Rezultatų skelbimo metu sužibėjo gynybos sektoriaus įmonės

Publikuota: 2016-11-12
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
 

Ketvirtinių rezultatų sezonas JAV įsibėgėjo ir akcininkus maloniai nustebino didžiųjų gynybos sektoriaus atstovų pasiekimai ir pateiktos ateities prognozės.

Pastaraisiais metais įsižiebę kariniai konfliktai Sirijoje, Ukrainoje ir kitose valstybėse skatina ginklavimąsi, nors iki tol daugelyje valstybių kariniai biudžetai buvo mažinami. Geriausias to pavyzdys yra JAV, kuri ilgą laiką mažino išlaidas krašto apsaugai ir šiuo metu kariuomenė susiduria su naujos technikos trūkumu bei sparčiai senėjančia įranga. Prezidento rinkimus laimėjęs Donaldas Trumpas nori nutraukti karinio biudžeto išlaidų karpymą ir pasisako už stipresnę kariuomenę.

Verta atkreipti dėmesį į tai, jog gynybos sektoriaus atstovų pardavimai yra įprastai prižiūrimi valstybės ir produktų eksportas yra leidžiamas tik tam tikroms valstybėms. Dėl šios priežasties šio sektoriaus įmonių rezultatai iš dalies priklauso nuo tarptautinės politikos ir sąjungininkų. Pavyzdžiui, 2015 m. 21% pajamų „Lockheed Martin“ gavo už JAV ribų, o „Northrop Grumman“ – daugiau negu 17%.

Gynybos sektoriaus įmonės tarpusavy ženkliai skiriasi. Pavyzdžiui, vienos pasirenka koncentruoti savo veiklą. To geras pavyzdys yra „Boeing“, kuri iš esmės gamina komercinius ir karinius lėktuvus. Tuo tarpu kitos įmonės plečiasi skirtingose kryptyse. Pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ gamina lėktuvus, sraigtasparnius, laivus, turi kosmoso padalinį, kuris gamina palydovus, priešraketines gynybos sistemas ir įrangą NASA raketoms. Be to, bendrovė taip pat plečiasi energetikos ir kitose srityse.

Pastaruoju metu pastebimas augantis bepiločių orlaivių naudojimas karinėse operacijose, kadangi jie leidžia sumažinti operacijų išlaidas ir išvengia pilotų žūčių. Be to, vis didesnis dėmesys po daug dėmesio sulaukusių programišių atakų ir skandalų yra skiriamas kibernetiniam saugumui. Taip pat pastebimas didelis dėmesys raketoms ir jų paleidimo sistemos. Pavyzdžiui, Rusija itin priešinasi priešraketinės gynybos sistemos dislokavimui arti jos teritorijos.

Rezultatai

Praėjusią savaitę ketvirtinius pasiekimus skelbė didžiosios šio sektoriaus bendrovės. Dauguma šio sektoriaus įmonių teigiamai vertino pasiektus rezultatus ir optimistiškai žvelgė į ateitį. Dėl to, pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ akcijų kaina tą pačią dieną po trečio ketvirčio rezultatų paskelbimo šoktelėjo net 7,4%.

„Lockheed Martin“ (LMT) trečio ketvirčio pardavimai išaugo iki 11,6 mlrd. USD – tapo beveik 15% (met./met.) didesni. Svarbiausias įmonei padalinys, generuojantis 36% visų pajamų, gamina „F-35“ naikintuvus bei „C-130“ krovininius lėktuvus. Be to, įmonė kilstelėjo į viršų visų metų pajamų ir pelno prognozes, o 2017 metais pajamos turėtų augti 7%.

Tiesa, verta atkreipti dėmesį, jog pastarosiomis dienomis investuotojai sunerimo, kai įmonė viešai išsakė nepasitenkinimą dėl JAV gynybos departamento paskelbto 57 naikintuvų „F-35“ užsakymo. Taip ir nesusitaręs su įmone departamentas pareiškė, kad už lėktuvus mokės 6,1 mlrd. USD, t.y. 3,7% mažesnę kainą. Skelbiama, jog „F-35“ pardavimai sudaro apie 23% visų įmonės pajamų.

infogr.am::af845b90-c83c-4433-9ee1-86f7a65c43dd

„Northrop Grumman“ (NOC) direktorius Wesas Bušas pareiškė, jog trečio ketvirčio rezultatai rodo, kad yra statomas tvirtas pagrindas ilgalaikiam pelningam bendrovės augimui. Ketvirtinės pajamos augo 3% (met./met.), o gryn. pelnas – 17% (met./met.).

Įmonė yra gerai žinoma, kadangi gamina „B-2“ bombonešius ir praėjusį mėnesį laimėjo naujojo „B-21 Raider“ bombonešio gamybos kontraktą. Taip pat bendrovė gamina didelės sėkmės sulaukusius bepiločius lėktuvus „Global Hawk“.

„Raytheon“ (RTN) pasižymi raketomis „Patriot“, „Tomahawk“, „AMRAAM“, tačiau taip pat turi kibernetinio saugumo, kosminių sistemų ir kitus padalinius. Tarptautiniai pardavimai sudaro apie 30% visų pajamų. Ketvirtinių rezultatų skelbimo metu įmonė nežymiai kilstelėjo į viršų visų metų pajamų ir pelno prognozes.

Verta atkreipti dėmesį į tai, jog „Raytheon“ gaminamos raketų sistemos tampa vis svarbesnės, kadangi tampa šalies gynybos pagrindu. Tą gerai iliustruoja „Patriot“ oro ir raketų gynybos raketų sistema, kurią naudoja JAV ir 12 kitų valstybių. Šią sistemą šių metų rudenį pasirinko ir Lenkija.

„General Dynamics“ (GD) tapo trečio ketvirčio rezultatų pažiba, nes buvo pasiektas 13,8% veiklos pelningumo rodiklis, kai prieš metus šis rodiklis siekė 12,9%. Pelningumo rodiklius didino visi įmonės padaliniai, kurie apima komercinių lėktuvų, tankų, šarvuočių, raketų, povandeninių laivų ir kitų produktų gamybą. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog įmonė generuoja daugiau nei 40% pajamų už JAV ribų, o komercinis sektorius generuoja 20% pajamų.

Viena svarbiausių gynybos sektoriaus bendrovių yra „Boeing“ (BA), kuri pasižymi vertikalaus pakilimo lėktuvu „V-22 Osprey“, naikintuvais „F-15“ bei „F/A-18“ ir karinio transporto lėktuvais „C-17 GLOBEMASTER III“. Nors įmonė yra svarbi šiam sektoriui, tačiau apie 70% pajamų įmonei generuoja komercinių lėktuvų padalinys. Bendrovės ketvirtiniai pasiekimai pranoko lūkesčius, tačiau įmonė pareiškė, jog ilgo laikotarpio augimo variklis išliks komercinė aviacija. Šiuo metu kompanijos pažiba yra naujos kartos lėktuvas “Boeing 787 Dreamliner”, kurio gamyba tampa vis efektyvesnė po to, kai buvo pašalinti gamybą stabdę trūkumai.

Investicinės galimybės

Tikintys viso gynybos sektoriaus ateitimi gali rinktis iš kelių ETF fondų, kurių sudėtis yra labai panaši. Likvidžiausias toks ETF fondas yra „iShares U.S. Aerospace & Defense“ (ITA). Nuo jo nedaug atsilieka didesnį įmonių skaičių apimantis ETF fondas „PowerShares Aerospace & Defense Portfolio“ (PPA), tačiau šio fondo bendrosios išlaidos yra 0,23 proc. punkto didesnės. Tuo tarpu mažiau likvidaus „SPDR S&P Aerospace & Defense“ (XAR) investicinio portfelio pozicijų svoriai yra suvienodinami. Apžvalgoje minėtos bendrovės sudaro apie 37% ITA investicinio portfelio, 32% PPA ir 23% XAR.

infogr.am::eece9627-c78f-4179-808e-e6a664e3de31

Per vienerius metus ženkliausiai (+23%) pakilo „Northrop Grumman“ akcijų kaina. Šios bendrovės akcijos yra įvertintos, remiantis P/E rodikliu, brangiausiai (23). Tuo tarpu gynybos sektorių apimančio „iShares U.S. Aerospace & Defense“ (ITA) ETF fondo akcijų kaina per metus pakilo apie 8%, o fondo valdytojo pateikiamas vidutinis investicinio portfelio P/E rodiklis siekia apie 19.

Visos nagrinėjamos įmonės turi daug įsipareigojimų, tačiau išskirti galima būtų „General Dynamics“ (GD) bei „Raytheon“ (RTN), kurių D/A rodikliai siekia mažiausiai - apie 65%. Didžiausiu šių metų 9 mėn. grynuoju pelningumu gali pasigirti „Lockheed Martin“, kuri taip pat yra viena dosniausių akcininkams, kadangi metinis dividendų pajamingumas siekia apie 3%.

Verta paminėti, jog neseniai buvo pranešta, jog už 6,4 mlrd. USD „Rockwell Collins“ (COL) perims „B/E Aerospace“ (BEAV) ir taip bus sukurta įmonė, kuri taps viena svarbiausių lėktuvų dalių gamintoja bei paslaugų tiekėja. Ši sandoris rodo, jog šiame sektoriuje gali paspartėti konsolidacija.

Paskelbti gynybos sektoriaus įmonių ketvirtiniai rezultatai suteikia vilčių, jog šio sektoriaus atstovų laukia geresni laikai, tačiau investuotojai turi atidžiai išnagrinėti šio sektoriaus įmones, kadangi jos užsiima itin skirtinga veikla.

Parengta LHV banko, remiantis įmonių pateikiamais duomenimis (lockheedmartin.com, investors.boeing.com, northropgrumman.com, investor.raytheon.com, investorrelations.gd.com), ishares.com, invesco.com, spdrs.com ir užsienio žiniasklaida (Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, Military.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Tauragės butų ūkį perka „Icor“ grupės įmonė 3

Tauragės rajono savivaldybei priklausančios bendrovės Tauragės butų ūkis 100% akcijų už 1,215 mln. Eur perka...

Rinkos
19:50
„EfTEN Capital“ valdomo turto vertė pasiekė 700 mln. Eur

2018-ųjų pabaigoje didžiausio Baltijos šalyse komercinio nekilnojamojo turto (NT) fondų valdymo...

Biržų optimizmui pakurstyti užteko vieno straipsnio 3

Azijos, Europos, o vėliau ir atsidariusioms JAV biržoms užteko vos vienos pozityvios žinios dėl JAV ir...

Rinkos
17:05
JAV biržoms – geriausia nuo 1987-ųjų metų pradžia

JAV akcijų biržoms šių metų pradžia tokia gera, kokia nebuvo jau 32 metus.

Rinkos
16:02
SEB: požiūris į rizikingas investicijas – teigiamas 4

Pasaulio finansų rinkoms pernai išgyvenus prasčiausius nuo 2008-ųjų metus, abejonių, kad augimo pikas jau...

Rinkos
13:25
SEB ir klientų ginčas: prievaizdas turėjo trečią nuomonę 9

Lietuvoje gyvenanti šeima, iš SEB banko siekusi išsireikalauti būsto paskolų palūkanų sumažinimo nuo 4,29%...

Rinkos
12:15
Sandorių rinka: po rekordinių metų – atoslūgio lūkesčiai Premium

Baltijos šalių įmonių įsigijimų rinka pernai užkaito iki visų laikų rekordo pagal sandorių skaičių, o pagal...

Rinkos
05:45
Šiaulių banko pozicijoje – vienu pasiūlos veiksniu mažiau Premium

Paskutinę viešo Šiaulių banko akcijų pardavimo aukciono dieną prekyba biržoje banko akcijomis atkuto, atėjus...

Rinkos
2019.01.17
LB: „Telia Lietuva“ ir „Grigeo“ nesilaikė tarptautinių apskaitos standartų 13

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio...

Rinkos
2019.01.17
„ACC Distribution“ vasarį perima „Acme Europe“ kontrolę

Elektronikos bei buitinės technikos prekių platintoja „ACC Distribution“ vasario 1 d. perims aktyvaus...

Technologijos
2019.01.17
Mirė „Vanguard“ įkūrėjas ir indeksinio investavimo tėvas J. Bogle 4

Eidamas 90-uosius mirė Jackas Bogle‘as, vienos didžiausių investicijų valdymo grupės „Vanguard“ įkūrėjas ir...

Rinkos
2019.01.17
Didžiosios pensijų fondų turto kraustynės: kaupimas senjorystei su daugiau adrenalino Premium 4

Antros pakopos pensijų sistemai pereinant prie privalomos gyvenimo ciklo investavimo strategijos, fondų...

Rinkos
2019.01.17
Parduoda dviračių „Baltik vairą“ Premium 10

Rizikos kapitalo valdymo įmonė „LitCapital“ parduoda 2014 m. įsigytas Šiaulių dviračių UAB „Baltik vairas“...

Pramonė
2019.01.17
Keičiasi „Novaturo“ vadovas 9

Kelionių operatoriaus „Novaturas“ vadovas Linas Aldonis palieka bendrovę, jį keičia Audronė Keinytė.

Vadyba
2019.01.16
Biržose – naujienų iš Britanijos diena

Vakarų Europos biržose, kuriose įdėmiai sekta „Brexit“ proceso drama, daugelis akcijų trečiadienį brango.

Rinkos
2019.01.16
„Ventus-Nafta“ prašo leidimo įsigyti „Timėjo“ degalinę

Lenkijos koncerno „Orlen“ valdomas degalinių tinklas „Ventus-nafta“ prašo Konkurencijos tarybos leidimo...

Rinkos
2019.01.16
Medicinos bankas: S. Karoso mirtis veiklos nepaveiks 7

Trečiadienį mirus pagrindiniam Medicinos banko akcininkui Sauliui Karosui, banko atstovai ramina, kad banko...

Rinkos
2019.01.16
„Newsec“ į NT finansavimo platformą „Rontgen“ investavo 50.150 Eur 9

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų UAB „Resolution Holdings“, Lietuvoje veikianti „Newsec“ prekės ženklu,...

Statyba ir NT
2019.01.16
„Netflix“ paslaugų branginimas glosto širdį investuotojams

JAV interneto televizijos bendrovės „Netflix“ akcijų kaina biržoje antradienį šoktelėjo 6,5% po žinių apie...

Rinkos
2019.01.16
Svaras pademonstravo atsparumą „Brexit“ susitarimo atmetimui 5

Jungtinės Karalystės parlamentarams atmetus premjerės susiderėtą „Brexit“ sutartį, svaras sterlingų staigiai...

Rinkos
2019.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau