Investavimas: kanapių burbulas primena kriptovaliutų bumą

Publikuota: 2019-03-22
Chriso Roussaki (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Chriso Roussaki (AFP / „Scanpix“) nuotr.
 

Daugelis investuotojų ir finansų ekspertų bando nuspėti, kada vėl įvyks ta didžioji finansų krizė, tačiau daugelis nė nepastebi, kaip finansų rinkose nuolat išsipučia ir sprogsta nedideli burbulai.

2013–2014 m. investuotojai kraustėsi iš proto dėl 3D spausdinimo ir kanapių akcijų, tada buvo kilęs pamišimas dėl kriptovaliutų. O šiandien investuotojų entuziazmas dar kartą išpūtė su kanapėmis susijusių įmonių akcijų burbulą, tik šįkart daug didesnį.

Viskas prasidėjo nuo to, kai praėjusiais metais Kanada ir kelios JAV valstijos visiškai legalizavo kanapių vartojimą. Dar situaciją įkaitino, kai tokios didelės įmonės kaip „Novartis“ ar „Anheuser-Busch InBev“ sudarė partnerystės sutartis su kanapių įmonėmis, o „Constellation Brands“ investavo net 4 mlrd. USD į vieną didžiausių Kanados kanapių augintojų „Canopy Growth“.

Jau šiandien įrodyta, kad kanabinoidai gali sušvelninti skausmą, uždegimą, raumenų kontrolės problemas, padėti kontroliuoti epilepsijos priepuolius, netgi padėti gydant psichikos sutrikimus. Be to, vis daugiau mokslinių tyrimų rodo, kad kanabinoidai turi ne tik skausmą malšinančių savybių, bet ir priešvėžinių. Dėl to jau nemažai pasaulio šalių yra legalizavusios kanapių vartojimą medicininėms reikmėms. Praėjusių metų pabaigoje tą padarė ir Lietuva.

[infogram id="fb705086-3724-41cd-b70d-b437bdf2c4d4" prefix="bJM" format="interactive" title="Rinkos bendra lentele kanapiu"]

Pasipriešinimas vis dar didelis

Tačiau Kanada tapo tik antrąją pasaulio valstybe, kuri visiškai legalizavo ir rekreacinį kanapių vartojimą nacionaliniu mastu.

Priešinimasis tam išlieka vis dar didelis daugelyje šalių, nes, skeptikų manymu, apie kanapių naudą vis dar žinome per mažai. Be to, yra rizika, kad legaliai parduodamos kanapės gali būti imtos naudoti pramogai, jas maišant su sintetiniais preparatais.

Nepaisydami viso skepticizmo, kanapių legalizavimo šalininkai tikisi, kad Kanados ir Urugvajaus pavyzdžiu paseks vis daugiau šalių ir kanapių vartojimas bus leidžiamas ne tik medicininiais, bet ir rekreaciniais tikslais.

Būtent pastarųjų optimizmas persimetė ir į investuotojų gretas. 2018 m. rugsėjo 19 d. Kanados marihuanos bendrovės „Tilray“ rinkos vertė pasiekė sunkiai protu suvokiamus 30 mlrd. USD. O P/S rodiklis (akcijos kainos ir pardavimo santykis) viršijo 1.000. Net ne P/E rodiklis (akcijos kainos ir pelno santykis), bet P/S! Nuo to laiko „Tilray“ akcijų kaina nukrito 4 kartus. Tačiau, regis, iš to nebuvo pasimokyta, nes šiemet investuotojai vėl puolė prie daugelio kanapių akcijų. Be „Tilray“ akcijų, nuo metų pradžios daugelis kanapių akcijų yra pabrangusios dvigubai.

Burbulo požymiai

Taigi, kodėl šiandien kanapių rinkoje galimai yra susiformavęs burbulas?

Šiandien penkių didžiausių JAV biržoje kotiruojamų kanapių įmonių bendra rinkos kapitalizacija siekia maždaug 42,5 mlrd. USD. Palyginti, šios įmonės per praėjusius fiskalinius metus drauge gavo mažiau nei 400 mln. USD pajamų. Investuotojai šias įmones vertina taip, lyg jos augtų po kelis šimtus procentų dar kelerius metus iš eilės, o konkurencija iš šalies būtų minimali. Tokia jau mūsų prigimtis, kad mėgstame ekstrapoliuoti praeities įvykius ir tikėtis ko nors panašaus ir ateityje. Tačiau reali situacija yra kiek kitokia.

Rinkos analitikai prognozuoja, kad vidutinis pasaulinės legalių kanapių rinkos augimas 2018–2023 m. neturėtų viršyti 30%. Be to, tik 2023 m. visa pasaulio kanapių rinka bus verta maždaug tiek, kiek šiandien rinkoje įvertintos 5-ios didžiausios kanapių įmonės, kurių akcijos kotiruojamos JAV biržoje. Tad netgi jeigu skaičiuosime, kad „Canopy Growth“, „Aurora Cannabis“, „Cronos Group“, „Tilray“ ir „Aphria“ didins pajamas dvigubai sparčiau nei bendra rinka (vidutiniškai po 60% kas metus), gausime, kad bendros šių įmonių pajamos 2023 m. sieks 4,2 mlrd. USD. Tokiu atveju, jeigu akcijų kaina išliks status quo, P/S rodiklis sieks apie 10. Šiandien panašiai yra įvertintos finansų technologijų sektoriaus („fintech“) pasaulinės lyderės, kurių metinis augimas yra apie 40–50%. Pavyzdys būtų JAV bendrovė „Square“. Bet reikia pažymėti, kad tai aukštų pelno maržų verslas. Tad taip išeina, kad, šiandien pirkdami kanapių akcijas, jūs perkate nepigiai įvertintas akcijas, net ir vertinant pagal 2023 m. potencialius finansinius rezultatus. Išeitų, kad kanapių akcijų vertės pabėgo daugiau nei penkerius metus į priekį!

[infogram id="2f0b2340-0ae4-4b3c-bb8c-1df40075b4c4" prefix="hIU" format="interactive" title="Rinkos Tilray pelningumas"]

Primena 3D maniją

Panaši situacija 2014 m. pradžioje buvo susiklosčiusi ir su 3D spausdinimo įmonių akcijomis. Tuo metu buvo prognozuojama, kad 2018 m. 3D spausdinimo rinka išaugs iki 16,2 mlrd. USD, arba, palyginti su 2013 m., daugiau nei 6 kartus.

O per patį piką dviejų didžiausių 3D spausdinimo įmonių „Stratasys“ ir „3D Systems“ bendra rinkos vertė siekė apie 16 mlrd. USD, arba maždaug tiek, kiek prognozuojamas visas 3D spausdinimo rinkos dydis po 5 metų.

Tiesiog perdėtas entuziazmas vedė prie ekstrapoliuotų prognozių. Galų gale investuotojai turėjo sumokėti labai brangiai už tai, nes prabėgus 5 metams „Stratasys“ ir „3D Systems“ akcijų kainos vis dar nukritusios beveik 90%.

[infogram id="805f2a5c-6a94-4f35-a15c-585bc19a7e4e" prefix="13w" format="interactive" title="Rinkos 3 spaudinim"]

Žemės ūkio sektorius

Tačiau kanapių rinka šiandien labiau primena žemės ūkio rinką, o ne technologijų sektorių. Rinkos įėjimo barjerai nėra dideli, o rinkoje pradedamas jausti vadinamasis komoditizacijos efektas, nes daugelis įmonių gamina panašią produkciją. Pavarčius visų penkių kanapių bendrovių, kotiruojamų JAV biržoje, finansines ataskaitas, tai akivaizdžiai matyti. Nors įmonės sparčiai auga, jų bendrasis pelningumas (angl. gross margin) mažėja. O turėtų būti atvirkščiai. Juk kuo didesnė verslo apimtis, tuo daugiau galimybių efektyvinti veiklą. Tarkime, „Tilray“ bendrasis pelningumas per metus sumažėjo daugiau nei dvigubai – nuo 55% iki 20%.

Kita grėsmė dabar investuojantiems į kanapių akcijas yra didėjanti globali konkurencija (dabar biržose daugiausia kotiruojama kanapių įmonių iš Kanados). Šių metų sausį Izraelio parlamentas priėmė įstatymą, leisiantį vietos gamintojams eksportuoti medicininių kanapių produkciją. Galima priminti, kad Izraelis šiuo metu turi ne tik vienas didžiausių kanapių bendrovių pasaulyje, bet ir vienas geriausių klimato sąlygų auginti kanapes. Be to, Izraelis jau seniai yra vadinamas Artimųjų Rytų silicio slėniu ir yra vienas lyderių biotechnologijų ir žemės ūkio technologijų srityse. Tad kanapių verslas leidžia sujungti ir puikiai išnaudoti abiejų sektorių patirtį ir žinias.

Kol kas aplenkia Lietuvą

Kriptovaliutų burbulą pajutome vos ne kiekvienas, nes lietuviai jame dalyvavo itin aktyviai, o kanapių bumas kol kas dar aplenkia Lietuvą.

Bet nereikia apsigauti, nes pasaulis jau tiesiog kraustosi iš proto dėl šio sektoriaus perspektyvų. Todėl rekomenduotina vengti bet kokių investicijų į kanapių įmonių akcijas. Bandyti uždirbti iš kritimo irgi gali būti rizikinga trumpuoju laikotarpiu, nes labai daug kanapių akcijų jau dabar yra pasiskolinta ir parduota tikintis jų kainos kritimo. Tai sudaro prielaidas galimiems vadinamiesiems short squeez’ams.

Be to, skolintis kanapių akcijų pardavimui nėra pigu, o tai dar labiau didina riziką. Jeigu visgi esate didelis kanapių revoliucijos entuziastas ir norite turėti kokią nors akciją iš šio sektoriaus, galite tiesiog rinktis įmones, kurios netiesiogiai yra susijusios su šiuo sektoriumi.

Kanapėms auginti reikalinga tam tikra infrastruktūra, tad tiesiog reikia pažiūrėti, kas yra viso to pagrindiniai tiekėjai. Tad gali sudominti tokios įmonės kaip „Aegion“, „Lindsay“ ar „The Scotts Miracle-Gro“.

[infogram id="16f0b477-49e9-4485-98cf-84c8431e7acc" prefix="zlq" format="interactive" title="Rinkos Kanapiu akcijos"]

Straipsnio autorius Žilvinas Speteliūnas yra privatus investuotojas, revoliucinio investavimo strategijos šalininkas.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Šiaulių bankas ruošiasi 0,50 Eur šturmui Premium 6

Šiaulių banko akcijoms toliau tęsiant kelionę link senokai matyto 50 ct už akciją lygio, Baltijos biržose...

Rinkos
2019.07.23
Seimas apribojo investicijas į mišką 11

Seimas antradienį priėmė Miškų įstatymo pataisas, pagal kurias nuo 2020 m. sausio vienas ar susiję asmenys...

Rinkos
2019.07.23
„Morgan Stanley“ mato 20% JAV recesijos tikimybę per artimiausius metus 6

JAV politikams pavyko susitarti dėl skolinimo limitų padidinimo, tačiau JAV bankininkystės milžinas „Morgan...

Rinkos
2019.07.23
Kinai perima dar 5% „Daimler” akcijų 2

Kinijos bendrovė „Beijing Automotive Group“ (BAIC) antradienį paskelbė, kad įsigijo 2,48% Vokietijos-JAV...

Rinkos
2019.07.23
Belgai iš amerikiečių perka 100 žmonių Lietuvoje įdarbinusią „Webhelp“

Belgijos investicijų bendrovė „Groupe Bruxelles Lambert“ (GBL) pradeda derybas dėl tarptautinės paslaugų...

Rinkos
2019.07.23
Valstiečiai imasi miškų 9

Šiandien Seimas turi balsuoti už Miškų įstatymo pataisas, numatančias apriboti miško paskirties žemės...

Pramonė
2019.07.23
Pasišalinęs pardavėjas atlaisvino Šiaulių banko spyruoklę Premium 6

Nusekusioje Baltijos biržoje gyvastį palaiko Šiaulių bankas, kurio akcijos stiprėja nebespaudžiamos stambaus...

Rinkos
2019.07.22
Švedų tyrimas: nerezidentų aptarnavimas atskleidžia tikrąjį „Swedbank“ veidą Premium 6

Švedijos banko „Swedbank“ padaliniuose Baltijos šalyse darbas su abejotinos reputacijos klientais iš ne ES...

Rinkos
2019.07.22
Naujoje kinų biržoje – akcijų kainų šuoliai šimtais procentų 3

Kinijos technologijų kompanijų akcijų kainos vidutiniškai pašoko po 140% per pirmąją prekybos dieną naujoje...

Rinkos
2019.07.22
Minusai grįžo į Vyriausybės skolinimosi aukcionus 19

Lietuvos Vyriausybė pirmadienį vidaus rinkoje pasiskolino už neigiamas palūkanas.

Rinkos
2019.07.22
Lukas investuoja: užgraužė sąžinė ir kai ką išjungiau Premium 11

Kai „Verslo žiniose“ pradėjau rašyti šį investavimo dienoraštį (o tai buvo gūdų 2018-ųjų lapkritį), po...

Lukas investuoja
2019.07.22
Verslas stoja prieš siekį apriboti investavimą į miškus Premium 12

Seime kelią skinantis įstatymo pakeitimui, kuriuo apribojamos galimybės investuoti į miškus, investicijų...

Rinkos
2019.07.22
Kaip „Libra“ taps pasauline valiuta, arba Kodėl „Libra“ nepatinka centriniams bankams Premium 4

Pasaulio investuotojus ir kriptovaliutų bendruomenę žinios apie „Facebook“ planus išleisti savo kriptovaliutą...

Rinkos
2019.07.22
Sutelktinio finansavimo reguliavimo srityje – naujovės

Lietuvos sutelktinio finansavimo rinkoje įsigalioja teisinės naujovės, kurios, kaip teigiama, sumažins...

Rinkos
2019.07.21
Nerimo signalų iš Švedijos būsto rinkos sumažėjo, bet rizikos dar yra 7

Nors per pastaruosius keletą metų įkaitusi situacija Švedijos būsto rinkoje stabilizavosi, rinką prižiūrinti...

Statyba ir NT
2019.07.20
Pildė portfelius Šiaulių banku ir „Olainfarm“ 1

Europos biržose tvyrant permainingoms nuotaikoms, investuotojai Baltijos biržose penktadienį nedvejojo ir...

Rinkos
2019.07.19
Prancūzų „Auchan“ galimai žvalgosi įsigijimo Baltijos šalyse Premium 9

Prancūzų mažmenininkas „Auchan“, turintis parduotuvių Lenkijoje, svarsto galimybę žengti į Baltijos šalis, o...

Prekyba
2019.07.19
Investuotojai į SBA grupės NT fondą – nuo pensininkų iki žinomų verslininkų 2

Lietuvos investicijų valdymo įmonės „Capitalica Asset Management“, priklausančios SBA grupei, valdomas fondas...

Rinkos
2019.07.19
Auksas pirmą kartą perkopė 1.450 USD 14

Aukso kaina pirmą kartą per daugiau kaip 6 metus viršijo 1.450 USD už unciją, rinkoje atkutus lūkesčiams dėl...

Rinkos
2019.07.19
Svaro turbulencijos: vertina pariteto galimybę Premium 3

„Brexit“ grįžta į rinkas neraminančių rizikų sąrašo pirmąsias vietas, užtikrindamas, kad artimiausiu metu...

Rinkos
2019.07.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau