Kriptovaliutų lombardai konkurencinėje kovoje susikibo kaltinimais

Publikuota: 2018-10-30
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vos bandomąją veiklą pradėjusi lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja „Hodl Finance“ iš konkurentų sulaukė kaltinimų autorinių teisių pažeidimais, nesąžininga konkurencija, vartotojų klaidinimu.

Lietuvių, daugiausiai tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ komandos, įkurta kritpvaliutomis įkeistų paskolų bendrovė „Hodl Finance“, vos pradėjusi bandomąją veiklą sulaukė Šveicarijoje registruotos bendrovės „Nexo“ teisinių pretenzijų.

Tiek  „Hodl Finance“, tiek „Nexo“ bando įsitvirtinti beužgimstančioje kriptovaliutomis įkeistų paskolų rinkoje. Apie lietuvių kūrinį šioje rinkoje VŽ rašė prieš kelis mėnesius. Tuomet bendrovės vadovai kalbėjo apie trilijoninio dydžio rinkos potencialą, tačiau jos dar nepradėjus įsisavinti, šioje rinkoje nebeišsitenkama su konkurentais.

„Nexo AG“, Šveicarijoje įsteigta „fintech“ įmonė, prisistatanti kaip pirmoji pasaulyje kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja, įteikė lietuvių UAB „Hodleris“ reikalavimą „dėl skubaus neteisėtų veiksmų nutraukimo“.

Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ surašytoje pretenzijoje, kurią matė VŽ, „Nexo“ tvirtina, kad lietuvių „Hodl Finance“ veikia imituodama „Nexo“ paslaugas ir patį verslo modelį.

Tai lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja esą daro pažeisdamas autorines teises, arba plagijuodama „Nexo“ svetainę.

„Kadangi tiek ji visa (interneto svetainė – VŽ) pagal funkcinį ir vaizdinį pobūdį bei formą, tiek atskiri jos elementai yra tokie patys (panašūs) į „Nexo“ interneto svetainę“, – nurodoma pretenzijoje.

Pagal Lietuvos teismų praktiką, „Hodl“ esą padaryta žala „Nexo“ gali siekti 60.000 Eur ir daugiau.

Bendrovė žada „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Lietuvių bendrovė sulaukė ir pretenzijos dėl nesąžiningos konkurencijos, nes esą panašumas su „Nexo“ svetaine „akivaizdžiai sudaro asociacijas su „Nexo“ interneto svetaine ir per ją platinamomis prekėmis ir teikiamomis pasaugomis“.

„Tokiu būdu „Hodl“ nesąžiningai naudojasi „Nexo“ reputacija ir gauna nesąžiningos naudos, nes imituoja „Nexo“ prekes ir paslaugas (produktą) ir visą „Nexo“ verslo modelį“, – teigiama pretenzijoje.  

„Nexo“ teigia, kad pagal Lietuvos teismų praktiką, už Konkurencijos įstatymo 15 straipsnio pažeidimus priteisia ir 180.000 Eur žalos atlyginimą.  Žadama „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="2af7f6f9-8ac1-4135-baf0-ebff8056aa12" prefix="sKA" format="interactive" title="Nexo hodl finance"]

Lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėjai pareikšta ir pretenzija dėl klaidinančios reklamos, esą bendrovei yra suteikta licencija teikti finansines paslaugas.

Kaip teigia „Nexo“, „Hodl“ nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. „Nexo“ pasisako, kad LB svetainėje tarp licencijuojamų subjektų „Hodl“ duomenys neidentifikuoti.

Tuo remdamasi „Nexo“ sprendžia, kad „Hodl“ viešina tikrovės neatitinkančią informaciją ir pažeidžia reklamos įstatymą, pažeidžia ne tik „Nexo“, bet ir visų finansų rinkos dalyvių interesus, klaidina vartotojus ir pažeidžia viešąjį interesą.

„Nexo“ nurodo, kad jei „Hodl“ neįvykdys reikalavimų pakeisti interneto svetainės vaizdą, pašalinti informaciją, esą klaidinančią reklamą, paskelbti viešą paneigimą dėl turimų licencijų, kreipsis į teismą, kur reikalaus ne tik nutraukti „Hodl“ veiksmus, bet ir priteisti „Nexo“ žalos atlyginimą.

Agresyvi rinkodara

„Hodl Finance“ konkurentų per advokatus įteiktas pretenzijas vertina kaip „konkurentų spaudimą ir agresyvios rinkodaros veiksmus“, bandymą užblokuoti lietuvių įmonės ėjimą į kripto paskolų rinką.

„Jokie „Nexo“ dizaino elementai nėra originalūs kūriniai, todėl ir nėra saugomi intelektinės nuosavybės teisių, kaip tą nustato Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. „Nexo“ interneto svetainėje naudoti dizaino elementai ne tik kad nepanašūs į naudojamus „Hodl Finance“, tačiau neatitinka ir originalumo standartų, kurie privalomi kūriniui. „Nexo“ dizainas neturi ir unikalios, tai yra tik jam būdingos, aiškiai atpažįstamos visumos, todėl jam netaikoma ir apsauga“, – į pastebėjimą, kad tiek „Nexo“, tiek „Hodl Finance“ tinklalapiuose užfiksuoti dizaino sprendimai ir funkcionalumai atrodo vienodai, komentavo Vytautas Zabulis, „Hodl Finance“ vadovas.

Lietuvių bendrovė tikina, kad „Nexo“ pasitelkė pavyzdžius, „laikytinus industrijos standartu“.

„Atsakyme „Nexo“ teisininkams pateikėme pavyzdinį mažiausiai 7 skirtingų interneto svetainių sąrašą, kuriose grafinio dizaino pagrindiniai elementai yra panašūs“, – teigė p. Zabulis, nurodydamas į „Apple“, „Kambo“, „Ibinex“ vizualizacijas.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="38ab8a90-cee9-447c-8a29-824a898b901f" prefix="c8Z" format="interactive" title="nexo hodl apple vizualizacijos"]

Tiesa, pastarosiomis dienomis abiejų bendrovių tinklalapiai buvo pakoreguoti, nes panašių elementų juose nebeliko.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="361fd536-7277-4ba8-be87-c99de403080f" prefix="4wE" format="interactive" title="nexo hodl"]

Veiklos licencijavimas

Kaip pretenzijoje nurodo konkurentai, „Hodl“ esą nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. Bendrovės tinklalapyje iš tikrųjų nurodoma, kad ne pati bendrovė, o tik jos komanda turi patirties atitinkant reikalavimus bankinei, turto valdymo, vartotojų kreditavimo ir kitoms licencijoms.

„Hodl Finance“ niekuomet neskelbė turinti minėtas licencijas. „Hodl Finance“ dirba, konsultuoja, į bendrovę yra investavę finansų sektoriaus profesionalai, turintys kelių dešimtmečių bendros patirties griežto ES reguliavimo sąlygomis. Nuo pat bendrovės veiklos pradžios tą aiškiai komunikuojame. Matyt, turėdama savų sumetimų, „Nexo” manipuliatyviai teigia priešingai“, – tikina p. Zabulis.

Kaip anksčiau VŽ sakė bendrovės vadovai, „Hodl Finance“ nors ir planuoja dirbti iš Lietuvos, neketina čia gauti licencijos ar teiks kriptovaliutomis įkeistų paskolų, kalbėta apie licencijavimąsi JAV. Daugiau apie planus p. Zabulis kalbėti nenorėjo motyvuodamas „agresyvios konkurencijos sąlygomis“.

„Teisinio reguliavimo stoka yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl kriptovaliutų sektorius šiuo metu išgyvena neapibrėžtumo periodą. Visiems vienodų taisyklių nebuvimas lemia ir tai, jog sąžiningi rinkos dalyviai turi konkuruoti su nusikaltėliais“, – sakė „Hodl Finance“ vadovas.

Bendrovė nurodo, kad „Nexo“ jau kreipėsi ir į Lietuvos prokuratūrą bei Lietuvos banką. Ji teigia pateikusi atsakymą konkurentų teisininkams ir ketina savo interesus ginti „visomis teisinėmis priemonėmis“.

„Gal tai tik groteskiškas atsitiktinumas, tačiau teisinei konkurento atakai patiriant nesėkmę, „Hodl Finance” kripto paskolų sistema patyrė vadinamąją DDoS (angl. Distributed Denial of Service) ataką. DDoS, arba paskirstytoji paslaugos trikdymo ataka, yra informacinių sistemų užvaldymui skirta kibernetinė ataka, kuria siekiama sutrukdyti vartotojų prisijungimui prie serverių“, – paminėjo p. Zabulis.

Prieš lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų kompaniją pretenziją pateikusi „Nexo AG“ yra įregistruota Šveicarijoje. Kaip rodo Šveicarijos registrų duomenys ir JAV Vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) duomenys, „Nexo AG“ vadovaujantys asmenys yra susiję su Kaimanuose įregistruota „Nexo Capital“.

„Hodl Finance“ skelbiasi jau sulaukusi paraiškų už 18,2 mln. USD išduoti paskolas įkeičiant kriptovaliutas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Baltijos investuotojai nesuranda įkvėpimo Premium 7

Investuotojai Baltijos biržose pirmadienį ir vėl pritrūko jėgos, o ryžto akcijų pirkimui nesuteikė ir...

Rinkos
2018.11.12
Istorinė diena: pavedimai tarp „Swedbank“ ir SEB jau gali vykti akimirksniu 11

Lietuvos bankų sektoriuje pirmadienį įvyko istorinis įvykis, į praeitį nugramzdinsiantis pagal tvarkaraščius...

Rinkos
2018.11.12
Vyriausybė pusdevintų metų pasiskolino už 1,144% 8

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 8 metams ir beveik 6 mėnesiams tepasiskolino 5 mln. Eur už vidutines...

Rinkos
2018.11.12
VŽ paaiškina: kas yra STO 2

Pirminiai kriptovaliutų siūlymai (angl. initial coin offerings, ICOs) dažnai kritikuojami dėl nepakankamos...

Rinkos
2018.11.12
Kaip taupyti, kad 40-ies galėtum išeiti į pensiją Premium 13

Jaunimo nebevilioja perspektyva geriausius gyvenimo metus skirti darbui, todėl jie stengiasi užsitikrinti...

Vadyba
2018.11.12
Surado ICO pakaitalą – prasideda pirmas lietuvių STO 25

Lietuvoje ir pasaulyje subliuškus pirminių kriptovaliutų siūlymų (angl. initial coin offering, ICO) burbului,...

Rinkos
2018.11.12
„Mikrovisatos valda“ pardavė biurų pastatą Kaune

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Mikrovisatos valda“ pardavė biurų pastatą Kauno Savanorių prospekte. Jį...

Statyba ir NT
2018.11.12
„Swedbank“ jau leidžia atlikti momentinius mokėjimus, bet ne verslui 9

„Swedbank“ klientai nuo šiandien gali atlikti momentinius mokėjimus. Tiesa, tik privatūs klientai, tik šalies...

Technologijos
2018.11.12
„Snoro“ investuotojai nori palūkanų už laukimą 10

Neužregistruotų „Snoro“ akcijų pirkėjai teisme reikalauja palūkanų už per vėlai išmokėtas draudimo išmokas.

Rinkos
2018.11.12
Naftą brangina Saudo Arabijos pranešimas 1

Naftos kainos savaitę pradėjo kilimu Saudo Arabijai pranešus, kad jau nuo gruodžio mažins naftos eksportą.

Rinkos
2018.11.12
Įvertino Šiaulių banko sprendimą dėl dividendų politikos Premium

Finansų analitikai vertina, kad Šiaulių banko patvirtinta dividendų politika investuotojams suteiks...

Rinkos
2018.11.12
Nedideli biurai nuomai kaip investavimo idėja

Mikrobiurai jau kuris laikas yra viena iš investavimo į nekilnojamąjį turtą krypčių Lietuvoje, ypač aktuali...

Rinkos
2018.11.11
Nacionaliniai ginčų su finansų įstaigomis įpročiai

Lietuvos gyventojai iš finansinių įstaigų labiausiai mėgsta pasiginčyti su draudikais ir bankais.

Rinkos
2018.11.10
Skandalai regiono bankuose pakenkė Šiaurės šalių modeliui Premium 7

Šiaurės šalys didžiuojasi tuo, kad yra vertinamos dėl sąžiningumo ir didelio patikimumo.

Rinkos
2018.11.09
Šiaulių banko dividendų politika prislėgtoje rinkoje įspūdžio nepadarė Premium

Šiaulių banko patvirtinta dividendų politika biržoje investuotojų buvo sutikta be entuziazmo. Dalyvavusieji...

Rinkos
2018.11.09
Baimindamiesi JAV sankcijų, Rusijos naftininkai prašo mokėti eurais 26

Didžiosios Rusijos energetikos bendrovės spaudžia naftos pirkėjus Vakaruose atsiskaityti eurais ir...

Energetika
2018.11.09
Po naftos rinką braido meškos, ilgiausias nuosmukis per tris dešimtmečius 15

„Brent“ rūšies naftos kaina penktadienio popietę pirmą kartą nuo balandžio mėnesio nukrito žemiau 70 USD už...

Rinkos
2018.11.09
„Zara“ žengia į internetą dar 106 šalyse, akcijų kaina kyla

Ispanijos tarptautinės mažmeninės prekybos bendrovei „Inditex“ priklausanti „Zara“ pradeda elektroninę...

PST Panevėžyje gavo 3,3 mln. Eur užsakymą

AB Panevėžio statybos trestas (PST) už 3,27 (su PVM) Eur sumą modernizuos Panevėžio kultūros ir poilsio parką.

Statyba ir NT
2018.11.09
„Lewben“ uždaro 30% pelno žadėjusį fondą – nepateisino lūkesčių 52

Lietuvos investicijų valdymo įmonė „Lewben Investment Management“ dėl nepateisinusių rezultatų uždaro...

Rinkos
2018.11.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau