Braukia palūkanų kėlimą iš šiųmečio kalendoriaus

Naujausi itin nuviliantys JAV darbo rinkos duomenys finansų rinkos dalyviams gerokai praplėtė pigių pinigų horizontą. Gali būti, kad jame aukštesnių palūkanų kalva nepasirodys iki pat kitų metų kovo.
JAV darbo rinkai praėjusį mėnesį tesugebėjus sukurti 142.000 naujų darbo vietų, kai ekonomistai tikėjosi bent 200.000, pirmasis palūkanų normų kėlimas Amerikoje per 9 metus tampa vis mažiau tikėtinas.
JAV centrinis bankas (FED), kuriam darbo rinkos padėtis yra vienas iš dviejų svarbiausių rodiklių priimant pinigų politikos sprendimus, jau neišdrįso pakelti palūkanų normų rugsėjį. Dabar, po nuviliančio darbo vietų skaičiaus, spalio scenarijus irgi čiuožia nuo stalo į šiukšliadėžę. Bloomberg duomenimis, teliko vos 8% obligacijų rinkos dalyvių, kurie tikisi, kad palūkanos bus pakeltos per FED vadovų susitikimą Spalio 27-28 dienomis.
Pasak Bloomberg, tikimybė, kad palūkanos bus pakeltos gruodį, siekia 34%, kad sausį 40%, o kad per kovo susirinkimą 55%. Ateities sandorių rinkoje (fed funds futures) įskaičiuojamas scenarijus, kad palūkanų kėlimas įvyks ne anksčiau kaip kitų metų kovą.
Tiesa, garsūs finansų pasaulio vardai ir FED nariai dar nenurašo galimybės, kad pinigai bus pabranginti dar šiemet. Vienoje vėliausių savo kalbu Janet Yellen, FED vadovė, davė suprasti, kad institucija gali pakelti palūkanas dar šiemet. 13 iš 17 FED valdybos narių pasisakė besitikintys palūkanų kėlimo spalį arba gruodį. Tačiau tai buvo dar prieš paaiškėjant pastariesiems JAV darbo rinkos duomenims.
Tai (darbo rinkos duomenys VŽ) pašalina spalio scenarijų, bet tai nepašalina gruodžio scenarijaus, Bloomberg sakė Mohamedas El-Erianas, finansų grupės Allianz vyriausiasis valdybos patarėjas ekonomikos klausimais.
Blogai yra gerai
Po prastų JAV darbo rinkos duomenų, rodančių, kad Amerikos darbo rinkos atsigavimas yra ne toks tvirtas, smukę JAV akcijų indeksai galiausiai šoktelėjo, o su naująją savaitę Azijoje ir Europoje kilo akcijų kainų ralis. Europoje indeksai pirmadienį kilo po 2-3%. Rinkos dalyvių interpretacijos, kad aukštesnių palūkanų greit neišvysime, į naudą šiai turto klasei.
Per savaitgalį investuotojai turėjo laiko suvirškinti prastesnius nei laukta penktadienio darbo rinkos duomenis, ir panašu, kad mes grįžome prie to, kad blogos naujienos yra geros naujienos akcijų rinkoms, Wall Street Journal sakė Jonathanas Sudaria, London Capital Group makleris.
Nusikėlus aukštesnių palūkanų perspektyva gerai obligacijoms, ypač JAV pastarųjų pajamingumai po prastų žinių iš šalies darbo rinkos smuko žemiau 2% (t.y., šių iždo popierių kainos kilo). Tokių žemų JAV 10 metų iždo popierių pajamingumų nebuvo beveik pusmetį.
Per penktadienį pirmadienį daugiau kaip 1,6% sugebėjo pabrangti auksas. Vėlesnis palūkanų kėlimas į naudą šiam tauriajam metalui. Palūkaninių pajamų negeneruojantis auksas investuotojams atrodo patrauklesnis, kai žemų palūkanų normų aplinkoje obligacijos negeneruoja didelės grąžos.
Gerai ir didžiajai daliai žaliavų, prekiaujamų JAV doleriais pastarosios brangsta, kai Amerikos valiuta pinga. Lūkesčiai dėl nusikelsiančio palūkanų kėlimo gerokai atpigino dolerį. Pirmadienio popietę euras JAV dolerio atžvilgiu buvo pabrangęs iki 1,1248 Eur už dolerį. Jei FED dels kelti palūkanas, tai bloga žinia euro zonos konkurencingumui.
Niekais išėję JAV planai artimu metu griežtinti pinigų politiką tapo tikra atgaiva besivystančioms rinkoms. Šių regionų valiutos pradėjo brangti, rinkos dalyviams tikintis, kad jei FED ilgėliau nekels palūkanų, Vakarų investuotojų, ieškančių didesnės grąžos, lėšos vėl sugrįš į besivystančias rinkas.
Rašyti komentarą 0
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti