Ar „Alibaba“ pasiekė piką

Publikuota: 2016-11-27
Kompanijos įkūrėjas Jackas Ma.  („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Kompanijos įkūrėjas Jackas Ma. („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
 

Dalis analitikų nuogąstauja, kad itin sparčiu augimu pasižyminčios Kinijos el. prekybos bendrovės „Alibaba“ rezultatai signalizuoja apie artėjančio piko ženklus.

Nuo daug dėmesio sulaukusio viešo akcijų siūlymo (IPO) „Alibaba“ akcijų kaina biržoje išaugo daugiau nei 35%. Per porą metų po IPO įmonės akcijų kaina buvo pakilusi nuo 68 USD (platinimo kaina) iki beveik 120 USD, investuotojams tikint sparčia įmonės plėtra, tačiau po to buvo nusiritusi žemiau 60 USD, kai buvo pradėti padirbtų produktų prekybos tyrimai ir sulėtėjo Kinijos ekonomikos augimas. Dabar ji atsistačiusi iki 94 USD.

„Alibaba“ pagrindinė veikla – internetinės parduotuvės Kinijoje ir už jos ribų. Įmonė tik tarpininkauja ir dėl to ženkliai skiriasi nuo „Amazon“, kuri ir pati parduoda produktus. Kompanija valdo „Alibaba“, „Tmall“, „Aliexpress“, „Taobao“ ir kitas elektronines parduotuves. Taip pat „Alibaba“ perka ir investuoja į kitas įmones. Pavyzdžiui, didelis dėmesys yra skiriamas debesų kompiuterijai, kuri tiesiogiai konkuruoja su „Amazon WebServices“ bei „Microsoft Azure“.

Be to, praėjusių metų lapkričio mėnesį „Alibaba“ pilnai perėmė „Youku Tudou“, valdančią vaizdo įrašų tinklalapį, kuris yra panašus į „Google YouTube“. Visos šios investicijos reikalauja kapitalo, tačiau tai diversifikuoja „Alibaba“ pajamų šaltinius ir leidžia tikėtis pelno ilguoju laikotarpiu.

Finansiniai rezultatai

„Alibaba Group“ įkūrėjo Jacko Ma ateities vizija žavi daugelį investuotojų, kurie tikisi, jog įmonei pavyks ir toliau sparčiai augti. Įmonė prognozuoja, jog jau 2020 m. įmonės tinklalapiuose parduodamų produktų vertė (angl. gross merchandise volume, GMV) sieks 6 trln. juanių, kai 2016 fiskalinių metų GMV siekė apie 3,1 trln. juanių.

Nors „Alibaba“ fiskaliniai metai baigiasi kovo 31 d., tačiau dėl patogumo toliau apžvalgoje įmonės ketvirtiniai finansiniai duomenys bus pateikiami, remiantis kalendoriniais metais.

Trečiąjį šių metų ketvirtį įmonės pajamos siekė 34,3 mlrd. juanių (apie 5,14 mlrd. USD). Didžiąją dalį (>80%) pajamų generuoja pagrindinė veikla (el. komercija). Prieš metus tokia veikla generavo daugiau nei 90% visų pajamų – tai liudija vykdomą pajamų diversifikavimą. Tiesa, „Alibaba” pajamų augimo grafike matome, jog antrą 2016 m. ketvirtį buvo fiksuotas tiek visų, tiek el. komercijos pajamų augimo pikas. Pavyzdžiui, pagrindinės veiklos pajamų augimas trečią ketvirtį siekė apytiksliai 40% (met./met.), kai antrą metų ketvirtį augimas buvo pakilęs iki 47% (met./met.).

„Alibaba“ pasižymi gana solidžiais pelningumo rodikliais. Veiklos pelningumas po IPO svyravo ties 25-30%. Grynasis pelningumas trečią metų ketvirtį siekė daugiau nei 20%. Tuo tarpu pagrindinio įmonės konkurento „JD.com“ veikla jau ilgą laiką yra nuostolinga. Ši situacija suteikia „Alibaba“ didelį pranašumą ir daug optimistiškiau nuteikia investuotojus.

Išsamesniam įmonės vertinimui taip pat galima pasitelkti įmonės pateikiamus papildomus rodiklius, kurie leidžia geriau įvertinti klientų aktyvumą.

Vienas tokių rodiklių yra „Aktyvūs pirkėjai“ (angl. Annual active buyers), kurie parodo bent vieną sandorį Kinijos internetinėse parduotuvėse per pask. 12 mėn. atlikusių vartotojų skaičių. Taip pat gana svarbus rodiklis yra „Pirkėjai mobiliaisiais įrenginiais“ – Kinijos elektroninėse parduotuvėse bent vieną kartą per mėnesį pirkusių mobiliaisiais įrenginiais vartotojų skaičius (angl. mobile MAU). Klientų aktyvumo grafike matoma aktyvių pirkėjų augimo tendencija, tačiau jau galima įžvelgti augimo lėtėjimą. Pavyzdžiui, „Aktyvūs pirkėjai“ skaičiaus augimas per vienerius metus sumenko nuo 26% (met./met.) iki 14% (met./met.). Tai patvirtina, jog el. komercijos, kuri yra pagrindinis įmonės variklis, augimas pamažu stoja.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::9e902d7c-0753-464b-8b71-404f3ddd9707

„Juodasis penktadienis“

Lapkričio 11 d. ir vėl buvo rengiama įmonės sugalvota akcija, panaši į JAV vykdomą „Juodąjį penktadienį“, kuri vadinasi „Vienišių diena“ (angl. singles day). Šios dienos metu pardavėjai savo parduodamiems produktams pritaiko didesnes nei įprastai nuolaidas ir taip pritraukia pirkėjų.

Šiais metais buvo sumuštas buvęs pardavimų rekordas. Per 24 valandas parduotų produktų vertė (GMV) siekė 120,7 mlrd. juanių (~17,8 mlrd. USD) ir buvo 32% didesnė nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, kai buvo parduota prekių už 91,2 mlrd. juanių ir fiksuotas 60% (met./met.) siekiantis augimas. Mobiliaisiais prietaisais buvo įsigyta prekių už beveik 99 mlrd. Kinijos juanių (82% visų pardavimų). „Alibaba“ direktorius Danielius Zhang pareiškė, jog jaunesnioji karta, gimusi po 1990 m., tampa pagrindiniu vartojimo šaltiniu. Be to, jis užsiminė, jog šiais laikais sėkmingai mažmeninei prekybai reikalinga komercijos ir pramogų kombinacija.

„Alibaba” plėtros trikdžiai

Investuotojai turėtų atidžiai stebėti veiksnius, kurie gali neigiamai paveikti „Alibaba“ plėtrą. Vienas svarbiausių tokių veiksnių yra susijęs su Kinijos valdžia. Bendrovės akcijų kaina itin jautriai reagavo į praėjusiais metais pasirodžiusias naujienas, jog Kinijos rinkos priežiūros tarnybos kaltino „Alibaba“ dėl jos elektroninėse parduotuvėse parduodamų padirbtų prekių. Taip pat nerimaujama dėl Kinijos ekonomikos augimo tempo lėtėjimo, kuris gali neigiamai paveikti šalies vartotojų galimybes pirkti prekes ir paslaugas.

Apžvalgoje ne kartą buvo minėtas Alibaba pateikiamas GMV rodiklis, kuris leidžia įvertinti, kokios apyvartos generuojamos elektroninėse parduotuvėse. Šis rodiklis yra kritikuojamas dėl skirtingų jo skaičiavimo metodų. Dėl šio rodiklio ir įmonės apskaitos ypatumų šiuo metu JAV vertybinių popierių priežiūros tarnyba vykdo tyrimą, tad investuotojai gali jautriai reaguoti į tyrimo rezultatus.

JAV prezidento rinkimai taip pat mažina investuotojų norą pirkti „Alibaba“ akcijas, kadangi rinkimus laimėjęs D. Trumpas itin kritiškai pasisakė apie JAV prekybos santykius su Kinija. Buvo užsiminta net apie galimus 45% tarifus visoms importuojamoms prekėms iš Kinijos. Nors „Alibaba“ elektroninės komercijos pajamos už Kinijos ribų sudaro gana mažą dalį (tik 10% visų el. komercijos pajamų), tačiau visa Kinijos ekonomika gali susidurti su sunkumais, jei sumažėtų prekyba tarp dviejų valstybių.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::12bc5b1b-8bee-4389-a9b7-653e12c87cce

„Alibaba“ ir konkurentai

„Alibaba“ nėra vienintelė elektroninės komercijos sektoriuje. Vienas didesnių šios įmonės konkurentų Kinijoje yra „JD.com“ (JD), o tarptautinėje rinkoje pagrindiniai konkurentai yra „eBay.com“ (EBAY) ir „Amazon.com“ (AMZN). „JD.com“ veikla yra panašesnė į „Amazon.com“, kuri didžiąją dalimi pati iš sandėlių parduoda produkciją pirkėjams, o ne tik tarpininkauja, kaip „Alibaba“ ar „eBay.com“.

„Alibaba“ konkurentų lentelėje galime pastebėti, jog įmonių rodikliai yra itin skirtingi dėl kiekvienos įmonės pasirinktos strategijos. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog „Alibaba“ bei „eBay“ pajamos yra gerokai mažesnės už „Amazon“ bei „JD.com“. Taip yra dėl to, nes „Alibaba“ bei „eBay“ pajamas sudaro daugiausiai elektroninėse parduotuvės įvykusių sandorių komisiniai ir pajamose neatspindima visų parduotų prekių vertė.

„Alibaba“ P/E rodiklis siekia apie 57 ir dėl to akcijos atrodo gana brangios, kai, pavyzdžiui, „SPDR Morgan Stanley Technology“ (MTK) ETF fondo investicinio portfelio vidutinė P/E rodiklio reikšmė siekia apie 24. Taip pat „Alibaba“ akcijų kaina atrodo gana brangi, remiantis P/S rodikliu, kas atspindi, jog investuotojai deda didžiules viltis į augsiančias kompanijos pajamas. Tiesa, įmonės finansinė padėtis, remiantis 36% siekiančiu D/A rodikliu, yra ženkliai geresnė nei konkurentų, kurių D/A rodiklis yra apie 70%. Didesnio investuotojų dėmesio „Alibaba“ sulaukia taip pat dėl pirmaujančios pozicijos Kinijos elektroninės prekybos rinkoje. Dėl šios priežasties įmonė gali pasigirti itin dideliu aktyvių pirkėjų skaičiumi.

Nuo „Alibaba“ IPO 2014 m. įmonės akcijų kaina pasižymėjo itin dideliais svyravimais, kas parodo, jog rinkos dalyviams sunkiai sekasi įvertinti įmonės ateities perspektyvas. Dėl šios priežasties investuotojai turi būti itin atidūs ir vertinti „BABA“ akcijas kaip rizikingą investiciją.

infogr.am::c7bf4b8f-cdde-4c2b-bd34-518ba9eb6f32

Martynas Kulvinskas yra Estijos banko „LHV Pank“ finansų maklerio padalinio Lietuvoje vadovas

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Danske Bank“ nori išpirkti kaltę: pasiruošęs aukoti 230 mln. USD 6

Didžiausias Danijos bankas „Danske Bank“, įsivėlęs į bene didžiausią nuo banko įkūrimo 1871 m. skandalą, savo...

Rinkos
12:16
Lietuva su kitomis šalimis bando išjudinti užmarinuotą ES projektą

Lietuva kartu su 7-iomis ES šalimis bando išjudinti jau ne vienerius metus įšaldytą europinį projektą –...

Rinkos
11:32
Pajamoms iš NT ir akcijų didesnis pajamų mokesčio tarifas bus taikomas nuo 150.000 Eur Premium 4

Pajamos, kurios nepriskiriamos darbo užmokesčiui, individualios veiklos pajamoms ar dividendams, nuo kitų...

Finansai
11:17
„Savy“ žmonės žengia į neišžvalgytą kriptovaliutomis įkeistų paskolų rinką Premium 6

Lietuvių kuriama finansinių paslaugų kompanija „Hodl Finance“ imasi teikti paskolas, įkeistas...

Rinkos
09:05
Lietuvos tapsmas besivystančia šalimi – sunkiai pasiekiama svajonė Premium 10

Lietuva pagal savo kapitalo rinką vis dar rikiuojasi šalia tokių šalių kaip Nigerija ar Bangladešas, nors...

Rinkos
06:00
„Danske Bank“ akcijoms seniai nebuvo taip blogai 7

Didžiausio Danijos banko „Danske Bank“, įsipainiojusio į galimo pinigų plovimo per Baltijos šalis skandalą,...

Rinkos
2018.07.18
Per „Revolut“ galimai plauti pinigai 7

Lietuviškos bankinės licencijos siekiantis Jungtinės Karalystės finansų startuolis „Revolut“ informavo britų...

Rinkos
2018.07.18
Brangsta akcijos ir bitkoinas 8

Daugelis akcijų Baltijos biržose trečiadienį pigo, užtat Europos biržose nuotaikos buvo neblogos kiek aprimus...

Rinkos
2018.07.18
JAV bankai prisuka pinigų kranelius komerciniam NT finansuoti 7

JAV bankai atsargiau vertina komercinio nekilnojamojo turto (NT) perspektyvas, todėl mažina išduodamų paskolų...

Statyba ir NT
2018.07.18
„Ecoservice“ įgijo „Marijampolės švaros“ kontrolę

Atliekų tvarkymo bendrovė „Ecoservice“ įsigijo 66,31% komunalinių paslaugų, antrinių žaliavų bei aplinkos...

Bankai atsisako klientų, o pakilęs spiečius ieško naujo avilio Premium 5

Latvijos, Estijos, Kipro ir daugelio kitų Europos Sąjungos šalių bankai atsisako senųjų klientų, jeigu šie...

Finansai
2018.07.18
Baltijos biržų sausroje sirpsta „Grigeo“ rekordas

Baltijos biržose išlieka vasariškas pasyvumas, kurio fone „Grigeo“ akcijos nusitaikė į rekordą. Vakarų rinkos...

Rinkos
2018.07.17
6 investuotojai išpirko „SME Finance“ obligacijas

Didžiausia Baltijos šalyse smulkaus ir vidutinio verslo nebankinio finansavimo įmonė „SME Finance“ pritraukė...

Rinkos
2018.07.17
„Maxima Grupei“ „Standard & Poor's“ suteikė BB+ kredito reitingą 10

Obligacijų platinimą planuojančiai mažmeninės prekybos „Maxima Grupei“ reitingų agentūra „Standard & Poor's“...

Rinkos
2018.07.17
SEB grynojo pelno uždirbo 29% daugiau 12

SEB grupė Lietuvoje pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 51,6 mln. Eur, arba 29% daugiau grynojo pelno nei prieš...

Rinkos
2018.07.17
Asia Stocks Mixed as Japan Outperforms on Yen Drop: Markets Wrap

Asian equities were mixed Tuesday as investors assess whether corporate earnings can deliver on high...

2018.07.17
Investuotojai atitraukia lėšas iš besivystančių šalių 2

Investuotojai toliau skuba atitraukinėti pinigus iš besivystančių rinkų.

Rinkos
2018.07.17
VMI paaiškina Seimo priimtus gyventojų pajamų mokesčio pakeitimus 14

Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja apie šių metų birželio 28 d. Seimo priimtus Gyventojų pajamų...

Finansai
2018.07.17
„Silvano“ akcijos priviliojo nuolaidų medžiotojų Premium

Baltijos biržose „Silvano“ akcijas pirmadienį drebino dviženklis techninių priežasčių sukeltas pigimas,...

Rinkos
2018.07.16
Nauja NT investicijų įmonė – su patyrusia finansų pasaulio plejada valdyboje 2

Startuoja nauja investicijų į nekilnojamąjį turtą valdymo įmonė „Kenova asset management“. Informuotiesiems...

Rinkos
2018.07.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau