„Danske“ skandalo tęsinys: paaiškėjo informatorius, ryškėja pasekmės

Viename didžiausių Europoje pinigų plovimo skandalų į viešumą lenda naujos detalės ir ryškėja kilusio šaršalo pasekmės tiek kitiems Danijos bankams, tiek skandalingojo banko vadovų piniginėms ar auditoriams.
Paaiškėjo, kad informaciją centrinei Danske Bank būstinei Kopenhagoje apie Danske Bank galimai vykdytą pinigų plovimą per Estijos padalinį pateikė Howardas Wilkinsonas, buvęs Danske Bank Baltijos šalių prekybos vertybiniais popieriaus skyriaus Danske Markets vadovas.
Apie tai pranešė Danijos laikraštis Berlingske, kuris pirmasis pradėjo skelbti apie Danske Bank vykdomą galimai nusikalstamą veiklą.
Britų kilmės p. Wilkinsonas Danske Bank padaliniui Baltijos šalyse Danske Markets vadovavo nuo 2007 iki 2014 m.
Jis Berlingske ir Estijos žiniasklaidai patvirtino, kad ir buvo tas anonimas, pirmasis pranešęs apie Danske Bank nuodėmes.
Aš galiu patvirtinti, kad dirbau Danske Markets Baltijos šalių padalinio Taline vadovu nuo 2007 m. iki 2014 m. balandžio, kai palikau šį darbą, praėjus 4 mėnesiams nuo mano pirmos ataskaitos apie vykstančią veiklą vadovybei Kopenhagoje, sako p. Wilkinsonas, jį cituoja Reuters.
Ponas Wilkinsonas informaciją centrinei Danske Bank būstinei Kopenhagoje apie įtartinas operacijas per Estijos padalinį siuntė 2013-2014 m.
Danske Bank atstovai praėjusią savaitę, kai viešai atgailavo dėl nederamos Danske Bank veiklos Baltijos šalyse, patvirtino, kad pirmąjį neįvardijamo informatoriaus laišką gavo 2013 m. gruodžio 27 d.
Danijos teisėsaugos institucijos neatskleidžia, ar vykdydami tyrimą apie Danske Bank bendravo su p. Wilkinsonu. Atitinkamą tyrimą atliekantys pareigūnai Estijoje patvirtino, kad bendravo su p. Wilkinsonu.
Pasekmės kitiems bankams
Danske Bank pinigų plovimo skandalas jau pradeda atsiliepti kitiems Danijos bankams, niekaip nedalyvavusiems galimose pinigų plovimo per Estiją schemose.
Už bankų priežiūrą atsakingos institucijos paragino Danijos vyriausybę padidinti vadinamąjį atsarginio kapitalo reikalavimą bankams, mat Danijos finansų sistema esą yra stipriai paveikta išaugusio rizikos suvokimo tarptautinėse rinkose ir nuo to būtina apsisaugoti, kad nebūtų skaudesnių pasekmių.
Analitikai pažymi, kad Danske Bank skandalas neigiamai paveikė Danijos bankų Jyske Bank, Sydbank ir Spar Nord Bank akcijas biržoje.
Danijos verslo ministras Rasmusas Jarlovas yra pareiškęs, kad kiti Danijos bankai nenusipelnė kentėti už Danske Bank nuodėmės, rašo Bloomberg.
Išmokos vadovui
Atsistatydinti vengęs, tačiau praėjusią savaitę tą pagaliau padaręs Danske Bank vadovas Thomas Borgenas turėtų gauti išeitinę kompensaciją, kuri sudarys 12 mėn. atlyginimų išmoką.
Tačiau Danijos akcininkų asociacija ir kitos institucijos viešai reiškia pasipiktinimą, kad pinigų plovimo prevencijos nesuvaldęs vadovas gaus išmokas, lyg savo darbą būtų atlikęs tinkamai.
Danijoje garsėja raginimai p. Borgeną, kurio atlyginimas dar pernai siekė 2,4 mln. USD, palikti be jokių išeitinių išmokų.
Auditorių kaltė
Danske Bank skandalas gali atsiliepti ir jį auditavusioms bendrovėms.
Danijos vyriausybė kelia klausimą, kodėl banko situaciją stebėję ir už tai atlyginimą gavę auditoriai nesugebėjo įžvelgti pinigų plovimo fakto.
Nuo 2010 iki 2014 m. banko finansus auditavo bendrovės Grant Thornton, PwC, KPMG, Deloitte ir EY.
Nepaisant įsismarkavusi skandalo, Danske Bank ketina tęsti 1,6 mlrd. USD savo akcijų supirkimo programą.
Skelbta, kad per Danske Bank Estijos padalinį 20072015 m. daugiausia iš Rusijos galimai judėjo 9 mlrd. USD nešvarių pinigų, ši suma gali būti keleriopai didesnė, nes Danske Bank pats įvardijo, kad minimu laikotarpiu per banko Estijos padalinį iš viso judėjo 200 mlrd. Eur įtartinų lėšų.
Danske Bank neseniai paskelbė atlikto vidinio tyrimo duomenis ir atsiprašė už nesužiūrėtas neskaidrias operacijas per Estijos padalinį.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti