Prekybos instrumentai: kaip išsirinkti akcijas jūsų investicijoms?

Reklama publikuota: 2016-09-07
Martynas Kvašis, DNB e-prekybos departamento vadovas.
svg svg
Martynas Kvašis, DNB e-prekybos departamento vadovas.

Akcijos yra vienas populiariausių vertybinių popierių, į kurį investuojama. Daugelis bent kiek su investicijomis susijusių žmonių tikriausiai turi suformavę didesnį ar mažesnį akcijų portfelį arba šiaip nuolat stebi akcijų rinką. Tačiau akcijos koncentruojasi į vieną įmonę, ir todėl investuotojai, norėdami diversifikuoti riziką, neretai renkasi ir kitus prekybos instrumentus.

Tarp investuotojų populiarūs ir ETF

Investuotojai, naudojantys DNB Trade platformą, dažnai investuoja į biržoje prekiaujamus fondus (angl. Exchange Traded Fund – ETF). ETF yra fondas, kurio vienetais biržoje prekiaujama kaip akcijomis, tačiau tuo pat metu jis suteikia galimybę vienu sandoriu investuoti į skirtingas įmones, žaliavas ar kitas finansines priemones.

Priklausomai nuo konkretaus pasirinkimo, ETF gali būti su finansiniu svertu (angl. leverage) ir net apversti (angl. inverse). Finansinis svertas padidina ETF rezultatą. Pavyzdžiui, jeigu yra perkamas akcijų indekso x2 ETF, tai reiškia, kad jo rezultatas procentine išraiška bus dvigubai didesnis nei akcijų indekso, t.y. indeksui pakilus 10 proc., ETF kaina pakiltų 20 proc.; ir atitinkamai indeksui krentant –fondo vertė mažėtų dvigubai tiek. Apversto ETF vertė kinta priešingai biržos indeksui ar numatytajam akcijų kursui. Naudojant tą patį pavyzdį, indekso vertei sumažėjus 10 proc., apversto ETF, orientuoto į šį indeksą, vertė pakiltų 10 proc.

Stebėdami mūsų klientų aktyvumą matome, kad klientų pasirinkimas tarp ETF ir akcijų yra tolygiai pasiskirstęs. Dažniausiai pasirenkami ETF, kurie seka žaliavų kainas arba akcijų indeksus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nurodyti, kurios akcijos populiariausios, yra labai sunku, nes investuotojai renkasi labai skirtingas įmones. Ne stipri, tačiau pastebima investavimo į akcijas tendencija yra ta, kad dalis investuotojų investuoja į naujienų centre dėl labai gerų rezultatų esančių įmonių akcijas. Dažnai akcijų pirkėjai investuoja į „Microsoft“, „Amazon“ ar „Facebook“, tarsi bandydami įšokti į važiuojantį traukinį, nes tikisi kad įlipo ne paskutinėje stotelėje, ir kelionė šiuo traukiniu dar suteiks jiems progų užsidirbti. Kiti renkasi įmones, kurios tuo metu skelbia apie prastus rezultatus (pavyzdžiui, „DeutscheBank“ arba „Apple“),taip bandydami nuspėti kainos „duobę“ ir tikėdamiesi, kad kaina žemiau nenukris ir pradės kilti.

Nemaža investuotojų dalis savo portfelį sudaro iš akcijų ir ETF bei naudoja jį kaip užstatą prekybai sandoriais dėl kainų skirtumo (angl. Contracts for Difference – CFD).

CFD: Kas negalima JAV, galima Lietuvoje

Sandoris dėl kainų skirtumo yra išvestinis sandoris, kur pirkėjas ir pardavėjas susitaria sumokėti kainų skirtumą tarp akcijos, ETF‘o ar indekso (t.y. pagrindinės priemonės) pradinės kainos ir jų kainos sandoriui pasibaigus. Jeigu akcijos, ETF‘o ar indekso pradinė kaina padidėjo, CFD pirkėjas uždirbs pelno, jeigu kaina sumažėjo – jis turės sumokėti CFD pardavėjui neigiamą skirtumą.

Kuo išskirtiniai yra CFD sandoriai? Tuo, kad jie leidžia spekuliuoti akcijų ar ETF kainomis be poreikio turėti pagrindinės priemonės turto nuosavybės teisę. Kitaip tariant, prekiaujama ne pačiais vertybiniais popieriais, o jų kainos pokyčiu.

Kitas prekybos CFD sandoriais ypatumas yra tas, kad jų prekyboje naudojamas finansinis svertas, kuris leidžia dalyvauti finansinių priemonių rinkoje įmokėjus tik dalį pinigų, taip vadinamą maržą arba užstatą. Maržos reikalavimai yra nustatomi atsižvelgiant į finansinės priemonės kapitalizaciją, svyravimą, kredito reitingą, likvidumą ir kainų spragų tendenciją. Finansinis svertas suteikia galimybę užsidirbti gerokai didesnį pelną, bet tuo pačiu metu reiškia ir didesnę riziką patirti nuostolių, kurie gali viršyti net investuotojo turimą nuosavą kapitalą.

Dar vienas minėtinas CFD sandorių ypatumas - galimybė pasinaudoti akcijų, ETF ar indeksų kainų kritimu, nes CFD sandorius galima ne tik pirkti pasinaudojant kainų kilimu (t.y. atidaryti ilgą poziciją), bet ir juos parduoti, pasinaudojant kainų kritimu (t.y. atidaryti trumpą poziciją).

Įdomu tai, kad CFD sandoriais draudžiama prekiauti JAV piliečiams. Šis draudimas atsirado 2010 metais, kai buvo priimtas Volstryto reformų ir vartotojų apsaugos aktas (angl. Dodd-Frank Wall Street Reformand Consumer Protection Act). Pagal šį aktą, CFD sandoriai atitinka pinigų srautų apsikeitimo sandorio (angl. SWAP) apibūdinimą, ir todėl reikalaujama prieš siūlant šiuos sandorius investuotojams žinoti jų pilietybę.

Ką geriau rinktis savo investicijoms?

Klientams visuomet pirmiausiai siūlome įvertinti norimo sudaryti sandorio tikslus. Jeigu norite atidaryti trumpą poziciją, tuomet CFD greičiausiai bus vienas iš patraukliausių būdų tai padaryti, kartais gal net ir vienintelis. Tiesa, laikyti ilgalaikę CFD poziciją gali būti brangu dėl finansavimo sąnaudų, kurios yra skaičiuojamos perkeliant turimą poziciją iš vienos dienos į kitą.

Įvertinus finansavimo sąnaudas, reikėtų atkreipti dėmesį ir į komisinius mokesčius. Aišku, prekiaujant CFD sandoriais ir naudojant finansinį svertą, galima sudaryti gerokai didesnės apimties sandorį ir tuomet mokesčių dalis bus proporcingai nedidelė, tačiau tuo pat metu finansinis svertas reiškia ir labai didelę riziką, kurią yra būtina įvertinti ir suprasti prieš sudarant sandorį. Lietuvos bankas, bendradarbiaudamas su ESMA, yra parengęs įspėjimą neprofesionaliems investuotojams dėl CFD sandorių. Šis įspėjimas padės investuotojams suprasti, kas yra CFD ir kokie yra pagrindiniai investavimo į CFD rizikos veiksniai.

Investuojant itin svarbu gerai suvokti, kaip veikia finansinė priemonė, kuria norite prekiauti, kokie yra pasirinktos finansinės priemonės privalumai ir trūkumai, kokią riziką prisiimsite prekiaudami šia finansine priemone ir kokie prekybos mokesčiai yra taikomi. Tuomet priimti sprendimus dėl investavimo į atitinkamas finansines priemones bus daug paprasčiau.

Nerekomenduojame rinktis finansinių priemonių, kurių gerai nesuprantate. O jei norite įgyti arba pagilinti savo žinias investavimo srityje, siūlome skirti tam pakankamai laiko ir paieškoti daugiau informacijos internete Taip pat, visuomet galima išbandyti „demo“ prekybos sąskaitas, kurios leidžia realiose rinkos situacijose išbandyti prekybą skirtingomis finansinėmis priemonėmis ir suprasti jų veikimo principus. www.dnbtrade.lt 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Akcijų biržos vertina bazinių palūkanų normų perspektyvas Premium

Pasaulio akcijų biržose – susidomėjimas makroekonominiais duomenimis, kurie arba atriša rankas norintiems,...

Rinkos
2022.04.01
„BaltCap“ leista įsigyti „Vet Ventures Europe“ akcijų

Konkurencijos taryba leido privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojai „BaltCap“  netiesiogiai per įmonę...

Rinkos
2022.04.01
Mokėjimų rubliais už dujas Kremlius tikisi mėnesio pabaigoje, ES rengia bendrą poziciją

Balandžio 1 d. rusiškų dujų tiekimas Europai nesustojo – dar ketvirtadienį kontraktų nutraukimu grasinęs...

Rinkos
2022.04.01
„Gera dovana“ ragina padėti Ukrainos žmonėms, skirdama papildomų lėšų Verslo tribūna

Agresija Ukrainoje sukrėtė kiekvieną ir iškėlė daug klausimų įmonėms. Neramino galima karo veiksmų įtaka...

Verslo aplinka
2022.04.01
„NEO Finance“ grynasis pelnas 2021 m. 117.000 Eur 1

Lietuvos finansų technologijų (fintech) startuolio „NEO Finance“ praėjusių metų grynasis pelnas siekia...

Finansai
2022.04.01
Čekijos bankas padidino bazines palūkanas iki 5% infliacijai pažaboti

Čekijos centrinis bankas vėl padidino bazines palūkanas, siekdamas pažaboti sparčiai augančią infliaciją.

Rinkos
2022.04.01
„Mergermarket“ pripažino „Sorainen“ metų M&A teisės patarėja Vidurio ir Rytų Europoje 1

Sandorių rinkos analizės ir naujienų bendrovė „Mergermarket“ metų M&A teisės patarėja Vidurio ir Rytų...

Rinkos
2022.04.01
„Goldman Sachs“: paleisti JAV naftos rezervai kainą sumažins 15 USD/bbl

„Goldman Sachs“ skaičiuoja, kad JAV naftos rezervo paleidimas į rinką naftos kainą antrą metų pusmetį mažins...

Rinkos
2022.04.01
„Invalda INVL“ fondas infrastruktūrai pritraukė 27 mln. Eur

Turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ įsteigtas ir į pasaulinio lygio valdytojo infrastruktūros...

Rinkos
2022.04.01
„Telia Lietuva“ dividendams siūlo skirti 58,3 mln. Eur 1

Telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ valdyba siūlo dividendams skirti 58,3 mln. Eur, arba 0,1 Eur...

Rinkos
2022.04.01
Infliacijos ir investicijų portfelio kova: kaip apsaugoti santaupas Premium

Aktyviausiai investuojanti visuomenės dalis savo gyvenime iki šiol nebuvo susidūrusi ne tik su artimu karu,...

Rinkos
2022.04.01
Apsaugai nuo karo – dividendinės akcijos, o jų toli ieškoti nereikia Premium

Karo, augančios infliacijos akivaizdoje investuotojams patariama nesiblaškyti, o papildomas lėšas investuoti...

Rinkos
2022.04.01
Pasaulio investuotojai stebi naftą, „Klaipėdos nafta“ pjauna subsidijas „Independence“ Premium

Akcijų biržoms nerandant vienos krypties, akys krypsta į naftos stygių ir kaip šią problemą sprendžia JAV ir...

Rinkos
2022.03.31
Kinijoje dėl naujų COVID-19 protrūkių smuko gamybos apimtys 1

Kinijos gamyklų veikla kovo mėnesį susitraukė, rodo ketvirtadienį paskelbti oficialūs duomenys, nes dėl...

Verslo aplinka
2022.03.31
Rusija mokėjimus už dujas kreipia į „Gazprombank“ 2

Rusijos planas keisti atsiskaitymų už dujas valiutą, regis, bus vykdomas šalies viduje. Europos dujų pirkėjų...

Rinkos
2022.03.31
„Gren“ įsigijo „Energia Verde“ Latvijoje

Baltijos šalyse šilumos energiją gaminanti bendrovė „Gren“ užbaigė įsigijimo sandorį, pagal kurį iš „BaltCap...

Rinkos
2022.03.31
„Inbalance“ gavo 1,5 mln. Eur finansavimą, įrengs 640 elektromobilių įkrovimo stotelių

Investicijų bendrovės „I asset management“ fondas „NuCapital“‚ suteikė 1,5 mln. Eur paskolą, kurią per...

Automobiliai
2022.03.31
Infliacija ir karas skatina iš naujo įvertinti, kas yra bitkoinas Premium

Bitkoinas, šiemet nepasitarnavęs nei kaip apsauga nuo infliacijos, nei nuo turbulencijų rinkose, vis labiau...

Rinkos
2022.03.31
„Gazprom“ įmonių biuruose Vokietijoje atliktos kratos

Europos Sąjungos antimonopolinės tarnybos trečiadienį atliko kratas Rusijos dujų monopolininko „Gazprom“...

Rinkos
2022.03.31
Sugriuvus technologijų bendrovių akcijoms „Softbank“ lėtina investicijų tempą

Masayoshi Son, didžiausio pasaulio investuotojo į technologijų įmones „SoftBank Group“ vadovas, bendrovės...

Rinkos
2022.03.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku