Rezultatų skelbimo metu sužibėjo gynybos sektoriaus įmonės

Publikuota: 2016-11-12
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
 

Ketvirtinių rezultatų sezonas JAV įsibėgėjo ir akcininkus maloniai nustebino didžiųjų gynybos sektoriaus atstovų pasiekimai ir pateiktos ateities prognozės.

Pastaraisiais metais įsižiebę kariniai konfliktai Sirijoje, Ukrainoje ir kitose valstybėse skatina ginklavimąsi, nors iki tol daugelyje valstybių kariniai biudžetai buvo mažinami. Geriausias to pavyzdys yra JAV, kuri ilgą laiką mažino išlaidas krašto apsaugai ir šiuo metu kariuomenė susiduria su naujos technikos trūkumu bei sparčiai senėjančia įranga. Prezidento rinkimus laimėjęs Donaldas Trumpas nori nutraukti karinio biudžeto išlaidų karpymą ir pasisako už stipresnę kariuomenę.

Verta atkreipti dėmesį į tai, jog gynybos sektoriaus atstovų pardavimai yra įprastai prižiūrimi valstybės ir produktų eksportas yra leidžiamas tik tam tikroms valstybėms. Dėl šios priežasties šio sektoriaus įmonių rezultatai iš dalies priklauso nuo tarptautinės politikos ir sąjungininkų. Pavyzdžiui, 2015 m. 21% pajamų „Lockheed Martin“ gavo už JAV ribų, o „Northrop Grumman“ – daugiau negu 17%.

Gynybos sektoriaus įmonės tarpusavy ženkliai skiriasi. Pavyzdžiui, vienos pasirenka koncentruoti savo veiklą. To geras pavyzdys yra „Boeing“, kuri iš esmės gamina komercinius ir karinius lėktuvus. Tuo tarpu kitos įmonės plečiasi skirtingose kryptyse. Pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ gamina lėktuvus, sraigtasparnius, laivus, turi kosmoso padalinį, kuris gamina palydovus, priešraketines gynybos sistemas ir įrangą NASA raketoms. Be to, bendrovė taip pat plečiasi energetikos ir kitose srityse.

Pastaruoju metu pastebimas augantis bepiločių orlaivių naudojimas karinėse operacijose, kadangi jie leidžia sumažinti operacijų išlaidas ir išvengia pilotų žūčių. Be to, vis didesnis dėmesys po daug dėmesio sulaukusių programišių atakų ir skandalų yra skiriamas kibernetiniam saugumui. Taip pat pastebimas didelis dėmesys raketoms ir jų paleidimo sistemos. Pavyzdžiui, Rusija itin priešinasi priešraketinės gynybos sistemos dislokavimui arti jos teritorijos.

Rezultatai

Praėjusią savaitę ketvirtinius pasiekimus skelbė didžiosios šio sektoriaus bendrovės. Dauguma šio sektoriaus įmonių teigiamai vertino pasiektus rezultatus ir optimistiškai žvelgė į ateitį. Dėl to, pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ akcijų kaina tą pačią dieną po trečio ketvirčio rezultatų paskelbimo šoktelėjo net 7,4%.

„Lockheed Martin“ (LMT) trečio ketvirčio pardavimai išaugo iki 11,6 mlrd. USD – tapo beveik 15% (met./met.) didesni. Svarbiausias įmonei padalinys, generuojantis 36% visų pajamų, gamina „F-35“ naikintuvus bei „C-130“ krovininius lėktuvus. Be to, įmonė kilstelėjo į viršų visų metų pajamų ir pelno prognozes, o 2017 metais pajamos turėtų augti 7%.

Tiesa, verta atkreipti dėmesį, jog pastarosiomis dienomis investuotojai sunerimo, kai įmonė viešai išsakė nepasitenkinimą dėl JAV gynybos departamento paskelbto 57 naikintuvų „F-35“ užsakymo. Taip ir nesusitaręs su įmone departamentas pareiškė, kad už lėktuvus mokės 6,1 mlrd. USD, t.y. 3,7% mažesnę kainą. Skelbiama, jog „F-35“ pardavimai sudaro apie 23% visų įmonės pajamų.

infogr.am::af845b90-c83c-4433-9ee1-86f7a65c43dd

„Northrop Grumman“ (NOC) direktorius Wesas Bušas pareiškė, jog trečio ketvirčio rezultatai rodo, kad yra statomas tvirtas pagrindas ilgalaikiam pelningam bendrovės augimui. Ketvirtinės pajamos augo 3% (met./met.), o gryn. pelnas – 17% (met./met.).

Įmonė yra gerai žinoma, kadangi gamina „B-2“ bombonešius ir praėjusį mėnesį laimėjo naujojo „B-21 Raider“ bombonešio gamybos kontraktą. Taip pat bendrovė gamina didelės sėkmės sulaukusius bepiločius lėktuvus „Global Hawk“.

„Raytheon“ (RTN) pasižymi raketomis „Patriot“, „Tomahawk“, „AMRAAM“, tačiau taip pat turi kibernetinio saugumo, kosminių sistemų ir kitus padalinius. Tarptautiniai pardavimai sudaro apie 30% visų pajamų. Ketvirtinių rezultatų skelbimo metu įmonė nežymiai kilstelėjo į viršų visų metų pajamų ir pelno prognozes.

Verta atkreipti dėmesį į tai, jog „Raytheon“ gaminamos raketų sistemos tampa vis svarbesnės, kadangi tampa šalies gynybos pagrindu. Tą gerai iliustruoja „Patriot“ oro ir raketų gynybos raketų sistema, kurią naudoja JAV ir 12 kitų valstybių. Šią sistemą šių metų rudenį pasirinko ir Lenkija.

„General Dynamics“ (GD) tapo trečio ketvirčio rezultatų pažiba, nes buvo pasiektas 13,8% veiklos pelningumo rodiklis, kai prieš metus šis rodiklis siekė 12,9%. Pelningumo rodiklius didino visi įmonės padaliniai, kurie apima komercinių lėktuvų, tankų, šarvuočių, raketų, povandeninių laivų ir kitų produktų gamybą. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog įmonė generuoja daugiau nei 40% pajamų už JAV ribų, o komercinis sektorius generuoja 20% pajamų.

Viena svarbiausių gynybos sektoriaus bendrovių yra „Boeing“ (BA), kuri pasižymi vertikalaus pakilimo lėktuvu „V-22 Osprey“, naikintuvais „F-15“ bei „F/A-18“ ir karinio transporto lėktuvais „C-17 GLOBEMASTER III“. Nors įmonė yra svarbi šiam sektoriui, tačiau apie 70% pajamų įmonei generuoja komercinių lėktuvų padalinys. Bendrovės ketvirtiniai pasiekimai pranoko lūkesčius, tačiau įmonė pareiškė, jog ilgo laikotarpio augimo variklis išliks komercinė aviacija. Šiuo metu kompanijos pažiba yra naujos kartos lėktuvas “Boeing 787 Dreamliner”, kurio gamyba tampa vis efektyvesnė po to, kai buvo pašalinti gamybą stabdę trūkumai.

Investicinės galimybės

Tikintys viso gynybos sektoriaus ateitimi gali rinktis iš kelių ETF fondų, kurių sudėtis yra labai panaši. Likvidžiausias toks ETF fondas yra „iShares U.S. Aerospace & Defense“ (ITA). Nuo jo nedaug atsilieka didesnį įmonių skaičių apimantis ETF fondas „PowerShares Aerospace & Defense Portfolio“ (PPA), tačiau šio fondo bendrosios išlaidos yra 0,23 proc. punkto didesnės. Tuo tarpu mažiau likvidaus „SPDR S&P Aerospace & Defense“ (XAR) investicinio portfelio pozicijų svoriai yra suvienodinami. Apžvalgoje minėtos bendrovės sudaro apie 37% ITA investicinio portfelio, 32% PPA ir 23% XAR.

infogr.am::eece9627-c78f-4179-808e-e6a664e3de31

Per vienerius metus ženkliausiai (+23%) pakilo „Northrop Grumman“ akcijų kaina. Šios bendrovės akcijos yra įvertintos, remiantis P/E rodikliu, brangiausiai (23). Tuo tarpu gynybos sektorių apimančio „iShares U.S. Aerospace & Defense“ (ITA) ETF fondo akcijų kaina per metus pakilo apie 8%, o fondo valdytojo pateikiamas vidutinis investicinio portfelio P/E rodiklis siekia apie 19.

Visos nagrinėjamos įmonės turi daug įsipareigojimų, tačiau išskirti galima būtų „General Dynamics“ (GD) bei „Raytheon“ (RTN), kurių D/A rodikliai siekia mažiausiai - apie 65%. Didžiausiu šių metų 9 mėn. grynuoju pelningumu gali pasigirti „Lockheed Martin“, kuri taip pat yra viena dosniausių akcininkams, kadangi metinis dividendų pajamingumas siekia apie 3%.

Verta paminėti, jog neseniai buvo pranešta, jog už 6,4 mlrd. USD „Rockwell Collins“ (COL) perims „B/E Aerospace“ (BEAV) ir taip bus sukurta įmonė, kuri taps viena svarbiausių lėktuvų dalių gamintoja bei paslaugų tiekėja. Ši sandoris rodo, jog šiame sektoriuje gali paspartėti konsolidacija.

Paskelbti gynybos sektoriaus įmonių ketvirtiniai rezultatai suteikia vilčių, jog šio sektoriaus atstovų laukia geresni laikai, tačiau investuotojai turi atidžiai išnagrinėti šio sektoriaus įmones, kadangi jos užsiima itin skirtinga veikla.

Parengta LHV banko, remiantis įmonių pateikiamais duomenimis (lockheedmartin.com, investors.boeing.com, northropgrumman.com, investor.raytheon.com, investorrelations.gd.com), ishares.com, invesco.com, spdrs.com ir užsienio žiniasklaida (Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, Military.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuva: išsivysčiusi, besivystanti ar mažesnio potencialo šalis 1

Lietuvą, kaip šalį, bendrąja prasme tikriausiai būtų galima vadinti besivystančia šalimi, visgi pagal kai...

Rinkos
13:57
JAV prezidentui užkliuvo FED politika 10

Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

Verslo aplinka
2018.07.20
Investuotojams patiko „Auga Group“ noras prisikviesti ERPB Premium

Vakarų Europos biržose nuotaikos penktadienį buvo apniukusios, o Baltijos biržose vertintos vietinės...

Rinkos
2018.07.20
LHV Šiaulių banko akcijas po ERPB paskolos konvertavimo vertina po 0,55–0,59 Eur 1

Estijos banko LHV analitikai atnaujino Šiaulių banko akcijų vertinimą, kuriame atsispindi prognozės dėl...

Rinkos
2018.07.20
Pratęstas „Auga Group“ SPO, tarp investuotojų gali atsirasti ERPB 8

Atostogaujantiems investuotojams nespėjus susipažinti su žiniomis apie susitarimą su Europos rekonstrukcijos...

Rinkos
2018.07.20
Stocks Climb as Yuan Losses Ease; Dollar Declines: Markets Wrap

Stocks in Asia reversed losses and the yuan recovered its drop amid signs of intervention from Chinese...

2018.07.20
„Maxima“ Lenkijoje sujungia dvi įmones 4

„Maxima grupė“ į prekybos tinklą „Stokrotka“, kurį valdo nuo šių metų pavasario, integruos 2012 m. įsigytą...

Biržoje – rezultatų iššaukti „Olainfarm“ akcijų viražai Premium

Pasyviose Baltijos biržose ketvirtadienį aktyviausiai prekiauta pardavimų statistiką paskelbusios Latvijos...

Rinkos
2018.07.19
Bankams ruošiamas naujas finansavimosi būdas

Lietuvos komerciniai bankai galbūt jau kitąmet galės turėti visiškai naują finansavimo šaltinį.

Rinkos
2018.07.19
„Danske Bank“ nori išpirkti kaltę: pasiruošęs aukoti 230 mln. USD 12

Didžiausias Danijos bankas „Danske Bank“, įsivėlęs į bene didžiausią nuo banko įkūrimo 1871 m. skandalą, savo...

Rinkos
2018.07.19
Lietuva su kitomis šalimis bando išjudinti užmarinuotą ES projektą

Lietuva kartu su 7-iomis ES šalimis bando išjudinti jau ne vienerius metus įšaldytą europinį projektą –...

Rinkos
2018.07.19
Pajamoms iš NT ir akcijų didesnis pajamų mokesčio tarifas bus taikomas nuo 150.000 Eur Premium 8

Pajamos, kurios nepriskiriamos darbo užmokesčiui, individualios veiklos pajamoms ar dividendams, nuo kitų...

Finansai
2018.07.19
„Savy“ žmonės žengia į neišžvalgytą kriptovaliutomis įkeistų paskolų rinką Premium 8

Lietuvių kuriama finansinių paslaugų kompanija „Hodl Finance“ imasi teikti paskolas, įkeistas...

Rinkos
2018.07.19
Lietuvos tapsmas besivystančia šalimi – sunkiai pasiekiama svajonė Premium 11

Lietuva pagal savo kapitalo rinką vis dar rikiuojasi šalia tokių šalių kaip Nigerija ar Bangladešas, nors...

Rinkos
2018.07.19
„Danske Bank“ akcijoms seniai nebuvo taip blogai 8

Didžiausio Danijos banko „Danske Bank“, įsipainiojusio į galimo pinigų plovimo per Baltijos šalis skandalą,...

Rinkos
2018.07.18
Per „Revolut“ galimai plauti pinigai 7

Lietuviškos bankinės licencijos siekiantis Jungtinės Karalystės finansų startuolis „Revolut“ informavo britų...

Rinkos
2018.07.18
Brangsta akcijos ir bitkoinas 8

Daugelis akcijų Baltijos biržose trečiadienį pigo, užtat Europos biržose nuotaikos buvo neblogos kiek aprimus...

Rinkos
2018.07.18
JAV bankai prisuka pinigų kranelius komerciniam NT finansuoti 7

JAV bankai atsargiau vertina komercinio nekilnojamojo turto (NT) perspektyvas, todėl mažina išduodamų paskolų...

Statyba ir NT
2018.07.18
„Ecoservice“ įgijo „Marijampolės švaros“ kontrolę

Atliekų tvarkymo bendrovė „Ecoservice“ įsigijo 66,31% komunalinių paslaugų, antrinių žaliavų bei aplinkos...

Bankai atsisako klientų, o pakilęs spiečius ieško naujo avilio Premium 5

Latvijos, Estijos, Kipro ir daugelio kitų Europos Sąjungos šalių bankai atsisako senųjų klientų, jeigu šie...

Finansai
2018.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau