Tamsioji kriptovaliutų pusė, arba Ką nutyli jos šalininkai

    Publikuota: 2017-10-12
    Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
    svg svg
    Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
    „Paysera“ įkūrėjas ir vienas pagrindinių akcininkų

    Vis daugiau žmonių Lietuvoje ir pasaulyje patiki kriptovaliutų, tokių kaip „Bitcoin“, „Ethereum“ ateitimi. Žiniasklaidoje dažnai piešiamas teigiamas jų įvaizdis, o straipsniai apie augančias kriptovaliutų kainas, jų panaudojimą norint pritraukti investuotojų kapitalą jau nieko nestebina. Tačiau ar iš tiesų kriptovaliutos yra ateitis, apie kurią svajojame?

    Šešėlinė ekonomika ir terorizmas

    Pastarųjų metų įvykiai rodo, kad kriptovaliutos yra geresnis įrankis įvairaus plauko nusikaltėliams, teroristams nei grynieji pinigai. Prisiminkime neseniai įvykusį išpuolį prieš „Windows“ operacinės sistemos vartotojus. Šimtai tūkstančių žmonių ir įmonių nukentėjo nuo šios „WannaCry“ pavadintos kenkėjiškos programos, kuri reikalavo pervesti tam tikrą kriptovaliutos kiekį, kitu atveju visi duomenys esantys kompiuteryje nebus atkoduoti ir bus prarasti.

    Nuo šių nusikaltėlių nukentėjo net ir tie, kurie nenaudoja „Windows“ operacinės sistemos. Sustojo ligoninių, kitų viešųjų įstaigų darbas, laikinai negalėjo būti suteiktos paslaugos. Ir tai tik vienas iš garsiau nuskambėjusių atvejų, tačiau pinigų prievartavimas, naudojant kriptovaliutas, internete yra kasdienybė, kuri dažnai lieka tik teisėsaugos bylų archyvuose ir nėra taip liaupsinama kaip pakilusi ar nusileidusi virtualios valiutos kaina.

    Elektroninių pinigų įstaiga „Paysera“ kartu su dešimtimi kitų Lietuvos populiarių svetainių prieš porą metų patyrė DDOS ataką prieš savo serverius, tuomet buvo reikalaujama sumokėti bitkoinais, kad atakos liautųsi. Laimei, šįsyk pavyko sulaikyti nusikaltėlius ir juos nubausti.

    Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













    Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



     

    Kas geriau: visiškas anonimiškumas ar skaidrumas?

    Žmonės nuolat ieško būdų apsaugoti savo ir kitų pinigus, stengtasi maksimaliai sumažinti riziką juos pavogti ar užkirsti kelią panaudoti juos nusikalstamai veiklai.

    Pastaruoju metu stebime griežtėjantį teisinį reglamentavimą, susijusį su pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencija. Iš finansų įstaigų reikalaujama stebėti ir rinkti vis daugiau informacijos apie finansinėmis paslaugomis besinaudojančius klientus, taip siekiant kovoti su šešėline ekonomika bei terorizmo finansavimu.

    Tačiau šioje srityje kol kas yra labai didelė spraga – nors dar ir mažą, bet vis didėjančią rinkos dalį užima mokėjimai ir atsiskaitymai įvairiomis kriptovaliutomis, kurios nėra niekaip reglamentuotos ir neužtikrina saugumo.

    Kaip vienas pagrindinių kriptovaliutų privalumų yra įvardytas anonimiškumas, kuris kelia daugiau nerimo nei vertės. Tačiau kriptovaliutų šalininkai teigia, kad jų anonimiškumas yra tik mitas. Iš vienos pusės tai yra tiesa, nes kiekvienas kriptovaliutos turėtojas gali matyti kiek, kada ir kokia elektroninė piniginė persiuntė virtualią valiutą. Tačiau tai dar nereiškia, kad galima identifikuoti, kokiam asmeniui priklauso ta piniginė ir iš kur jis gavo pinigus.

    Niekas netrukdo tam pačiam žmogui turėti šimtus ar tūkstančius nežinomų el. piniginių, atlikti dešimtis pervedimų tarp savo paties piniginių ir taip paklaidinti pinigų kilmę. Tuomet tampa neįmanoma susekti tą, kuris gavo kriptovaliutą iš nelegalios veikos ir tą, kuris nori pakeisti virtualią valiutą į tikrus pinigus, net jeigu galutinis gavėjas yra identifikuotas kriptovaliutos keitykloje.

    Iš tiesų nusikaltėliams net nereikia išsigryninti kriptovaliutos, nes su ja jie gali nusipirkti ginklų, narkotikų ar tiesiog atsiskaityti už legalias paslaugas ar prekes. Taip pat jiems nereikia naudotis valiutų keityklomis, nes jie tiesiog juos gali išsikeisti su kitais žmonėmis. Tokių skelbimų, siūlančių iškeisti, parduoti bitkoinus ar kitas kriptovaliutas už grynuosius, yra ir Lietuvoje. Tad net ir keityklų reguliavimas neužkirstų kelio nusikalstamai veiklai ir terorizmo finansavimui.

    Kadangi kriptovaliutos niekaip nėra reglamentuotos, traktuojama, jog tokia atsiskaitymų ir mokėjimų veikla nepatenka į Lietuvos teisės aktais reglamentuojamą sritį, ir todėl mokėjimus ir atsiskaitymus virtualiosiomis valiutomis vykdantys subjektai šių reikalavimų nesilaiko ir nėra prižiūrimi nei Lietuvos banko, nei FNTT.

    Tad paklauskite savęs, ar esame pasiruošę paaukoti savo saugumą dėl anonimiškumo? Ar tikrai doram piliečiui, gaunančiam teisėtas pajamas ir perkančiam legalias prekes ar paslaugas, yra ką slėpti prieš valstybę? Ar Lietuvos valstybė, vardan inovatyvios „fintech“ šalies vardo yra pasiruošusios paaukoti savo ekonomiką ir leisti didinti šešėlį? Kam reikalinga kriptovaliuta mums, sąžiningiems piliečiams?

    Juk dabar galime būti ramūs, kad net pamiršus savo prisijungimo prie banko slaptažodį neprarasime savo pinigų, kaip tai nutinka su kriptovaliutomis. Taip pat dabar galime būti tikri, kad valiuta taip staigiai nesvyruos vienos dienos bėgyje. Būti tikri, kad joks nusikaltėlis apgaulės būdu išviliojęs mūsų pinigus neliks nesučiuptas, nes pinigai nukeliautų tik į tinkamai identifikuoto kliento sąskaitą, o grynais pinigais išsiimti didelę pinigų sumą dažniausiai yra sudėtinga ir kelia papildomų klausimų bankams.

    Nekalbama apie kainas

    Nors kriptovaliutų entuziastai teigia, kad kritpvaliutoms nėra taikomi jokie mokesčiai, tačiau tai nėra visiška tiesa. Norint išsikeisti virtualią valiutą, yra taikomi mokesčiai, priklausomai nuo keityklos. Tiek pinigų įnešimas, tiek ir išsiėmimas iš keityklos kainuoja.

    Pervedimai taip pat nėra nemokami. Tarkime pervesti 0,01 bitkoiną, arba apie 38 Eur, gali kainuoti ir apie 3 Eur.

    Pasisakančių daug, bet veiksmų mažai

    Spalio 10 d. Lietuvos bankas išsakė poziciją dėl virtualių valiutų ir pirminio virtualių valiutų žetonų platinimo, vadinamo ICO (Initial Coin Offering). Lietuvos bankas dokumente teigia, kad finansų rinkos dalyviai neturėtų dalyvauti veikloje ar teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis. Turėtų užtikrinti realų finansinių paslaugų veiklos atskyrimą nuo veiklos, susijusios su virtualiosiomis valiutomis ir užtikrinti tinkamą ir neklaidinančią komunikaciją.

    Finansų rinkos dalyvis, teikdamas finansines paslaugas klientams, kurie užsiima veikla, susijusia su virtualiosiomis valiutomis, turėtų užtikrinti, kad būtų laikomasi pinigų plovimo bei teroristų finansavimo prevenciją įgyvendinančių teisės aktų reikalavimų ir imamasi atitinkamų priemonių pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikai valdyti.

    Pagal patvirtintą Lietuvos banko poziciją, finansų rinkos dalyviai neturėtų užsiimti virtualiųjų valiutų pardavimu, neturėtų sudaryti sąlygų klientams atsiskaityti virtualiosiomis valiutomis jų išduotomis mokėjimo priemonėmis, pavyzdžiui išankstinio apmokėjimo (angl. pre-paid), debeto ar kredito kortelėmis, nevykdyti jokių operacijų virtualiosiomis valiutomis, taip pat neužsiimti jų keitimo ar kita panašia veikla.

    Kartu atkreipiamas dėmesys, kad konkrečiam ICO modeliui turėtų būti taikomi su investavimu susijusių įstatymų reikalavimai ir apribojimai.

    Priklausomai nuo ICO pobūdžio, taikytini šie įstatymai: Vertybinių popierių, Sutelktinio finansavimo, Kolektyvinio investavimo, Investicinių paslaugų teikimo, antrinę rinką reglamentuojančių bei steigiamo finansų rinkos dalyvio kapitalo formavimo teisės aktai.

    Apie kriptovaliutas neseniai pasisakė ir vieno didžiausių JAV banko JP Morgan vadovas Jamesas Dimonas, kuris bitkoinus pavadino afera: „Bitkoinas galiausiai žlugs. Tai afera. Tai baisiau nei tulpių svogūnėliai ir tai nesibaigs geruoju.“.

    JP Morgan vadovas taip pat pridūrė: „Negalima daryti verslo, kai valiuta imama iš oro. Tai geruoju nesibaigs... Kas nors tikrai žus, ir tik tuomet valdžia pripažins problemą. Bitkoinai gali kainuoti ir 20.000 USD. Kai tai įvyks, problema galiausiai pribręs. Tai sukčiavimas, ir aš asmeniškai esu šokiruotas dėl to, kad niekas nemato realios padėties.“

    Paysera taip pat pritarią, kad be anonimiškumo problemas, dar didesnė problema yra tai, kad jos vertė yra paremta tik paklausa ir pasiūla, o paklausa yra didelė tik dėl to, kad visi tikisi pabrangimo.

    Kyla rizika, kad šis populiarumas išblės, ir kainos burbulas sprogs. Liūdniausia bus tiems, kurie nusipirko kriptovaliutų tikėdamiesi greitai praturtėti ir kuo vėliau šis burbulas žlugs, tuo daugiau nukentėjusių žmonių bus. Viskas nebūtų taip blogai, jeigu kriptovaliutas pirktų tik pasiturintys žmonės, kurie neperka bitcoinų už visus savo turimus pinigus, tad juos praradus jie ir toliau sėkmingai gyventų. Problema atsiranda tada, kai žmonės pasiskolina tikrų pinigų tik tam, kad nusipirktų kriptovaliutos ir, jai nuvertėjus, liktų be nieko. Tad kuo tai kitaip nei finansinės piramidės, kurios anksčiau ar vėliau žlunga, nes neturi realaus finansinio pagrindo?

    Laikas imtis darbų

    Atsižvelgiant į situaciją, šiuo metu vien įspėjamosios atsakingų valstybinių institucijų pozicijos bei rizikos perkėlimo vartotojui nepakanka.

    Lietuvos bei kai kurių kitų Europos Sąjungos šalių pasyvi pozicija vengti pripažinti virtualias valiutas atsiskaitymo priemone ir tokiu būdu jų išvis nereguliuoti, taip leisti jomis veikti anonimiškai, šiuo metu jau nebeatitinka situacijos masto ir rimtumo. Tokia pozicija galinti kelti netgi grėsmę nacionaliniam saugumui yra netoleruotina ir neleistina.

    Kad bitkoinas yra laikytinas atsiskaitymo priemone, patvirtino ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismas, kuris 2015 m. spalio 22 d. priėmė sprendimą byloje C 264/14 (David Hedqvist). Joje bitkoinų keitimas į tradicines valiutas yra prilyginamas valiutos, banknotų ir monetų, naudojamų kaip teisėta atsiskaitymo priemonė, sandoriams.

    Mūsų siūlymas būtų aiškiai apibrėžti, koks virtualių valiutų modelis nėra leistinas ir tai įtvirtinti įstatymuose.

    Komentaro autorius yra el. atsiskaitymų įmonės „Paysera“ generalinis direktorius

    Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

    Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

    Tema „Rinkos“
    Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

    Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

    Volstritas kalba: obligacijų laukia treti metai nuostolių Premium

    Biržose įsigalintis supratimas, kad aukštesnės palūkanos išsilaikys ilgiau, verčia rinkų dalyvius perkainoti...

    Rinkos
    2023.09.24
    Biržose – keliolika metų nematyti pajamingumai Premium

    Obligacijų rinka pajamingumuose kalkuliuoja aukštesnių palūkanų ilgesnį laiką perspektyvą, akcijos neranda...

    Rinkos
    2023.09.22
    Euras smuko iki žemiausio lygio per pusmetį

    Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu penktadienį nukrito iki žemiausio lygio nuo kovo vidurio – iki 1,06 USD.

    Rinkos
    2023.09.22
    Gamtinės dujos Europoje šią savaitę pabrango beveik dešimtadaliu

    Europos gamtinių dujų ateities sandorių kaina TTF biržoje per savaitę pakilo daugiau kaip 9% ir viršijo 39...

    Rinkos
    2023.09.22
    Euro zonos ekonomikos aktyvumas toliau traukiasi, verslai sparčiai netenka užsakymų

    Rugsėjį ekonominis aktyvumas toliau traukėsi, verslams susiduriant su paklausos nuosmukiu.

    Rinkos
    2023.09.22
    Augančiame radijo segmente – griežtas KT verdiktas, apie kurį kalbama tik puse lūpų Premium 4

    Konkurencijos taryba (KT) leidimo šiam sandoriui nedavė nustačiusi, kad įgyvendinus koncentraciją būtų...

    Žiniasklaida
    2023.09.22
    EURIBOR perlipo 4% – ECB signalai dėl kėlimo pabaigos įtikina ne visus Premium 15

    Tarpbankinėse palūkanų normose įkainojamas dalies finansų rinkų dalyvių įsitikinimas, kad metų pabaigoje...

    Rinkos
    2023.09.22
    Turkijos bankas kilstelėjo bazines palūkanas iki 30% 1

    Turkijos centrinis bankas ketvirtadienį, kaip ir tikėtasi, padidino bazinę vienos savaitės atpirkimo palūkanų...

    Rinkos
    2023.09.21
    Išsipardavimas biržose – „aukštesnių palūkanų ilgesnį laiką“ fone dalykai vertinami pigiau Premium

    Akcijų ir obligacijų kainos krenta, JAV doleris stiprėja, investuotojams derinantis prie naratyvo, kad...

    Rinkos
    2023.09.21
    Estijos įmonė galės įsigyti elektronikos parduotuvių tinklą valdančią „Avitelos prekybą“

    Konkurencijos taryba leido Estijos bendrovei „Raglor“ įsigyti po 100% įmonių „Avitelos prekyba“, „Avitela...

    Prekyba
    2023.09.21
    „Cisco“ už 28 mlrd. USD perka „Splunk“

    JAV technologijų sektoriuje subrendo didžiulis sandoris – ketvirtadienį paskelbta, kad telekomunikacijų...

    Inovacijos
    2023.09.21
    Anglijos bankas paliko bazines palūkanas 14 metų aukštumose

    Anglijos bankas ketvirtadienį nusprendė palikti bazines palūkanas Jungtinėje Karalystėje aukščiausiame nuo...

    Rinkos
    2023.09.21
    Norvegijos bankas bazines palūkanas padidino dar ketvirčiu proc. punkto

    Norvegijos centrinis bankas ketvirtadienį nusprendė bazinę palūkanų normą pakelti dar 25 baziniais punktais,...

    Rinkos
    2023.09.21
    Švedijos bankas bazines palūkanas kilstelėjo dar 25 baziniais punktais

    Švedijos centrinis bankas ketvirtadienį padidino bazinę palūkanų normą dar ketvirčiu procentinio punkto, iki...

    Rinkos
    2023.09.21
    Šveicarija netikėtai sustabdė palūkanų normų didinimą

    Šveicarijos nacionalinis bankas ketvirtadienio posėdyje netikėtai rinkoms nusprendė 1,75% dydžio bazinės...

    Rinkos
    2023.09.21
    „Storent Holdings“ grįžta į rinką su viešu obligacijų siūlymu 1

    Latvijos įrankių ir technikos nuomos bendrovė „Storent Holdings“ skelbia viešą obligacijų siūlymą, kuriuo 2...

    Rinkos
    2023.09.21
    „SBA Urban“ bendrovė obligacijomis skolinasi 8 mln. Eur, siūlo beveik 11% grąžą 3

    Nekilnojamojo turto plėtros bendrovei „SBA Urban“ priklausanti UAB „Urban hub Investments“ pradeda platinti...

    Statyba ir NT
    2023.09.21
    Po FED sprendimo akcijos linkusios pigti, pajamingumai kyla į 17 metų aukštumas Premium 8

    FED pinigų politikos sprendimai trečiadienio vakarą ryškesnės reakcijų finansų rinkose nesukėlė. Baltijos...

    Rinkos
    2023.09.20
    FED nepakeitė palūkanų, prognozuoja ilgesnį aukštų palūkanų laikotarpį

    FED trečiadienio vakarą nusprendė palikti palūkanas nepakeistas ties 22 metų aukštumomis, tačiau įspėjo...

    Rinkos
    2023.09.20
    Vokietijos gamintojų kainos krenta rekordiškai sparčiai 2

    Vokietijos pramonės produkcijos gamintojų kainų indekso kritimas per metus rugpjūtį buvo giliausias nuo šio...

    Rinkos
    2023.09.20

    Verslo žinių pasiūlymai