Kriptovaliutų lombardai konkurencinėje kovoje susikibo kaltinimais

Publikuota: 2018-10-30
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vos bandomąją veiklą pradėjusi lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja „Hodl Finance“ iš konkurentų sulaukė kaltinimų autorinių teisių pažeidimais, nesąžininga konkurencija, vartotojų klaidinimu.

Lietuvių, daugiausiai tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ komandos, įkurta kritpvaliutomis įkeistų paskolų bendrovė „Hodl Finance“, vos pradėjusi bandomąją veiklą sulaukė Šveicarijoje registruotos bendrovės „Nexo“ teisinių pretenzijų.

Tiek  „Hodl Finance“, tiek „Nexo“ bando įsitvirtinti beužgimstančioje kriptovaliutomis įkeistų paskolų rinkoje. Apie lietuvių kūrinį šioje rinkoje VŽ rašė prieš kelis mėnesius. Tuomet bendrovės vadovai kalbėjo apie trilijoninio dydžio rinkos potencialą, tačiau jos dar nepradėjus įsisavinti, šioje rinkoje nebeišsitenkama su konkurentais.

„Nexo AG“, Šveicarijoje įsteigta „fintech“ įmonė, prisistatanti kaip pirmoji pasaulyje kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja, įteikė lietuvių UAB „Hodleris“ reikalavimą „dėl skubaus neteisėtų veiksmų nutraukimo“.

Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ surašytoje pretenzijoje, kurią matė VŽ, „Nexo“ tvirtina, kad lietuvių „Hodl Finance“ veikia imituodama „Nexo“ paslaugas ir patį verslo modelį.

Tai lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja esą daro pažeisdamas autorines teises, arba plagijuodama „Nexo“ svetainę.

„Kadangi tiek ji visa (interneto svetainė – VŽ) pagal funkcinį ir vaizdinį pobūdį bei formą, tiek atskiri jos elementai yra tokie patys (panašūs) į „Nexo“ interneto svetainę“, – nurodoma pretenzijoje.

Pagal Lietuvos teismų praktiką, „Hodl“ esą padaryta žala „Nexo“ gali siekti 60.000 Eur ir daugiau.

Bendrovė žada „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Lietuvių bendrovė sulaukė ir pretenzijos dėl nesąžiningos konkurencijos, nes esą panašumas su „Nexo“ svetaine „akivaizdžiai sudaro asociacijas su „Nexo“ interneto svetaine ir per ją platinamomis prekėmis ir teikiamomis pasaugomis“.

„Tokiu būdu „Hodl“ nesąžiningai naudojasi „Nexo“ reputacija ir gauna nesąžiningos naudos, nes imituoja „Nexo“ prekes ir paslaugas (produktą) ir visą „Nexo“ verslo modelį“, – teigiama pretenzijoje.  

„Nexo“ teigia, kad pagal Lietuvos teismų praktiką, už Konkurencijos įstatymo 15 straipsnio pažeidimus priteisia ir 180.000 Eur žalos atlyginimą.  Žadama „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="2af7f6f9-8ac1-4135-baf0-ebff8056aa12" prefix="sKA" format="interactive" title="Nexo hodl finance"]

Lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėjai pareikšta ir pretenzija dėl klaidinančios reklamos, esą bendrovei yra suteikta licencija teikti finansines paslaugas.

Kaip teigia „Nexo“, „Hodl“ nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. „Nexo“ pasisako, kad LB svetainėje tarp licencijuojamų subjektų „Hodl“ duomenys neidentifikuoti.

Tuo remdamasi „Nexo“ sprendžia, kad „Hodl“ viešina tikrovės neatitinkančią informaciją ir pažeidžia reklamos įstatymą, pažeidžia ne tik „Nexo“, bet ir visų finansų rinkos dalyvių interesus, klaidina vartotojus ir pažeidžia viešąjį interesą.

„Nexo“ nurodo, kad jei „Hodl“ neįvykdys reikalavimų pakeisti interneto svetainės vaizdą, pašalinti informaciją, esą klaidinančią reklamą, paskelbti viešą paneigimą dėl turimų licencijų, kreipsis į teismą, kur reikalaus ne tik nutraukti „Hodl“ veiksmus, bet ir priteisti „Nexo“ žalos atlyginimą.

Agresyvi rinkodara

„Hodl Finance“ konkurentų per advokatus įteiktas pretenzijas vertina kaip „konkurentų spaudimą ir agresyvios rinkodaros veiksmus“, bandymą užblokuoti lietuvių įmonės ėjimą į kripto paskolų rinką.

„Jokie „Nexo“ dizaino elementai nėra originalūs kūriniai, todėl ir nėra saugomi intelektinės nuosavybės teisių, kaip tą nustato Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. „Nexo“ interneto svetainėje naudoti dizaino elementai ne tik kad nepanašūs į naudojamus „Hodl Finance“, tačiau neatitinka ir originalumo standartų, kurie privalomi kūriniui. „Nexo“ dizainas neturi ir unikalios, tai yra tik jam būdingos, aiškiai atpažįstamos visumos, todėl jam netaikoma ir apsauga“, – į pastebėjimą, kad tiek „Nexo“, tiek „Hodl Finance“ tinklalapiuose užfiksuoti dizaino sprendimai ir funkcionalumai atrodo vienodai, komentavo Vytautas Zabulis, „Hodl Finance“ vadovas.

Lietuvių bendrovė tikina, kad „Nexo“ pasitelkė pavyzdžius, „laikytinus industrijos standartu“.

„Atsakyme „Nexo“ teisininkams pateikėme pavyzdinį mažiausiai 7 skirtingų interneto svetainių sąrašą, kuriose grafinio dizaino pagrindiniai elementai yra panašūs“, – teigė p. Zabulis, nurodydamas į „Apple“, „Kambo“, „Ibinex“ vizualizacijas.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="38ab8a90-cee9-447c-8a29-824a898b901f" prefix="c8Z" format="interactive" title="nexo hodl apple vizualizacijos"]

Tiesa, pastarosiomis dienomis abiejų bendrovių tinklalapiai buvo pakoreguoti, nes panašių elementų juose nebeliko.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="361fd536-7277-4ba8-be87-c99de403080f" prefix="4wE" format="interactive" title="nexo hodl"]

Veiklos licencijavimas

Kaip pretenzijoje nurodo konkurentai, „Hodl“ esą nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. Bendrovės tinklalapyje iš tikrųjų nurodoma, kad ne pati bendrovė, o tik jos komanda turi patirties atitinkant reikalavimus bankinei, turto valdymo, vartotojų kreditavimo ir kitoms licencijoms.

„Hodl Finance“ niekuomet neskelbė turinti minėtas licencijas. „Hodl Finance“ dirba, konsultuoja, į bendrovę yra investavę finansų sektoriaus profesionalai, turintys kelių dešimtmečių bendros patirties griežto ES reguliavimo sąlygomis. Nuo pat bendrovės veiklos pradžios tą aiškiai komunikuojame. Matyt, turėdama savų sumetimų, „Nexo” manipuliatyviai teigia priešingai“, – tikina p. Zabulis.

Kaip anksčiau VŽ sakė bendrovės vadovai, „Hodl Finance“ nors ir planuoja dirbti iš Lietuvos, neketina čia gauti licencijos ar teiks kriptovaliutomis įkeistų paskolų, kalbėta apie licencijavimąsi JAV. Daugiau apie planus p. Zabulis kalbėti nenorėjo motyvuodamas „agresyvios konkurencijos sąlygomis“.

„Teisinio reguliavimo stoka yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl kriptovaliutų sektorius šiuo metu išgyvena neapibrėžtumo periodą. Visiems vienodų taisyklių nebuvimas lemia ir tai, jog sąžiningi rinkos dalyviai turi konkuruoti su nusikaltėliais“, – sakė „Hodl Finance“ vadovas.

Bendrovė nurodo, kad „Nexo“ jau kreipėsi ir į Lietuvos prokuratūrą bei Lietuvos banką. Ji teigia pateikusi atsakymą konkurentų teisininkams ir ketina savo interesus ginti „visomis teisinėmis priemonėmis“.

„Gal tai tik groteskiškas atsitiktinumas, tačiau teisinei konkurento atakai patiriant nesėkmę, „Hodl Finance” kripto paskolų sistema patyrė vadinamąją DDoS (angl. Distributed Denial of Service) ataką. DDoS, arba paskirstytoji paslaugos trikdymo ataka, yra informacinių sistemų užvaldymui skirta kibernetinė ataka, kuria siekiama sutrukdyti vartotojų prisijungimui prie serverių“, – paminėjo p. Zabulis.

Prieš lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų kompaniją pretenziją pateikusi „Nexo AG“ yra įregistruota Šveicarijoje. Kaip rodo Šveicarijos registrų duomenys ir JAV Vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) duomenys, „Nexo AG“ vadovaujantys asmenys yra susiję su Kaimanuose įregistruota „Nexo Capital“.

„Hodl Finance“ skelbiasi jau sulaukusi paraiškų už 18,2 mln. USD išduoti paskolas įkeičiant kriptovaliutas.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lėtėjantis Kinijos ekonomikos augimas biržų negąsdina Premium

Europos ir Azijos biržose žinia apie lėčiausią per 27 metus Kinijos ekonomikos augimą korekcijos neiššaukė.

Rinkos
2019.07.15
Lukas investuoja: labai geras ketvirtis Premium 12

Oi, praėjusią savaitę buvau taip susirūpinęs dėl tos stichinės sausros, kad pamiršau įsivertinti, koks mano...

Lukas investuoja
2019.07.15
Pagrindinės JAV įmonės žengia į pelno recesiją 5

Antrasis šių metų ketvirtis pagrindinėms JAV įmonėms atnešė recesiją uždirbamo pelno atžvilgiu, prognozuoja...

Rinkos
2019.07.15
Bitkoinas smuko po D. Trumpo kritikos 7

Bitkoino sugrįžimas į aukštesnį nei 11.000 USD lygį liepos pradžioje jau nugrimzdo į praeitį – kriptovaliutos...

Rinkos
2019.07.15
Kiek skolintis būstui yra protinga Premium 49

Būsto įperkamumui viršijant rekordus, o palūkanoms dar ilgai žadant būti rekordiškai žemoms, gyventojams gali...

Rinkos
2019.07.15
DBRS pagerino Lietuvos investicinį reitingą

Tarptautinė kredito reitingų agentūra DBRS pakėlė Lietuvos investicinį reitingą nuo A (žemo) iki A su...

Rinkos
2019.07.13
Rinkose rekordai tęsiasi, pablogintas „Silvano“ vertinimas Premium

Penktadienį akcijų rinkos toliau stiebėsi nuo rekordinių aukštumų, tęsiantis didžiųjų centrinių bankų...

Rinkos
2019.07.12
SEB grynasis pelnas augo 14% 19

Pirmąjį šių metų pusmetį SEB banko grupė Lietuvoje uždirbo 58,6 mln. Eur grynojo pelno, arba 14% daugiau nei...

Rinkos
2019.07.12
Lietuviškas startuolis paleidžia tarpusavio draudimo platformą Premium 22

Sunešti bendrą fondą, skirtą nelaimingiems atsitikimams, ir taip pasidalyti draudimo riziką galima kartu su...

Rinkos
2019.07.12
Rinkose - rekordų kasdienybė, lietuviškose akcijose įžvelgia daugiau vertės už estiškas Premium 1

Centriniams bankams nepaliaujant vaišinti investuotojų, akcijų rinkose tęsiasi rekordai – iš S&P estafetę...

Rinkos
2019.07.11
Finansų rinkoms – dar dozė skatinamųjų iš ECB 9

Praėjus dienai po JAV centrinio banko (FED) signalų dėl palūkanų kirpimo, stipresnes papildomo skatinimo...

Rinkos
2019.07.11
FED vadovas atvėsino entuziazmą dėl „Facebook“ kriptovaliutos, bitkoinas atpigo 12% 3

Bitkoinas ketvirtadienį atpigo beveik 12% lydimas Jerome‘o Powello, JAV centrinio banko (FED), vadovo...

Rinkos
2019.07.11
„Klaipėdos nafta“ importavo naftą  3

Birželį pirmą kartą į AB „Klaipėdos nafta“ valdomą Klaipėdos naftos terminalą importuota žaliava vienai iš...

Pramonė
2019.07.11
Lietuvos investuotojams Rusija sunešė įspūdingą grąžą Premium

Šiemet investuojant į Lietuvoje platinamus investicinius fondus neuždirbti buvo sunku, visgi labiausiai,...

Rinkos
2019.07.11
Žaliojo burbulo efektas: į taršias bendroves investuoti eurai akyse virsta centais Premium 8

Tik laiko klausimas, kada taršias technologijas tebevystančios kompanijos praras investuotojus ir milijardus,...

Finansai
2019.07.11
Rinkos gavo signalą iš FED vadovo, padidėjo susidomėjimas Šiaulių banku Premium 3

JAV centrinio banko (FED) vadovas trečiadienį pasiuntė rinkai signalą, kad dėl padidėjusio neapibrėžtumo yra...

Rinkos
2019.07.10
Aktyvus pensijų fondų valdymas estams kainavo 1 mlrd. Eur 13

Estijoje kaupiantieji II pakopos pensijų fonduose per jų veikimo laikotarpį būtų sukaupę beveik 1 mlrd. Eur...

Rinkos
2019.07.10
EURIBOR reforma: bankai jau koreguoja sutartis, LB prašo konsultuotis   Premium 7

Europoje artėjant EURIBOR ir LIBOR reformoms, Lietuvos bankai, kartą jau „pralošę“ dėl neigiamų EURIBOR ir...

Rinkos
2019.07.10
Europos biržose – susirūpinimas 15

Vakarų Europos biržose apniukusios nuotaikos prekybos Baltijos biržose neapkartina – pastarosiose dėmesio...

Rinkos
2019.07.09
Reguliuotojo pripažintas „EstateGuru“ planuoja dvigubinti investuotojų auditoriją Lietuvoje Premium 5

Estiška sutelktinio finansavimo platforma antradienį iš Lietuvos banko gavo licenciją, nors realiai veiklą...

Rinkos
2019.07.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau