Pokyčiai III pakopoje: mažės lengvatos „lubos“

Publikuota: 2018-06-29
Vladimiro Astapkovičiaus („Sputnik“ / „Scanpix“) nuotr.
Vladimiro Astapkovičiaus („Sputnik“ / „Scanpix“) nuotr.

Seimui ketvirtadienį patvirtinus pensijų reformą, techniniai pokyčiai laukia ir III pakopos pensijų fondų – mažės įmokų lubos GPM lengvatai gauti, visgi dėl kylančio GPM susigražinama suma bus ta pati. Specialistai sako, kad III pakopos fondai gali būti net geresnė alternatyva už dažnai kaitaliojamą II pakopą, ypač daugiau uždirbantiesiems.

VŽ rašė, kad Seimas ketvirtadienį priėmė pensijų reformą, kurią dar turės palaiminti arba ne prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Daugiausiai pokyčių, kuriuos jau aprašė VŽ, laukia II pensijų kaupimo pakopos, visgi pokyčių atkeliauja ir kaupiantiems III pakopos (papildomo savanoriško kaupimo) pensijų fonduose ar taupantiems pagal investicinio gyvybės draudimo sutartis.

III pakopos pensijų fondai yra fondai, kuriuos savanoriškai iš savo lėšų galite pervesti jūs, jūsų darbdavys ar kiti asmenys.

Valstybė iki šiol skatino šiuo būdu kaupti pensiją, suteikdama galimybę kasmet pasinaudojant gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata susigrąžinti iki 15% per metus į pensijų fondą pervestų įmokų sumos.

Nuo praėjusių metų GPM lengvatai yra taikomos 2.000 Eur įmokų už gyvybės draudimą ir į III pakopos pensijų fondus lubos. Tai reiškia, kad maksimali per metus susigrąžinama suma už kaupimą privačiai iki šiol negalėjo viršyti 300 Eur.

Tačiau ketvirtadienį Seimo priimtame įstatyme numatyta, kad nuo 2019 m. maksimali įmokų suma norint pasinaudoti GPM lengvata bus 1.500 Eur. Tiesa, nuo kitų metų nuo 15% iki 20% turėtų didėti GPM tarifas, o tai reiškia, kad maksimaliai galima susigražinti suma sieks tuos pačius 300 Eur.

Šarūnas Ruzgys, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) prezidentas, sako, kad nors GPM lengvatos lubų peržiūrėjimas keliant GPM gal ir yra logiškas, valdžia šia pensijų reforma galėjo dar pagerinti sąlygas norintiems kaupti III pakopos fonduose arba pagal investicinio gyvybė draudimo sutartis.

„Pagalvokite, Estijoje lengvatos lubos yra 6.000 Eur, Latvijoje – 4.000 Eur, o Lietuvoje nuo kitų metų bus tik 1.500 Eur“, – sako p. Ruzgys.

Nenorės susimažinti atlyginimo

Pagal Vyriausybės ketvirtadienį patvirtintą pensijų reformą, jei šią pasirašys prezidentė, prie kaupimo II pakopos pensijų fonduose nuo 2019 m., reikės prisidėti 3% nuo savo atlyginimo (valstybė už tai pridės 1,5% skatinamąjį priedą nuo vidutinio darbo užmokesčio), kai, palyginimui, pagal ankstesnę 2+2+2 sistemą asmeniniai įnašai sudarė 2%. Tiesa, kartu su pensijų reforma priimdama ir mokesčių reformą, valdžia kiek sumažino darbo santykių apmokestinimą, kad padidėjusios asmenių įnašų naštos bent kurį laiką nesijaustų. Tačiau VŽ jau rašė, kad nėra jokių garantijų, kad mokesčių sumažinimas po pusmečio nebus vėl pakeistas.

Ekspertai sako, kad didesni asmeniniai įnašai gali gąsdinti mažiau uždirbančius, kurių II pakopoje yra dauguma, pensijai kaupti maksimaliai, tad jie rinksis grįžimą į „Sodrą“.

Tomas Balkus, Finansų ir kreditų valdymo asociacijos nepriklausomas pensijų ekspertas sako, kad kaupimo schemos pakeitimas gali sumažinti II pakopoje kaupiančiųjų skaičių, nes gaunantieji mažą uždarbį gali nematyti prasmės 3% prie kaupimo prisidėti savo lėšomis ir likti tik su „Sodra“.

„Tiems, kurie gauna minimalias pajamas, 3% yra nemažai. Jeigu dėl to žmogui pradės trūkti pinigų, jis irgi pagalvos, kam jam tai daryti, geriau pasiims pinigus. Mums trūksta finansinio išprusimo – žmogus pamanys, kad jam geriau dabar turėti daugiau pinigų ir eiti į „Sodrą“. Tokiu būdu II pakopoje gali sumažėti kaupiančiųjų skaičius ir padaugėti tų, kurie apskritai nieko nedarys“, – svarsto p. Balkus.

Pasak jo, vietoje gerų norų, kad žmogus gautų didesnę pensiją, gali išeiti taip, kad „Sodra“ turės mokėti visą pensiją.

„Bijau, kad II pakopoje didžiosios dalies žmonių pajamos yra minimalios. Jie skaičiuoja kiekvieną eurą. Ypač tie, kurie gyvena iš minimalios algos, neturi papildomų lėšų papildomai kaupti“, – sako p. Balkus.

Kas patraukliau daug uždirbantiems

Tuo tarpu uždirbantieji daugiau nei vidutinį uždarbį dėl schemoje numatyto 2% papildomo valstybės skatinimo, kuris skaičiuojamas nuo vidutinio darbo užmokesčio, gali verčiau pasirinkti pereiti į III pakopos (savanoriško papildomo kaupimo) fondus. Ponas Balkus sako, kad šie asmenys lieka „II pakopos užribyje“.

„Sakyčiau, kad III pakopa net įgauna daugiau pranašumų klientams. II pakopoje pensijų anuitetai yra privalomi, o III pakopoje jie nebus privalomi, – svarsto p. Balkus. – Be to, II pakopoje nebelieka privalomumo, nes gali išeiti, gali stabdyti 12 mėnesių.“

Pasak pašnekovo, uždirbantiesiems daugiau nėra paskatos kaupti II pakopos pensijų fonduose.

„Žmogus uždirba daugiau, tačiau gauna nedidelę paskatą, kad dalyvauja II pakopoje. Jam labiau apsimoka eiti į III pakopą, dėti ten daugiau pinigų ir nuo to pasiimti GPM lengvatą. Jei per metus jis perveda 2.000 Eur, atsiima 300 Eur. II pakopoje valstybės paskata, dabar pridedami papildomi 2% vidutinio darbo užmokesčio, yra 16%. Per 12 mėnesių tai nesiekia 200 Eur“, – skaičiuoja p. Balkus.  

III pakopoje – tik saujelė

Pensijų ir draudimo ekspertas atkreipia dėmesį, kad tarp II ir III pakopos fondų pagal dalyvių skaičių ir kaupiamą turtą kol kas yra reikšmingas atotrūkis.

Šiuo metu II pakopos pensijų fonduose kaupia 1,289 mln. žmonių, jie sukaupę beveik 3 mlrd. Eur. III pakopoje kaupia 58.000 žmonių, jų sukauptas turtas – 96,55 mln. Eur.

 „III pakopoje – saujelė, bet portfelio prasme (vienam kaupiančiajam – VŽ) III pakopoje sukaupta lėšų kur kas daugiau nei II pakopoje. Tai reiškia, kad jei sumažės mokesčiai nuo II pakopos, kurioje ir taip vidutinis dirbančiojo portfelis yra nedidelis, tikrai paskatų III pakopai populiarinti atsiras daugiau“, – svarsto p. Balkus.  

Be to, palanku tai, kad kaupiant papildomą pensiją III pakopos fonduose ne trumpiau kaip 5 metus ir gaunant išmoką likus ne mažiau kaip 5 metams iki pensinio amžiaus bei pasinaudojus GPM lengvata, pensijų išmoka neapmokestinama, t. y. pinigų, gautų naudojantis mokesčių lengvata, grąžinti nereikia.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau