Apie investicijas į bordo vyną

Publikuota: 2018-01-27
Atnaujinta 2018-01-29 12:41
1855 m. Grands Crus Classes asociacijos prezidentas Philippe Casteja (centre) valdo du klasifikuotus Pojako ūkius „Lynch Moussas“ ir „Batailley“. Arūno Starkaus nuotr.
1855 m. Grands Crus Classes asociacijos prezidentas Philippe Casteja (centre) valdo du klasifikuotus Pojako ūkius „Lynch Moussas“ ir „Batailley“. Arūno Starkaus nuotr.
 

Bordo vis dar sudaro svarbiausią pasaulio investicinio vyno dalį. Bordo vynas parduodamas iš anksto (en primeur) – praėjus pusmečiui nuo derliaus nuėmimo. Progos sužinoti, kaip jis atrodo po dvejų metų brandinimo statinėse išpilstytas į butelius, vyno bendruomenė nekantriai laukia. VŽ skaitytojams vieniems pirmųjų pasaulyje – naujausios žinios apie 2015 m. derliaus vyną.

2015-ųjų ir 2014-ųjų derliaus vynų ragauti į Medoką, Soterną ir Gravą straipsnio autorius vyko Grand Cru Classes ir Crus Classes de Graves asociacijų kvietimu.

Bordo kainos auga

Bordo vyno kainos jau dveji metai malonina investuotojus. „Liv-ex Bordeaux 500“ indeksas per tą laiką kilo trečdaliu – nuo 236 iki 316, po 15% per metus. Augančioje rinkoje randasi galimybė labai sėkmingiems pirkiniams. Dažniausiai tai – klasikinių metų vynas, anksčiau gavęs kiek mažesnį įvertinimą, o perragavus išaiškėja, koks jis geras.

Vyno autoritetas James‘as Sucklingas 2017 m. pabaigoje paskelbė 2014-ųjų vertinimus – 99 balus iš šimto surinko „Latour“, „Mouton-Rothschild“, „Ducru – Beaucaillou“, „La Mission Haut Brion“;

98 balus – „Chevalier”, „Lafite Rothschild”,“Cos d’Estournel”. J. Sucklingas mano, kad 2014 m. derliaus vynai tinkamai neįvertinti, nes yra puikios kokybės.

2015 m. derliaus vynai įvertinti keliais balais geriau, tačiau kainos gerokai didesnės: 2015-aisiais „Cheval Blanc“ ir „Ausone“ pakėlė kainą 50% – iki 540 Eur, „Figeac“– iki 102 Eur (+70%), „Lafite Rothschild“ – iki 420 Eur (+45%), „Haut Brion“ – 385 Eur (+60%).

Kainų skirtumas tarp 2014 ir 2015 m. derliaus vynų išlieka ir todėl, kad parduodami 2016 m. derlių vyndariai, pasinaudoję tuo, jog pavasarinės šalnos sumažino 2017-ųjų derliaus dalį, pakėlė kainas 10–15 % ir vėl sėkmingai viską pardavė, neleisdami investuotojams atkreipti dėmesį į pamirštus 2014-uosius.

2014 ir 2015 m. skonių skirtumas

2015-ųjų oras tiko labai gero derliaus vynui pagaminti: ankstyvas ir greitas žydėjimas, lietaus trūkumas liepą vynuoges privertė greitai keisti spalvą, sausa šiluma rugpjūtį ir rugsėjį jas gerai sunokino. Raudonųjų vynų skonyje dominuoja juodosios uogos, juodoji kiniška arbata, gausūs taninai.

2014 m. derlius laikomas klasikiniu. Ruduo Bordo taip pat buvo tobulas: dienos karštos, rytai gaivūs, jokio vėjo. Derlių vyndariai sunokino neskubėdami. Tačiau bėdų būta anksčiau – drėgnais ir šaltais liepą ir rugjūtį vyndariams teko skabyti lapus, skinti per gausias uogas, sėti tarp vynuogių eilių kitas kultūras. Soterne spalį teko pamatyti ir tai, apie ką dabar vyndariai nekalba – drozofila suzukii nuniokotus ‚Semillon‘ vynuogynus. Šios vaisinės muselės platina acto bakterijas. 2014 m. kai kurie vynuogynų plotai iš tolo dvelkė actu, neapsimokėjo jų skinti. Taigi renkantis saldųjį 2014 m. vyną reikia būti atsargiems.

Proga be R. Parkerio

Verta paminėti, kad į 2014 m. derliaus išankstinio ragavimo savaitę neatvyko įtakingiausias pasaulyje vyno žurnalistas Robertas Parkeris. Tuomet Bernard‘as Burtschy, „Le Figaro“ vyno skyriaus redaktorius, džiūgavo, kad pasitaikė istorinė proga sužibėti vynams, sukurtiems ne rinkti aukštus balus dėl galingų taninų, daug alkoholio ir uogienės aromatų, o elegantiškiems, švelniems, geriamiems.

Tiesa, saulėtas ruduo kai kuriems vynams pridėjo papildomus 0,5% alkoholio, lyginant su geriau subalansuotais 2015 m. vynais, o šalta vasara paliko kiek daugėliau rūgšties ir prieskonių, bet ne tyrų vaisių aromatų. Raudonajame 2014 m. vyne neretai labiau juntamos raudonosios uogos, pasitaiko viena kita paprikos dūmo natelė.

Investicinis vynas pagal apeliacijas

Pojakas (Pauillac)

Net trys 1855 m. Premier Grand Cru Classes – „Latour“, „Lafite Rothschild“ ir „Mouton Rothschild“ šią apeliaciją daro labiausiai žinomą iš Medoko komunų. „Lafite“ – dėl Azijos simpatijų vis dar didžiausią apyvartą pasaulio antrinėje rinkoje generuojantys vynas, „Latour“ nuo 2012 m. nebeparduoda vyno en primeur. Šie vynai verti savo statuso ir kainos, tačiau juos ragaudamas neatsistebi, nes vynas nerodo ypatingų didybės ženklų: aromatas uždaras, su nedaug vaisiškumo, daug naujo ąžuolo aromato. Klasę išduoda pojūčiai burnoje – ypatinga koncentracija, niuansais paremtas, itin sudėtingas skonis ir poliruota tekstūra, geras ilgaamžiškumo potencialas.

Pojako vynuogynuose – didžiausi Medoko akmenukai, todėl vynas gaunasi svarus, neretai uogieniškas.

Sėkmingiausi 2014 m. derliaus vynai padaryti „Haut Bages Liberal“, „Pichon Longueville Comtesse de Lalande“, „d‘Armailhac“, „Pichon Longueville Baron“, „Clerc Millon“, „Batailley“ vyninėse.

2015 m. – „Pichon Longueville Baron“, „Batailley“, „Pichon Longueville Comtesse de Lalande“, „Lynch Bages“ vyninėse, atkreipčiau dėmesį į antruosius vynus – „Fleur de Pedesclaux” ir “Echo de Lynch Bages”.

Sen Žiuljenas (Saint Julien)

Sen Žiuljenas pietuose pratęsia Pojaką, tačia čia vyninės daro vyną su mažiau nokumo, svarumo, subtiliau ir su gerai išreikštu žvyriškumu. Du antrojo lygio GCC ūkiai, išsidėstę ant Žirondos šlaito, kaip ir „Latour“ Pojake, yra Sen Žiuljeno lyderiai: visada kiek vaisiškesnis „Leoville Les Casses“ ir labiau struktūriškas „Ducru Beaucaillou“, abu kasmet lygiuojasi į Premier Grand Cru Classé.

Tarp kitų ūkių 2014 m. sėkmingiausi buvo „Lagrange“, „Branaire-Ducru“, „Léoville Poyferré“, „Clos du Marquis“.

2015 m. – „Clos du Marquis“, „Saint-Pierre“.

Aukštutinis Medokas (Haut Medoc)

Šioje bendrinėje apeliacijoje – vos penki klasifikuoti ūkiai. 2015-ieji geriausi buvo „Cantemerle“, „La Lagune“, „Camensac“ ūkiams. 2014 m. geriausią vyną padarė „La Tour Carnet“.

Saint Estephe

Šiauriausia, molingiausia apeliacija, todėl čia vyne ir rūgšties daugiau, ir taninų bei prieskonių. Penki klasifikuoti ūkiai, du iš jų – „Montrose“ ir „Cos d‘Estournel“ – išskirtiniai kasmet. 2015 m. nuimti derlių jiems sutrukdė lietus ir pirmojo vyno padaryta mažiau. „Montrose – vaisiškas, ‚Cos“ – stilingai prieskoniškas. Iš kitų ūkių abiem metais verčiausias pirmasis ir antrasis „Ch?teau Calon Segur“ vynas.

Margo (Margaux)

Po Margo komunos žvyringu paviršiumi – smėlio salos, todėl visų ūkių vynas kvapnus ir gėliškas. 2015 m. „Chateau Palmer“ išleido į rinką vyno už 210 Eur (+30%, palyginti su 2014 m.) ir ši dvigubai didesnė nei kitų antrųjų Grand Cru Classé vynų kaina yra aiškus pareiškimas apie kokybę – marios juodų uogų, juodoji junanio arbata, portą primenantys ypatingo tankumo taninai.

Šalia šio vyno su elegantiškesniais taninais – tik „Ch?teau Margaux“, kurio 2015 m. derliaus paklausą kelia juoda butelio etiketė, skirta Paulo Pontallier‘o, 2016 m. mirusio ilgamečio ūkio vadovo garbei.

„Rauzan-Segla“, „Dauzac“, „Pouget“, „Lascombes“, „Marquis de Terme“, „Brane-Cantenac“ vynai – labai taurūs ir koncentruoti. Puikus antrasis „Gassies de Rauzan-Gassies”. 2014 m. pasisekė „Boyd-Cantenac“, „Rauzan-Gassies“ ūkiams, daugumoje šio derliaus vynų juntamos pikantiškos eukapilpto, baziliko natos.

Pesakas (Pessac Leognan)

Vienintelis regionas, kuriame 16 geriausių ūkių 1959-aisiais išskirti į Crus Classes de Graves sąrašą ne tik su raudonuoju vynu, bet ir su baltuoju vynu. Bordo – 240.000 gyventojų turintis miestas, šeštas pagal dydį Prancūzijoje, tačiau sparčiai plečiasi ir vieną po kito pasiglemžia vynuogynus. Nuo miesto plėtros visų pirma kenčia istorinis Pesakas – XIV a. pradžioje jame vynuogynus turėjo popiežius Klemensas V. Iki Liuksemburgo princui Robertui priklausančių „Haut Brion“ ir „La Mission Haut Brion“ vynuogynų visą kelią važiuoji per miestą.

2014 m. derliaus raudonasis „La Mission Haut Brion“ koncentracija ir ekspresija lenkia „Haut Brion”, tačiau 2015 m. derliaus vynas „atsiima“ savo ypatinga galybe. Praktiškai tobulas vynas. Baltieji abiem metais labai sėkmingi: atrodo, kad tokia galinga koncentracija tiesiog negali egzistuoti. 2014-ieji prieskoniški, dūmiški, su neprinokusiais kaulavaisiais. 2015 m. – naujų ąžuolo statinių dūmą lydi platesnis aromatų spektras – nuo tropinių vaisių iki žalių alyvuogių, citrusinių, šviežiai pjautos žolės.

Antrasis „La Clarte Haut Brion“ – taip pat įspūdingas.

Kiti rekomenduotini 2014 m. baltieji – „Smith Haut Lafitte“, „Latour Martillac“ ir „Bouscaut“.

2015 m. baltieji – „Fieuzal“, „Smith Haut-Lafitte“, „Couhins-Lurton“, „Latour-Martillac“.

2015 m. raudonieji – „Pape Clement“, „Couhins“, „Malartic-Lagraviere“, „Fieuzal“, „Smith Haut-Lafitte“. Ypač sėkmingas antrasis „L‘Esprit de Domaine de Chavalier Rouge“.

Soternas ir Barsakas (Sauternes ir Barsac“

Saldūs baltieji Soterno ir Barsako vynai, klasifikuoti 1855 m., daromi iš kekerinio puvinio apniktų sudžiūvusių vynuogių, kuriose cukrus pasiekė maksimalią koncentraciją, o aromatą papildė medaus, vaistinių žolelių tinktūros, džiovintų abrikosų ir persikų natos. „D‘Yquem“ – garsiausias saldaus vyno gamintojas pasaulyje. Šio ūkio 2014 m. derliaus vyne daugiau prieskonių, džiovintų vaisių, 2015 m. – persikai, ananasai, baltasis medus.

Kiti sėkmingi ūkiai 2014 m. – „Climens“, „Lamothe Guignard“, „Suduiraut“, „Filhot“.

2015 m. – „Lamothe Guignard“, „Rayne Vigneau“, „Climens“, „Coutet“, „Suduiraut“, „Doisy Daene“, „Doisy Vedrines“.

Rinkos dinamika

Bordo vyno rinkos dinamika 2018 m. priklausys nuo pačių Bordo vyndarių. Jeigu jie, prisidengdami mažesniu derliumi (nors į Žironos įlanką besileidžiančios „St. Julien“, „Pauillac“, „St. Estephe“ apeliacijos nuo šalnos praktiškai nenukentėjo), kainų nenuleis, rinka gali prarasti susidomėjimą Bordo.

Peeras Pfeifferis, Bordo vynų pirklio „Borie Monou“ eksporto vadovas, sako, kad šiemet pirkliai visomis išgalėmis ragina vynines būti realistėmis ir kiek prastesnį 2017 m. derlių paleisti į rinką atitinkamomis kainomis. Tikėkime jų išmintimi.

FOTOGALERIJA Apie investicijas į Bordo vyną (9 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rudy Giuliani – nuo gerbiamo Niujorko mero iki Trumpo klouno 10

Donaldo Trumpo advokatas Rudy Giuliani pastaruoju metu nenustoja varstyti teismo salės durų. Jis ne tik...

Laisvalaikis
2018.11.12
Kolekcijos. Logiški Jolantos Kyzikaitės atsitiktinumai 2

„Lewben Art Foundation“ projekte „Savas kambarys“, atidžiau įsižiūrinčiame į moterų dailininkių kūrybą, –...

Laisvalaikis
2018.11.12
Skandalingoji sostinės reklama taikosi į Kanų „liūtą“: kampanijos sėkmė skaičiais Premium 13

Šios vasaros pabaigoje užsienio rinkose akį traukusi ir skirtingų vertinimų sulaukusi reklamos kampanija...

Rinkodara
2018.11.12
XXI amžiaus rykštė: bakterijos pergudrauja antibiotikus

Antibiotikams atsparios bakterijos kasmet pražudo 33.000 europiečių. Ligų prevencijos ekspertai skelbia, kad...

Laisvalaikis
2018.11.11
Tadas Ivanauskas – pasirinkęs dirbti Lietuvai 2

Legendiniu vadinamo akademiko Tado Ivanausko (1882–1970 m.) reikšmingų darbų Lietuvai sąrašas nepaprastai...

Laisvalaikis
2018.11.11
Vidurio ir Rytų Europos regione laurai – Slovėnijai ir Estijai 3

Lenkijos šalies prekės ženklas yra vertingiausias tarp Centrinės ir Rytų Europos valstybių, Slovėnijos –...

Rinkodara
2018.11.11
Kodėl mums nerūpi Pirmasis pasaulinis karas 4

Šiomis dienomis pasaulis mini 100 metų sukaktį nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos. Lietuva mini tyliai,...

Laisvalaikis
2018.11.11
Jūsų namai toli nuo namų (III) Premium

(Tęsinys. Pradžia – „Verslo klasė“ 2018 m. Nr. 9)

Verslo klasė
2018.11.10
Popiežius patvirtino M. Giedraitį palaimintuoju

XVI a. pradėtas baltųjų augustinų ordino pasauliečio Mykolo Giedraičio beatifikacijos procesas daugiau nei po...

Laisvalaikis
2018.11.09
Kristina Dryža – futurologė, kuriai ateitis neegzistuoja

Australijos lietuvę Kristiną Dryžą vadina viena įtakingiausių pasaulio futurologių, tačiau ji sako, kad...

Laisvalaikis
2018.11.09
Lietuvos šalies ženklo vertę augino skandalingoji reklama ir popiežiaus vizitas Premium 1

Lietuvos šalies prekės ženklo vertė per 2018 m. fiksuoja nemenką šuolį – 25%. Vertingiausių pasaulio...

Rinkodara
2018.11.09
„Vilniaus lapai“ pristato Lietuvos ir pasaulio literatūros žvaigždes

Lapkričio 8 d. Vilniuje, geležinkelio stoties perone veikiančiame bare „Peronas“, „apšildomuoju“ renginiu...

Laisvalaikis
2018.11.08
Lietuvos kūrėjai džiaugiasi pergale prieš interneto vagis 5

Seimas priėmė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis siekiama numatyti naujas teisių...

Rinkodara
2018.11.08
Mirė aktorius Arūnas Storpirštis 4

Lapkričio 6 d., antradienį, po ligos mirė teatro ir kino aktorius Arūnas Storpirštis. Kaip praneša naujienų...

Laisvalaikis
2018.11.07
Kino teatrus pasieks prieš 46 m. sukurtas filmas apie A. Franklin

Dainininkės Arethos Franklin gerbėjai pagaliau turės progą pamatyti prieš 46 m. sukurtą filmą apie soulo...

Laisvalaikis
2018.11.06
Kaip „Ogmios miestas“ populiarų miestą mieste sukūrė Rėmėjo turinys 6

Daugiau kaip 150 žinomų prekių ženklų ir prekybos įmonių, kavinių bei restoranų, gourmet tipo parduotuvės,...

Muzika: garsai iš atvirkščio pasaulio Premium

Laiškas nuo balčiausio žmogaus Bruklino „Afropunk“ festivalyje.

Verslo klasė
2018.11.05
Londonas mini I-ojo pasaulinio karo pabaigos šimtmetį

Sekmadienio vakarą prie Londono Tauerio sužibo 10.000 žibintų, pagerbiančių karius ir civilius, kurie žuvo...

Laisvalaikis
2018.11.05
Kultūros ministrės komandoje – naujas patarėjas

Kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson patarėjų komandą papildė doc. dr. Juozapas Blažiūnas. Jis...

Laisvalaikis
2018.11.05
Daugiausiai iš turizmo uždirbantys pasaulio miestai 2

Pasaulinė kelionių ir turizmo taryba (World Travel & Tourism Council, WTTC) sudarė sąrašą pasaulio miestų,...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau