Prekybos instrumentai: kaip išsirinkti akcijas jūsų investicijoms?

Publikuota: 2016-09-07
Martynas Kvašis, DNB e-prekybos departamento vadovas.
Martynas Kvašis, DNB e-prekybos departamento vadovas.

Akcijos yra vienas populiariausių vertybinių popierių, į kurį investuojama. Daugelis bent kiek su investicijomis susijusių žmonių tikriausiai turi suformavę didesnį ar mažesnį akcijų portfelį arba šiaip nuolat stebi akcijų rinką. Tačiau akcijos koncentruojasi į vieną įmonę, ir todėl investuotojai, norėdami diversifikuoti riziką, neretai renkasi ir kitus prekybos instrumentus.

Tarp investuotojų populiarūs ir ETF

Investuotojai, naudojantys DNB Trade platformą, dažnai investuoja į biržoje prekiaujamus fondus (angl. Exchange Traded Fund – ETF). ETF yra fondas, kurio vienetais biržoje prekiaujama kaip akcijomis, tačiau tuo pat metu jis suteikia galimybę vienu sandoriu investuoti į skirtingas įmones, žaliavas ar kitas finansines priemones.

Priklausomai nuo konkretaus pasirinkimo, ETF gali būti su finansiniu svertu (angl. leverage) ir net apversti (angl. inverse). Finansinis svertas padidina ETF rezultatą. Pavyzdžiui, jeigu yra perkamas akcijų indekso x2 ETF, tai reiškia, kad jo rezultatas procentine išraiška bus dvigubai didesnis nei akcijų indekso, t.y. indeksui pakilus 10 proc., ETF kaina pakiltų 20 proc.; ir atitinkamai indeksui krentant –fondo vertė mažėtų dvigubai tiek. Apversto ETF vertė kinta priešingai biržos indeksui ar numatytajam akcijų kursui. Naudojant tą patį pavyzdį, indekso vertei sumažėjus 10 proc., apversto ETF, orientuoto į šį indeksą, vertė pakiltų 10 proc.

Stebėdami mūsų klientų aktyvumą matome, kad klientų pasirinkimas tarp ETF ir akcijų yra tolygiai pasiskirstęs. Dažniausiai pasirenkami ETF, kurie seka žaliavų kainas arba akcijų indeksus.

Nurodyti, kurios akcijos populiariausios, yra labai sunku, nes investuotojai renkasi labai skirtingas įmones. Ne stipri, tačiau pastebima investavimo į akcijas tendencija yra ta, kad dalis investuotojų investuoja į naujienų centre dėl labai gerų rezultatų esančių įmonių akcijas. Dažnai akcijų pirkėjai investuoja į „Microsoft“, „Amazon“ ar „Facebook“, tarsi bandydami įšokti į važiuojantį traukinį, nes tikisi kad įlipo ne paskutinėje stotelėje, ir kelionė šiuo traukiniu dar suteiks jiems progų užsidirbti. Kiti renkasi įmones, kurios tuo metu skelbia apie prastus rezultatus (pavyzdžiui, „DeutscheBank“ arba „Apple“),taip bandydami nuspėti kainos „duobę“ ir tikėdamiesi, kad kaina žemiau nenukris ir pradės kilti.

Nemaža investuotojų dalis savo portfelį sudaro iš akcijų ir ETF bei naudoja jį kaip užstatą prekybai sandoriais dėl kainų skirtumo (angl. Contracts for Difference – CFD).

CFD: Kas negalima JAV, galima Lietuvoje

Sandoris dėl kainų skirtumo yra išvestinis sandoris, kur pirkėjas ir pardavėjas susitaria sumokėti kainų skirtumą tarp akcijos, ETF‘o ar indekso (t.y. pagrindinės priemonės) pradinės kainos ir jų kainos sandoriui pasibaigus. Jeigu akcijos, ETF‘o ar indekso pradinė kaina padidėjo, CFD pirkėjas uždirbs pelno, jeigu kaina sumažėjo – jis turės sumokėti CFD pardavėjui neigiamą skirtumą.

Kuo išskirtiniai yra CFD sandoriai? Tuo, kad jie leidžia spekuliuoti akcijų ar ETF kainomis be poreikio turėti pagrindinės priemonės turto nuosavybės teisę. Kitaip tariant, prekiaujama ne pačiais vertybiniais popieriais, o jų kainos pokyčiu.

Kitas prekybos CFD sandoriais ypatumas yra tas, kad jų prekyboje naudojamas finansinis svertas, kuris leidžia dalyvauti finansinių priemonių rinkoje įmokėjus tik dalį pinigų, taip vadinamą maržą arba užstatą. Maržos reikalavimai yra nustatomi atsižvelgiant į finansinės priemonės kapitalizaciją, svyravimą, kredito reitingą, likvidumą ir kainų spragų tendenciją. Finansinis svertas suteikia galimybę užsidirbti gerokai didesnį pelną, bet tuo pačiu metu reiškia ir didesnę riziką patirti nuostolių, kurie gali viršyti net investuotojo turimą nuosavą kapitalą.

Dar vienas minėtinas CFD sandorių ypatumas - galimybė pasinaudoti akcijų, ETF ar indeksų kainų kritimu, nes CFD sandorius galima ne tik pirkti pasinaudojant kainų kilimu (t.y. atidaryti ilgą poziciją), bet ir juos parduoti, pasinaudojant kainų kritimu (t.y. atidaryti trumpą poziciją).

Įdomu tai, kad CFD sandoriais draudžiama prekiauti JAV piliečiams. Šis draudimas atsirado 2010 metais, kai buvo priimtas Volstryto reformų ir vartotojų apsaugos aktas (angl. Dodd-Frank Wall Street Reformand Consumer Protection Act). Pagal šį aktą, CFD sandoriai atitinka pinigų srautų apsikeitimo sandorio (angl. SWAP) apibūdinimą, ir todėl reikalaujama prieš siūlant šiuos sandorius investuotojams žinoti jų pilietybę.

Ką geriau rinktis savo investicijoms?

Klientams visuomet pirmiausiai siūlome įvertinti norimo sudaryti sandorio tikslus. Jeigu norite atidaryti trumpą poziciją, tuomet CFD greičiausiai bus vienas iš patraukliausių būdų tai padaryti, kartais gal net ir vienintelis. Tiesa, laikyti ilgalaikę CFD poziciją gali būti brangu dėl finansavimo sąnaudų, kurios yra skaičiuojamos perkeliant turimą poziciją iš vienos dienos į kitą.

Įvertinus finansavimo sąnaudas, reikėtų atkreipti dėmesį ir į komisinius mokesčius. Aišku, prekiaujant CFD sandoriais ir naudojant finansinį svertą, galima sudaryti gerokai didesnės apimties sandorį ir tuomet mokesčių dalis bus proporcingai nedidelė, tačiau tuo pat metu finansinis svertas reiškia ir labai didelę riziką, kurią yra būtina įvertinti ir suprasti prieš sudarant sandorį. Lietuvos bankas, bendradarbiaudamas su ESMA, yra parengęs įspėjimą neprofesionaliems investuotojams dėl CFD sandorių. Šis įspėjimas padės investuotojams suprasti, kas yra CFD ir kokie yra pagrindiniai investavimo į CFD rizikos veiksniai.

Investuojant itin svarbu gerai suvokti, kaip veikia finansinė priemonė, kuria norite prekiauti, kokie yra pasirinktos finansinės priemonės privalumai ir trūkumai, kokią riziką prisiimsite prekiaudami šia finansine priemone ir kokie prekybos mokesčiai yra taikomi. Tuomet priimti sprendimus dėl investavimo į atitinkamas finansines priemones bus daug paprasčiau.

Nerekomenduojame rinktis finansinių priemonių, kurių gerai nesuprantate. O jei norite įgyti arba pagilinti savo žinias investavimo srityje, siūlome skirti tam pakankamai laiko ir paieškoti daugiau informacijos internete Taip pat, visuomet galima išbandyti „demo“ prekybos sąskaitas, kurios leidžia realiose rinkos situacijose išbandyti prekybą skirtingomis finansinėmis priemonėmis ir suprasti jų veikimo principus.

www.dnbtrade.lt 

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Dvidešimtmečio sulaukusio euro taikinys – dolerio užimtos teritorijos Premium 1

Prieš 20 metų įvestas euras per šį laikotarpį išaugo iki antros populiariausios pasaulio valiutos, tačiau...

Verslo aplinka
2018.12.31
Nafta metus užbaigs dviženkliuose nuostoliuose 1

Nafta pirmadienį brangsta, bet tai menkai sumažins šių metų kainos nuopuolį.

Rinkos
2018.12.31
Vyriausybė sėkmingai įgyvendino skolinimosi planus vidaus rinkoje 2

Vyriausybė vidaus rinkoje šiemet skolinosi aktyviai – aukcionuose išplatintų Vyriausybės vertybinių popierių...

Rinkos
2018.12.31
Lukas investuoja: „Sodros“ laiškas pakvietė kelionėn 48

Mačiau, kad manęs šaukėtės komentaruose po straipsniais apie blogiausias istorijoje Kūčias JAV akcijų rinkoje...

Lukas investuoja
2018.12.31
Šiųmečiai turto klasių pokyčiai sugrąžina 2008 m. prisiminimus Premium 3

Pingančios akcijos, obligacijos, žaliavos, auksas ar tas pats bitkoinas – šiemet investuotojams beveik nebuvo...

Rinkos
2018.12.31
Blogiausios šiemet akcijų rinkos etiketė – Kinijai

Kinijos akcijų biržoje prekyba pirmadienį jau baigiasi, didelio akcijų brangimo nefiksuota, o tai reiškia,...

Rinkos
2018.12.31
Didžiausi „S&P500“ susvyravimai istorijoje 6

JAV akcijų rinkai šią savaitę užfiksavus didžiausią iki šiol matytą vienos dienos šuolį punktais, gera proga...

Rinkos
2018.12.29
Ekspertų apklausa: kurie 2018 m. ekonomikos įvykiai buvo svarbiausi 5

Svarbiausias 2018-ųjų Lietuvos ekonominis įvykis buvo šalies tapimas Ekonominio bendradarbiavimo o ir plėtros...

Verslo aplinka
2018.12.28
Europos biržos bando grįžti į augimo kelią 3

Vakarų Europos akcijų biržos žvėriškų svyravimų savaitę nusprendė užbaigti pozityviai. Akcijos penktadienį...

Rinkos
2018.12.28
Teismas: SEB į Estijos fondą investavusiems klientams turi atlyginti 153.000 Eur 2

Vienas didžiausių šalyje komercinių SEB bankas į žlugusį Estijos investicijų fondą „GILD Arbitrage Risk...

Rinkos
2018.12.28
II pensijų pakopoje galima kaupti ir didesnėmis sumomis 7

Antroje pensijų pakopoje galima kaupti ir didesnėmis sumomis nei 3% nuo atlyginimo – 3% viršijančioms įmokoms...

Finansai
2018.12.28
Analitikas: „Apple“ akcijos 2019-aisiais pigs 25% 16

JAV technologijų sektoriaus flagmanės „Apple“ akcijos 2019 m. gali neišvengti 25% vertės nuopuolio.

Rinkos
2018.12.28
Drebėjimai JAV akcijų rinkoje: analitikai skaldosi į dvi stovyklas Premium

Nuo blogiausių istorijoje Kūčių iki didžiausio pokalėdinio akcijų ralio istorijoje – tokius pokyčius šiomis...

Rinkos
2018.12.28
2019 m. laukia 30 mokesčių pakeitimų, amnestija ir gėdos stulpas 15

Kitais metais laukia mažesnė mokesčių našta darbo užmokesčiui, kitokių pajamų mokesčių lengvatų. Taip pat bus...

Finansai
2018.12.28
„East Capital“ tikriausiai pardavė ir „Vilniaus baldų“ akcijas Premium

Didžiausias dešimtmečio akcijų atšokimas JAV rinkoje entuziazmo likusiose rinkose neiššaukė, indeksai toliau...

Rinkos
2018.12.27
VU investiciniame fonde – naujas rėmėjas 6

Vilniaus universiteto (VU) neliečiamojo kapitalo fondas sulaukė naujo rėmėjo – juo tapo leidykla „Alma...

Rinkos
2018.12.27
Svarbiausi finansų rinkos įvykiai 2018 m.

Investuotojai Lietuvoje ir pasaulyje tikriausiai sutiks, kad šiuos metus galima vadinti lūkesčių keitimosi...

Rinkos
2018.12.27
„LitCapital“ fondas pradeda veiklą: sieks įdarbinti 35 mln. Eur 3

Lietuvos rizikos kapitalo valdymo įmonė „LitCapital“ baigė steigti naują plėtros kapitalo fondą, kurio dydis...

Rinkos
2018.12.27
K2 LT į laidojimo namus Vilniuje ir Kaune planuoja 3,5 mln. Eur investicijas 1

AB K2 LT, valdanti „Lietuvos krematoriumą“ bei ritualinių laidojimo paslaugų teikėją UAB „Rekviem LT“, didina...

Šiaulių banko akcijas panaudojo „INVL Asset Management“ plėtrai 5

Turto valdymo grupė „Invalda INVL“ didžiąją dalį turimų Šiaulių banko akcijų panaudojo kaip nepiniginį įnašą...

Rinkos
2018.12.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau