Rezultatų skelbimo metu sužibėjo gynybos sektoriaus įmonės

Publikuota: 2016-11-12
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
 

Ketvirtinių rezultatų sezonas JAV įsibėgėjo ir akcininkus maloniai nustebino didžiųjų gynybos sektoriaus atstovų pasiekimai ir pateiktos ateities prognozės.

Pastaraisiais metais įsižiebę kariniai konfliktai Sirijoje, Ukrainoje ir kitose valstybėse skatina ginklavimąsi, nors iki tol daugelyje valstybių kariniai biudžetai buvo mažinami. Geriausias to pavyzdys yra JAV, kuri ilgą laiką mažino išlaidas krašto apsaugai ir šiuo metu kariuomenė susiduria su naujos technikos trūkumu bei sparčiai senėjančia įranga. Prezidento rinkimus laimėjęs Donaldas Trumpas nori nutraukti karinio biudžeto išlaidų karpymą ir pasisako už stipresnę kariuomenę.

Verta atkreipti dėmesį į tai, jog gynybos sektoriaus atstovų pardavimai yra įprastai prižiūrimi valstybės ir produktų eksportas yra leidžiamas tik tam tikroms valstybėms. Dėl šios priežasties šio sektoriaus įmonių rezultatai iš dalies priklauso nuo tarptautinės politikos ir sąjungininkų. Pavyzdžiui, 2015 m. 21% pajamų „Lockheed Martin“ gavo už JAV ribų, o „Northrop Grumman“ – daugiau negu 17%.

Gynybos sektoriaus įmonės tarpusavy ženkliai skiriasi. Pavyzdžiui, vienos pasirenka koncentruoti savo veiklą. To geras pavyzdys yra „Boeing“, kuri iš esmės gamina komercinius ir karinius lėktuvus. Tuo tarpu kitos įmonės plečiasi skirtingose kryptyse. Pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ gamina lėktuvus, sraigtasparnius, laivus, turi kosmoso padalinį, kuris gamina palydovus, priešraketines gynybos sistemas ir įrangą NASA raketoms. Be to, bendrovė taip pat plečiasi energetikos ir kitose srityse.

Pastaruoju metu pastebimas augantis bepiločių orlaivių naudojimas karinėse operacijose, kadangi jie leidžia sumažinti operacijų išlaidas ir išvengia pilotų žūčių. Be to, vis didesnis dėmesys po daug dėmesio sulaukusių programišių atakų ir skandalų yra skiriamas kibernetiniam saugumui. Taip pat pastebimas didelis dėmesys raketoms ir jų paleidimo sistemos. Pavyzdžiui, Rusija itin priešinasi priešraketinės gynybos sistemos dislokavimui arti jos teritorijos.

Rezultatai

Praėjusią savaitę ketvirtinius pasiekimus skelbė didžiosios šio sektoriaus bendrovės. Dauguma šio sektoriaus įmonių teigiamai vertino pasiektus rezultatus ir optimistiškai žvelgė į ateitį. Dėl to, pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ akcijų kaina tą pačią dieną po trečio ketvirčio rezultatų paskelbimo šoktelėjo net 7,4%.

„Lockheed Martin“ (LMT) trečio ketvirčio pardavimai išaugo iki 11,6 mlrd. USD – tapo beveik 15% (met./met.) didesni. Svarbiausias įmonei padalinys, generuojantis 36% visų pajamų, gamina „F-35“ naikintuvus bei „C-130“ krovininius lėktuvus. Be to, įmonė kilstelėjo į viršų visų metų pajamų ir pelno prognozes, o 2017 metais pajamos turėtų augti 7%.

Tiesa, verta atkreipti dėmesį, jog pastarosiomis dienomis investuotojai sunerimo, kai įmonė viešai išsakė nepasitenkinimą dėl JAV gynybos departamento paskelbto 57 naikintuvų „F-35“ užsakymo. Taip ir nesusitaręs su įmone departamentas pareiškė, kad už lėktuvus mokės 6,1 mlrd. USD, t.y. 3,7% mažesnę kainą. Skelbiama, jog „F-35“ pardavimai sudaro apie 23% visų įmonės pajamų.

infogr.am::af845b90-c83c-4433-9ee1-86f7a65c43dd

„Northrop Grumman“ (NOC) direktorius Wesas Bušas pareiškė, jog trečio ketvirčio rezultatai rodo, kad yra statomas tvirtas pagrindas ilgalaikiam pelningam bendrovės augimui. Ketvirtinės pajamos augo 3% (met./met.), o gryn. pelnas – 17% (met./met.).

Įmonė yra gerai žinoma, kadangi gamina „B-2“ bombonešius ir praėjusį mėnesį laimėjo naujojo „B-21 Raider“ bombonešio gamybos kontraktą. Taip pat bendrovė gamina didelės sėkmės sulaukusius bepiločius lėktuvus „Global Hawk“.

„Raytheon“ (RTN) pasižymi raketomis „Patriot“, „Tomahawk“, „AMRAAM“, tačiau taip pat turi kibernetinio saugumo, kosminių sistemų ir kitus padalinius. Tarptautiniai pardavimai sudaro apie 30% visų pajamų. Ketvirtinių rezultatų skelbimo metu įmonė nežymiai kilstelėjo į viršų visų metų pajamų ir pelno prognozes.

Verta atkreipti dėmesį į tai, jog „Raytheon“ gaminamos raketų sistemos tampa vis svarbesnės, kadangi tampa šalies gynybos pagrindu. Tą gerai iliustruoja „Patriot“ oro ir raketų gynybos raketų sistema, kurią naudoja JAV ir 12 kitų valstybių. Šią sistemą šių metų rudenį pasirinko ir Lenkija.

„General Dynamics“ (GD) tapo trečio ketvirčio rezultatų pažiba, nes buvo pasiektas 13,8% veiklos pelningumo rodiklis, kai prieš metus šis rodiklis siekė 12,9%. Pelningumo rodiklius didino visi įmonės padaliniai, kurie apima komercinių lėktuvų, tankų, šarvuočių, raketų, povandeninių laivų ir kitų produktų gamybą. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog įmonė generuoja daugiau nei 40% pajamų už JAV ribų, o komercinis sektorius generuoja 20% pajamų.

Viena svarbiausių gynybos sektoriaus bendrovių yra „Boeing“ (BA), kuri pasižymi vertikalaus pakilimo lėktuvu „V-22 Osprey“, naikintuvais „F-15“ bei „F/A-18“ ir karinio transporto lėktuvais „C-17 GLOBEMASTER III“. Nors įmonė yra svarbi šiam sektoriui, tačiau apie 70% pajamų įmonei generuoja komercinių lėktuvų padalinys. Bendrovės ketvirtiniai pasiekimai pranoko lūkesčius, tačiau įmonė pareiškė, jog ilgo laikotarpio augimo variklis išliks komercinė aviacija. Šiuo metu kompanijos pažiba yra naujos kartos lėktuvas “Boeing 787 Dreamliner”, kurio gamyba tampa vis efektyvesnė po to, kai buvo pašalinti gamybą stabdę trūkumai.

Investicinės galimybės

Tikintys viso gynybos sektoriaus ateitimi gali rinktis iš kelių ETF fondų, kurių sudėtis yra labai panaši. Likvidžiausias toks ETF fondas yra „iShares U.S. Aerospace & Defense“ (ITA). Nuo jo nedaug atsilieka didesnį įmonių skaičių apimantis ETF fondas „PowerShares Aerospace & Defense Portfolio“ (PPA), tačiau šio fondo bendrosios išlaidos yra 0,23 proc. punkto didesnės. Tuo tarpu mažiau likvidaus „SPDR S&P Aerospace & Defense“ (XAR) investicinio portfelio pozicijų svoriai yra suvienodinami. Apžvalgoje minėtos bendrovės sudaro apie 37% ITA investicinio portfelio, 32% PPA ir 23% XAR.

infogr.am::eece9627-c78f-4179-808e-e6a664e3de31

Per vienerius metus ženkliausiai (+23%) pakilo „Northrop Grumman“ akcijų kaina. Šios bendrovės akcijos yra įvertintos, remiantis P/E rodikliu, brangiausiai (23). Tuo tarpu gynybos sektorių apimančio „iShares U.S. Aerospace & Defense“ (ITA) ETF fondo akcijų kaina per metus pakilo apie 8%, o fondo valdytojo pateikiamas vidutinis investicinio portfelio P/E rodiklis siekia apie 19.

Visos nagrinėjamos įmonės turi daug įsipareigojimų, tačiau išskirti galima būtų „General Dynamics“ (GD) bei „Raytheon“ (RTN), kurių D/A rodikliai siekia mažiausiai - apie 65%. Didžiausiu šių metų 9 mėn. grynuoju pelningumu gali pasigirti „Lockheed Martin“, kuri taip pat yra viena dosniausių akcininkams, kadangi metinis dividendų pajamingumas siekia apie 3%.

Verta paminėti, jog neseniai buvo pranešta, jog už 6,4 mlrd. USD „Rockwell Collins“ (COL) perims „B/E Aerospace“ (BEAV) ir taip bus sukurta įmonė, kuri taps viena svarbiausių lėktuvų dalių gamintoja bei paslaugų tiekėja. Ši sandoris rodo, jog šiame sektoriuje gali paspartėti konsolidacija.

Paskelbti gynybos sektoriaus įmonių ketvirtiniai rezultatai suteikia vilčių, jog šio sektoriaus atstovų laukia geresni laikai, tačiau investuotojai turi atidžiai išnagrinėti šio sektoriaus įmones, kadangi jos užsiima itin skirtinga veikla.

Parengta LHV banko, remiantis įmonių pateikiamais duomenimis (lockheedmartin.com, investors.boeing.com, northropgrumman.com, investor.raytheon.com, investorrelations.gd.com), ishares.com, invesco.com, spdrs.com ir užsienio žiniasklaida (Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, Military.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Geri rezultatai neįtikina Baltijos investuotojų Premium 1

Geri įmonių rezultatai ir didžiąją dienos dalį Europoje vyravusios teigiamos nuotaikos nebuvo paskata...

Rinkos
18:11
JAV įmonių rezultatai – geresni nei analitikų lūkesčiai

Užpraeitą savaitę JAV biržose stebėtas didžiausias nuo šių metų vasario akcijų išpardavimas, panašu, nelabai...

Rinkos
16:19
Vyriausybė pusdevintų metų pasiskolino už 1,132% 2

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 8 metams ir 6 mėnesiams tepasiskolino 4 mln. Eur už vidutines 1,132%...

Rinkos
12:47
Mėnesio sandoris: didžiausios draudimo brokerių įmonės pirkinys   2

Didžiausia pasaulyje draudimo brokerių bendrovė „Marsh & McLennan“ rugsėjo 18 d. pranešė apie 4,3 mlrd. GBP...

Rinkos
2018.10.20
B. Gatesas ir Europos Komisija 100 mln. Eur rems švarias technologijas 4

Europos Komisija ir Billo Gateso fondas „Breakthrough Energy“ pasirašė susitarimo memorandumą dėl jungtinio...

Energetika
2018.10.20
Penktadienį „Telia Lietuvos“ rezultatai biržoje liko nelaistyti Premium

Baltijos biržoje išlieka pasyvumas, kurio neišjudino ir gerais apibūdinti „Telia Lietuvos“ rezultatai.

Rinkos
2018.10.19
„Klaipėdos naftos“ vadovas: įtampos daug, tačiau žiūrime į tai kaip į cikliškumą 5

Naftos produktų bei suskystintų dujų terminalų operatorės „Klaipėdos naftos“ vadovas pastaruoju metu smukusią...

Rinkos
2018.10.19
P. Poderskis: Vilniui vertėtų savivaldybės įmones atvesti į biržą 15

Vilniaus miesto savivaldybei vertėtų kai kurias savivaldybės įmones dalinai privatizuoti ir atvesti į akcijų...

Rinkos
2018.10.19
Išrinkti svarbiausi Baltijos šalių metų įsigijimo sandoriai

Taline paskelbti Baltijos įmonių įsigijimų ir susijungimų ir privataus kapitalo apdovanojimų nugalėtojai.

Rinkos
2018.10.19
Vidinės „Danske“ 200 mlrd. Eur „nešvarių pinigų“ skandalo peripetijos Premium 2

2015 m. rugpjūtį didžiausias pasaulyje pinigų plovimo skandalas dar nebuvo iškilęs viešumon, tačiau „Danske...

Rinkos
2018.10.19
„Eika Asset Management“ kuria komercinio NT fondą Premium 2

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir statybos įmonių grupei „Eika“ priklausanti investicijų valdymo bendrovė...

Statyba ir NT
2018.10.19
Brangsta alaus žaliavos: aludariai kalba apie kainų kėlimą ir pelningumo mažėjimą Premium 3

Šalies aludariai ruošiasi ryškiam gamybos kaštų augimui – kitąmet prognozuojama, kad didės beveik visų...

Agroverslas
2018.10.19
„Lietuvos energija“ ieško 500 inovacijų idėjų

UAB „Lietuvos energija“ inovacijų pritraukimo praktikas iš įmonių grupės bendrovių buria po viena vėliava ir...

Energetika
2018.10.18
Naujas „Eften“ fondas į NT Baltijos šalyse pasiruošęs investuoti 300 mln. Eur 1

Kompanija „EfTEN Capital“ į naują fondą „Usaldusfond EfTEN Real Estate Fund 4“ pirmuoju etapu iš institucinių...

Statyba ir NT
2018.10.18
Biržoje būriavosi tik apie flagmanų akcijas 1

Baltijos biržose investuotojai pasyvioje prekyboje lūkuriuoja pirmųjų įmonių trečiojo ketvirčio rezultatų.

Rinkos
2018.10.18
„Luminor“ galėtų investuoti į „fintech“ įmonę

Baltijos šalių bankas „Luminor”, kuriame jau kitų metų pirmąjį pusmetį kontrolę turės JAV privataus kapitalo...

Rinkos
2018.10.18
Dar viena ERPB pagalbos ranka – įsigijo „Luminor“ obligacijų

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) reikšmingai prisidėjo prie „Luminor“ banko pirmosios...

Rinkos
2018.10.18
Zalatorius – apie bankų „brūkšnį“ plovimui, akcininkų pokyčius, pasiruošimą krizei Premium 7

Baltijos šalyse netylant pinigų plovimo skandalams, Lietuvos bankai jaučiasi gana ramūs, nes dar pernai...

Rinkos
2018.10.18
Teismas: „Lewben Investment Management“ neatitinka nacionalinio saugumo kriterijų 11

Investicijų bendrovei „Lewben Investment Management“, planavusiai su biurų kompleksu „Verslo trikampis“...

Rinkos
2018.10.17
Vyriausybė investiciniams fondams Lietuvoje žada vienas palankiausių sąlygų ES 2

Lietuvos Vyriausybė trečiadienį patvirtino fondų veiklą reglamentuojančių įstatymų pakeitimams, kurie esą...

Rinkos
2018.10.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau