Pensijų kaupimo reforma atsižymėjo pirmą varnelę Seime

Publikuota: 2018-06-05
Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas po pateikimo pritarė Vyriausybės siūlomam Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projektui, numatančiam kaupimo pensijai II pakopoje schemos pertvarkymą, didesnį kaupimą savomis lėšomis, fondų administravimo mokesčių kirpimą pusiau, anuiteto patikėjimą „Sodrai“.

Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projektui iš 106 balsavusių pritarė 58 parlamentarai, 23 balsavo prieš, 25 susilaikė. Reformai pritarta po pateikimo. Įstatymo projektą Seime pateikė Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, pristatydamas Seimo nariams Pensijų kaupimo reformą.

Po ministro pateikimo sekė parlamentarų klausimai. Į vieną iš jų atsakydamas p. Kukuraitis pripažino, kad siūlomi Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimai „neišgelbės pakeitimo normos“ – pensijos dalies nuo pajamų.

„Tai tikrai neišgelbėtų visos pakeitimo normos, bet tai būtų investicija į ateitį, kad žmonės įdeda savo papildomus pinigus į kaupimą. Klausimas, ar norime, kad mūsų piliečiai kauptų papildomai“, – Seime kalbėjo p. Kukuraitis.  

Klausiamas apie tai, kodėl pasirinkta 3 kartus automatiškai įtraukti asmenis iki 40 m. į II pakopą, p. Kukuraitis nurodė, kad tuo siekiama suderinti du elementus – skatinimą jauniems asmenims kaupti ir žmogaus teisę spręsti.

„Jeigu žmogus 3 kartus apsisprendė, tikėtina, kad jis apsisprendė rimtai“, – sakė ministras.

Liberalė Aušrinė Armonaitė kvestionavo anuitetų monopolizavimą ir pasigedo aiškumo dėl to, kaip bus užtikrinama žmonių nuosavybės – sukauptos pensijos – apsauga ir kad jomis nebus manipuliuojama, pavyzdžiui, nebus kamšomos „Sodros“ biudžeto skylės.

„Ar nebus pasikėsinta į nuosavybę“, – klausė p. Armonaitė.

Ponas Kukuraitis atsakė, kad siūlymas paremtas tuo, kad šalies anuitetų rinka yra maža, o to rizika prisiima kaupiantieji pensijai, patiriami „kaštai yra dideli“.

„Todėl mūsų siūlymas, kad valstybinis tiekėjas užtikrintų maksimalią vertę dalyviams. Užtikrinimas numatytas pagal įstatymą 2020 m. Tada turės būti užtikrinta tvarka, kad ta suma būtų neliečiama“, – sakė ministras.

Kovoje su p. Armonaite į pagalbą ministrui atėjęs Stasys Jakeliūnas, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, tikino, kad privatus anuitetų tiekėjas gali bankrutuoti ir „tokių atveju yra ne vienas“.

„Vien dėl to, kad yra vienas anuiteto tiekėjas, išmoka yra 30% didesnė. Be to, tai buvo Pasaulio banko rekomendacija Lenkijai“, – argumentavo p. Jakeliūnas.

Komiteto pirmininkas klausimu ministrui kėlė diskusiją, kad gal reiktų minimalią suma anuiteto įsigijimui mažinti dar labiau, o ne iki siūlomų 10.000 Eur.

„Riba skaičiuota pagal dabartinį rizikos lygį, tačiau mūsų tikslas, kad ta riba būtų mažesnė. Tai tikrai diskutuotina tiek šiandienos kontekste, tiek ateityje“, – sako p. Kukuraitis.

Intensyviausias kovos raundas pateikiant Pensijų kaupimo įstatymo projekto pakeitimo projektą, laukė prie mikrofono stojus Socialdemokratui Algirdui Sysui. Seimo narys siūlymus dėl pensijų kaupimo reformos siūlė vertinti NSGK tyrimo išvadų dėl verslo poveikio politikams kontekste.

„Verslo grupės, o pensijų fondai yra verslo grupės, daro įtaką įstatymų leidybai. Viena ranka paimame 2%, kita ranka įdedame 2%, taip įvedame privalomumą ir pensijų fondai nuo to tik išlošia“, – sakė p. Sysas.

Ponas Kukuraitis neigė bet kokią pensijų fondų atstovų įtaką rengiant pensijų kaupimo reformą.

„Jeigu stebėtumėte pensijų fondų kritiką, jie kritikuoja, kad jie buvo neįtraukti į svarstymus. Nei su vienu privačiu ar viešu asmeniu, kuris atstovauja verslo grupėms, nebuvau susitikęs ir nesvarstėme šių klausimu. Jei kalbame apie pensijų fondų pelnus, mažinamas administravimo mokestis tiesiogiai mažina naudą pensijų fondams. Mažinamas mokestis daro neigiamą įtaką pensijų fondų valdytojams tiesiogiai“, – gynėsi p. Kukuraitis.

Ir tada atėjo Ingridos Šimonytės eilė. Seimo Audito komiteto pirmininkė klausė ministro, kaip jis tikisi, kad siūlomi pakeitimai paskatins žmones didesne dalimi nuosavų lėšų prisidėti pensijos kaupimui II pakopoje, jei jau dabar „akivaizdu, kad žmonės netraukia tų papildomų 2 procentinių punktų iš savo kišenės“.

„Siekiama paskatinti žmones kaupti pensijai. Automatinis įtraukimas paskatina diskusiją žmoguje. Kai pamatau atlyginimo lapelyje, kiek prarandu lėšų nuo savo darbo užmokesčio, tai gal bus paskatinimas man prisidėti prie pensijos. Jei tai man atrodys per didelė suma, galėsiu atsisakyti“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Ką keičia

Primename, kad reformuodama pensijų kaupimo sistemą, Vyriausybė siūlo atskirti „Sodros“ pensijų sistema nuo antros pakopos, nebepervedant 2% „Sodros“ įmokų į pensijų fondus, o kaupimą antroje pakopoje padarant papildomą paties asmens lėšomis pagal formulę 4+2 pagal formulę, kurioje 4% yra kaupiančiojo prisidėjimas, o 2% nuo vidutinio darbo užmokesčio priduriama iš valstybės biudžeto. Taip pat numatoma, kad prie kaupimo galėtų prisidėti darbdaviai, kuriems žadamos pelno mokesčio lengvatos.

Pagal Vyriausybės siūlymą, kartu su kaupimo formulės pakeitimu siūloma 2 proc. punktais (po mokesčių sujungimo – 1,55 proc.) mažinti „Sodros“ įmokas: taip būtų kompensuojamas įmokų į pensijų fondą padidėjimas daliai kaupiančiųjų.

Remiantis Vyriausybės sprendimu, siūloma, kad nuo 2019 m. sausio visi dabartiniai kaupiantieji ir nekaupiantys iki 40 metų asmenys būtų automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą su teise pasakyti „ne“.

Į kaupimo fondą automatiškai įtrauktas asmuo iki įtraukimo metų kovo 1 d. galėtų informuoti pensijų kaupimo bendrovę apie atsisakymą dalyvauti pensijų kaupime. Jei atsisakymo per nustatytą terminą įtrauktas asmuo nepareikš, jis taps kaupimo dalyviu ir dalyvaus pensijų kaupime iki senatvės pensijos amžiaus.

Automatinio įtraukimo procedūra kartojama tris kartus kas trejus metus iki 40 metų. Vyresni nei 40 metų ir nekaupiantys asmenys pensijų kaupime galėtų dalyvauti savanoriškai.

Po pertvarkos anuiteto mokėtoju turėtų tapti „Sodra“. Vyriausybė galvoja, kad centralizavus anuitetų mokėjimą pensijų anuitetai atpigtų dėl masto ekonomijos, efektyvesnio rizikos valdymo, pelno maržos nebuvimo ir mažesnių administravimo sąnaudų.

Pensijų kaupimo reformoje numatyta ir perpus kirpti pensijų fondų valdytojų mokesčius. Vyriausybės siūloma, kad atskaitymai iš pensijų turto pagal kiekvieną pensijų kaupimo sutartį su pensijų kaupimo bendrove per metus gali sudaryti ne daugiau kaip 0,8% nuo 2019 m., 0,65% – nuo 2020 m., 0,5% – nuo 2021 m.

Taip pat siūloma įgyvendini gyvenimo ciklo investavimo strategiją. Numatoma siūlyti sumažinti anuiteto įperkamumo ribą iki 10.000 Eur.  

Antradienį Seime Vyriausybės nariai pateikė Seime reformų paketą, susidarantį iš siūlomų pakeitimų socialinės apsaugos, mokesčių, švietimo, inovacijų srityse. Pirmoje dienos dalyje prieš Seimą su mokesčių siūlomais pakeitimais stojo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Bloomberg“: Lietuva bando atsiriboti nuo finansinių skandalų kitose Baltijos šalyse 9

Lietuva bando atsiriboti nuo finansų sektoriaus skandalų kitose Baltijos šalyse, šeštadienį skelbia įtakinga...

Finansai
2018.12.08
„Ellex“ gavo apdovanojimą už konsultacijas M&A sandoriuose 1

Baltijos šalių advokatų kontoros grupė „Ellex“ „Mergermarket“ Europos įmonių susijungimų ir įsigijimų...

Rinkos
2018.12.08
Po OPEC susitarimo naftos kaina pasileido į ralį 6

4% naftos kainos nuosmukį išvakarėse keičia 5% ralis sulig pranešimais, kad Vienoje OPEC nariai ir Rusija...

Rinkos
2018.12.07
Po 11% nuosmukio bitkoinas matuojasi naujas 2018 m. žemumas 20

Penktadienį didžiausia pagal kapitalizaciją kriptovaliuta bitkoinas tekainuoja 3.347 USD po to, kai nuo vakar...

Rinkos
2018.12.07
Ekspertai apie tai, kaip kaupia savo pensijai Premium 11

Artėja laikas, kai reikės apsispręsti dėl kaupimo senatvės pensijai. VŽ paklausė ekonomistų ir finansininkų,...

Finansai
2018.12.07
Žiniasklaida: OPEC sutarė dėl gavybos mažinimo 6

Ketvirtadienį Vienoje susirinkę naftos eksportuotojų kartelio OPEC nariai iš principo sutarė dėl gavybos...

Rinkos
2018.12.06
Rinkose siaučiančios meškos užsileido „Huawei“ melodiją 9

Pagrindiniai pasaulio akcijų indeksai ketvirtadienį smunka 2–3% ribose, per pasaulį tęsiantis išsipardavimui,...

Rinkos
2018.12.06
„Eugestai“ leista įgyti vienvaldę „Armavistos“ kontrolę

Logistikos ir prekybos bendrovei „Eugesta“ leista įsigyti 63,89% transporto bendrovės „Armavista“ akcijų...

Transportas
2018.12.06
JAV pavėžėtoja „Lyft“ siekia įgyvendinti IPO

JAV pavėžėjimo paslaugų platforma „Lyft“ pranešė ketinanti įgyvendinti pirminį viešą akcijų siūlymą (IPO).

Rinkos
2018.12.06
„Open Circle Capital“ investuoja į regos technologijų platformą Premium 4

Rizikos kapitalo fondas „Open Circle Capital“ (OCC) investavo 200.000 Eur į UAB „Vision Technologies“ –...

Technologijos
2018.12.06
„Huawei“ CFO sulaikymas purto Azijos technologijų įmonių akcijas 2

Azijos technologijų sektoriaus įmonių, ypač susijusių su Kinijos rinka, akcijos ketvirtadienį griūna po...

Rinkos
2018.12.06
ECB pasitraukimas iš rinkos verčia nerimauti investuotojus Premium 8

Šiek tiek daugiau nei prieš mėnesį Ispanijos mažmeninės prekybos tinklo „Dia“ obligacijų kredito reitingas...

Rinkos
2018.12.06
Butų pirkėjai investuotojai nebe tokie aktyvūs, bet plėtotojai neliūdi Premium 22

Būstus kaip investiciją perkantys gyventojai kainų korekcijos nesibaimina ir šiais metais atsigręžė į...

Statyba ir NT
2018.12.06
Akcijų rinkose – neigiamos nuotaikos Premium 2

Po išsipardavimo JAV neigiamos nuotaikos trečiadienį pasklido po likusio pasaulio rinkas. Jų neišvengusioje...

Rinkos
2018.12.05
„BaltCap“ kartu su japonais kuria naują 100 mln. Eur fondą 5

100 mln. Eur dydžio „BaltCap“ fondas Japonijos investuotojų pinigus investuos į technologijų bendroves...

Technologijos
2018.12.05
„Barclays” išėjimas iš Lietuvos - fintech žaidėjų diktuojamas pokytis 6

Vakar pasitvirtino jau kurį laiką sklandę gandai apie tai, kad nuo 2009 m. Lietuvoje veikęs „Barclays“ stabdo...

Rinkos
2018.12.05
Mėgstamiausiai lietuvių taupymo priemonei ateina palankus metas Premium 4

Bulių rinkai ir ekonominiam ciklui pasitinkant vakarą, o didiesiems centriniams bankams atitraukiant...

Rinkos
2018.12.05
Išsipardavimą JAV akcijų rinkoje išprovokavo recesijos signalai 18

Investuotojai akcijų rinkoje vėl sulaukė išsipardavimo, mastu prilygstančio spalio sukrėtimams. 3-4% dydžio...

Rinkos
2018.12.05
Palengvėjimo ralis rinkose nutrūko 8

Tiesioginiai sandoriai Šiaulių banko akcijomis antradienį palaikė apyvartą Baltijos šalių biržoje. Vakarų...

Rinkos
2018.12.04
„Barclays“ pasitraukimas užgožė žinią apie įsigijimo sandorį Premium 20

„Barclays“ pasitraukimas nėra suprastėjusios verslo aplinkos Lietuvoje rodiklis, nors gerinant šią sritį dar...

Rinkos
2018.12.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau