Griežtesnis reguliavimas gali perdalyti finansinių paslaugų rinką

Publikuota: 2015-09-12
Atnaujinta 2015-09-12 19:01
„MiFID II“ iš finansų institucijų pareikalaus papildomų išteklių. Juditos Grigelytės (VŽ)  nuotr.
„MiFID II“ iš finansų institucijų pareikalaus papildomų išteklių. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Lietuvos finansų sektoriaus dalyviai po truputį pradeda rengtis nuo 2017 m. įsigaliosiančiai griežtesnei ES finansinių priemonių rinkų direktyvai. Investicinių paslaugų teikimą sugriežtinsiantis reglamentavimas banko ir kliento galios santykių svarstykles dar labiau nusvers pastarojo pusėn ir grasina didžiausia našta tapti mažiausiems finansų rinkos dalyviams.

Pagal ES nurodymą nuo 2017 m. šalyse narėse turėtų įsigalioti griežtesnė finansinių priemonių rinkų direktyvos „MiFID“ versija „MiFID II“.

Nors iki realių pokyčių finansinių paslaugų rinkoje dar beveik pusantrų metų, dalis didžiųjų rinkos dalyvių jau dabar pradeda rengtis griežtesnei priežiūrai.

„Tai viena iš reikšmingesnių direktyvų, kuri bus taikoma bankiniam reguliavimui, ir mes tą pasirengimą jau vasarį pradėjome tiek grupės, tiek banko lygiu. Įdomu, kad žiūrint į Lietuvą ir visas Baltijos šalis nė vienoje šalyje dar neturime įstatymo projektų, kaip direktyva bus perkeliama į įstatymą, o, pavyzdžiui, Švedijoje įstatymo projektas jau buvo parengtas metų pradžioje“, – komentuoja Gediminas Milieška, SEB banko Baltijos šalių taupymo ir investavimo organizacijos vadovas.

Violeta Rimšienė, FMĮ „Evernord“ investicijų strategė, aiškina, kad su naująja direktyva finansų rinkose bus siekiama įdiegti griežtesnius komunikacijos, informacijos atskleidimo ir skaidrumo principus investuotojų naudai.

„MiFID II“ direktyva norima įvesti tvirtą finansų rinkų kontrolę, kad būtų galima išvengti interesų konfliktų, skatinti didesnį skaidrumą prieš ir po pavedimų įvykdymo, uždrausti taikyti mokesčius, mokamus dėl investicijų ir portfelio valdymo konsultacijų“, – aiškina p. Rimšienė.

Du niuansai

Besinaudojantiesiems investicinėmis paslaugomis svarbūs du pokyčiai, kuriuos skatina naujoji direktyva, – laukiama skaidresnės siūlomų paslaugų kainodaros ir skaidresnės užbiržinės prekybos.

Ponas Milieška sako, kad Baltijos šalims, kuriose finansinių priemonių užbiržinės prekybos apimtis nėra didelė, aktuali direktyvos dalis, reglamentuojanti investuotojų interesų apsaugą.

„Pavyzdžiui, anksčiau reikėdavo atskleisti mokesčius, patiriamus investuojant, o dabar reikės atskleisti ir tų mokesčių įtaką per laiką investicijų grąžai. Taip pat reikės daugiau dėmesio skirti užtikrinant, kad klientui informacija buvo pateikta suprantamai ir išsamiai“, – sako p. Milieška.

Sebastianas Okinczycas, advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkas, sako, kad pagal naująjį reguliavimą finansų institucijos, pateikdamos klientams paslaugų ar finansinių priemonių paketą, turės pateikti informaciją, ar atskirų elementų būtų galima įsigyti atskirai, ir pateikti kiekvieno atskiro elemento kainas.

„Taip pat klientui turės būti pateikta informacija, kokią įtaką atskirų komponentų sąveika turi bendrai investicijos rizikai“, – sako p. Okinczycas.

Antroji svarbi dalis – rinkos priežiūros institucijos su „MiFID II“ bandys padaryti labiau matomą užbiržinę finansų rinkų dalį.

„Europos mastu yra daug įvairių užbiržinės prekybos sistemų. Pagrindinis siekis yra tas, kad visi sandoriai, jų apyvarta ir kainos turi būti matomos rinkoje. Tikimasi, kad tada kainos nusistovėjimo procesas bus skaidresnis, rinkos bus stabilesnės. Rinkos dalyviai, kurie sudaro sąlygas prekiauti per kitas platformas, o ne rinkoje, privalės atskleisti sandorių kainas, apyvartą, o prekyba jose bus aiškiau ir griežčiau reglamentuojama, taps matoma“, – sako p. Milieška.

Standartizuoti pasiūlymai

Besikeičiantis finansinių paslaugų reglamentavimas neišvengiamai turės įtakos siūlomų finansinių paslaugų pobūdžiui – jos turėtų tapti labiau standartizuotos masiniam klientui.

„Produktų siūlymas bus siejamas su tam tikrais klientų segmentais. Teks aiškiau segmentuoti klientus ir aiškiau pateikti, koks yra pasiūlymas tam tikram klientų segmentui, ir užtikrinti to pasiūlymo arba tos pasiūlos priežiūrą“, – sako p. Milieška.

Pasak jo, dėl naujosios direktyvos finansų institucijoms taps dar sunkiau patarti investuotojui, kur investuoti.

„Bus daugiau reikalavimų – reikės atskleisti daugiau dalykų, reikės daugiau paaiškinti ir dėl to tai, ką mažmeniniams klientams siūlome masiškai, taps, ko gero, labiau koncentruota“, – aiškina p. Milieška.

Tačiau jis atmeta, kad griežtesnis reguliavimas ir finansų institucijų baimė pasiūlyti klientams sudėtingesnes ir rizikingesnes priemones gali sumažinti pasiūlą.

„Tai, ką mes parduodame konsultuodami klientus, tampa dar labiau reguliuojama, o tai, ką klientas perka savo iniciatyva, tampa paprasčiau. Sakyčiau, kad savarankiškai nusipirkti finansines priemones bus šiek tiek paprasčiau nei iki šiol“, – sako SEB banko Baltijos šalių taupymo ir investavimo organizacijos vadovas.

Ponas Okinczycas, atsižvelgdamas į pastarojo meto priežiūros institucijų ir teismų sprendimus šioje srityje, prognozuoja, kad dalis finansinių paslaugų ir priemonių klientams gali būti siūloma nebe taip agresyviai.

Poveikis rinkai

„Glimstedt“ teisininkas daro išvadą, kad įvedus griežtesnį reglamentavimą kliento ir banko ar kitos finansų institucijos santykių galios svarstyklės nusvirs į pirmojo pusę.

Savo ruožtu antriesiems gali tekti susitaikyti su papildoma administracine našta ir kaštais, galimi ir pokyčiai apskritai finansinių paslaugų rinkoje.

„Manytina, kad finansų patarėjams ir investicijų valdytojams nauji reikalavimai taps daug didesne našta nei bankams. Tokias išvadas galima daryti jau vien dėl to, kad bankai turi daugiau vidinių administracinių žmogiškųjų resursų, kuriems bus paskirstyta atsakomybė už naujų reikalavimų laikymąsi“, – svarsto p. Okinczycas.

Ponas Milieška neatmeta, kad dalis Lietuvos finansų rinkos dalyvių, ypač smulkesnių, gali permąstyti savo veiklos modelį ir nebeteikti finansinio konsultavimo paslaugų, leisdami klientams naudotis tik investavimo platformų paslaugomis, kur klientai sprendimus priima patys.

„Ar kas nors iš rinkos dalyvių dėl to pasitrauks, spėlioti nedrįsčiau, bet reguliavimas tikrai pakels viso šio verslo kaštus. Lietuvos rinka šioje srityje dar nėra labai išplėtota, klientų nėra daug, jų portfeliai dar nedideli, todėl verslo kaštai išauga. Tokiu atveju verslui reikės svarstyti – ar mes teikiame tą paslaugą, ar jos atsisakome. Bankams, didelėms finansų institucijoms, kurių pagrindas yra universalios bankininkystės modelis, tokių svarstymų tikriausiai nekils, bet mažesni dalyviai turės pasverti, ar tas verslas vis dar yra pelningas“, – sako p. Milieška.

Šiuo metu Lietuvoje finansų patarėjo įmonės licencijas turi 5 įmonės. Gintautas Levišauskas, pavasarį Lietuvos banko licenciją gavusios FPĮ „Fink House“ vykdantysis partneris ir iniciatorius, sako dėl būsimojo griežtesnio verslo reglamentavimo savo verslui didelės grėsmės nematąs.

„Kadangi esu vienas iš naujausių rinkos dalyvių, man „MiFID II“ gairės jau buvo pažįstamos teikiant dokumentaciją Lietuvos bankui. Man iš esmės nedaug reikės prisitaikyti“, – sako p. Levišauskas.

Pasak jo, mažos finansų patarėjų įmonės dėl naujo reguliavimo neturėtų nukentėti, nes orientuojasi į nedidelį aptarnaujamų klientų ratą, kuris neturėtų padidinti administracinių išlaidų.

„Visi žinome, kad tokie butikai kaip finansų patarėjo įmonės nori taikytis į 30–40 žmonių. Jei eičiau į rinką ir ant savo galvos turėčiau 200 asmenų, sutinku – būtų labai sunku“, – sako „Fink House“ vykdantysis partneris.

Pasak jo, finansų patarėjo įmonės turės apsispręsti – ar automatizuoti procesus, ar mažinti veiklos apimtį.

„Kadangi esame butikas, automatizuotų dalykų nenorime, todėl teks mažinti klientų skaičių. Niekas nenori prižiūrėti mažesnio turto, todėl taikysis į didesnius klientus. Mes, mažiukai, turėsime išgyventi su didžiųjų profesionaliųjų investuotojų prižiūrimais turtais ir kurti vertę ten. Manau, mūsų aptarnavimo ir rekomendacijų lygis yra aukštesnis už didžiųjų bankų konsultantų vidurkį“, – sako p. Levišauskas.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 2 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Picerijų tinklas atlyginimus mokėjo per pensijų fondus

Lietuvos bendrovė, valdanti picerijų tinklą, į valstybės biudžetą turės sumokėti per 73.000 Eur mokesčių,...

Rinkos
11:32
„Aston Martin“ ateina į biržą

Britų prabangių automobilių gamintojas „Aston Martin“ savo akcijas per viešą akcijų siūlymą (angl. initial...

Rinkos
11:10
Kinija nedevalvuos juanio

Kinijos premjeras Li Keqiangas pranešė, kad vyriausybė nesirengia devalvuoti juanio.

Rinkos
10:52
„BaltCap“ fondas už 11 mln. Eur Vilniuje stato mokyklą ir darželį 5

Privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ Vilniuje...

Stocks in Asia Meander as Treasury Yields Hug 3%: Markets Wrap

A rally in Asian stocks weakened on Thursday as rising U.S. Treasury yields threatened to pose a fresh test...

09:35
Išpažinus nuodėmes, „Danske Bank“ laukia darbas su teisėsauga Premium 2

Viename didžiausių Europoje pinigų plovimo skandalų nuskambėjo žodis „atsiprašau“ ir krito aukščiausio vadovo...

Rinkos
08:58
Kviečių kainos: nuotaikas rinkoje diktuoja Rusijos spekuliacijos Premium 2

Nors daugelis jau baigė skaičiuoti sausros nuostolius ir šiųmetį derlių, kviečių kainoms tai nesuteikė daug...

Agroverslas
00:01
Baltiškoje rinkoje uždarbio ieško 1,5 mln. Eur šviežių skandinaviškų pinigų Premium

Baltijos akcijų rinkoje investuojantis „INVL Baltijos fondas“ vienu ypu sulaukė 1,5 mln. Eur lėšų antplūdžio,...

Rinkos
2018.09.19
Fondų valdytojai didina grynųjų dalį, vis dar apspitę FAANG+BAT akcijas

Suprastėję lūkesčiai dėl pasaulio ekonomikos, prekybiniai konfliktai privertė didžiausių fondų valdytojus...

Rinkos
2018.09.19
„Lewben“ atsisakė parduoti „Strategy Labs“ 7

Lietuvos verslo konsultacijų sektoriuje sužlugo vienas planuotas įmonių apsijungimo sandoris.

Rinkos
2018.09.19
Vidinį tyrimą atlikęs „Danske Bank“ pripažįsta kaltę

Didžiausio Danijos banko „Danske Bank“ valdymo ir kontrolės sistemų trūkumai leido banko padalinį Estijoje...

Rinkos
2018.09.19
Brangesnio skolinimosi priešaušriu verslas pradeda dairytis į palūkanų apsikeitimo sandorius Premium

Bankai pastebi, kad 10 metų palūkanų mažėjimo tendencijai baigiantis, verslo klientai imasi aktyviau draustis...

Rinkos
2018.09.19
Traukiasi „Danske Bank“ vadovas 4

Į galimo pinigų plovimą skandalą įklimpusio didžiausio Danijos banko „Danske Bank“ vadovas Thomas Borgenas...

Rinkos
2018.09.19
Stocks Rally Extends to Second Day; Yuan Advances: Markets Wrap

Stocks extended a rally in Asia as investors wagered the world’s two-biggest economies have time to iron out...

Rinkos
2018.09.19
Biržose pagrindinė tema nesikeičia – prekybos karai Premium 1

Vakarų Europos biržoms dėl prekybos karų nuosaikiai žvelgiant žemyn, Baltijos biržose prekyba antradienį...

Rinkos
2018.09.18
„ACC Distribution“ perka „ACME Europe“

Konkurencijos taryba (KT) praneša leidusi vykdyti koncentraciją „ACME Grupei“, Orūnui Albertui Urbonui ir...

Technologijos
2018.09.18
Lietuvos banko „filtras“ suveikė: neįleido teisto prancūzo įmonės

Lietuvos bankas atmetė šalyje registruotos įmonės „Hush LT“ prašymą išduoti elektroninių pinigų įstaigos...

Rinkos
2018.09.18
„Brent“ naftos kaina nesiryžo šturmuoti 80 USD 5

„Brent“ rūšies naftos kaina, praėjusią savaitę artėjusi link 80 USD, šio lygio šturmuoti nesiryžo ir dabar...

Rinkos
2018.09.18
Kreditų unijos pelną pašokdino 4,6 karto

Lietuvoje veikiančios kredito unijos šiemet pirmąjį pusmetį uždirbo 2,3 mln. Eur pelno – 4,6 karto daugiau,...

Rinkos
2018.09.18
Asia Stocks Mixed on New Tariffs; Dollar Steady: Markets Wrap

Asian stocks were mixed, while U.S. stock futures pared declines as investors anticipated China’s response to...

Rinkos
2018.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau