Pensijų kaupimo reforma atsižymėjo pirmą varnelę Seime

Publikuota: 2018-06-05
Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas po pateikimo pritarė Vyriausybės siūlomam Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projektui, numatančiam kaupimo pensijai II pakopoje schemos pertvarkymą, didesnį kaupimą savomis lėšomis, fondų administravimo mokesčių kirpimą pusiau, anuiteto patikėjimą „Sodrai“.

Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projektui iš 106 balsavusių pritarė 58 parlamentarai, 23 balsavo prieš, 25 susilaikė. Reformai pritarta po pateikimo. Įstatymo projektą Seime pateikė Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, pristatydamas Seimo nariams Pensijų kaupimo reformą.

Po ministro pateikimo sekė parlamentarų klausimai. Į vieną iš jų atsakydamas p. Kukuraitis pripažino, kad siūlomi Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimai „neišgelbės pakeitimo normos“ – pensijos dalies nuo pajamų.

„Tai tikrai neišgelbėtų visos pakeitimo normos, bet tai būtų investicija į ateitį, kad žmonės įdeda savo papildomus pinigus į kaupimą. Klausimas, ar norime, kad mūsų piliečiai kauptų papildomai“, – Seime kalbėjo p. Kukuraitis.  

Klausiamas apie tai, kodėl pasirinkta 3 kartus automatiškai įtraukti asmenis iki 40 m. į II pakopą, p. Kukuraitis nurodė, kad tuo siekiama suderinti du elementus – skatinimą jauniems asmenims kaupti ir žmogaus teisę spręsti.

„Jeigu žmogus 3 kartus apsisprendė, tikėtina, kad jis apsisprendė rimtai“, – sakė ministras.

Liberalė Aušrinė Armonaitė kvestionavo anuitetų monopolizavimą ir pasigedo aiškumo dėl to, kaip bus užtikrinama žmonių nuosavybės – sukauptos pensijos – apsauga ir kad jomis nebus manipuliuojama, pavyzdžiui, nebus kamšomos „Sodros“ biudžeto skylės.

„Ar nebus pasikėsinta į nuosavybę“, – klausė p. Armonaitė.

Ponas Kukuraitis atsakė, kad siūlymas paremtas tuo, kad šalies anuitetų rinka yra maža, o to rizika prisiima kaupiantieji pensijai, patiriami „kaštai yra dideli“.

„Todėl mūsų siūlymas, kad valstybinis tiekėjas užtikrintų maksimalią vertę dalyviams. Užtikrinimas numatytas pagal įstatymą 2020 m. Tada turės būti užtikrinta tvarka, kad ta suma būtų neliečiama“, – sakė ministras.

Kovoje su p. Armonaite į pagalbą ministrui atėjęs Stasys Jakeliūnas, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, tikino, kad privatus anuitetų tiekėjas gali bankrutuoti ir „tokių atveju yra ne vienas“.

„Vien dėl to, kad yra vienas anuiteto tiekėjas, išmoka yra 30% didesnė. Be to, tai buvo Pasaulio banko rekomendacija Lenkijai“, – argumentavo p. Jakeliūnas.

Komiteto pirmininkas klausimu ministrui kėlė diskusiją, kad gal reiktų minimalią suma anuiteto įsigijimui mažinti dar labiau, o ne iki siūlomų 10.000 Eur.

„Riba skaičiuota pagal dabartinį rizikos lygį, tačiau mūsų tikslas, kad ta riba būtų mažesnė. Tai tikrai diskutuotina tiek šiandienos kontekste, tiek ateityje“, – sako p. Kukuraitis.

Intensyviausias kovos raundas pateikiant Pensijų kaupimo įstatymo projekto pakeitimo projektą, laukė prie mikrofono stojus Socialdemokratui Algirdui Sysui. Seimo narys siūlymus dėl pensijų kaupimo reformos siūlė vertinti NSGK tyrimo išvadų dėl verslo poveikio politikams kontekste.

„Verslo grupės, o pensijų fondai yra verslo grupės, daro įtaką įstatymų leidybai. Viena ranka paimame 2%, kita ranka įdedame 2%, taip įvedame privalomumą ir pensijų fondai nuo to tik išlošia“, – sakė p. Sysas.

Ponas Kukuraitis neigė bet kokią pensijų fondų atstovų įtaką rengiant pensijų kaupimo reformą.

„Jeigu stebėtumėte pensijų fondų kritiką, jie kritikuoja, kad jie buvo neįtraukti į svarstymus. Nei su vienu privačiu ar viešu asmeniu, kuris atstovauja verslo grupėms, nebuvau susitikęs ir nesvarstėme šių klausimu. Jei kalbame apie pensijų fondų pelnus, mažinamas administravimo mokestis tiesiogiai mažina naudą pensijų fondams. Mažinamas mokestis daro neigiamą įtaką pensijų fondų valdytojams tiesiogiai“, – gynėsi p. Kukuraitis.

Ir tada atėjo Ingridos Šimonytės eilė. Seimo Audito komiteto pirmininkė klausė ministro, kaip jis tikisi, kad siūlomi pakeitimai paskatins žmones didesne dalimi nuosavų lėšų prisidėti pensijos kaupimui II pakopoje, jei jau dabar „akivaizdu, kad žmonės netraukia tų papildomų 2 procentinių punktų iš savo kišenės“.

„Siekiama paskatinti žmones kaupti pensijai. Automatinis įtraukimas paskatina diskusiją žmoguje. Kai pamatau atlyginimo lapelyje, kiek prarandu lėšų nuo savo darbo užmokesčio, tai gal bus paskatinimas man prisidėti prie pensijos. Jei tai man atrodys per didelė suma, galėsiu atsisakyti“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Ką keičia

Primename, kad reformuodama pensijų kaupimo sistemą, Vyriausybė siūlo atskirti „Sodros“ pensijų sistema nuo antros pakopos, nebepervedant 2% „Sodros“ įmokų į pensijų fondus, o kaupimą antroje pakopoje padarant papildomą paties asmens lėšomis pagal formulę 4+2 pagal formulę, kurioje 4% yra kaupiančiojo prisidėjimas, o 2% nuo vidutinio darbo užmokesčio priduriama iš valstybės biudžeto. Taip pat numatoma, kad prie kaupimo galėtų prisidėti darbdaviai, kuriems žadamos pelno mokesčio lengvatos.

Pagal Vyriausybės siūlymą, kartu su kaupimo formulės pakeitimu siūloma 2 proc. punktais (po mokesčių sujungimo – 1,55 proc.) mažinti „Sodros“ įmokas: taip būtų kompensuojamas įmokų į pensijų fondą padidėjimas daliai kaupiančiųjų.

Remiantis Vyriausybės sprendimu, siūloma, kad nuo 2019 m. sausio visi dabartiniai kaupiantieji ir nekaupiantys iki 40 metų asmenys būtų automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą su teise pasakyti „ne“.

Į kaupimo fondą automatiškai įtrauktas asmuo iki įtraukimo metų kovo 1 d. galėtų informuoti pensijų kaupimo bendrovę apie atsisakymą dalyvauti pensijų kaupime. Jei atsisakymo per nustatytą terminą įtrauktas asmuo nepareikš, jis taps kaupimo dalyviu ir dalyvaus pensijų kaupime iki senatvės pensijos amžiaus.

Automatinio įtraukimo procedūra kartojama tris kartus kas trejus metus iki 40 metų. Vyresni nei 40 metų ir nekaupiantys asmenys pensijų kaupime galėtų dalyvauti savanoriškai.

Po pertvarkos anuiteto mokėtoju turėtų tapti „Sodra“. Vyriausybė galvoja, kad centralizavus anuitetų mokėjimą pensijų anuitetai atpigtų dėl masto ekonomijos, efektyvesnio rizikos valdymo, pelno maržos nebuvimo ir mažesnių administravimo sąnaudų.

Pensijų kaupimo reformoje numatyta ir perpus kirpti pensijų fondų valdytojų mokesčius. Vyriausybės siūloma, kad atskaitymai iš pensijų turto pagal kiekvieną pensijų kaupimo sutartį su pensijų kaupimo bendrove per metus gali sudaryti ne daugiau kaip 0,8% nuo 2019 m., 0,65% – nuo 2020 m., 0,5% – nuo 2021 m.

Taip pat siūloma įgyvendini gyvenimo ciklo investavimo strategiją. Numatoma siūlyti sumažinti anuiteto įperkamumo ribą iki 10.000 Eur.  

Antradienį Seime Vyriausybės nariai pateikė Seime reformų paketą, susidarantį iš siūlomų pakeitimų socialinės apsaugos, mokesčių, švietimo, inovacijų srityse. Pirmoje dienos dalyje prieš Seimą su mokesčių siūlomais pakeitimais stojo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Blockchain“ technologija: 3 svarbiausi žingsniai verslui

Šiuo metu labiausiai pastebimas paskirstytų duomenų technologija (angl. Distributed Ledger Technology)...

Rinkos
17:00
Europos biržoms rūpėjo nafta ir prekybos karai

Europos akcijų rinkos penktadienį kilo rinkoms vertinant naujienas iš Naftą eksportuojančių šalių...

Rinkos
2018.06.22
OPEC susitarė didinti gavybą 6

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) narės penktadienį vykusiame susitikime susitarė padidinti...

Rinkos
2018.06.22
Teismas užstojo neįsigaliojusių „Snoro“ obligacijų savininkus 2

Dėl banko „Snoras“ bankroto šio banko platintų obligacijų neįgijusiems, nors už jas sumokėjusiems, asmenims...

Rinkos
2018.06.22
Juda lietuvių su partneriais inicijuotas Moldovos banko įsigijimas

Tarptautinis konsorciumas, kurį sudaro Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), turto valdymo...

Rinkos
2018.06.22
Kerta per palūkanas: didesnės kaip 30% EBITDA palūkanos nebemažins pelno mokesčio 4

Lietuva planuoja apriboti galimybę palūkanas atskaityti į sąnaudas. Toks žingsnis įmonėms gali gerokai...

Finansai
2018.06.22
Bankai turės kaupti didesnę papildomą kapitalo atsargą

Anticiklinio kapitalo rezervo reikalavimas bankams didės nuo 0,5% iki 1%.

Rinkos
2018.06.22
Asian Stocks Pare Losses; Oil Rallies on OPEC: Markets Wrap

Asian stocks pared earlier losses to trade mixed amid ongoing concern global trade restrictions will curb...

Rinkos
2018.06.22
Baltijos biržose – blanki prekyba 1

Baltijos akcijų biržose investuotojų aktyvumas ketvirtadienį buvo mažas, susidomėjimas „Tallinna Sadam“ irgi...

Rinkos
2018.06.21
„Kesko Senukai“ perka e. prekybos grupę „1A“ 11

Prekybos tinklas „Kesko Senukai“ taps didžiausiu Baltijos šalyse veikiančios e. prekybos grupės „1A“...

Pasitikrinkite, ar jūsų finansų tarpininkas – legalus

Jei kuris nors finansų tarpininkas primygtinai siūlo investuoti ir žada aukso kalnus, būtinai patikrinkite,...

Rinkos
2018.06.21
Fondų valdytojai: pasiruošti reformai reiktų mažiausiai metų 2

Lietuvos pensijų fondų valdytojai atkreipia dėmesį, kad Seimui ruošiantis pensijų reformai pritarti dar...

Rinkos
2018.06.21
Antras „Lietuvos energijos“ žygis į obligacijų rinką – iki 500 mln. Eur vertės 7

Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ imasi antrosios obligacijos emisijos platinimo.

Rinkos
2018.06.21
Parduota Kaune biurą turinti „Callcredit“ Premium

JAV kredito rizikos vertinimo ir informacinių sprendimų kompanija „TransUnion“  užbaigė Jungtinės Karalystės...

Technologijos
2018.06.21
NT obligacijas platina per sutelktinio finansavimo platformą 3

Lietuvių įkurta nekilnojamojo turto projektų sutelktinio finansavimo platforma „Rontgen“ sudarė galimybes...

Rinkos
2018.06.21
Nuo liepos 3 d. finansinių priemonių sandoriai – tik su LEI kodu Rėmėjo turinys 3

Asociacija „GS1 Lithuania“ birželio 20 d. tapo registruotąja atstove, viena iš nedaugelio organizacijų,...

Rinkos
2018.06.21
Emerging Stocks Drop, Dollar Gains on Trade Woes: Markets Wrap

Most Asian stocks declined on Thursday as concern simmered about an escalation of trade tensions between the...

Rinkos
2018.06.21
Euras darda žemyn: kas judina pagrindinę valiutų porą Premium 4

Eurui riedant žemyn JAV dolerio atžvilgiu, kritimą dar sustiprino atsargus Europos centrinio banko tonas dėl...

Rinkos
2018.06.21
Lietuviai su partneriais investuoja į didžiausią Moldovos banką 1

Birželio 20 dieną Moldovos centrinis bankas tarptautiniam konsorciumui, kurį sudaro Baltijos šalių turto...

Finansai
2018.06.21
„Revolut” pritraukė 60.000 verslo klientų 11

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ per metus pritraukė 60.000 verslo klientų.

Rinkos
2018.06.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau