1,4 mln. Eur dydžio VU investicinis fondas pradės nuo obligacijų

Publikuota: 2018-11-08
Alius Jakubėlis, FMĮ „Orion Securities“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Alius Jakubėlis, FMĮ „Orion Securities“ generalinis direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Dar 2016 m. pradėtas formuoti Vilniaus universiteto neliečiamojo kapitalo fondas, kuriame šiuo metu yra 1,4 mln. Eur, turi naują vadovybę ir gruodį ruošiasi atlikti pirmą savo investiciją.

Fondas pranešė, kad šią savaitę fondo dalininkai patvirtino naują valdymo struktūrą. Naujai suburta investicijų valdyba atsakys už neliečiamajam kapitalui perduotų lėšų investavimo strategijos įgyvendinimą.

Pasak naujai išrinkto VU fondo investicijų valdybos pirmininko Aliaus Jakubėlio, šią savaitę fondo dalininkai patvirtino ir fondo investavimo strategiją.

„Pagal ją, fondas savo lėšas galės investuoti daugelyje turto klasių – pradedant indėliais, akcijomis, skolos vertybiniais popieriais, baigiant žaliavomis, NT, alternatyviomis investicijomis. Kadangi fondo gyvavimo trukmė yra neribota, jis turi pranašumą prieš kitus rinkos dalyvius, nes gali investuoti į ilgesnio termino ar mažesnį likvidumą turinčius aktyvus“, – VŽ sako p. Jakubėlis, kuris taip pat yra FMĮ „Orion Securities“ generalinis direktorius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak jo, geografinė alokacija irgi bus plati – investuoti fondas galės visame pasaulyje.

Fondo atstovai neįvardija, kokia bus tikslinė metinė fondo investicijų grąža, tik nurodo, kad bus siekiama „didesnės nei vidutinės grąžos“.

„Tikslinė grąža bus nustatyta kiekvienoje turto klasėje atskirai. Tarkime, jei tai bus akcijos, bus imamas geriausiai akcijų klasę atspindintis indeksas, pridedant, tarkime, 2 proc. punktų priedą. Todėl negalime įvardyti vienos konkrečios tikslinės grąžos, nes bus daug tikslinių grąžų“, – sako p. Jakubėlis.

Šiuo metu visos fondo lėšos laikomos indėliais ir grynaisiais pinigais, nes, kaip teigiama, iki šiol vyko pasiruošiamieji darbai.

„Bet pirmąją investiciją planuojame įvykdyti jau gruodį ir tai greičiausiai bus vyriausybės skolos vertybiniai popieriai. Pradėsime nuo konservatyviausių turto klasių. Esame pernelyg maži, kad galėtume didelę dalį investuoti, tarkime, alternatyvių investicijų turto klasėje. Nors užsienio universitetų fondai, valdantys milijardus, alternatyvių investicijų klasėje įdarbinę net iki 40% savo turto. Ši klasė mums įdomi, tik ją paliekame ateičiai“, – sako p. Jakubėlis.

Pasak jo, dėl pernelyg didelių svyravimų fondas kol kas aplenks akcijų turto klasę.

„Akcijų turto klasėje lauksime palankaus įėjimo momento“, – sakė p. Jakubėlis.

Teigiama, kad pirmosios išmokos iš fondo turto bus skiriamos tuomet, kai fondas bus realizavęs dalį turto ir uždirbęs apčiuopiamą grąžą.

„Tada dalį uždarbio galėsime paskirstyti fondo įstatuose numatytiems tikslams, tokiems, kaip stipendijų finansavimas. Dėl lėšų skyrimo bus sprendžiama kiekvienų metų pabaigoje“, – sako p. Jakubėlis.

Naujas vadovas

Investicijų valdybą, be p. Jakubėlio, taip pat sudaro Mindaugas Mažeikis, Vilniaus investuotojų klubo fondo valdytojas ir įmonės „Žabolis ir partneriai“ kapitalo rinkų direktorius, Konstantinas Pileckas, Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto profesorius, bei inžinierius ir ekonomistas Šarūnas Barauskas.

Atnaujinus VU fondo struktūrą ir įsteigus investicijų valdybą, buvo paskirtas naujas fondo direktorius – juo tapo Justinas Noreika, buvęs VšĮ „Lietuvos Junior Achievement“ vadovas.

Iki šiol fondo valdybą daugiausiai sudarė fondo dalininkai. Tarp jų yra verslininkas Alvydas Žabolis, UAB MGF „Šviesos konversija“, kuriai atstovauja prof. Algis Petras Piskarskas, UAB „Ekspla“, kuriai atstovauja Rimantas Kraujalis, ir verslininkas Nerijus Numavičius. Vienas iš pagrindinių VU fondo rėmėjų – verslininko ir politiko Antano Guogos paramos fondas.

2016 m. įsteigtas VU fondas yra pirmasis universitetinis neliečiamojo kapitalo fondas Lietuvoje, siekiantis užtikrinti Vilniaus universiteto, kaip nacionalinio mokslo ir kultūros židinio, pasaulinį konkurencingumą.

Fondo tikslas yra per porą metų fonde turėti apie 10 mln. Eur.

Fondo atstovai sako, kad jeigu Steponas Batoras, įkurdamas Vilniaus universitetą, būtų investavęs 1 Eur, 2018-aisiais fondas jau turėtų apie 2 mlrd. Eur tyrimams, stažuotėms, studentų stipendijoms ir geriausiems talentams pritraukti.

Įprasta Vakaruose

Galimybę steigti vadinamuosius neliečiamojo kapitalo fondus, kurie siekia ne tiesiog pravalgyti iš aukotojų surinktas lėšas, o jas investuoti ir paramą skirti stipendijoms, kultūros, sporto ar bet kokiai kitai veiklai, atvėrė 2013 m. įsigaliojęs naujos redakcijos Labdaros ir paramos fondų įstatymas.

Tokie neliečiamojo kapitalo fondai Vakaruose skaičiuoja šimtametę istoriją, dešimčių milijardų turtą ir šimtamilijoninę grąžą, kuri panaudojama akademiniams poreikiams – veiklai užtikrinti, reformoms įgyvendinti, moksliniams tyrimams, stipendijoms gabiausiems studentams ar užsienio mokslininkų pasikvietimui.

Didžiausias JAV yra Harvardo universiteto stipendijų fondas (turtas 46 mlrd. Eur). Fondo lėšas investuoja ir iš uždirbtos grąžos socialines, kultūros, mokslo, inovacijų ir sveikatos tyrimų veiklas remia tokie fondai kaip Billo ir Melindos Gatesų fondas (turtas – 35 mlrd. Eur), „Kaiser Foundation“ (18 mlrd. Eur), „Ford Foundation“ (9 mlrd. USD), Nobelio fondas (420 mln. Eur). Tokių fondų investicijų diversifikacija yra itin plati.

Pavyzdžiui, vienas didžiausių pasaulyje Jeilio universiteto fondas dar prieš 30 metų kone keturis penktadalius turto buvo investavęs į JAV akcijas, obligacijas ir laikė lėšas grynaisiais. Dabar į JAV rinkoje parduodamas akcijas Jeilio universiteto fondas yra nukreipęs apie dešimtadalį turto, likusi dalis nukreipiama į užsienio rinkų akcijas, privataus kapitalo investicijas, absoliučios grąžos generavimo strategijas, fizinį turtą. Jeilio universitetas vis daugiau lėšų kreipia į netradicines turto klases dėl didesnio jų grąžos potencialo ir teikiamų diversifikacijos galimybių.

Apie savo neliečiamojo kapitalo fondą yra svarstęs ir Lietuvoje veikiantis ISM vadybos ir ekonomikos universitetas. Tačiau vėliau tokios idėjos universitetas atsisakė.

Kai kurie neliečiamojo kapitalo fondai Lietuvoje įsikūrė dar iki šią veiklą reguliuojančių įstatymų atsiradimo. Ilgiausią įdirbį Lietuvoje turi Ateitininkų fondas, kurio neliečiamasis kapitalas siekia maždaug 600.000 Eur. Jis buvo suformuotas pardavus NT.

„Vilniaus prekybos“ paramos fondas „Dabar“ juridiškai nėra neliečiamojo kapitalo, tačiau taip pat savo turtą investuoja, o paramą dalina iš grąžos. Fondas anksčiau vadinosi „Vilties spindulys“, šis 2002 m. dalyvavo didelio neigiamo atgarsio sulaukusioje finansinėje schemoje iš valstybės susigrąžinant 22 mln. Eur pridėtinės vertės mokesčio.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Biržų sunkumus galėtų palengvinti užuominos apie švelnesnį FED Premium 2

Akcijų biržose trečiadienį laikosi daugiausia teigiamos nuotaikos. Svarstoma, kad investuotojai įsiskaičiavo...

Rinkos
2022.05.25
Lietuva 10-čiai metų pasiskolino 650 mln. Eur

Lietuva tarptautinėse kapitalo rinkose trečiadienį pasiskolino 650 mln. Eur, išleisdama 10 metų trukmės...

Finansai
2022.05.25
Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 3

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
2022.05.25
ECB: karas Ukrainoje didina grėsmes finansiniam stabilumui

Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė naują įtampos finansų rinkose bangą išaugus kainoms ir sulėtėjus ekonomikos...

Rinkos
2022.05.25
„BaltCap Infrastructure Fund“ į vėjo jėgainių parką investuoja 42 mln. Eur

Baltijos šalių privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ už 42 mln.

Pramonė
2022.05.25
Energetikos viceministrė: rusiško kapitalo įmonės nekaupia Lietuvos naftos atsargų 2

Rusijos kapitalo įmonės nedalyvauja kaupiant Lietuvos valstybės naftos ir jos produktų atsargas, sako Inga...

Pramonė
2022.05.25
Naujosios Zelandijos centrinis bankas palūkanas kilstelėjo 0,5 proc. punkto

Naujosios Zelandijos centrinis bankas trečiadienį padidino bazinę palūkanų normą iki aukščiausio lygio per...

Rinkos
2022.05.25
Plieno pasaulyje šiemet išlydyta 7,1% mažiau 1

Per keturis šių metų mėnesius pasaulyje išlydyta 619,1 mln. t plieno – 7,1% mažiau nei per tą patį praėjusių...

Pramonė
2022.05.25
Kaip vietinės akcijos atrodo regiono kontekste Premium

Investicijų valdytojai teigia pastebintys, kad pasaulio akcijų, besivystančių rinkų akcijų kontekste itin...

Rinkos
2022.05.25
M. Burry brėžia paraleles su 2008 m. krize

Investuotojas Michaelas Burry, po duomenų apie JAV nekilnojamojo turto sektoriaus lėtėjimą, socialiniame...

Rinkos
2022.05.25
„Evercore“ mato S&P 500 augant 22%

Investicinės bankininkystės konsultantai „Evercore“ iki metų pabaigos prognozuoja 22% augimą pagrindiniam JAV...

Rinkos
2022.05.25
JAV stumtelėjo Rusiją dar žingsniu arčiau defolto 3

JAV nuo gegužės 25-osios atsisako išimties, kuria leista Maskvai apmokėti užsienio skolas Rusijoje laikomais...

Rinkos
2022.05.25
Dividendai, investicijos arba skola: kaip dujų kainos slegia „Ignitis grupės“ finansus Premium

„Ignitis grupė“ laviruoja ne vieną energijos tiekėją pribaigusioje energijos kainų audroje. Apyvartinio...

Rinkos
2022.05.25
Investuotojai vis neatgauna drąsos, nusivylimas vilnija per socialinių tinklų akcijas Premium

Pavieniai atšokimai pasaulio biržose neišsilaiko, toliau tęsiantis baimėms dėl pasaulio ekonomikos ir...

Rinkos
2022.05.24
Rusijos naftos gavyba smunka, „Rosneft“ nukentėjo labiausiai 4

Rusijos autokrato Vladimiro Putino bičiulio Igorio Sečino vadovaujama „Rosneft“ ir jos antrinių bendrovių...

Rinkos
2022.05.24
Euro zonos verslas išlaiko atsparumą, kainų spaudimas kiek slopsta

Gegužę euro zonos verslų ekonominis aktyvumas užtikrintai išliko plėtros stadijoje, padedamas gyvybingo...

Rinkos
2022.05.24
ECB vadovė: kovojant su infliacija „neturime skubėti ir panikuoti“ 2

Christine Lagarde, Europos centrinio banko (ECB) pirmininkė, teigia, kad neskubės atsisakyti skatinamosios...

Finansai
2022.05.24
„InMedica“ įsigijo J. Pauliuko šeimos kliniką Panevėžyje 1

Privataus kapitalo medicinos įstaigų tinklą valdanti bendrovė „InMedica“ įsigijo J. Pauliuko šeimos kliniką...

Rinkos
2022.05.24
„Capitalica“ fondas obligacijomis sieks pasiskolinti už 5%

„Capitalica Asset Management“ nekilnojamojo turto fondas „Capitalica Baltic Real Estate Fund I“ platina 2...

Rinkos
2022.05.24
Draudimas rusams pirkti NT ir investuoti į fondus Lietuvoje sukrėtimo nežada, bet tikrintojams bus reikalų Premium

Europos Parlamentui svarstant šeštąjį sankcijų paketą, kuriame numatytas draudimas Rusijos piliečiams Europos...

Statyba ir NT
2022.05.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku