Virtualios valiutos – lyg sviestas, kurio ant svetimos riekės neužtepsi

Publikuota: 2018-01-18
Donatas Kapitanovas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Donatas Kapitanovas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Profesinių paslaugų bendrovės EY vyresnysis mokesčių darbo grupės vadovas

Augantis atsiskaitymų virtualiomis valiutomis skaičius ir pirminių kriptovaliutų siūlymų (ICO) banga liudija ryškius pokyčius. Kartu šie dinamiški procesai kelia iššūkių finansų sektoriaus reguliatoriui ir mokesčių administratoriui, nuo kurių sprendimų priklauso, kiek valstybė ir verslas taps atviri permainoms. Kol kas Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) rodomi ženklai neatrodo kaip švyturiai, padedantys atrasti kelią į Lietuvą verslui, kuriam virtualios valiutos – tarsi vėjas burėms. VMI pozicijoje įžvelgti lankstumo ir atvirumo ženklus – sunku.

Akivaizdu, kad ilgiau negu metus veikiantis naujas VMI Verslo elektroninėje erdvėje ir elektroninėmis priemonėmis kontrolės skyrius jau turėjo pakankamai progų praktiškai susipažinti ir su virtualiųjų valiutų pasaulio reiškiniais. VMI pateikiami atvejai rodo, kad kriptovaliutomis lietuviai aktyviai domisi ne vienerius metus. Todėl VMI specialistų pastangos gyventojams suteikti daugiau žinių, paaiškinti ir patarti – išties sveikintinos.

Vis dėlto vertinant mokestines prievoles, dar trūksta atsakymų į ne vieną klausimą, susijusį su virtualiųjų valiutų kasimu, pirkimu ir pardavimu.

Po VMI parengto ir visuomenei pristatytokomentaro projekto peršasi išvada, kad virtualioji valiuta yra prilyginta nematerialiam turtui ir pagal apibrėžimą tampa virtualiu daiktu, kurį, kaip ir bet kokį kitą objektą, galima pasigaminti, pirkti ar parduoti. Nors virtualiųjų valiutų rinkos dalyviai susitarė bitkoiną, eterį ar dašą laikyti valiuta, tačiau finansų rinkų reguliuotojai ir mokesčių administratoriai tokių susitarimų nepripažįsta. Pastariesiems virtualios valiutos yra tarsi virtualūs kiaušiniai, riešutai ar sviestas, kurį gaminant ir kaupiant namuose mokestinių prievolių nekyla.

Tačiau asmenys, virtualiąja valiuta pradėję prekiauti ar atsiskaitinėti, turėtų įsidėmėti, nes jie patenka į mokestinių prievolių teritoriją, kur taikomos iš pažiūros paprastos turto vienetų mainų taisyklės: pardavėjas apmokestina pelną iš turto pardavimo, o pirkėjas apskaičiuoja ir atitinkamai apmokestina iš valiutos pardavimo apskaičiuotą pelną.

VMI nurodo, kad visi sandoriai vykdomi virtualiąja valiuta registruojami naudojant eurą. Užtat virtualiųjų valiutų oficialaus kurso nerasime niekur – jo tiesiog nėra. Virtualios valiutos kainą tenka nustatyti remiantis neoficialia keityklų statistika. Šiose virtualiose keityklose nesunku patikrinti bitkoino ar eterio kursą, tačiau žetonai (angl. tokens), kurie nėra tokie likvidūs ar net nėra susiformavusi jų rinka, šiuo atveju bus tikrai rimtas galvosūkis.

Dabar įsivaizduokite, kad prieš kelerius metus įsigijote virtualios valiutos, kurios vertė šiandien daro stiprų įspūdį. Jaučiatės tarsi laimėję loterijoje. Todėl norite pasidalinti sėkme ir kam nors skirti paramą vertingaisiais žetonais. Šioje situacijoje VMI jums iškart parodo „Stop“ ženklą.

Savo komentare VMI siekia įtvirtinti poziciją, kad paramos teikimas virtualia valiuta negali būti prilyginamas įprastam paramos teikimui. Paramą galite teikti pinigais, drabužiais, sviestu ar pieštukais, o, pavyzdžiui, bitkoinais – ne. Mat parama virtualia valiuta bus prilyginama neleidžiamiems atsiskaitymams. Kodėl? Galbūt todėl, kad draudimų kelias visada yra trumpesnis ir paprastesnis. O VMI net nepagrindžia savo pozicijos teisės aktų nuostatomis. Argumentais tampa bendro pobūdžio pastabos, kad šioje srityje per daug neapibrėžtumo ir vertės svyravimų, nestabilumo. Apskritai, teiginys, kad „virtualios valiutos kursas priklauso nuo paklausos ir pasiūlos bei kitų tradicinėms valiutoms nebūdingų veiksnių“, gali sukelti šypseną – juk, pavyzdžiui, sviesto kaina per metus taip pat smarkiai kito, tačiau dėl to sviesto, kaip ir kitų daiktų, dovanojimas paramos būdu nebuvo ribojamas.

Apdairiai savo planus turėtų vertinti ir asmenys, kurie Lietuvoje norėtų už virtualią valiutą apsipirkti ar atsiskaityti už paslaugas. Visų pirma, lietuviams teks išsiaiškinti, kokia buvo apsipirkimo vertė ne virtualia valiuta, o eurais. Atsiskaitymas už prekes ir paslaugas virtualia valiuta yra traktuojamas kaip virtualios valiutos pardavimas ir tuo pat metu daikto ar paslaugos pirkimas. Tad, pavyzdžiui, prieš penkerius metus virtualios valiutos įsigijęs asmuo, kuris šiandien Vilniuje nusprendė ja atsiskaityti už odontologo, barzdaskučio ar kirpėjo paslaugas (o tai yra įmanoma), turėtų žinoti, kiek per šiuos penkerius metus pakito virtualios valiutos vieneto vertė, nes pagal tai apmokestinamas gautas skirtumas – pelnas.

O jeigu šypsenos, barzdos ar šukuosenos nelaikote dėmesio verta investicija, už kurią derėtų atsiskaityti virtualia valiuta? Ką daryti, jeigu jus labiau domina „fintech“ startuoliai ir jų planuojami ICO?

Tokiu atveju verta atkreipti dėmesį, kad VMI išskiria tris žetonų rūšis: pirma, žetonus, kurie laikytini vertybiniais popieriais, antra, žetonai, kurie prilyginami išankstiniams apmokėjimams, trečia, žetonai, neturintys požymių, būdingų anksčiau įvardintiems žetonams.

Iš pateikto žetonų rūšių aprašymo tampa aišku, kad VMI pozicija prieštarauja pamatiniams ICO principams. Pagal dabar galiojančią tvarką, jeigu žetonų išleidimą verslas nori prilyginti vertybinių popierių išleidimui ir atitinkamai apmokestinti, tai, VMI požiūriu, išleistiems žetonams turi būti taikomas Vertybinių popierių įstatymas ir Finansinių priemonių rinkų įstatymas. Jokios kitos alternatyvos nėra: jeigu įmonė siekia ICO neapmokestinti, ji turi rinktis pilną IPO – išpildyti centrinio banko reikalavimus.

Iš to galima daryti išvadą, kad ICO atveju, jeigu žetonų neįmanoma prilyginti išankstiniams apmokėjimams, tai tokie žetonai laikomi neturinčiais atitinkamų požymių – prilyginami trečiajai iš išvardintų rūšių, tad ICO išleidimas iš karto apmokestinamas. Perspektyva, kad per ICO surinkti pinigai iš karto bus apmokestinti ir 15 procentų teks atiduoti valstybei, gali gerokai prigesinti Lietuvos, kaip atviros „fintech“ startuolių kalvės, ugnį.

Be to, nereikėtų pamiršti, kad Lietuvos biudžeto rankos gali siekti ir lietuvių „fintech“ kitose valstybėse įvykdytus ICO. Juk Lietuvoje galioja vadinamosios CFC taisyklės, pagal kurias ICO pajamos kitose valstybėse gali būti apmokestinamos Lietuvoje.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Investuotojams netrūksta idėjų, dėl ko nerimauti Premium

Pasyvioje pirmadienio prekyboje Baltijos biržose išsiskyrė „Talllink“ akcijos, naujienų turėjo Šiaulių...

Rinkos
2018.09.24
Finansų ministerija vidaus rinkoje pasiskolino 35 mln. Eur

„Nasdaq“ Vilniaus biržoje pirmadienį įvykusiame penkerių metų trukmės Vyriausybės vertybinių popierių (VVP)...

Rinkos
2018.09.24
Į Kopenhagos biržą ateina marihuanos gamintoja

Danijos „StenoCare“ spalį planuoja platinti akcijas Kopenhagos biržoje – pirmoji Europoje kanapių produktų...

Pramonė
2018.09.24
„Apollona“ nubausta už neteisėtas paskolų dalybas

Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnyba bendrovei „Apollona“ skyrė 40.000 Eur baudą už tai, kad ji neteisėtai...

Statyba ir NT
2018.09.24
„Danske Bank” skandalas raibuliuoja toliau 3

„Danske Bank” vadovams išpažinus nuodėmes, pinigų plovimo skandalas neblėsta – daugėja banko galimai...

Rinkos
2018.09.24
Į Lietuvą ketina žengti Lenkijos „fintech“ bankas 4

Į Lietuvą ketina žengti Lenkijos skaitmeninis bankas, kuriam vadovauja buvę vieno didžiausių Lenkijos...

Finansai
2018.09.24
Asian Stocks Slip With U.S. Futures on Trade Woes: Markets Wrap

Stocks in Hong Kong fell with U.S. equity futures and the Australian dollar after China called off planned...

Rinkos
2018.09.24
„Nasdaq“: kapitalo rinkų ateitis – dirbtinis intelektas ir blokų grandinės Premium

Į VŽ technologijų sektoriaus lyderių dešimtuką patekęs „Nasdaq“ Technologijų ir verslo kompetencijų centras...

Technologijos
2018.09.24
Lietuvos gyventojai taupo, bet sudarinėti ilgalaikius planus pritingi 5

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų planuoja ir savo pajamas ir išlaidas, tačiau savo ir šeimos finansinius...

Rinkos
2018.09.23
„Comcast“ už „Sky“ pasiūlė 34 mlrd. Eur – daugiau nei Murdochas 2

JAV kabelinės televizijos gigantė „Comcast“ šeštadienį nurungė Ruperto Murdocho „Twenty-First Century Fox“...

Rinkodara
2018.09.23
Iš „Teslos“ toliau bėga vadovai 14

Penktadienį pasklido žinia, kad dar vienas JAV elektromobilių gamintojos „Tesla“ viceprezidentas palieka...

Vadyba
2018.09.22
„Auga Group“ vadovas: ekologiškas maistas nėra prabangos prekė 10

Kęstutis Juščius, „Auga Group“ valdybos pirmininkas, įsitikinęs, kad gamintojams atėjo puikus laikas...

Agroverslas
2018.09.22
Baltijos biržose – „Klaipėdos naftos“, „Rokiškio sūrio“ aktyvi prekyba Premium

Vasarišką penktadienį Baltijos biržose naujienos išjudino „Klaipėdos naftos“ akcijas, dalis „Rokiškio sūrio“...

Rinkos
2018.09.21
„Bankeros“ vadovui Karalevičiui ir jo vadovaujamai įmonei – 1,2 mln. Eur baudų 34

Lietuvos bankas nubaudė kriptovaliutų keityklos „Spectro Coin“ ir kriptovaliutų banko „Bankera“ vieną iš...

Rinkos
2018.09.21
Kriptovaliutų kainos penktadienį „žaliuoja“ 3

Kriptovaliutų rinkoje penktadienį buvo juntamas pagyvėjimas.

Rinkos
2018.09.21
„Uber“ nori įsigyti maisto pristatymo kompaniją „Deliveroo“

JAV pavėžėjimo platformos „Uber“ operatorė užmezgė pokalbius dėl JK maisto pristatymo į namus kompanijos...

Rinkos
2018.09.21
Interviu su vienu „Blackstone“ vadovų: ką su „Luminor“ darys amerikiečiai Premium

JAV privataus kapitalo fondų milžinė „Blackstone“, perkant Baltijos šalių „Luminor“ banką, nesibaimina...

Rinkos
2018.09.21
ESO sukirto rankomis su „Lietuvos dujų tiekimu“ dėl verslo dalies pardavimo 3

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sudarė verslo dalies pirkimo – pardavimo sandorį, kuriuo nuo 2018...

Energetika
2018.09.21
Šiaulių banko vadovas: „Luminor“ sandoris mums yra gera naujiena Premium

Dabartinė padėtis bankų sektoriuje leidžia Šiaulių bankui augti neprisiimant didesnės rizikos, o „Luminor“...

Rinkos
2018.09.21
Asia Stocks Build on Rally; Hong Kong Dollar Jumps: Markets Wrap

Stocks in Asia are set to cap the strongest two-week rally since February as investors take in evidence that...

2018.09.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau