R. Karbauskis paprašė LRT tarybą pasiaiškinti dėl per didelių atlyginimų 

Publikuota: 2020-07-07
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis kreipėsi į Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybą, prašydamas paaiškinti, kokios priežastys bei aplinkybės lėmė vadovaujamas pareigas einančių asmenų atlyginimų dydžius. 

Papildyta: R. Karbauskio atsakymai į VŽ klausimus.

„LRT vadovaujančias pareigas einančių žmonių atlyginimai yra iš tiesų įspūdingi, kartais – toli lenkiantys valstybės vadovo atlyginimą. Direktorės atlyginimas, net skaičiuojant maksimaliais Vyriausybės nutarime patvirtintais koeficientais, – dvigubai didesnis, nei Vyriausybės nustatytas maksimumas. Žinant, kad LRT išlaikomas visų mokesčių mokėtojų pinigais, kyla klausimas, ar toks elgesys žiniasklaidos rinkoje yra atsakingas bei jos neiškreipia, ypač tuo metu, kai komercinės žiniasklaidos priemonės susiduria su COVID-19 pandemijos sukeltais finansiniais sunkumais, prarado nemažai pajamų dėl reklamos pokyčių. Dėl to norime, kad LRT paaiškintų tokius atlyginimų dydžius visiems mokesčių mokėtojams, kurių lėšomis ir naudojasi“, – pranešime spaudai cituojamas R. Karbauskis.

LRT finansinėje ataskaitoje už praėjusius metus buvo paviešinti LRT vadovaujamas pareigas einančių asmenų atlyginimai už 2019 m.: generalinio direktoriaus – 70.394,86 Eur, generalinio direktoriaus pavaduotojo – 60.957,05 Eur, Interneto departamento vadovo – 121.665,87 Eur, Administravimo ir veiklos vystymo departamento vadovo – 99.439,18 Eur.

R. Karbauskis pažymi, kad racionalus ir skaidrus biudžeto lėšų naudojimas yra prioritetinis dalykas.

„Kitiems žiniasklaidos rinkos dalyviams yra kilę abejonių, ar LRT finansavimo tvarka neiškreipia sąžiningos konkurencijos rinkoje ir nepažeidžia Europos Sąjungos teisės. Šį klausimą po Lietuvos komercinės žiniasklaidos atstovų kreipimosi nagrinėja Europos Komisija, tad turėsime teikti paaiškinimus ir jai. Dėl to turime būti visiškai tikri, kad lėšos yra naudojamos atsakingai ir pagrįstai“, – dėsto R. Karbauskis.

LRT: laikomasi teisės aktų

„Visų pirma, norime pabrėžti, kad LRT veikia laikydamasi teisės aktų reikalavimų, taip pat ir nustatydama darbo užmokestį vadovaujantiems darbuotojams. LRT generalinio direktoriaus ir jo pavaduotojo atlyginimą nustato LRT taryba (ne LRT administracija). Atlyginimai nesikeitė 2018 m. pradėjus dirbti naujai LRT vadovų komandai“, – teigiama VŽ atsiųstame LRT komentare. 

Taip pat akcentuojama, jog pradėjus darbą naujai vadovų komandai buvo priimtas sprendimas sustiprinti svarbias LRT veiklos sritis paskiriant į jas reikiamas kompetencijas turinčius vadovus. To nebūtų įmanoma pasiekti neįvertinus ir neatsižvelgus į tokio lygio specialistų atlyginimų tendencijas šalyje ir nepasiūlius konkurencingo atlyginimo. Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad viešai nurodomi atlyginimai yra pateikiami prieš mokesčius („ant popieriaus“).

„LRT pasiekti rezultatai rodo, kad sprendimas ieškoti stiprių specialistų-vadovų, kurie atneštų į organizaciją jau sukauptą patirtį, gebėtų suformuotų stiprias specialistų komandas ir imtis ambicingų užduočių, pasiteisino. Pernai LRT ne tik sėkmingai vykdė savo misiją, bet ir didino auditoriją tiek tradicinėje žiniasklaidoje, tiek interneto ir pirmą kartą istorijoje Lietuvos gyventojų buvo įvertinta kaip moderniausia šalies žiniasklaidos grupė“, – dėstoma komentare.

Atsakydama į iš komercinės žiniasklaidos pasigirdusius raginimus mažinti LRT finansavimą, taryba pabrėžia, kad didžioji dalis LRT biudžeto yra skiriama turiniui kurti ir įsigyti. Dar maždaug penktadalis LRT skirtų asignavimų grįžta atgal į valstybės biudžetą kaip įvairūs LRT sumokėti mokesčiai. 2019 m. valstybės biudžeto asignavimai LRT sudarė 41,6 mln. Eur – t. y. vienam Lietuvos gyventojui LRT per mėnesį kainavo 1,24 Eur.

Be to, Lietuvos visuomeninio transliuotojo biudžetas tebėra vienas mažiausių tarp Europos transliuotojų sąjungos (EBU) narių (3 kartus mažesnis nei EBU vidurkis), o nuo kitų metų jis dar mažės. Metinis LRT biudžetas yra tiesiogiai priklausomas nuo valstybės surenkamų mokesčių: LRT iš valstybės biudžeto skiriamų lėšų dydis kiekvienais metais sudaro užpraeitų metų faktiškai gautų 1,5% valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir 1,3% iš akcizo pajamų.

Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo redakcijai, biudžeto asignavimai LRT bus skiriami pagal formulę: 1% (nebe 1,5%) biudžeto pajamų iš GPM ir 1,3% iš akcizo pajamų.

LRT yra didžiausia žiniasklaidos grupė Lietuvoje, valdanti septynias žiniasklaidos priemones: tris radijo programas („LRT radijas“, „LRT klasika“, „LRT Opus“), dvi televizijos programas („LRT televizija“, „LRT Plius“), pasaulio lietuviams skirtą „LRT Lituanica“ ir naujienų portalą „LRT.lt“.

nuotrauka::1nocrop

Siekia skaidrumo

Atsakydamas į VŽ klausimus R. Karbauskis teigia, kad kiekvienas žmogus turi teisę gauti teisingą atlygį už savo darbą, kurio dydžio nustatymas negali pažeisti teisės aktų reikalavimų, jei tokie konkrečiu atveju yra taikomi. Tai bendras principas. 

„LRT yra mokesčių mokėtojų lėšomis išlaikomas nacionalinis transliuotojas, kuriam turėtų būti taikomi išskirtiniai skaidrumo ir atvirumo, atsakomybės visuomenei standartai. Tad visuomenė turi teisę žinoti, kokios priežastys lemia, kad LRT vadovybei nusprendžiama mokėti dešimtį tūkstančių eurų siekiančius atlyginimus, t.y. tiek, kiek neuždirba nei valstybės vadovas, nei dalis valstybei dideles pajamas generuojančių komercija besiverčiančių akcinių bendrovių, pavyzdžiui, „Lietuvos geležinkelių“, vadovai, tiek, kiek tenka girdėti - komercinės žiniasklaidos priemonės. Antra vertus, LRT yra valstybei nuosavybės teise priklausanti viešoji įstaiga. Taigi, jos vadovų atlyginimų dydžiai patektų į Vyriausybės nutarimo Nr. 598 taikymo sritį, nes šis nutarimas nustato būtent tokių valstybei priklausančių viešųjų įstaigų atlyginimų dydžių intervalus, — dėsto R.Karbauskis. – Dėl to savo kreipimesi į LRT tarybą klausiau, dėl kokių priežasčių taryba, kuri pagal įstatymą tvirtina direktoriaus ir jo pavaduotojų atlyginimus, šiuo nutarimu nesivadovavo, nes nustatyti direktorės ir pavaduotojo atlyginimų dydžiai dvigubai viršija nutarime patvirtintus galimus atlyginimo maksimumus“.

Bet kuriuo atveju, anot R. Karbauskio, svarbu ne pats atlyginimų dydis kaip toks, o tai, kad turi būti visuomenei aišku, kokiais principais remiantis jis buvo apskaičiuotas, kiek šie principai skaidrūs ir objektyvūs, kodėl galimai nepaisyta teisės aktų reikalavimų, nes šiuo atveju – visuomenė yra tas subjektas, kuris išlaiko LRT.

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Lietuvos žurnalistai reiškia paramą persekiojamiems kolegoms Baltarusijoje

Lietuvos žiniasklaidos priemonių vadovai ketvirtadienį išreiškė solidarumą Baltarusijoje persekiojamiems...

Rinkodara
2020.08.13
„Telegram“ platformoje – LRT naujienos anglų ir rusų kalbomis

Pranešimų programėlėje „Telegram“ pradeda veikti LRT paskyra. Joje bus skelbiamos „Lrt.lt“ portale...

Rinkodara
2020.08.13
„15min“ įsigijo renginių prekių ženklą „Studfestas“

Žiniasklaidos bendrovė „15min“ įsigijo jaunimo karjeros renginių prekių ženklą „Studfestas“. Sandorio suma...

Rinkodara
2020.08.12
Žurnalas „Žmonės“ žengia į mokamą e. prenumeratą 2

Nuo šiol galima prenumeruoti ne tik popierinę, bet ir elektroninę gyvenimo būdo žurnalo „Žmonės“ versiją.

Rinkodara
2020.08.11
Viešinimo konkursų laimėtojai: nuo „vip communications“, „Fabulos“ iki „Carat“ Premium

2011–2018 m. labiausiai viešuosiuose pirkimuose sekėsi komunikacijos paslaugų agentūrai „vip communications“...

Rinkodara
2020.08.06
Viešinimo paslaugų pirkimo lyderiai – Kaunas, oro uostai ir Lietuvos paštas 1

2011–2018 m. labiausiai viešuosiuose pirkimuose sekėsi komunikacijos paslaugų agentūrai „vip communications“...

Rinkodara
2020.08.06
Prekių ženklų komunikacija: po chaoso – į nuosaikų atsigavimą Premium

Žiniasklaidos ir reklamos planavimo bendrovės po itin sėkmingo praėjusių metų visos rinkos augimo šiemetę...

Rinkodara
2020.08.06
Pandemija užkariavo ir reklamą: nuo „Telios“ iki D. Katkaus Premium 1

Labiausiai įsiminusi 2020 m. pirmojo pusmečio reklama – „Telios“ klipas, trumpais ironiškais siužetais...

Rinkodara
2020.08.05
S. Skvernelis apskundė knygos „Kabinetas 339“ reklamą 5

Premjeras Saulius Skvernelis Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai apskundė knygos „Kabinetas 339“...

Rinkodara
2020.08.03
Turkija imasi cenzūruoti socialinę žiniasklaidą

Turkijos parlamentas trečiadienį priėmė vyriausybės parengtą įstatymą, reglamentuojantį socialinės...

Rinkodara
2020.07.29
Reklamos agentūros: po pernykščio šuolio ir pandemijos vėzdo optimizmo nepraranda Premium

20-ies didžiausių kūrybinių ir reklamos gamybos agentūrų pardavimai per 2019 m. išaugo bemaž 18%, jos gavo...

Rinkodara
2020.07.27
Pirmasis pandemijos egzaminas išlaikytas, didžiausi iššūkiai – rudenį Premium 3

30-ies didžiausių komunikacijos agentūrų pardavimai per praėjusius metus ūgtelėjo 13,6%, tiesioginės pajamos...

Rinkodara
2020.07.27
Vengrai protestuoja prieš žiniasklaidos laisvės varžymą 1

Tūkstančiai vengrų penktadienį rinkosi į demonstraciją, protestuodami prieš premjero Viktoro Orbano...

Rinkodara
2020.07.25
LVAT: Vyriausybės kanceliarijos atsisakymas pateikti garso įrašą pažeidė žurnalistų teises 1

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs administracinę bylą dėl Vyriausybės...

Rinkodara
2020.07.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus