Duomenų apsaugos inspekcija sprendimą dėl baudos „Karštoms pėdoms“ priims vasario pabaigoje

Publikuota: 2022-01-27
VDAI vadovas Raimondas Andrijauskas. Vidmanto Balkūno / BNS nuotr.
svg svg
VDAI vadovas Raimondas Andrijauskas. Vidmanto Balkūno / BNS nuotr.

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) sprendimą dėl žurnalistinio projekto „Karštos pėdos“ priims vasario pabaigoje. Jeigu bauda bus skirta, projekto autoriai ketina kreiptis į teismą.

Ketvirtadienį inspekcija surengė viešą posėdį, kuriame buvo išklausoma projekto autorių argumentų.

„Pasitikslinome aplinkybes – toks ir buvo tikslas viešo posėdžio (...) Dabar tiesiog vasario 25 dieną bus priimtas sprendimas“, – po ketvirtadienį vykusio posėdžio žurnalistams sakė inspekcijos vadovas Raimondas Andrijauskas.

Visuomeninės iniciatyvos „Karštos pėdos“ autoriams inspekcija siūlo skirti baudą už tai, kad nepateikė VDAI prašomos informacijos pernai pradėtam tyrimui pagal Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR).

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Mes bandėme šiandien gauti papildomą informaciją, kas buvo teikta ir kaip teikta, ir įvertinę visas aplinkybes priimsime sprendimą“, – teigė įstaigos direktorius.

Jo teigimu, tyrimo metu siekiama išsiaiškinti, kaip „Karštų pėdų“ autoriai tvarko asmens duomenis.

„Tyrimo bendras tikslas yra išsiaiškinti, koks vyksta duomenų tvarkymas ir susirinkti tą informaciją, kurią privalo pateikti duomenų valdytojas (...) Tuo tikslu surenkam informaciją, sprendžiame, ar tai yra mūsų kompetencija, ar ne mūsų, ir sprendžiame, kam reikėtų ją perduoti, nes kiekviena valstybės institucija turi atitikti gerojo administravimo principus“, – kalbėjo R. Andrijauskas.

Posėdyje projekto autoriams klausimus uždavinėjo R. Andrijauskas, taip pat jame dalyvavo inspekcijos Priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė.

Posėdį stebėjo keletas žurnalistų – nors jis ir buvo viešas, tačiau dėl COVID-19 pandemijos jame galėjo dalyvauti ribotas skaičius žmonių, taip pat posėdžio turinio nebuvo galima įrašinėti pagal įstaigos vadovo 2019 metais nustatytą tvarką.

„Posėdis paliko niūrų ir graudų įspūdį“

„Karštos pėdos“ sukurtos 2020 metų rudenį, joje pateikiami viešai skelbiami duomenys apie politikus ir aukšto rango valstybės tarnautojus, jų ryšius su viešaisiais pinigais, siekiant palengvinti žurnalistų darbą tiriant galimus interesų konfliktus,

Iniciatyvos autoriai – tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ ir Nacionalinis socialinės integracijos institutas, įgyvendinantis programą „Media4change“. Šios programos vadovė Neringa Jurčiukonytė sako, kad ketvirtadienį vykęs posėdis paliko niūrų įspūdį, kadangi inspekcija nagrinėja tai, ko neturėtų tirti.

„Niūrus ir graudus įspūdis, kokioje situacijoje esame. Ji yra absurdiška ir manau, kad tai gali patvirtinti kiekvienas, dalyvavęs šiame posėdyje, bet gerai, kad tokios situacijos vyksta, nes, tikėkimės, kad jos baigtis galbūt išlaisvins žurnalistiką“, – BNS sakė „Media4change“ programos vadovė.

Anot projekto autorės, VDAI vadovas nėra įgaliotas analizuoti žurnalistinės veiklos, kadangi tai, pagal Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą, gali daryti Žurnalistų etikos inspektorius.

Ji taip pat sako, kad inspekcijai buvo pateiktas inspektoriaus išaiškinimas, kad projektas „Karštos pėdos“ laikomas žurnalistiniu.

„Jis nėra įgaliotas analizuoti žurnalistinės veiklos, tačiau tai daro ir užduoda vis tuos pačius klausimus, kaip antai, teigia, kad mes nepateikėme informacijos, tačiau informacija apie projektą buvo pateikta, inspektoriaus išaiškinimai, apie mūsų tikslus buvo labai daug informacijos pateikta“, – teigė N. Jurčiukonytė.

„Tačiau jis įpareigoja mus vykdyti ir kitus asmens duomenų apsaugos reglamento punktus, kurie žurnalistikai nėra taikomi ir kurių būtų neįmanoma suadministruoti tokiam projektui. Pabandykime įsivaizduoti – visų politikų sutikimai, 1.500 deklaracijų pas mus yra, kokiu būdu gauti sutikimus dėl duomenų, kurie jau yra vieši? Poveikio tyrimas lygiai taip pat administraciškai apkrautų projektą“, – tęsė ji.

„Baus tikriausiai už tai, ko nepateikėme ir neturėtume pateikti, anot įstatymo“, – pridūrė projekto autorė.

N. Jurčiukonytė taip pat sakė, kad jeigu bus skirta bauda, tokį sprendimą ketinama skųsti teismui.

Baudos gali ir neskirti

VDAI vadovas R. Andrijauskas teigė, kad baudos inspekcija gali ir neskirti, jeigu projekto autorių paaiškinimai bus motyvuoti.

„Tai yra pasiūlymas skirti baudą ir dėl to įtariamas asmuo dar turi galimybę pateikti savo paaiškinimus ir gali būti, kad bus nuspręsta neskirti baudos, jeigu tie paaiškinimai bus pagrįsti, motyvuoti ir įvertinus visą kontekstą“, – tvirtino R. Andrijauskas.

Jis taip pat pridūrė, kad Žurnalistų etikos inspektoriaus raštas dėl to, kad „Karštos pėdos“ yra laikomos žurnalistine veikla, bus „vienas iš informacijos šaltinių, į kurį bus atsižvelgiama“.

Be kita ko, inspekcijos vadovas teigė, kad už jos reikalavimų nevykdymą gali grėsti milžiniška bauda, tačiau jis tikina, kad situacija bus įvertinta „adekvačiai“.

„Yra tik bendrosios taisyklės nurodytos, tai apie didžiausias turbūt neverta kalbėti, nors jos ir bauginančiai skamba, nes būtent už reikalavimų nevykdymą, nesuteikimą prieigos yra iki 4% metinės apyvartos arba 20 mln. (Eur)“, – kalbėjo įstaigos vadovas.

„Didelės baudos, bet iš esmės galbūt galima aktualiai vertinti, ar nebūtų taikomos ir viešajai įstaigai taikomos išimtys todėl, kad finansavimo šaltinis – reikės atsižvelgti į pateiktą informaciją – jeigu yra iš valstybės, savivaldybės institucijų, gali būti taikomos kitokios taisyklės. Jeigu kalbėtume apie baudas, tai tiesiog reikės adekvačiai įvertinti susiklosčiusią situaciją“, – pridūrė jis.

„Didelis skandalas“

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, irgi dalyvavęs posėdyje, teigė, kad šis inspekcijos pradėtas tyrimas yra skandalingas, nes BDAR naudojamas kaip įrankis persekioti žurnalistus.

„Aš manau, kad tai yra, kažkuria prasme, didelis skandalas, nes duomenų apsaugos reglamentas turbūt niekada neturėjo minties persekioti žurnalistus ar visuomenininkus, kurie viešus duomenis viešai naudoja, ypač kai kalbame apie politikus“, – žurnalistams prieš posėdį sakė D. Radzevičius.

„Skandalas yra tai, kad viena Lietuvos institucija nutarė paversti duomenų apsaugos reglamentą Baudžiamuoju kodeksu, sukurdama dar vieną naują instrumentą – kaltumo prezumpciją“, – pridūrė jis.

D. Radzevičius sako sunkiai įsivaizduojantis, kad projekto autoriams galėtų būti skirta bauda.

„Man sunku įsivaizduoti, kad taip galėtų būti, bet gyvenime yra buvę visaip ir aš žinau, kad yra teisinių mechanizmų – ir teismai, ir taip toliau, bet labai svarbu, kad tie pareigūnai, kurie ėmėsi tokios iniciatyvos, suprastų, kad galutinė atsakomybė už visą šitą procesą yra jų“, – teigė Žurnalistų sąjungos vadovas.

D. Radzevičius pridūrė, kad sąjunga ir tarptautinės organizacijos palaikys projekto autorius, jeigu šie kreipsis į teismą inspekcijai skyrus baudą.

Tyrimas dėl „Karštų pėdų“ pradėtas reaguojant į viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl tvarkomų asmens duomenų. Iš inspekcijos pateiktų nuorodų matyti, kad tai buvo projektą pristatantys tekstai.

Dėl to pradėta stebėsena, tačiau jos metu gautos informacijos, pasak inspekcijos, nepakako įsitikinti asmens duomenų tvarkymo teisėtumu. Todėl pernai birželį pradėtas tyrimas, susijęs su galimu BDAR nuostatų pažeidimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
„Transparency international“: dėl duomenų atvėrimo ir panaudojimo Lietuva užima paskutinę vietą ES 11

Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos...

Rinkodara
2022.05.18
TV3 nuo birželio transliuos naują kanalą rusų kalba 2

TV3 žiniasklaidos grupė antradienį pranešė nuo birželio pradžios pradėsianti transliuoti naują kanalą rusų...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
„Verslo žinioms“ – Metų nacionalinės žiniasklaidos priemonės apdovanojimas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse apdovanoti Europos Sąjungos (ES) investicijų efektyvumą...

Verslo aplinka
2022.05.06
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Internetinė žiniasklaida „google mokesčio“ norėtų nuo 2023-iųjų 4

Internetinė žiniasklaida siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę taikyti skaitmeninių paslaugų mokestį...

Rinkodara
2022.05.04
EK atmetus skundą dėl LRT finansavimo, ginčas persikėlė į ES Teisingumo Teismą

Europos Komisija (EK) atmetė Lietuvos komercinės žiniasklaidos skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir...

Rinkodara
2022.05.03
„Ekspress Grupp“ pirmojo ketvirčio nuostolis viršijo 0,5 mln. Eur

„Delfi“ naujienų portalus Baltijos valstybėse valdanti Estijos žiniasklaidos ir pramogų grupė „Ekspress...

Rinkodara
2022.04.29
Institucijoms suteikta daugiau galių riboti karo propagandą

Seimas antradienį patvirtino pataisas, suteiksiančias daugiau galimybių žurnalistų etikos inspektoriui...

Verslo aplinka
2022.04.19
LRT atnaujina savo prekės ženklus

Iki 2022 m. vasaros LRT žiūrovai išvys atnaujintus LRT kanalų prekės ženklus. Įvaizdžio atnaujinimas apima...

Rinkodara
2022.04.12
Rusija apkaltino „YouTube“, kad blokuoja Valstybės Dūmos kanalą

Rusijos pareigūnai šeštadienį apkaltino vaizdo įrašų ir transliavimo platformą „YouTube“ blokuojant...

Verslo aplinka
2022.04.09
Rusija kovoja su „Google“: apkaltino „melagienų“ skleidimu

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto...

Inovacijos
2022.04.07
Lietuvoje pradėta retransliuoti Ukrainos „UA: PBC“ radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo...

Rinkodara
2022.04.04
LRTK žiniasklaidai prilygino dalį vaizdo tinklaraštininkų 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) patvirtino gaires vaizdo tinklaraštininkams (vlogeriams),...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
„Google“ raginama šalinti programėles, per kurias galima žiūrėti uždraustas TV programas 3

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) kreipėsi į „Google“, prašydama pašalinti iš „Google Play...

Rinkodara
2022.03.23
G. Landsbergis: daugiau Rusijoje veikusių žiniasklaidos priemonių svarsto, ar kurtis Lietuvoje

Laisvosios Europos Radijui/Laisvės radijui (RFE/RL) paskelbus apie Vilniuje atidaromą biurą, užsienio reikalų...

Rinkodara
2022.03.18
Rusija blokavo virtinę užsienio tinklalapių, įskaitant estų „Postimees“

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“, paprašius Generalinei prokuratūrai, trečiadienį...

Rinkodara
2022.03.16
Vasarį Lietuvos informacinėje erdvėje 365 dezinformacijos atvejai 2

Vasarį Lietuvos informacinėje erdvėje užfiksuoti 365 dezinformacijos bruožų turėję atvejai. Jų buvo 218...

Rinkodara
2022.03.12
Šiaurės Europos laikraščiai žada skelbti naujienas rusų kalba

Trys didžiausi Šiaurės Europos laikraščiai ketvirtadienį pranešė, kad vers savo naujienas į rusų kalbą,...

Rinkodara
2022.03.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku