Prekyba ateitimi, arba kas yra ateities sandoris

Jei kas dar prisimena 1983 metų komediją Pasikeisti vietomis (angl. Trading places), tai puikiai žino, kad filme intriga sukosi apie apelsinų ateities sandorius, žargonu vadinamus fjučeriais. Tik gal ne visiems buvo svarbu, kas tai yra iš tiesų. Galop, filmas juk komedija, ar ne? Ten kažkokie žmonės, rėkdami kainas, keitėsi lapeliais. Tačiau būtent taip 1983 metais ir atrodė fjučerių prekyba. Dabar viskas yra automatizuota ir kainų karuselės sukasi kompiuteriuose. Tačiau tai neatsako į klausimą: kas visgi yra tas fjučeris ir ką svarbu apie juos žinoti?
Ateities sandoris yra įsipareigojimas pirkti arba parduoti finansinį turtą už sutartą kainą sutartą dieną. Ateityje. Ta sutarta kaina fjučerio rinkos kaina sandorio sudarymo metu, oateities datą, arba, kitaip - sandorio galiojimo datą - galima pasirinkti iš biržoje siūlomų datų. Visi ateities sandoriai turi skirtingas galiojimo datas ir šios datos turi skirtingas kainas. Pavyzdžiui:
infogr.am::infogram_0_b4886952-0e96-4420-adc8-5f76ccd2559c
Kodėl kainos skiriasi?
Kainas nustato rinkos dalyviai paklausos ir pasiūlos principu. Įtaką kainai gali daryti labai skirtingi faktoriai, pavyzdžiui, ekonominė padėtis, politiniai pokyčiai, nepalankios oro sąlygos žaliavų fjučeriu atveju, skirtingos žinios apie turtą, kurio kainą atspindi fjučeris ir daug kitų faktorių. Ateities sandorių vertė parodo, kokių konkrečios prekės kainų tikisi investuotojai ateityje.
Kodėl fjučerių galiojimo laikas yra ribotas?
Taip yra todėl, kad pasibaigus fjučerio galiojimui, pardavėjai pristato žaliavas arba kitą turtą pirkėjams. Ir tai tiesiog yra skirtingos pristatymo datos. Bet prekiaujantiems fjučeriais nereikėtu pergyventi dėl to, kad jeigu neuždarėte sandorio, tai reikės pristatyti žaliavas arba priimti jų pristatymą. Sandoriai yra automatiškai uždaromi nepasiekus vadinamosios First Notice dienos, kuomet jau galima pateikti fizinio pristatymo instrukcijas.
Yra tokia legenda apie prekiautoją ateities sandoriais viename iš JAV bankų, kuri byloja, kad jam praleidus First Notice dieną, jis turėjo priimti pristatymą, o jo prekė buvo keli tūkstančiai galvijų, tačiau tai, greičiausiai, tėra graži miesto legenda.
Kaip ir minėjau, fjučeriai yra labai skirtingi. Tai gali būti žaliavų, palūkanų, akcijų indeksų, valiutų ir net tokie egzotiniai kaip oro sąlygų, temperatūros ar transportavimo kainų ateities sandoriai.
Atrodo, kad čia jau perlenkiama lazda? Kam gali būti reikalingi oro sąlygų fjučeriai? Nagi, pavyzdžiui, įmonėms, prekiaujančioms sniego motociklais arba slidinėjimo kurortams. Pardavimai ir pajamos yra daug aukštesnės, kai yra daug sniego. Tačiau, ką daryti, jei sniego iškrenta labai mažai? Tuomet tokios įmonės biržoje parduoda sniego fjučerius (angl. snowfall futures) ir gauna papildomas pajamas, nors jų tiesioginis verslas pajamų gauna mažiau.
O kuo prekiauja Lietuva?
Pagal mūsų klientų aktyvumą matome, kad juridiniai asmenys dažniausiai prekiauja kviečių ir rapsų ateities sandoriais, o Lietuva pasaulio kviečių eksporto rinkoje užima 1,5% (2015 m. International Grains Council (IGC) ir Eurostat duomenimis).
Jeigu kalbame apie fizinius asmenis, tai jų aktyvumas dažniausiai pasireiškia naftos, akcijų indeksų ir skirtingų žemes ūkio produktų ateities sandorių rinkoje. Tai gali būti tie patys kviečiai, rapsai ar sojos pupelės.
Kas sudaro fjučerių prekybos kainą?
Sandorių vertę sudaro komisinis mokestis už sandorį, prie kurio papildomai gali būti pridėtas ir biržos mokestis. Taip pat atidarant ir uždarant sandorį sumokamas skirtumas tarp pirkimo ir pardavimo kainos, vadinamasis spreadas. Kuo fjučeris mažiau likvidus, tuo jo spreadas didesnis.
Ką dar vertėtų žinoti apie fjučerių prekybą?
Kadangi ateities sandoriai yra standartizuoti, tai minimalus sandorio dydis yra vienas lotas. O vieno loto sandoris gali kainuoti įvairiai, pavyzdžiui E-mini S&P 500indekso ateities sandorių lotas sudaro 50 indeksų vienetų.
Kadangi šio straipsnio metu S&P 500 indeksas viršija 2000 JAV dolerių, tai 1 loto sandorio nominali vertė yra didesnė nei 100000 JAV dolerių. Naftos fjučerio lotą sudaro 1000 barelių naftos, tai jeigu rinkos kaina, tarkime, būtų 50 USD, tai nominali sandorio vertė būtų 50000 dolerių.
Mažesniais sandoriais įmanoma prekiauti naudojant finansinius susitarimus dėl skirtumų (toliau CFD). Nes, pavyzdžiui DNB Trade platformoje minimalus sandorio dydis, naudojant tuos pačius pavyzdžius, yra vos 1 akcijų indeksas arba 25 bareliai naftos. Tai leidžia prekiauti investuojant gerokai mažiau lėšų nei vienas fjučerių kontraktas reikalauja, tačiau, būtina atkreipti dėmesį jog CFD turi visai kitą kainodarą ir rizikos laipsnį, todėl prieš pradedant prekiauti CFD būtina susipažinti su šios finansinės priemonės veikimu, rizika ir įkainiais.
Ateities sandoriai (kaip ir CFD) yra maržos priemonės arba, kitaip tariant, su skolos svertu. Sandorio atidarymui reikia turėti tik dalį bendros nominalios sumos. Tačiau dėl naudojamo sverto prekyba maržos priemonėmis yra labai rizikinga. Nesėkmės atveju galima ne tik prarasti visą savo investuotą kapitalą, bet ir papildomai likti skolingam reikšmingas sumas. www.dnbtrade.lt
infogr.am::infogram_0_e567acb9-6bcb-4fd6-996d-152c2a69be9e
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkos
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti