Griežtesnis reguliavimas gali perdalyti finansinių paslaugų rinką

Publikuota: 2015-09-12
Atnaujinta 2015-09-12 19:01
„MiFID II“ iš finansų institucijų pareikalaus papildomų išteklių. Juditos Grigelytės (VŽ)  nuotr.
„MiFID II“ iš finansų institucijų pareikalaus papildomų išteklių. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Lietuvos finansų sektoriaus dalyviai po truputį pradeda rengtis nuo 2017 m. įsigaliosiančiai griežtesnei ES finansinių priemonių rinkų direktyvai. Investicinių paslaugų teikimą sugriežtinsiantis reglamentavimas banko ir kliento galios santykių svarstykles dar labiau nusvers pastarojo pusėn ir grasina didžiausia našta tapti mažiausiems finansų rinkos dalyviams.

Pagal ES nurodymą nuo 2017 m. šalyse narėse turėtų įsigalioti griežtesnė finansinių priemonių rinkų direktyvos „MiFID“ versija „MiFID II“.

Nors iki realių pokyčių finansinių paslaugų rinkoje dar beveik pusantrų metų, dalis didžiųjų rinkos dalyvių jau dabar pradeda rengtis griežtesnei priežiūrai.

„Tai viena iš reikšmingesnių direktyvų, kuri bus taikoma bankiniam reguliavimui, ir mes tą pasirengimą jau vasarį pradėjome tiek grupės, tiek banko lygiu. Įdomu, kad žiūrint į Lietuvą ir visas Baltijos šalis nė vienoje šalyje dar neturime įstatymo projektų, kaip direktyva bus perkeliama į įstatymą, o, pavyzdžiui, Švedijoje įstatymo projektas jau buvo parengtas metų pradžioje“, – komentuoja Gediminas Milieška, SEB banko Baltijos šalių taupymo ir investavimo organizacijos vadovas.

Violeta Rimšienė, FMĮ „Evernord“ investicijų strategė, aiškina, kad su naująja direktyva finansų rinkose bus siekiama įdiegti griežtesnius komunikacijos, informacijos atskleidimo ir skaidrumo principus investuotojų naudai.

„MiFID II“ direktyva norima įvesti tvirtą finansų rinkų kontrolę, kad būtų galima išvengti interesų konfliktų, skatinti didesnį skaidrumą prieš ir po pavedimų įvykdymo, uždrausti taikyti mokesčius, mokamus dėl investicijų ir portfelio valdymo konsultacijų“, – aiškina p. Rimšienė.

Du niuansai

Besinaudojantiesiems investicinėmis paslaugomis svarbūs du pokyčiai, kuriuos skatina naujoji direktyva, – laukiama skaidresnės siūlomų paslaugų kainodaros ir skaidresnės užbiržinės prekybos.

Ponas Milieška sako, kad Baltijos šalims, kuriose finansinių priemonių užbiržinės prekybos apimtis nėra didelė, aktuali direktyvos dalis, reglamentuojanti investuotojų interesų apsaugą.

„Pavyzdžiui, anksčiau reikėdavo atskleisti mokesčius, patiriamus investuojant, o dabar reikės atskleisti ir tų mokesčių įtaką per laiką investicijų grąžai. Taip pat reikės daugiau dėmesio skirti užtikrinant, kad klientui informacija buvo pateikta suprantamai ir išsamiai“, – sako p. Milieška.

Sebastianas Okinczycas, advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkas, sako, kad pagal naująjį reguliavimą finansų institucijos, pateikdamos klientams paslaugų ar finansinių priemonių paketą, turės pateikti informaciją, ar atskirų elementų būtų galima įsigyti atskirai, ir pateikti kiekvieno atskiro elemento kainas.

„Taip pat klientui turės būti pateikta informacija, kokią įtaką atskirų komponentų sąveika turi bendrai investicijos rizikai“, – sako p. Okinczycas.

Antroji svarbi dalis – rinkos priežiūros institucijos su „MiFID II“ bandys padaryti labiau matomą užbiržinę finansų rinkų dalį.

„Europos mastu yra daug įvairių užbiržinės prekybos sistemų. Pagrindinis siekis yra tas, kad visi sandoriai, jų apyvarta ir kainos turi būti matomos rinkoje. Tikimasi, kad tada kainos nusistovėjimo procesas bus skaidresnis, rinkos bus stabilesnės. Rinkos dalyviai, kurie sudaro sąlygas prekiauti per kitas platformas, o ne rinkoje, privalės atskleisti sandorių kainas, apyvartą, o prekyba jose bus aiškiau ir griežčiau reglamentuojama, taps matoma“, – sako p. Milieška.

Standartizuoti pasiūlymai

Besikeičiantis finansinių paslaugų reglamentavimas neišvengiamai turės įtakos siūlomų finansinių paslaugų pobūdžiui – jos turėtų tapti labiau standartizuotos masiniam klientui.

„Produktų siūlymas bus siejamas su tam tikrais klientų segmentais. Teks aiškiau segmentuoti klientus ir aiškiau pateikti, koks yra pasiūlymas tam tikram klientų segmentui, ir užtikrinti to pasiūlymo arba tos pasiūlos priežiūrą“, – sako p. Milieška.

Pasak jo, dėl naujosios direktyvos finansų institucijoms taps dar sunkiau patarti investuotojui, kur investuoti.

„Bus daugiau reikalavimų – reikės atskleisti daugiau dalykų, reikės daugiau paaiškinti ir dėl to tai, ką mažmeniniams klientams siūlome masiškai, taps, ko gero, labiau koncentruota“, – aiškina p. Milieška.

Tačiau jis atmeta, kad griežtesnis reguliavimas ir finansų institucijų baimė pasiūlyti klientams sudėtingesnes ir rizikingesnes priemones gali sumažinti pasiūlą.

„Tai, ką mes parduodame konsultuodami klientus, tampa dar labiau reguliuojama, o tai, ką klientas perka savo iniciatyva, tampa paprasčiau. Sakyčiau, kad savarankiškai nusipirkti finansines priemones bus šiek tiek paprasčiau nei iki šiol“, – sako SEB banko Baltijos šalių taupymo ir investavimo organizacijos vadovas.

Ponas Okinczycas, atsižvelgdamas į pastarojo meto priežiūros institucijų ir teismų sprendimus šioje srityje, prognozuoja, kad dalis finansinių paslaugų ir priemonių klientams gali būti siūloma nebe taip agresyviai.

Poveikis rinkai

„Glimstedt“ teisininkas daro išvadą, kad įvedus griežtesnį reglamentavimą kliento ir banko ar kitos finansų institucijos santykių galios svarstyklės nusvirs į pirmojo pusę.

Savo ruožtu antriesiems gali tekti susitaikyti su papildoma administracine našta ir kaštais, galimi ir pokyčiai apskritai finansinių paslaugų rinkoje.

„Manytina, kad finansų patarėjams ir investicijų valdytojams nauji reikalavimai taps daug didesne našta nei bankams. Tokias išvadas galima daryti jau vien dėl to, kad bankai turi daugiau vidinių administracinių žmogiškųjų resursų, kuriems bus paskirstyta atsakomybė už naujų reikalavimų laikymąsi“, – svarsto p. Okinczycas.

Ponas Milieška neatmeta, kad dalis Lietuvos finansų rinkos dalyvių, ypač smulkesnių, gali permąstyti savo veiklos modelį ir nebeteikti finansinio konsultavimo paslaugų, leisdami klientams naudotis tik investavimo platformų paslaugomis, kur klientai sprendimus priima patys.

„Ar kas nors iš rinkos dalyvių dėl to pasitrauks, spėlioti nedrįsčiau, bet reguliavimas tikrai pakels viso šio verslo kaštus. Lietuvos rinka šioje srityje dar nėra labai išplėtota, klientų nėra daug, jų portfeliai dar nedideli, todėl verslo kaštai išauga. Tokiu atveju verslui reikės svarstyti – ar mes teikiame tą paslaugą, ar jos atsisakome. Bankams, didelėms finansų institucijoms, kurių pagrindas yra universalios bankininkystės modelis, tokių svarstymų tikriausiai nekils, bet mažesni dalyviai turės pasverti, ar tas verslas vis dar yra pelningas“, – sako p. Milieška.

Šiuo metu Lietuvoje finansų patarėjo įmonės licencijas turi 5 įmonės. Gintautas Levišauskas, pavasarį Lietuvos banko licenciją gavusios FPĮ „Fink House“ vykdantysis partneris ir iniciatorius, sako dėl būsimojo griežtesnio verslo reglamentavimo savo verslui didelės grėsmės nematąs.

„Kadangi esu vienas iš naujausių rinkos dalyvių, man „MiFID II“ gairės jau buvo pažįstamos teikiant dokumentaciją Lietuvos bankui. Man iš esmės nedaug reikės prisitaikyti“, – sako p. Levišauskas.

Pasak jo, mažos finansų patarėjų įmonės dėl naujo reguliavimo neturėtų nukentėti, nes orientuojasi į nedidelį aptarnaujamų klientų ratą, kuris neturėtų padidinti administracinių išlaidų.

„Visi žinome, kad tokie butikai kaip finansų patarėjo įmonės nori taikytis į 30–40 žmonių. Jei eičiau į rinką ir ant savo galvos turėčiau 200 asmenų, sutinku – būtų labai sunku“, – sako „Fink House“ vykdantysis partneris.

Pasak jo, finansų patarėjo įmonės turės apsispręsti – ar automatizuoti procesus, ar mažinti veiklos apimtį.

„Kadangi esame butikas, automatizuotų dalykų nenorime, todėl teks mažinti klientų skaičių. Niekas nenori prižiūrėti mažesnio turto, todėl taikysis į didesnius klientus. Mes, mažiukai, turėsime išgyventi su didžiųjų profesionaliųjų investuotojų prižiūrimais turtais ir kurti vertę ten. Manau, mūsų aptarnavimo ir rekomendacijų lygis yra aukštesnis už didžiųjų bankų konsultantų vidurkį“, – sako p. Levišauskas.

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 2 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Rivilė“ pritraukė strateginį investuotoją, bręsta pardavimas Premium

Verslo procesų tvarkymo ir IT sistemų UAB „Advantes technologies“ tapo strategine apskaitos programinės...

Stocks Drop as Trade Stress Simmers; Lira Rallies: Markets Wrap

European stocks and U.S equity futures followed Asian shares lower amid seemingly gloomy prospects for global...

Rinkos
10:18
Virtualiajai valiutai – 12 VMI pavadinimų Premium

VMI išleido išsamų paaiškinimą, kaip apmokestinama virtualiųjų valiutų ir pirminio virtualiųjų žetonų...

Finansai
06:00
Lietuviai taikosi į Moldovos banką – pigus ir įžvalgus statymas Premium 1

Viena didžiausių investicijų bendrovių „Invalda INVL“, kartu su partneriu investuodama Moldovos bankų...

Rinkos
06:00
„Blockchain“ technologija: 3 svarbiausi žingsniai verslui

Šiuo metu labiausiai pastebimas paskirstytų duomenų technologija (angl. Distributed Ledger Technology)...

Rinkos
2018.06.24
Europos biržoms rūpėjo nafta ir prekybos karai

Europos akcijų rinkos penktadienį kilo rinkoms vertinant naujienas iš Naftą eksportuojančių šalių...

Rinkos
2018.06.22
OPEC susitarė didinti gavybą 6

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) narės penktadienį vykusiame susitikime susitarė padidinti...

Rinkos
2018.06.22
Teismas užstojo neįsigaliojusių „Snoro“ obligacijų savininkus 3

Dėl banko „Snoras“ bankroto šio banko platintų obligacijų neįgijusiems, nors už jas sumokėjusiems, asmenims...

Rinkos
2018.06.22
Juda lietuvių su partneriais inicijuotas Moldovos banko įsigijimas

Tarptautinis konsorciumas, kurį sudaro Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), turto valdymo...

Rinkos
2018.06.22
Kerta per palūkanas: didesnės kaip 30% EBITDA palūkanos nebemažins pelno mokesčio 4

Lietuva planuoja apriboti galimybę palūkanas atskaityti į sąnaudas. Toks žingsnis įmonėms gali gerokai...

Finansai
2018.06.22
Bankai turės kaupti didesnę papildomą kapitalo atsargą

Anticiklinio kapitalo rezervo reikalavimas bankams didės nuo 0,5% iki 1%.

Rinkos
2018.06.22
Asian Stocks Pare Losses; Oil Rallies on OPEC: Markets Wrap

Asian stocks pared earlier losses to trade mixed amid ongoing concern global trade restrictions will curb...

Rinkos
2018.06.22
Baltijos biržose – blanki prekyba 1

Baltijos akcijų biržose investuotojų aktyvumas ketvirtadienį buvo mažas, susidomėjimas „Tallinna Sadam“ irgi...

Rinkos
2018.06.21
„Kesko Senukai“ perka e. prekybos grupę „1A“ 11

Prekybos tinklas „Kesko Senukai“ taps didžiausiu Baltijos šalyse veikiančios e. prekybos grupės „1A“...

Pasitikrinkite, ar jūsų finansų tarpininkas – legalus

Jei kuris nors finansų tarpininkas primygtinai siūlo investuoti ir žada aukso kalnus, būtinai patikrinkite,...

Rinkos
2018.06.21
Fondų valdytojai: pasiruošti reformai reiktų mažiausiai metų 2

Lietuvos pensijų fondų valdytojai atkreipia dėmesį, kad Seimui ruošiantis pensijų reformai pritarti dar...

Rinkos
2018.06.21
Antras „Lietuvos energijos“ žygis į obligacijų rinką – iki 500 mln. Eur vertės 7

Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ imasi antrosios obligacijos emisijos platinimo.

Rinkos
2018.06.21
Parduota Kaune biurą turinti „Callcredit“ Premium

JAV kredito rizikos vertinimo ir informacinių sprendimų kompanija „TransUnion“  užbaigė Jungtinės Karalystės...

Technologijos
2018.06.21
NT obligacijas platina per sutelktinio finansavimo platformą 3

Lietuvių įkurta nekilnojamojo turto projektų sutelktinio finansavimo platforma „Rontgen“ sudarė galimybes...

Rinkos
2018.06.21
Nuo liepos 3 d. finansinių priemonių sandoriai – tik su LEI kodu Rėmėjo turinys 3

Asociacija „GS1 Lithuania“ birželio 20 d. tapo registruotąja atstove, viena iš nedaugelio organizacijų,...

Rinkos
2018.06.21

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau