Apie investicijas į bordo vyną

Publikuota: 2018-01-27
Atnaujinta 2018-01-29 12:41
1855 m. Grands Crus Classes asociacijos prezidentas Philippe Casteja (centre) valdo du klasifikuotus Pojako ūkius „Lynch Moussas“ ir „Batailley“. Arūno Starkaus nuotr.
1855 m. Grands Crus Classes asociacijos prezidentas Philippe Casteja (centre) valdo du klasifikuotus Pojako ūkius „Lynch Moussas“ ir „Batailley“. Arūno Starkaus nuotr.
 

Bordo vis dar sudaro svarbiausią pasaulio investicinio vyno dalį. Bordo vynas parduodamas iš anksto (en primeur) – praėjus pusmečiui nuo derliaus nuėmimo. Progos sužinoti, kaip jis atrodo po dvejų metų brandinimo statinėse išpilstytas į butelius, vyno bendruomenė nekantriai laukia. VŽ skaitytojams vieniems pirmųjų pasaulyje – naujausios žinios apie 2015 m. derliaus vyną.

2015-ųjų ir 2014-ųjų derliaus vynų ragauti į Medoką, Soterną ir Gravą straipsnio autorius vyko Grand Cru Classes ir Crus Classes de Graves asociacijų kvietimu.

Bordo kainos auga

Bordo vyno kainos jau dveji metai malonina investuotojus. „Liv-ex Bordeaux 500“ indeksas per tą laiką kilo trečdaliu – nuo 236 iki 316, po 15% per metus. Augančioje rinkoje randasi galimybė labai sėkmingiems pirkiniams. Dažniausiai tai – klasikinių metų vynas, anksčiau gavęs kiek mažesnį įvertinimą, o perragavus išaiškėja, koks jis geras.

Vyno autoritetas James‘as Sucklingas 2017 m. pabaigoje paskelbė 2014-ųjų vertinimus – 99 balus iš šimto surinko „Latour“, „Mouton-Rothschild“, „Ducru – Beaucaillou“, „La Mission Haut Brion“;

98 balus – „Chevalier”, „Lafite Rothschild”,“Cos d’Estournel”. J. Sucklingas mano, kad 2014 m. derliaus vynai tinkamai neįvertinti, nes yra puikios kokybės.

2015 m. derliaus vynai įvertinti keliais balais geriau, tačiau kainos gerokai didesnės: 2015-aisiais „Cheval Blanc“ ir „Ausone“ pakėlė kainą 50% – iki 540 Eur, „Figeac“– iki 102 Eur (+70%), „Lafite Rothschild“ – iki 420 Eur (+45%), „Haut Brion“ – 385 Eur (+60%).

Kainų skirtumas tarp 2014 ir 2015 m. derliaus vynų išlieka ir todėl, kad parduodami 2016 m. derlių vyndariai, pasinaudoję tuo, jog pavasarinės šalnos sumažino 2017-ųjų derliaus dalį, pakėlė kainas 10–15 % ir vėl sėkmingai viską pardavė, neleisdami investuotojams atkreipti dėmesį į pamirštus 2014-uosius.

2014 ir 2015 m. skonių skirtumas

2015-ųjų oras tiko labai gero derliaus vynui pagaminti: ankstyvas ir greitas žydėjimas, lietaus trūkumas liepą vynuoges privertė greitai keisti spalvą, sausa šiluma rugpjūtį ir rugsėjį jas gerai sunokino. Raudonųjų vynų skonyje dominuoja juodosios uogos, juodoji kiniška arbata, gausūs taninai.

2014 m. derlius laikomas klasikiniu. Ruduo Bordo taip pat buvo tobulas: dienos karštos, rytai gaivūs, jokio vėjo. Derlių vyndariai sunokino neskubėdami. Tačiau bėdų būta anksčiau – drėgnais ir šaltais liepą ir rugjūtį vyndariams teko skabyti lapus, skinti per gausias uogas, sėti tarp vynuogių eilių kitas kultūras. Soterne spalį teko pamatyti ir tai, apie ką dabar vyndariai nekalba – drozofila suzukii nuniokotus ‚Semillon‘ vynuogynus. Šios vaisinės muselės platina acto bakterijas. 2014 m. kai kurie vynuogynų plotai iš tolo dvelkė actu, neapsimokėjo jų skinti. Taigi renkantis saldųjį 2014 m. vyną reikia būti atsargiems.

Proga be R. Parkerio

Verta paminėti, kad į 2014 m. derliaus išankstinio ragavimo savaitę neatvyko įtakingiausias pasaulyje vyno žurnalistas Robertas Parkeris. Tuomet Bernard‘as Burtschy, „Le Figaro“ vyno skyriaus redaktorius, džiūgavo, kad pasitaikė istorinė proga sužibėti vynams, sukurtiems ne rinkti aukštus balus dėl galingų taninų, daug alkoholio ir uogienės aromatų, o elegantiškiems, švelniems, geriamiems.

Tiesa, saulėtas ruduo kai kuriems vynams pridėjo papildomus 0,5% alkoholio, lyginant su geriau subalansuotais 2015 m. vynais, o šalta vasara paliko kiek daugėliau rūgšties ir prieskonių, bet ne tyrų vaisių aromatų. Raudonajame 2014 m. vyne neretai labiau juntamos raudonosios uogos, pasitaiko viena kita paprikos dūmo natelė.

Investicinis vynas pagal apeliacijas

Pojakas (Pauillac)

Net trys 1855 m. Premier Grand Cru Classes – „Latour“, „Lafite Rothschild“ ir „Mouton Rothschild“ šią apeliaciją daro labiausiai žinomą iš Medoko komunų. „Lafite“ – dėl Azijos simpatijų vis dar didžiausią apyvartą pasaulio antrinėje rinkoje generuojantys vynas, „Latour“ nuo 2012 m. nebeparduoda vyno en primeur. Šie vynai verti savo statuso ir kainos, tačiau juos ragaudamas neatsistebi, nes vynas nerodo ypatingų didybės ženklų: aromatas uždaras, su nedaug vaisiškumo, daug naujo ąžuolo aromato. Klasę išduoda pojūčiai burnoje – ypatinga koncentracija, niuansais paremtas, itin sudėtingas skonis ir poliruota tekstūra, geras ilgaamžiškumo potencialas.

Pojako vynuogynuose – didžiausi Medoko akmenukai, todėl vynas gaunasi svarus, neretai uogieniškas.

Sėkmingiausi 2014 m. derliaus vynai padaryti „Haut Bages Liberal“, „Pichon Longueville Comtesse de Lalande“, „d‘Armailhac“, „Pichon Longueville Baron“, „Clerc Millon“, „Batailley“ vyninėse.

2015 m. – „Pichon Longueville Baron“, „Batailley“, „Pichon Longueville Comtesse de Lalande“, „Lynch Bages“ vyninėse, atkreipčiau dėmesį į antruosius vynus – „Fleur de Pedesclaux” ir “Echo de Lynch Bages”.

Sen Žiuljenas (Saint Julien)

Sen Žiuljenas pietuose pratęsia Pojaką, tačia čia vyninės daro vyną su mažiau nokumo, svarumo, subtiliau ir su gerai išreikštu žvyriškumu. Du antrojo lygio GCC ūkiai, išsidėstę ant Žirondos šlaito, kaip ir „Latour“ Pojake, yra Sen Žiuljeno lyderiai: visada kiek vaisiškesnis „Leoville Les Casses“ ir labiau struktūriškas „Ducru Beaucaillou“, abu kasmet lygiuojasi į Premier Grand Cru Classé.

Tarp kitų ūkių 2014 m. sėkmingiausi buvo „Lagrange“, „Branaire-Ducru“, „Léoville Poyferré“, „Clos du Marquis“.

2015 m. – „Clos du Marquis“, „Saint-Pierre“.

Aukštutinis Medokas (Haut Medoc)

Šioje bendrinėje apeliacijoje – vos penki klasifikuoti ūkiai. 2015-ieji geriausi buvo „Cantemerle“, „La Lagune“, „Camensac“ ūkiams. 2014 m. geriausią vyną padarė „La Tour Carnet“.

Saint Estephe

Šiauriausia, molingiausia apeliacija, todėl čia vyne ir rūgšties daugiau, ir taninų bei prieskonių. Penki klasifikuoti ūkiai, du iš jų – „Montrose“ ir „Cos d‘Estournel“ – išskirtiniai kasmet. 2015 m. nuimti derlių jiems sutrukdė lietus ir pirmojo vyno padaryta mažiau. „Montrose – vaisiškas, ‚Cos“ – stilingai prieskoniškas. Iš kitų ūkių abiem metais verčiausias pirmasis ir antrasis „Ch?teau Calon Segur“ vynas.

Margo (Margaux)

Po Margo komunos žvyringu paviršiumi – smėlio salos, todėl visų ūkių vynas kvapnus ir gėliškas. 2015 m. „Chateau Palmer“ išleido į rinką vyno už 210 Eur (+30%, palyginti su 2014 m.) ir ši dvigubai didesnė nei kitų antrųjų Grand Cru Classé vynų kaina yra aiškus pareiškimas apie kokybę – marios juodų uogų, juodoji junanio arbata, portą primenantys ypatingo tankumo taninai.

Šalia šio vyno su elegantiškesniais taninais – tik „Ch?teau Margaux“, kurio 2015 m. derliaus paklausą kelia juoda butelio etiketė, skirta Paulo Pontallier‘o, 2016 m. mirusio ilgamečio ūkio vadovo garbei.

„Rauzan-Segla“, „Dauzac“, „Pouget“, „Lascombes“, „Marquis de Terme“, „Brane-Cantenac“ vynai – labai taurūs ir koncentruoti. Puikus antrasis „Gassies de Rauzan-Gassies”. 2014 m. pasisekė „Boyd-Cantenac“, „Rauzan-Gassies“ ūkiams, daugumoje šio derliaus vynų juntamos pikantiškos eukapilpto, baziliko natos.

Pesakas (Pessac Leognan)

Vienintelis regionas, kuriame 16 geriausių ūkių 1959-aisiais išskirti į Crus Classes de Graves sąrašą ne tik su raudonuoju vynu, bet ir su baltuoju vynu. Bordo – 240.000 gyventojų turintis miestas, šeštas pagal dydį Prancūzijoje, tačiau sparčiai plečiasi ir vieną po kito pasiglemžia vynuogynus. Nuo miesto plėtros visų pirma kenčia istorinis Pesakas – XIV a. pradžioje jame vynuogynus turėjo popiežius Klemensas V. Iki Liuksemburgo princui Robertui priklausančių „Haut Brion“ ir „La Mission Haut Brion“ vynuogynų visą kelią važiuoji per miestą.

2014 m. derliaus raudonasis „La Mission Haut Brion“ koncentracija ir ekspresija lenkia „Haut Brion”, tačiau 2015 m. derliaus vynas „atsiima“ savo ypatinga galybe. Praktiškai tobulas vynas. Baltieji abiem metais labai sėkmingi: atrodo, kad tokia galinga koncentracija tiesiog negali egzistuoti. 2014-ieji prieskoniški, dūmiški, su neprinokusiais kaulavaisiais. 2015 m. – naujų ąžuolo statinių dūmą lydi platesnis aromatų spektras – nuo tropinių vaisių iki žalių alyvuogių, citrusinių, šviežiai pjautos žolės.

Antrasis „La Clarte Haut Brion“ – taip pat įspūdingas.

Kiti rekomenduotini 2014 m. baltieji – „Smith Haut Lafitte“, „Latour Martillac“ ir „Bouscaut“.

2015 m. baltieji – „Fieuzal“, „Smith Haut-Lafitte“, „Couhins-Lurton“, „Latour-Martillac“.

2015 m. raudonieji – „Pape Clement“, „Couhins“, „Malartic-Lagraviere“, „Fieuzal“, „Smith Haut-Lafitte“. Ypač sėkmingas antrasis „L‘Esprit de Domaine de Chavalier Rouge“.

Soternas ir Barsakas (Sauternes ir Barsac“

Saldūs baltieji Soterno ir Barsako vynai, klasifikuoti 1855 m., daromi iš kekerinio puvinio apniktų sudžiūvusių vynuogių, kuriose cukrus pasiekė maksimalią koncentraciją, o aromatą papildė medaus, vaistinių žolelių tinktūros, džiovintų abrikosų ir persikų natos. „D‘Yquem“ – garsiausias saldaus vyno gamintojas pasaulyje. Šio ūkio 2014 m. derliaus vyne daugiau prieskonių, džiovintų vaisių, 2015 m. – persikai, ananasai, baltasis medus.

Kiti sėkmingi ūkiai 2014 m. – „Climens“, „Lamothe Guignard“, „Suduiraut“, „Filhot“.

2015 m. – „Lamothe Guignard“, „Rayne Vigneau“, „Climens“, „Coutet“, „Suduiraut“, „Doisy Daene“, „Doisy Vedrines“.

Rinkos dinamika

Bordo vyno rinkos dinamika 2018 m. priklausys nuo pačių Bordo vyndarių. Jeigu jie, prisidengdami mažesniu derliumi (nors į Žironos įlanką besileidžiančios „St. Julien“, „Pauillac“, „St. Estephe“ apeliacijos nuo šalnos praktiškai nenukentėjo), kainų nenuleis, rinka gali prarasti susidomėjimą Bordo.

Peeras Pfeifferis, Bordo vynų pirklio „Borie Monou“ eksporto vadovas, sako, kad šiemet pirkliai visomis išgalėmis ragina vynines būti realistėmis ir kiek prastesnį 2017 m. derlių paleisti į rinką atitinkamomis kainomis. Tikėkime jų išmintimi.

FOTOGALERIJA Apie investicijas į Bordo vyną (9 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Aidas Puklevičius: meldžiu mane pažinti, feisbukai Premium

Vienas nuostabiausių pažangaus jaunimo (tiesą sakant, ir mažiau pažangaus senimo) bruožų – šventas noras...

Verslo klasė
2018.04.22
Naujoji prabanga: kai reikia nedaug, bet gerai 1

Jei sklendžiate prabangių daiktų pasaulyje, tikriausiai pastebėjote kelerius pastaruosius metus vis...

Laisvalaikis
2018.04.22
Londono pamokos: gandai apie popieriaus mirtį buvo perdėti

Londono knygų mugėje dalyvavę Lietuvos leidėjai džiaugiasi įkėlę koją į anglakalbių šalių literatūros rinką,...

Laisvalaikis
2018.04.22
Atatürkas: joks turkiškos kasdienybės elementas nėra atsietinas nuo jo vardo Premium

Šiuolaikinės Turkijos Respublikos įkūrėjas Mustafa Kemalis Atatürkas miręs jau 80 metų, tačiau šiandien...

Verslo klasė
2018.04.22
E. Parulskis: B kategorijos piešimas ir plojimai už parkavimą Premium 1

Šiandien, kovo pabaigoje, filmukai su namų augintinių „piešimu“ yra pasiekę piką, bet aš nesu tikras, ar...

Verslo klasė
2018.04.21
Mirė populiarusis Dj Avicii 9

Sulaukęs vos 28-erių mirė populiarusis Dj Avicii, švedas muzikos prodiuseris iš Švedijos Timas Berglingas.

Laisvalaikis
2018.04.20
Priešo teritorijoje. Odė vienam žurnalui Premium 2

Kovo 9-ąją išėjo paskutinis britų muzikos žurnalo NME numeris. Internetas jo neatstos.

Verslo klasė
2018.04.20
LMTA studijų miestelio vizija įgauna konkretumo 1

Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) ir UAB „Paleko Archstudija“ baigė pasirengimo naujojo LMTA...

Laisvalaikis
2018.04.20
Mirė poetas Mykolas Karčiauskas

Balandžio 20 d. mirė Mykolas Karčiauskas – Lietuvos rašytojų sąjungos narys, poetas, prozininkas, vertėjas.

Laisvalaikis
2018.04.20
Brolių dvynių Laurinavičių portretas: apie bendrą kelią, vienodas karjeras ir brolišką užnugarį 1

Brolių dvynių keliai dažnai būna labai panašūs. O Algimantas ir Antanas Laurinavičiai išskirtiniai net...

Laisvalaikis
2018.04.20
Komisija siūlo nukelti Petro Cvirkos paminklą Vilniuje 4

Vilniaus savivaldybės komisija siūlo nukelti sostinės centre stovintį rašytojo Petro Cvirkos paminklą dėl jo...

Laisvalaikis
2018.04.19
Trauktis nebėra kur: paskelbta privataus MO muziejaus atidarymo diena 13

Paskelbta MO muziejaus Vilniuje, kurį projektavo pasauline ar­­chi­tektūros žvaigžde va­di­na­mo architekto...

Laisvalaikis
2018.04.19
Paukštelis ir eilėraščiai apie skausmą ir ilgesį Premium

Adomas rašė eilėraščius. Šiais laikais niekam nereikalingus, anot lietuvių kalbos mokytojos. Bet...

Verslo klasė
2018.04.18
Prancūzijos nacionalinio ordino kavalierė Rasa Starkus: kovosiu už savo šeimą ir savo šalį 7

„Neslėpsiu: mane vynas išmokė istorijos, geografijos, kalbų, tolerancijos, bendrauti su žmonėmis. Per vyną...

Laisvalaikis
2018.04.18
Architekto D. Libeskindo namuose Milane atidaryta vieša paroda 2

Malonus sutapimas prieš Danieliui Libeskindui šią savaitę atvykstant į Vilnių paskelbti MO muziejaus...

Laisvalaikis
2018.04.16
Parodų kuratorius – apie analoginį pasaulį, privatumą, „Facebook“ skandalą 1

Didysis brolis stebi ir kontroliuoja kiekvieną mūsų žingsnį, o kelio atgal nebėra. Taip teigia parodų...

Laisvalaikis
2018.04.15
„Lufthansa“: kaip gervė, pakilusi iš pelenų

Didžiausia Europoje ir ketvirta pasaulyje aviacijos bendrovė „Lufthansa“ jau seniai iš vien oro linijų įmonės...

Verslo klasė
2018.04.15
Karalių miestas Gardinas be vizos

Bevizis režimas su Gardino sritimi turi pritraukti turistų į užsislapsčiusią mūsų kaimynę, tačiau tai gali...

Verslo klasė
2018.04.15
Francis Baconas kovoja su netikromis naujienomis

Britų leidykla „HarperCollins“ junginį „fake news“ (angl. netikros naujienos) paskelbė 2017-ųjų žodžiu.

Verslo klasė
2018.04.14
Kaip auginti mokytojus: degančių noru mokyti – tūkstančiai Premium 1

„Jeigu algos mokytojams bus padidintos trigubai, niekas nepasikeis“, – nustembu, išgirdusi tokius sostinės...

Verslo klasė
2018.04.14

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau