„Maxima Grupei“ „Standard & Poor's“ suteikė BB+ kredito reitingą

Publikuota: 2018-07-17
Dalius Misiūnas, „Maxima Grupės“ Valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Dalius Misiūnas, „Maxima Grupės“ Valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Obligacijų platinimą planuojančiai mažmeninės prekybos „Maxima Grupei“ reitingų agentūra „Standard & Poor's“ suteikė BB+ kredito reitingą su stabilia perspektyva, vienu laipteliu žemiau investicinio reitingo. Dėl obligacijų platinimo laiko ir parametrų bus sprendžiama įvertinus situaciją rinkose.

Apie gautą reitingą viešai paskelbusi įmonių grupė praneša, kad, jos žiniomis, – įvertinimas yra aukščiausias tarp panašaus dydžio, iki 4 mlrd. Eur metinių pajamų, mažmeninės prekybos įmonių Europoje.

„Nepaisant to, kad mūsų veikla kol kas koncentruota sąlyginai nedidelėje Baltijos šalių rinkoje, įmonei buvo suteiktas solidus įvertinimas, o tai atveria naujas galimybes tarptautinėse kapitalo rinkose. Kartu tai įrodymas, kad šiandien „Maxima Grupė“ jau yra pasiekusi verslo brandos lygį, leidžiantį naudotis tokiais pat finansiniais įrankiais kaip didžiosios Europos mažmeninės prekybos kompanijos“, – pranešime cituojamas Dalius Misiūnas, „Maxima Grupės“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.

Pasak pranešimo, BB+ reitingą pasiekti padėjo rinkos dalis Baltijos šalyse, auganti rinkos dalis Lenkijos rinkoje, tvarus veiklos modelis bei finansinis įmonės stabilumas. Kredito reitingo lygis indikuoja, kad „Maxima Grupės“ finansinis patikimumas prilygsta didžiųjų Europos mažmeninės prekybos įmonių (pavyzdžiui, „Tesco“ Jungtinėje Karalystėje arba „Casino Group“ Prancūzijoje).

Tiesa, pagal „Standard & Poor's“ gradaciją grupė liko vienu laipteliu žemiau investicinio reitingo. Ponas Misiūnas VŽ papildomai komentavo, kad atsižvelgiant į verslo dydį ir veiklos sritį, suteiktas reitingas „yra labai geras“. Aukštesnį reitingą, pasak vadovo, gauti būtų sudėtinga dėl objektyvių priežasčių.

„Mažmeninės prekybos įmonės veikia dinamiškoje aplinkoje, kur didelė konkurencija, daugiau verslo rizikų. Antra, „Maxima Grupės“ veikla šiuo metu koncentruota sąlyginai mažoje Baltijos šalių rinkoje. Palyginimui, investicinį reitingą turi tik maždaug penktadalis „S&P” vertintų mažmeninės prekybos įmonių. Daugiausia tai didžiosios Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos įmonės, kurių vidutinės pajamos yra 10 ir daugiau kartų didesnės nei „Maxima Grupės“, – aiškina p. Misiūnas.

Generalinis direktorius tvirtina, kad nors BB+ reitingas vadinamas neinvesticiniu, yra palankus obligacijų platinimo planams.

„Manome, kad sulauktume didelio investuotojų susidomėjimo. Žinoma, investuotojų nuotaika ir kitos sąlygos priklauso ne tik nuo suteikto reitingo, bet ir jau minėtos situacijos tarptautinėse kapitalo rinkose, makroekonominių ir net politinių veiksnių“, – sako p. Misiūnas.

Planai išsiplatinti obligacijas, apie kuriuos p. Misiūnas pirmąkart VŽ užsiminė dar pavasarį, ir buvo priežastis kreiptis į reitingų agentūrą – tai pirmas žingsnis obligacijų platinimosi procese.

Planų neatskleidžia

Kada konkrečiai bus pradėtas platinimosi procesas, vykdomi susitikimai su investuotojais, grupė kol kas neatskleidžia, kaip ir galimo emisijos laikotarpio. Grupės vadovybė sako, kad planuojama emisijos apimtis turėtų likti panaši, kaip užsiminta pavasarį – 300–400 mln. Eur.  

„Kaip įprasta obligacijų platinimo procese, dėl datos ir sąlygų bus sprendžiama įsivertinus situaciją kapitalo rinkose, kadangi palanki investicinė aplinka yra svarbi sąlyga obligacijų platinimui. Tad konkrečių datų kol kas negalime pasakyti“, – sako p. Misiūnas.

Tiesa, pastaraisiais mėnesiais pasaulio finansų rinkose yra išaugęs neapibrėžtumas, investuotojų poreikį didesnei rizikos premijai kursto ir vakarop einanti ECB kiekybinio skatinimo programa. Dėl išaugusio neapibrėžtumo įmonių grupė „vertina situaciją ir visas galimas alternatyvas, kurios leistų užsitikrinti finansavimą geriausiomis sąlygomis“.

Tiesa, nepalankios sąlygos finansų rinkose neseniai nesutrukdė „Lietuvos energijos“ įmonių grupei kapitalo rinkose pasiskolinti išsiplatinant žaliųjų obligacijų emisiją netgi geresnėmis sąlygomis nei prieš metus.

„Situacijos yra skirtingos, todėl nėra lygintinos. „Lietuvos energija“ – valstybės valdomas ir reguliuojama veikla užsiimantis verslas, dėl to jis susiduria su sąlyginai maža konkurencija. Tuo tarpu „Maxima Grupė“ yra privatus verslas, kuris Europos mastais nėra didelis ir veikia labai konkurencingoje aplinkoje. Šie aspektai lemia tiek kredito reitingo rezultatus, tiek investuotojų priimamus sprendimus. Taip pat „Maxima Grupė“ obligacijas leistų pirmą kartą, todėl yra mažiau pažįstama investuotojams nei įmonė kuri jau buvo sėkmingai išplatinusi obligacijas anksčiau“, – sako p. Misiūnas.

Tiesa, ir gavusi reitingą grupė svarsto visus galimus finansavimosi variantus. Anksčiau p. Misiūnas VŽ sakė, kad bendrovė ketina diversifikuoti savo finansavimosi struktūrą išleisdama obligacijų emisiją.

„Jų yra bent keli – skolinimasis iš bankų, ne viešų emisijų paieška arba finansavimas iš savo lėšų. Tačiau po suteikto pozityvaus BB+ reitingo obligacijų variantas išlieka kaip vienas iš realiausių pasirinkimų tolimesnei verslo plėtrai užsienio rinkose“, – sako p. Misiūnas.

Geras reitingas

Vaidotas Rūkas, investicijų valdymo įmonės „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo skyriaus vadovas, vertina, kad BB+ reitingas yra „tikrai geras“. Jis tėra vienu laipteliu žemiau investicinio reitingo, kurios gavimas emitentams galėtų būti laikoma esminiu lūžiu.

Ponas Rūkas kaip atskaitos tašką pateikia Lenkijos energetikos grupės „Tauron“ obligacijas, turinčias dviem laipteliais aukštesnį investicinį reitingą už „Maxima Grupės“ gautą reitingą.

„Tai „Lietuvos energijos“ atitikmuo Lenkijoje. Jie turi tik dviem laipteliais aukštesnį reitingą būdami iš energetikos sektoriaus, kuris laikomas saugesniu, stabilesniu nei mažmeninė prekyba. Tai parodo, kad „Maxima Grupės“ reitingas – tikrai geras. Didesnį būtų sunku gauti“, – vertina investicijų valdytojas.  

Aukštesnio reitingo perspektyvas riboja ir pačios emitento valstybės kredito reitingas, o Lietuva tėra keliais laipteliais aukščiau investicinio reitingo. Taip pat laiptelį žemyn spaudžia visas sektorius – mažmeninės prekybos.

„Galbūt tik Lietuvoje yra galvojama, kad šis sektorius taškosi viršpelniais, bet Vakaruose jis nėra pats tvariausias“, – komentuoja p. Rūkas.

Investicijų valdytojas svarsto, kad bendrovei racionalu būtų platintis 5–6 metų trukmės emisiją.

„Abejočiau, kad jie leistųsi ilgesnės trukmės nei 6 metų obligacijas. Leidžiant ilgos trukmės obligacijas, jau prasideda ir kitokie indikatoriai – palūkanų normų, verslo tvarumo. Ilgesnės trukmės atveju šie kriterijai tampa labiau neapibrėžti, todėl reikia papildomos premijos“, – sako p. Rūkas.

Ilgesnės nei 6 metų trukmės obligacijų emisiją jau pirmu kartu būtų neracionalu ir dėl vadinamosios pirmosios emisijos premijos, kurios investuotojai reikalauja iš kapitalo rinkose dar neapsikrikštijusių emitentų.

„Tai yra pirmos obligacijos, todėl labai abejočiau, kad jie norėtų visą tą premiją mokėti. Kita vertus, leisti labai trumpo laikotarpio obligacijas logikos nėra, nes, pavyzdžiui, 2 metų trukmės obligacijos yra labiau projektinės. Todėl čia labiausiai tikėtinas maždaug 5 metų laikotarpis. Galbūt – iki 7 metų“, – svarsto p. Rūkas.

Svarstant apie 5 metų trukmės emisiją, galimas skolinimosi kainos rėžis kapitalo rinkų būsimam debiutantui kol kas braižomas platus. Pono Rūko vertinimu, orientuotis galima būtų į rėžį nuo 1,5–2% iki 3% ir daugiau.

„Tai – ganėtinai platus rėžis, kuris labai priklausys nuo pačios įmonės ir nuo to, kad vis tiek yra mokama premija už pirmąją emisiją. Taigi „Maxima“ obligacijos galėtų indikuoti arčiau viršutinio rėžio arba viduryje, – svarsto p. Rūkas. – Antras kartas jau yra visada lengvesnis.“

Karolis Kybartas, „Girteka Logistics“ obligacijų investicijų valdytojas, sako, kad kol kas suteiktą reitingą vertinti sudėtinga, nes įmonė, būdama UAB, viešai neteikia savo istorinių detalių finansinių duomenų. 

„Įprasta, kad kredito reitingų agentūros, vertindamos privačių įmonių kreditingumą ir suteikdamos konkretų reitingą, visų pirma atsispiria nuo šalies, kurioje veiklą vykdo įmonė, reitingo, – sako p. Kybartas. –  Šiuo metu S&P agentūra Lietuvos vyriausybės skolos vertybiniams popieriams yra suteikusi A reitingą, o tai reiškia, kad „Maxima grupės“ BB+ kredito reitingas yra 5 laipteliais žemiau. Nors kredito reitingų skirtumas yra gana reikšmingas, bet absoliučia prasme „Maxima grupės“ BB+ reitingas išties solidus - centrinės-rytų Europos regione galima rasti vos vieną kitą privačią įmonę, kurios kredito reitingas būtų aukštesnis.“ 

Pasak obligacijų rinkų specialisto, dėl būsimo emisijos pajamingumo kol kas labai sudėtinga. 
„Visų pirma, tai bus debiutinė įmonės emisija - investuotojai su įmone kol kas dar nėra susipažinę. Taip pat nėra aiški planuojamų obligacijų trukmė, dydis ir kada ji bus leidžiama. Pastaruoju metu besivystančių šalių obligacijų rinkoje pastebimi stipriai išaugę svyravimai ir investuotojų baimė, todėl spėti kokiame rėžyje įmonė išleis obligacijas kol kas būtų neatsakinga“, – sako p. Kybartas.

Gera naujiena

Vaida Paukštys, „Swedbank investicijų valdymo“ fondų valdytojas, komentuoja, kad „Maxima Grupės“ gautas reitingas ir planai platintis obligacijas – gera naujiena investuotojams.

„Reitinguotų, normalaus dydžio emisijų Baltijos šalių rinkoje yra labai mažai ir jos koncentruotos tik valstybinėse „utility“ sektoriaus įmonėse“, – sako p. Paukštys.

Ponas Paukštys vertina, kad tokio reitingo įmonių Europoje skolinimosi kaina, pavyzdžiui, 5 metams, siekia apie 2,44%, 10 metų – apie 3,75%. Jei būtų pavykę gauti investicinį reitingą, skolinimosi kaina reikšmingai kristų.

„BBB+, vienu laipteliu aukštesnio reitingo, kuris priklauso investiciniam reitingui, skolinimo kaina yra žemesnė ir atitinkamai 5 metams siekai 0,7%, o 10 metų 1,65%. Rytų Europos įmonėms skolinimo kaina turėtų būti aukštesnė. Pavyzdžiui, „Lietuvos energija“ 10 metų pasiskolino kiek brangiau nei 2%. Skolinimosi kaina labai priklauso nuo obligacijos emisijos sąlygų ir įdėtų saugiklių, apsaugančių obligacijų savininkus nuo didesnio įmonės užskolinimo“, – vertina p. Paukštys.

Investicijų valdytojas svarsto, kad šiuo metu rinkoje dar yra pakankamai geras laikas pasiskolinti ilgesniam laikui už nedidelę kainą.

„Šios obligacijos turėtų surasti savo pirkėją. Žinoma, reikia sulaukti galutinių obligacijų sąlygų ir skolinimosi kainos“, – sako p. Paukštys.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Investuotojai laukia „Brexit“ patvirtinimo ir rezultatų Premium

Europos akcijų rinkose penktadienį neišryškėjant vieningai indeksų krypčiai, Baltijos biržose savaitė irgi...

Rinkos
2019.10.18
Pasaulinėje IPO rinkoje – 27% smukimas, blogiausi metai nuo 2016-ųjų

Pasaulinei viešų akcijų siūlymų (angl. initial public offerings, IPO) rinkai pirmieji devyni šių metų...

Rinkos
2019.10.18
„New Bumani Invest“ ir R. Petrikas prašo leidimo įsigyti „Taikos centrą“

Latvijos įmonė „New Bumani Invest“ ir verslininkas Raimundas Petrikas prašo Konkurencijos tarybos leidimo...

Rinkos
2019.10.18
A. Žiugžda ir R. Davidovičius pervadino iš „Lewben“ įsigytą įmonę 11

Lietuvos fondų valdymo bendrovė „Lewben Investment Management“ (LIM), kurios savininkais birželį tapo...

Rinkos
2019.10.18
Ką investuotojui žada likę 2019–ieji: rekomenduojami taktiniai veiksmai Premium 2

VŽ apklausti investicijų valdytojai, su nekantrumu stebintys įmonių skelbiamus trečiojo ketvirčio rezultatus,...

Rinkos
2019.10.18
Įmonėje „Olainfarm“ – akcininkų karai, bet akcijos brangsta Premium

Investuotojai Baltijos biržose ketvirtadienį bandė susiorientuoti tarp farmacininkės „Olainfarm“ prieštaringų...

Rinkos
2019.10.17
IBM pajamos mažėjo penktą ketvirtį iš eilės

JAV technologijų milžinės IBM akcijos krito 5% iki 142,11 USD, kompanijai trečiadienį paskelbus silpnesnius...

Technologijos
2019.10.17
„Netflix“ pelnas gerokai pranoko lūkesčius: akcijos pabrango dešimtadaliu 1

JAV internetinės televizijos „Netflix“, veikiančios ir Lietuvoje, akcijos poprekybinėje sesijoje trečiadienį...

Rinkos
2019.10.17
„Luminor investicijų valdymui“ vadove paskirta L. Načajienė 22

Vienai didžiausių Baltijos šalyse banko „Luminor“ grupei priklausančios įmonės „Luminor investicijų valdymas“...

Rinkos
2019.10.16
Makleris laidoja ESO kaip dividendinę poziciją Premium 6

Europoje akcijų indeksams trečiadienį nerandant bendros krypties, Baltijos šalyse rūpintasi vietinėmis...

Rinkos
2019.10.16
„Revolut“ ir „Monese“ ruošiasi kietajam „Brexit“ 11

Europoje veikiančios finansų technologijų bendrovės, tokios, kaip „Revolut“ ar „Monese“, ruošiasi kietajam...

Rinkos
2019.10.16
Turkija po JAV veiksmų uždraudė pelnytis iš bankų akcijų pigimo

Turkijos akcijų biržos operatorius laikinai uždraudė investuotojams pelnytis iš 7-ių Turkijos bankų akcijų...

Rinkos
2019.10.16
Taisyklė portfelyje turėti 60% akcijų ir 40% obligacijų nebeveikia, teigia analitikai 3

Investicijų valdytojai daugelį metų patardavo tipiniam vidutinės rizikos investuotojui vadovautis standartine...

Rinkos
2019.10.16
Investuotojo A. Jurkonio portretas: nuo per 20 m. pasiteisinusių tiesų iki vakarėlių Omahoje Premium 15

Andrius Jurkonis – daugiau nei 20 metų investavimo patirtį turintis investuotojas, daugiausia...

Rinkos
2019.10.16
Investuotojai įvertino LHV ir „Novaturo“ statistiką Premium

Investuotojai Baltijos biržose turėjo progą įvertinti LHV ir „Novaturo“ rezultatus, bet prekiauti labiausiai...

Rinkos
2019.10.15
„Libra“ kriptovaliutos projektas toliau aižėja: paliko jau 7 nariai 1

Socialinio tinklo „Facebook“ inicijuotos kriptovaliutos „Libra“ projektą paliko 7 nariai.

Rinkos
2019.10.15
„Luminor“ dar pakirpo bambagyslę su DNB ir „Nordea“ 9

Baltijos šalių banke „Luminor“ atlikti pavedimai JAV doleriais nuo spalio mėnesio bus vykdomi per vieną...

Rinkos
2019.10.15
„Avia Solutions Group“ įsigijo aviacijos grupę „Chapman Freeborn“

Gedimino Žiemelio valdoma aviacijos grupė „Avia Solutions Group” įsigijo Didžiosios Britanijos užsakomųjų...

Ilgametis „Berkshire Hathaway“ akcininkas pardavė akcijas: nebetiki W. Buffettu 9

Davidas Rolfe, ilgametis JAV investicijų bendrovės „Berkshire Hathaway“ akcininkas ir kitos JAV investicijų...

Rinkos
2019.10.15
Transporto įmonė pasiskolinti rinkoje nusprendė paprastuoju būdu Premium 8

Nedidelė transporto įmonė lėšų naujiems vilkikams surasti nusprendė savo tinklalapyje pakvietusi visus...

Rinkos
2019.10.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau