Kriptovaliutų lombardai konkurencinėje kovoje susikibo kaltinimais

Publikuota: 2018-10-30
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vos bandomąją veiklą pradėjusi lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja „Hodl Finance“ iš konkurentų sulaukė kaltinimų autorinių teisių pažeidimais, nesąžininga konkurencija, vartotojų klaidinimu.

Lietuvių, daugiausiai tarpusavio skolinimo platformos „Savy“ komandos, įkurta kritpvaliutomis įkeistų paskolų bendrovė „Hodl Finance“, vos pradėjusi bandomąją veiklą sulaukė Šveicarijoje registruotos bendrovės „Nexo“ teisinių pretenzijų.

Tiek  „Hodl Finance“, tiek „Nexo“ bando įsitvirtinti beužgimstančioje kriptovaliutomis įkeistų paskolų rinkoje. Apie lietuvių kūrinį šioje rinkoje VŽ rašė prieš kelis mėnesius. Tuomet bendrovės vadovai kalbėjo apie trilijoninio dydžio rinkos potencialą, tačiau jos dar nepradėjus įsisavinti, šioje rinkoje nebeišsitenkama su konkurentais.

„Nexo AG“, Šveicarijoje įsteigta „fintech“ įmonė, prisistatanti kaip pirmoji pasaulyje kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja, įteikė lietuvių UAB „Hodleris“ reikalavimą „dėl skubaus neteisėtų veiksmų nutraukimo“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ surašytoje pretenzijoje, kurią matė VŽ, „Nexo“ tvirtina, kad lietuvių „Hodl Finance“ veikia imituodama „Nexo“ paslaugas ir patį verslo modelį.

Tai lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėja esą daro pažeisdamas autorines teises, arba plagijuodama „Nexo“ svetainę.

„Kadangi tiek ji visa (interneto svetainė – VŽ) pagal funkcinį ir vaizdinį pobūdį bei formą, tiek atskiri jos elementai yra tokie patys (panašūs) į „Nexo“ interneto svetainę“, – nurodoma pretenzijoje.

Pagal Lietuvos teismų praktiką, „Hodl“ esą padaryta žala „Nexo“ gali siekti 60.000 Eur ir daugiau.

Bendrovė žada „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Lietuvių bendrovė sulaukė ir pretenzijos dėl nesąžiningos konkurencijos, nes esą panašumas su „Nexo“ svetaine „akivaizdžiai sudaro asociacijas su „Nexo“ interneto svetaine ir per ją platinamomis prekėmis ir teikiamomis pasaugomis“.

„Tokiu būdu „Hodl“ nesąžiningai naudojasi „Nexo“ reputacija ir gauna nesąžiningos naudos, nes imituoja „Nexo“ prekes ir paslaugas (produktą) ir visą „Nexo“ verslo modelį“, – teigiama pretenzijoje.  

„Nexo“ teigia, kad pagal Lietuvos teismų praktiką, už Konkurencijos įstatymo 15 straipsnio pažeidimus priteisia ir 180.000 Eur žalos atlyginimą.  Žadama „artimiausiu metu“ atlikti patirtos žalos skaičiavimus ir patikslinti jos dydį.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="2af7f6f9-8ac1-4135-baf0-ebff8056aa12" prefix="sKA" format="interactive" title="Nexo hodl finance"]

Lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų teikėjai pareikšta ir pretenzija dėl klaidinančios reklamos, esą bendrovei yra suteikta licencija teikti finansines paslaugas.

Kaip teigia „Nexo“, „Hodl“ nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. „Nexo“ pasisako, kad LB svetainėje tarp licencijuojamų subjektų „Hodl“ duomenys neidentifikuoti.

Tuo remdamasi „Nexo“ sprendžia, kad „Hodl“ viešina tikrovės neatitinkančią informaciją ir pažeidžia reklamos įstatymą, pažeidžia ne tik „Nexo“, bet ir visų finansų rinkos dalyvių interesus, klaidina vartotojus ir pažeidžia viešąjį interesą.

„Nexo“ nurodo, kad jei „Hodl“ neįvykdys reikalavimų pakeisti interneto svetainės vaizdą, pašalinti informaciją, esą klaidinančią reklamą, paskelbti viešą paneigimą dėl turimų licencijų, kreipsis į teismą, kur reikalaus ne tik nutraukti „Hodl“ veiksmus, bet ir priteisti „Nexo“ žalos atlyginimą.

Agresyvi rinkodara

„Hodl Finance“ konkurentų per advokatus įteiktas pretenzijas vertina kaip „konkurentų spaudimą ir agresyvios rinkodaros veiksmus“, bandymą užblokuoti lietuvių įmonės ėjimą į kripto paskolų rinką.

„Jokie „Nexo“ dizaino elementai nėra originalūs kūriniai, todėl ir nėra saugomi intelektinės nuosavybės teisių, kaip tą nustato Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. „Nexo“ interneto svetainėje naudoti dizaino elementai ne tik kad nepanašūs į naudojamus „Hodl Finance“, tačiau neatitinka ir originalumo standartų, kurie privalomi kūriniui. „Nexo“ dizainas neturi ir unikalios, tai yra tik jam būdingos, aiškiai atpažįstamos visumos, todėl jam netaikoma ir apsauga“, – į pastebėjimą, kad tiek „Nexo“, tiek „Hodl Finance“ tinklalapiuose užfiksuoti dizaino sprendimai ir funkcionalumai atrodo vienodai, komentavo Vytautas Zabulis, „Hodl Finance“ vadovas.

Lietuvių bendrovė tikina, kad „Nexo“ pasitelkė pavyzdžius, „laikytinus industrijos standartu“.

„Atsakyme „Nexo“ teisininkams pateikėme pavyzdinį mažiausiai 7 skirtingų interneto svetainių sąrašą, kuriose grafinio dizaino pagrindiniai elementai yra panašūs“, – teigė p. Zabulis, nurodydamas į „Apple“, „Kambo“, „Ibinex“ vizualizacijas.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="38ab8a90-cee9-447c-8a29-824a898b901f" prefix="c8Z" format="interactive" title="nexo hodl apple vizualizacijos"]

Tiesa, pastarosiomis dienomis abiejų bendrovių tinklalapiai buvo pakoreguoti, nes panašių elementų juose nebeliko.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="361fd536-7277-4ba8-be87-c99de403080f" prefix="4wE" format="interactive" title="nexo hodl"]

Veiklos licencijavimas

Kaip pretenzijoje nurodo konkurentai, „Hodl“ esą nurodo turinti banko, vartojimo kredito davėjo, sutelktinio finansavimo platformos operatoriaus ir turto valdymo operatoriaus licencijas. Bendrovės tinklalapyje iš tikrųjų nurodoma, kad ne pati bendrovė, o tik jos komanda turi patirties atitinkant reikalavimus bankinei, turto valdymo, vartotojų kreditavimo ir kitoms licencijoms.

„Hodl Finance“ niekuomet neskelbė turinti minėtas licencijas. „Hodl Finance“ dirba, konsultuoja, į bendrovę yra investavę finansų sektoriaus profesionalai, turintys kelių dešimtmečių bendros patirties griežto ES reguliavimo sąlygomis. Nuo pat bendrovės veiklos pradžios tą aiškiai komunikuojame. Matyt, turėdama savų sumetimų, „Nexo” manipuliatyviai teigia priešingai“, – tikina p. Zabulis.

Kaip anksčiau VŽ sakė bendrovės vadovai, „Hodl Finance“ nors ir planuoja dirbti iš Lietuvos, neketina čia gauti licencijos ar teiks kriptovaliutomis įkeistų paskolų, kalbėta apie licencijavimąsi JAV. Daugiau apie planus p. Zabulis kalbėti nenorėjo motyvuodamas „agresyvios konkurencijos sąlygomis“.

„Teisinio reguliavimo stoka yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl kriptovaliutų sektorius šiuo metu išgyvena neapibrėžtumo periodą. Visiems vienodų taisyklių nebuvimas lemia ir tai, jog sąžiningi rinkos dalyviai turi konkuruoti su nusikaltėliais“, – sakė „Hodl Finance“ vadovas.

Bendrovė nurodo, kad „Nexo“ jau kreipėsi ir į Lietuvos prokuratūrą bei Lietuvos banką. Ji teigia pateikusi atsakymą konkurentų teisininkams ir ketina savo interesus ginti „visomis teisinėmis priemonėmis“.

„Gal tai tik groteskiškas atsitiktinumas, tačiau teisinei konkurento atakai patiriant nesėkmę, „Hodl Finance” kripto paskolų sistema patyrė vadinamąją DDoS (angl. Distributed Denial of Service) ataką. DDoS, arba paskirstytoji paslaugos trikdymo ataka, yra informacinių sistemų užvaldymui skirta kibernetinė ataka, kuria siekiama sutrukdyti vartotojų prisijungimui prie serverių“, – paminėjo p. Zabulis.

Prieš lietuvių kriptovaliutomis įkeistų paskolų kompaniją pretenziją pateikusi „Nexo AG“ yra įregistruota Šveicarijoje. Kaip rodo Šveicarijos registrų duomenys ir JAV Vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) duomenys, „Nexo AG“ vadovaujantys asmenys yra susiję su Kaimanuose įregistruota „Nexo Capital“.

„Hodl Finance“ skelbiasi jau sulaukusi paraiškų už 18,2 mln. USD išduoti paskolas įkeičiant kriptovaliutas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Biržose dar viena neigiama savaitė, S&P 500 kol kas išvengė meškų rinkos Premium 1

Atšokti bandančios akcijų rinkos toliau susiduria su neslopstančiu pardavėjų spaudimu. Nepalankiomis rinkos...

Rinkos
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
Rusiškos dujos Suomijai bus užsuktos šeštadienį

Rusiškos dujos Suomijai nebebus tiekiamos nuo šeštadienio ryto, praneša Suomijos valstybinė dujų bendrovė...

Rinkos
2022.05.20
„Tesla“ jau nebėra C. Wood fondo didžiausia investicija

„Tesla“ prarado pirmą vietą Cathie Wood investicijų valdymo įmonės pagrindinio fondo didžiausių pozicijų...

Rinkos
2022.05.20
G. Šimkus: Baltijos šalys nesugeba išnaudoti stipraus regiono įvaizdžio investicijoms pritraukti

Nepaisant gerų ekonomikos rodiklių, Baltijos šalys nesugeba išnaudoti savo, kaip stipraus ir investuotojams...

Finansai
2022.05.20
Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
2022.05.20
Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
2022.05.20
„Ignitis grupės“ augančius projektų kaštus atsveria didėjančios energijos kainos Premium 3

Ketvirtadienį vyko „Ignitis grupės“ pirmojo 2022 m. ketvirčio rezultatų pristatymas investuotojams.

Rinkos
2022.05.20
Meškų rinkos slenkstį minančiose biržose kapituliacijos dar nemato Premium

Pagrindinis JAV akcijų biržų indeksas artėja link meškų rinkos teritorijos, tačiau kai kurie analitikai...

Rinkos
2022.05.19
Lietuvos draudimo rinka pirmąjį ketvirtį augo 17%

Lietuvos draudimo rinka pirmąjį šių metų ketvirtį pagal pasirašytas įmokas siekė 292 mln. Eur – 17,1% daugiau...

Rinkos
2022.05.19
Prancūzų kapitalo „Rosbank“ parduotas Kremliui artimam oligarchui

Prancūzijos bankininkystės milžinas „Societe Generale“ pranešė užbaigęs savo antrinio banko Rusijoje...

Rinkos
2022.05.19
Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 82

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
2022.05.19
Kremlius: maždaug pusė „Gazprom“ klientų atsidarė sąskaitas rubliais 2

Aleksandras Novakas, Rusijos vicepremjeras, ketvirtadienį pareiškė, kad maždaug pusė iš 54 bendrovių, su...

Rinkos
2022.05.19
Užsidaro „GameStop“ manijos taikinys „Melvin Capital“

„Melvin Capital Management“, rizikos draudimo fondas, išgarsėjęs „GameStop“ manijos metu, užsidaro, o jos...

Rinkos
2022.05.19
J. Yellen: recesijos rizika JAV yra nedidelė, bet Europa yra „pažeidžiama“ 2

Jungtines Valstijas vargu ar ištiks recesija, nes palūkanų normos didinamos siekiant pažaboti kylančią...

Rinkos
2022.05.19
Pagerėję „Ignitis grupės“ rezultatai leido dešimtadaliu didinti visų metų prognozę

AB „Ignitis grupė“ pirmąjį šių metų ketvirtį reikšmingai gerino savo veiklos rezultatus ir apie 10% padidino...

Rinkos
2022.05.19
JAV Iždo sekretorė: veikiausiai atsisakysime išimties Rusijai dėl skolų vykdymo 1

Jungtinės Valstijos veikiausiai atšauks išimtį, suteikiančią Maskvai leidimą atsiskaityti su jos tarptautinių...

Rinkos
2022.05.19
Baigtas „Inservis“ sandoris, „Civinity“ portfelį Vilniuje augino 50%

Trečiadienį verslininkų Deivido Jackos ir Domo Dargio valdoma pastatų priežiūros įmonių grupė ir turto...

Statyba ir NT
2022.05.19
Rusiškos energijos nusikratymas – investicijomis į saulę, šilumos siurblius, energijos taupymą Premium

ES energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos užtikrinimui per ateinančius penkerius metus turės išleisti...

Rinkos
2022.05.19
Ekonomikos stagfliacija – galimybių metas investuotojams Verslo tribūna

Vis dažniau ir garsiau pasaulio ekonomistams kalbant apie galimą ekonomikos stagfliaciją, investuotojams kyla...

Mano pinigai
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku