Kriptovaliutų lombardai konkurencinėje kovoje susikibo kaltinimais

Publikuota: 2018-10-30
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vos bandomąją veiklą pradėjusi lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja „Hodl Finance“ iš konkurentų sulaukė kaltinimų autorinių teisių pažeidimais, nesąžininga konkurencija, vartotojų klaidinimu.

Lietuvių, daugiausiai tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ komandos, įkurta kritpvaliutomis įkeistų paskolų bendrovė „Hodl Finance“, vos pradėjusi bandomąją veiklą sulaukė Šveicarijoje registruotos bendrovės „Nexo“ teisinių pretenzijų.

Tiek  „Hodl Finance“, tiek „Nexo“ bando įsitvirtinti beužgimstančioje kriptovaliutomis įkeistų paskolų rinkoje. Apie lietuvių kūrinį šioje rinkoje VŽ rašė prieš kelis mėnesius. Tuomet bendrovės vadovai kalbėjo apie trilijoninio dydžio rinkos potencialą, tačiau jos dar nepradėjus įsisavinti, šioje rinkoje nebeišsitenkama su konkurentais.

„Nexo AG“, Šveicarijoje įsteigta „fintech“ įmonė, prisistatanti kaip pirmoji pasaulyje kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja, įteikė lietuvių UAB „Hodleris“ reikalavimą „dėl skubaus neteisėtų veiksmų nutraukimo“.

Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ surašytoje pretenzijoje, kurią matė VŽ, „Nexo“ tvirtina, kad lietuvių „Hodl Finance“ veikia imituodama „Nexo“ paslaugas ir patį verslo modelį.

Tai lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja esą daro pažeisdamas autorines teises, arba plagijuodama „Nexo“ svetainę.

„Kadangi tiek ji visa (interneto svetainė – VŽ) pagal funkcinį ir vaizdinį pobūdį bei formą, tiek atskiri jos elementai yra tokie patys (panašūs) į „Nexo“ interneto svetainę“, – nurodoma pretenzijoje.

Pagal Lietuvos teismų praktiką, „Hodl“ esą padaryta žala „Nexo“ gali siekti 60.000 Eur ir daugiau.

Bendrovė žada „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Lietuvių bendrovė sulaukė ir pretenzijos dėl nesąžiningos konkurencijos, nes esą panašumas su „Nexo“ svetaine „akivaizdžiai sudaro asociacijas su „Nexo“ interneto svetaine ir per ją platinamomis prekėmis ir teikiamomis pasaugomis“.

„Tokiu būdu „Hodl“ nesąžiningai naudojasi „Nexo“ reputacija ir gauna nesąžiningos naudos, nes imituoja „Nexo“ prekes ir paslaugas (produktą) ir visą „Nexo“ verslo modelį“, – teigiama pretenzijoje.  

„Nexo“ teigia, kad pagal Lietuvos teismų praktiką, už Konkurencijos įstatymo 15 straipsnio pažeidimus priteisia ir 180.000 Eur žalos atlyginimą.  Žadama „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="2af7f6f9-8ac1-4135-baf0-ebff8056aa12" prefix="sKA" format="interactive" title="Nexo hodl finance"]

Lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėjai pareikšta ir pretenzija dėl klaidinančios reklamos, esą bendrovei yra suteikta licencija teikti finansines paslaugas.

Kaip teigia „Nexo“, „Hodl“ nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. „Nexo“ pasisako, kad LB svetainėje tarp licencijuojamų subjektų „Hodl“ duomenys neidentifikuoti.

Tuo remdamasi „Nexo“ sprendžia, kad „Hodl“ viešina tikrovės neatitinkančią informaciją ir pažeidžia reklamos įstatymą, pažeidžia ne tik „Nexo“, bet ir visų finansų rinkos dalyvių interesus, klaidina vartotojus ir pažeidžia viešąjį interesą.

„Nexo“ nurodo, kad jei „Hodl“ neįvykdys reikalavimų pakeisti interneto svetainės vaizdą, pašalinti informaciją, esą klaidinančią reklamą, paskelbti viešą paneigimą dėl turimų licencijų, kreipsis į teismą, kur reikalaus ne tik nutraukti „Hodl“ veiksmus, bet ir priteisti „Nexo“ žalos atlyginimą.

Agresyvi rinkodara

„Hodl Finance“ konkurentų per advokatus įteiktas pretenzijas vertina kaip „konkurentų spaudimą ir agresyvios rinkodaros veiksmus“, bandymą užblokuoti lietuvių įmonės ėjimą į kripto paskolų rinką.

„Jokie „Nexo“ dizaino elementai nėra originalūs kūriniai, todėl ir nėra saugomi intelektinės nuosavybės teisių, kaip tą nustato Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. „Nexo“ interneto svetainėje naudoti dizaino elementai ne tik kad nepanašūs į naudojamus „Hodl Finance“, tačiau neatitinka ir originalumo standartų, kurie privalomi kūriniui. „Nexo“ dizainas neturi ir unikalios, tai yra tik jam būdingos, aiškiai atpažįstamos visumos, todėl jam netaikoma ir apsauga“, – į pastebėjimą, kad tiek „Nexo“, tiek „Hodl Finance“ tinklalapiuose užfiksuoti dizaino sprendimai ir funkcionalumai atrodo vienodai, komentavo Vytautas Zabulis, „Hodl Finance“ vadovas.

Lietuvių bendrovė tikina, kad „Nexo“ pasitelkė pavyzdžius, „laikytinus industrijos standartu“.

„Atsakyme „Nexo“ teisininkams pateikėme pavyzdinį mažiausiai 7 skirtingų interneto svetainių sąrašą, kuriose grafinio dizaino pagrindiniai elementai yra panašūs“, – teigė p. Zabulis, nurodydamas į „Apple“, „Kambo“, „Ibinex“ vizualizacijas.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="38ab8a90-cee9-447c-8a29-824a898b901f" prefix="c8Z" format="interactive" title="nexo hodl apple vizualizacijos"]

Tiesa, pastarosiomis dienomis abiejų bendrovių tinklalapiai buvo pakoreguoti, nes panašių elementų juose nebeliko.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="361fd536-7277-4ba8-be87-c99de403080f" prefix="4wE" format="interactive" title="nexo hodl"]

Veiklos licencijavimas

Kaip pretenzijoje nurodo konkurentai, „Hodl“ esą nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. Bendrovės tinklalapyje iš tikrųjų nurodoma, kad ne pati bendrovė, o tik jos komanda turi patirties atitinkant reikalavimus bankinei, turto valdymo, vartotojų kreditavimo ir kitoms licencijoms.

„Hodl Finance“ niekuomet neskelbė turinti minėtas licencijas. „Hodl Finance“ dirba, konsultuoja, į bendrovę yra investavę finansų sektoriaus profesionalai, turintys kelių dešimtmečių bendros patirties griežto ES reguliavimo sąlygomis. Nuo pat bendrovės veiklos pradžios tą aiškiai komunikuojame. Matyt, turėdama savų sumetimų, „Nexo” manipuliatyviai teigia priešingai“, – tikina p. Zabulis.

Kaip anksčiau VŽ sakė bendrovės vadovai, „Hodl Finance“ nors ir planuoja dirbti iš Lietuvos, neketina čia gauti licencijos ar teiks kriptovaliutomis įkeistų paskolų, kalbėta apie licencijavimąsi JAV. Daugiau apie planus p. Zabulis kalbėti nenorėjo motyvuodamas „agresyvios konkurencijos sąlygomis“.

„Teisinio reguliavimo stoka yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl kriptovaliutų sektorius šiuo metu išgyvena neapibrėžtumo periodą. Visiems vienodų taisyklių nebuvimas lemia ir tai, jog sąžiningi rinkos dalyviai turi konkuruoti su nusikaltėliais“, – sakė „Hodl Finance“ vadovas.

Bendrovė nurodo, kad „Nexo“ jau kreipėsi ir į Lietuvos prokuratūrą bei Lietuvos banką. Ji teigia pateikusi atsakymą konkurentų teisininkams ir ketina savo interesus ginti „visomis teisinėmis priemonėmis“.

„Gal tai tik groteskiškas atsitiktinumas, tačiau teisinei konkurento atakai patiriant nesėkmę, „Hodl Finance” kripto paskolų sistema patyrė vadinamąją DDoS (angl. Distributed Denial of Service) ataką. DDoS, arba paskirstytoji paslaugos trikdymo ataka, yra informacinių sistemų užvaldymui skirta kibernetinė ataka, kuria siekiama sutrukdyti vartotojų prisijungimui prie serverių“, – paminėjo p. Zabulis.

Prieš lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų kompaniją pretenziją pateikusi „Nexo AG“ yra įregistruota Šveicarijoje. Kaip rodo Šveicarijos registrų duomenys ir JAV Vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) duomenys, „Nexo AG“ vadovaujantys asmenys yra susiję su Kaimanuose įregistruota „Nexo Capital“.

„Hodl Finance“ skelbiasi jau sulaukusi paraiškų už 18,2 mln. USD išduoti paskolas įkeičiant kriptovaliutas.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Investicijų platformoje nuskendo 6.600 Eur: nepadėjo ir kabinimasis už šiaudo

Lietuvos bankas atmetė vienos investuotojos reikalavimą bankui „Swedbank“ sugrąžinti  6.592 Eur, kuriuos ši...

Rinkos
11:13
„Swedbank“ grynasis pelnas augo 18%, grupė steigia naują padalinį 5

Pirmąjį šių metų ketvirtį „Swedbank“ Lietuvoje uždirbo 33 mln. Eur grynojo pelno, arba 18% daugiau nei prieš...

Rinkos
09:50
„Telia Lietuvos“ pelnas ir pajamos smuktelėjo 1,8% 2

Didžiausia šalies telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 11,8 mln. Eur...

Rinkos
09:43
Baltijoje jautėsi stambesnių investuotojų veiksmai Premium

Baltijos akcijų biržos trečiadienį gyveno be svarbesnių naujienų, tačiau rinkoje jautėsi agresyvesni...

Rinkos
2019.04.24
Naftos kainos atsitraukė nuo pusmečio aukštumų

Naftos kainos trečiadienį kiek atsitraukė nuo 6 mėn. aukštumų, į kurias savaitės pradžioje užkėlė Jungtinių...

Rinkos
2019.04.24
Atsakas S.Jakeliūnui: 20 interpretacijų VILIBOR klausimu 23

Teko asmeniškai dalyvauti Lietuvos banko veikloje nuo 1996 m., stebėti ir analizuoti Lietuvos tarpbankinės...

Rinkos
2019.04.24
„Orion Securities“ pelnas pašoko 29%, valdomos investicijos susitraukė 11% 3

Didžiausia Lietuvoje finansų maklerio įmonė „Orion Securities“ pernai uždirbo 0,461 mln. Eur grynojo pelno –...

Rinkos
2019.04.24
„Monzo“ gali mesti iššūkį „Revolut“ ir N26 14

Vokietijos internetinis bankas N26 ir Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ gali...

Rinkos
2019.04.23
Rezultatų sezonas įsibėgėja, Šiaulių banko dividendai pirmadienį Premium 2

Pasaulio rinkose investuotojų dėmesys apsistojo ties bendrovių skelbiamais 1 ketvirčio rezultatais. Vietos...

Rinkos
2019.04.23
„Tesla“ pelno tikslą sieja su savaldžiais taksi elektromobiliais 4

Elonas Muskas, JAV elektromobilių gamintojo „Tesla“ vadovas, davė pirmą bent kiek konkretesnę užuominą, kada...

Rinkos
2019.04.23
Vyriausybė pusseptintų metų pasiskolino už 0,651%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 6 metams ir 7 mėnesiams pasiskolino 20 mln. Eur už vidutines 0,651%...

Rinkos
2019.04.23
ECB dėl pinigų politikos spręsti rinksis Vilniuje 4

Birželio 5-6 d. Vilniuje įvyks Europos Centrinio Banko (ECB) valdančiosios tarybos išvažiuojamasis posėdis.

Rinkos
2019.04.23
Mėnesio sandoris: „Telia“ konkurento stiprėjimas Skandinavijoje

Norvegijos telekomunikacijų bendrovė „Telenor“ dar balandžio pradžioje pranešė apie susitarimą už 1,5 mlrd.

Rinkos
2019.04.23
Dar du neobankai Lietuvoje: nuo nemokamų sąskaitų iki mokėjimo kortelių Premium

Lietuvos gyventojams savo paslaugas labai to nereklamuodami pradėjo teikti dar du internetiniai bankai –...

Rinkos
2019.04.23
Lukas investuoja: imuosi lietuviškos „Teslos“ Premium 18

Nusižiūrėjau „Auga Group“ akcijas. Prieš apmėtydami tuo, kas po ranka papuola, pirma išklausykite.

Lukas investuoja
2019.04.23
Naftos kainą šokdina JAV griežtinamos sankcijos Iranui 2

Naftos kaina pirmadienį šoktelėjo iki beveik 6 mėnesių aukštumų, JAV nusprendus panaikinti visas išimtis...

Rinkos
2019.04.22
Saugaus užutėkio investavimo strategija 3

Kai viskas einasi gerai, nesinori galvoti apie tai, kad visą laiką gerai būti negali. Visi žinome faktą, kad...

Rinkos
2019.04.21
Sutelktinis NT projektų finansavimas: meteorai ar naujos žvaigždės? 7

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje pagrindiniai nekilnojamojo turto (NT) projektų finansavimo šaltiniai vis dar...

Verslo klasė
2019.04.21
Finansinė laisvė: jos siekiančių daugėja ir Lietuvoje 47

Ar nebūtų puiku, jei galėtume visą dėmesį koncentruoti į tai, kaip pinigus išleisti, o ne į tai, kaip juos...

Rinkos
2019.04.20
„Auga Group“ – valdymo pokyčiai, prisijungia ir D. Misiūnas 17

Ekologinės ūkininkystės „Auga Group“ akcininkų susirinkimui siūlo tvirtinti pokyčius valdyboje, atsisakyti...

Rinkos
2019.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau