Pensijų kaupimo reforma atsižymėjo pirmą varnelę Seime

Publikuota: 2018-06-05
Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas po pateikimo pritarė Vyriausybės siūlomam Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projektui, numatančiam kaupimo pensijai II pakopoje schemos pertvarkymą, didesnį kaupimą savomis lėšomis, fondų administravimo mokesčių kirpimą pusiau, anuiteto patikėjimą „Sodrai“.

Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projektui iš 106 balsavusių pritarė 58 parlamentarai, 23 balsavo prieš, 25 susilaikė. Reformai pritarta po pateikimo. Įstatymo projektą Seime pateikė Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, pristatydamas Seimo nariams Pensijų kaupimo reformą.

Po ministro pateikimo sekė parlamentarų klausimai. Į vieną iš jų atsakydamas p. Kukuraitis pripažino, kad siūlomi Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimai „neišgelbės pakeitimo normos“ – pensijos dalies nuo pajamų.

„Tai tikrai neišgelbėtų visos pakeitimo normos, bet tai būtų investicija į ateitį, kad žmonės įdeda savo papildomus pinigus į kaupimą. Klausimas, ar norime, kad mūsų piliečiai kauptų papildomai“, – Seime kalbėjo p. Kukuraitis.  

Klausiamas apie tai, kodėl pasirinkta 3 kartus automatiškai įtraukti asmenis iki 40 m. į II pakopą, p. Kukuraitis nurodė, kad tuo siekiama suderinti du elementus – skatinimą jauniems asmenims kaupti ir žmogaus teisę spręsti.

„Jeigu žmogus 3 kartus apsisprendė, tikėtina, kad jis apsisprendė rimtai“, – sakė ministras.

Liberalė Aušrinė Armonaitė kvestionavo anuitetų monopolizavimą ir pasigedo aiškumo dėl to, kaip bus užtikrinama žmonių nuosavybės – sukauptos pensijos – apsauga ir kad jomis nebus manipuliuojama, pavyzdžiui, nebus kamšomos „Sodros“ biudžeto skylės.

„Ar nebus pasikėsinta į nuosavybę“, – klausė p. Armonaitė.

Ponas Kukuraitis atsakė, kad siūlymas paremtas tuo, kad šalies anuitetų rinka yra maža, o to rizika prisiima kaupiantieji pensijai, patiriami „kaštai yra dideli“.

„Todėl mūsų siūlymas, kad valstybinis tiekėjas užtikrintų maksimalią vertę dalyviams. Užtikrinimas numatytas pagal įstatymą 2020 m. Tada turės būti užtikrinta tvarka, kad ta suma būtų neliečiama“, – sakė ministras.

Kovoje su p. Armonaite į pagalbą ministrui atėjęs Stasys Jakeliūnas, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, tikino, kad privatus anuitetų tiekėjas gali bankrutuoti ir „tokių atveju yra ne vienas“.

„Vien dėl to, kad yra vienas anuiteto tiekėjas, išmoka yra 30% didesnė. Be to, tai buvo Pasaulio banko rekomendacija Lenkijai“, – argumentavo p. Jakeliūnas.

Komiteto pirmininkas klausimu ministrui kėlė diskusiją, kad gal reiktų minimalią suma anuiteto įsigijimui mažinti dar labiau, o ne iki siūlomų 10.000 Eur.

„Riba skaičiuota pagal dabartinį rizikos lygį, tačiau mūsų tikslas, kad ta riba būtų mažesnė. Tai tikrai diskutuotina tiek šiandienos kontekste, tiek ateityje“, – sako p. Kukuraitis.

Intensyviausias kovos raundas pateikiant Pensijų kaupimo įstatymo projekto pakeitimo projektą, laukė prie mikrofono stojus Socialdemokratui Algirdui Sysui. Seimo narys siūlymus dėl pensijų kaupimo reformos siūlė vertinti NSGK tyrimo išvadų dėl verslo poveikio politikams kontekste.

„Verslo grupės, o pensijų fondai yra verslo grupės, daro įtaką įstatymų leidybai. Viena ranka paimame 2%, kita ranka įdedame 2%, taip įvedame privalomumą ir pensijų fondai nuo to tik išlošia“, – sakė p. Sysas.

Ponas Kukuraitis neigė bet kokią pensijų fondų atstovų įtaką rengiant pensijų kaupimo reformą.

„Jeigu stebėtumėte pensijų fondų kritiką, jie kritikuoja, kad jie buvo neįtraukti į svarstymus. Nei su vienu privačiu ar viešu asmeniu, kuris atstovauja verslo grupėms, nebuvau susitikęs ir nesvarstėme šių klausimu. Jei kalbame apie pensijų fondų pelnus, mažinamas administravimo mokestis tiesiogiai mažina naudą pensijų fondams. Mažinamas mokestis daro neigiamą įtaką pensijų fondų valdytojams tiesiogiai“, – gynėsi p. Kukuraitis.

Ir tada atėjo Ingridos Šimonytės eilė. Seimo Audito komiteto pirmininkė klausė ministro, kaip jis tikisi, kad siūlomi pakeitimai paskatins žmones didesne dalimi nuosavų lėšų prisidėti pensijos kaupimui II pakopoje, jei jau dabar „akivaizdu, kad žmonės netraukia tų papildomų 2 procentinių punktų iš savo kišenės“.

„Siekiama paskatinti žmones kaupti pensijai. Automatinis įtraukimas paskatina diskusiją žmoguje. Kai pamatau atlyginimo lapelyje, kiek prarandu lėšų nuo savo darbo užmokesčio, tai gal bus paskatinimas man prisidėti prie pensijos. Jei tai man atrodys per didelė suma, galėsiu atsisakyti“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Ką keičia

Primename, kad reformuodama pensijų kaupimo sistemą, Vyriausybė siūlo atskirti „Sodros“ pensijų sistema nuo antros pakopos, nebepervedant 2% „Sodros“ įmokų į pensijų fondus, o kaupimą antroje pakopoje padarant papildomą paties asmens lėšomis pagal formulę 4+2 pagal formulę, kurioje 4% yra kaupiančiojo prisidėjimas, o 2% nuo vidutinio darbo užmokesčio priduriama iš valstybės biudžeto. Taip pat numatoma, kad prie kaupimo galėtų prisidėti darbdaviai, kuriems žadamos pelno mokesčio lengvatos.

Pagal Vyriausybės siūlymą, kartu su kaupimo formulės pakeitimu siūloma 2 proc. punktais (po mokesčių sujungimo – 1,55 proc.) mažinti „Sodros“ įmokas: taip būtų kompensuojamas įmokų į pensijų fondą padidėjimas daliai kaupiančiųjų.

Remiantis Vyriausybės sprendimu, siūloma, kad nuo 2019 m. sausio visi dabartiniai kaupiantieji ir nekaupiantys iki 40 metų asmenys būtų automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą su teise pasakyti „ne“.

Į kaupimo fondą automatiškai įtrauktas asmuo iki įtraukimo metų kovo 1 d. galėtų informuoti pensijų kaupimo bendrovę apie atsisakymą dalyvauti pensijų kaupime. Jei atsisakymo per nustatytą terminą įtrauktas asmuo nepareikš, jis taps kaupimo dalyviu ir dalyvaus pensijų kaupime iki senatvės pensijos amžiaus.

Automatinio įtraukimo procedūra kartojama tris kartus kas trejus metus iki 40 metų. Vyresni nei 40 metų ir nekaupiantys asmenys pensijų kaupime galėtų dalyvauti savanoriškai.

Po pertvarkos anuiteto mokėtoju turėtų tapti „Sodra“. Vyriausybė galvoja, kad centralizavus anuitetų mokėjimą pensijų anuitetai atpigtų dėl masto ekonomijos, efektyvesnio rizikos valdymo, pelno maržos nebuvimo ir mažesnių administravimo sąnaudų.

Pensijų kaupimo reformoje numatyta ir perpus kirpti pensijų fondų valdytojų mokesčius. Vyriausybės siūloma, kad atskaitymai iš pensijų turto pagal kiekvieną pensijų kaupimo sutartį su pensijų kaupimo bendrove per metus gali sudaryti ne daugiau kaip 0,8% nuo 2019 m., 0,65% – nuo 2020 m., 0,5% – nuo 2021 m.

Taip pat siūloma įgyvendini gyvenimo ciklo investavimo strategiją. Numatoma siūlyti sumažinti anuiteto įperkamumo ribą iki 10.000 Eur.  

Antradienį Seime Vyriausybės nariai pateikė Seime reformų paketą, susidarantį iš siūlomų pakeitimų socialinės apsaugos, mokesčių, švietimo, inovacijų srityse. Pirmoje dienos dalyje prieš Seimą su mokesčių siūlomais pakeitimais stojo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Amber Grid“ pusmetis – prastesnis nei pernai

„Amber Grid“ pirmąjį pusmetį gavo 16% mažiau pajamų ir uždirbo 40,4% mažiau pelno.

Energetika
2018.08.16
„Litgrid“ pusmečio pelnas sumažėjo daugiau nei trečdaliu 1

AB „Litgrid“ grynasis pelnas pirmąjį metų pusmetį siekė 3,2 mln. Eur ir buvo 38,5% mažesnis, nei pernai.

Energetika
2018.08.16
Nusivylimas latvių inžinieriais siekė dviženklę išraišką Premium

Finansinius metus su nuostoliu užbaigusi latvių „SAF tehnika“ dar kartą nuvylė investuotojus ir sukėlė akcijų...

Rinkos
2018.08.16
Vienas išankstinių ekonomikos indikatorių atsidūrė meškų rinkos teritorijoje 11

Vario kaina pateko į meškų rinkos teritoriją, rinkos dalyviams nerimstant, kad JAV ir Kinijos prekybos...

Rinkos
2018.08.16
„Snoro“ akcininkas Antonovas prisipažino dėl Rusijoje įvykdytų finansinių nusikaltimų 29

Buvęs Lietuvos komercinio banko „Snoras“ vienas pagrindinių akcininkų Vladimiras Antonovas prisipažino kaltu...

Rinkos
2018.08.16
Dollar Drops on Trade Talks, Treasury Yields Rise: Markets Wrap

The dollar declined and U.S. equity futures climbed alongside Treasury yields, while the yuan jumped after...

2018.08.16
Turkija vis dar investuotojų galvose 7

Turkijos valiutos krizė, nors ir aprimusi, toliau kelia nerimą investuotojams, kurie ir trečiadienį laikėsi...

Rinkos
2018.08.15
Atnaujini kredito sutartį – prarandi neigiamo „Euribor“ naudą Premium 7

Lietuvos komercinių bankų klientai, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių su banku persirašo turimą būsto...

Rinkos
2018.08.15
Lietuvoje baigėsi javapjūtė – derlius mažesnis 17

Lietuvoje baigus javapjūtę, skelbiama, kad derlius yra 30% mažesnis už pastarųjų penkerių metų vidurkį.

Agroverslas
2018.08.15
„Barclays” ruošiasi „Brexit“: taps labiau airišku

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“, besiruošdamas Jungtinės Karalystės išstojimui iš ES, ruošiasi keisti...

Rinkos
2018.08.15
Turkijos lira atsigauna, sąlyginė ramybė grįžta į rinkas 13

Antradienį investuotojai buvo linkę vėl nedrąsiai pirkti akcijas, po rekordinės griūties Turkijos lirai...

Rinkos
2018.08.14
Investicijų valdytojai didina grynųjų ir JAV akcijų dalį portfeliuose

Fondų valdytojai yra palankiausiai nusiteikę JAV akcijų rinkos atžvilgiu. Ten juos gena ir padidėjęs...

Rinkos
2018.08.14
„Danske Bank“ klientams Lietuvoje: susiraskite kitą banką 24

Į pinigų plovimo skandalą Baltijos šalyse įsipainiojęs Danijos bankas „Danske Bank“ beveik visai nutraukia...

Rinkos
2018.08.14
Stocks in Asia Trade Mixed; Dollar Slips With Yen: Markets Wrap

Asian stocks mostly steadied Tuesday as the contagion from the economic crisis in Turkey remained relatively...

2018.08.14
Domino efekto finansų rinkose iš Turkijos nesitiki Premium 3

Finansų specialistai ramina, kad Turkijos liros griūtis neturėtų sukelti masinės panikos finansų rinkose. Kol...

Rinkos
2018.08.14
Turkiškos baimės ima viršų biržose

Baltijos akcijų biržos pirmadienį gyveno pasauliniu nerimu dėl galimos finansų krizės Turkijoje – tai į antrą...

Rinkos
2018.08.13
Kinijoje – tarpusavio skolinimo platformų krizė 8

Kinijoje sprogus tarpusavio skolinimo burbului, šalies valdžia imasi priemonių situacijai suvaldyti –...

Rinkos
2018.08.13
Tarpusavio skolinimosi platformose galės dalyvauti ir bendrovės 9

Vyriausybė sutinka, kad tarpusavio skolinimosi platformose galėtų dalyvauti ne tik fiziniai, bet ir...

Finansai
2018.08.13
Privataus kapitalo fondai nebežino, kur dar investuoti

Pasaulio privataus kapitalo investicijų bendrovės, dažniausiai investuojančios į biržoje nekotiruojamas...

Rinkos
2018.08.13
„City Service“ įmonė įsigijo degalinių statybos ir aptarnavimo bendrovę 1

Koncernui „Icor“ priklausančios pastatų priežiūros grupės „City Service“ įmonė įsigijo degalinių statybos ir...

Statyba ir NT
2018.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau