ICO: 21 a. tulpių svogūnėliai ar pasaulį pakeisianti technologija

JAV bankininkystės milžino JP Morgan Chace&Co vadovas Jamie Dimonas tai išvadino afera, baisesne už tulpių svogūnėlius, kuri tikrai nesibaigs geruoju.
Kinijos ir Pietų Korėjos centriniai bankai tai uždraudė.
Tačiau kriptovaliutoms, kurių flagmanu ir veidu tapo bitkoinai, didžiųjų bankų ir valstybių draudimai bei pasipiktinimai, rodos, yra nė motais.
Pirminiai kriptovaliutos siūlymai (angl. initial coin offerings, ICOs) surinktų lėšų kiekiu per kiek daugiau nei 2 metus aplenkė rizikos kapitalo investicijas ir šiandien į blockchain technologija paremtas kompanijas ir startuolius ICO pagalba jau surinkta daugiau nei 2,3 mlrd. USD.
Didžioji pyrago dalis tenka pirmajam 2017 m. pusmečiui, kai ICO modeliu pritraukto finansavimo apimtys augo aritmetine progresija: balandis - 103 mln. USD, gegužė - 232 mln. USD, birželis - 462 mln. USD, liepa - 574 mln. USD.
Lemia godulys
Kas lemia augimą? Pirmiausia, aišku, žmogiška prigimtis, o labiausiai - godulys. Didžiulis kriptovaliutų vertės augimas masina daugelį. Visų kriptovaliutų rinkos kapitalizacija nuo 7 mlrd. USD 2016 m. sausio mėnesį išaugo iki 130 mlrd. USD šių metų rugsėjo mėnesį.
Bitkoino vertė nuo 2013 m. rugsėjo (135 USD) iki šių metų rugsėjo išaugo 30 kartų. Priežastis bitkoino kaip pirmos, žinomiausios ir labiausias naudojamos kriptovaliutos, vaidmuo. Ethereum valiutos vieneto vertė nuo 2015 m. rugpjūčio (2,83 USD) iki 2017 m. rugsėjo išaugo daugiau nei 100 kartų, pasiekė virš 300 USD ribą, o augimą labiausiai skatino Ethereum platformos naudojimas ICO vykdymui.
Kodėl startuoliai renkasi ICO? Praėjusiais metais mes matėme neįtikėtiną startuolių ir steigėjų perėjimą prie blockchain technologijos ir kriptovaliutomis paremtų modelių naudojimo. Užuot kuriant naujus produktus centralizuotose architektūrose ir duomenų bazių struktūrose, naujos plėtros ir naujovių banga vyksta naudojant blockchain technologijas siekiant pradėti naujas decentralizuotas paslaugas ir modelius.
Įspūdinga grąža
Yra didelė techninė bendruomenė, kuri visapusiškai siekia blockchain pagrįstos ateities, o patyrę technologijų kompanijų įkūrėjai neria gilyn į blockchain. Dauguma ICO, kuriuos šiandien matome, yra naujos įmonės, kurios dar nepaleido savo produktų į rinką. Turint galvoje didžiulį susidomėjimą ir pirmaujančių technologų ir įkūrėjų paramą, nenuostabu, kad pradedame matyti vis daugiau tradicinių rizikos kapitalo investuotojų, investuojančių pinigus į decentralizuotas programas ir blockchain modeliu paremtas įmones.
Ir dar kartą godulys? Kita svarbi ICO bumo priežastis yra neįtikėtina grąža, kurią kai kurie tokenai suteikė ankstyviems pirkėjams. Keletas pavyzdžių, pagal ICOstats.com (duomenys 2017 m. spalio 4 d.): NEO grąža 98429%; Ethereum grąža 94118%, ARK grąža 24858%, OmniseGO grąža 3427%.
Lietuva? Lietuviški blockchain startuoliai yra pakankamai gerai matomi kriptovaliutų pasaulyje. Iki šios dienos ryškiausi lietuviški ICO decentralizuota lošimų platforma Edgeless, decentralizuota VPN paslauga Mysterium, atsiskaitymų sistema Monetha, blockchain bankas Bankera. Taip pat ne už kalnų ir daug žadantis BitDegree projektas.
Kas toliau? Tikėtina, kad daugiau subrendusių startuolių ir didelės esamos įmonės toliau tirs ICO erdvę. Su rimtais tech įkūrėjais, giliomis rizikos kapitalo fondų kišenėmis ir kripto valiutų investuotojais judant pilnu greičiu į priekį, blockchain ir tokenizavimas tampa vienu iš galingiausių naujų technologinių ir ekonominių judėjimų nuo interneto gimimo. Toks bumas ir astronominės grąžos negali tęstis amžinai, tačiau pagrindinės besitransformuojančios inovacijos liks.
Vachtangas Babunašvilis yra FMĮ Orion Securities investicinės bankininkystės partneris
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti