LHV: griūtis Kinijoje ir investicinės galimybės

Publikuota: 2015-09-03
„China Daily“/  „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„China Daily“/ „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
 

Pastaruoju metu vykę ženklūs Kinijos akcijų kainų svyravimai patraukė viso pasaulio investuotojų dėmesį. Ilgą laiką užsienio investuotojams buvo taikomi draudimai ir apribojimai, tačiau šalis vis labiau atsiveria ir šiandien net investuotojai iš Lietuvos gali pasiekti didžiąją dalį Kinijos įmonių.

Padėtis Kinijoje

Šiuo metu rinkose vyrauja baimė, jog Kinijos ekonomikos augimas lėtėja sparčiau, nei prognozuota. Dar 2010 m. Kinijos ekonomikos augimas viršijo 10% (met./met.), tačiau per pastaruosius kelerius metus BVP augimo tempas nusirito žemiau 8% ir šiuo metu spėliojama, ar šalies centrinio banko ir vyriausybės pastangos sugebės neleisti ekonomikos augimo tempui sumažėti žemiau 7% ribos. Kovo mėnesį šalies premjeras Li Keqiang užsiminė, jog nuo šiol ekonomikos augimo tikslas bus apie 7%, kai 2014 m. tikslas buvo apie 7,5%. Naujausią įžvalgą apie Kinijos ekonomikos augimą sužinosime spalio viduryje, kai Kinijos nacionalinis statistikos biuras paskelbs naujausius ketvirtinius duomenis.

Gamybos pramonės – pagrindinio Kinijos ekonomikos variklio – apsukos taip pat lėtėja. Markit rengiamas Kinijos gamybos pramonės pirkimų vadybininkų indeksas rodo, jog pramonė šalyje traukėsi didžiąją šių metų dalį. Be to, mažmeninės prekybos, kuri atspindi šalies vartotojų polinkį išlaidauti, augimas (met./met.) sulėtėjo iki 10-10,5%, kai dar 2011 m. pardavimų augimas siekė 16-18%. Visa tai parodo, jog padėtis Kinijoje sunkėja.

Kinijos ekonomiką neigiamai veikia ne tik krentančios akcijų kainos, lėtėjantis eksportas, bet ir sprogęs nekilnojamojo turto „burbulas“. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog statybų ir susiję sektoriai sudaro apie 25-30% šalies bendrojo vidaus produkto. Sparčiai augusios Kinijos NT rinkos kainos pasiekė viršūnę 2014 m. pradžioje ir kainos ženkliai smuko iki pat 2015 m. gegužės mėn. Manoma, jog kainų kritimą lėmė pernelyg didelė NT pasiūla ir sumažėjusi jo paklausa. Taip pat jau kritiškai vertinamos šalies valdžios pernelyg didelės pastangos vystyti miestus, tikintis, jog vis daugiau žmonių persikels į juos iš kaimų. Tačiau miestai „vaiduokliai“ parodo, jog tokia strategija nepasiteisino. Be to, neigiamai šalies ekonomiką veikia ir senėjanti šalies populiacija, kuri yra ilgai vykdytos vieno vaiko politikos pasekmė.

Kinijos akcijų rinka

Kinijos akcijų rinka dar 2014 m. pabaigoje pradėjo kilti, o vis spartėjant augimui buvo pradėta nerimauti dėl akcijų kainų „burbulo“. Šanchajaus akcijų biržos indeksas nuo 2014 m. pradžios iki 2015 m. pasiekto piko buvo pakilęs beveik 150%. Tačiau kainų burbulas sprogo ir per pastaruosius tris mėnesius indekso vertė sumažėjo daugiau nei trečdaliu. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog Honkonge listinguojamų bendrovių akcijų kainos nebuvo taip aukštai pakilusios, kaip vietinėse Kinijos biržose.

Toks akcijų kainų pokyčių skirtumas vietinėse Kinijos biržose ir Honkongo biržose gali būti paaiškintas. Ilgą laiko tarpą užsienio investuotojai Kinijos bendroves galėdavo lengvai pasiekti tik Honkongo akcijų biržoje (H sąrašas), o vietiniams Kinijos gyventojams buvo pasiekiamos tik Šanchajaus arba Šendženo akcijų biržos. Be to, neįprastai didelę (~85%) sandorių dalį vietinėse Kinijos akcijų rinkose teikia mažmeniniai investuotojai. Kinijos valdžia kontroliuoja IPO skaičių ir periodiškai sustabdo akcijų platinimus, norėdama paveikti smunkančias akcijų kainas. Dėl šių priežasčių tos pačios bendrovės akcijų kainos įprastai skiriasi vietinėse ir užsienio biržose. Kartais skirtumas pranoksta ir 100%.

Kad šalyje būtų suvaldytas akcijų kainų kritimas, Kinijos valdžia ėmėsi įvairių priemonių: šalies centrinis bankas karpė bazinę palūkanų normą ir pakeitė Kinijos juanio susiejimo su JAV doleriu taisykles (devalvavo valiutą). Taip pat buvo apribota prekyba skolintomis akcijomis (angl. short selling), uždrausta didiesiems akcininkams parduoti akcijas, leista pensijų fondams įsigyti šalies akcijų ir kt. Nors Kinijos valdžios įsikišimas pristabdė akcijų kainų kritimą, tačiau baiminamasi, jog šalies valdžia nesugebės ilgą laiko tarpą dirbtinai palaikyti akcijų kainų.

Kinijos akcijų rinka vis labiau atsiveria, tačiau šiuo metu užsienio investuotojams vis dar yra taikomi tam tikri apribojimai. Be to, yra dalis šalies bendrovių, kurių nerasime nei Honkongo, nei vietinėse šalies biržose, kadangi jų vadovai nusprendė listinguotis kitose pasaulio biržose. Geriausias pavyzdys yra elektroninės komercijos gigantė Alibaba Group (BABA).

infogr.am::infogram_0_kinijos_akciju_rinkos_savokos

Nuo praėjusių metų pabaigos užsienio investuotojams buvo suteikta galimybė per Honkongo ir Šanchajaus biržų jungtį įsigyti Šanchajaus biržoje esančių bendrovių akcijų. Tačiau verta pabrėžti, jog prekybai yra taikomi įvairūs apribojimai: turi dirbti tiek Šanchajaus, tiek Honkongo biržos, priimami tik standartizuoto dydžio pavedimai ribine kaina, taikomi akcijų kainų pokyčio apribojimai ir kt. Dėl to, dauguma investuotojų mieliau renkasi ETF fondus, kurie investuoja minėtose biržose.

Vienas žinomiausių besivystančių valstybių ETF fondų Vanguard FTSE Emerging Markets (VWO) šią vasarą paskelbė, jog į investicinį portfelį metų pabaigoje įtrauks Kinijos A sąrašo bendroves. Tai turėtų padidinti Kinijos akcijų svorį portfelyje nuo 27% iki 30-40%. Tuo tarpu didžiausias besivystančių valstybių ETF fondas iShares MSCI Emerging Markets (EEM) Kinijos akcijoms skyrė apie 23% investicinio portfelio, kadangi MSCI vis dar susilaiko nuo A sąrašo bendrovių įtraukimo į besivystančių šalių indeksą.

Taip pat rinkoje yra daug ETF fondų, kurie investicinius portfelius formuoja vien iš Kinijos bendrovių. Didžiausias ir likvidžiausias toks ETF fondas yra iShares China Large-Cap ETF (FXI), tačiau jis apima tik 25 didžiausias Kinijos bendroves, kurios listinguojamos Honkongo biržoje. Kitas populiarus ETF fondas yra iShares MSCI China ETF (MCHI), apimantis 146 bendroves, kurių akcijos listinguojamos daugiausiai Honkongo ir vietinėse biržose (B sąrašo, Red chips ir P chips), siekiant apimti apie 85% Kinijos akcijų rinkos. Tuo tarpu SPDR S&P China ETF (GXC) yra vienas daugiausiai apimančių fondų. GXC investicinis portfelis sudarytas iš 365 bendrovių, kurių akcijos prieinamos užsienio investuotojams, tačiau neįtraukiamos A sąrašo įmonės. Dėl to šiame fonde galima rasti Baidu (BIDU), Alibaba (BABA) ir kitas įmones, kurios nepatenka į FXI ir MCHI.

Tuo tarpu norintys pasiekti A sąrašo bendroves, gali atkreipti dėmesį į db X-trackers Harvest CSI 300 China A-Shares Fund (AHSR), kuris siekia atkartoti CSI 300 indeksą. Nors fondas investuoja tiesiai į A sąrašo bendroves, tačiau užsienio investuotojams yra ribotas priėjimas prie šio sąrašo bendrovių, todėl kartais susidaro situacija, kai fondo akcijų kaina ženkliau prasilenkia su grynąja fondo aktyvų verte. Remiantis fondo valdytojo pateikiama informacija, ASHR akcijų kaina rugsėjo 1 d. buvo 6,2% mažesnė nei grynoji fondo aktyvų vertė.

Verta pabrėžti, jog investuotojai gali atidaryti ne tik ilgąsias apžvalgoje minimų ETF fondų pozicijas, bet gali ir turėti trumpąsias pozicijas, kurios leistų pasipelnyti iš akcijų kainų kritimo.

infogr.am::infogram_0_etf_fondai-276130

Jau kurį laiką investuotojams iš Lietuvos tik daugėja galimybių pasiekti Kinijos rinką, tačiau rinkos dalyviams būtina gerai išnagrinėti instrumentų skirtumus ir įvertinti taikomus neįprastus prekybos šioje rinkoje apribojimus, kurie gali turėti tiesioginį poveikį investicinei grąžai.

Parengta LHV banko, remiantis english.sse.com.cn, szse.cn, hkex.com.hk, morningstar.com ir fondų valdytojų (etfus.deutscheawm.com, ishares.com, spdrs.com) skelbiamais duomenimis bei užsienio žiniasklaida (Barrons.com, Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com, Ft.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Europos biržoms rūpėjo nafta ir prekybos karai

Europos akcijų rinkos penktadienį kilo rinkoms vertinant naujienas iš Naftą eksportuojančių šalių...

Rinkos
2018.06.22
OPEC susitarė didinti gavybą 6

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) narės penktadienį vykusiame susitikime susitarė padidinti...

Rinkos
2018.06.22
Teismas užstojo neįsigaliojusių „Snoro“ obligacijų savininkus 2

Dėl banko „Snoras“ bankroto šio banko platintų obligacijų neįgijusiems, nors už jas sumokėjusiems, asmenims...

Rinkos
2018.06.22
Juda lietuvių su partneriais inicijuotas Moldovos banko įsigijimas

Tarptautinis konsorciumas, kurį sudaro Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), turto valdymo...

Rinkos
2018.06.22
Kerta per palūkanas: didesnės kaip 30% EBITDA palūkanos nebemažins pelno mokesčio 4

Lietuva planuoja apriboti galimybę palūkanas atskaityti į sąnaudas. Toks žingsnis įmonėms gali gerokai...

Finansai
2018.06.22
Bankai turės kaupti didesnę papildomą kapitalo atsargą

Anticiklinio kapitalo rezervo reikalavimas bankams didės nuo 0,5% iki 1%.

Rinkos
2018.06.22
Asian Stocks Pare Losses; Oil Rallies on OPEC: Markets Wrap

Asian stocks pared earlier losses to trade mixed amid ongoing concern global trade restrictions will curb...

Rinkos
2018.06.22
Baltijos biržose – blanki prekyba 1

Baltijos akcijų biržose investuotojų aktyvumas ketvirtadienį buvo mažas, susidomėjimas „Tallinna Sadam“ irgi...

Rinkos
2018.06.21
„Kesko Senukai“ perka e. prekybos grupę „1A“ 11

Prekybos tinklas „Kesko Senukai“ taps didžiausiu Baltijos šalyse veikiančios e. prekybos grupės „1A“...

Pasitikrinkite, ar jūsų finansų tarpininkas – legalus

Jei kuris nors finansų tarpininkas primygtinai siūlo investuoti ir žada aukso kalnus, būtinai patikrinkite,...

Rinkos
2018.06.21
Fondų valdytojai: pasiruošti reformai reiktų mažiausiai metų 1

Lietuvos pensijų fondų valdytojai atkreipia dėmesį, kad Seimui ruošiantis pensijų reformai pritarti dar...

Rinkos
2018.06.21
Antras „Lietuvos energijos“ žygis į obligacijų rinką – iki 500 mln. Eur vertės 7

Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ imasi antrosios obligacijos emisijos platinimo.

Rinkos
2018.06.21
Parduota Kaune biurą turinti „Callcredit“ Premium

JAV kredito rizikos vertinimo ir informacinių sprendimų kompanija „TransUnion“  užbaigė Jungtinės Karalystės...

Technologijos
2018.06.21
NT obligacijas platina per sutelktinio finansavimo platformą 3

Lietuvių įkurta nekilnojamojo turto projektų sutelktinio finansavimo platforma „Rontgen“ sudarė galimybes...

Rinkos
2018.06.21
Nuo liepos 3 d. finansinių priemonių sandoriai – tik su LEI kodu Rėmėjo turinys 3

Asociacija „GS1 Lithuania“ birželio 20 d. tapo registruotąja atstove, viena iš nedaugelio organizacijų,...

Rinkos
2018.06.21
Emerging Stocks Drop, Dollar Gains on Trade Woes: Markets Wrap

Most Asian stocks declined on Thursday as concern simmered about an escalation of trade tensions between the...

Rinkos
2018.06.21
Euras darda žemyn: kas judina pagrindinę valiutų porą Premium 4

Eurui riedant žemyn JAV dolerio atžvilgiu, kritimą dar sustiprino atsargus Europos centrinio banko tonas dėl...

Rinkos
2018.06.21
Lietuviai su partneriais investuoja į didžiausią Moldovos banką 1

Birželio 20 dieną Moldovos centrinis bankas tarptautiniam konsorciumui, kurį sudaro Baltijos šalių turto...

Finansai
2018.06.21
„Revolut” pritraukė 60.000 verslo klientų 11

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ per metus pritraukė 60.000 verslo klientų.

Rinkos
2018.06.21
Ateities investicija į senatvę su 10% pelningumu Premium 4

Tinkamai parengtas investicinis projektas į senelių namus nekilnojamojo turto (NT) savininkui gali garantuoti...

Statyba ir NT
2018.06.21

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau