Bankai: metų pradžia prasta, bet krizė neateina

Publikuota: 2016-02-19
Reuters / Scanpix nuotr.
Reuters / Scanpix nuotr.

Pasaulio finansų rinkose šių metų pradžioje įsitvirtino korekcinės nuotaikos, kurios reiškia sugrįžusį nerimą dėl ateities, neapibrėžtumą, svarstymus dėl naujos krizės bangos. Kita vertus, yra ir požymių, kad 2008-ųjų scenarijus nepasikartos.

Tokiomis nuotaikomis persisunkę dviejų šalies bankų – „Swedbank“ ir DNB – penktadienį išplatinti pranešimai, kuriuose aptariama dabartinė padėtis pasaulio ekonomikoje.

„Swedbank“ pažymi, kad metų pradžioje raudonavo ne tik akcijos nuo Niujorko iki Šanchajaus. Nuvertėjo ir rizikingesnės įmonių obligacijos, ir daugelis žaliavų – naftos kaina per tris pirmąsias sausio savaites sumažėjo beveik ketvirtadaliu. Investuotojai nematė didelio skirtumo tarp JAV, Rusijos ar Kinijos akcijų ir skubėjo konvertuoti savo finansinį turtą į pačias likvidžiausias ir saugiausias taupymo priemones. Todėl nuo metų pradžios auksas pabrango beveik penktadaliu.

„Sausio mėnesį ir Japonijos, ir Kinijos eksportas traukėsi daugiau nei dešimtadaliu. Neaugo ir didžiausios pasaulio ekonomikos JAV pramonės apimtys. Sparčiai mažėjantis užsakymų skaičius rodo, kad jos pramonė šiemet gali ir visai neaugti“, – komentuoja Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.

Pasak jo, labiausiai nerimaujama ne dėl pažangiausių pasaulio ekonomikų būklės, o dėl besivystančių šalių, kurios labai priklauso nuo gamtinių išteklių gavybos. Daugelyje jų įmonių skolų lygis esą yra gerokai aukštesnis nei prieš aštuonerius metus, o neretai skolintasi buvo ne nacionaline valiuta, o doleriais. Kylant palūkanoms JAV ir nuvertėjant nacionalinei valiutai, tas skolas aptarnauti gali būti vis sudėtingiau, dėl to tikėtinas nemokių įmonių skaičiaus augimas, pastebi ekonomistas.

„Nerimą didina ir daugybė geopolitinių neapibrėžtumų. Prezidento rinkimai JAV, galimas Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES, Sirijos karas ir pabėgėlių krizė – visa tai gali turėti didelių neigiamų ekonominių pasekmių. Be to, visada yra ir daugybė „nežinomų nežinomųjų“ – problemų, kurių niekas nemato, apie jas negalvoja ir nekalba. Vis tik pastarųjų savaičių paniką geriausiai apibūdina ne fundamentalios problemos, o ekonomisto Johno Keyneso prieš beveik šimtmetį pasiūlytas terminas „gyvuliška prigimtis“ (angl. animal spirits). Net ir racionaliausius žmones kartais valdo baimė, godumas, instinktai ar bandos jausmas“, – komentare rašo p. Mačiulis.

Todėl net kai kurie garsūs ekonomistai ir finansinės institucijos taip pat užsimena, kad gali pasikartoti 2008-ųjų scenarijus, pažymi „Swedbank“.

infogr.am::infogram_0_sp500-92982204314

Trys nerimo šaltiniai

DNB banko pranešime taip pat pažymima, kad nuo 2016 metų pradžios finansų rinkose vyravo itin pesimistiškos nuotaikos: Europos akcijos prarado virš 10% savo vertės, JAV rinka krito beveik 6%. Daugumai investuotojų ramybės neduoda klausimas, kiek ši tendencija išsilaikys, teigia bankas.

Pasak Povilo Stankevičiaus, DNB banko analitiko, šiuo metu galima išskirti tris pagrindinius veiksnius, lemiančius tolimesnius neramumus finansų pasaulyje. Pirmasis – Kinijos „kieto nusileidimo“ baimė.

„Praeitą rugpjūtį, Kinijai devalvavus juanį 5% JAV dolerio atžvilgiu, buvo išprovokuotas staigus rinkų smigimas. Suprasdami, kad skola ir neefektyviu kapitalo paskirstymu paremtas Kinijos augimas lėtėja, investuotojai stengiasi atsikratyti juaniu denominuoto turto, sudarydami spaudimą valiutai kristi žemyn. Kinijos rezervai, naudojami valiutos stabilizavimui nuo rugpjūčio mažėja 100-150 mlrd. USD dolerių per mėnesį. Daugelis investuotojų baiminasi, kad sparčiai senkant valiutos rezervams, juanis neatlaikys rinkos spaudimo, o ženklus nuvertėjimas sukels dar didesnę paniką“, – teigia p. Stankevičius.

Pasak jo, centrinių bankų pinigų politika taip pat pranašauja tolimesnius akcijų svyravimus. Lėtėjant ekonomikai, investuotojai vis labiau tikisi didesnio monetarinio stimulo iš Europos centrinio banko, Japonijos centrinio banko ir lėtesnio palūkanų kėlimo JAV ir Didžiojoje Britanijoje.

„Akcijos, kurių kainos tiesiogiai priklauso nuo palūkanų normos, instinktyviai reaguoja į menkiausius centrinių bankų politikos pokyčius. Netikėti sprendimai ir net griežti vadovų pasisakymai gali išprovokuoti staigų akcijų kritimą bei padidinti rinkų svyravimų tikimybę“, – sako analitikas.

Jį neramina ir mažėjantis įmonių pelningumas – perkant įmonės akcijas, investuotojai gauna teisę į dalį bendrovių pelno, mat, stagnuojant ekonomikai, verslo pajamų ir pelningumo rodikliai pakrypo žemyn.

„2015 metais į JAV akcijų rinkos indeksą „Standard & Poor’s 500“ įtrauktų įmonių pelningumas neaugo, o didžiausių Europos įmonių, įtrauktų į „Stoxx 600“ akcijų indeksą, pelnas krito beveik 5%. Todėl investuotojai, pripratę prie ženkliai didesnės investicijų grąžos pardavinėja akcijas pigiau. Jei pelningumas toliau kris, matysime vis daugiau korekcijų akcijų rinkose“, – teigia banko atstovas.

DNB analitikai pastebi, kad akcijų rinkos šokdina ir gyventojus. Pirmiausia, pokyčius esą jaučia pensijų fondai, nes daugiau negu trečdalis Lietuvos gyventojų taupo II pakopos investiciniuose pensijų fonduose. Bendras šių fondų valdomas turtas šiuo metu sudaro virš 2 mlrd. Eur. Iš šių lėšų beveik 40% yra investuota į akcijas.

infogr.am:: infogram_0_stoxx600-10837231

Panikuoti neverta

Kita vertus, pažymima, kad dar viena pasaulinė finansų krizė, sukaustanti tarptautinę prekybą ir nustumianti į recesiją daugelį pasaulio šalių, yra mažai tikėtina.

„Visų pirma, dėl to, kad daugelis problemų yra izoliuotos ir nebūtinai galėtų išplisti po visą pasaulį. Pavyzdžiui, Kinijos skolos mastai pastaraisiais metais augo netvariais tempais, bet didžioji skolos dalis yra šalies viduje, todėl net sukilus bankrotų bangai, poveikis likusiam pasauliui būtų ribotas“, – sako p. Mačiulis.

Be to, pasak jo, daugelis makroekonominių rodiklių nesuteikia pagrindo nerimui, nes net ir stringant didžiųjų pasaulio ekonomikų eksportui ir pramonei, darbo rinkos tendencijos išlieka teigiamos.

„JAV ir Jungtinės Karalystės nedarbo lygis nukrito iki maždaug 5%, o Vokietijoje jis yra žemiausiame lygyje istorijoje. Euro zonos gyventojų pasitikėjimas ir mažmeninės prekybos augimas yra didžiausias nuo 2007 m., o apie teigiamus lūkesčius signalizuoja ir augantis gyventojų bei įmonių paskolų portfelis“, – kalba „Swedbank“ atstovas.

Jis pažymi, kad vartojimo augimą daugelyje pasaulio šalių palaiko ne tik mažėjantis nedarbo lygis ir žemos palūkanos, bet ir atpigusi nafta ir kai kurie maisto produktai. Kinijos mažmeninės prekybos ir paslaugų sektoriaus metinis augimas vis dar viršija 10%. Nors Kiniją vis dar įsivaizduojame, kaip pasaulio fabriką, tačiau jos paslaugų sektorius jau sudaro didesnę dalį BVP nei pramonė, pažymi ekonomistas.

„Didelės krizės tikimybę mažina ir neblėstantis centrinių bankų nusiteikimas skatinti kreditavimą, vartojimą ir investicijas. JAV palūkanas greičiausiai didins daug lėčiau nei planavo gruodžio mėnesį. Tuo tarpu labai tikėtina, kad Europos centrinis bankas po kelių savaičių palūkanas nustums dar giliau į neigiamą teritoriją ir pasiūlys naujų instrumentų, didinančių pinigų pasiūlą“, – sako p. Mačiulis.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Mercedes“ importuotoją nupirkusi „Veho“ parduoda „Citroen“ ir „Hondos“ atstovybę  Premium

Automobiliais prekiaujanti Suomijos kompanija „Veho“ parduoda savo įmonę, kuri atstovauja „Citroen“ ir...

Prekyba
05:45
„Ignitis grupės“ pajamos trečiąjį ketvirtį augo 29% 1

„Ignitis grupės“ pajamos šių metų III ketv. išaugo 29% iki 1,162 mlrd. Eur, kai 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu...

Pramonė
2019.11.20
„Novaturo“ pagrindinis akcininkas siekia išsigryninti investicijų dalį

Pagrindinis kelionių organizatoriaus „Novaturo“ akcininkas „Central European Tour Operator S.a.r.l.1“ rinkai...

Rinkos
2019.11.20
Mažos palūkanos skatina „per daug rizikuoti“, įspėja ECB

Rekordiškai mažos palūkanų normos euro zonoje, kurios greičiausiai galios ir artimiausioje ateityje, skatina...

Rinkos
2019.11.20
Analitikai rėžia „Swedbank“ ir SEB akcijų vertinimus: pirkti nebepataria Premium

Europos ir JAV biržose atsinaujinus baimėms dėl JAV ir Kinijos derybų baigties, Baltijos rinkose buvo...

Rinkos
2019.11.20
Leista vykdyti didžiausią nuo 2008 m. krizės JAV bankų susijungimą

BB&T ir „SunTrust“ gavo paskutinį leidimą įgyvendinti didžiausią nuo 2008 metų finansų krizės laikų JAV bankų...

Rinkos
2019.11.20
„Alibaba“ Honkongo biržoje gali pritraukti iki 12,9 mlrd. USD

Kinijos elektroninės prekybos milžinė „Alibaba“ per akcijų platinimą Honkongo vertybinių popierių biržoje...

Rinkos
2019.11.20
Veiklą pradėjo paskolų pasiūlymų palyginimo platforma „Credit King“ 1

Lietuvoje veiklą pradėjo asmeninių paskolų pasiūlymų platforma „Credit King“.

Rinkos
2019.11.20
Atsakingas investavimas: kur mitai, o kur realybė?

Vis daugiau investicinių fondų, valdančių milijardinį turtą, savo investicijas nukreipia į įmones ir verslus,...

Finansai
2019.11.20
Butai nuomai kelia NT rinką ir finansų sistemos riziką, teigia LB 6

Investuotojų nuomai perkami būstai Lietuvos NT rinkai neabejotinai suteikia papildomo pagreičio, bet kartu...

Rinkos
2019.11.20
ERPB: ESO ir „Ignitis gamybos“ delistingavimas gerai su vienu „jei“ Premium 4

Lietuvos valstybinės energetikos milžinės „Ignitis grupės“ inicijuojamas antrinių įmonių ESO ir „Ignitis...

Rinkos
2019.11.20
Bankui per brangu laikyti neįdarbintus grynuosius: anksčiau laiko išpirks obligacijas 2

Šiaulių banko valdyba priėmė sprendimą anksčiau numatyto laiko išpirkti 2017 m. platintą 20 mln. Eur vertės 3...

Rinkos
2019.11.20
Lietuvos bankai dėl naujo mokesčio kreipėsi į ECB 5

Lietuvos bankų asociacija (LBA) informavo Europos centrinį banką (ECB), kad naują bankų mokestį planuojančios...

Rinkos
2019.11.20
Galimybė kaupti be „Sodros“ ir pajamų mokesčio: kam patikėti pinigus Premium 2

Darbdavio įmokos darbuotojų naudai šiuo metu yra palankiausias kaupimo būdas, tačiau iki šiol tokia galimybe...

Finansai
2019.11.20
D. Maikštėnas: laukiame investuotojų argumentacijos dėl sąžiningos kainos 9

„Ignitis grupė“ tikina, kad jos pasiūlyta ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijų išpirkimo kaina yra ne tik teisėta,...

Pramonė
2019.11.19
„Airbus“ ir „Boeing“ pildo užsakymų portfelius: akcijos kyla

JAV ir Europos aviacijos milžinių „Airbus“ ir „Boeing“ akcijos šiandien kyla apie 1%, bendrovėms paskelbus...

Rinkos
2019.11.19
Su vienkartiniais veiksniais pašoko farmacininkės akcijos, „Rokiškio sūris“ imasi intervencijos

Baltijos biržoje aktyviausiai prekiauta farmacininkės „Olainfarm“ akcijomis, investuotojai neskuba statyti,...

Rinkos
2019.11.19
„INVL Asset Management“ pertvarko fondus: kai kurių nebeliks

Lietuvos turto valdymo bendrovė „INVL Asset Management“ pertvarko valdomų investicinių fondų portfelį.

Rinkos
2019.11.19
I. Laursas kuria investavimo platfomą: siūlys tokenizuoti NT Premium 5

Verslininkas ir investuotojas Ilja Laursas kuria sutelktinio finansavimo platformą „Oz finance“, kuri, kaip...

Rinkos
2019.11.19
Smulkieji investuotojai ir „Ignitis grupė“ susikibo dėl valdymo paslaugų įmonei ESO 7

Smulkiuosius akcininkus vienijanti Investuotojų asociacija apkaltino valstybei priklausančią energetikos...

Rinkos
2019.11.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau