Išlaisvintoje rinkoje – investicinių fondų bumas

Publikuota: 2015-08-16
Vladimiro Ivanovo nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo nuotr.
„Verslo žinios“

Lietuvos investicijų valdymo įmonės suskato meistrauti investicinius fondus, priskiriamus informuotųjų investuotojų klasei. Pastaraisiais mėnesiais sustiprėjusį proveržį gena pasikeitęs šios veiklos reglamentavimas, kuris kartu atskyrė plačiąsias smulkiųjų investuotojų mases nuo galinčių sau leisti sudėtingesnius sprendimus. Tiesa, kol kas dauguma tokių sprendimų nukreipti į nekilnojamąjį turtą.

Lietuvoje šiuo metu veikia 20 informuotiesiems investuotojams skirtų fondų, vien nuo metų pradžios tokių įsteigta 10.

Aktyvesnis informuotiesiems investuotojams skirtų investicinių fondų steigimas – logiškas prieš dvejus metus pasikeitusio fondų industrijos reglamentavimo padarinys.

Informuotieji investuotojai yra nauja investuotojų kategorija. Ji atsirado Seimui 2013 m. birželį priėmus Informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų (IIKIS) įstatymą. Juo buvo išskirti nauji – turtingesni ir labiau išprusę – klientai, o jiems patenkinti netruko atsirasti ir tam tikrų paslaugų bei sprendimų.

„Prieš dvejus metus įsigaliojęs IIKIS įstatymas atvėrė naujų galimybių profesionaliesiems investuotojams. Steigiamų fondų gausa rodo, kad investuotojai mato tas galimybes ir jas išnaudoja“, – sako Andrius Škarnulis, Lietuvos banko vyriausiasis specialistas.

Naujajame įstatyme, kaip ir europinėje praktikoje, numatyta, kad informuotaisiais investuotojais laikomi profesionalieji investuotojai arba tie neprofesionalūs investuotojai, kurie, patvirtinę valdymo įmonei savo kaip informuotojo investuotojo statusą, patiki valdyti ne mažiau kaip 125.000 Eur.

Benas Poderis, Lietuvos investicijų valdymo įmonės „Orion Asset Management“ Investicinių fondų centro vadovas, sako, kad valdymo įmonėms buvo atrištos rankos laisviau kurti naujas investavimo priemones.

„Visais laikais investicinių fondų reguliavimas buvo labiau orientuotas į mažmeninius investuotojus ir jis buvo labai griežtas. Pagal senąjį reguliavimą mes nebūtume galėję iš viso steigti tokių fondų, kokius turime dabar (pvz., į vėjo energetiką investuojantis „Orion alternative energy fund“ – VŽ). Tokių inovatyvių produktų šiandien rinkoje jau yra, anksčiau jie tiesiog būtų buvę plėtojami kaip UAB ar kitos formos juridiniai asmenys“, – aiškina p. Poderis.

Ekonominės sąlygos

Dominykas Vanhara, advokatų kontoros „Vanhara Law Firm“ advokatas ir vadovaujantis partneris, mano, kad prie šių fondų rinkos suaktyvėjimo prisidėjo ir sąlygos finansų rinkose: ilgą laiką auganti ekonomika, žemų palūkanų aplinka, Europos centrinio banko (ECB) vykdoma kiekybinio skatinimo politika.

„Šių ir kitų aplinkybių visuma nulėmė, kad rinkoje atsirado poreikis steigti KIS, kurie būtų skirti itin pasiturintiems ir atitinkamą žinių kiekį turintiems investuotojams. Šį poreikį finansų tarpininkai ir siekia patenkinti“, – sako p. Vanhara.

Formuojasi kastos

9 informuotiesiems investuotojams skirti fondai ir iš esmės nė vieno naujo masinei investuotojų auditorijai skirto produkto. Rinkos dalyvių įžvalgos piešia naujai besisluoksniuojančią Lietuvos investuotojų visuomenę. Smulkieji su keliais šimtais ar tūkstančiais eurų lieka vartoti masinės produkcijos, pagamintos platų paslaugų ir finansinių priemonių pardavimo tinklą turinčių didžiųjų bankų, o turintys didesnes finansines galimybes jau sulaukia vis platesnės pasiūlos iš įmantriau ir lanksčiau investuoti siūlančių fondų.

„Paprastai profesionalieji investicijų valdytojai visiškai neturi pardavimų kanalo. Tačiau visi Lietuvoje veikiantys bankai turi savo investicijų valdymo bendroves, jie platina tik savo produktus, ir dėl to įeiti į mažmeninių investuotojų rinką tokiems profesionaliesiems valdytojams, kurių specializacija – tik investicijų valdymas, labai sudėtinga. Dėl to, žinoma, dirbti su profesionaliaisiais investuotojais, kurie gali investuoti 30.000 Eur ar 100.000 Eur, yra priimtinesnis verslo modelis“, – aiškina p. Poderis.

Pasak jo, net ir neatsižvelgiant į minimalią investuojamą sumą, tokie fondai nebūtų prieinami plačiajai mažmeninių investuotojų auditorijai dėl sudėtingesnės šių priemonių struktūros.

„Pagrindiniai investicijų valdytojai orientuojasi į alternatyvias rinkas – mes, pavyzdžiui, turime algoritminį fondą, kas nors turi mezanino fondą. Tokie produktai laikomi netinkamais mažmeniniams investuotojams“, – aiškina p. Poderis.

Stambesni žvėrys

Kurdami vien informuotiesiems investuotojams skirtus investicinius fondus, kol kas Lietuvos investicijų valdytojai orientuojasi į auditoriją, galinčią dažniausiai patikėti valdyti nuo keliasdešimties tūkstančių iki 500.000 Eur.

Ponas Vanhara atkreipia dėmesį, kad nors nuo šių metų pradžios įsigaliojo Profesionaliesiems investuotojams skirtų KIS valdymo įmonių įstatymas, informuotiesiems investuotojams skirti fondai neabejotinai populiaresni. Taip yra dėl tokiems investuotojams taikomų kriterijų, tokių kaip minimali 500.000 Eur kliento portfelio vertė ar jo eitos pareigos finansų sektoriuje, kurios užtikrintų, kad investuotojas turi užtektinai žinių būti pripažintas profesionaliuoju investuotoju.

„Akivaizdu, kad tokių klientų, kurie galėtų atitikti profesionaliesiems klientams keliamus reikalavimus, Lietuvoje nėra daug. Mano nuomone, būtent mažesni informuotiesiems investuotojams taikomi reikalavimai nulemia kur kas didesnį informuotiesiems investuotojams skirtų KIS populiarumą rinkoje“, – sako p. Vanhara.

Daugiausia į NT

Per pastaruosius metus sukurtų fondų statistika liudija lietuvių prieraišumą prie investicijų į nekilnojamąjį turtą. Šių fondų ne tik daugiausia – valdomas turtas taip pat didžiausias. Dar praėjusią savaitę skelbta apie „Synergy Finance“ kuriamą investicijų į nekilnojamąjį turtą įmonę. VŽ šaltinių duomenimis, kitą savaitę informuotiesiems investuotojams bus pristatytas dar vienas nekilnojamojo turto investicinis fondas.

„Apskritai investicinių fondų rinkoje 2014 m. smarkiai padidėjo nekilnojamojo turto fondų valdomas turtas – nuo 80,28 mln. iki 107,08 mln. Eur – ir šio tipo fondų grupė tapo didžiausia iš Lietuvoje registruotų KIS. Naujų fondų steigimasis ir esamų augimas rodo, kad profesionalieji investuotojai vis labiau pasitiki Lietuvos valdytojais, valdančiais nekilnojamojo turto fondus“, – sako p. Škarnulis.

Ponas Poderis pabrėžia apskritai lietuvių pomėgį nekilnojamajam turtui kaip investicijų turto klasei – jiems nekilnojamasis turtas yra suprantamesnis kaip investavimo objektas, be to, maloniai nuteikia matyti, kaip fiziškai tokios investicijos plėtojamos.

„Galbūt pati Lietuvos investuotojų investavimo kultūra yra ne tiek subrendusi, kad pagrindinį dėmesį jie skirtų kitokioms investicijoms“, – sako fondų centro vadovas.

infogr.am::infogram_0_informuotieji-915

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 5 d.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Bankų milžinas UBS pranešė apie geriausią trečiąjį ketvirtį per pastarąjį dešimtmetį 

Šveicarijos bankų milžinas UBS antradienį pranešė, kad beveik padvigubino savo grynąjį pelną pastarąjį...

Rinkos
12:30
Dėl spartaus COVID-19 plitimo perspėjama apie dar vieną smūgį Europos ekonomikai   Premium 4

Europos ekonomika gali nugrimzti į dviženklę recesiją, perspėja ekonomistai. Augantys naujų COVID-19 atvejų...

„Swedbank“ Lietuvoje pelnas smuko 21%, grupės pelnas smuko 45%

Pirmojo iš didžiųjų bankų 9 mėnesių rezultatus paskelbusio „Swedbank“ Lietuvoje grynosios palūkaninės,...

Rinkos
08:52
Pinigų antplūdžio iššūkiai „fintech“: klientai, susirinkite nenaudojamas lėšas Premium

„Fintech“ sektoriui priskiriamas elektroninių pinigų įstaigas prislėgė perteklinių lėšų iššūkiai – neigiamų...

Rinkos
05:45
Biržose nematyti aiškios krypties, Šiaulių bankas sulaukė tarptautinių analitikų dėmesio Premium

Pirmadienį investuotojai pasaulio akcijų rinkose blaškėsi tarp prastėjančios COVID–19 plitimo statistikos ir...

Rinkos
2020.10.19
Investuotojai primokėjo, kad Lietuva pasiskolintų 50 mln. Eur 5

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 5 metams ir 3 mėnesiams pasiskolino 50 mln. Eur už vidutines neigiamas...

Rinkos
2020.10.19
Lukas investuoja: žygiui į Ameriką prašau Warreno Buffetto pagalbos Premium 4

Pagaliau reikalai su „Ignitis grupės“ IPO užbaigti ir galima grįžti prie atidėto pasižadėjimo investuoti JAV...

Lukas investuoja
2020.10.19
„Ignitis grupės“ akcijoms pagalba teikta kiekvieną dieną, Londone – grupės akcijų nuosmukis    Premium 2

Rinkos specialistai giria „Ignitis grupės“ sprendimą nusisamdyti akcijų kainos stabilizavimo vykdytoją...

Rinkos
2020.10.16
Rusijos ministras apie rekordiškai atpigusį rublį: tai yra nuostabu 20

Rusijos vyriausybėje pozityviai vertinamos šalies nacionalinės valiutos tendencijos, dėl kurių rublis šiemet...

Rinkos
2020.10.16
„Ellex Valiunas“ apie rinkos poreikius: kai klientai skaitmenizuojasi, taip turi veikti ir teisininkai Verslo tribūna 4

„Daugelyje didžiųjų Europos advokatų kontorų formuojamos vadinamos „pažangios“ (advanced) komandos, kuriose...

Rinkos
2020.10.16
Krevečių ūkis, pritraukęs „Vinted“ įkūrėjo investiciją, turi ambicingų planų Premium 3

Netoli Kauno „Local Ocean“ krevečių ūkį įsteigusi UAB „Investara“ planuoja ambicingą plėtrą – dėl finansavimo...

Pramonė
2020.10.15
Biržose – kritimas dėl COVID–19, JAV politikų nesutarimų Premium 2

Europos akcijų biržose ketvirtadienį siaučia išsipardavimas, investuotojams išsigandus COVID–19 plitimo ir...

Rinkos
2020.10.15
Ūkininkams bus leidžiama steigti rizikos valdymo fondus 1

Seimas pritarė Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pataisoms, pagal kurias nuo 2022 m.

Pramonė
2020.10.15
Antros pakopos pensijų fondų vienetų vertė šiemet smuko 2%, trečios – 1,3% 3

Lietuvoje nuo 2019 metų pradžios veikiančių antros pakopos gyvenimo ciklo pensijų fondų vienetų vertė per šių...

Rinkos
2020.10.15
„Practica Capital“ užbaigė fondo platinimą, pritraukė 28,5 mln. Eur 1

Rizikos kapitalo fondų valdytoja „Practica Capital“ užbaigė paskutinį lėšų pritraukimo į fondą „Practica...

Rinkos
2020.10.15
Ką davė keliamilijardinis monetarinis Lietuvos ekonomikos skatinimas Premium 2

Plačios diskusijos dėl vyriausybinės paramos paskirstymo nuo pandemijos nukentėjusiems verslams ir...

Rinkos
2020.10.15
NIB „Ignitis grupės“ vėjo parkui paskolino 33,5 mln. Eur

Šiaurės investicijų bankas (NIB) suteikė iki 150 mln. PLN (apie 33,5 mln. Eur) paskolą „Ignitis grupės“...

Pramonė
2020.10.14
Pasaulio biržos – be krypties, „Ignitis“ per savaitę – minus 3%, Londone – minus 6% Premium

Bendrovių trečiojo ketvirčio rezultatus vertinantys investuotojai veja nerimą dėl koronaviruso plitimo ir...

Rinkos
2020.10.14
„Gazprom“ pirmas iš Rusijos emitentų išplatino „amžinų“ obligacijų

Rusijos dujų kompanija „Gazprom“ pirmoji iš Rusijos emitentų išplatino neribotos apyvartos trukmės...

Rinkos
2020.10.14
„Citigroup“ trečiojo ketvirčio pelnas krito trečdaliu, bet viršijo prognozes

Vieno iš trijų didžiausių JAV bankų „Citigroup“ trečiojo ketvirčio grynasis pelnas sunyko trečdaliu, tačiau...

Rinkos
2020.10.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus