Kaip manipuliuoti „Libor“ palūkanų norma

Publikuota: 2015-09-14
Michaelo Buholzero („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Michaelo Buholzero („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Tomas Hayesas yra pirmasis prekybininkas, manipuliavimo „Libor“ palūkanų norma byloje stojęs prieš teismą ir sulaukęs bausmės – 14 metų kalėjimo. Tyrimui užbaigti prireikė septynerių metų. Panašu, kad p. Hayesas nebus paskutinis, sulaukęs teismo, tačiau apklausų metu paaiškėjo daug „Libor“ skandalo aplinkybių ir smulkmenų.

Libor – tai tarpbankinė palūkanų norma, kurią nustato save reguliuojantis ir savo narius pats skiriantis didžiųjų pasaulio bankų komitetas Londone. Kas rytą kiekvienas jų siunčia įvertinimą, už kiek sutiktų skolinti kitiems bankams kuriam laikotarpiui.

Šis procesas kartojamas naudojant skirtingas valiutas. Viso – 150 laikotarpio ir valiutos kombinacijų, kurios pasiekdavo Britanijos bankų asociaciją. Viršutinis ir apatinis gautų vertinimų ketvirčiai nubraukiami, o likusiųjų vidurkis tampa dienos „Libor“ palūkanų norma.

Tiesa, po skandalų „Intercontinental Exchange“ perėmė Britų bankų asociacijos vaidmenį, normą numato nebe bankai, o ji yra apskaičiuojama pagal sudarytas sutartis, informuoja BBC. Apskaičiuotą normą kasdien skelbia „Thomson Reuters“.

Pirmieji bandymai

Ponas Hayesas pažinojo kelis žmones iš 16-os, kurie priimdavo sprendimus skirtinguose bankuose dėl skolinimosi Japonijos jena. Tačiau ne pažintys, o įžvalga padėjo prekybininkui apgauti sistemą: jis pastebėjo, kad sprendimus priimantys žmonės, spręsdami, kokią palūkanų normą išsiųsti tą dieną, kliaujasi tarpininkais tarp prekybininkų, rašo „Bloomberg“.

Pirmieji mėginimai 2006 m. bombarduoti reikalingus žmones skambučiais ir žinutėmis atsiliepė palūkanų normai labai nežymiai, tačiau finansiškai tai pasijausdavo, jei ant kortos stovėdavo pakankamai didelė suma. Pirmą kartą tai buvo 400 mlrd. JPY (3,3 mlrd. USD) ir kiekvienas bazinis punktas (šimtoji procento dalis) buvo vertas šimtų tūkstančių dolerių.

Ponas Hayesas suprato, kad „Libor“ manipuliuoti ne tik lengva, bet ir nebrangu. Prekybininkas kartais kolegų bendradarbiavimo sulaukdavo tiesiog pažadėjęs nemokamus pietus. 2007 m. pavasarį UBS dirbusio p. Hayeso tinklas jau išsiplėtė į „Royal Bank of Scotland“ ir „JPMorgan Chase“.

Dirbdamas šveicarų banke UBS jis net nesistengė slėpti savo veiklos. Kasryt 8.30 val. susitikimų metu jis informuodavo savo vadovybę ir kolegas, į kurią pusę jis planuoja mėginti paveikti normą tądien.

Tą vasarą jis net formalizavo santykius su vienu iš tarpininkų – prie įprastos UBS tarpininkui mokamos algos p. Hayesas suderėjo jam 15.000 GBP per mėnesį už pagalbą kreipiant palūkanų normą norima linkme. 5.000 GBP iš šios sumos turėjo atitekti tiesiogiai asmeniui, siunčiančiam el. laišką su prognozėmis. Tiesa, pats bankas neigia išskirtinį tiek p. Hayeso, tiek banko vaidmenį šioje istorijoje.

„Manyti, kad p. Hayesas sugalvojo manipuliavimą „Libor“ norma, yra absurdas. Nei p. Hayesas, nei UBS to neišrado ir nepradėjo, tai visame bankiniame sektoriuje išplitusi veikla, į ją buvo įsitraukę daugelis bankų, daugelis žmonių“, – „Bloomberg“ cituoja UBS atstovų pareiškimą.

Trys krizės dienos

2008 m. rugsėjo 15 d., kai akcijų birža atsidarė Londone, „Lehman Brothers“ likimas buvo nuspręstas. Ponas Hayesas, vis dar siekdamas apsaugoti savo 70 mln. USD uždarbį tais metais, išsiuntė SMS žinutę tarpininkui Londone.

„Grynais, bičiuli. Man labai reikia, kad ji (palūkanų norma – VŽ) būtų žemesnė“, – net nepasisveikindamas rašė jis.

„Koks rezultatas?“ – paklausė tarpininkas ir nusekė jau dvejus metus kartota rutina. Jei kuris bankas skambindavo paklausti jo nuomonės, jis paaiškindavo, kad norma, ko gero, kris. Tą vakarą patikrinusiam p. Hayesui neapsakomai palengvėjo – „Libor“ palūkanų norma buvo nukritusi.

Ši palūkanų norma neretai būdavo pavadinama „svarbiausiu pasaulio skaičiumi“. Tai buvo vienintelis skaičius, kuriam įtakos p. Hayesas galėjo padaryti siūbuojančiame pasaulyje per ateinančias tris dienas.

Rugsėjo 18 d. prekybininkas buvo išsekęs. Kelioliktąjį kartą nuo „Lehman‘s“ žlugimo jis surinko patikimiausio tarpininko Londone numerį. Kaip ir daugeliui tuo laikotarpiu, jis pasiūlė papildomų pinigų už bendradarbiavimą.

„Man reikia, kad laikytum ją taip žemai, kaip tik įmanoma, gerai? Sumokėsiu, žinai, 50.000 USD, 100.000 USD – bet kiek. Kiek tik nori, gerai?“, – sakė jis.

„Gerai“, – išgirdo atsakymą.

„Aš – žodžio žmogus“, – patikino p. Hayesas.

„Žinau. Ne, padaryta, gerai, palik tai man“, – atsakė tarpininkas.

Kitą ryta „Libor“ palūkanų norma Japonijos jena susitraukė 1 baziniu punktu. Kitose rinkose palūkanų normos toliau augo, tačiau p. Hayesas galų gale galėjo išsimiegoti. Pasinaudodamas savo tinklu, p. Hayesas pajudino vieną finansinio pasaulio atramų savo naudai.

Nusikaltimas ir bausmė

Britų policijos pareigūnai į p. Hayeso namus pasibeldė 2012 m. gruodžio 11 d, rašo „The Wall Street Journal“. Naktį praleidęs policijos areštinėje jis buvo paleistas už užstatą. Praėjus aštuonioms dienoms UBS sutiko sumokėti 1,5 mlrd. USD baudą britų ir šveicarų tyrėjams. Tą vakarą JAV prokurorai pranešė apie kaltinimus p. Hayesui.

Rugpjūčio pradžioje britų teismas paskelbė bausmę p. Hayesui – 14 metų kalėjimo. Tai griežčiausia bausmė už finansinius nusikaltimus Jungtinėje Karalystėje nuo finansų krizės. Buvęs prekybininkas šį pirmadienį pateikė apeliaciją.

Pareigūnai kaltinimus ruošia ir kitiems su šiuo skandalu susijusiems asmenims, tačiau konkreti informacija dar nėra atskleidžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau