Dviženklis Baltijos biržų indeksų augimas – sėkmingų metų iliuzija

Baltijos biržų indeksai 2016 metus baigia dviženkliais prieaugiais. Tačiau žvelgdami į biržos gyvenimą po indeksų paviršiumi, rinkos dalyviai įžvelgia mąžtantį prekybos aktyvumą ir prislopusį institucinių investuotojų susidomėjimą.
Vilniaus biržos indeksas per metus pakilo 15,61%, Rygos biržos indeksas 24,77%. Neseniai prieškrizinius lygius viršijęs Talino biržos indeksas - 19,72%. Palyginimui, Europos akcijų indeksas Stoxx Europe 600 metus baigė beveik 2% žemiau nei ten, kur baigė 2015 m. JAV rinkoje akcijos per metus pabrango apie 10%.
Metai Baltijos šalių biržoms buvo iš tiesų sėkmingi. Indeksų pokytis tikrai yra neblogas to indikatorius. Vis tik reikėtų pažymėti, kad pagrindine problema išliko žemas likvidumas. Tuo tarpu skaidrumas ir atvirumas pastebimai išaugo. Ypač tai pasakytina apie valstybės valdomą energetikos sektorių, sako Arvydas Jacikevičius, investavimo ir finansų rinkų ekspertas.
Indeksų augimas nepasako visos istorijos, kokie buvo metai akcijų rinkai. Kaip pastebi Domas Klimavičius, Šiaulių banko finansų makleris, jeigu augama mažomis apyvartomis, tai neparodo tikrosios vertės.
Toks jausmas, kad yra sumenkęs aktyvumas. Bent jau sandorių skaičius tikrai sumenkęs, o apyvarta, atmetus tiesioginius sandorius, kaip esame įpratę matyti, Aprangos akcijomis, yra sumažėjusi. Matome pasisakymus, kad investuotojų netenkina likvidumas ir jie, atrodo, nieko neketina čia daryti, vertina p. Klimavičius. Investuotojams metai geri, bet pačiai biržai ir tarpininkams nelabai.
Rinkos dalyviai matuoja, kad šiemet institucinių investuotojų dėmesys Baltijos biržoms irgi buvo mažesnis nei ankstesniais metais.
Galbūt tam įtakos turėjo išaugusi geopolitinė rizika ir globalių rinkų tendencijos, kuriose visų metų eigoje trūko tvarumo ir pasitikėjimo, svarsto p. Jacikevičius.
Teigiamos naujienos
Būta ir gerų dalykų kaimyninių biržų sąrašams. Po 5 metų pertraukos Baltijos biržose įvyko pirmasis pirminis viešas akcijų siūlymas (IPO) , po kurio į biržą atėjo Estijos finansų grupė LHV Group, netruks pirmasis nekilnojamojo turto investicinis fondas Baltic Horizon, Rygos biržoje atsirado naujokė Hansamatrix.
LHV Group akcijos nuo debiuto pradžios vasarą pabrango 36%.
Metų debiutu galėčiau pavadinti sėkmingą LHV akcijų IPO ir pasirodymą biržoje. Reikia tikėtis, kad kitąmet sulauksime sėkmingu IPO ir Lietuvoje, tikisi p. Jacikevičius.
Pasak p. Klimavičiaus, optimistiškai gali nuteikti pasigirstančios kalbos apie naujų dalyvių atėjimą į biržą. Neseniai planus žengti į biržą paskelbė žemės ūkio techniko prekybininkai East West Agro.
Paskolų klubas kažką galvoja, yra teigiamų žinučių. Galima pasvajoti ir apie Lietuvos geležinkelius, kurie pradėjo masinę pertvarką. Tokia pozicija sustiprintų Vilniaus biržą, sako p. Klimavičius.
Sėkmės istorijos
Tarp šių metų sėkmės istorijų rinkos dalyviai išskiria Šiaulių banką ir Klaipėdos naftą gerėjant bendrovių rezultatams, pastebimai išaugo ir šių bendrovių akcijų prekybos apyvartos. Naftos produktų krovos bendrovės akcijų prekybos aktyvumą ir kainą metų viduryje buvo pašokdinusios kalbos apie rinkoje apsiperkantį valstybinį Norvegijos naftos fondą ir atitinkamai vieno tarpininko aktyvus veikimas pirkėjų pusėje. Šiaulių banko akcijos per šiuos metus pabrango 83%, o Klaipėdos naftos 46%.
Iki 4 metų aukštumų pakilusios Silvano Fashion Group akcijos per šiuos metus pabrango 131%.
Tęsinys po grafiku
infogr.am::00ea79df-7f0d-4578-8b63-a7ab29158c25
Ponas Klimavičius prie sėkmės istorijų išskiria Auga Group. Šios akcijos per metus pabrango daugiau kaip 60%. Tiesa, didžiąja dalimi kainos augimą lėmė paskelbti opcionų sandoriai tarp bendrovės stambiųjų akcininkų.
Apyvartų įspūdingų gal ir nebuvo, bet atrodo kaip sėkmės istorija, nes prisiminkime, kad krizės metu įmonė turėjo didelių problemų, o dabar matome, kad viskas atrodo labai įdomiai ir įspūdingai. Atrodo, progresyvūs žmonės dirba, įneša naujo vėjo, vertina Šiaulių banko finansų makleris.
Nepaisant to, kad pagrindinio ir smulkiųjų akcininkų ginčo metu Žemaitijos pieno akcijos pasiekė visų laikų aukščiausią reikšmę, bendrovės istorija biržoje priskiriama prie prasčiausių šiemet.
Pusiau atvirta forma nesutarimai akcininkų, keisti sprendimai, kurie skelbiami, o paskui nepriimami, tikrai neprideda optimizmo investuotojams, kurie susigalvoja ateiti į šitą biržą, - sako Šiaulių banko finansų makleris. Vyksta dalykai, kurie nedžiugina smulkiųjų investuotojų.
Žemaitijos pieno akcijos per metu pabrango 69%. Kaip pastebi p. Jacikevičius, pieno perdirbimo sektoriuje skaidrumo vis dar trūksta. Jo teigimu, šioje srityje rinkos reguliatoriai kitais metais tikrai turi kur pasitempti. Ponas Jacikevičius prie didžiausių šių metų nusivylimų priskiria Olympic Entertainment Group ir Grindeks akcijas, kurios per metus pigo atitinkamai 1% ir 15%.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti