VŽ paaiškina: kuo svarbus šis OPEC susitikimas

Trečiadienį, lapkričio 30 d., naftą eksportuojančių šalių kartelis susitinka tartis, kiek tiksliai reiktų mažinti naftos gavybą. Tokį susitarimą OPEC šalys nesėkmingai bando pasiekti jau devynis mėnesius. VŽ paaiškina, kuo šis susitikimas svarbesnis už praėjusius.
Iki šiol dvejus metus bet kokius bandymus mažinti gavybą ir taip bandyti padidinti naftos kainą rinkoje stabdė didžiausia OPEC žaidėja Saudo Arabija.
Tad ilgą laiką rinkoje yra stebimas naftos perteklius, kuris neleidžia atstatyti naftos kainų. Palyginus su 2014 m. vasara, naftos kainos vis dar yra daugiau nei dvigubai mažesnės apie 45 USD už barelį. Prie pertekliaus prisidėjo ir iš tarptautinių sankcijų gniaužtų išsilaisvinęs Iranas.
Prieš du mėnesius Saudo Arabija nebeišsilaikė ir nusileido. Rugsėjį Alžyre OPEC šalys sutarė, kad mažins bendrą gavybą iki 32,533 mln. barelių per dieną (bbl./d) apie 1,1 mln. bbl./d mažiau nei buvo išgaunama iki tol.
Tačiau spalio mėn. OPEC narės vis dar išgavo daugiau nei sutarta 33,83 mln. bbl./d.
Trečiadienį vakare Vienoje prasidėsiančiame susitikime OPEC narės, kurios išgauna apie 40% visos pasaulio naftos, turi nuspręsti, kiek kiekviena kartelio šalis ir partnerės įsipareigos sumažinti gavybą.
Nuo šio susitikimo priklauso trys dalykai: naftos kaina, OPEC ateitis, Saudo Arabijos įtaka.
1. Naftos kaina
Naftos kaina rinkoje pradėjo šokinėti jau prieš susitarimą. Antradienį rinkos reagavo pesimistiškai prognozavo, kad OPEC eilinį kartą vėl nepavyks susitarti. Tačiau optimistiniai OPEC atstovų pareiškimai truputį atgavino kainas.
Jei šalims pavyks pasiekti tvirtą sutarimą, tai rinkoms turėtų būti netikėta, ir naftos kaina galėtų pabrangti 5 USD už barelį. O jeigu Vienos susitikimas baigsis nesėkme, naftos kaina gali smukti žemiau 30 USD už barelį ribos, skaičiuoja Morgan Stanley.
2. Saudo Arabijos įtaka
Saudo Arabija pati užvirė naftos gavybos košę, tad dabar pati turi dėti daugiausia pastangų ją srėbti. Per dvejus derybų stabdymo metus karalystės politinė padėtis ganėtinai pasikeitė.
Jos pašonėje į tarptautinę areną grįžo mirtinas priešas Iranas. Šis nori atstatyti savo naftos gavybą į lygį, buvusį prieš sankcijas. Be to, Saudo Arabijos derybines pastangas pamina Irakas, nesutinkantis dėl gavybos nustatymo metodo.
Galiausiai susitikimo sėkmei įtakos turės Rusijos, kuri nėra OPEC narė, geranoriškumas prisidėti prie gavybos mažinimo.
Dėl daugybės į derybas įsivėlusių geopolitinių žaidimų susitikimui nėra prognozuojama didelė sekmė. Galimybė, kad OPEC šalys susitars, yra apie 30-50%, teigia analitikai ir ekspertai.
3. OPEC ateitis
Jeigu šalims nepavyks susitarti, pasekmės gali būti skaudžios. Nesėkmės atveju rinkos visiškai praras pasitikėjimą OPEC ir Saudo Arabija. O rinkų skeptiškumas per pastaruosius nevaisingus derybų ir kivirčų metus ir taip yra stipriai išaugęs.
Už nesėkmę rinkos baus sumažėjusia naftos kaina. Kaip rašo The Economist, rinkų smūgis gali būti toks stiprus, kad po nesėkmingų derybų OPEC šalys jau bus tikrai pasiryžusios sumažinti gavybą, tačiau rinkos kartelio ketinimais nebetikės.
Kritus kainoms daugiausia kentės pati Saudo Arabija. Pavyzdžiui, jai bus sunkiau įgyvendinti suplanuotas šalies reformas iš dalies privatizuoti valstybinę naftos bendrovę Saudi Aramco.
Nėra kur dėtis
Vilties, kad vis dėlto Saudo Arabijai pavyks išvesti kartelį ir naftos rinką iš kebeknės, teikia tai, jog Iranas ir Rusija nelabai turi kur dėtis.
Donaldo Trumpo pergalė JAV rinkimuose kelia grėsmę, kad Iranas vėl atsidurs už sankcijų tvoros. Kol taip neatsitiko, Iranui reikia kuo daugiau pasipelnyti iš tarptautinės rinkos. Kritusios naftos kainos tam užkirstų kelią.
Rusija vos tik spėjo stabilizuoti savo ekonomiką, tad dar žemesnės naftos kainos sukeltų riziką šalies ūkis vėl atsidurti nežinioje. Neigiamų pasėkmių sulauktų ir Irano bei Irako ekonomikos.
Galiausiai, visų trijų šalių išgaunamos naftos kiekis yra beveik pasiekęs jų pilnus pajėgumus, tad šioms neturėtų būti sunku sumažinti gavybą, rašo The Economist.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti