Nafta metus užbaigs dviženkliuose nuostoliuose

Nafta pirmadienį brangsta, bet tai menkai sumažins šių metų kainos nuopuolį.
Pirmadienį 15 val. Lietuvos laiku Brent nafta biržoje buvo pabrangusi 2,4%, iki 54,49 USD.
Rinkos dalyviai aiškina, kad naftos kainos aukštyn palypėjo su metų pabaigoje kiek atsigavusiomis nuotaikomis akcijų rinkose. Nuotaikas kilstelėjo tai, kad JAV ir Kinijos vadovams savaitgalį pasikalbėjus telefonu, Donaldas Trumpas savo socialinio tinklo Twitter paskyroje pasidžiaugė derybomis, jo teigimu, vyksta labai gerai.
Tačiau šie metai naftai bus paženklinti riebiu minuso ženklu nuo metų pradžios Brent nafta atpigo apie 20%.
Metinio naftos kainų kritimo nebuvo fiksuota nuo pat 2015 m.
Naftos rinkai šiemet labiausiai smogė JAV ir Kinijos prekybos karas, Jungtinėse Valstijose toliau auganti skalūninės naftos gavyba ir bendrai augęs JAV naftos eksportas.
Sumenkusi OPEC įtaka
JAV pasaulyje iškilus kaip naftos išgavėjai ir eksportuotojai, naftos kartelio OPEC reikšmė šios žaliavos rinkai menko, vertina dauguma analitikų.
Nors OPEC šalys, visų pirma Saudo Arabija, kartu su Rusija bandė sudaryti įspūdį, kad reguliuoja naftos pasiūlą ir paklausą, rinkos dalyvių tai neįtikino ir bent jau metų pabaigoje įsivirtino tikėjimas, kad rinkoje yra žaliavos perteklius.
Todėl pranešimai, kad OPEC nariai ir Rusija gruodžio pradžioje Vienoje sutarė dėl naftos gavybos mažinimo 1,2 mln. barelių per dieną didelio atgarsio nesulaukė ir sukėlė tik trumpalaikį kainų šoktelėjimą.
Apie augančią naftos pasiūlą signalizavo vien statistika, kad naftos gavyba Saudo Arabijoje ar Rusijoje pasiekė visų laikų aukštumas. O taip pat ir aukštas naftos atsargų lygis Jungtinėse Valstijose.
Nauja galima vadinti tai, kad OPEC veikloje, nors šiam karteliui nepriklauso, šiemet aktyviai pradėjo dalyvauti Rusija, kuri šiuo metu pati pumpuoja apie 11,42 mln. barelių per dieną.
Išimtys sankcijose
Tiesa, ne visus 2018-uosius naftos rinkoje buvo įsitvirtinusios meškos.
Dar pirmojoje metų dalyje netrūko svarstymų, kad nafta brangs, o tokius lūkesčius labiausiai kurstė baimės dėl JAV sankcijų Irano naftos eksportui.
Nuo sausio iki spalio pradžios Brent nafta pabrango maždaug trečdaliu, kol pasiekė visų metų aukštumas 86,74 USD už barelį. Tai buvo aukščiausias kainos lygis nuo 2014 m. Tuomet net pasipylė prognozės, kad jau netrukus juodojo aukso kaina pasieks 100 USD už barelį.
Visgi taip neatsitiko. Sankcijos, kaip ir planuota, lapkritį buvo įvestos, tačiau vėliau paaiškėjo, kad JAV kai kurioms įmonėms taikys išimtis ir tai iškart nuėmė įtampą.
Naftos kainos smigo apie 40% ir tai buvo vienas didžiausių naftos išpardavimų per pastarąjį dešimtmetį, pažymi CNBC.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti