Vasiliauskas: koncentracija bankų sektoriuje auga

Publikuota: 2018-05-24
Atnaujinta 2018-05-24 14:30
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Juditos Grigleytės (VŽ) nuotr.
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Juditos Grigleytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos bankų sektoriuje konkurencija mažėja, tačiau kreditavimo tendencijos išlieka augimo – tiek verslo, tiek namų ūkių finansavime.

Tai ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje teigė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

„Koncentracija bankų sektoriuje didėja. Iš vienos pusės, mąsto ekonomijos prasme, efektyvumas nėra blogai. Bet konkurencijos dalykai kelia pavojų konkurencijos mažėjimui, o tai, be jokios abejonės, nėra gerai“, – sakė p. Vasiliauskas.

Tokie Lietuvos banko vadovo žodžiai prieštarauja „Swedbank“ grupės vadovės interviu VŽ neseniai išsakytai pozicijai, kad bankų skaičiaus Lietuvoje mažėjimas nereiškia konkurencijos susitraukimo. Kaip žinia, dar prieš kelerius metus čia veikė penki tarptautiniai bankai: SEB, „Swedbank“, DNB, „Nordea“ ir „Danske Bank“, o dabar teliko trys: SEB, „Swedbank“, „Luminor“.

„Danske Bank“ neseniai nusprendė nebeteikti paslaugų naujiems vietinio verslo ir privačios bankininystės klientams, o esamiems, VŽ žiniomis, dažnai tiesiog pasiūlo susirasti kitą paslaugos teikėją.

Ponas Vasiliauskas spaudos konferencijoje atsakydamas į VŽ klausimą apie tokį konkurencijos imitavimą dėstė, kad paprastai iki šiol iš Lietuvos atsitraukiantys bankai perleisdavo klientų portfelius konkurentams.

„Kiek buvo rinkos persiskirstymo atvejų, tai portfelis visad būdavo perleidžiamas kitam žaidėjui. Šiuo atveju elgesį turbūt būtų galima pavadinti tiesiog kaip tipinį atsitraukiančio žaidėjo elgesį“, – sakė p. Vasiliauskas.

Jis pažymėjo, kad bendrai Lietuvos bankų sektoriaus būklė yra gera, pelningumo rodikliai, ypač lyginant su likusia Europa, yra tikrai geri, o tai esą reiškia, kad bankai veikia efektyviai. Teigiama, kad bankų kapitalo pakankamumo ir likvidumo rodikliai taip pat yra aukšti.

Kreditavimas auga

Lietuvos banko vadovas dėstė, kad šiemet pirmąjį ketvirtį, palyginti su tokiu pat laikotarpiu pernai, kreditavimas ne finansų įmonėms Lietuvoje augo 5,1%, o namų ūkiams – 7,3%.

„Kreditavimas yra augimo stadijoje, tiek kalbant apie įmonių, tie apie namų ūkių finansavimą“, – sakė p. Vasiliauskas, pažymėdamas, kad bankai noriau kredituoja mažas ir vidutines, o ne stambias įmones. Anot jo, tai reiškia, kad bankai yra linkę prisiimti daugiau rizikos ir tai yra gerai ekonomkai, kai smulkus ir vidutinis verslas yra ekonomikos variklis.

„Be abejo, tai gali būti susiję ir su paklausa – galbūt stambioms įmonėms tiesiog mažiau finansvaimo reikia“, – sako p. Vasiliauskas.

Lietuvos banko duomenimis, mažų ir vidutinių įmonių kreditavimas šiemet pirmąjį ketvirtį augo 9,3%, stambių įmonių – 4,1%.

Teigiama, kad kreditavimas šiemet turėtų išlikti aktyvus, jį skatins augančios įmonių investicijos, geri verslo ir gyventojų lūkesčiai, stiprėjanti namų ūkių finansinė padėtis. Didelis būsto rinkos aktyvumas, anot Lietuvos banko, 2018 m. turėtų išlikti panašus, o kainos – augti nuosaikiau nei 2017 m. Nekilnojamojo turto rinką nuo perkaitimo pavojaus esą saugo lanksti naujų būstų pasiūla ir Lietuvos banko taikomi atsakingojo skolinimo reikalavimai.

Atspari sukrėtimams

Ponas Vasiliauskas taip pat pažymėjo, kad šalies finansų sistema veikia stabiliai ir yra atspari sukrėtimams, o Lietuvos ekonomika išgyvena pakilimą – gyventojai ir įmonės finansiškai stiprėja, kreditavimas auga, o nekilnojamojo turto rinka tebėra aktyvi. Toks metas esą yra itin palankus finansų sistemai stiprinti ir kaupti atsargas blogesniems laikams.

„Ekonomika atsigavusi, paskolų portfelis tvariai auga, bankai noriau teikia ne tik būsto ar didelių įmonių finansavimo paskolas – sparčiau už jas auga smulkaus bei vidutinio verslo paskolų portfelis. Tačiau šiuo metu svarbu neprarasti budrumo. Ekonomika vystosi cikliškai, dabartinis pakilimas amžinai nesitęs, todėl šį laiką finansų rinkos dalyviai turi išnaudoti ateities atoslūgiams pasirengti“, – teigė p. Vasiliauskas.

Pasak jo, svarbiausias prioritetas yra stiprinti kapitalą, kuris per ekonominius sukrėtimus veikia kaip šarvas – esą gera ekonomikos ir finansų sektoriaus būklė ir didelis būsto rinkos aktyvumas leidžia stiprinti bankų atsparumą kaupiant kapitalo atsargą, vadinamąjį anticiklinio kapitalo rezervą.

Bankai iki šių metų pabaigos turi sukaupti 0,5% anticiklinio kapitalo rezervą, t. y. apie 60 mln. Eur atsargą. Lietuvos bankas nuosekliai laikosi pozicijos, kad subalansuoto augimo laikais anticiklinio kapitalo rezervo norma turėtų siekti 1%, todėl dar šiemet planuojama iki šio lygmens padidinti minėtą kapitalo reikalavimą. Lietuvos banko teigimu, dauguma bankų jau dabar turi pakankamai kapitalo, kad tenkintų net ir padidintą reikalavimą, o kai kurie mažesnieji bankai, kuriems aktualiausia didinti kapitalo atsargą, šiuo metu tai daro savo iniciatyva – skiria tam dalį pelno ar papildomas akcininkų lėšas.

Lietuvos bankas skaičiuoja, kad net jei šalies BVP smuktų daugiau nei 7%, o NT kainos – daugiau nei 20%, bankai sugebėtų sugerti 835 mln. Eur nuostolį, o papildomas kapitalo poreikis būtų palyginti mažas ir siektų 3 mln. Eur. Be to, bankai turimu turtu esą gebėtų padengti 28% indėlių sumažėjimą.

Rizikos faktoriai

Didžiausią riziką šalies finansų sistemai, pasak Lietuvos banko, tebekelia galimas nekilnojamojo turto kainų burbulas Šiaurės šalyse ir jo sprogimo pasekmės tų šalių bankams, taip pat jų kontroliuojamiems bankams Lietuvoje. Tokio scenarijaus sukelti ekonominiai ir finansinio stabilumo sunkumai esą turėtų pasekmių ir mūsų šalyje. Šiaurės šalių kapitalo bankai galėtų mažinti skolinimo apimtį Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse, paskolų palūkanos padidėtų.

„Kol kas nekilnojamojo turto kainų korekcija Švedijoje yra nuosaiki ir finansų sistemai grėsmės nekelia, tačiau padėtį atidžiai stebime. Lietuvos bankų priklausomybė nuo skandinaviškų bankų kapitalo pastaruosius kelerius metus mažėjo, ir šiuo metu iš esmės veikla finansuojama ne paskolomis iš patronuojančių bankų, kaip buvo prieš ankstesnę krizę, bet vietoje pritrauktais indėliais“, – sakė p. Vasiliauskas.

Pasak jo, vienas svarbiausių iššūkių finansų sistemai – kibernetinio saugumo užtikrinimas, nes elektroninių incidentų skaičius šalyje vis dar auga, o galima kibernetinių nusikaltimų žala pačių finansų rinkos dalyvių laikoma viena didžiausia rizikų šalyje. Lietuvos bankas, kaip teigiama, pirmasis euro zonoje atliko kibernetines pratybas, įvertino bankų atsparumą kibernetiniams išpuoliams ir identifikavo tobulintinas sritis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pasitikrinkite, ar jūsų finansų tarpininkas – legalus

Jei kuris nors finansų tarpininkas primygtinai siūlo investuoti ir žada aukso kalnus, būtinai patikrinkite,...

Rinkos
14:26
Fondų valdytojai: pasiruošti reformai reiktų mažiausiai metų

Lietuvos pensijų fondų valdytojai atkreipia dėmesį, kad Seimui ruošiantis pensijų reformai pritarti dar...

Rinkos
13:18
Antras „Lietuvos energijos“ žygis į obligacijų rinką – iki 500 mln. Eur vertės 4

Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ imasi antrosios obligacijos emisijos platinimo.

Rinkos
13:07
Parduota Kaune biurą turinti „Callcredit“ Premium

JAV kredito rizikos vertinimo ir informacinių sprendimų kompanija „TransUnion“  užbaigė Jungtinės Karalystės...

NT obligacijas platina per sutelktinio finansavimo platformą 1

Lietuvių įkurta nekilnojamojo turto projektų sutelktinio finansavimo platforma „Rontgen“ sudarė galimybes...

Rinkos
10:56
Nuo liepos 3 d. finansinių priemonių sandoriai – tik su LEI kodu Rėmėjo turinys 2

Asociacija „GS1 Lithuania“ birželio 20 d. tapo registruotąja atstove, viena iš nedaugelio organizacijų,...

Rinkos
06:00
Emerging Stocks Drop, Dollar Gains on Trade Woes: Markets Wrap

Most Asian stocks declined on Thursday as concern simmered about an escalation of trade tensions between the...

Rinkos
09:58
Euras darda žemyn: kas judina pagrindinę valiutų porą Premium 3

Eurui riedant žemyn JAV dolerio atžvilgiu, kritimą dar sustiprino atsargus Europos centrinio banko tonas dėl...

Rinkos
08:59
Lietuviai su partneriais investuoja į didžiausią Moldovos banką 1

Birželio 20 dieną Moldovos centrinis bankas tarptautiniam konsorciumui, kurį sudaro Baltijos šalių turto...

Finansai
08:52
„Revolut” pritraukė 60.000 verslo klientų 8

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ per metus pritraukė 60.000 verslo klientų.

Rinkos
08:00
Ateities investicija į senatvę su 10% pelningumu Premium 3

Tinkamai parengtas investicinis projektas į senelių namus nekilnojamojo turto (NT) savininkui gali garantuoti...

Naftos pasaulio galingieji tarsis, ką daryti su gavyba 1

Austrijoje, Vienoje, šią savaitę renkasi naftos karteliu vadinamos Naftą eksportuojančių šalių organizacijos...

Rinkos
2018.06.20
Slopsta investuotojų ir emigrantų aktyvumas Vilniaus NT rinkoje 6

Praeitų metų pabaigoje investuotojų ir emigrantų aktyvumas Vilniaus naujų butų rinkoje sumažėjo.

Rinkos
2018.06.20
Biržoje apsinuogino pavienių tarpininkų veiksmai Premium

Seklioje Baltijos biržų prekyboje trečiadienį trūko naujienų, bet užtat aiškiai matėsi stambesnių...

Rinkos
2018.06.20
Pietų Korėjoje – 30 mln. USD vertės kriptovaliutų vagystė

Pietų Korėjos kriptovaliutų birža „Bithump“ paskelbė, kad buvo apvogta – iš jos dingo 30 mln. USD vertės...

Rinkos
2018.06.20
Daugėja LEI kodų dalintojų 2

Pasaulinės verslo komunikavimo sprendimus kuriančios asociacijos GS1 padalinys „GS1 Lithuania” išdavinės LEI...

Rinkos
2018.06.20
Istorinis rinkų įvykis – „Dow Jones“ indekse nebeliks „General Electric“ 1

Elitiniu vadinamame JAV akcijų indekse „Dow Jones“ po 110 metų nebeliks JAV energetikos, infrastruktūros,...

Rinkos
2018.06.20
Šveicarijos „Hochdorf Group“ pardavė pieno miltelių gamyklą Lietuvoje 3

Nuo 2010 metų Lietuvoje veikusi viena didžiausių Šveicarijos maisto gamybos įmonių „Hochdorf Group“ traukiasi...

Agroverslas
2018.06.20
Kosmetikos gamintojo „Cosmoway“ akcijos – lietuvių rankose 7

Kosmetikos gamintojo „Cosmoway“ akcijos nuo šiol priklauso tik lietuviams. Akcininkai perpirko visas italės...

Vadyba
2018.06.20
Stocks Recover as Trade Angst Eases; Dollar Steady: Markets Wrap

Stocks in Asia rebounded in a choppy session as investors awaited the next development in U.S.-China trade...

Rinkos
2018.06.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau