„Google“ vietoje Lietuvos pasirinko Airiją

Publikuota: 2019-04-03
Yui Mok („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Yui Mok („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

JAV interneto paieškos milžinę „Google“ valdanti įmonė „Alphabet“ paskelbė, kad nuo balandžio 4 d. „Google“ mokėjimų paslauga bus vykdoma per Airijoje registruotą įmonę „Google Ireland Limited“.

Kaip paskelbė „Alphabet“, toks sprendimas susijęs su Jungtinės Karalystės santykiais su Europos Sąjunga.

Iki šiol „Google“ mokėjimus aptarnavo Jungtinėje Karalystėje registruota „Google Payment Limited“, tačiau dėl neapibrėžtos „Brexit“ proceso baigties „Alphabet“ reikėjo pasirinkti kitą įmonę, kad neprarastų galimybės aptarnauti ES rinkų.

Lietuva mokėjimų vykdymui buvo minima kaip reali alternatyva Jungtinei Karalystei.

„Google“ savo mokėjimų paslaugoms galėjo pasirinkti Lietuvoje įsteigtą UAB „Google Payment Lithuania“, kuriai, kaip rašė VŽ, praeitų metų pabaigoje Lietuvos bankas suteikė elektroninių pinigų įstaigos licenciją.

„Google“ įvairiose pasaulio šalyse mokėjimų sprendimus, kurie konsoliduoti po „Google Pay“ ženklu. „Google Pay“ yra el. piniginė, leidžianti atlikti el. mokėjimus už „Android“ operacinei sistemai skirtas programėles.

Turėjo dvi licencijas

„Google Payment Limited“ vadovas Vytautas Kubilius VŽ nekomentavo, ką reiškia „Alphabet“ sprendimas mokėjimus aptarnauti per Airijos įmonę ir pasiūlė kreiptis į „Alphabet“ centrinę būstinę. VŽ tikisi gauti „Alphabet“ centrinės būstinės komentarą.

Lietuvos bankas teigia, kad toks „Google“ sprendimas nuliūdino.

„Turime pripažinti, kad toks „Google“ sprendimas nuliūdino, tačiau nenustebino. To galėjome tikėtis, nes kai kurie pastarojo meto sprendimai ir besikeičianti aplinka, deja, neprisidėjo nei prie investicinės aplinkos gerinimo, nei prie inovacijoms palankios šalies įvaizdžio kūrimo. Lietuvos bankas savo kompetencijos ribose padarė viską, kad „Google“ ir kitos įmonės, siekiančios ateiti į Lietuvos rinką, būtų patikrintos nuodugniai ir atsakingai, o sprendimai dėl teisės joms veikti mūsų šalyje būtų priimti operatyviai“, – sako Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.

Apie tai, kad „Google Ireland Limited“ Airijoje gavo mokėjimų įstaigos licenciją, tarptautinėje apie technologijas rašančioje žiniasklaidoje paskelbta šių metų pradžioje. Tuomet žiniasklaidoje rašyta, kad elektroninių pinigų įstaigos licenciją „Alphabet“ turi ir Lietuvoje, kuri pagal licencijų „fintech“ įmonėms išdavimą atsilieka tik nuo Jungtinės Karalystės.

Anot portalo „FinExtra.com“, „Google“ yra nusiteikusi dirbti kartu su bankais ir kitais finansinių paslaugų teikėjais, kad sukurtų naujas mokėjimų funkcijas, o ne su jais konkuruoti.

Airija yra populiari „fintech“ įmonių licencijavimosi vieta – „Facebook“ el. pinigų įstaigis licenciją šioje šalyje gavo prieš dvejus metus, nors visų planuotų paslaugų pilna apimtimi dar nesiūlo. Apie mokėjimų vykdymą per Airiją skelbė ir „Amazon“.  

Įtaria, kad dėl teisių

Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, atsiųstame komentare teigia, kad „Google Payments“, ruošiantis „Brexit“ permainoms, kaip ir šimtai kitų finansinių technologijų įmonių, ilgą laiką naudojusių JK jurisdikcijoje išduotas licencijas, ieškojo būdų toliau teikti paslaugas klientams Europos Sąjungoje.

„Elektroninių pinigų įstaigos licenciją Lietuvoje jie gavo pernai metų gruodį, tuo tarpu paprastesnę Mokėjimo įstaigos licenciją Airija išdavė 2019 m. sausį. Viena iš priežasčių, kodėl šiuo atveju „Google“ mokėjimams yra palankiau naudoti Airijos licenciją, gali būti tai, kad Lietuvos teisėje klientų autentifikavimo procedūra yra labiau komplikuota, nei Jungtinės Karalystės rinkoje. Taip pat Lietuvoje vairuotojo teisės vis dar nėra prilygintos dokumentams, kuriuos galima naudot verifikuojant savo tapatybę, prie ko yra pripratę klientai ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir eilėje kitų Europos šalių“, – sako p. Katinas.

Pasak jo, kol kas sunku pasakyt, kokie kiti bus „Google“ žingsniai Lietuvoje, bet esą faktas yra tai, kad Lietuvoje išduota licencija leidžia atlikti platesnį spektrą funkcijų, negu airiškoji.

„Bet jeigu laiku nesusitvarkysime „Google“ ir kitoms fintech įmonėms aktualius procesus, prarasime konkurencinį pranašumą prieš kitas Europos jurisdikcijas. Keistis ir tobulėti reikia čia ir dabar, nelaukiant, ką geresnio pasiūlys kiti“, – sako p. Katinas.

Du žinomi vardai

„Google Payment Lithuania“ Lietuvoje turima elektroninių pinigų įstaigos licencija suteikia teisę leisti elektroninius pinigus ir teikti mokėjimo paslaugas, užtikrinančias elektroninių parduotuvių darbą Europoje, kartu kuriant ir kitus Lietuvos bei kitų Europos ekonominės erdvės vartotojams skirtus produktus.

„Google Payment Lithuania“ kapitalas pernai buvo padidintas nuo 2,368 mln. iki 2,5 mln. Eur. Pati bendrovė Lietuvoje buvo įregistruota praeitų metų spalio pabaigoje.

„Google“ kartu su „Revolut“ buvo garsiausios Lietuvos priviliotos „fintech“ įmonės.

Lietuvą paversti regioniniu „fintech“ centru siekė Lietuvos bankas, Finansų ministerija, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, tačiau aukščiausiuose Lietuvos valdžios sluoksniuose kilo pasipiktinimas Lietuvoje besikuriančiu vienu perspektyviausių Europje „fintech“ startuoliu „Revolut“.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas Stasys Jakeliūnas neseniai inicijavo, kad strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija dar kartą, jau trečią, įvertintų „Revolut“ veiklą Lietuvoje. Tokį sprendimą komitetas priėmė apsvarstęs p. Jakeliūno iniciatyvą tęsti „Revolut“ veiklos tyrimą. 

Apsikeitė pranešimais

Šią savaitę p. Jakeliūnui užkliuvo ir „Google“ turimi ryšiai Seime.

Šiandien p. Jakeliūnas kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, prašydamas įvertinti, ar Seimo narys konservatorius Andrius Kubilius laiku (t. y. per 30 dienų) nedeklaruodamas sūnaus Vytauto Kubiliaus einamų pareigų UAB „Google Payment Lithuania“, kurio veiklos sritį jis kontroliuoja dirbdamas Seimo Biudžeto ir finansų komitete, nepažeidė įstatymo nuostatų.

Pasak p. Jakeliūno, įmonė teikia finansų paslaugas ir Lietuvos bankas jai 2018 m. gruodžio 20 d. yra išdavęs elektroninių pinigų įstaigos veiklos licenciją. Taigi, įmonės veiklos reguliavimas esą patenka į Biudžeto ir finansų komiteto veiklos kryptis.

Reaguodamas į p. Jakeliūno pareiškimą, Seimo narys Andrius Kubilius šiandien išplatino pranešimą, kad jo sūnus Vytautas Kubilius jau seniai dirba „Google Lietuva“ vadovu ir tai visiems seniai yra žinoma.

„Įmonė „Google Payment Lithuania“ iki šiol elektroninės bankininkystės veiklos nevykdo. Todėl p. Jakeliūnas sako netiesą, teigdamas, kad mano sūnus Vytautas Kubilius vadovauja įmonei, kuri jau teikia finansines paslaugas. Mano sūnus nėra tapęs bankininku ir todėl p. Jakeliūno priekaištai dėl mano tariamo interesų konflikto yra nepagrįsti“, – sako p. Kubilius.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Investuotojai laukia „Brexit“ patvirtinimo ir rezultatų Premium

Europos akcijų rinkose penktadienį neišryškėjant vieningai indeksų krypčiai, Baltijos biržose savaitė irgi...

Rinkos
2019.10.18
Pasaulinėje IPO rinkoje – 27% smukimas, blogiausi metai nuo 2016-ųjų

Pasaulinei viešų akcijų siūlymų (angl. initial public offerings, IPO) rinkai pirmieji devyni šių metų...

Rinkos
2019.10.18
„New Bumani Invest“ ir R. Petrikas prašo leidimo įsigyti „Taikos centrą“

Latvijos įmonė „New Bumani Invest“ ir verslininkas Raimundas Petrikas prašo Konkurencijos tarybos leidimo...

Rinkos
2019.10.18
A. Žiugžda ir R. Davidovičius pervadino iš „Lewben“ įsigytą įmonę 11

Lietuvos fondų valdymo bendrovė „Lewben Investment Management“ (LIM), kurios savininkais birželį tapo...

Rinkos
2019.10.18
Ką investuotojui žada likę 2019–ieji: rekomenduojami taktiniai veiksmai Premium 2

VŽ apklausti investicijų valdytojai, su nekantrumu stebintys įmonių skelbiamus trečiojo ketvirčio rezultatus,...

Rinkos
2019.10.18
Įmonėje „Olainfarm“ – akcininkų karai, bet akcijos brangsta Premium

Investuotojai Baltijos biržose ketvirtadienį bandė susiorientuoti tarp farmacininkės „Olainfarm“ prieštaringų...

Rinkos
2019.10.17
IBM pajamos mažėjo penktą ketvirtį iš eilės

JAV technologijų milžinės IBM akcijos krito 5% iki 142,11 USD, kompanijai trečiadienį paskelbus silpnesnius...

Technologijos
2019.10.17
„Netflix“ pelnas gerokai pranoko lūkesčius: akcijos pabrango dešimtadaliu 1

JAV internetinės televizijos „Netflix“, veikiančios ir Lietuvoje, akcijos poprekybinėje sesijoje trečiadienį...

Rinkos
2019.10.17
„Luminor investicijų valdymui“ vadove paskirta L. Načajienė 22

Vienai didžiausių Baltijos šalyse banko „Luminor“ grupei priklausančios įmonės „Luminor investicijų valdymas“...

Rinkos
2019.10.16
Makleris laidoja ESO kaip dividendinę poziciją Premium 6

Europoje akcijų indeksams trečiadienį nerandant bendros krypties, Baltijos šalyse rūpintasi vietinėmis...

Rinkos
2019.10.16
„Revolut“ ir „Monese“ ruošiasi kietajam „Brexit“ 11

Europoje veikiančios finansų technologijų bendrovės, tokios, kaip „Revolut“ ar „Monese“, ruošiasi kietajam...

Rinkos
2019.10.16
Turkija po JAV veiksmų uždraudė pelnytis iš bankų akcijų pigimo

Turkijos akcijų biržos operatorius laikinai uždraudė investuotojams pelnytis iš 7-ių Turkijos bankų akcijų...

Rinkos
2019.10.16
Taisyklė portfelyje turėti 60% akcijų ir 40% obligacijų nebeveikia, teigia analitikai 3

Investicijų valdytojai daugelį metų patardavo tipiniam vidutinės rizikos investuotojui vadovautis standartine...

Rinkos
2019.10.16
Investuotojo A. Jurkonio portretas: nuo per 20 m. pasiteisinusių tiesų iki vakarėlių Omahoje Premium 15

Andrius Jurkonis – daugiau nei 20 metų investavimo patirtį turintis investuotojas, daugiausia...

Rinkos
2019.10.16
Investuotojai įvertino LHV ir „Novaturo“ statistiką Premium

Investuotojai Baltijos biržose turėjo progą įvertinti LHV ir „Novaturo“ rezultatus, bet prekiauti labiausiai...

Rinkos
2019.10.15
„Libra“ kriptovaliutos projektas toliau aižėja: paliko jau 7 nariai 1

Socialinio tinklo „Facebook“ inicijuotos kriptovaliutos „Libra“ projektą paliko 7 nariai.

Rinkos
2019.10.15
„Luminor“ dar pakirpo bambagyslę su DNB ir „Nordea“ 9

Baltijos šalių banke „Luminor“ atlikti pavedimai JAV doleriais nuo spalio mėnesio bus vykdomi per vieną...

Rinkos
2019.10.15
„Avia Solutions Group“ įsigijo aviacijos grupę „Chapman Freeborn“

Gedimino Žiemelio valdoma aviacijos grupė „Avia Solutions Group” įsigijo Didžiosios Britanijos užsakomųjų...

Ilgametis „Berkshire Hathaway“ akcininkas pardavė akcijas: nebetiki W. Buffettu 9

Davidas Rolfe, ilgametis JAV investicijų bendrovės „Berkshire Hathaway“ akcininkas ir kitos JAV investicijų...

Rinkos
2019.10.15
Transporto įmonė pasiskolinti rinkoje nusprendė paprastuoju būdu Premium 8

Nedidelė transporto įmonė lėšų naujiems vilkikams surasti nusprendė savo tinklalapyje pakvietusi visus...

Rinkos
2019.10.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau