Apie investicijas į bordo vyną

Publikuota: 2018-01-27
Atnaujinta 2018-01-29 12:41
1855 m. Grands Crus Classes asociacijos prezidentas Philippe Casteja (centre) valdo du klasifikuotus Pojako ūkius „Lynch Moussas“ ir „Batailley“. Arūno Starkaus nuotr.
1855 m. Grands Crus Classes asociacijos prezidentas Philippe Casteja (centre) valdo du klasifikuotus Pojako ūkius „Lynch Moussas“ ir „Batailley“. Arūno Starkaus nuotr.
 

Bordo vis dar sudaro svarbiausią pasaulio investicinio vyno dalį. Bordo vynas parduodamas iš anksto (en primeur) – praėjus pusmečiui nuo derliaus nuėmimo. Progos sužinoti, kaip jis atrodo po dvejų metų brandinimo statinėse išpilstytas į butelius, vyno bendruomenė nekantriai laukia. VŽ skaitytojams vieniems pirmųjų pasaulyje – naujausios žinios apie 2015 m. derliaus vyną.

2015-ųjų ir 2014-ųjų derliaus vynų ragauti į Medoką, Soterną ir Gravą straipsnio autorius vyko Grand Cru Classes ir Crus Classes de Graves asociacijų kvietimu.

Bordo kainos auga

Bordo vyno kainos jau dveji metai malonina investuotojus. „Liv-ex Bordeaux 500“ indeksas per tą laiką kilo trečdaliu – nuo 236 iki 316, po 15% per metus. Augančioje rinkoje randasi galimybė labai sėkmingiems pirkiniams. Dažniausiai tai – klasikinių metų vynas, anksčiau gavęs kiek mažesnį įvertinimą, o perragavus išaiškėja, koks jis geras.

Vyno autoritetas James‘as Sucklingas 2017 m. pabaigoje paskelbė 2014-ųjų vertinimus – 99 balus iš šimto surinko „Latour“, „Mouton-Rothschild“, „Ducru – Beaucaillou“, „La Mission Haut Brion“;

98 balus – „Chevalier”, „Lafite Rothschild”,“Cos d’Estournel”. J. Sucklingas mano, kad 2014 m. derliaus vynai tinkamai neįvertinti, nes yra puikios kokybės.

2015 m. derliaus vynai įvertinti keliais balais geriau, tačiau kainos gerokai didesnės: 2015-aisiais „Cheval Blanc“ ir „Ausone“ pakėlė kainą 50% – iki 540 Eur, „Figeac“– iki 102 Eur (+70%), „Lafite Rothschild“ – iki 420 Eur (+45%), „Haut Brion“ – 385 Eur (+60%).

Kainų skirtumas tarp 2014 ir 2015 m. derliaus vynų išlieka ir todėl, kad parduodami 2016 m. derlių vyndariai, pasinaudoję tuo, jog pavasarinės šalnos sumažino 2017-ųjų derliaus dalį, pakėlė kainas 10–15 % ir vėl sėkmingai viską pardavė, neleisdami investuotojams atkreipti dėmesį į pamirštus 2014-uosius.

2014 ir 2015 m. skonių skirtumas

2015-ųjų oras tiko labai gero derliaus vynui pagaminti: ankstyvas ir greitas žydėjimas, lietaus trūkumas liepą vynuoges privertė greitai keisti spalvą, sausa šiluma rugpjūtį ir rugsėjį jas gerai sunokino. Raudonųjų vynų skonyje dominuoja juodosios uogos, juodoji kiniška arbata, gausūs taninai.

2014 m. derlius laikomas klasikiniu. Ruduo Bordo taip pat buvo tobulas: dienos karštos, rytai gaivūs, jokio vėjo. Derlių vyndariai sunokino neskubėdami. Tačiau bėdų būta anksčiau – drėgnais ir šaltais liepą ir rugjūtį vyndariams teko skabyti lapus, skinti per gausias uogas, sėti tarp vynuogių eilių kitas kultūras. Soterne spalį teko pamatyti ir tai, apie ką dabar vyndariai nekalba – drozofila suzukii nuniokotus ‚Semillon‘ vynuogynus. Šios vaisinės muselės platina acto bakterijas. 2014 m. kai kurie vynuogynų plotai iš tolo dvelkė actu, neapsimokėjo jų skinti. Taigi renkantis saldųjį 2014 m. vyną reikia būti atsargiems.

Proga be R. Parkerio

Verta paminėti, kad į 2014 m. derliaus išankstinio ragavimo savaitę neatvyko įtakingiausias pasaulyje vyno žurnalistas Robertas Parkeris. Tuomet Bernard‘as Burtschy, „Le Figaro“ vyno skyriaus redaktorius, džiūgavo, kad pasitaikė istorinė proga sužibėti vynams, sukurtiems ne rinkti aukštus balus dėl galingų taninų, daug alkoholio ir uogienės aromatų, o elegantiškiems, švelniems, geriamiems.

Tiesa, saulėtas ruduo kai kuriems vynams pridėjo papildomus 0,5% alkoholio, lyginant su geriau subalansuotais 2015 m. vynais, o šalta vasara paliko kiek daugėliau rūgšties ir prieskonių, bet ne tyrų vaisių aromatų. Raudonajame 2014 m. vyne neretai labiau juntamos raudonosios uogos, pasitaiko viena kita paprikos dūmo natelė.

Investicinis vynas pagal apeliacijas

Pojakas (Pauillac)

Net trys 1855 m. Premier Grand Cru Classes – „Latour“, „Lafite Rothschild“ ir „Mouton Rothschild“ šią apeliaciją daro labiausiai žinomą iš Medoko komunų. „Lafite“ – dėl Azijos simpatijų vis dar didžiausią apyvartą pasaulio antrinėje rinkoje generuojantys vynas, „Latour“ nuo 2012 m. nebeparduoda vyno en primeur. Šie vynai verti savo statuso ir kainos, tačiau juos ragaudamas neatsistebi, nes vynas nerodo ypatingų didybės ženklų: aromatas uždaras, su nedaug vaisiškumo, daug naujo ąžuolo aromato. Klasę išduoda pojūčiai burnoje – ypatinga koncentracija, niuansais paremtas, itin sudėtingas skonis ir poliruota tekstūra, geras ilgaamžiškumo potencialas.

Pojako vynuogynuose – didžiausi Medoko akmenukai, todėl vynas gaunasi svarus, neretai uogieniškas.

Sėkmingiausi 2014 m. derliaus vynai padaryti „Haut Bages Liberal“, „Pichon Longueville Comtesse de Lalande“, „d‘Armailhac“, „Pichon Longueville Baron“, „Clerc Millon“, „Batailley“ vyninėse.

2015 m. – „Pichon Longueville Baron“, „Batailley“, „Pichon Longueville Comtesse de Lalande“, „Lynch Bages“ vyninėse, atkreipčiau dėmesį į antruosius vynus – „Fleur de Pedesclaux” ir “Echo de Lynch Bages”.

Sen Žiuljenas (Saint Julien)

Sen Žiuljenas pietuose pratęsia Pojaką, tačia čia vyninės daro vyną su mažiau nokumo, svarumo, subtiliau ir su gerai išreikštu žvyriškumu. Du antrojo lygio GCC ūkiai, išsidėstę ant Žirondos šlaito, kaip ir „Latour“ Pojake, yra Sen Žiuljeno lyderiai: visada kiek vaisiškesnis „Leoville Les Casses“ ir labiau struktūriškas „Ducru Beaucaillou“, abu kasmet lygiuojasi į Premier Grand Cru Classé.

Tarp kitų ūkių 2014 m. sėkmingiausi buvo „Lagrange“, „Branaire-Ducru“, „Léoville Poyferré“, „Clos du Marquis“.

2015 m. – „Clos du Marquis“, „Saint-Pierre“.

Aukštutinis Medokas (Haut Medoc)

Šioje bendrinėje apeliacijoje – vos penki klasifikuoti ūkiai. 2015-ieji geriausi buvo „Cantemerle“, „La Lagune“, „Camensac“ ūkiams. 2014 m. geriausią vyną padarė „La Tour Carnet“.

Saint Estephe

Šiauriausia, molingiausia apeliacija, todėl čia vyne ir rūgšties daugiau, ir taninų bei prieskonių. Penki klasifikuoti ūkiai, du iš jų – „Montrose“ ir „Cos d‘Estournel“ – išskirtiniai kasmet. 2015 m. nuimti derlių jiems sutrukdė lietus ir pirmojo vyno padaryta mažiau. „Montrose – vaisiškas, ‚Cos“ – stilingai prieskoniškas. Iš kitų ūkių abiem metais verčiausias pirmasis ir antrasis „Ch?teau Calon Segur“ vynas.

Margo (Margaux)

Po Margo komunos žvyringu paviršiumi – smėlio salos, todėl visų ūkių vynas kvapnus ir gėliškas. 2015 m. „Chateau Palmer“ išleido į rinką vyno už 210 Eur (+30%, palyginti su 2014 m.) ir ši dvigubai didesnė nei kitų antrųjų Grand Cru Classé vynų kaina yra aiškus pareiškimas apie kokybę – marios juodų uogų, juodoji junanio arbata, portą primenantys ypatingo tankumo taninai.

Šalia šio vyno su elegantiškesniais taninais – tik „Ch?teau Margaux“, kurio 2015 m. derliaus paklausą kelia juoda butelio etiketė, skirta Paulo Pontallier‘o, 2016 m. mirusio ilgamečio ūkio vadovo garbei.

„Rauzan-Segla“, „Dauzac“, „Pouget“, „Lascombes“, „Marquis de Terme“, „Brane-Cantenac“ vynai – labai taurūs ir koncentruoti. Puikus antrasis „Gassies de Rauzan-Gassies”. 2014 m. pasisekė „Boyd-Cantenac“, „Rauzan-Gassies“ ūkiams, daugumoje šio derliaus vynų juntamos pikantiškos eukapilpto, baziliko natos.

Pesakas (Pessac Leognan)

Vienintelis regionas, kuriame 16 geriausių ūkių 1959-aisiais išskirti į Crus Classes de Graves sąrašą ne tik su raudonuoju vynu, bet ir su baltuoju vynu. Bordo – 240.000 gyventojų turintis miestas, šeštas pagal dydį Prancūzijoje, tačiau sparčiai plečiasi ir vieną po kito pasiglemžia vynuogynus. Nuo miesto plėtros visų pirma kenčia istorinis Pesakas – XIV a. pradžioje jame vynuogynus turėjo popiežius Klemensas V. Iki Liuksemburgo princui Robertui priklausančių „Haut Brion“ ir „La Mission Haut Brion“ vynuogynų visą kelią važiuoji per miestą.

2014 m. derliaus raudonasis „La Mission Haut Brion“ koncentracija ir ekspresija lenkia „Haut Brion”, tačiau 2015 m. derliaus vynas „atsiima“ savo ypatinga galybe. Praktiškai tobulas vynas. Baltieji abiem metais labai sėkmingi: atrodo, kad tokia galinga koncentracija tiesiog negali egzistuoti. 2014-ieji prieskoniški, dūmiški, su neprinokusiais kaulavaisiais. 2015 m. – naujų ąžuolo statinių dūmą lydi platesnis aromatų spektras – nuo tropinių vaisių iki žalių alyvuogių, citrusinių, šviežiai pjautos žolės.

Antrasis „La Clarte Haut Brion“ – taip pat įspūdingas.

Kiti rekomenduotini 2014 m. baltieji – „Smith Haut Lafitte“, „Latour Martillac“ ir „Bouscaut“.

2015 m. baltieji – „Fieuzal“, „Smith Haut-Lafitte“, „Couhins-Lurton“, „Latour-Martillac“.

2015 m. raudonieji – „Pape Clement“, „Couhins“, „Malartic-Lagraviere“, „Fieuzal“, „Smith Haut-Lafitte“. Ypač sėkmingas antrasis „L‘Esprit de Domaine de Chavalier Rouge“.

Soternas ir Barsakas (Sauternes ir Barsac“

Saldūs baltieji Soterno ir Barsako vynai, klasifikuoti 1855 m., daromi iš kekerinio puvinio apniktų sudžiūvusių vynuogių, kuriose cukrus pasiekė maksimalią koncentraciją, o aromatą papildė medaus, vaistinių žolelių tinktūros, džiovintų abrikosų ir persikų natos. „D‘Yquem“ – garsiausias saldaus vyno gamintojas pasaulyje. Šio ūkio 2014 m. derliaus vyne daugiau prieskonių, džiovintų vaisių, 2015 m. – persikai, ananasai, baltasis medus.

Kiti sėkmingi ūkiai 2014 m. – „Climens“, „Lamothe Guignard“, „Suduiraut“, „Filhot“.

2015 m. – „Lamothe Guignard“, „Rayne Vigneau“, „Climens“, „Coutet“, „Suduiraut“, „Doisy Daene“, „Doisy Vedrines“.

Rinkos dinamika

Bordo vyno rinkos dinamika 2018 m. priklausys nuo pačių Bordo vyndarių. Jeigu jie, prisidengdami mažesniu derliumi (nors į Žironos įlanką besileidžiančios „St. Julien“, „Pauillac“, „St. Estephe“ apeliacijos nuo šalnos praktiškai nenukentėjo), kainų nenuleis, rinka gali prarasti susidomėjimą Bordo.

Peeras Pfeifferis, Bordo vynų pirklio „Borie Monou“ eksporto vadovas, sako, kad šiemet pirkliai visomis išgalėmis ragina vynines būti realistėmis ir kiek prastesnį 2017 m. derlių paleisti į rinką atitinkamomis kainomis. Tikėkime jų išmintimi.

FOTOGALERIJA Apie investicijas į Bordo vyną (9 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Popiežius Baltijos šalyse žada pagerbti laisvės aukas ir siekti įkvėpti vilties

Popiežius Pranciškus sako, kad per vizitą Baltijos šalyse jis pagerbs laisvės aukas, ir sieks įkvėpti...

Laisvalaikis
2018.09.20
Vienas garsiausių Katalikų bažnyčios paveikslų saugomas Vilniuje

Į oficialius popiežiaus Pranciškaus, šį šeštadienį atvykstančio į Lietuvą, maršrutus Dievo gailestingumo...

Laisvalaikis
2018.09.20
Seniausiam pasaulyje piešiniui – 73.000 metų 1

Archeologai skelbia Pietų Afrikoje suradę seniausią pasaulyje meno kūrinį. Manoma, kad tai, kas panašu į mūsų...

Laisvalaikis
2018.09.19
Atradimai „Prospekto“ galerijoje

Kada paskutinį kartą buvote užsukę į gyvūnų iškamšų dirbtuvę, sandariame maišelyje nešini kokiu medžioklės...

Laisvalaikis
2018.09.19
Sigitas Tamkevičius: popiežiaus maršrute – ir buvęs KGB kalėjimas

1983 metais ilgus mėnesius tardomas KGB kalėjime Vilniaus centre tuometinis Kybartų klebonas Sigitas...

Laisvalaikis
2018.09.19
Laukiant popiežiaus, Vilniaus senamiestyje ir prieigose uždrausta statyti automobilius 8

Laukiant savaitgalį į Lietuvą atvykstančio popiežiaus Pranciškaus, visame Vilniaus senamiestyje ir dalyje jo...

Transportas
2018.09.19
Tyrimas rodo: kasdienė aspirino dozė naudos neduoda 2

Sveikata nesiskundžiantys vyresnio amžiaus žmonės neturėtų jos „gerinti“, kasdien išgerdami dozę aspirino,...

Laisvalaikis
2018.09.18
Pirmuoju „SpaceX“ kosmoso turistu taps milijardierius iš Japonijos

Milijardierius iš Japonijos Yusaku Maezawa (g. 1975 m.), taps pirmuoju bendrovės „Space Exploration...

Laisvalaikis
2018.09.18
Geriausi anglų kalbos kursai pradedantiesiems per vieną mėnesį Rėmėjo turinys

Dorota Dovda parašė knygas „Kova su Kalba “, „Mąstymo Metodika“ , „Mokymosi Strategijos“ Tai pirmos trys jos...

Vadyba
2018.09.18
Italijoje aptiktas aukso monetų lobis

Šiaurės Italijos Komo mieste, buvusio „Cressoni“ teatro rūsyje, archeologai patiko daugiau kaip 300 aukso...

Laisvalaikis
2018.09.17
2017-ieji žmonijai buvo rekordiškai sunkūs 1

2017 metai žmonijai buvo patys blogiausi per pastarąjį dešimtmetį. Taip teigia agentūra „Gallup“, atlikusi...

Laisvalaikis
2018.09.17
Mirė aktorė Nijolė Gelžinytė

Eidama 81-uosius Vilniuje mirė teatro ir kino aktorė Nijolė Gelžinytė (1938–2018).

Laisvalaikis
2018.09.17
Taifūno Filipinuose aukų skaičius pasiekė 28

Per Filiponus šeštadienį nusiaubusį taifūną „Mangkhut“ žuvo ne mažiau, kaip 28 žmonės, sekmadienį pranešė...

Laisvalaikis
2018.09.16
Skrudžo Makdako paieškos 2

Genialus šantažuotojas, žaidžiantis katę ir pelę su Vokietijos policija. Tikriausiai jis viską žino apie...

Laisvalaikis
2018.09.16
Saudo Arabijos sosto įpėdinis žengia Petro I pėdomis Premium 3

2018 m. birželio 21-ąją sukako lygiai metai, kai Mohammadas bin Salmanas, dar žinomas MBS trumpiniu, buvo...

Verslo klasė
2018.09.15
Turkijoje brangsta bilietai į Pamukalę ir kitus turistinius objektus

Nuo spalio 1 d. Turkijos grožybes norintiems apžiūrėti turistams teks plačiau atverti pinigines: bilietai į...

Iliustruotoji istorija: Drugelis gali sukelti tornadą

Prieš 50 metų niekam nežinomas meteorologas Edwardas Lorenzas (1917– 2008 m.) paneigė senas gamtos mokslų...

Laisvalaikis
2018.09.15
Vilniuje atidaryta Sigito Gedos vardo alėja 1

Penktadienį Vilniaus Justiniškių mikrorajone (Taikos g.) iškilmingai atidaryta Nacionalinės kultūros ir meno...

Laisvalaikis
2018.09.14
Nereali realybė: mecenatas už milijoną 4

Pagaliau priimtas ir nuo rugsėjo 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos mecenavimo įstatymas palengvėjimo...

Laisvalaikis
2018.09.14
Rasos Vogelius verslo pamokos: apie bakterijas, danus ir lietuvių kuklumą 2

Rasa Vogelius, probiotikus agroverslui gaminančios danų kapitalo UAB „Bioapplications“ vadovė ir steigėja,...

Laisvalaikis
2018.09.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau