„Google“ vietoje Lietuvos pasirinko Airiją

Publikuota: 2019-04-03
Atnaujinta 2019-04-03 14:27
Yui Mok („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Yui Mok („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

JAV interneto paieškos milžinę „Google“ valdanti įmonė „Alphabet“ paskelbė, kad nuo balandžio 4 d. „Google“ mokėjimų paslauga bus vykdoma per Airijoje registruotą įmonę „Google Ireland Limited“.

Kaip paskelbė „Alphabet“, toks sprendimas susijęs su Jungtinės Karalystės santykiais su Europos Sąjunga.

Iki šiol „Google“ mokėjimus aptarnavo Jungtinėje Karalystėje registruota „Google Payment Limited“, tačiau dėl neapibrėžtos „Brexit“ proceso baigties „Alphabet“ reikėjo pasirinkti kitą įmonę, kad neprarastų galimybės aptarnauti ES rinkų.

Lietuva mokėjimų vykdymui buvo minima kaip reali alternatyva Jungtinei Karalystei.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Google“ savo mokėjimų paslaugoms galėjo pasirinkti Lietuvoje įsteigtą UAB „Google Payment Lithuania“, kuriai, kaip rašė VŽ, praeitų metų pabaigoje Lietuvos bankas suteikė elektroninių pinigų įstaigos licenciją.

„Google“ įvairiose pasaulio šalyse mokėjimų sprendimus, kurie konsoliduoti po „Google Pay“ ženklu. „Google Pay“ yra el. piniginė, leidžianti atlikti el. mokėjimus už „Android“ operacinei sistemai skirtas programėles.

Turėjo dvi licencijas

„Google Payment Limited“ vadovas Vytautas Kubilius VŽ nekomentavo, ką reiškia „Alphabet“ sprendimas mokėjimus aptarnauti per Airijos įmonę ir pasiūlė kreiptis į „Alphabet“ centrinę būstinę. VŽ tikisi gauti „Alphabet“ centrinės būstinės komentarą.

Lietuvos bankas teigia, kad toks „Google“ sprendimas nuliūdino.

„Turime pripažinti, kad toks „Google“ sprendimas nuliūdino, tačiau nenustebino. To galėjome tikėtis, nes kai kurie pastarojo meto sprendimai ir besikeičianti aplinka, deja, neprisidėjo nei prie investicinės aplinkos gerinimo, nei prie inovacijoms palankios šalies įvaizdžio kūrimo. Lietuvos bankas savo kompetencijos ribose padarė viską, kad „Google“ ir kitos įmonės, siekiančios ateiti į Lietuvos rinką, būtų patikrintos nuodugniai ir atsakingai, o sprendimai dėl teisės joms veikti mūsų šalyje būtų priimti operatyviai“, – sako Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.

Apie tai, kad „Google Ireland Limited“ Airijoje gavo mokėjimų įstaigos licenciją, tarptautinėje apie technologijas rašančioje žiniasklaidoje paskelbta šių metų pradžioje. Tuomet žiniasklaidoje rašyta, kad elektroninių pinigų įstaigos licenciją „Alphabet“ turi ir Lietuvoje, kuri pagal licencijų „fintech“ įmonėms išdavimą atsilieka tik nuo Jungtinės Karalystės.

Anot portalo „FinExtra.com“, „Google“ yra nusiteikusi dirbti kartu su bankais ir kitais finansinių paslaugų teikėjais, kad sukurtų naujas mokėjimų funkcijas, o ne su jais konkuruoti.

Airija yra populiari „fintech“ įmonių licencijavimosi vieta – „Facebook“ el. pinigų įstaigis licenciją šioje šalyje gavo prieš dvejus metus, nors visų planuotų paslaugų pilna apimtimi dar nesiūlo. Apie mokėjimų vykdymą per Airiją skelbė ir „Amazon“.  

Įtaria, kad dėl teisių

Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, atsiųstame komentare teigia, kad „Google Payments“, ruošiantis „Brexit“ permainoms, kaip ir šimtai kitų finansinių technologijų įmonių, ilgą laiką naudojusių JK jurisdikcijoje išduotas licencijas, ieškojo būdų toliau teikti paslaugas klientams Europos Sąjungoje.

„Elektroninių pinigų įstaigos licenciją Lietuvoje jie gavo pernai metų gruodį, tuo tarpu paprastesnę Mokėjimo įstaigos licenciją Airija išdavė 2019 m. sausį. Viena iš priežasčių, kodėl šiuo atveju „Google“ mokėjimams yra palankiau naudoti Airijos licenciją, gali būti tai, kad Lietuvos teisėje klientų autentifikavimo procedūra yra labiau komplikuota, nei Jungtinės Karalystės rinkoje. Taip pat Lietuvoje vairuotojo teisės vis dar nėra prilygintos dokumentams, kuriuos galima naudot verifikuojant savo tapatybę, prie ko yra pripratę klientai ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir eilėje kitų Europos šalių“, – sako p. Katinas.

Pasak jo, kol kas sunku pasakyt, kokie kiti bus „Google“ žingsniai Lietuvoje, bet esą faktas yra tai, kad Lietuvoje išduota licencija leidžia atlikti platesnį spektrą funkcijų, negu airiškoji.

„Bet jeigu laiku nesusitvarkysime „Google“ ir kitoms fintech įmonėms aktualius procesus, prarasime konkurencinį pranašumą prieš kitas Europos jurisdikcijas. Keistis ir tobulėti reikia čia ir dabar, nelaukiant, ką geresnio pasiūlys kiti“, – sako p. Katinas.

Du žinomi vardai

„Google Payment Lithuania“ Lietuvoje turima elektroninių pinigų įstaigos licencija suteikia teisę leisti elektroninius pinigus ir teikti mokėjimo paslaugas, užtikrinančias elektroninių parduotuvių darbą Europoje, kartu kuriant ir kitus Lietuvos bei kitų Europos ekonominės erdvės vartotojams skirtus produktus.

„Google Payment Lithuania“ kapitalas pernai buvo padidintas nuo 2,368 mln. iki 2,5 mln. Eur. Pati bendrovė Lietuvoje buvo įregistruota praeitų metų spalio pabaigoje.

„Google“ kartu su „Revolut“ buvo garsiausios Lietuvos priviliotos „fintech“ įmonės.

Lietuvą paversti regioniniu „fintech“ centru siekė Lietuvos bankas, Finansų ministerija, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, tačiau aukščiausiuose Lietuvos valdžios sluoksniuose kilo pasipiktinimas Lietuvoje besikuriančiu vienu perspektyviausių Europje „fintech“ startuoliu „Revolut“.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas Stasys Jakeliūnas neseniai inicijavo, kad strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija dar kartą, jau trečią, įvertintų „Revolut“ veiklą Lietuvoje. Tokį sprendimą komitetas priėmė apsvarstęs p. Jakeliūno iniciatyvą tęsti „Revolut“ veiklos tyrimą. 

Apsikeitė pranešimais

Šią savaitę p. Jakeliūnui užkliuvo ir „Google“ turimi ryšiai Seime.

Šiandien p. Jakeliūnas kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, prašydamas įvertinti, ar Seimo narys konservatorius Andrius Kubilius laiku (t. y. per 30 dienų) nedeklaruodamas sūnaus Vytauto Kubiliaus einamų pareigų UAB „Google Payment Lithuania“, kurio veiklos sritį jis kontroliuoja dirbdamas Seimo Biudžeto ir finansų komitete, nepažeidė įstatymo nuostatų.

Pasak p. Jakeliūno, įmonė teikia finansų paslaugas ir Lietuvos bankas jai 2018 m. gruodžio 20 d. yra išdavęs elektroninių pinigų įstaigos veiklos licenciją. Taigi, įmonės veiklos reguliavimas esą patenka į Biudžeto ir finansų komiteto veiklos kryptis.

Reaguodamas į p. Jakeliūno pareiškimą, Seimo narys Andrius Kubilius šiandien išplatino pranešimą, kad jo sūnus Vytautas Kubilius jau seniai dirba „Google Lietuva“ vadovu ir tai visiems seniai yra žinoma.

„Įmonė „Google Payment Lithuania“ iki šiol elektroninės bankininkystės veiklos nevykdo. Todėl p. Jakeliūnas sako netiesą, teigdamas, kad mano sūnus Vytautas Kubilius vadovauja įmonei, kuri jau teikia finansines paslaugas. Mano sūnus nėra tapęs bankininku ir todėl p. Jakeliūno priekaištai dėl mano tariamo interesų konflikto yra nepagrįsti“, – sako p. Kubilius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Pagrindiniame JAV indekse įžvelgia bene trečdalio augimo potencialą Premium 3

Akcijų biržų indeksai Azijoje, Europoje, antradienį augo, tačiau JAV teigiamos nuotaikos neišsilaikė. JAV...

Rinkos
2022.06.28
Verslų gelbėjimas valstybiniam investuotojui tampa vis brangesnis

Pagalbos verslui fondo komanditorius „Valstybės investicinis kapitalas“ išplatino 25 mln. Eur obligacijų...

Rinkos
2022.06.28
Finansinių sukčių padaryti nuostoliai pernai augo dukart, iki 10,2 mln. Eur

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei...

Rinkos
2022.06.28
„Sodra“: Pensijų anuitetų fondas augo dukart, gavėjų skaičius – beveik tris kartus

Dvejus metus veikiančio „Sodros“ Pensijų anuitetų fondo turtas pasiekė 18 mln. Eur ir yra 2,3 karto didesnis...

Rinkos
2022.06.28
„Citadele“ nebeaptarnaus mokėjimų į ir iš Rusijos bei Baltarusijos

Padalinį Lietuvoje turintis Latvijos bankas „Citadele“ pranešė, kad nuo rugpjūčio 20 d. nutrauks aptarnavimą...

Rinkos
2022.06.28
„CityBee“ skolinasi ir iš privačios skolos fondo, kalbos sukasi apie aukštus vienaženklius skaičius Premium

„Modus Group“ priklausanti automobilių dalijimosi paslaugų įmonė „CityBee“ automobilių parko plėtrai...

Rinkos
2022.06.28
„Moody's“: Rusija neįvykdė užsienio skolos įsipareigojimų

Reitingų agentūra „Moody's“ patvirtino, kad Rusija pirmą kartą per šimtmetį neįvykdė užsienio skolos...

Rinkos
2022.06.28
Ch. Lagarde: ECB pasiruošęs, jei prireiks, palūkanas didinti sparčiau

Europos centrinio banko (ECB) vadovė Christine Lagarde nesureikšmina rūpesčių dėl recesijos euro zonoje,...

Rinkos
2022.06.28
Specializuotą banką Lietuvoje turintys „Finora Capital“ mažino nuostolius, dvigubino paskolų portfelį

Estijos kredituotoja „Finora Capital“, valdanti ir specializuotą banką Lietuvoje „Finora kreditas“, pernai...

Rinkos
2022.06.28
M. Burry: „botago efektas“ gali priversti FED keisti kryptį

Michaelas Burry, „Scion Management“ vadovas, išgarsintas knygoje ir filme „The Big Short“, socialiniame...

Rinkos
2022.06.28
„SME Finance“ ir „Compensa Vienna Insurance Group“ integruoja paslaugas verslui

Finansinių technologijų (fintech) bendrovė „SME Finance“ pradeda bendradarbiavimą su ne gyvybės draudimo...

Rinkos
2022.06.28
„Orion“ fondas pakrikštijo Palangos projektą ir pradėjo pardavimus 1

Investicijų bendrovės „Orion Asset Management“ fondas, Palangoje įsigijęs žlugusios UAB „Pajūrio rezidencija“...

Statyba ir NT
2022.06.28
Europos Komisija ragina ES šalis ruoštis tolesniems dujų tiekimo iš Rusijos sutrikimams

Europos Sąjungos valstybės narės, ruošdamosi artėjančiai žiemai, turėtų atsižvelgti į galimus tolesnius...

Pramonė
2022.06.28
Rusijos defoltas – „vienas didžiųjų lūžinių istorijoje“, bet vandens labiau nebesudrums Premium 1

Pirmą kartą per kiek daugiau nei šimtą metų Rusija neatsiskaitė su savo kreditoriais užsienyje. Tačiau...

Rinkos
2022.06.27
Prancūzijos finansų ministras: valstybės skolos lygis pasiekė „pavojingą lygį“

Prancūzijos valstybės skolos lygis pasiekė „pavojingą lygį“, pirmadienį pareiškė finansų ministras Bruno Le...

Rinkos
2022.06.27
Pasaulio akcijų biržos bando išlaikyti teigiamą impulsą, „Maxima grupė“ žvalgo obligacijų rinką 300 mln. Eur žygiui Premium

Naują savaitę pasaulio biržos pradėjo nedrąsiu kilimu, investuotojams laukiant svarbių centrinių bankų vadovų...

Rinkos
2022.06.27
Rusija teigia, kad buvo užblokuoti du jos skolos mokėjimai 4

Rusija pirmadienį pareiškė, kad du jos skolos mokėjimai negalėjo pasiekti kreditorių, tačiau Maskva neigia,...

Rinkos
2022.06.27
Vyriausybė 3 metams pasiskolino už 1,87%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 3 metams ir mėnesiui pasiskolino 30 mln. Eur už vidutines 1,87% palūkanas.

Rinkos
2022.06.27
„Evernord“ fondo ir partnerių bendrovė NT projektui obligacijomis pasiskolino su 7% pajamingumu

Fondo „Evernord Real Estate Fund III“ ir Estijos vystymo bendrovės „Novira“ valdoma „Marijas 2 SIA“...

Rinkos
2022.06.27
„Bloomberg“: Rusijai paskelbtas defoltas 22

Naujienų agentūra „Bloomberg“ skelbia, kad pirmadienio rytą Rusija buvo pripažinta negalinti įvykdyti savo...

Rinkos
2022.06.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku