„Google“ vietoje Lietuvos pasirinko Airiją

Publikuota: 2019-04-03
Yui Mok („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Yui Mok („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

JAV interneto paieškos milžinę „Google“ valdanti įmonė „Alphabet“ paskelbė, kad nuo balandžio 4 d. „Google“ mokėjimų paslauga bus vykdoma per Airijoje registruotą įmonę „Google Ireland Limited“.

Kaip paskelbė „Alphabet“, toks sprendimas susijęs su Jungtinės Karalystės santykiais su Europos Sąjunga.

Iki šiol „Google“ mokėjimus aptarnavo Jungtinėje Karalystėje registruota „Google Payment Limited“, tačiau dėl neapibrėžtos „Brexit“ proceso baigties „Alphabet“ reikėjo pasirinkti kitą įmonę, kad neprarastų galimybės aptarnauti ES rinkų.

Lietuva mokėjimų vykdymui buvo minima kaip reali alternatyva Jungtinei Karalystei.

„Google“ savo mokėjimų paslaugoms galėjo pasirinkti Lietuvoje įsteigtą UAB „Google Payment Lithuania“, kuriai, kaip rašė VŽ, praeitų metų pabaigoje Lietuvos bankas suteikė elektroninių pinigų įstaigos licenciją.

„Google“ įvairiose pasaulio šalyse mokėjimų sprendimus, kurie konsoliduoti po „Google Pay“ ženklu. „Google Pay“ yra el. piniginė, leidžianti atlikti el. mokėjimus už „Android“ operacinei sistemai skirtas programėles.

Turėjo dvi licencijas

„Google Payment Limited“ vadovas Vytautas Kubilius VŽ nekomentavo, ką reiškia „Alphabet“ sprendimas mokėjimus aptarnauti per Airijos įmonę ir pasiūlė kreiptis į „Alphabet“ centrinę būstinę. VŽ tikisi gauti „Alphabet“ centrinės būstinės komentarą.

Lietuvos bankas teigia, kad toks „Google“ sprendimas nuliūdino.

„Turime pripažinti, kad toks „Google“ sprendimas nuliūdino, tačiau nenustebino. To galėjome tikėtis, nes kai kurie pastarojo meto sprendimai ir besikeičianti aplinka, deja, neprisidėjo nei prie investicinės aplinkos gerinimo, nei prie inovacijoms palankios šalies įvaizdžio kūrimo. Lietuvos bankas savo kompetencijos ribose padarė viską, kad „Google“ ir kitos įmonės, siekiančios ateiti į Lietuvos rinką, būtų patikrintos nuodugniai ir atsakingai, o sprendimai dėl teisės joms veikti mūsų šalyje būtų priimti operatyviai“, – sako Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.

Apie tai, kad „Google Ireland Limited“ Airijoje gavo mokėjimų įstaigos licenciją, tarptautinėje apie technologijas rašančioje žiniasklaidoje paskelbta šių metų pradžioje. Tuomet žiniasklaidoje rašyta, kad elektroninių pinigų įstaigos licenciją „Alphabet“ turi ir Lietuvoje, kuri pagal licencijų „fintech“ įmonėms išdavimą atsilieka tik nuo Jungtinės Karalystės.

Anot portalo „FinExtra.com“, „Google“ yra nusiteikusi dirbti kartu su bankais ir kitais finansinių paslaugų teikėjais, kad sukurtų naujas mokėjimų funkcijas, o ne su jais konkuruoti.

Airija yra populiari „fintech“ įmonių licencijavimosi vieta – „Facebook“ el. pinigų įstaigis licenciją šioje šalyje gavo prieš dvejus metus, nors visų planuotų paslaugų pilna apimtimi dar nesiūlo. Apie mokėjimų vykdymą per Airiją skelbė ir „Amazon“.  

Įtaria, kad dėl teisių

Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, atsiųstame komentare teigia, kad „Google Payments“, ruošiantis „Brexit“ permainoms, kaip ir šimtai kitų finansinių technologijų įmonių, ilgą laiką naudojusių JK jurisdikcijoje išduotas licencijas, ieškojo būdų toliau teikti paslaugas klientams Europos Sąjungoje.

„Elektroninių pinigų įstaigos licenciją Lietuvoje jie gavo pernai metų gruodį, tuo tarpu paprastesnę Mokėjimo įstaigos licenciją Airija išdavė 2019 m. sausį. Viena iš priežasčių, kodėl šiuo atveju „Google“ mokėjimams yra palankiau naudoti Airijos licenciją, gali būti tai, kad Lietuvos teisėje klientų autentifikavimo procedūra yra labiau komplikuota, nei Jungtinės Karalystės rinkoje. Taip pat Lietuvoje vairuotojo teisės vis dar nėra prilygintos dokumentams, kuriuos galima naudot verifikuojant savo tapatybę, prie ko yra pripratę klientai ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir eilėje kitų Europos šalių“, – sako p. Katinas.

Pasak jo, kol kas sunku pasakyt, kokie kiti bus „Google“ žingsniai Lietuvoje, bet esą faktas yra tai, kad Lietuvoje išduota licencija leidžia atlikti platesnį spektrą funkcijų, negu airiškoji.

„Bet jeigu laiku nesusitvarkysime „Google“ ir kitoms fintech įmonėms aktualius procesus, prarasime konkurencinį pranašumą prieš kitas Europos jurisdikcijas. Keistis ir tobulėti reikia čia ir dabar, nelaukiant, ką geresnio pasiūlys kiti“, – sako p. Katinas.

Du žinomi vardai

„Google Payment Lithuania“ Lietuvoje turima elektroninių pinigų įstaigos licencija suteikia teisę leisti elektroninius pinigus ir teikti mokėjimo paslaugas, užtikrinančias elektroninių parduotuvių darbą Europoje, kartu kuriant ir kitus Lietuvos bei kitų Europos ekonominės erdvės vartotojams skirtus produktus.

„Google Payment Lithuania“ kapitalas pernai buvo padidintas nuo 2,368 mln. iki 2,5 mln. Eur. Pati bendrovė Lietuvoje buvo įregistruota praeitų metų spalio pabaigoje.

„Google“ kartu su „Revolut“ buvo garsiausios Lietuvos priviliotos „fintech“ įmonės.

Lietuvą paversti regioniniu „fintech“ centru siekė Lietuvos bankas, Finansų ministerija, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, tačiau aukščiausiuose Lietuvos valdžios sluoksniuose kilo pasipiktinimas Lietuvoje besikuriančiu vienu perspektyviausių Europje „fintech“ startuoliu „Revolut“.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas Stasys Jakeliūnas neseniai inicijavo, kad strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija dar kartą, jau trečią, įvertintų „Revolut“ veiklą Lietuvoje. Tokį sprendimą komitetas priėmė apsvarstęs p. Jakeliūno iniciatyvą tęsti „Revolut“ veiklos tyrimą. 

Apsikeitė pranešimais

Šią savaitę p. Jakeliūnui užkliuvo ir „Google“ turimi ryšiai Seime.

Šiandien p. Jakeliūnas kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, prašydamas įvertinti, ar Seimo narys konservatorius Andrius Kubilius laiku (t. y. per 30 dienų) nedeklaruodamas sūnaus Vytauto Kubiliaus einamų pareigų UAB „Google Payment Lithuania“, kurio veiklos sritį jis kontroliuoja dirbdamas Seimo Biudžeto ir finansų komitete, nepažeidė įstatymo nuostatų.

Pasak p. Jakeliūno, įmonė teikia finansų paslaugas ir Lietuvos bankas jai 2018 m. gruodžio 20 d. yra išdavęs elektroninių pinigų įstaigos veiklos licenciją. Taigi, įmonės veiklos reguliavimas esą patenka į Biudžeto ir finansų komiteto veiklos kryptis.

Reaguodamas į p. Jakeliūno pareiškimą, Seimo narys Andrius Kubilius šiandien išplatino pranešimą, kad jo sūnus Vytautas Kubilius jau seniai dirba „Google Lietuva“ vadovu ir tai visiems seniai yra žinoma.

„Įmonė „Google Payment Lithuania“ iki šiol elektroninės bankininkystės veiklos nevykdo. Todėl p. Jakeliūnas sako netiesą, teigdamas, kad mano sūnus Vytautas Kubilius vadovauja įmonei, kuri jau teikia finansines paslaugas. Mano sūnus nėra tapęs bankininku ir todėl p. Jakeliūno priekaištai dėl mano tariamo interesų konflikto yra nepagrįsti“, – sako p. Kubilius.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Investuotojų galvose – politika, karšti biržos debiutai Premium

Politinės aktualijos ima pirmąsias vietas investuotojams svarbių klausimų sąraše, bandoma įžvelgti teigiamų...

Rinkos
2020.09.30
Istorinio IPO indikacijos: stambieji pašykštėjo, smulkiesiems – į naudą Premium 3

Pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO) įgyvendinanti „Ignitis grupė“ paskelbė orientacinę IPO kainą, besančią...

Rinkos
2020.09.30
Kritinis žvilgsnis į „Ignitis“ IPO. O apie valstybę kas nors pagalvojo? 8

Šiuo metu vykstantis „Ignitis“ IPO procesas turi nemažai sąjungininkų. Tai ir bankai, vykdantys platinimą,...

Rinkos
2020.09.30
Paskelbta „Ignitis grupės“ IPO orientacinė siūlymo kaina 17

Pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO) įgyvendinanti „Ignitis grupė“ paskelbė orientacinę IPO kainą, kuri besanti...

Rinkos
2020.09.30
Kaip apsispręsti dėl „Ignitis grupės“ akcijų Premium 7

Istorinis vietos kapitalo rinkoje pirminis viešas akcijų siūlymas (IPO) neretam žmogui taps įvykiu, kai į...

Rinkos
2020.09.30
„Swedbank“ sutrikimai paveikė biržą Premium

Išvakarėse kilęs akcijų ralis pasaulio rinkose antradienį nuseko. Vietos rinkoje apyvartos nukentėjo dėl...

Rinkos
2020.09.29
Vertybinių popierių prekyba per „Swedbank“ vėl veikia  7

Investuojantieji per „Swedbank“ nuo antradienio ryto negalėjo pateikti pavedimų Baltijos biržoje. Likus...

Rinkos
2020.09.29
Elektroninių pinigų įstaigai „Wallter“ – 90.000 Eur bauda

Elektroninių pinigų įstaiga „Wallter“ netinkamai saugojo savo klientų lėšas ir tai žinodama teikė neteisingą...

Rinkos
2020.09.29
Kredito atostogų buvo išėję 10.000 žmonių ir įmonių 2

Nuo pavasarį paskelbto karantino iki rugsėjo pabaigos kredito atostogomis pasinaudojo beveik 3.000 įmonių ir...

Rinkos
2020.09.29
„Eastnine“ perka biurų komplekso „Vilniaus vartai“ dalį

Švedijos investicijų bendrovė „Eastnine“ už 20 mln. Eur perka biurų komplekso „Vilniaus vartai“ šalia Seimo...

Statyba ir NT
2020.09.29
Akcijų biržose ralis, investuotojus pasiekė abejotinas pasiūlymas dėl „Tesla“ akcijų Premium

Pasaulio akcijų indeksai pastebimai kyla po itin silpnų praėjusių savaičių, investuotojams vilties ieškant...

Rinkos
2020.09.28
Lietuvos Vyriausybė 6 metams pasiskolino už neigiamas palūkanas 4

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 6 metams ir 2 mėnesiams pasiskolino 45 mln. Eur už vidutines neigiamas...

Rinkos
2020.09.28
„Siemens“ padalinio debiutas biržoje – su nusivylimu

Pirmadienį biržoje debiutavo „Siemens“ koncerno padalinys „Siemens Energy“, kurio įvertis biržoje iškart...

Rinkos
2020.09.28
Lukas neinvestuoja: atleisk, „Ignitis“, bet ne Premium 12

Pastarosiomis savaitėmis buvo sunku nematyti reklamų, kviečiančių sudalyvauti „Ignitis grupės“ pirminiame...

Lukas investuoja
2020.09.28
Estijoje investuotojai graibstė banko obligacijas 1

Estijos finansų grupė LHV baigė viešą subordinuotų obligacijų siūlymą, kuris susilaukė beveik pusketvirto...

Rinkos
2020.09.28
Kokia prekyba laukia pusėtinų ir sėkmingų IPO Premium

„Snowflake“ ir keletas kitų raketinių skrydžių biržose gali sudaryti įspūdį, kad pastaruoju metu...

Rinkos
2020.09.25
Estijos vyriausybėje kristalizuojasi planai dėl 3 valstybės įmonių pardavimo, listingavimo

Estijos Vyriausybė vis rimčiau planuoja parduoti arba listinguoti bent 3 valstybės kontroliuojamas įmones.

Rinkos
2020.09.25
Vaiko pinigai: išleisti, kaupti, investuoti? Premium 3

Už kiekvieną Lietuvoje auginamą vaiką valstybė per metus tėvams sumoka maždaug 760 Eur, jei auginama iki...

Mano pinigai
2020.09.25
Istorinis IPO – „galvojantiems savo galva“ 46

Nuo senų laikų „Verslo žinių“ šūkis yra „galvojantiems savo galva“. Jis dabar kaip niekada aktualus.

Rinkos
2020.09.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus