietuvos pasirinko Airiją

JAV interneto paieškos milžinę Google valdanti įmonė Alphabet paskelbė, kad nuo balandžio 4 d. Google mokėjimų paslauga bus vykdoma per Airijoje registruotą įmonę Google Ireland Limited.
Kaip paskelbė Alphabet, toks sprendimas susijęs su Jungtinės Karalystės santykiais su Europos Sąjunga.
Iki šiol Google mokėjimus aptarnavo Jungtinėje Karalystėje registruota Google Payment Limited, tačiau dėl neapibrėžtos Brexit proceso baigties Alphabet reikėjo pasirinkti kitą įmonę, kad neprarastų galimybės aptarnauti ES rinkų.
Lietuva mokėjimų vykdymui buvo minima kaip reali alternatyva Jungtinei Karalystei.
Google savo mokėjimų paslaugoms galėjo pasirinkti Lietuvoje įsteigtą UAB Google Payment Lithuania, kuriai, kaip rašė VŽ, praeitų metų pabaigoje Lietuvos bankas suteikė elektroninių pinigų įstaigos licenciją.
Google įvairiose pasaulio šalyse mokėjimų sprendimus, kurie konsoliduoti po Google Pay ženklu. Google Pay yra el. piniginė, leidžianti atlikti el. mokėjimus už Android operacinei sistemai skirtas programėles.
Turėjo dvi licencijas
Google Payment Limited vadovas Vytautas Kubilius VŽ nekomentavo, ką reiškia Alphabet sprendimas mokėjimus aptarnauti per Airijos įmonę ir pasiūlė kreiptis į Alphabet centrinę būstinę. VŽ tikisi gauti Alphabet centrinės būstinės komentarą.
Lietuvos bankas teigia, kad toks Google sprendimas nuliūdino.
Turime pripažinti, kad toks Google sprendimas nuliūdino, tačiau nenustebino. To galėjome tikėtis, nes kai kurie pastarojo meto sprendimai ir besikeičianti aplinka, deja, neprisidėjo nei prie investicinės aplinkos gerinimo, nei prie inovacijoms palankios šalies įvaizdžio kūrimo. Lietuvos bankas savo kompetencijos ribose padarė viską, kad Google ir kitos įmonės, siekiančios ateiti į Lietuvos rinką, būtų patikrintos nuodugniai ir atsakingai, o sprendimai dėl teisės joms veikti mūsų šalyje būtų priimti operatyviai, sako Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.
Apie tai, kad Google Ireland Limited Airijoje gavo mokėjimų įstaigos licenciją, tarptautinėje apie technologijas rašančioje žiniasklaidoje paskelbta šių metų pradžioje. Tuomet žiniasklaidoje rašyta, kad elektroninių pinigų įstaigos licenciją Alphabet turi ir Lietuvoje, kuri pagal licencijų fintech įmonėms išdavimą atsilieka tik nuo Jungtinės Karalystės.
Anot portalo FinExtra.com, Google yra nusiteikusi dirbti kartu su bankais ir kitais finansinių paslaugų teikėjais, kad sukurtų naujas mokėjimų funkcijas, o ne su jais konkuruoti.
Airija yra populiari fintech įmonių licencijavimosi vieta Facebook el. pinigų įstaigis licenciją šioje šalyje gavo prieš dvejus metus, nors visų planuotų paslaugų pilna apimtimi dar nesiūlo. Apie mokėjimų vykdymą per Airiją skelbė ir Amazon.
Įtaria, kad dėl teisių
Mantas Katinas, Investuok Lietuvoje vadovas, atsiųstame komentare teigia, kad Google Payments, ruošiantis Brexit permainoms, kaip ir šimtai kitų finansinių technologijų įmonių, ilgą laiką naudojusių JK jurisdikcijoje išduotas licencijas, ieškojo būdų toliau teikti paslaugas klientams Europos Sąjungoje.
Elektroninių pinigų įstaigos licenciją Lietuvoje jie gavo pernai metų gruodį, tuo tarpu paprastesnę Mokėjimo įstaigos licenciją Airija išdavė 2019 m. sausį. Viena iš priežasčių, kodėl šiuo atveju Google mokėjimams yra palankiau naudoti Airijos licenciją, gali būti tai, kad Lietuvos teisėje klientų autentifikavimo procedūra yra labiau komplikuota, nei Jungtinės Karalystės rinkoje. Taip pat Lietuvoje vairuotojo teisės vis dar nėra prilygintos dokumentams, kuriuos galima naudot verifikuojant savo tapatybę, prie ko yra pripratę klientai ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir eilėje kitų Europos šalių, sako p. Katinas.
Pasak jo, kol kas sunku pasakyt, kokie kiti bus Google žingsniai Lietuvoje, bet esą faktas yra tai, kad Lietuvoje išduota licencija leidžia atlikti platesnį spektrą funkcijų, negu airiškoji.
Bet jeigu laiku nesusitvarkysime Google ir kitoms fintech įmonėms aktualius procesus, prarasime konkurencinį pranašumą prieš kitas Europos jurisdikcijas. Keistis ir tobulėti reikia čia ir dabar, nelaukiant, ką geresnio pasiūlys kiti, sako p. Katinas.
Du žinomi vardai
Google Payment Lithuania Lietuvoje turima elektroninių pinigų įstaigos licencija suteikia teisę leisti elektroninius pinigus ir teikti mokėjimo paslaugas, užtikrinančias elektroninių parduotuvių darbą Europoje, kartu kuriant ir kitus Lietuvos bei kitų Europos ekonominės erdvės vartotojams skirtus produktus.
Google Payment Lithuania kapitalas pernai buvo padidintas nuo 2,368 mln. iki 2,5 mln. Eur. Pati bendrovė Lietuvoje buvo įregistruota praeitų metų spalio pabaigoje.
Google kartu su Revolut buvo garsiausios Lietuvos priviliotos fintech įmonės.
Lietuvą paversti regioniniu fintech centru siekė Lietuvos bankas, Finansų ministerija, VšĮ Investuok Lietuvoje, tačiau aukščiausiuose Lietuvos valdžios sluoksniuose kilo pasipiktinimas Lietuvoje besikuriančiu vienu perspektyviausių Europje fintech startuoliu Revolut.
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas Stasys Jakeliūnas neseniai inicijavo, kad strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija dar kartą, jau trečią, įvertintų Revolut veiklą Lietuvoje. Tokį sprendimą komitetas priėmė apsvarstęs p. Jakeliūno iniciatyvą tęsti Revolut veiklos tyrimą.
Apsikeitė pranešimais
Šią savaitę p. Jakeliūnui užkliuvo ir Google turimi ryšiai Seime.
Šiandien p. Jakeliūnas kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, prašydamas įvertinti, ar Seimo narys konservatorius Andrius Kubilius laiku (t. y. per 30 dienų) nedeklaruodamas sūnaus Vytauto Kubiliaus einamų pareigų UAB Google Payment Lithuania, kurio veiklos sritį jis kontroliuoja dirbdamas Seimo Biudžeto ir finansų komitete, nepažeidė įstatymo nuostatų.
Pasak p. Jakeliūno, įmonė teikia finansų paslaugas ir Lietuvos bankas jai 2018 m. gruodžio 20 d. yra išdavęs elektroninių pinigų įstaigos veiklos licenciją. Taigi, įmonės veiklos reguliavimas esą patenka į Biudžeto ir finansų komiteto veiklos kryptis.
Reaguodamas į p. Jakeliūno pareiškimą, Seimo narys Andrius Kubilius šiandien išplatino pranešimą, kad jo sūnus Vytautas Kubilius jau seniai dirba Google Lietuva vadovu ir tai visiems seniai yra žinoma.
Įmonė Google Payment Lithuania iki šiol elektroninės bankininkystės veiklos nevykdo. Todėl p. Jakeliūnas sako netiesą, teigdamas, kad mano sūnus Vytautas Kubilius vadovauja įmonei, kuri jau teikia finansines paslaugas. Mano sūnus nėra tapęs bankininku ir todėl p. Jakeliūno priekaištai dėl mano tariamo interesų konflikto yra nepagrįsti, sako p. Kubilius.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti