SEB ir klientų ginčas: prievaizdas turėjo trečią nuomonę

Publikuota: 2019-01-18
Atnaujinta 2019-01-18 12:50
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje gyvenanti šeima, iš SEB banko siekusi išsireikalauti būsto paskolų palūkanų sumažinimo nuo 4,29% iki 2,3%, sulaukė Lietuvos banko verdikto, kad teisingos palūkanos turi sudaryti 3,76%.

SEB banko ir jo klientų ginčo objektas – sutuoktinių M. P. ir M. P. 2008 m. spalio 21 d. paimtas būsto kreditas namo statybai su fiksuota palūkanų norma.

Pasibaigus kredito sutartyje nustatytam fiksuotųjų palūkanų normos terminui, 2013 m. šalys susitarė paskolai nustatyti naują 3,44508% dydžio fiksuotųjų palūkanų normą ateinančiam 5 metų kredito sutarties laikotarpiui.

Pernai rugsėjo sutuoktiniai iš banko gavo laišką, kad 2013 m. nustatyta fiksuotųjų palūkanų norma baigia galioti ir bankas nustatys naują 4,29% fiksuotųjų palūkanų normą.

Sutuoktinių tokia palūkanų norma netenkino, todėl jie kreipėsi į Lietuvos banką teigdami, kad SEB bankas neteisingai apskaičiavo naują palūkanų normą.

Pagal Civilinį kodeksą, jei paskolos šalys nėra susitarusios dėl palūkanų dydžio, naujos palūkanos turi būti nustatytos pagal paskolos davėjo gyvenamosios vietos komercinių bankų išduotų paskolų vidutinę palūkanų normą, galiojusią paskolos sutarties sudarymo momentu. Tačiau nėra konkrečiai įvardinta, pagal kurią statistinių duomenų lentelę naujas palūkanas skaičiuoti.

Sutuoktinių įsitikinimu, visų pirma, SEB bankas naujas palūkanų normas nustatė ne tuo metu, kaip turėjo – nustatė pernai liepą, nors turėjo spalį.

Esą „tiek pagal bendruosius principus, tiek pagal elementarią logiką“ naujo susitarimo dėl palūkanų sudarymo momentas yra ne tada, kai viena būsimos naujos sutarties šalis išsiuntė ofertą kitai šaliai, tačiau kita šalis su pasiūlymu nesutiko, o tada, kai faktiškai sudaroma ir įsigalioja nauja sutartis, teigia banko skolininkai.

Be to, sutuoktinių teigimu, pagal Lietuvos banko skelbiamas naujai išduodamų paskolų vidutines palūkanų normas, bankas turėjo nustatyti 2,3% siekiančias palūkanas naujam 5 metų laikotarpiui.

„Bankas nenurodė jokių nei teisinių, nei loginių argumentų, dėl kurių palūkanų normą apskaičiavo ne pagal paskolos davėjo komercinių bankų vidutinę palūkanų normą, galiojusią sudarant susitarimą, t. y. 2018 m. spalį“, – Lietuvos bankui skundėsi sutuoktiniai.

Banko argumentai

Bankas klientų mestus kaltinimus atmetė motyvuodamas, kad visas palūkanų keitimo procedūras atliko pagal galiojančius reikalavimus.

„Mes pareiškėjams pateikėme naujausius duomenis, kurių pagrindu ir pasiūlėme nustatyti palūkanų normą, t.y. 4,29%“, – maždaug taip atsiliepime Lietuvos bankui dėstė SEB banko atstovai.

Banko atstovų teigimu, bankas neturi su klientais derinti preliminarios palūkanų normos, o turi pateikti konkretų pasiūlymą, kuriuo remiantis bus nustatytas palūkanų normos dydis ateinančiam 5 metų laikotarpiui.

Prievaizdo išaiškinimai

Lietuvos bankas, visų pirma, išaiškino, kad banko bendradarbiavimo su klientais derinant preliminarią palūkanų normą turėtų būti daugiau.

„Kredito sutartyje yra nustatyta formali fiksuotųjų palūkanų keitimo tvarka, tačiau nėra aptartas konkretus palūkanų dydis ar jo nustatymo mechanizmas. Lietuvos banko vertinimu, tai suponuoja išvadą, kad kredito sutarties šalys yra sutarę, kad, prieš pasibaigiant fiksuotųjų palūkanų galiojimui, bankas pareiškėjams pasiūlo naują fiksuotųjų palūkanų normą, ir, gavę šį pasiūlymą, pareiškėjai sprendžia, ar jis jiems yra priimtinas. Tai reiškia, kad pirmiausia sutarties šalys tarpusavyje tariasi dėl konkretaus fiksuotųjų palūkanų normos dydžio kredito sutartyje nustatytam laikotarpiui, tačiau, jeigu susitarti nepavyksta, tokiu atveju turi būti atsižvelgiama į teisės aktuose įtvirtintas palūkanų normos nustatymo taisykles“, – mano Lietuvos bankas.

Dvi lentelės

Lietuvos bankas konstatavo, kad šis ginčas iš esmės kilo dėl to, pagal kurias vidutinių palūkanų naujai išduodamos paskoloms lenteles nustatyti naujas palūkanas.

Esą banko skolininkai, skaičiuodami palūkanų normą, naudoja duomenis iš Lietuvos banko skelbiamos lentelės „Lietuvos pinigų finansų įstaigų euro zonos namų ūkių (gyventojų) naujiems paskolų susitarimams eurais taikomos vidutinės metinės palūkanų normos būstui įsigyti“, o bankas duomenis ima iš kitos lentelės – „Pinigų finansų įstaigų užstatu užtikrintos paskolos euro zonos namų ūkiams būstui įsigyti, pradinis palūkanų normos fiksavimo laikotarpis nuo 1 metų – naujų susitarimų palūkanų normos“.

Kai įstatyme nėra konkrečiai detalizuota, kurias vidutines palūkanas imti apskaičiuojant naujas palūkanas, palūkanų norma turi būti nustatoma pagal „tokius statistinius duomenis, kurie maksimaliai atitinka tarp šalių sudarytos kredito sutarties kriterijus“, teigia Lietuvos bankas.

Pasak centrinio banko, banko skolininkų skaičiavimams imamas 2,3% dydis nėra teisingas, nes neatspindi paskolų su fiksuota palūkanų norma.

Dalinai (ne)teisūs abu

Lietuvos bankas dėl skaičiavimams imamos lentelės užstojo banką – prievaizdo vertinimu, SEB banko skaičiavimams paimti statistiniai duomenys maksimaliai atitinka kredito sutarties nuostatas.

Visgi centrinis bankas nustatė, kad SEB bankas, apskaičiuodamas naujas palūkanas, paėmė ne tuos vidutinius dydžius – turėjo naujas palūkanas apskaičiuoti pagal pačius naujausius statistinius duomenis, t. y. 2018 m. spalio mėn. nustatytą 3,76% vidutinę palūkanų normą.

Pasak Lietuvos banko, dėl momento, kada turi būti imamos statistinės palūkanos naujų palūkanų apskaičiavimui, teisūs buvo banko skolininkai.

Centrinio banko atstovai teigia, kad nauja palūkanų norma turėjo būti nustatoma pagal normą, galiojusią sudarant naują susitarimą, t.y. spalį, o ne pagal galiojusią pasiūlymo pateikimo momentu.

Lietuvos bankas liepė SEB bankui nustatyti 3,76% naują fiksuotųjų palūkanų normą kredito sutartyje nustatytam laikotarpiui. Taigi, banko skolininkų reikalavimas buvo patenkintas iš dalies.

[infogram id="f003d1d8-6447-4188-abb6-edf5ccca5e87" prefix="kO1" format="interactive" title="Rinkos būsto paskolų palūkanos"]

Dominuoja kintamos palūkanos

VŽ rašė, kad šiuo metu galimybės Lietuvoje imti būsto paskolas su fiksuotomis palūkanomis ir tokiu būdu apsidrausti nuo palūkanų kilimo ateityje yra ribotos. Reguliuotojui sugriežtinus reikalavimus bankams dėl fiksuotų palūkanų, šie būsto paskolas su fiksuota palūkanų norma dabar išduoda ne ilgesniam nei 10 metų laikotarpiui. Kitaip tariant, klientai tokias palūkanas gali rinktis tik tuomet, jei kredito sutartis pasirašoma ne ilgesniam negu 5-10 metų laikotarpiui. Tačiau imančiųjų būsto paskolas tokiam trumpam terminui yra labai nedaug, pripažįsta patys bankai.

Vidutinės naujai išduodamų būsto paskolų su kintama palūkanų norma palūkanos Lietuvoje pernai lapkritį pasiekė 2,30% – 0,26 proc. punkto daugiau, nei buvo atitinkamu metu prieš metus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Bankų akcijos atšoko Premium

Baltijos biržose penktadienį nuo scenos toliau nenulipo „Merko Ehitus“ akcijos. O Skandinavijoje fiksuotas...

Rinkos
2019.02.22
ES paskelbtame „juodajame“ pinigų plovimo sąraše – ir JAV teritorijos

Europos Sąjunga (ES) pirmą kartą istorijoje paskelbė preliminarų 23-ų už bloko ribų esančių teritorijų,...

Rinkos
2019.02.22
„Verslo žinių“ antagonistai vilioja į kriptovaliutų pasaulį 4

„Verslo žinios“ įspėja apie pastaruoju metu padažnėjusius sukčių bandymus, pasitelkiant leidinio vizualinius...

Rinkos
2019.02.22
„Maxima grupė“ neatmeta galimybės išleisti antrą obligacijų emisiją  Premium 3

Dalius Misiūnas, „Maxima grupė“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius, sako, kad strateginis grupės...

Prekyba
2019.02.22
Lietuvos bankų priežiūros vadas: nieko „neprasileidome“, o dėl „fintech“ pasekmių gali būti Premium 11

Švediją drebinant galimo pinigų plovimo per „Swedbank“ skandalui, Lietuvos bankas kol kas neturi duomenų, kad...

Rinkos
2019.02.22
Finansinės laisvės siekianti pora: 350.000 Eur sąskaitoje – ir į pensiją Premium 45

Nors šalyje, remiantis Lietuvos banko apklausomis, investuoja vos 6% gyventojų, Vakarų pasaulyje vis labiau...

Rinkos
2019.02.22
Šių metų „Sodros“ lubų ir kitų pajamų rubikonas – 136.344 Eur metinių pajamų Premium 2

Nustatytas metinis pajamų dydis, kurį pasiekus nebereikės mokėti „Sodros“ įmokų ir bus taikomas didesnis...

Finansai
2019.02.22
Kaltinimai „Swedbank“ pinigų plovimu – smūgis visai Baltijos šalių bankų sistemai  10

Žiniasklaidos paviešinta informacija apie galimą Švedijos banko „Swedbank“ įtraukimą į „Danske Bank“ pinigų...

Rinkos
2019.02.21
Tikėjimą „Klaipėdos nafta“ praranda ir instituciniai investuotojai Premium

Ketvirtadienį Baltijos akcijų rinkos indeksai nerodė aiškios krypties, investuotojams lūkuriuojant bendrovių...

Rinkos
2019.02.21
Lietuvos bankas dirbs su švedais ir estais aiškinantis „Swedbank“ atvejį 2

Lietuvos bankas teiks pagalbą Švedijos ir Estijos priežiūros institucijoms atliekant tyrimą, kuriuo siekiama...

Rinkos
2019.02.21
„Swedbank“ aiškinasi galimus savo ryšius su pinigų plovimu 5

Švedijos bankas „Swedbank“ aiškinasi detales dėl galimo pinigų plovimo skandale nuskambėjusių įmonių...

Rinkos
2019.02.21
VŽ paaiškina: kas yra pinigų plovimo prevencija 4

Pinigų plovimas yra veiksmai, kuriais siekiama įteisinti nusikalstamu ar neteisėtu būdu įgytus pinigus ar...

Rinkos
2019.02.21
Lietuvos banko „blockchain“ smėliadėžėje pažaisti panoro 21 „fintech“ įmonė 4

21 Europos „fintech“ įmonė atsiliepė į Lietuvos banko kvietimą sukurti „blockchain“ technologijų bandymo...

Rinkos
2019.02.21
VMI ragina deklaruoti neatskleistus akcijų sandorius

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pateikia neatskleistų sandorių su akcininkais pavyzdžių, kurie esą...

Finansai
2019.02.21
Euro zonos pramonė perėjo į susitraukimo būseną 1

Nors vasarį privatus euro zonos sektorius teberodė lėtą ekonominio aktyvumo augimą, pramonės sektorius pateko...

Rinkos
2019.02.21
„Swedbank“ akcijos garma toliau, svarstoma apie pasekmes Lietuvai 12

Švedijos banko „Swedbank“, įsipainiojusios į pinigų plovimo skandalą, akcijų nuopuolis biržoje tęsiasi, o...

Rinkos
2019.02.21
FED pasiuntė dvi svarbias žinias investuotojams 1

JAV Federalinio rezervų banko (FED) nariai abejoja palūkanų normų kėlimo 2019 m. būtinybe.

Rinkos
2019.02.21
„Swedbank“ pinigų plovimo skandalas: kelia rusiškos rankos versiją Premium 9

Švedijos bankui „Swedbank“ įklimpus į pinigų plovimo skandalą, bankai neoficialiai prabilo, kad pinigų...

Rinkos
2019.02.21
Lietuviškas startuolis „Coart“ investuotojams atveria brangaus meno rinką 2

Lietuviškas startuolis „Coart“ paskelbė pasirengęs suteikti galimybę milijonams smulkiųjų investuotojų kartu...

Laisvalaikis
2019.02.21
„Revolut“ reorganizuojasi 11

JK finansinių paslaugų startuolis „Revolut“ po beveik 4 metų darbo imasi veiklos pertvarkos, 19 Europos šalių...

Rinkos
2019.02.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau