Užsienio atsargos valdomos nuostolingai, bet didins investavimo riziką

Lietuvos bankas, valdydamas didžiausią šalyje investicinį portfelį užsienio atsargas, šiemet sausį-rugsėjį patyrė nuostolių, tačiau vis vien numato didinti portfelio diversifikaciją, o kartu ir investavimo trumpu laikotarpiu riziką.
Lietuvos bankas pranešė, kad 2017 m. trijų ketvirčių Lietuvos banko finansinio turto investavimo rezultatas yra neigiamas ir sudaro -0,89%, arba minus 15,1 mln. Eur.
Palyginimui, pernai valdant užsienio atsargas buvo uždirbta 2,6%.
Pasak centrinio banko, šiemet trijų ketvirčių rezultatą daugiausia lėmė JAV dolerio kurso euro atžvilgiu kritimas JAV doleris per šių metų tris ketvirčius euro atžvilgiu susilpnėjo 13%.
Grąža iš akcijų kainų ir skolos vertybinių popierių pajamingumo normų pokyčių buvo teigiama ir sušvelnino neigiamą rezultatą, aiškina Lietuvos bankas.
Interviu apie pokyčius milijardiniame Lietuvos investicijų portfelyje skaitykite čia.
Investuos JAV doleriais
Tuo pačiu paskelbta, kad Lietuvos bankas, siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš, kaip teigiama, saugių investicijų JAV doleriais, kad užtikrintų pakankamą oficialiųjų tarptautinių atsargų dydį ir likvidumą.
Į atnaujintą investicinį portfelį įtraukti su infliacija susieti JAV vyriausybės vertybiniai popieriai bei JAV įmonių skolos vertybiniai popieriai. Kitąmet ketinama pradėti investuoti į JAV vyriausybės agentūrų išleistas būsto paskolomis užtikrintas obligacijas. Be to, bus kuriamos ir plėtojamos kiekybinės investavimo strategijos.
Šios ir kitos priemonės numatytos šių metų pradžioje patvirtintose Lietuvos banko veiklos 20172020 m. strateginėse kryptyse.
Teigiama, kad Lietuvos bankas vienas pirmųjų iš centrinių bankų pritaikė rizikos pariteto metodą, kuris užtikrina vienodą portfelio dalių rizikos įnašą į bendrą rizikos biudžetą, leidžia užtikrinti investicinio portfelio sudėties stabilumą sudėtingiausiais finansų rinkoms laikotarpiais ir tikėtis didesnės grąžos vidutiniu ir ilguoju laikotarpiais.
Situacija skolos vertybinių popierių rinkose verčia ieškoti naujų investicijų grąžos šaltinių, todėl į investicinį portfelį įtraukėme naujas vertybinių popierių rūšis ir kartu padidinome investicijų diversifikaciją. Naujos, tačiau kiek rizikingesnės, vertybinių popierių rūšys turėtų padidinti investicijų grąžą vidutiniu laikotarpiu, o geresnis investicijų išskaidymas leis tai pasiekti su nedideliu rizikos padidėjimu trumpuoju laikotarpiu, sako Tomas Garbaravičius, Lietuvos banko valdybos narys.
Kartu gerokai padidintas Lietuvos banko investicinio portfelio rizikos biudžetas galimo neigiamo rezultato per metus riba nuo anksčiau nubrėžtos 100 mln. pakelta iki 150 mln. Eur.
Lietuvos bankas finansinį turtą investuoja skaidydamas investavimo riziką ir siekdamas didinti tikėtiną investicijų grąžą per 3 metų investavimo laikotarpį. Dėl tikėtinai didesnės investicijų grąžos vidutiniu laikotarpiu Lietuvos bankas prisiima nuostolių per vienus metus riziką, kurią riboja investavimo politikoje įvardytas rizikos biudžeto dydis. Rizikos biudžetas rodo galimos neigiamos grąžos per metus dydį, kuris nebus viršytas su 95% tikimybe.
Lietuvos bankas aiškina, kad šiuo metu saugių skolos vertybinių popierių pajamingumai yra itin maži arba net neigiami. Be to, didėja palūkanų augimo ir atitinkamai skolos vertybinių popierių kainų kritimo tikimybė. Dėl šių priežasčių net ir geresnis didesnio pajamingumo investicijų išskaidymas nevisiškai atsveria visiškai neatsveria investicinio portfelio nuostolių rizikos padidėjimo, t. y. didesnio rizikos biudžeto poreikio.
Šiuo metu formuojamo rezervų portfelio dydis sieks apie 1 mlrd. USD tai bus maždaug penktadalis numatomo Lietuvos banko finansinio turto šių metų pabaigoje. Atsižvelgiant į portfelio pobūdį, jo valiutos kurso rizika nebus draudžiama, todėl galimi dideli portfelio vertės eurais svyravimai, teigia Lietuvos bankas.
Padeda užtikrinti stabilumą
Skaičiuojama, kad 20142016 m. Lietuvos bankas iš finansinio turto investavimo uždirbo 198 mln. Eur.
Būdamas šalies centrinis bankas, Lietuvos bankas valdo sukauptą per kelis dešimtmečius, kai atkurta nepriklausoma mūsų valstybė, finansinį turtą.
Tai yra didžiausias investicinis portfelis Lietuvoje. 20142016 m. vidutinis Lietuvos banko nuosavo finansinio turto dydis buvo 3,3 mlrd. Eur. Finansinio turto pagrindinė paskirtis padėti užtikrinti Lietuvos ir euro zonos finansų sistemos stabilumą, sudaryti prielaidas šaliai lengviau absorbuoti ekonominius ir finansinius sukrėtimus bei kitas ypatingas aplinkybes.
Investavimo pajamos naudojamos Lietuvos banko veiklai finansuoti, o kai uždirbama pelno, jo didžioji dalis pervedama į valstybės biudžetą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti