Rezultatų skelbimo metu sužibėjo gynybos sektoriaus įmonės

Publikuota: 2016-11-12
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
 

Ketvirtinių rezultatų sezonas JAV įsibėgėjo ir akcininkus maloniai nustebino didžiųjų gynybos sektoriaus atstovų pasiekimai ir pateiktos ateities prognozės.

Pastaraisiais metais įsižiebę kariniai konfliktai Sirijoje, Ukrainoje ir kitose valstybėse skatina ginklavimąsi, nors iki tol daugelyje valstybių kariniai biudžetai buvo mažinami. Geriausias to pavyzdys yra JAV, kuri ilgą laiką mažino išlaidas krašto apsaugai ir šiuo metu kariuomenė susiduria su naujos technikos trūkumu bei sparčiai senėjančia įranga. Prezidento rinkimus laimėjęs Donaldas Trumpas nori nutraukti karinio biudžeto išlaidų karpymą ir pasisako už stipresnę kariuomenę.

Verta atkreipti dėmesį į tai, jog gynybos sektoriaus atstovų pardavimai yra įprastai prižiūrimi valstybės ir produktų eksportas yra leidžiamas tik tam tikroms valstybėms. Dėl šios priežasties šio sektoriaus įmonių rezultatai iš dalies priklauso nuo tarptautinės politikos ir sąjungininkų. Pavyzdžiui, 2015 m. 21% pajamų „Lockheed Martin“ gavo už JAV ribų, o „Northrop Grumman“ – daugiau negu 17%.

Gynybos sektoriaus įmonės tarpusavy ženkliai skiriasi. Pavyzdžiui, vienos pasirenka koncentruoti savo veiklą. To geras pavyzdys yra „Boeing“, kuri iš esmės gamina komercinius ir karinius lėktuvus. Tuo tarpu kitos įmonės plečiasi skirtingose kryptyse. Pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ gamina lėktuvus, sraigtasparnius, laivus, turi kosmoso padalinį, kuris gamina palydovus, priešraketines gynybos sistemas ir įrangą NASA raketoms. Be to, bendrovė taip pat plečiasi energetikos ir kitose srityse.

Pastaruoju metu pastebimas augantis bepiločių orlaivių naudojimas karinėse operacijose, kadangi jie leidžia sumažinti operacijų išlaidas ir išvengia pilotų žūčių. Be to, vis didesnis dėmesys po daug dėmesio sulaukusių programišių atakų ir skandalų yra skiriamas kibernetiniam saugumui. Taip pat pastebimas didelis dėmesys raketoms ir jų paleidimo sistemos. Pavyzdžiui, Rusija itin priešinasi priešraketinės gynybos sistemos dislokavimui arti jos teritorijos.

Rezultatai

Praėjusią savaitę ketvirtinius pasiekimus skelbė didžiosios šio sektoriaus bendrovės. Dauguma šio sektoriaus įmonių teigiamai vertino pasiektus rezultatus ir optimistiškai žvelgė į ateitį. Dėl to, pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ akcijų kaina tą pačią dieną po trečio ketvirčio rezultatų paskelbimo šoktelėjo net 7,4%.

„Lockheed Martin“ (LMT) trečio ketvirčio pardavimai išaugo iki 11,6 mlrd. USD – tapo beveik 15% (met./met.) didesni. Svarbiausias įmonei padalinys, generuojantis 36% visų pajamų, gamina „F-35“ naikintuvus bei „C-130“ krovininius lėktuvus. Be to, įmonė kilstelėjo į viršų visų metų pajamų ir pelno prognozes, o 2017 metais pajamos turėtų augti 7%.

Tiesa, verta atkreipti dėmesį, jog pastarosiomis dienomis investuotojai sunerimo, kai įmonė viešai išsakė nepasitenkinimą dėl JAV gynybos departamento paskelbto 57 naikintuvų „F-35“ užsakymo. Taip ir nesusitaręs su įmone departamentas pareiškė, kad už lėktuvus mokės 6,1 mlrd. USD, t.y. 3,7% mažesnę kainą. Skelbiama, jog „F-35“ pardavimai sudaro apie 23% visų įmonės pajamų.

infogr.am::af845b90-c83c-4433-9ee1-86f7a65c43dd

„Northrop Grumman“ (NOC) direktorius Wesas Bušas pareiškė, jog trečio ketvirčio rezultatai rodo, kad yra statomas tvirtas pagrindas ilgalaikiam pelningam bendrovės augimui. Ketvirtinės pajamos augo 3% (met./met.), o gryn. pelnas – 17% (met./met.).

Įmonė yra gerai žinoma, kadangi gamina „B-2“ bombonešius ir praėjusį mėnesį laimėjo naujojo „B-21 Raider“ bombonešio gamybos kontraktą. Taip pat bendrovė gamina didelės sėkmės sulaukusius bepiločius lėktuvus „Global Hawk“.

„Raytheon“ (RTN) pasižymi raketomis „Patriot“, „Tomahawk“, „AMRAAM“, tačiau taip pat turi kibernetinio saugumo, kosminių sistemų ir kitus padalinius. Tarptautiniai pardavimai sudaro apie 30% visų pajamų. Ketvirtinių rezultatų skelbimo metu įmonė nežymiai kilstelėjo į viršų visų metų pajamų ir pelno prognozes.

Verta atkreipti dėmesį į tai, jog „Raytheon“ gaminamos raketų sistemos tampa vis svarbesnės, kadangi tampa šalies gynybos pagrindu. Tą gerai iliustruoja „Patriot“ oro ir raketų gynybos raketų sistema, kurią naudoja JAV ir 12 kitų valstybių. Šią sistemą šių metų rudenį pasirinko ir Lenkija.

„General Dynamics“ (GD) tapo trečio ketvirčio rezultatų pažiba, nes buvo pasiektas 13,8% veiklos pelningumo rodiklis, kai prieš metus šis rodiklis siekė 12,9%. Pelningumo rodiklius didino visi įmonės padaliniai, kurie apima komercinių lėktuvų, tankų, šarvuočių, raketų, povandeninių laivų ir kitų produktų gamybą. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog įmonė generuoja daugiau nei 40% pajamų už JAV ribų, o komercinis sektorius generuoja 20% pajamų.

Viena svarbiausių gynybos sektoriaus bendrovių yra „Boeing“ (BA), kuri pasižymi vertikalaus pakilimo lėktuvu „V-22 Osprey“, naikintuvais „F-15“ bei „F/A-18“ ir karinio transporto lėktuvais „C-17 GLOBEMASTER III“. Nors įmonė yra svarbi šiam sektoriui, tačiau apie 70% pajamų įmonei generuoja komercinių lėktuvų padalinys. Bendrovės ketvirtiniai pasiekimai pranoko lūkesčius, tačiau įmonė pareiškė, jog ilgo laikotarpio augimo variklis išliks komercinė aviacija. Šiuo metu kompanijos pažiba yra naujos kartos lėktuvas “Boeing 787 Dreamliner”, kurio gamyba tampa vis efektyvesnė po to, kai buvo pašalinti gamybą stabdę trūkumai.

Investicinės galimybės

Tikintys viso gynybos sektoriaus ateitimi gali rinktis iš kelių ETF fondų, kurių sudėtis yra labai panaši. Likvidžiausias toks ETF fondas yra „iShares U.S. Aerospace & Defense“ (ITA). Nuo jo nedaug atsilieka didesnį įmonių skaičių apimantis ETF fondas „PowerShares Aerospace & Defense Portfolio“ (PPA), tačiau šio fondo bendrosios išlaidos yra 0,23 proc. punkto didesnės. Tuo tarpu mažiau likvidaus „SPDR S&P Aerospace & Defense“ (XAR) investicinio portfelio pozicijų svoriai yra suvienodinami. Apžvalgoje minėtos bendrovės sudaro apie 37% ITA investicinio portfelio, 32% PPA ir 23% XAR.

infogr.am::eece9627-c78f-4179-808e-e6a664e3de31

Per vienerius metus ženkliausiai (+23%) pakilo „Northrop Grumman“ akcijų kaina. Šios bendrovės akcijos yra įvertintos, remiantis P/E rodikliu, brangiausiai (23). Tuo tarpu gynybos sektorių apimančio „iShares U.S. Aerospace & Defense“ (ITA) ETF fondo akcijų kaina per metus pakilo apie 8%, o fondo valdytojo pateikiamas vidutinis investicinio portfelio P/E rodiklis siekia apie 19.

Visos nagrinėjamos įmonės turi daug įsipareigojimų, tačiau išskirti galima būtų „General Dynamics“ (GD) bei „Raytheon“ (RTN), kurių D/A rodikliai siekia mažiausiai - apie 65%. Didžiausiu šių metų 9 mėn. grynuoju pelningumu gali pasigirti „Lockheed Martin“, kuri taip pat yra viena dosniausių akcininkams, kadangi metinis dividendų pajamingumas siekia apie 3%.

Verta paminėti, jog neseniai buvo pranešta, jog už 6,4 mlrd. USD „Rockwell Collins“ (COL) perims „B/E Aerospace“ (BEAV) ir taip bus sukurta įmonė, kuri taps viena svarbiausių lėktuvų dalių gamintoja bei paslaugų tiekėja. Ši sandoris rodo, jog šiame sektoriuje gali paspartėti konsolidacija.

Paskelbti gynybos sektoriaus įmonių ketvirtiniai rezultatai suteikia vilčių, jog šio sektoriaus atstovų laukia geresni laikai, tačiau investuotojai turi atidžiai išnagrinėti šio sektoriaus įmones, kadangi jos užsiima itin skirtinga veikla.

Parengta LHV banko, remiantis įmonių pateikiamais duomenimis (lockheedmartin.com, investors.boeing.com, northropgrumman.com, investor.raytheon.com, investorrelations.gd.com), ishares.com, invesco.com, spdrs.com ir užsienio žiniasklaida (Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, Military.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Ecoservice“ ketina įsigyti „Marijampolės švarą“

Investicijų bendrovės „BaltCap“ netiesiogiai valdoma žaliavų ir komunalinių atliekų tvarkymo įmonė...

Rinkos
11:32
Treasury Yields Edge Higher as Asian Stocks Drop: Markets Wrap

The 10-year Treasury yield touched above 2.97 percent and the dollar held last week’s advance, while stocks...

09:49
Knygą parašė ieškodamas optimalios investicijų portfelio sudėties 1

Statutinį darbą dirbančio vilniečio Justino Jazepčiko hobis jau nuo 2005 m. yra investavimas, tačiau iki...

Rinkos
2018.04.22
Investavimas į deimantus: kaip išsirinkti 2

Kaip visi lietuviai yra krepšinio ar nekilnojamojo turto specialistai, taip visi žino ar bent yra girdėję,...

Rinkos
2018.04.22
E. cigaretės, kaip elektromobiliai, ir traukia, ir baido investuotojus 1

„Philip Morris International“, didžiausios pasaulyje tabako bendrovės, akcijos biržoje ketvirtadienį...

Rinkos
2018.04.21
Istorinio „Revolut“ sandorio belaukiant: savo žodį turės tarti ir Lietuvos bankas 16

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuoliui „Revolut“, kuris siekia tapti banku Lietuvoje,...

Rinkos
2018.04.20
Pleškėjo „Snaigė“, bet aidėjo plojimai „Teliai“ Premium 4

Baltijos biržose po itin prastų naujienų penktadienį daugiau nei 18% žemyn nėrė Alytaus šaldytuvų gamintojos...

Rinkos
2018.04.20
„Maxima grupė“ platins 300-400 mln. Eur obligacijų emisiją Premium 1

Mažmeninės prekybos srityje Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Bulgarijoje veikianti „Maxima grupė“...

„Mokilizingą“ parduoda už 15 mln. Eur 9

Sukirsta dėl Lietuvos „Mokilizingo“ pardavimo Estijos bankui „Inbank“ už 15 mln. Eur.

Rinkos
2018.04.20
„Paskolų klubas“ atėjus krizei be papildomų investicijų išgyventų dvejus metus 11

Lietuvos bendrovė „NEO Finance“, valdanti tarpusavio skolinimo platformą „Paskolų klubas“, atėjus krizei be...

Rinkos
2018.04.20
Reorganizuos „Citadele“ banką

Latvijos finansų grupė „Citadele“ reorganizuos „Citadele“ banką Lietuvoje prijungdama prie Latvijos „Citadele...

Rinkos
2018.04.20
„Telia Lietuva“ grynasis pelnas augo 25% 6

Pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su laikotarpiu prieš metus, „Telia Lietuva“ didino pajamas, EBITDA,...

Rinkos
2018.04.20
Asian Stocks Decline; U.S. Treasury Yield Steady: Markets Wrap

Asian equities dropped as technology shares came under earnings-related pressure and materials shares fell.

2018.04.20
Investuotojas apie optimalios formulės paieškas, „Forex“ patirtį, atsigręžimą į NT Premium 3

Akcijos ilguoju laikotarpiu per metus pabrangsta 9–10%, bet investuotojai teuždirba 4%, nes 6% yra jų klaidų...

Rinkos
2018.04.20
„Shire“ atmetė 60 mlrd. USD įsigijimo pasiūlymą

Japonijos kompanija „Takeda“ pasiūlytė įsigyti Jungtinės Karalystės biotechnologijų gigantę „Shire“ už 60...

Technologijos
2018.04.19
Biržoje stambesni žaidėjai tebeišpardavinėja statybininkių akcijas Premium

Baltijos biržose prekyba grįžta į įprastą būvį po išvakarių techninio incidento. Išsiskiria nebe pirmą dieną...

Rinkos
2018.04.19
50% dydžio pensijos – tik uždirbantiems vidurkį Premium

Viešumas atlieka savo funkciją – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pristatyti pensijų sistemos...

Rinkos
2018.04.19
IT sektoriaus mažyliai: užaugs, bus suvalgyti ar mirs Premium 2

Pasaulinės rinkos konsolidavimo tendencijos neaplenks ir išsibarsčiusio Lietuvos informacinių technologijų...

Technologijos
2018.04.19
Baltijos birža ketvirtadienį dirbs, bet neveiks įmonių pranešimų sistema

Prekyba akcijomis ir skolos vertybiniais popieriais „Nasdaq“ grupei priklausančiose Baltijos birže...

Rinkos
2018.04.19
Pensijų reforma: 4+2 tebuvo kalbos, bus 3+1,5 7

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos plačiai iškomunikuotas naujas 4+2 kaupimo II pakopos pensijų...

Rinkos
2018.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau