Kriptovaliutų lombardai konkurencinėje kovoje susikibo kaltinimais

Publikuota: 2018-10-30
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vos bandomąją veiklą pradėjusi lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja „Hodl Finance“ iš konkurentų sulaukė kaltinimų autorinių teisių pažeidimais, nesąžininga konkurencija, vartotojų klaidinimu.

Lietuvių, daugiausiai tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ komandos, įkurta kritpvaliutomis įkeistų paskolų bendrovė „Hodl Finance“, vos pradėjusi bandomąją veiklą sulaukė Šveicarijoje registruotos bendrovės „Nexo“ teisinių pretenzijų.

Tiek  „Hodl Finance“, tiek „Nexo“ bando įsitvirtinti beužgimstančioje kriptovaliutomis įkeistų paskolų rinkoje. Apie lietuvių kūrinį šioje rinkoje VŽ rašė prieš kelis mėnesius. Tuomet bendrovės vadovai kalbėjo apie trilijoninio dydžio rinkos potencialą, tačiau jos dar nepradėjus įsisavinti, šioje rinkoje nebeišsitenkama su konkurentais.

„Nexo AG“, Šveicarijoje įsteigta „fintech“ įmonė, prisistatanti kaip pirmoji pasaulyje kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja, įteikė lietuvių UAB „Hodleris“ reikalavimą „dėl skubaus neteisėtų veiksmų nutraukimo“.

Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ surašytoje pretenzijoje, kurią matė VŽ, „Nexo“ tvirtina, kad lietuvių „Hodl Finance“ veikia imituodama „Nexo“ paslaugas ir patį verslo modelį.

Tai lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja esą daro pažeisdamas autorines teises, arba plagijuodama „Nexo“ svetainę.

„Kadangi tiek ji visa (interneto svetainė – VŽ) pagal funkcinį ir vaizdinį pobūdį bei formą, tiek atskiri jos elementai yra tokie patys (panašūs) į „Nexo“ interneto svetainę“, – nurodoma pretenzijoje.

Pagal Lietuvos teismų praktiką, „Hodl“ esą padaryta žala „Nexo“ gali siekti 60.000 Eur ir daugiau.

Bendrovė žada „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Lietuvių bendrovė sulaukė ir pretenzijos dėl nesąžiningos konkurencijos, nes esą panašumas su „Nexo“ svetaine „akivaizdžiai sudaro asociacijas su „Nexo“ interneto svetaine ir per ją platinamomis prekėmis ir teikiamomis pasaugomis“.

„Tokiu būdu „Hodl“ nesąžiningai naudojasi „Nexo“ reputacija ir gauna nesąžiningos naudos, nes imituoja „Nexo“ prekes ir paslaugas (produktą) ir visą „Nexo“ verslo modelį“, – teigiama pretenzijoje.  

„Nexo“ teigia, kad pagal Lietuvos teismų praktiką, už Konkurencijos įstatymo 15 straipsnio pažeidimus priteisia ir 180.000 Eur žalos atlyginimą.  Žadama „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="2af7f6f9-8ac1-4135-baf0-ebff8056aa12" prefix="sKA" format="interactive" title="Nexo hodl finance"]

Lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėjai pareikšta ir pretenzija dėl klaidinančios reklamos, esą bendrovei yra suteikta licencija teikti finansines paslaugas.

Kaip teigia „Nexo“, „Hodl“ nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. „Nexo“ pasisako, kad LB svetainėje tarp licencijuojamų subjektų „Hodl“ duomenys neidentifikuoti.

Tuo remdamasi „Nexo“ sprendžia, kad „Hodl“ viešina tikrovės neatitinkančią informaciją ir pažeidžia reklamos įstatymą, pažeidžia ne tik „Nexo“, bet ir visų finansų rinkos dalyvių interesus, klaidina vartotojus ir pažeidžia viešąjį interesą.

„Nexo“ nurodo, kad jei „Hodl“ neįvykdys reikalavimų pakeisti interneto svetainės vaizdą, pašalinti informaciją, esą klaidinančią reklamą, paskelbti viešą paneigimą dėl turimų licencijų, kreipsis į teismą, kur reikalaus ne tik nutraukti „Hodl“ veiksmus, bet ir priteisti „Nexo“ žalos atlyginimą.

Agresyvi rinkodara

„Hodl Finance“ konkurentų per advokatus įteiktas pretenzijas vertina kaip „konkurentų spaudimą ir agresyvios rinkodaros veiksmus“, bandymą užblokuoti lietuvių įmonės ėjimą į kripto paskolų rinką.

„Jokie „Nexo“ dizaino elementai nėra originalūs kūriniai, todėl ir nėra saugomi intelektinės nuosavybės teisių, kaip tą nustato Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. „Nexo“ interneto svetainėje naudoti dizaino elementai ne tik kad nepanašūs į naudojamus „Hodl Finance“, tačiau neatitinka ir originalumo standartų, kurie privalomi kūriniui. „Nexo“ dizainas neturi ir unikalios, tai yra tik jam būdingos, aiškiai atpažįstamos visumos, todėl jam netaikoma ir apsauga“, – į pastebėjimą, kad tiek „Nexo“, tiek „Hodl Finance“ tinklalapiuose užfiksuoti dizaino sprendimai ir funkcionalumai atrodo vienodai, komentavo Vytautas Zabulis, „Hodl Finance“ vadovas.

Lietuvių bendrovė tikina, kad „Nexo“ pasitelkė pavyzdžius, „laikytinus industrijos standartu“.

„Atsakyme „Nexo“ teisininkams pateikėme pavyzdinį mažiausiai 7 skirtingų interneto svetainių sąrašą, kuriose grafinio dizaino pagrindiniai elementai yra panašūs“, – teigė p. Zabulis, nurodydamas į „Apple“, „Kambo“, „Ibinex“ vizualizacijas.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="38ab8a90-cee9-447c-8a29-824a898b901f" prefix="c8Z" format="interactive" title="nexo hodl apple vizualizacijos"]

Tiesa, pastarosiomis dienomis abiejų bendrovių tinklalapiai buvo pakoreguoti, nes panašių elementų juose nebeliko.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="361fd536-7277-4ba8-be87-c99de403080f" prefix="4wE" format="interactive" title="nexo hodl"]

Veiklos licencijavimas

Kaip pretenzijoje nurodo konkurentai, „Hodl“ esą nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. Bendrovės tinklalapyje iš tikrųjų nurodoma, kad ne pati bendrovė, o tik jos komanda turi patirties atitinkant reikalavimus bankinei, turto valdymo, vartotojų kreditavimo ir kitoms licencijoms.

„Hodl Finance“ niekuomet neskelbė turinti minėtas licencijas. „Hodl Finance“ dirba, konsultuoja, į bendrovę yra investavę finansų sektoriaus profesionalai, turintys kelių dešimtmečių bendros patirties griežto ES reguliavimo sąlygomis. Nuo pat bendrovės veiklos pradžios tą aiškiai komunikuojame. Matyt, turėdama savų sumetimų, „Nexo” manipuliatyviai teigia priešingai“, – tikina p. Zabulis.

Kaip anksčiau VŽ sakė bendrovės vadovai, „Hodl Finance“ nors ir planuoja dirbti iš Lietuvos, neketina čia gauti licencijos ar teiks kriptovaliutomis įkeistų paskolų, kalbėta apie licencijavimąsi JAV. Daugiau apie planus p. Zabulis kalbėti nenorėjo motyvuodamas „agresyvios konkurencijos sąlygomis“.

„Teisinio reguliavimo stoka yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl kriptovaliutų sektorius šiuo metu išgyvena neapibrėžtumo periodą. Visiems vienodų taisyklių nebuvimas lemia ir tai, jog sąžiningi rinkos dalyviai turi konkuruoti su nusikaltėliais“, – sakė „Hodl Finance“ vadovas.

Bendrovė nurodo, kad „Nexo“ jau kreipėsi ir į Lietuvos prokuratūrą bei Lietuvos banką. Ji teigia pateikusi atsakymą konkurentų teisininkams ir ketina savo interesus ginti „visomis teisinėmis priemonėmis“.

„Gal tai tik groteskiškas atsitiktinumas, tačiau teisinei konkurento atakai patiriant nesėkmę, „Hodl Finance” kripto paskolų sistema patyrė vadinamąją DDoS (angl. Distributed Denial of Service) ataką. DDoS, arba paskirstytoji paslaugos trikdymo ataka, yra informacinių sistemų užvaldymui skirta kibernetinė ataka, kuria siekiama sutrukdyti vartotojų prisijungimui prie serverių“, – paminėjo p. Zabulis.

Prieš lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų kompaniją pretenziją pateikusi „Nexo AG“ yra įregistruota Šveicarijoje. Kaip rodo Šveicarijos registrų duomenys ir JAV Vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) duomenys, „Nexo AG“ vadovaujantys asmenys yra susiję su Kaimanuose įregistruota „Nexo Capital“.

„Hodl Finance“ skelbiasi jau sulaukusi paraiškų už 18,2 mln. USD išduoti paskolas įkeičiant kriptovaliutas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Didesnė premija į pensijų fondą ar mažesnė – į sąskaitą Premium

Jeigu darbdavys moka už darbuotoją į pensijų fondus, jam nereikia mokėti nuo šios sumos ne tik pelno ar...

Finansai
05:45
Svarą stiprina lūkesčiai dėl nusikelsiančio „Brexit“ 3

Svaro kursas trečiadienį sustiprėjo pagrindinių valiutų atžvilgiu spekuliuojant, kad Jungtinės Karalystės...

Rinkos
2019.01.23
Investuotojai rinkose atrado optimizmo likučių Premium

Teigiami bendrovių rezultatai JAV dar sugebėjo kiek prasklaidyti rinkos dalyvių susirūpinimą dėl pasaulio...

Rinkos
2019.01.23
R. Shilleris: dar nematėme tikrojo burbulo išsileidimo 3

Nobelio premijos laureatas profesorius Robertas Shilleris mato riziką, kad meškos rinkos dar tik...

Rinkos
2019.01.23
Daugiausiai uždirbo „Brexit“ negandomis pasinaudojęs fondas

Prancūzijos investicijų valdymo butiko akcijų fondas „FDC Brexit I“ per metus sugeneravo didžiausią grąžą...

Rinkos
2019.01.23
„Revolut“ įkūrėjas: suprantu jūsų patirtį su Rusija, bet mes ne Kremliaus įmonė 104

Lietuvišką bankinę licenciją gavusio Jungtinės Karalystės (JK) technologijų startuolio „Revolut“ įkūrėjas...

Rinkos
2019.01.23
Biržose nuotaikų fonas apniuko 1

Finansų rinkose atsinaujinusios baimės dėl pasaulio ūkio ateities antradienį daugelyje rinkų apkramtė akcijų...

Rinkos
2019.01.22
M. Jurgilas: nežlugdykime investuotojų pasitikėjimo Lietuva Premium 23

Į viešumą iškilus faktams apie „Revolut“ įkūrėjo tėvo lojalumą Kremliaus įmonėms, Lietuvos banko valdybos...

Rinkos
2019.01.22
Verslo ir finansų elitą Davose apniko pesimizmas ir baimės Premium 13

Davose į Pasaulio ekonomikos forumą (WEF) susirinkę  verslo ir finansų pasaulio lyderiai draugijoje atrado...

Rinkos
2019.01.22
SEB: ECB šiemet palūkanų nekels 7

Europos centrinis bankas (ECB) šiemet nedidins bazinių palūkanų.

Rinkos
2019.01.22
EK palaimino „Luminor“ sandorį 3

Europos Komisija (EK) leido JAV privataus kapitalo investicijų milžinei „Blackstone“ perimti Estijoje...

Rinkos
2019.01.22
Britų „fintech“ įmones domina Lietuva: veikia ir „Brexit“ baimė 4

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios tarptautinės finansinių technologijų („fintech“) bendrovės toliau domisi...

Rinkos
2019.01.22
Tyrimas: 51% žino indėlių draudimo sumą 2

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų (51%) žino, kokia yra maksimali indėlių draudimo išmokos suma, t.y. kokia...

Rinkos
2019.01.22
„Revolut“ vadovo N. Storonskio tėvas dirba „Gazprom“ 69

Jungtinės Karalystės (JK) finansinių technologijų startuolio „Revolut“, neseniai gavusio lietuvišką banko...

Rinkos
2019.01.22
Pensijų valdymo mokesčiai: 1 proc. punktas gali nukirpti ir 20% turto Premium 10

Per ilgą kaupimo laiką vienu procentiniu punktu mažesni turto valdymo mokesčiai pensijų fonde gali padidinti...

Finansai
2019.01.22
Vokiečių skolų milžinė „EOS Group“ žvalgosi įsigijimų Lietuvoje 1

Vokietijos kompleksinių finansinių paslaugų teikėja „EOS Group“ atėjo į Lietuvą.

Rinkos
2019.01.22
Bankininkai eina dirbti į „fintech“: pasaulinė ir lietuviška tendencija Premium 8

Tam, kad pakeistum finansų pasaulį ir kartu užsidirbtum pinigų, nebebūtina sėdėti žvilgančiame stikliniame...

Rinkos
2019.01.22
Baltijoje rezultatų sezonas pasitinkamas išaugusiais lūkesčiais Premium 2

Vietinėje akcijų rinkoje nauja savaitė pradėta teigiamomis nuotaikomis, užsiperkant atpigusių akcijų su...

Rinkos
2019.01.21
Vyriausybė beveik 7 metams pasiskolino už 0,875% 8

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 6 metams ir 10 mėnesių pasiskolino 10 mln. Eur už vidutines 0,875%...

Rinkos
2019.01.21
Bankininkystės gigantai investuoja į sąskaitų finansavimo platformą 1

Didžiausia Europoje sąskaitų finansavimo platforma „MarketInvoice“ pirmadienį paskelbė pritraukusi banko...

Rinkos
2019.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau