Vasiliauskas: koncentracija bankų sektoriuje auga

Publikuota: 2018-05-24
Atnaujinta 2018-05-24 14:30
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Juditos Grigleytės (VŽ) nuotr.
Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Juditos Grigleytės (VŽ) nuotr.

Lietuvos bankų sektoriuje konkurencija mažėja, tačiau kreditavimo tendencijos išlieka augimo – tiek verslo, tiek namų ūkių finansavime.

Tai ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje teigė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

„Koncentracija bankų sektoriuje didėja. Iš vienos pusės, mąsto ekonomijos prasme, efektyvumas nėra blogai. Bet konkurencijos dalykai kelia pavojų konkurencijos mažėjimui, o tai, be jokios abejonės, nėra gerai“, – sakė p. Vasiliauskas.

Tokie Lietuvos banko vadovo žodžiai prieštarauja „Swedbank“ grupės vadovės interviu VŽ neseniai išsakytai pozicijai, kad bankų skaičiaus Lietuvoje mažėjimas nereiškia konkurencijos susitraukimo. Kaip žinia, dar prieš kelerius metus čia veikė penki tarptautiniai bankai: SEB, „Swedbank“, DNB, „Nordea“ ir „Danske Bank“, o dabar teliko trys: SEB, „Swedbank“, „Luminor“.

„Danske Bank“ neseniai nusprendė nebeteikti paslaugų naujiems vietinio verslo ir privačios bankininystės klientams, o esamiems, VŽ žiniomis, dažnai tiesiog pasiūlo susirasti kitą paslaugos teikėją.

Ponas Vasiliauskas spaudos konferencijoje atsakydamas į VŽ klausimą apie tokį konkurencijos imitavimą dėstė, kad paprastai iki šiol iš Lietuvos atsitraukiantys bankai perleisdavo klientų portfelius konkurentams.

„Kiek buvo rinkos persiskirstymo atvejų, tai portfelis visad būdavo perleidžiamas kitam žaidėjui. Šiuo atveju elgesį turbūt būtų galima pavadinti tiesiog kaip tipinį atsitraukiančio žaidėjo elgesį“, – sakė p. Vasiliauskas.

Jis pažymėjo, kad bendrai Lietuvos bankų sektoriaus būklė yra gera, pelningumo rodikliai, ypač lyginant su likusia Europa, yra tikrai geri, o tai esą reiškia, kad bankai veikia efektyviai. Teigiama, kad bankų kapitalo pakankamumo ir likvidumo rodikliai taip pat yra aukšti.

Kreditavimas auga

Lietuvos banko vadovas dėstė, kad šiemet pirmąjį ketvirtį, palyginti su tokiu pat laikotarpiu pernai, kreditavimas ne finansų įmonėms Lietuvoje augo 5,1%, o namų ūkiams – 7,3%.

„Kreditavimas yra augimo stadijoje, tiek kalbant apie įmonių, tie apie namų ūkių finansavimą“, – sakė p. Vasiliauskas, pažymėdamas, kad bankai noriau kredituoja mažas ir vidutines, o ne stambias įmones. Anot jo, tai reiškia, kad bankai yra linkę prisiimti daugiau rizikos ir tai yra gerai ekonomkai, kai smulkus ir vidutinis verslas yra ekonomikos variklis.

„Be abejo, tai gali būti susiję ir su paklausa – galbūt stambioms įmonėms tiesiog mažiau finansvaimo reikia“, – sako p. Vasiliauskas.

Lietuvos banko duomenimis, mažų ir vidutinių įmonių kreditavimas šiemet pirmąjį ketvirtį augo 9,3%, stambių įmonių – 4,1%.

Teigiama, kad kreditavimas šiemet turėtų išlikti aktyvus, jį skatins augančios įmonių investicijos, geri verslo ir gyventojų lūkesčiai, stiprėjanti namų ūkių finansinė padėtis. Didelis būsto rinkos aktyvumas, anot Lietuvos banko, 2018 m. turėtų išlikti panašus, o kainos – augti nuosaikiau nei 2017 m. Nekilnojamojo turto rinką nuo perkaitimo pavojaus esą saugo lanksti naujų būstų pasiūla ir Lietuvos banko taikomi atsakingojo skolinimo reikalavimai.

Atspari sukrėtimams

Ponas Vasiliauskas taip pat pažymėjo, kad šalies finansų sistema veikia stabiliai ir yra atspari sukrėtimams, o Lietuvos ekonomika išgyvena pakilimą – gyventojai ir įmonės finansiškai stiprėja, kreditavimas auga, o nekilnojamojo turto rinka tebėra aktyvi. Toks metas esą yra itin palankus finansų sistemai stiprinti ir kaupti atsargas blogesniems laikams.

„Ekonomika atsigavusi, paskolų portfelis tvariai auga, bankai noriau teikia ne tik būsto ar didelių įmonių finansavimo paskolas – sparčiau už jas auga smulkaus bei vidutinio verslo paskolų portfelis. Tačiau šiuo metu svarbu neprarasti budrumo. Ekonomika vystosi cikliškai, dabartinis pakilimas amžinai nesitęs, todėl šį laiką finansų rinkos dalyviai turi išnaudoti ateities atoslūgiams pasirengti“, – teigė p. Vasiliauskas.

Pasak jo, svarbiausias prioritetas yra stiprinti kapitalą, kuris per ekonominius sukrėtimus veikia kaip šarvas – esą gera ekonomikos ir finansų sektoriaus būklė ir didelis būsto rinkos aktyvumas leidžia stiprinti bankų atsparumą kaupiant kapitalo atsargą, vadinamąjį anticiklinio kapitalo rezervą.

Bankai iki šių metų pabaigos turi sukaupti 0,5% anticiklinio kapitalo rezervą, t. y. apie 60 mln. Eur atsargą. Lietuvos bankas nuosekliai laikosi pozicijos, kad subalansuoto augimo laikais anticiklinio kapitalo rezervo norma turėtų siekti 1%, todėl dar šiemet planuojama iki šio lygmens padidinti minėtą kapitalo reikalavimą. Lietuvos banko teigimu, dauguma bankų jau dabar turi pakankamai kapitalo, kad tenkintų net ir padidintą reikalavimą, o kai kurie mažesnieji bankai, kuriems aktualiausia didinti kapitalo atsargą, šiuo metu tai daro savo iniciatyva – skiria tam dalį pelno ar papildomas akcininkų lėšas.

Lietuvos bankas skaičiuoja, kad net jei šalies BVP smuktų daugiau nei 7%, o NT kainos – daugiau nei 20%, bankai sugebėtų sugerti 835 mln. Eur nuostolį, o papildomas kapitalo poreikis būtų palyginti mažas ir siektų 3 mln. Eur. Be to, bankai turimu turtu esą gebėtų padengti 28% indėlių sumažėjimą.

Rizikos faktoriai

Didžiausią riziką šalies finansų sistemai, pasak Lietuvos banko, tebekelia galimas nekilnojamojo turto kainų burbulas Šiaurės šalyse ir jo sprogimo pasekmės tų šalių bankams, taip pat jų kontroliuojamiems bankams Lietuvoje. Tokio scenarijaus sukelti ekonominiai ir finansinio stabilumo sunkumai esą turėtų pasekmių ir mūsų šalyje. Šiaurės šalių kapitalo bankai galėtų mažinti skolinimo apimtį Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse, paskolų palūkanos padidėtų.

„Kol kas nekilnojamojo turto kainų korekcija Švedijoje yra nuosaiki ir finansų sistemai grėsmės nekelia, tačiau padėtį atidžiai stebime. Lietuvos bankų priklausomybė nuo skandinaviškų bankų kapitalo pastaruosius kelerius metus mažėjo, ir šiuo metu iš esmės veikla finansuojama ne paskolomis iš patronuojančių bankų, kaip buvo prieš ankstesnę krizę, bet vietoje pritrauktais indėliais“, – sakė p. Vasiliauskas.

Pasak jo, vienas svarbiausių iššūkių finansų sistemai – kibernetinio saugumo užtikrinimas, nes elektroninių incidentų skaičius šalyje vis dar auga, o galima kibernetinių nusikaltimų žala pačių finansų rinkos dalyvių laikoma viena didžiausia rizikų šalyje. Lietuvos bankas, kaip teigiama, pirmasis euro zonoje atliko kibernetines pratybas, įvertino bankų atsparumą kibernetiniams išpuoliams ir identifikavo tobulintinas sritis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Po „Monsanto“ pralaimėto teismo dėl „Roundup“ - „Bayer“ akcijų krytis 4

„Bayer“ sprendimas įsigyti „Monsanto“ jai kainuoja vis daugiau. „Monstanto“ pralaimėjus teismą dėl vėžio,...

Agroverslas
2018.08.18
Biržoje – mįslingas „Auga Group“ akcijų pigimas Premium 7

Pakutinę dieną, kai dar buvo galima įsigyti naujai platinamų „Auga Group“ akcijų, bendrovės akcijos patraukė...

Rinkos
2018.08.17
Klientas pričiupo neleistinai besielgusį „Luminor“ Premium 8

Lietuvos komercinis bankas „Luminor“ neteisingai atliko valiutos konvertavimo operaciją, todėl banko klientas...

Rinkos
2018.08.17
„INVL Baltic Real Estate“ grynosios nuomos pajamos augo 57% 2

Šių metų pirmąjį pusmetį investicijų į nekilnojamąjį turtą (NT) bendrovė „INVL Baltic Real Estate“ skaičiavo...

Statyba ir NT
2018.08.17
Landsbergio investicija – ir investuotojų akiratyje Premium 12

Konservatorių lyderio šiemet atlikta 750.000 Eur vertės investicija į vieną fondą diskusijų užvirė ne tik...

Rinkos
2018.08.17
Stocks Rise on Trade Talk Hopes, Dollar Steadies: Markets Wrap

Asian stocks are ending a bruising week on a positive note after an easing in trade tensions between China...

2018.08.17
„Tesonet“ vadovai investavo į „Hostinger“ Premium 3

Eimantas Sabaliauskas ir Tomas Okmanas, informacinių technologijų bendrovės „Tesonet“ įkūrėjai ir vadovai,...

„Amber Grid“ pusmetis – prastesnis nei pernai

„Amber Grid“ pirmąjį pusmetį gavo 16% mažiau pajamų ir uždirbo 40,4% mažiau pelno.

Energetika
2018.08.16
„Litgrid“ pusmečio pelnas sumažėjo daugiau nei trečdaliu 5

AB „Litgrid“ grynasis pelnas pirmąjį metų pusmetį siekė 3,2 mln. Eur ir buvo 38,5% mažesnis, nei pernai.

Energetika
2018.08.16
Nusivylimas latvių inžinieriais siekė dviženklę išraišką Premium

Finansinius metus su nuostoliu užbaigusi latvių „SAF tehnika“ dar kartą nuvylė investuotojus ir sukėlė akcijų...

Rinkos
2018.08.16
Vienas išankstinių ekonomikos indikatorių atsidūrė meškų rinkos teritorijoje 17

Vario kaina pateko į meškų rinkos teritoriją, rinkos dalyviams nerimstant, kad JAV ir Kinijos prekybos...

Rinkos
2018.08.16
„Snoro“ akcininkas Antonovas prisipažino dėl Rusijoje įvykdytų finansinių nusikaltimų 35

Buvęs Lietuvos komercinio banko „Snoras“ vienas pagrindinių akcininkų Vladimiras Antonovas prisipažino kaltu...

Rinkos
2018.08.16
Dollar Drops on Trade Talks, Treasury Yields Rise: Markets Wrap

The dollar declined and U.S. equity futures climbed alongside Treasury yields, while the yuan jumped after...

2018.08.16
Turkija vis dar investuotojų galvose 7

Turkijos valiutos krizė, nors ir aprimusi, toliau kelia nerimą investuotojams, kurie ir trečiadienį laikėsi...

Rinkos
2018.08.15
Atnaujini kredito sutartį – prarandi neigiamo „Euribor“ naudą Premium 7

Lietuvos komercinių bankų klientai, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių su banku persirašo turimą būsto...

Rinkos
2018.08.15
Lietuvoje baigėsi javapjūtė – derlius mažesnis 17

Lietuvoje baigus javapjūtę, skelbiama, kad derlius yra 30% mažesnis už pastarųjų penkerių metų vidurkį.

Agroverslas
2018.08.15
„Barclays” ruošiasi „Brexit“: taps labiau airišku

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“, besiruošdamas Jungtinės Karalystės išstojimui iš ES, ruošiasi keisti...

Rinkos
2018.08.15
Turkijos lira atsigauna, sąlyginė ramybė grįžta į rinkas 13

Antradienį investuotojai buvo linkę vėl nedrąsiai pirkti akcijas, po rekordinės griūties Turkijos lirai...

Rinkos
2018.08.14
Investicijų valdytojai didina grynųjų ir JAV akcijų dalį portfeliuose

Fondų valdytojai yra palankiausiai nusiteikę JAV akcijų rinkos atžvilgiu. Ten juos gena ir padidėjęs...

Rinkos
2018.08.14
„Danske Bank“ klientams Lietuvoje: susiraskite kitą banką 24

Į pinigų plovimo skandalą Baltijos šalyse įsipainiojęs Danijos bankas „Danske Bank“ beveik visai nutraukia...

Rinkos
2018.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau