Naftos kaina šturmavo 64 USD ir atsitraukė

Naftos kainos naują savaitę pradėjo dviejų mėnesių aukštumų šturmu ir staigiu atsitraukimu atgal.
Pirmadienį ryte Brent rūšies naftos kaina buvo pasiekusi 63,63 USD, arba aukščiausią lygį nuo gruodžio 7 d.
Karolis Čeikus, Swedbank finansų produktų pardavimo specialistas, sako, kad naftos kainų augimui pastaruoju metu teigiamą įtaką darė augantis neapibrėžtumas dėl naftos rinkai svarbios Venesuelos.
Kaip žinia, kai kurios Europos šalys, taip pat ir Lietuva, pirmadienį paskelbė pripažįstančios Juaną Guaido šalies vadovu, prezidentui Nicolas Maduro atmetus Europos valstybių ultimatumą skelbti pirmalaikius rinkimus.
Baltųjų Rūmų administracijos sankcijos Venesuelos naftai jau verčia pietinių JAV regionų naftos perdirbėjus ieškoti kitų, brangesnių naftos alternatyvų, sako p. Čeikus.
Jis taip pat pažymi, kad rinkos taip pat vertina dviprasmiškus JAV naftos rinkos duomenis.
Nepaisant to, kad žaliavinės naftos produkcija ketvirtąją šių metų savaitę išsilaikė istorinėse aukštumose ties 11,9 mln. barelių per dieną riba, naftos gavybos platformų skaičius JAV krito iki žemiausio lygio nuo gegužės mėnesio ties 847 vnt. riba, taip signalizuodamas apie potencialų JAV naftos gavybos mažėjimą artimiausiu metu, sako Swedbank atstovas.
OPEC duomenys
Penktadienį taip pat pasirodė neoficialūs duomenys iš naftos šalių kartelio OPEC, kurie parodė, kad kartelio naftos gavyba sausį galėjo trauktis apie 930.100 barelių per dieną, arba sparčiausiai per pastaruosius dvejus metus, iki 31,02 mln. barelių per dieną lygio.
Jeigu preliminarūs duomenys pasitvirtins, tai reikš, kad sausio mėnesį susitarime dalyvaujančios OPEC šalys savo įsipareigojimus mažinti naftos gavybą bus įgyvendinę 80%, sako p. Čeikus.
Kaip rašė VŽ, praeitų metų gruodį Vienoje susirinkę naftos eksportuotojų kartelio OPEC nariai iš principo sutarė dėl gavybos mažinimo.
Anot p. Čeikaus, pusę viso sausio mėnesio sumažėjimo sugeneravo Saudo Arabija, kurios naftos gavyba praėjusį mėnesį galėjo mažėti beveik puse milijono barelių per dieną, iki 9,7 mln. ribos.
Nuo praėjusių metų kovo stabiliai besitraukianti Irano naftos gavyba praėjusį mėnesį galėjo trauktis dar daugiau nei 5%, iki žemiausio lygio nuo 2014 m. pradžios. Iranas yra atleistas nuo gavybos apimčių mažinimo susitarimo, kadangi šios šalies naftos gavybą žemyn tempia JAV taikomos sankcijos, sako pašnekovas.
Gąsdina augimo sulėtėjimas
Visgi pirmadienį 17.20 val. Lietuvos laiku Brent naftos kaina jau smuko 2%, iki 61,44 USD už barelį, rinkos dalyviams vėl suabejojus dėl pasaulio ūkio augimo perspektyvų.
Didžiausiu nerimo šaltiniu yra žaliavos paklausos sumažėjimas dėl lėtesnio Kinijos ir kitų šalių ekonomikų augimo, taip pat dėl JAV ir Kinijos prekybos konflikto, rašo CNBC.
Skelbta, kad per sausį WTI rūšies nafta pabrango apie 18% daugiausiai bent jau nuo 1983 m., kai mėnesiniai kainos pokyčiai biržoje pradėti fiksuoti.
Brent rūšies nafta per sausį pabrango kiek mažiau, apie 15%, mėnesinis kainos kilimas buvo didžiausias nuo 2016 m. balandžio.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą