SEB investuotojams: recesijos tikimybė – maža

Pasaulis gal ir pasiekė ekonomikos ir įmonių pajamų augimo tempo piką, tačiau recesijos tikimybė išlieka maža.
Tai gruodžio mėnesio finansų rinkų apžvalgoje konstatuoja SEB banko analitikai, kurie teigia, kad pastaruoju metu investuotojus blaško prieštara tarp gerų makroekonominių duomenų ir politinių įtampų, kurios ateityje iš tiesų gali sulėtinti pasaulio ekonomikos plėtrą.
Apskritai rinkos signalai rodo, kad pasiekėme ekonomikos ir įmonių pajamų augimo tempo piką. 2019 metais ir toliau tikimasi gerų įmonių pelno rezultatų ir palankios pasaulio ekonomikos plėtros, tačiau augimo tempas lėtės, dėsto analitikai.
Anot SEB strategų, kiek sunkiau prognozuoti 2020 metus, tačiau banko analitikų brėžiamas pagrindinis scenarijus lėtėjantis pasaulio ekonomikos augimo tempas ir maža recesijos tikimybė.
Įtampos židiniai
Banko analitikai apžvalgoje pažymi, kad pasaulio investuotojų dėmesio centre išlieka JAV ir Kinijos prekybos karas, nors gruodžio 1 d. G20 susitikimo metu JAV ir Kinija ir paskelbė laikinas prekybos konflikto paliaubas. Šalių prezidentai susitarė, kad iki balandžio mėnesio, kol jie suras tinkamą sprendimą, naujų muito mokesčių neįves.
Mūsų nuomone, šis susitarimas truputį nuviliantis. Pirma, šiuo metu rinkoje esantis neapibrėžtumas tęsis iki balandžio mėnesio. Antra, jau pradėti taikyti muito mokesčiai panaikinti nebus. Remdamiesi šalių pirkimo vadybininkų indeksų (PMI) reikšmėmis, galime daryti išvadą, kad nauji taikomi mokesčiai daro neigiamą įtaką pelnui, mažina darbo krūvį ir kelia slegiančias nuotaikas. Kita vertus, šios paliaubos geriau negu tolesnis prekybos karo ir naujų muito mokesčių įvedimo temos vystymas. Dabar svarbiausia, kad JAV ir Kinija nustatytą laiką laikytųsi susitarimo, dėsto SEB analitikai.
Pasak jų, JK ir ES susitarus dėl sutarties nutraukimo Brexit procesas pajudėjo iš mirties taško, bet paskutinę minutę ministrė pirmininkė Theresa May balsavimą parlamente dėl šio susitarimo, turėjusio įvykti gruodžio 11 d., atšaukė. Ji nenorėjo prisiimti Parlamento balsavimo prieš susitarimą rizikos, kadangi tokia tikimybė buvo didelė, pastebi banko analitikai.
Tuo tarpu paskutiniu metu įtampą kėlusios diskusijos tarp Italijos ir ES dėl Italijos deficitinio biudžeto tapo konstruktyvesnės, o tai didina kompromisinio susitarimo tikimybę, konstatuoja SEB.
JAV ekonomika stipri
SEB pastebi, kad JAV ekonomika toliau rodo stiprumo požymius, o vartotojų pasitikėjimas ir toliau yra didelis, nors paskutinį mėnesį šiek tiek sumažėjo. JAV infliacija, kuri yra vienas iš svarbiausių rodiklių, kuriuos šiuo metu itin atidžiai stebi investuotojai, išaugo iki 2,5%.
Tai iš dalies lėmė padidėjusios naftos kainos, kurios spalio mėnesį buvo pasiekusios aukščiausią tašką šiais metais. Tačiau pastaruoju metu naftos kainos krito, o tai leidžia manyti, kad infliacija per artimiausius mėnesius taip pat palaipsniui mažės. Svarbu ir tai, kad metinė infliacija (kurią apskaičiuojant neįtraukiamos maisto ir energijos kainos) sumažėjo iki 2,1%, o tai reiškia, kad kol kas yra tik nedaug veiksnių, dėl kurių infliacija galėtų smarkiai didėti, SEB analitikai.
Kaip žinia, lapkričio mėnesį FED susitikimo metu nuspręsta nieko nekeisti. FED pirmininkas Jeromeas Powellas paskutinėje savo kalboje pabrėžė, kad dabartinės 22,25% palūkanų normos yra artimos neutraliam lygiui.
Silpnėjimo požymiai Europoje
Anot SEB atstovų, Europoje pastaruoju metu atsiranda ekonomikos silpnėjimo požymių trečio ketvirčio BVP augimo tempas, kuris buvo beveik 1,7%, nuvylė.
Tai iš dalies susiję su Vokietija, kurios pramonės produkcijos mastas trečią ketvirtį sumažėjo. Tai iš dalies lėmė laikinas transporto priemonių gamybos sumažėjimas, nes įmonės turėjo įsidiegti naujus išmetamųjų teršalų standartus. Italijoje BVP augimas trečią ketvirtį sumažėjo 0,1 procento. Nuolatinis politinis neapibrėžtumas ir padidėjusi įtampa Europoje lėmė griežtesnes finansavimo sąlygos, o tai gali daryti neigiamą įtaką įmonių veiklai, mano banko analitikai.
Apžvalgoje jie pabrėžia, kad besivystančių šalių akcijos paskutiniu metu svyravo dar daugiau, negu išsivysčiusių šalių, o to priežastys tos pačios įtampa pasaulio prekybos sektoriuje ir griežtėjanti JAV pinigų politika.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti