„Google“ vietoje Lietuvos pasirinko Airiją

Publikuota: 2019-04-03
Atnaujinta 2019-04-03 14:27
Yui Mok („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Yui Mok („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

JAV interneto paieškos milžinę „Google“ valdanti įmonė „Alphabet“ paskelbė, kad nuo balandžio 4 d. „Google“ mokėjimų paslauga bus vykdoma per Airijoje registruotą įmonę „Google Ireland Limited“.

Kaip paskelbė „Alphabet“, toks sprendimas susijęs su Jungtinės Karalystės santykiais su Europos Sąjunga.

Iki šiol „Google“ mokėjimus aptarnavo Jungtinėje Karalystėje registruota „Google Payment Limited“, tačiau dėl neapibrėžtos „Brexit“ proceso baigties „Alphabet“ reikėjo pasirinkti kitą įmonę, kad neprarastų galimybės aptarnauti ES rinkų.

Lietuva mokėjimų vykdymui buvo minima kaip reali alternatyva Jungtinei Karalystei.

„Google“ savo mokėjimų paslaugoms galėjo pasirinkti Lietuvoje įsteigtą UAB „Google Payment Lithuania“, kuriai, kaip rašė VŽ, praeitų metų pabaigoje Lietuvos bankas suteikė elektroninių pinigų įstaigos licenciją.

„Google“ įvairiose pasaulio šalyse mokėjimų sprendimus, kurie konsoliduoti po „Google Pay“ ženklu. „Google Pay“ yra el. piniginė, leidžianti atlikti el. mokėjimus už „Android“ operacinei sistemai skirtas programėles.

Turėjo dvi licencijas

„Google Payment Limited“ vadovas Vytautas Kubilius VŽ nekomentavo, ką reiškia „Alphabet“ sprendimas mokėjimus aptarnauti per Airijos įmonę ir pasiūlė kreiptis į „Alphabet“ centrinę būstinę. VŽ tikisi gauti „Alphabet“ centrinės būstinės komentarą.

Lietuvos bankas teigia, kad toks „Google“ sprendimas nuliūdino.

„Turime pripažinti, kad toks „Google“ sprendimas nuliūdino, tačiau nenustebino. To galėjome tikėtis, nes kai kurie pastarojo meto sprendimai ir besikeičianti aplinka, deja, neprisidėjo nei prie investicinės aplinkos gerinimo, nei prie inovacijoms palankios šalies įvaizdžio kūrimo. Lietuvos bankas savo kompetencijos ribose padarė viską, kad „Google“ ir kitos įmonės, siekiančios ateiti į Lietuvos rinką, būtų patikrintos nuodugniai ir atsakingai, o sprendimai dėl teisės joms veikti mūsų šalyje būtų priimti operatyviai“, – sako Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.

Apie tai, kad „Google Ireland Limited“ Airijoje gavo mokėjimų įstaigos licenciją, tarptautinėje apie technologijas rašančioje žiniasklaidoje paskelbta šių metų pradžioje. Tuomet žiniasklaidoje rašyta, kad elektroninių pinigų įstaigos licenciją „Alphabet“ turi ir Lietuvoje, kuri pagal licencijų „fintech“ įmonėms išdavimą atsilieka tik nuo Jungtinės Karalystės.

Anot portalo „FinExtra.com“, „Google“ yra nusiteikusi dirbti kartu su bankais ir kitais finansinių paslaugų teikėjais, kad sukurtų naujas mokėjimų funkcijas, o ne su jais konkuruoti.

Airija yra populiari „fintech“ įmonių licencijavimosi vieta – „Facebook“ el. pinigų įstaigis licenciją šioje šalyje gavo prieš dvejus metus, nors visų planuotų paslaugų pilna apimtimi dar nesiūlo. Apie mokėjimų vykdymą per Airiją skelbė ir „Amazon“.  

Įtaria, kad dėl teisių

Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, atsiųstame komentare teigia, kad „Google Payments“, ruošiantis „Brexit“ permainoms, kaip ir šimtai kitų finansinių technologijų įmonių, ilgą laiką naudojusių JK jurisdikcijoje išduotas licencijas, ieškojo būdų toliau teikti paslaugas klientams Europos Sąjungoje.

„Elektroninių pinigų įstaigos licenciją Lietuvoje jie gavo pernai metų gruodį, tuo tarpu paprastesnę Mokėjimo įstaigos licenciją Airija išdavė 2019 m. sausį. Viena iš priežasčių, kodėl šiuo atveju „Google“ mokėjimams yra palankiau naudoti Airijos licenciją, gali būti tai, kad Lietuvos teisėje klientų autentifikavimo procedūra yra labiau komplikuota, nei Jungtinės Karalystės rinkoje. Taip pat Lietuvoje vairuotojo teisės vis dar nėra prilygintos dokumentams, kuriuos galima naudot verifikuojant savo tapatybę, prie ko yra pripratę klientai ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir eilėje kitų Europos šalių“, – sako p. Katinas.

Pasak jo, kol kas sunku pasakyt, kokie kiti bus „Google“ žingsniai Lietuvoje, bet esą faktas yra tai, kad Lietuvoje išduota licencija leidžia atlikti platesnį spektrą funkcijų, negu airiškoji.

„Bet jeigu laiku nesusitvarkysime „Google“ ir kitoms fintech įmonėms aktualius procesus, prarasime konkurencinį pranašumą prieš kitas Europos jurisdikcijas. Keistis ir tobulėti reikia čia ir dabar, nelaukiant, ką geresnio pasiūlys kiti“, – sako p. Katinas.

Du žinomi vardai

„Google Payment Lithuania“ Lietuvoje turima elektroninių pinigų įstaigos licencija suteikia teisę leisti elektroninius pinigus ir teikti mokėjimo paslaugas, užtikrinančias elektroninių parduotuvių darbą Europoje, kartu kuriant ir kitus Lietuvos bei kitų Europos ekonominės erdvės vartotojams skirtus produktus.

„Google Payment Lithuania“ kapitalas pernai buvo padidintas nuo 2,368 mln. iki 2,5 mln. Eur. Pati bendrovė Lietuvoje buvo įregistruota praeitų metų spalio pabaigoje.

„Google“ kartu su „Revolut“ buvo garsiausios Lietuvos priviliotos „fintech“ įmonės.

Lietuvą paversti regioniniu „fintech“ centru siekė Lietuvos bankas, Finansų ministerija, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, tačiau aukščiausiuose Lietuvos valdžios sluoksniuose kilo pasipiktinimas Lietuvoje besikuriančiu vienu perspektyviausių Europje „fintech“ startuoliu „Revolut“.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas Stasys Jakeliūnas neseniai inicijavo, kad strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija dar kartą, jau trečią, įvertintų „Revolut“ veiklą Lietuvoje. Tokį sprendimą komitetas priėmė apsvarstęs p. Jakeliūno iniciatyvą tęsti „Revolut“ veiklos tyrimą. 

Apsikeitė pranešimais

Šią savaitę p. Jakeliūnui užkliuvo ir „Google“ turimi ryšiai Seime.

Šiandien p. Jakeliūnas kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, prašydamas įvertinti, ar Seimo narys konservatorius Andrius Kubilius laiku (t. y. per 30 dienų) nedeklaruodamas sūnaus Vytauto Kubiliaus einamų pareigų UAB „Google Payment Lithuania“, kurio veiklos sritį jis kontroliuoja dirbdamas Seimo Biudžeto ir finansų komitete, nepažeidė įstatymo nuostatų.

Pasak p. Jakeliūno, įmonė teikia finansų paslaugas ir Lietuvos bankas jai 2018 m. gruodžio 20 d. yra išdavęs elektroninių pinigų įstaigos veiklos licenciją. Taigi, įmonės veiklos reguliavimas esą patenka į Biudžeto ir finansų komiteto veiklos kryptis.

Reaguodamas į p. Jakeliūno pareiškimą, Seimo narys Andrius Kubilius šiandien išplatino pranešimą, kad jo sūnus Vytautas Kubilius jau seniai dirba „Google Lietuva“ vadovu ir tai visiems seniai yra žinoma.

„Įmonė „Google Payment Lithuania“ iki šiol elektroninės bankininkystės veiklos nevykdo. Todėl p. Jakeliūnas sako netiesą, teigdamas, kad mano sūnus Vytautas Kubilius vadovauja įmonei, kuri jau teikia finansines paslaugas. Mano sūnus nėra tapęs bankininku ir todėl p. Jakeliūno priekaištai dėl mano tariamo interesų konflikto yra nepagrįsti“, – sako p. Kubilius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Medicinos banko pelnas beveik patrigubėjo 4

Medicinos banko grupė I šių metų ketvirtį uždirbo 0,757 mln. Eur grynojo pelno, beveik triskart daugiau nei...

Rinkos
2019.05.20
Investuotojams šliūkštelėjo blogų naujienų

Europos biržas pirmadienį nuskandino blogos naujienos iš „Ryanair“, „Deutsche Bank“, o viso IT sektoriaus...

Rinkos
2019.05.20
Nauja skaičiuoklė: kam sugrįžti į „Sodrą“, o kam kaupti pensiją fonde 14

Daugeliui gyventojų, iki šiol dalyvavusių pensijų kaupime, neverta svarstyti alternatyvos nutraukti kaupimą...

Finansai
2019.05.20
Vyriausybė pusseptintų metų pasiskolino už 0,527% 3

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 6 metams ir 6 mėnesiams pasiskolino 30 mln. Eur už vidutines 0,527%...

Rinkos
2019.05.20
Lukas investuoja: renkuosi viziją, ne faktą Premium 7

Kol ekonomika akivaizdžiai yra ekonomikos ciklo viršūnėje, laisvos portfelio dalies, t.y. 7.046 Eur,...

Lukas investuoja
2019.05.20
Slovėnai STO daro per Lietuvą – nori pritraukti 1,8 mln. Eur 1

Slovėnijos inžinierių plėtojama kriptovaliutų platforma „Kriptomat“ per lietuvišką vertybinių popierių...

Rinkos
2019.05.20
„Ryanair” pelnas – mažiausias per 4 metus

Didžiausia Europoje pigių skrydžių bendrovė Airijos „Ryanair” paskelbė rezultatus, kurie  yra prasčiausi per...

Rinkos
2019.05.20
Nafta brangsta, Saudo Arabijai siūlant tęsti gavybos ribojimus

Pirmadienį naftos kainos pratęsė kilimą Saudo Arabijai pareiškus, kad naftos eksportuotojų kartelis OPEC...

Rinkos
2019.05.20
Per 20 metų pastovus anuitetas nuvertėtų perpus Premium 8

Pensijų anuitetų „Sodroje“ lėšos bus investuojamos, todėl tikėtina, kad investicijų grąža kompensuos visus ar...

Finansai
2019.05.20
Mėnesio sandoris: „Wabco“ įsigijimas už 6,4 mlrd. Eur

Vokietijos pavarų dėžių ir kitų automobilių dalių gamintoja „ZF Friedrichshafen“ kovo 28 d. pranešė apie...

Rinkos
2019.05.18
W. Buffettas: leidžiu laiką smagiau negu bet kuris kitas 88-erių metų žmogus pasaulyje Premium 2

Akcijų rinkoje sėkmę nuo nesėkmės skiria nedaug. Matuojant investicinę grąžą, 10% – jau didelis skirtumas,...

Rinkos
2019.05.18
Finansinė laisvė JAV: sukaupti 1,2 mln. USD, kurių užtektų 30-iai metų 44

Lietuvoje gimusi Tatjana su vyru Jose finansinės laisvės siekė Jungtinėse Valstijose ir 2020 m. į ankstyvą...

Rinkos
2019.05.18
Prekybinis konfliktas išlaiko investuotojus įtampoje Premium

Pasaulyje akcijos pinga, tebeaštrėjant JAV ir Kinijos retorikai prekybiniame konflikte. Baltijos biržoje –...

Rinkos
2019.05.17
„Practica Capital“ 1 mln. Eur investavo į Latvijos startuolį

Lietuvos rizikos kapitalo fondų valdytoja „Practica Capital“ kartu su partneriais investavo į Latvijos garso...

Rinkos
2019.05.17
Šiaulių bankui pakeltas skolinimosi reitingas

Reitingų agentūra „Moody‘s“ padidino Šiaulių banko ilgalaikio skolinimosi reitingą nuo Baa3 iki Baa2.

Rinkos
2019.05.17
„Alna“ sulaukė finansinio investuotojo, nupirko 35% 3

Investicijų valdymo įmonės „Orion Asset Management“ fondas įsigijo 35% „Alnos“ grupės įmones...

Rinkos
2019.05.17
Butas nuomai: 2019-ųjų investicinės mados Premium 13

NT rinkai, demonstruojančiai aktyvumą ir kainų augimą, gyvybės suteikia ir tarp investuotojų populiari buto...

Rinkos
2019.05.17
„Silvano“ ir farmacininkų diena Premium

Baltijos akcijų biržose ketvirtadienį sulaukta techninės „Silvano“ akcijų kainos korekcijos, aktyviau...

Rinkos
2019.05.16
Ką reikia žinoti prieš investuojant į sutelktinio finansavimo platformą   7

Šiandien, kai bankų siūlomos indėlių palūkanos yra artimos nuliui, o gyventojų pajamos auga, iškyla klausimas...

Rinkos
2019.05.16
Estams planai atrakinti pensijų fondus gali smogti kitu lazdos galu 3

Naujoji Estijos valdančiosios koalicijos sutartis numato šalies gyventojams suteikti galimybę išsiimti...

Finansai
2019.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau