VŽ paaiškina: kiek po pensijų reformos prisidės valstybė ir kiek mokės žmogus

Publikuota: 2018-04-17
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybei paskelbus apie planus reformuoti II pakopos pensijų fondus, valdžia kalba apie būtinybę prie kaupimo daugiau prisidėti patiems gyventojams.

Kiek konkrečiai reikės papildomai prisidėti ir kokį paskatinimą asmuo gaus iš valstybės, galima pasižiūrėti per konkrečius pavyzdžius, kuriuos pateikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Kaip žinia, šiuo metu tiems asmenims, kurie II pakopoje kaupia pagal vadinamąjį maksimalaus kaupimo (2+2+2) modelį, kaupimo tarifas sudaro 6%: „Sodra“ nuo asmens atlyginimo į fondus perveda 2%, dar tokia pat dalis nuskaičiuojama nuo paties asmens atlyginimo, o valstybė už tai dar skiria papildomą 2% skatinamąją įmoką iš biudžeto, skaičiuojamą nuo vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Tačiau pagal naują pensijų reformą, kurią dar turės patvirtinti Seimas, 2019 m. realus pensijos kaupimo tarifas sumažės iki 2,8%: 2% sudarys paties asmens pervedimai nuo savo atlyginimo, 0,4% bus papildomas žmogaus prisidėjimas dėl reformos, o dar 0,4% – valstybės biudžeto parama nuo vidutinio darbo užmokesčio.

Papildomas žmogaus prisidėjimas, kaip ir papildoma valstybės priemoka, 5 metus palaipsniui bus didinama, ir tik 2023 m. realus kaupimo tarifas pasieks 6% (pagaliau veiks 4+2 modelis): 2% pervedimų į fondus sudarys asmens įmoka, 2% – papildoma jo įmoka dėl reformos, 2% – valstybės biudžeto parama nuo VDU.

Tiesa, svarbu pažymėti, kad po reformos „Sodros“ pinigai iš viso nebus pervedami privatiems fondams (skatinamasis priedas bus mokamas iš valstybės biudžeto), todėl, Vyriausybės teigimu, kaupiantiems II pakopoje nebemažės „Sodros“ garantuojama pensija, kaip buvo iki šiol. Dėl to esą nebus supriešinti dabarties ir ateities senatvės pensininkai.

Tie asmenys, kurie dabar kaupia pagal vadinamąjį minimalaus kaupimo modelį (2+0+0), po reformos galės rinktis iš trijų galimybių: maksimalų kaupimą (4+2), grįžti į „Sodrą“ su fonde jau sukauptais pinigais (tuomet bus atstatyta dėl dalyvavimo kaupime prarasta „Sodros“ pensijos dalis) arba iš viso stabdyti privatų kaupimą, paliekant sukauptą dalį fonde. Ši dalis toliau bus investuojama ir ją bus galima gauti išėjus į pensiją.

Numatomą kaupimo tarifų keitimąsi, kaupiant pagal maksimalaus kaupimo modelį, geriausiai atspindi žemiau pateikiama lentelė.

Tęsinys po lentele

[infogram id="e5fa41e2-bdef-40f2-9297-86416b284d69" prefix="g98" format="interactive" title="Rinkos tarifai"]

Konkretūs pavyzdžiai

Visgi geriausiai pokyčius nagrinėti per konkrečių asmenų pavyzdžius.

Galima paimti du pavyzdžius – minimalų mėnesinį atlyginimą gaunančios Mortos ir vidutinį atlyginimą gaunančio Jono.

[infogram id="e4461d95-4fdc-4ed0-95ff-3725e823f230" prefix="MCy" format="interactive" title="Rinkos tarifai Morta"]

[infogram id="3e821abe-4006-4ed2-b5ae-af8bff694f22" prefix="oiT" format="interactive" title="Rinkos tarifai Jonas"]

[infogram id="3da7951a-18e2-4452-bdd2-83ca49c41b9f" prefix="8h4" format="interactive" title="Pensijų pertvarka"]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau