Naftos kainai – geriausias sausis per istoriją

Naftos rinka į naują mėnesį penktadienį žengė po geriausio per visą istoriją sausio mėnesio.
Per sausį WTI rūšies nafta pabrango apie 18% daugiausiai bent jau nuo 1983 m., kai mėnesiniai kainos pokyčiai biržoje pradėti fiksuoti.
Brent rūšies nafta per sausį pabrango kiek mažiau, apie 15%, mėnesinis kainos kilimas buvo didžiausias nuo 2016 m. balandžio.
Venesuela ir OPEC
Pastarąjį naftos brangimą paskatino baimės dėl galimo žaliavos tiekimo sutrikimų iš Venesuelos, kuri išgyvena tikrą politinių perturbacijų laikotarpį.
VŽ rašė, kad antradienį JAV Iždo departamentas pritaikė sankcijas prieš Venesuelos valstybinę naftos kompaniją PdVSA. OPEC duomenimis, Venesuelos naftos eksportas siekia kiek mažiau kaip 1,6 mln. barelių per dieną.
[infogram id="12d17748-71ce-42bd-82b8-796582890ff3" prefix="KiX" format="interactive" title="Venesuelos importas JAV"]
Be to, kaip rašė VŽ, praeitų metų gruodį Vienoje susirinkę naftos eksportuotojų kartelio OPEC nariai iš principo sutarė dėl gavybos mažinimo, tačiau iki šiol buvo neaišku dėl konkrečios gavybos sumažinimo apimties. Pagal kai kuriuos pranešimus, buvo sutarta dėl 1,2 mln. barelių per dieną gavybos mažinimo, palyginti su pernykščio spalio lygiu.
Paskutiniai duomenys indikuoja, kad susitarimo, panašu, laikomasi Saudo Arabijos naftos eksportas į JAV praėjusią savaitę buvo mažiausi per 15 mėnesių, skelbia naujienų agentūra Bloomberg.
Bendrovės JBC Energy paskelbti duomenys rodo, kas sausį OPEC narių naftos gavyba sudarė 30,85 mln. barelių per dieną.
Visgi vienas faktorius naftos kainoms nepalankus. Tai vienos didžiausių pasaulyje išteklių vartotojos Kinijos ekonomikos augimo sulėtėjimas. Skelbta, kad Kinijos ekonomika auga lėčiausiai nuo 1990-ųjų, o tai reiškia, kad atitinkamai gali mažėti ir naftos poreikis.
Itin prasti 2018-ieji
Dar praėjusiais metais investicijos naftos rinkoje daugeliui nešė vien nuostolius WTI rūšies nafta per 2018 m. atpigo 40%, Brent kainos kritimas siekė apie 20%.
VŽ rašė, kad netinio naftos kainų kritimo nebuvo fiksuota nuo pat 2015 m. Tai buvo vienas didžiausių naftos išpardavimų per pastarąjį dešimtmetį.
Tarp labiausiai naftą pernai piginusių veiksnių buvo minimi JAV ir Kinijos prekybos karas, Jungtinėse Valstijose toliau augusi skalūninės naftos gavyba ir bendrai augęs JAV naftos eksportas.
Dar pirmojoje 2018 m. dalyje netrūko svarstymų, kad nafta brangs, o tokius lūkesčius labiausiai kurstė baimės dėl JAV sankcijų Irano naftos eksportui.
Nuo sausio iki spalio pradžios Brent nafta pabrango maždaug trečdaliu, kol pasiekė visų metų aukštumas 86,74 USD už barelį. Tai buvo aukščiausias kainos lygis nuo 2014 m. Tuomet net pasipylė prognozės, kad jau netrukus juodojo aukso kaina pasieks 100 USD už barelį.
Visgi maftos brangimas antroje 2018 m. dalyje neįsisuko. Sankcijos Iranui, kaip ir planuota, lapkritį buvo įvestos, tačiau vėliau paaiškėjo, kad JAV kai kurioms įmonėms taikys išimtis ir tai iškart nuėmė įtampą.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą