„Maxima Grupei“ „Standard & Poor's“ suteikė BB+ kredito reitingą

Publikuota: 2018-07-17
Atnaujinta 2018-07-17 15:51
Dalius Misiūnas, „Maxima Grupės“ Valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Dalius Misiūnas, „Maxima Grupės“ Valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Obligacijų platinimą planuojančiai mažmeninės prekybos „Maxima Grupei“ reitingų agentūra „Standard & Poor's“ suteikė BB+ kredito reitingą su stabilia perspektyva, vienu laipteliu žemiau investicinio reitingo. Dėl obligacijų platinimo laiko ir parametrų bus sprendžiama įvertinus situaciją rinkose.

Apie gautą reitingą viešai paskelbusi įmonių grupė praneša, kad, jos žiniomis, – įvertinimas yra aukščiausias tarp panašaus dydžio, iki 4 mlrd. Eur metinių pajamų, mažmeninės prekybos įmonių Europoje.

„Nepaisant to, kad mūsų veikla kol kas koncentruota sąlyginai nedidelėje Baltijos šalių rinkoje, įmonei buvo suteiktas solidus įvertinimas, o tai atveria naujas galimybes tarptautinėse kapitalo rinkose. Kartu tai įrodymas, kad šiandien „Maxima Grupė“ jau yra pasiekusi verslo brandos lygį, leidžiantį naudotis tokiais pat finansiniais įrankiais kaip didžiosios Europos mažmeninės prekybos kompanijos“, – pranešime cituojamas Dalius Misiūnas, „Maxima Grupės“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.

Pasak pranešimo, BB+ reitingą pasiekti padėjo rinkos dalis Baltijos šalyse, auganti rinkos dalis Lenkijos rinkoje, tvarus veiklos modelis bei finansinis įmonės stabilumas. Kredito reitingo lygis indikuoja, kad „Maxima Grupės“ finansinis patikimumas prilygsta didžiųjų Europos mažmeninės prekybos įmonių (pavyzdžiui, „Tesco“ Jungtinėje Karalystėje arba „Casino Group“ Prancūzijoje).

Tiesa, pagal „Standard & Poor's“ gradaciją grupė liko vienu laipteliu žemiau investicinio reitingo. Ponas Misiūnas VŽ papildomai komentavo, kad atsižvelgiant į verslo dydį ir veiklos sritį, suteiktas reitingas „yra labai geras“. Aukštesnį reitingą, pasak vadovo, gauti būtų sudėtinga dėl objektyvių priežasčių.

„Mažmeninės prekybos įmonės veikia dinamiškoje aplinkoje, kur didelė konkurencija, daugiau verslo rizikų. Antra, „Maxima Grupės“ veikla šiuo metu koncentruota sąlyginai mažoje Baltijos šalių rinkoje. Palyginimui, investicinį reitingą turi tik maždaug penktadalis „S&P” vertintų mažmeninės prekybos įmonių. Daugiausia tai didžiosios Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos įmonės, kurių vidutinės pajamos yra 10 ir daugiau kartų didesnės nei „Maxima Grupės“, – aiškina p. Misiūnas.

Generalinis direktorius tvirtina, kad nors BB+ reitingas vadinamas neinvesticiniu, yra palankus obligacijų platinimo planams.

„Manome, kad sulauktume didelio investuotojų susidomėjimo. Žinoma, investuotojų nuotaika ir kitos sąlygos priklauso ne tik nuo suteikto reitingo, bet ir jau minėtos situacijos tarptautinėse kapitalo rinkose, makroekonominių ir net politinių veiksnių“, – sako p. Misiūnas.

Planai išsiplatinti obligacijas, apie kuriuos p. Misiūnas pirmąkart VŽ užsiminė dar pavasarį, ir buvo priežastis kreiptis į reitingų agentūrą – tai pirmas žingsnis obligacijų platinimosi procese.

Planų neatskleidžia

Kada konkrečiai bus pradėtas platinimosi procesas, vykdomi susitikimai su investuotojais, grupė kol kas neatskleidžia, kaip ir galimo emisijos laikotarpio. Grupės vadovybė sako, kad planuojama emisijos apimtis turėtų likti panaši, kaip užsiminta pavasarį – 300–400 mln. Eur.  

„Kaip įprasta obligacijų platinimo procese, dėl datos ir sąlygų bus sprendžiama įsivertinus situaciją kapitalo rinkose, kadangi palanki investicinė aplinka yra svarbi sąlyga obligacijų platinimui. Tad konkrečių datų kol kas negalime pasakyti“, – sako p. Misiūnas.

Tiesa, pastaraisiais mėnesiais pasaulio finansų rinkose yra išaugęs neapibrėžtumas, investuotojų poreikį didesnei rizikos premijai kursto ir vakarop einanti ECB kiekybinio skatinimo programa. Dėl išaugusio neapibrėžtumo įmonių grupė „vertina situaciją ir visas galimas alternatyvas, kurios leistų užsitikrinti finansavimą geriausiomis sąlygomis“.

Tiesa, nepalankios sąlygos finansų rinkose neseniai nesutrukdė „Lietuvos energijos“ įmonių grupei kapitalo rinkose pasiskolinti išsiplatinant žaliųjų obligacijų emisiją netgi geresnėmis sąlygomis nei prieš metus.

„Situacijos yra skirtingos, todėl nėra lygintinos. „Lietuvos energija“ – valstybės valdomas ir reguliuojama veikla užsiimantis verslas, dėl to jis susiduria su sąlyginai maža konkurencija. Tuo tarpu „Maxima Grupė“ yra privatus verslas, kuris Europos mastais nėra didelis ir veikia labai konkurencingoje aplinkoje. Šie aspektai lemia tiek kredito reitingo rezultatus, tiek investuotojų priimamus sprendimus. Taip pat „Maxima Grupė“ obligacijas leistų pirmą kartą, todėl yra mažiau pažįstama investuotojams nei įmonė kuri jau buvo sėkmingai išplatinusi obligacijas anksčiau“, – sako p. Misiūnas.

Tiesa, ir gavusi reitingą grupė svarsto visus galimus finansavimosi variantus. Anksčiau p. Misiūnas VŽ sakė, kad bendrovė ketina diversifikuoti savo finansavimosi struktūrą išleisdama obligacijų emisiją.

„Jų yra bent keli – skolinimasis iš bankų, ne viešų emisijų paieška arba finansavimas iš savo lėšų. Tačiau po suteikto pozityvaus BB+ reitingo obligacijų variantas išlieka kaip vienas iš realiausių pasirinkimų tolimesnei verslo plėtrai užsienio rinkose“, – sako p. Misiūnas.

Geras reitingas

Vaidotas Rūkas, investicijų valdymo įmonės „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo skyriaus vadovas, vertina, kad BB+ reitingas yra „tikrai geras“. Jis tėra vienu laipteliu žemiau investicinio reitingo, kurios gavimas emitentams galėtų būti laikoma esminiu lūžiu.

Ponas Rūkas kaip atskaitos tašką pateikia Lenkijos energetikos grupės „Tauron“ obligacijas, turinčias dviem laipteliais aukštesnį investicinį reitingą už „Maxima Grupės“ gautą reitingą.

„Tai „Lietuvos energijos“ atitikmuo Lenkijoje. Jie turi tik dviem laipteliais aukštesnį reitingą būdami iš energetikos sektoriaus, kuris laikomas saugesniu, stabilesniu nei mažmeninė prekyba. Tai parodo, kad „Maxima Grupės“ reitingas – tikrai geras. Didesnį būtų sunku gauti“, – vertina investicijų valdytojas.  

Aukštesnio reitingo perspektyvas riboja ir pačios emitento valstybės kredito reitingas, o Lietuva tėra keliais laipteliais aukščiau investicinio reitingo. Taip pat laiptelį žemyn spaudžia visas sektorius – mažmeninės prekybos.

„Galbūt tik Lietuvoje yra galvojama, kad šis sektorius taškosi viršpelniais, bet Vakaruose jis nėra pats tvariausias“, – komentuoja p. Rūkas.

Investicijų valdytojas svarsto, kad bendrovei racionalu būtų platintis 5–6 metų trukmės emisiją.

„Abejočiau, kad jie leistųsi ilgesnės trukmės nei 6 metų obligacijas. Leidžiant ilgos trukmės obligacijas, jau prasideda ir kitokie indikatoriai – palūkanų normų, verslo tvarumo. Ilgesnės trukmės atveju šie kriterijai tampa labiau neapibrėžti, todėl reikia papildomos premijos“, – sako p. Rūkas.

Ilgesnės nei 6 metų trukmės obligacijų emisiją jau pirmu kartu būtų neracionalu ir dėl vadinamosios pirmosios emisijos premijos, kurios investuotojai reikalauja iš kapitalo rinkose dar neapsikrikštijusių emitentų.

„Tai yra pirmos obligacijos, todėl labai abejočiau, kad jie norėtų visą tą premiją mokėti. Kita vertus, leisti labai trumpo laikotarpio obligacijas logikos nėra, nes, pavyzdžiui, 2 metų trukmės obligacijos yra labiau projektinės. Todėl čia labiausiai tikėtinas maždaug 5 metų laikotarpis. Galbūt – iki 7 metų“, – svarsto p. Rūkas.

Svarstant apie 5 metų trukmės emisiją, galimas skolinimosi kainos rėžis kapitalo rinkų būsimam debiutantui kol kas braižomas platus. Pono Rūko vertinimu, orientuotis galima būtų į rėžį nuo 1,5–2% iki 3% ir daugiau.

„Tai – ganėtinai platus rėžis, kuris labai priklausys nuo pačios įmonės ir nuo to, kad vis tiek yra mokama premija už pirmąją emisiją. Taigi „Maxima“ obligacijos galėtų indikuoti arčiau viršutinio rėžio arba viduryje, – svarsto p. Rūkas. – Antras kartas jau yra visada lengvesnis.“

Karolis Kybartas, „Girteka Logistics“ obligacijų investicijų valdytojas, sako, kad kol kas suteiktą reitingą vertinti sudėtinga, nes įmonė, būdama UAB, viešai neteikia savo istorinių detalių finansinių duomenų. 

„Įprasta, kad kredito reitingų agentūros, vertindamos privačių įmonių kreditingumą ir suteikdamos konkretų reitingą, visų pirma atsispiria nuo šalies, kurioje veiklą vykdo įmonė, reitingo, – sako p. Kybartas. –  Šiuo metu S&P agentūra Lietuvos vyriausybės skolos vertybiniams popieriams yra suteikusi A reitingą, o tai reiškia, kad „Maxima grupės“ BB+ kredito reitingas yra 5 laipteliais žemiau. Nors kredito reitingų skirtumas yra gana reikšmingas, bet absoliučia prasme „Maxima grupės“ BB+ reitingas išties solidus - centrinės-rytų Europos regione galima rasti vos vieną kitą privačią įmonę, kurios kredito reitingas būtų aukštesnis.“ 

Pasak obligacijų rinkų specialisto, dėl būsimo emisijos pajamingumo kol kas labai sudėtinga. 
„Visų pirma, tai bus debiutinė įmonės emisija - investuotojai su įmone kol kas dar nėra susipažinę. Taip pat nėra aiški planuojamų obligacijų trukmė, dydis ir kada ji bus leidžiama. Pastaruoju metu besivystančių šalių obligacijų rinkoje pastebimi stipriai išaugę svyravimai ir investuotojų baimė, todėl spėti kokiame rėžyje įmonė išleis obligacijas kol kas būtų neatsakinga“, – sako p. Kybartas.

Gera naujiena

Vaida Paukštys, „Swedbank investicijų valdymo“ fondų valdytojas, komentuoja, kad „Maxima Grupės“ gautas reitingas ir planai platintis obligacijas – gera naujiena investuotojams.

„Reitinguotų, normalaus dydžio emisijų Baltijos šalių rinkoje yra labai mažai ir jos koncentruotos tik valstybinėse „utility“ sektoriaus įmonėse“, – sako p. Paukštys.

Ponas Paukštys vertina, kad tokio reitingo įmonių Europoje skolinimosi kaina, pavyzdžiui, 5 metams, siekia apie 2,44%, 10 metų – apie 3,75%. Jei būtų pavykę gauti investicinį reitingą, skolinimosi kaina reikšmingai kristų.

„BBB+, vienu laipteliu aukštesnio reitingo, kuris priklauso investiciniam reitingui, skolinimo kaina yra žemesnė ir atitinkamai 5 metams siekai 0,7%, o 10 metų 1,65%. Rytų Europos įmonėms skolinimo kaina turėtų būti aukštesnė. Pavyzdžiui, „Lietuvos energija“ 10 metų pasiskolino kiek brangiau nei 2%. Skolinimosi kaina labai priklauso nuo obligacijos emisijos sąlygų ir įdėtų saugiklių, apsaugančių obligacijų savininkus nuo didesnio įmonės užskolinimo“, – vertina p. Paukštys.

Investicijų valdytojas svarsto, kad šiuo metu rinkoje dar yra pakankamai geras laikas pasiskolinti ilgesniam laikui už nedidelę kainą.

„Šios obligacijos turėtų surasti savo pirkėją. Žinoma, reikia sulaukti galutinių obligacijų sąlygų ir skolinimosi kainos“, – sako p. Paukštys.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Tauragės butų ūkį perka „Icor“ grupės įmonė 3

Tauragės rajono savivaldybei priklausančios bendrovės Tauragės butų ūkis 100% akcijų už 1,215 mln. Eur perka...

Rinkos
2019.01.18
„EfTEN Capital“ valdomo turto vertė pasiekė 700 mln. Eur

2018-ųjų pabaigoje didžiausio Baltijos šalyse komercinio nekilnojamojo turto (NT) fondų valdymo...

Statyba ir NT
2019.01.18
Biržų optimizmui pakurstyti užteko vieno straipsnio 5

Azijos, Europos, o vėliau ir atsidariusioms JAV biržoms užteko vos vienos pozityvios žinios dėl JAV ir...

Rinkos
2019.01.18
JAV biržoms – geriausia nuo 1987-ųjų metų pradžia

JAV akcijų biržoms šių metų pradžia tokia gera, kokia nebuvo jau 32 metus.

Rinkos
2019.01.18
SEB: požiūris į rizikingas investicijas – teigiamas 4

Pasaulio finansų rinkoms pernai išgyvenus prasčiausius nuo 2008-ųjų metus, abejonių, kad augimo pikas jau...

Rinkos
2019.01.18
SEB ir klientų ginčas: prievaizdas turėjo trečią nuomonę 9

Lietuvoje gyvenanti šeima, iš SEB banko siekusi išsireikalauti būsto paskolų palūkanų sumažinimo nuo 4,29%...

Rinkos
2019.01.18
Sandorių rinka: po rekordinių metų – atoslūgio lūkesčiai Premium

Baltijos šalių įmonių įsigijimų rinka pernai užkaito iki visų laikų rekordo pagal sandorių skaičių, o pagal...

Rinkos
2019.01.18
Šiaulių banko pozicijoje – vienu pasiūlos veiksniu mažiau Premium

Paskutinę viešo Šiaulių banko akcijų pardavimo aukciono dieną prekyba biržoje banko akcijomis atkuto, atėjus...

Rinkos
2019.01.17
LB: „Telia Lietuva“ ir „Grigeo“ nesilaikė tarptautinių apskaitos standartų 13

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio...

Rinkos
2019.01.17
„ACC Distribution“ vasarį perima „Acme Europe“ kontrolę

Elektronikos bei buitinės technikos prekių platintoja „ACC Distribution“ vasario 1 d. perims aktyvaus...

Technologijos
2019.01.17
Mirė „Vanguard“ įkūrėjas ir indeksinio investavimo tėvas J. Bogle 4

Eidamas 90-uosius mirė Jackas Bogle‘as, vienos didžiausių investicijų valdymo grupės „Vanguard“ įkūrėjas ir...

Rinkos
2019.01.17
Didžiosios pensijų fondų turto kraustynės: kaupimas senjorystei su daugiau adrenalino Premium 4

Antros pakopos pensijų sistemai pereinant prie privalomos gyvenimo ciklo investavimo strategijos, fondų...

Rinkos
2019.01.17
Parduoda dviračių „Baltik vairą“ Premium 10

Rizikos kapitalo valdymo įmonė „LitCapital“ parduoda 2014 m. įsigytas Šiaulių dviračių UAB „Baltik vairas“...

Pramonė
2019.01.17
Keičiasi „Novaturo“ vadovas 9

Kelionių operatoriaus „Novaturas“ vadovas Linas Aldonis palieka bendrovę, jį keičia Audronė Keinytė.

Vadyba
2019.01.16
Biržose – naujienų iš Britanijos diena

Vakarų Europos biržose, kuriose įdėmiai sekta „Brexit“ proceso drama, daugelis akcijų trečiadienį brango.

Rinkos
2019.01.16
„Ventus-Nafta“ prašo leidimo įsigyti „Timėjo“ degalinę

Lenkijos koncerno „Orlen“ valdomas degalinių tinklas „Ventus-nafta“ prašo Konkurencijos tarybos leidimo...

Rinkos
2019.01.16
Medicinos bankas: S. Karoso mirtis veiklos nepaveiks 7

Trečiadienį mirus pagrindiniam Medicinos banko akcininkui Sauliui Karosui, banko atstovai ramina, kad banko...

Rinkos
2019.01.16
„Newsec“ į NT finansavimo platformą „Rontgen“ investavo 50.150 Eur 9

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų UAB „Resolution Holdings“, Lietuvoje veikianti „Newsec“ prekės ženklu,...

Statyba ir NT
2019.01.16
„Netflix“ paslaugų branginimas glosto širdį investuotojams

JAV interneto televizijos bendrovės „Netflix“ akcijų kaina biržoje antradienį šoktelėjo 6,5% po žinių apie...

Rinkos
2019.01.16
Svaras pademonstravo atsparumą „Brexit“ susitarimo atmetimui 5

Jungtinės Karalystės parlamentarams atmetus premjerės susiderėtą „Brexit“ sutartį, svaras sterlingų staigiai...

Rinkos
2019.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau