Investuojate į paskolas? Visų platformų pliusai ir minusai

Publikuota: 2016-07-29
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Lietuvos investuotojai ir kreditų gavėjai šiuo metu gali rinktis iš penkių šalyje veikiančių tarpusavio skolinimo platformų, tačiau tik iš pirmo žvilgsnio jos vienodos.

Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas atliko tyrimą ir aptarė visas šalyje veikiančias tarpusavio skolinimo platformas, išryškindama tiek kiekvienos jų privalumus, tiek trūkumus.

„Verslo žinios“ pateikia apie kiekvieną platformą surinktą informaciją ir bendrą palyginamąją lentelę, kurioje naudingos informacijos ras tiek platformose besiskolinantys, tiek per jas investuojantys gyventojai.

Tęsinys po lentelėmis

infogr.am::2d59d91a-a65a-45a9-9459-fb4f4ff86871

infogr.am::37a7bc38-f13a-4f95-a1a2-62e80eeeddcf

www.finbee.lt (UAB „Finansų bitė”)

UAB „Finansų bitė” pristatoma kaip internetinė tarpusavio skolinimo platforma www.finbee.lt, kuria naudojasi investuotojai ir paskolų gavėjai. Įmonė įrašyta į Lietuvos banko vartojimo kreditų davėjų sąrašą ir į Asmens duomenų valdytojų valstybės registrą, tačiau jos nėra skolinimosi platformų sąraše. Nuo 2015 m. 9 mėn iki 2016 m. 7 mėn. nurodo išdavę 1.059 paskolas, suma 2 333 980 Eur. Reklamuojama vidutinė grąža 28%, užklausos priimamos visą parą.

Įmonės veiklą vartotojai gali stebėti gyvai internetu – taip siekiama pabrėžti šiuolaikiškumą, tačiau kelia nerimą asmens duomenų apsauga – klientų, atėjusių į biurą vaizdas realiu laiku transliuojamas neribotam skaičiui interneto lankytojų ir tai gali būti panaudota įvairiais tikslais.

Paskolos gavimas

Norint skolintis ar teikti paskolą vartotojas privalo užsiregistruoti ir sudaryti naudojimosi platforma sutartį. Sutartyje nurodoma, kad paskolos gavėjas bei skolintojas gali būti ne jaunesnis nei 18 metų amžiaus Europos Ekonominės Erdvės valstybių pilietis ir/arba Europos Ekonominės Erdvės valstybių juridinių asmenų registre įregistruotas juridinis asmuo, nors vėliau nurodoma, kad paskolą gauti gali tik fizinis asmuo. Naudotojas turi patvirtinti, kad sudaro sutartį neapsvaigęs, yra veiksnus. Vartotojui užsiregistravus jo tapatybė nustatoma pasinaudojant el. bankininkystės sistema. Atlikus pirmą pavedimą banko sąskaita susiejama su vartotojo paskyra, išmokėjimo ir įskaitymo mokesčiai netaikomi. Užsiregistravęs paskolos gavėjas gali pateikti paraišką organizatoriui (UAB „Finansų Bitė”). Informaciją apie asmens pajamas įmonė patikrina Sodros sistemoje, kredito istoriją – „Creditinfo“, tam asmuo turi pateikti sutikimą. Rizikos reitingas nustatomas pagal tris kriterijus: stabilumą, įperkamumą ir kreditingumą. Organizatoriui patvirtinus paraišką, ji patenka į aukcioną portale, kuriame skolintojai teikia pasiūlymus. Jei gavėjui pasiūlymas tinkamas, jis sutinka su bendrosiomis sąlygomis, per platformą sudaroma paskolos sutartis. Kurjeris atveža vieną sutarties egzempliorių, skirtą organizatoriui, kurį kredito gavėjas pasirašo originaliu parašu. Paskolos sutartis sudaroma tarp skolintojų (paskolos davėjų), paskolos gavėjo ir organizatoriaus.

Iki sutarties sudarymo asmens duomenys yra konfidencialūs, tačiau sudarius sutartį skolintojas gali matyti inicialus ir asmens kodą asmens, kuriam buvo pervestos lėšos, taip pat paskolos gavėjas gali matyti skolintojo inicialus ir asmens kodą. Skolintojas turi teisę kreiptis į organizatorių ir gauti paskolos gavėjo vardą ir pavardę.

Nurodoma, kad organizatoriaus sutikimu, paskolos gavėjas gali užtikrinti paskolos, palūkanų ir kitų mokėtinų sumų grąžinimą išduodamas paprastąjį neprotestuotiną vekselį arba įkeisdamas nekilnojamąjį turtą.

Paskolos teikimas

Skolintojams taip pat būtina užsiregistruoti ir patvirtinti tapatybę naudojantis el. bankininkystės sistema. Tuomet galima rinktis paskolas, kurias norima finansuoti. Nurodoma, kad skolintojas negali vienam paskolos gavėjui per 12 mėnesių skolinti daugiau negu 500 Eur, investuojama į vieną paskolą dalis negali būti mažesnė nei 5 eurai. Bendra vieno asmens per platformą skolinama suma negali viršyti 5.000 Eur per metus, tačiau 5.000 Eur limitas nėra taikomas įmonėms. www.finbee.lt skelbia, kad investuoti gali tik įmonės, įrašytos į vartojimo kreditų davėjų sąrašą ir siūlo įmonėms sutvarkyti formalumus, kad jos į tokį sąrašą būtų įtrauktos.

Investuotojas gali pats pasirinkti paskolas, į kurias investuos, naudotis automatiniu investavimu, kai investuojama pagal iš anksto pasirinktus kriterijus arba Kontr-pasiūlymų sistema, kuri automatiškai pakeičia pasiūlymą, kuris iškrito iš aukciono dėl kito skolintojo pasiūlymo su žemesne palūkanų norma pagal pasirinktus parametrus.

Finansinės operacijos. Paskolos gavėjas einamąjį mokėjimą atlieka į depozitinę sąskaitą, iš kurios organizatorius paskirsto lėšas skolintojams ir organizatoriui. Visos finansinės operacijos atliekamos per Citadele banke esančią depozitinę įmonės sąskaitą ir tai nurodoma kaip privalumas – depozitinėje sąskaitoje esančios investuotojų lėšos yra investuotojų nuosavybė, tokioms lėšoms galioja indėlių draudimas. Tačiau vartotojams svarbu atkreipti dėmesį, kad paskolos į kurias investuojama per www.finee.lt platformą nėra apdraustos indėlių draudimu. Depozitinės sąskaitos ir ją galinčių turėti asmenų apibrėžimas teisės aktuose nėra išsamus, įmonės bankroto atveju tokia sąskaita gali nebūti pripažinta depozitine, tuomet joje esančios lėšos būtų laikomos įmonės, bet ne investuotojų nuosavybe.Atkreiptinas dėmesys, kad veikla, kai asmuo priima mokėjimus ir juos perduoda yra traktuojama kaip mokėjimo įstaigos veikla, nors bendrovė nėra mokėjimo įstaiga.

Mokesčiaiwww.finbee.lt paskolos teikiamos kreditų refinansavimui ir vartojimui, palūkanų norma – nuo 6,99%, platformoje galima pasiskolinti nuo 300 iki 6.000 Eur. Kreditų gavėjui taikomas 3,5% – 9% sutarties sudarymo mokestis, mėnesinis administravimo mokestis – nuo 0,13% iki 0,70% (priklauso nuo kliento reitingo), dar taikomas 5 Eur kredito istorijos patikrinimo mokestis. Mokestis už galiojančios sutarties sąlygų pakeitimą – 20 Eur.

Paskolos pervedimo metu išskaičiuojamas sutarties sudarymo mokestis ir kompensacinio fondo mokestis (toks mokestis svetainėje atskirai nenurodytas). Beje, portale skelbiami įkainiai ne visuomet atitinka realius. Pavyzdžiui, vartotojas kreipėsi paskolos, jam suteiktas rizikos balas B, pagal kurį sutarties sudarymo mokestis turėtų būti 7,5%, tačiau realiai sudarius sutartį pritaikytas 8% sutarties mokestis ir 1% kompensacinio fondo mokestis.

Paskolos gavėjas, praleidęs įmoką, moka skolintojams 0,05% delspinigius nuo pradelstos paskolos ir palūkanų sumos už kiekvieną pradelstą dieną bei delspinigius nuo pradelsto administravimo mokesčio organizatoriui. Taip pat organizatoriui už kiekvieną pradelstą įmoką mokamas vienkartinis skolos administravimo mokestis.

UAB „Finansų Bitė” nurodo, kad jie vieninteliai Europoje siūlo kompensaciniu fondu padengtas vartojimo paskolas – t.y. bendrovė savo noru įsteigė fondą, kurio tikslas – kompensuoti visas vėluojančias įmokas. Tačiau taip pat skelbiama, kad savo turtu bendrovė negarantuoja, jog investuotojai nepatirs jokių nuostolių. Fondas nėra draudiminis ir jei įmokų kompensavimui pritrūks lėšų, išmokos stabdomos. Vartotojams reikėtų atkreipti dėmesį, kad teisiškai įmonė neprisiima jokių įsipareigojimų, susijusių su kompensaciniu fondu. Svetainėje nėra informacijos, kad paskolos gavėjai moka tokį mokestį (jis realiai priskiriamas prie sutarties sudarymo mokesčio,).

www.finbee.lt paskelbtos skundų nagrinėjimo taisyklės, tačiau nenurodyta informacija apie tolimesnį neteisminį ginčų sprendimą (po skundo nagrinėjimo bendrovėje). Neskelbiamas veiklos tęstinumo planas, informacija apie interesų konfliktų išvengimo priemones.

www.manu.lt (UAB „Sutelktinis finansavimas“)

Portalą www.manu.lt administruoja UAB „Sutelktinis finansavimas“, intelektinė nuosavybė priklauso UAB „Tarpusavio skolinimas“. Reklamuojama kaip platforma, kurioje „žmonės tiesiogiai skolina vieni kitiems“. Įtraukti į kredito davėjų sąrašą, skelbia, kad klientų mokumą vertina pagal specialiai šiai įmonei „Creditinfo“ sukurtą rizikos vertinimo modelį, klientai vertinami pagal Sodros ir Gyventojų registro tarnybos duomenis, „Creditinfo“ informaciją. www.manu.lt yra mokėjimo įstaigos „Opay solutions“ tarpininkai, su jų skolininkais dirba „Lindorf“, įmonės veikla apdrausta tarptautinės draudimo organizacijos „Lloyd’s of London“ profesinės civilinės atsakomybės draudimu. www.manu.lt įtraukti į kredito davėjų ir tarpusavio skolinimo platformų sąrašą. Nurodo, kad per visą veiklos laikotarpį turi 7 patvirtintas paskolas už 6.506,12 Eur.

Paskolos gavimas

Prieš tampant portalo vartotoju reikia užsiregistruoti. Viešai skelbiamos portalo naudojimosi taisyklės, taikomos tiek skolintojui, tiek paskolos gavėjui, vartotojo tapatybė patvirtinama naudojant el. bankininkystės sistemą, reikalaujama asmens dokumento kopijos. Užsiregistravus prisijungiama su unikaliu kodu ir vartotojo sukurtu slaptažodžiu.

Norint kreiptis kredito, reikia užpildyti elektroninę formą, sutikti su asmens duomenų tvarkymo taisyklėmis, susipažinti su bendrosiomis paskolos sąlygomis. Patikrinus asmens mokumą (jei asmuo nėra „Creditinfo“ sistemos vartotojas, turi juo tapti), administratorius informuoja apie paraiškos patvirtinimą arba nepatvirtinimą, suteiktą kreditingumo reitingą ir palūkanas. Gavęs patvirtinimą paraiškos gavėjas turi per 14 d. pateikti paraišką finansavimui, kitu atveju procesą reikia pradėti iš naujo. Visiškas paskolos finansavimas gali užtrukti nuo dešimties minučių iki keturių savaičių. Jei per keturias savaites paskola finansuota mažiau nei 80%, o refinansavimo atveju – 100%, paraiška atšaukiama ir sutartis nesudaroma.

Administratorius veikia kaip tarpininkas tarp paskolos gavėjų ir investuotojų, prižiūri www.manu.lt sistemą ir administruoja paskolas. Sutartys sudaromos tarp paskolos gavėjų ir investuotojų, sudarius jas atskleidžiama abiejų šalių tapatybė, iki to užtikrinamas konfidencialumas. Atkreiptinas dėmesys, kad administratorius privalo būti sutarties šalimi, nes jam priskiriamos visos vartojimo kredito davėjo pareigos, užtikrinančios vartojimo kredito gavėjo teisių ir interesų apsaugą.

Paskolos teikimas

Norint investuoti portale, būtina užsiregistruoti, patvirtinti tapatybę per el. bankininkystės sistemą. Nurodoma, kad investuotojas vienam paskolos gavėjui gali paskolinti ne daugiau kaip 5% bendros investuotojo per www.manu.lt investuojamos sumos, nebent administratorius padidina šią sumą. Taip pat investuotojo bendra visiems paskolos gavėjams suteiktų paskolų suma negali būti didesnė kaip 5 000 eurų per dvylika mėnesių, vienam paskolos gavėjui skolinama suma ne didesnė nei 500 eurų. Skelbiama, kad investuotojų prognozuojamos metinės palūkanos nuo 5,9% iki 29,5%.

MokesčiaiPaskolų metinė palūkanų norma – nuo 5,9%. Suteikus paskolą taikomas vienkartinis sutarties sudarymo mokestis, lygus 7,2% paskolos sumos. Mokestis iš karto išskaičiuojamas iš paskolos.

Investuotojas moka administratoriui 1% įmokų surinkimo mokestį. Šis mokestis automatiškai išskaičiuojamas iš investuotojui paskolos gavėjo sumokėtų palūkanų.Jei paskolos gavėjas vėluoja mokėti įmokas, investuotojas moka skolosadministravimo mokestį – 30% paskolos gavėjo sumokėtų delspinigių sumos, taip pat investuotojai padengia skolos išieškojimo mokesčius. Paskolos gavėjui skaičiuojami delspinigiai 0,05% nuo sumos, kurią vėluojama mokėti už kiekvieną pradelstą dieną, nutraukus paskolos sutartį reikalavimo teisę perima administratorius.

Finansinės operacijos

Investuotojų ir paskolų gavėjų pinigines lėšas www.manu.lt laiko depozitinėje sąskaitoje mokėjimo įstaigoje „OPAY solutions”, piniginių lėšų savininkai yra atitinkamai investuotojai arba paskolos gavėjai. Šios lėšos yra atskirtos nuo administratoriaus ir pačios mokėjimo įstaigos piniginių lėšų, į jas negali būti nukreiptas išieškojimas nei pagal www.manu.lt, nei pagal mokėjimo įstaigos kreditorių reikalavimus. „OPAY solutions“ yra Lietuvos banko prižiūrima finansų įstaiga.

Platformoje pateikiamas išsamus rizikų aprašymas. Administratorius nurodo, kad yra patvirtinęs savo veiklos tęstinumo planą, kurio paskirtis – nustatyti veiksmų planą ir priemones esant neplanuotiems įvykiams ar aplinkybėms, kurios sutrikdo www.manu.lt sistemos veikimo kritines funkcijas, pateikta išsami informacija apie paskolos išieškojimo procesus.

Platformoje trūksta išsamios skundų nagrinėjimo informacijos, tačiau nurodyta neteisminio ginčų sprendimo institucija (Lietuvos bankas).

Manytina, kad šiuo metu www.manu.lt neveikia arba atlieka tik technines funkcijas – leidžia investuoti ir teikti paraiškas, tačiau labai ilgai apdoroja duomenis.

www.ok.lt (UAB „Nilko finansų grupė”)

www.ok.lt viešojoje erdvėje pristatoma kaip Lietuvos banko prižiūrima, ISO sertifikuota (visos operacijos atliekamos pagal aukščiausius veiklos ir saugumo standartus) tarpusavio skolinimo platforma.Įmonė turi viešojo kreditų davėjo ir duomenų valdytojo statusą, tačiau nėra įrašyta į Lietuvos bankoviešąjį tarpusavio skolinimo platformų operatorių sąrašą. Platformos naudojimosi taisyklėse www.ok.lt įvardijama kaip bendruomeninio skolinimo nuotoliniu būdu sistema, suteikianti galimybę nuotoliniu būdu gauti vartojimo kreditą su užstatu (paprastuoju neprotestuotinu vekseliu), įgyti teises į kredito gavėjo išmokas pagal vartojimo kredito sutartį.

Nurodoma, kad platformoje galima pasiskolinti nuo 200 Eur iki 7.000 Eur, paskolų terminas nuo 3 mėnesių iki 60 mėnesių, užtikrinamas asmeninių duomenų konfidencialumas, visas paskolos gavimo procesas trunka ne ilgiau kaip 72 valandas.

Paskolos gavimas

Nurodoma, kad platformos naudotoju gali tapti Lietuvoje nuolatos gyvenantis ir visiškai veiksnus asmuo, nuo 18 m., kuris sutarties sudarymo metu nėra apsvaigęs nuo alkoholio, narkotikų ar psichotropinių medžiagų. Norint skolinti ar skolintis pinigus per platformą reikia užsiregistruoti: susipažinti ir sutikti su portalo naudojimosi taisyklėmis, su asmens duomenų tvarkymo taisyklėmis, identifikuoti asmenį pasinaudojant „Paysera“ sistema (pervedamas 0,01 Eur registracijos mokestis iš sąskaitos, kurią atidarant buvo teikiamas originalus asmens tapatybės dokumentas ir šio dokumento kopija yra saugoma tame banke ar kredito įstaigoje) arba patvirtinti savo tapatybę ir valią el. parašu. Portalo vartotojo paskyra susiejama su Paysera sąskaita.

Užsiregistravęs vartotojas gali pateikti paraišką kreditui gauti keliais būdais: užpildyti ir pateikti per platformą elektroninę paraišką, iš bazėje registruoto savo mobilaus telefono siųsti žinutę, nurodant prašomą sumą, terminą ir savo slaptažodį, skambinti iš bazėje registruoto mobiliojo telefono numerio ir pateikti žodžiu reikalaujamus duomenis, būtinus tapatybės nustatymui (pokalbiai įrašomi), pateikti popierinę paraišką kartu su asmens dokumentu bendrovės tarpininkams. Pateikus paraišką tikrinamas asmens mokumas (gyventojų registro tarnybos, „Sodros“, EUCB (European United Credit Bureau), „Creditinfo“,„Payseros LT“ (buvusios „EVP International“), Centrinės hipotekos įstaigos, Registrų centro ir kitose bazėse).

Jei paraiška atmetama dėl mokumo patikrinimo metu gautų rezultatų, bendrovė apie tai informuoja vartotoją ir nurodo duomenų bazes, kuriose buvo atliktas jo mokumo patikrinimas. Patvirtinama paraiška patalpinama platformoje finansavimui. Jei pasibaigus paraiškos finansavimo terminui nesurenkama visa suma, bendrovė siūlo paskolos gavėjui mažesnę kredito sumą, jei jis nepatvirtina jos per tris dienas, paraiška laikoma pasibaigusia be jokių pasekmių vartotojui. Surinkus reikiamą kredito sumą vartotojui el. paštu išsiunčiami sutarties dokumentai – kredito gavėjo sutartis ir paprastasis neprotestuotinas vekselis, šiuos dokumentus gavėjas turi pasirašyti per 3 dienas. Nepasirašius šių dokumentų, vartotojas turi sumokėti netesybas, nors platformoje skelbiama, kad įmonė užtikrina vartotojo teisę atsisakyti sutarties per 14 d. Nenurodyta, kad vartotojas gali pasinaudoti dviejų dienų „atvėsimo“ laikotarpiu. Sutartis sudaroma tarp kredito gavėjo ir kredito davėjo (www.ok.lt) naudos gavėjo (skolintojo) naudai. Kredito sumą gavėjas užtikrina vekseliu, kuris suformuojamas ir patvirtinamas elektroniniu būdu. Portale neskelbiama išsami negrąžinto kredito išieškojimo tvarka (turbūt todėl, kad kreditai užtikrinami vekseliais).

Paskolos teikimas

Skolintojui taip pat būtina užsiregistruoti portale, susipažinti su sutarties sąlygomis, patvirtinti asmens tapatybę pasinaudojant „Paysera“ sistema. Skolintojas (vadinamas Naudos gavėju), norėdamas skolinti lėšas www.ok.lt su sistemos administratoriumi sudaro teisių į kredito gavėjo išmokas įgijimo sutartį. Skolintojas gali pasirinkti automatinį investavimo būdą ir nurodyti portalui teikti pasirinktus kriterijus atitinkančius pasiūlymus arba skolinti užpildžius elektroninę paraišką portale, telefonu (SMS žinute arba žodžiu), pateikiant popierinę paraišką. Skelbiama, kad į vieną paskolą galima investuoti nuo 5 iki 150 Eur, paskolų grąža nuo 7% iki 20%. Skolintojas gali atšaukti savo paraišką, tačiau privalo sumokėti www.ok.lt paraiškos administravimo mokestį. Nėra apribojimų investuotojams investuoti daugiau kaip 5.000 Eur per metus ir skolinti vienam paskolos gavėjui daugiau kaip 500 Eur.

Finansinės operacijos

Pervedimams naudojamos „Paysera“ sąskaitos.

MokesčiaiKredito palūkanos 7–27% priklausomai nuo kreditingumo reitingo (realiai iki 44%).

Jei suteikus kreditą gavėjas nepatvirtina kredito gavėjo sutarties ir kreditą užtikrinančio vekselio per 3 kalendorines dienas, laikoma, kad jis pažeidė savo įsipareigojimus ir turi sumokėti netesybas, lygias 0,05% nuo prašytos kredito sumos už kiekvieną prašyto kredito dieną bei atlyginti bendrovės ir investuotojų nuostolius, kiek jų nepadengia nustatyta bauda. Vartotojai turi atkreipti dėmesį, kad pagal VKĮ 141str. ir 15 str. jie turi teisę atsisakyti sutarties nepatirdami nuostolių, todėl tokia bendrovės nuostata ne tik pažeidžia šias teises, bet ir gali būti traktuojama kaip kliento spaudimas sudaryti sutartį prieš jo valią, o tai prieštarauja sutarčių laisvės principui.

Praleidus mokėjimo terminą mokami 0,05% dydžio delspinigiai nuo negrąžintos kredito ir/ar palūkanų sumos už kiekvieną pradelstą dieną.

Sudarius sutartį paskolos gavėjui taikomas vienkartinis sutarties mokestis, kuris išskaitomas pinigų išmokėjimo dieną, kartu su palūkanomis kas mėnesį mokamas administravimo mokestis.

Skolintojui atšaukus savo paraišką, jis privalo sumokėti www.ok.lt paraiškos administravimo mokestį, lygų 0,05 % nuo siūlytos įgyti teisės sumos už kiekvieną atitinkamai prašyto vartojimo kredito termino dieną. Vartotojams reikėtų atkreipti dėmesį, kad tai prieštarauja VKĮ nuostatai, kad administratorius gali imti mokesčius iš klientų tik nuo kredito gavėjo grąžintų įmokų.

Ženklą OK savo reklamoje jau keletą metų naudoja paskolų bendrovė „Mokilizingas“, kuri neseniai kreipėsi į teismą, siekdama uždrausti UAB „Nilko finansų grupė“ naudoti žymenį ok.lt ir domeną www.ok.lt finansinėms paslaugoms žymėti. Pačiame portale www.ok.lt nurodoma, kad OK šifruojamas kaip „optimalus kreditas“ ir kad įmonė nėra UAB „Mokilizingas“ ar su ja susijusių bendrovių dalis.

Šiuo metu vyksta teismo procesas ir galbūt todėl www.ok.lt praktiškai neveikia. Svetainėje neskelbiami jokie veiklos rezultatai. Portale investuotojams leidžiama užsiregistruoti ir papildyti savo sąskaitą, tačiau investuoti nepavyksta – administratorius nurodo, kad šiuo metu nėra kredito gavėjų paraiškų. Paskolos gavėjams registruotis ir teikti paraiškas leidžiama. Neveikia DUK temos: investuotojams ir paskolų gavėjams aktualūs klausimai suformuluoti, tačiau atsakymų perskaityti neįmanoma (neva techninis sutrikimas).

www.paskoluklubas.lt (UAB NEO Finance)

Įmonės tinklapyje nurodoma, kad www.paskoluklubas.lt teikia profesionalias tarpusavio skolinimo paslaugas. Bendrovė įrašyta į Lietuvos banko skelbiamą skolinimo platformų ir viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašus, todėl jos veiklą reguliuoja Lietuvos bankas.

„Paskolų klubas“ suteikia galimybę pasiskolinti iš fizinio asmens nuo 300 Eur iki 10.000 Eur nuo 3 mėnesių iki 5 metų laikotarpiui, palūkanos nuo 8%. Investuotojai gali gauti 7-33% palūkanų. Kiekvienam investuotojui už papildomą mokestį suteikiama galimybė investuojant pasinaudoti Užtikrinimo fondu ir taip visiškai sumažinti investavimo riziką. Skelbiama, kad šiuo metu Užtikrinimo fonde sukaupta 95 449,68 Eur suma. Nuo platformos įsteigimo suteikta paskolų 764 941,99 Eur sumai, investuotojų skaičius – 1.670, vidutinės palūkanos – 22,39%. Išmokėta palūkanų suma 30 572,38 Eur.

Paskolos gavimas

Norint naudotis platformos paslaugomis būtina užsiregistruoti sistemoje, sutikti su naudojimo taisyklėmis, patvirtinti asmens tapatybę, atsidaryti el. pinigų sąskaitą, kuri gali būti ribota ir neribota. Atsidarius ribotą sąskaitą (reikia pridėti asmens dokumento kopiją) piniginių operacijų suma ribojama iki 2 500 Eur per metus, vienos operacijos suma – iki 1.000 Eur. Neribota sąskaita priskiriama asmens tapatybę nustačius mobiliuoju parašu arba atvykus į bendrovės biurą Vilniuje. Tokiu atveju piniginių operacijų sumos yra neribojamos. Kreipiantis paskolos užpildoma kliento ir naudos gavėjo anketa, pateikiamas sutikimas dėl asmens duomenų tvarkymo ir mokumo informacijos tikrinimo sistemoje „Creditinfo“. Jei asmuo nėra šios sistemos vartotojas, tuo pačiu užregistruojamas. Atlikus vertinimą klientas informuojamas apie suteiktą kreditingumo reitingą, jam pateikiama Standartinė informacija apie kreditą: suma, terminas, palūkanos, kiti mokesčiai, taip pat – Bendrosios sutarties sąlygos, specialiosios sutarties sąlygos (konkrečiam kredito gavėjui taikomos nuostatos už konkretų kreditą), mokėjimo grafikas, priedas dėl lėšų išmokėjimo. Paskolos gavėjui lėšos pervedamos į el pinigų sąskaitą. Kad būtų paprasčiau pasinaudoti sutarties atsisakymo teise, portale yra išankstinio paskolos grąžinimo aktyvavimo mygtukas.

Klientas, norėdamas kreiptis paskolos, turi nusipirkti savo kredito reitingą (5 Eur), kuris galioja 72 val., yra galimybė reitingą aktyvuoti nemokamai. Nustačius reitingą klientas pasirenka palūkanas ir terminą, per kurį grąžins kreditą.

Paskolos gavėjas sudaro sutartį su administratoriumi (UAB NEO Finance) ir kiekvieną mėnesį moka: grąžinamą kredito dalį, palūkanas, komisinį mokestį ir sutarties administravimo mokesčio dalį. Paskolos gavėjų ir investuotojų tapatybė neatskleidžiama, nes sutartis jie sudaro su bendrove, ne vieni su kitais.

Paskolos gavėjas, pavėlavęs sumokėti bent vieną įmoką, apie tai informuojamas el. laiškais bei SMS žinutėmis. Po 32 vėlavimo dienų paskolos gavėjo skola yra registruojama UAB „Creditinfo Lietuva“ ir paskolos išieškojimas perleidžiamas skolų išieškojimo įmonei.

Paskolos teikimas

Investuoti platformoje gali tik pilnametis asmuo, turintis galiojantį asmens dokumentą (pasą arba tapatybės kortelę) arba galiojantį el. parašą. Asmuo turi užsiregistruoti investuotojams skirtoje paskyroje, patvirtinti savo tapatybę ir atsidaryti el. pinigų sąskaitą (ribotą arba neribotą). Sąskaita papildoma iš savo el. banko pervedus norimą sumą. Investuojant paraiškos pasirenkamos savarankiškai pagal paskolos gavėjų informaciją arba nustatomas automatinis investavimas (nurodoma suma, terminai, paskolų gavėjų reitingai, palūkanos ir sistema automatiškai pateikia geriausias investavimo galimybes). Pasirinkus investavimo subjektą atsiunčiamos trys sutartys: kredito sutartis, specialiosios sutarties salygos ir susitarimas dėl investicijos į vartojimo kreditą. Susitarimas sudaromas tarp paskolos teikėjo ir operatoriaus. Asmuo gali į vieną paskolą investuoti ne mažiau kaip 5 Eur, vienam asmeniui per metus paskolinti iki 500 Eur, bendrai per metus paskolinti ne daugiau kaip 5.000 Eur. Platformos sistema automatiškai užtikrina, kad šios ribos nebūtų peržengtos.

Investuotojas gali sumažinti investavimo riziką ir pasirinkti Užtikrinimo fondo paslaugą, kurios mokestis priklauso nuo kredito gavėjo reitingo ir paskolos laikotarpio (0,81% – 15% investavimo sumos). Mokesčiai kaupiami fonde, o vėlavimo atveju iš šių pinigų padengiamos įmokos. Pasirinkus Užtikrinimo fondo paslaugą su įmone pasirašoma atlygintinio laidavimo sutartis, kuria laiduotojas (platformos administratorius) laiduoja už skolininko įsipareigojimus įskaitant palūkanas, nuostolius ir kt. Jeigu paskolos gavėjas grąžina paskolą iš anksto, Užtikrinimo fondo mokestis sumažinamas, kad investuotojas nepatirtų nuostolio ir atgautų investuotą sumą. Fondas formuojamas iš investuotojų, pasirinkusių šią paslaugą, lėšų, tačiau net jei šios lėšos pasibaigtų, Laiduotojas už prievoles atsako savo turtu.

www.paskoluklubas.lt pasirūpina kreditorių interesais ir vėluojant grąžinti kreditą – pasirinkus Užtikrinimo fondo paslaugą bendrovė moka įmokas nuo pirmos vėlavimo dienos, nutraukus dėl vėlavimo sutartį su gavėju, investuotojui grąžinama visa suma ir iki tos dienos sukauptos palūkanos. Nepasinaudojus fondu ir nutraukus sutartį su gavėju dėl vėlavimo, bendrovė pasiūlo nupirkti skolą rinkos kainomis. Atsisakius parduoti skolą, ją išieško išieškojimo įmonės arba antstoliai, gautos lėšos pervedamos investuotojui. Visas išieškojimo išlaidas padengia skolininkas.

Finansinės operacijos

Bendrovė veiklą vykdo remiantis Lietuvos banko suteikta ribotos veiklos elektroninių pinigų įstaigos licencija, visi mokėjimai atliekami tik per el. pinigų sąskaitas.

MokesčiaiPaskolos gavėjuikomisinis mokestis sudaro 3-9% mėnesio įmokos sumos ir vėlavimo palūkanų sumos. Jei įmoka vėluojama, administravimo mokestis yra 1,2% kredito sumos per mėnesį, atėmus komisinį mokestį, jis negali būti daugiau nei 30 Eur. Jei įmokos mokamos tinkamai, šiam mokesčiui taikoma nuolaida (jis lygus 0).

Investuotojams taikomas privalomas 1% tarpininkavimo mokestis, skaičiuojamas nuo kiekvienos investuotojui grįžusios įmokos. Tarpininkavimo mokestis mokamas, kai įmoka grąžinama. Užtikrinimo fondo mokestis sudaro 0,81%–15% investavimo sumos.

www.paskoluklubas.lt veikia ir kaip tarpusavio skolinimo platformos operatorius, ir kaip vartojimo kredito davėjas. Tai reiškia, kad tam tikrais atvejais įmonė pati skolina lėšas vartojimo kredito gavėjams, besikreipiantiems dėl vartojimo kredito gavimo per platformą www.paskoluklubas.lt. Siekiant išvengti interesų konfliktų ir užtikrinti paskolos davėjų teisių apsaugą, Paskolų klubas nurodo tam tikras taisykles, užtikrinančias investuotojams palankias sąlygas: skolina savo lėšas tik vartojimo kredito gavėjams, kurių prašoma vartojimo kredito suma yra didesnė nei 2.500 Eur, skolina ne daugiau nei 25% nuo visos prašomos vartojimo kredito sumos ir tik tada, kai nuo prašymo suteikti vartojimo kreditą pateikimo dienos praeina 3 kalendorinės dienos, kad paskolos davėjai turėtų pirmenybę išsirinkti investicijoms tinkamiausius kreditus ir pan. Kai vartojimo kredito gavėjas yra skolingas www.paskoluklubas.lt ir paskolos davėjams, visos pagal sudarytas sutartis gaunamos įmokos paskirstomos proporcingai, pagal kiekvieno asmens paskolintą sumą. Skelbiama, kad nei vienas bendrovės darbuotojas ir susiję asmenys neturi ir negali turėti geresnių sąlygų investuoti į vartojimo kreditus nei nesusiję asmenys.

Svetainėje www.paskoluklubas.lt skelbiama išsami vartojimo kreditų gavėjų skundų nagrinėjimo tvarka, nurodoma, kad bendrovė yra parengusi ir su Lietuvos banku suderinusi veiklos tęstinumo planą, numatantį konkrečius veiksmus ir procedūras, kurių turi būti imamasi įmonės bankroto atveju.

www.savy.lt (UAB „Bendras finansavimas“)

Pristatoma kaip virtuali paskolų platforma, veikianti pagal peer-to-peer („žmogus – žmogui“) skolinimo internetu modelį. „Savy“ platformą Lietuvoje valdo Didžiojoje Britanijoje registruota bendrovė „New Chartered Limited“, kurią įsteigė fizinių asmenų grupė iš Lietuvos. Lietuvoje „Savy“ platformą administruoja UAB „Bendras finansavimas“. Platforma įrašyta į Vartojimo kreditų davėjų sąrašą, tačiau neįtraukta į viešą skolinimosi platformų sąrašą.

Skelbiama, kad www.savy.lt suteikiamos paskolos iki 35.000 Eur, registruota 3.726 aktyvių investuotojų, vidutinis investuotojo paskolų kiekis – 61, vidutinė investicijų suma – 1.341, grąžintų palūkanų suma sudaro 498.386 Eur, paskolų suma – 65 785 517 Eur.

Taikoma rekomendavimo programa – asmeniui siūlomas 10 Eur mokestis už kiekvieną rekomenduotą asmenį, kai šis platformoje investuoja daugiau kaip 150 Eur. Platformoje leidžiama skolinti ir skolintis tik fiziniams asmenims.

Paskolos gavimas

Asmuo, norintis tapti platformos vartotoju, turi užsiregistruoti, patvirtinti tapatybę, pervedant 0,06 Eur mokestį el. bankininkystės sistemoje, sutikti su sutarties sąlygomis. Kiekvienas platforma www.savy.lt norintis pasinaudoti asmuo prieš tai pasirašo sutartį su „Paysera“ ir tampa jos klientu. Vartotojas turi patvirtinti, kad „suteikia Organizatoriui įgaliojimą tvarkyti jo „Paysera“ sąskaitoje esančias lėšas iki tam tikro limito su tikslu Skolintojo vardu pervesti pinigines lėšas Paskolos gavėjui ir iš Paskolos gavėjo įskaityti pinigines lėšas Skolintojui ir Organizatoriui“. Šiuo atveju kyla klausimas, ar nepažeidžiama Civilinio kodekso nuostata, kad fizinio asmens juridiniam asmeniui suteiktas įgaliojimas turi būti patvirtintas notaro.

Kredito gavėjas sutarties sudarymo metu turi būti Lietuvos Respublikoje nuolatos gyvenantis veiksnus ir teisnus fizinis asmuo, kuris supranta savo veiksmų pasekmes, taip pat turi neturėti skolų (tikrinama „Creditinfo“ sistemoje) ir gauti atitinkamas pajamas. Organizatorius įvertina kliento mokumą (tikrinama duomenų bazėse), jei paraiška tinkama, ji perduodama į platformos aukcioną finansavimui. Jei asmens paraiška atmetama dėl mokumo, organizatorius praneša atmetimo priežastis. Aukcionas neįvyksta, jei per 30 dienų nesurenkama prašoma suma.

Asmuo, teikdamas paraišką turi susipažinti su standartine informacija apie kreditą, bendrosiomis sutarties sąlygomis, sutikti su asmens duomenų tvarkymu ir patvirtinti, kad santuokos atveju paskola imama šeimos interesams tenkinti (tikrinami ir duomenys apie sutuoktinį, jei asmenys nėra „Creditinfo“ vartotojai, jais tampa).

Portale nurodomos skirtingos sąlygos paskolų gavėjams, priklausančios nuo sumos: iki 4 000 Eur reikia pateikti paraišką, tada gaunamas mokumo įvertinimas, pranešimas apie paskolos suteikimą arba nesuteikimą; norint gauti nuo 4 000 iki 35 000 Eur reikia įkeisti nekilnojamą turtą (su paraiška pateikti informaciją apie turtą ir nuotraukas), gavus preliminarų atsakymą su www.savy.lt administratoriumi suderinti pagrindines sąlygas ir po paskolos sufinansavimo pas notarą įkeisti turtą (bendrovė padeda atlikti formalumus). Nurodoma, kad teikiant paskolas su NT įkeitimu gali būti reikalaujama papildomo prievolių užtikrinimo (garantija, laidavimas). Turto vertė nustatoma pagal www.savy.lt administratoriaus vidaus vertinimo sistemą. Paskolos lėšos pervedamos gavėjui tik įregistravus hipoteką hipotekos registre.

Patalpinęs paraišką į aukcioną ir jo metu organizatorius turi teisę atskleisti informaciją apie paskolos gavėją, kurios reikia skolintojams įvertinti paraišką ir pateikti savo siūlymus. Duomenys atskleidžiami tik sudarant sutartį tarp kredito davėjų, kredito gavėjo ir organizatoriaus. Sutartyje nurodoma, kad organizatorius atlieka vartojimo kredito davėjo funkcijas, tačiau neišduoda kredito, o tik surenka kreditui reikiamą sumą iš kredito davėjų.

Suteikus kreditą iš jo organizatorius automatiškai nuskaito Sutarties sudarymo mokestį ir kredito gavėjo tikrinimo UAB „Creditinfo Lietuva“ mokestį.

Organizatoriaus sutikimu, kredito gavėjas gali užtikrinti kredito, palūkanų ir kitų mokėtinų sumų grąžinimą išduodamas paprastąjį neprotestuotiną vekselį paprasta rašytine forma. Organizatorius turi teisę pateikti tokį vekselį apmokėjimui tik tuo atveju, jei kredito gavėjas nevykdo savo įsipareigojimų pagal sutartį ir reikalauti apmokėjimo pagal vekselį tik ta apimtimi, kiek yra neįvykdytos kredito gavėjo prievolės. Negrąžinant kredito ir nutraukus sutartį, kuri užtikrinta nekilnojamu turtu, UAB „Bendras finansavimas“, kaip sutartinės hipotekos kreditorius, pradeda priverstinį išieškojimo procesą iš hipoteka įkeisto turto, kad atgautų skolą investuotojams.

Negrąžinus laiku paskolos pirmiausiai skola administruojama bendrovėje (iki 40 dienų), vėliau procesas perduodamas išieškojimo įmonei. Skaičiuojami delspinigiai už kiekvieną uždelstą dieną, palūkanos už negąžintas įmokas bei papildomos baudos. Sutartis paprastai nenutraukiama ir klientui susimokėjus vėluojamą įmoką, jis grąžinamas į ankstesnį grafiką, nepavykus atstatyti grafiko pradedamas teisminis išieškojimas, kurį organizuoja ir kaštus padengia administratorius.

Paskolos teikimas

Norintiems investuoti asmenims reikia užsiregistruoti sistemoje, per el. bankininkystės sistemą patvirtinti tapatybę, aktyvuoti saugią „Paysera“ sąskaitą ir į ją pervesti lėšas investavimui. Tuomet pasirinkti paskolą, į kurią norima investuoti (siūlomų paskolų sąraše rodomos tik gero kredito reitingo ir užtikrintas pajamas gaunančių asmenų paraiškos) arba taikyti automatinį investavimo būdą, kai automatiškai investuojama pagal pasirinktus kriterijus (autoinvestavimas galimas ir į vartojimo paskolas, užtikrinamas NT įkeitimu). Nurodoma, kad investuotojų pinigai yra visada saugūs, jie laikomi el. pinigų sąskaitoje „Paysera“ paskyroje ir visada priklauso patiems investuotojams. Paskolos grąžinamos kiekvieną mėnesį, todėl investuotojams jų uždirbtos palūkanos išmokamos reguliariomis mėnesinėmis įmokomis.

Vartojimo kredito sutartis sudaroma tarp Organizatoriaus, Paskolos gavėjo ir Skolintojo. Todėl Skolintojas gali matyti savo „Paysera“ sąskaitoje asmens, kuriam buvo pervestos lėšos, vardą ir pavardę, o paskolos gavėjas gali matyti asmens, kuris pervedė lėšas, duomenis.

Jei paskola užtikrinama nekilnojamu turtu, sutartyje paskolos davėjai ir organizatorius įsipareigoja jungtinio skolinimosi būdu suteikti paskolą gavėjui, organizatorius įsipareigoja išmokėti paskolą į gavėjo „Paysera“ sąskaitą. Turtas įkeičiamas organizatoriui, nutraukus sutartį dėl nevykdymo įvyksta automatinis reikalavimo teisių perdavimas.

Investuotojų lėšų išsaugojimui siūlomas Draudiminis fondas. Tai UAB „Bendras finansavimas“ investuotojų interesais administruojama pinigų suma, skirta kompensuoti investuotojų praradimus (kai investuotojas pasirenka Draudiminio fondo paslaugą). Investuotojui skolinant lėšas su Draudiminio fondo apsauga, jam mokamos fiksuotos 10% metinės palūkanos, o palūkanų skirtumas pervedamas į Draudiminį fondą. Paskolos gavėjui nevykdant savo įsipareigojimų 90 dienų iš eilės, fondas kompensuoja paskolos gavėjo negrąžintą investicijų sumą kartu su palūkanomis už 90 dienų. Delspinigiai ir kiti mokesčiai nekompensuojami. Investuotojas kiekvienu atveju pats pasirenka, ar pasinaudoti Draudiminio fondo paslauga. Kompensavimai atliekami automatiškai.

Finansinės operacijos

Nurodoma, kad www.savy.lt tiesiogiai nevykdo jokių piniginių operacijų, tik atlieka rizikos vertinimą ir moderuoja skolinimosi procesą, kuris vyksta tiesiogiai tarp vartotojų. Pinigai iš skolinančiojo paskolos gavėjui pervedami per platformoje integruotą „Paysera“ sistemą, kurią administruoja UAB „EVP International“, turinti lincenciją teikti elektroninių mokėjimų paslaugą. Pati bendrovė nepriima piniginių lėšų ir neišduoda paskolų, pavedimai tarp vartotojų nėra atliekami per įmonės sąskaitas.

Tačiau kitokia tvarka taikoma paskolų refinansavimo atveju – nurodoma, kad jei paskola tikslinė, organizatorius turi teisę pervesti pinigus iš anksto suderintiems kredito gavėjo kreditoriams. Tokiu atveju pinigai rezervuojami UAB „Bendras finansavimas“ tarpinėje sąskaitoje ir bendrovė atlieka pavedimus už paskolos gavėją. Nurodoma, kad paskolos gavėjams patogiau gauti paskolą į jų nurodytą banko sąskaitą, o ne į naujai sukurtą „Paysera“ sąskaitą. Paskolos gavėjas einamąjį mokėjimą atlieka į savo „Paysera“ sąskaitą arba į organizatoriaus nurodytą atsiskaitomąją sąskaitą, iš kurios organizatorius paskirsto lėšas skolintojams ir organizatoriui. Nurodoma, kad tokia pinigų įskaitymo arba grąžinimo funkcija (kai piniginės lėšos yra išskaidomos daugeliui investuotojų iš organizatoriaus tarpinės sąskaitos) nėra ir negali būti vertinama kaip mokėjimų funkcijų atlikimas. Atkreiptinas dėmesys, kad veikla, kai asmuo priima mokėjimus ir juos perduoda yra traktuojama kaip mokėjimo įstaigos veikla, nors bendrovė nėra mokėjimo įstaiga.

MokesčiaiPalūkanos nuo 6% paskolai, užtikrintai nekilnojamo turto įkeitimu arba nuo 12 % vartojimo paskolai. Minimali paskolos suma – 200 Eur, maksimali – 500.000 Eur, laikotarpis – nuo 6 iki 60 mėnesių. Vartojimo paskoloms iki 4 000 Eur taikomas tarpininkavimo mokestis, kuris sudaro 10, % paskolos sumos, administravimo mokestis – 0,22 % paskolos sumos per mėnesį + PVM. Vartotojams reikėtų atkreipti dėmesį, kad finansinės paslaugos nėra apmokestinamos PVM, todėl šiuo atveju PVM neturi būti taikomas. Paskoloms, užtikrinamoms nekilnojamojo turto įkeitimu taikomas vienkartinis paskolos sutarties sudarymo mokestis nuo 5,5%, administravimo mokestis – 0,25%.

Nesumokėjus įmokos skaičiuojami 0,05% delspinigiai už kiekvieną uždelstą dieną, palūkanos už negąžintas įmokas bei papildomos baudos: pradelsus pirmą, šešioliktą ir keturiasdešimtą dieną.

UAB „Bendrasis finansavimas” veikia ir kaip vartojimo kredito davėjas, ir kaip platformos organizatorius, tačiau nėra pateikta aiški informacija kaip atskirta ši veikla ir kokios priemonės taikomos siekiant išvengti interesų konflikto.

Per platformą paskolą gavęs asmuo ją turi teisę grąžinti bet kada, nemokant baudų ar netesybų. Sutarties galima atsisakyti per 14 dienų, tačiau nenurodyta nuostata apie dviejų dienų atvėsimo periodą. Nėra išsamios informacija apie vartotojų skundų nagrinėjimą, sutartyje nėra informacijos apie neteisminį ginčų nagrinėjimą. Nurodoma, kad paskolos paraiškos priimamos visą parą, tačiau nurodytas įmonės darbo laikas, tikėtina, kad paraiškos vertinamos tik tuo metu.

Apie tyrimo autorius

Tyrimą atlikęs Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas jungia grupę vartotojų teises ginančių subjektų, tarp jų – ir finansinius vartotojų interesus ginančias organizacijas, tokias kaip: Nacionalinė finansinių paslaugų vartotojų asociacija, asociacija „Už sąžiningą bankininkystę“, Lietuvos bankų klientų asociacija. Aljansas yra Europos vartotojų organizacijos (BEUC) narys. Analizė atlikta pagal viešai pateikiamą informaciją bei vartotojų (skolinimo platformų klientų) nurodytus duomenis. Duomenys pateikti liepos 26 d.

Kritika iš platformų

Tiesa, pačios tarpusavio skolinimo paltformos teigia, kad tyrimas nėra padarytas kokybiškai.

Anot Vytauto Šenavičiaus, Lietuvos tarpusavio skolinimo ir sutelktinio finansavimo asociacijos valdybos pirmininko, apmaudu, kad alijanso atliktame tyrime nėra pateikiama tiksli informacija apie tarpusavio skolinimosi platformų veiklą Lietuvoje.

„Pavyzdžiui, tyrime sudaromas įspūdis, kad tarpusavio skolinimosi operatoriai turėjo būti įrašyti į viešąjį tarpusavio skolinimo operatorių sąrašą. Faktiškai, visi tarpusavio skolinimo operatoriai iki rugpjūčio 1 d. turėjo Lietuvos bankui pateikti dokumentus, reikalingus įsirašyti į minėtą sąrašą. Mūsų žiniomis, asociacijos nariai Lietuvos bankui dokumentus yra pateikę“, – sako p. Šenavičius.

Anot asociacijos, tyrimo vykdytojai taip pat nepagrįstai sudaro įspūdį, kad yra nesilaikoma ir kitų teisės aktų reikalavimų (atsakingo skolinimo, paslaugų teikimo, skundų nagrinėjimo ir t.t.).

„Vienas iš mūsų asociacijos tikslų yra viešinti tarpusavio skolinimo veiklą Lietuvoje, siekti, kad vartotojai apie ją sužinotų kiek galima daugiau. Siekiame, kad Lietuvoje asmenys turėtų realią galimybę pasinaudoti alternatyvaus finansavimo ir refinansavimo galimybėmis ir jas suprastų. Todėl iš vienos pusės džiaugiamės, kad aljansas taip pat šia veikla domisi, siekia vartotojus plačiau apie ją informuoti. Kita vertus, šįkart aljanso išvados dėl asociacijos narių veiklos buvo kiek skubotos“, – kalba p. Šenavičius.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Investuotojai neapsisprendžia dėl JAV ir Kinijos derybų

Pirmadienį pasaulio biržose akcijų kainos atsitraukė, nuslūgus optimizmui dėl galimo JAV ir Kinijos dalinio...

Rinkos
17:09
„Swedbank“ momentinius mokėjimus paleido ir interneto banko naudotojams 5

Lietuvos komercinis bankas „Swedbank“ pradeda vykdyti momentinius mokėjimus privatiems ir verslo klientams,...

Rinkos
12:26
Pasaulinė įsigijimų rinka spaudžia stabdžius – kritimas dviženklis

Pasaulinė įmonių įsigijimų-susijungimų (angl. mergers and aquisitions, M&A) rinka, augusi pirmą ir antrą...

Rinkos
14:18
Lukas investuoja: kaip man sekėsi biržose trečią ketvirtį Premium 4

Ir vėl susivėlinau apžvelgti praėjusio ketvirčio savo investicinio portfelio rezultatus, mat buvau...

Vyriausybė beveik 10 metų pasiskolino už 0,259% 5

Lietuvos vyriausybė vidaus rinkoje 9 metams ir 10 mėnesių pasiskolino 20 mln. Eur už vidutines 0,259%...

Rinkos
12:35
Įmonei „WeWork“ kurpiamas gelbėjimo planas

Japonijos investicijų grupė „Softbank“ paruošė finansinės pagalbos paketą JAV bendradarbystės erdvių...

Rinkos
11:17
Investuotojai plūsta į pinigų rinkos fondus 2

JAV investuotojai pinigus į vienais saugiausių laikomų investavimo instrumentų – pinigų rinkos fondus –...

Rinkos
10:03
„Revolut“ nusisamdė „JPMorgan“, kad padėtų pritraukti 1,5 mlrd. USD 18

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“, turintis lietuvišką bankinę licenciją,...

Rinkos
2019.10.13
Koks ESO dividendų ir pelnų likimas; įvyko svaro ralis, biržose optimizmas Premium

Pasaulio biržose penktadienį sustiprėjo optimizmas, nulemtas lūkesčių dėl JAV ir Kinijos prekybinių santykių...

Rinkos
2019.10.11
Rekordinis sandoris: parduotas verslo centras „Quadrum“ Premium 27

Norvegų kapitalo nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Schage Real Estate“ susitarė dėl savo plėtoto ir valdyto...

Statyba ir NT
2019.10.11
Irano tanklaivis prakiuro – naftos kaina pakilo 6

Naftos kainos šoktelėjo daugiau kaip 2% po Irano tanklaivį ištikusio incidento, kurį Teheranas vadina teroro...

Rinkos
2019.10.11
Interviu su M. Jurgilu: „Facebook“ kriptovaliutos idėja gali išvirsti „į kai ką įdomaus“ Premium 16

Socialinio tinklo „Facebook“ planai išleisti kriptovaliutą librą paskatino centrinius bankus įdėmiau...

Rinkos
2019.10.11
Europa kol kas nesirengia gelbėti žlungančių „fintech“ 3

Europos Sąjungos institucija, atsakinga už žlungančių bankų pertvarkymą, kol kas nenumato pradėti rūpintis...

Rinkos
2019.10.11
Biržose išsilaiko optimizmas, fondas išnaudojo progą uždirbti be rizikos Premium

Investuotojai perka akcijas, vedami lūkesčių, kad JAV ir Kinija susitars bent jau dėl dalinės prekybos...

Rinkos
2019.10.10
LHV pensijų fondas įsigijo verslo centrą Taline 2

Estijos LHV pensijų fondas, bendradarbiaujant su investicijų į NT bendrove „Lumi Capital“, įsigijo 6.800 kv.

Statyba ir NT
2019.10.10
„Luminor“ paleido naują investavimo platformą 16

Baltijos šalių bankas paleidžia investavimo platformą „Luminor Investor“ su galimybe investuoto nuo 100 Eur...

Rinkos
2019.10.10
Didieji bankai atsisako užsienio valiutų keitimo grynaisiais Premium 16

Nuo gruodžio pradžios nė viename iš didžiųjų šalies bankų nebeliks galimybės grynaisiais išsikeisti užsienio...

Rinkos
2019.10.10
Lietuvių kriptovaliutų biržoje „suvaikščiojo“ 80 mln. Eur, atėjo naujas akcininkas 8

Lietuvos bendrovė „Bitmarket“, valdanti tarptautinę kriptovaliutų biržą „Btc-exchange.com“, pernai pasiekė...

Rinkos
2019.10.10
Kodėl privataus kapitalo fondai nebijo krizės Premium 5

Suprastėjusių ekonominių lūkesčių ir išsigandusių verslininkų fone privataus kapitalo fondai pripildė...

Rinkos
2019.10.10
Biržą atgaivino tiesioginiai sandoriai, Šiaulių bankas Premium

Pasaulio biržose išblėso investuotojų baimės dėl JAV ir Kinijos prekybinių santykių. Baltijos užutėkyje...

Rinkos
2019.10.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau