Neoriginalių kėbulo dalių pardavėjai gali lengviau atsikvėpti

Vilniaus apygardos teismas atmetė Audi AG ieškinį dėl teisių į prekių ženklą pažeidimą. Tačiau šį teismo sprendimą ketinama skųsti.
Vienai iš auto dalių pardavėjų Lietuvoje, UAB Signeda buvo pareikštas ieškinys teigiant, kad prekyba bamperių grotelėmis pažeidžia ieškovo teises į prekių ženklus chromuotą keturių žiedų logotipą.
Situacija gal ir būtų buvusi paprasta ir vienareikšmiškai išspręsta ieškovo naudai, jeigu ne viena esminė aplinkybė atsakovo parduodamos grotelės yra be jokio logotipo, tik su jo tvirtinimo vietoje esančiais fiksatoriais, iš dalies atkartojančiais logotipo kontūrus. Todėl pirkėjas, nusipirkęs groteles ir jomis pakeisdamas sugadintas senąsias, turi atskirai iš įgalioto distributoriaus įsigyti originalų logotipą arba panaudoti turimą senąjį, aiškina Inga Lukauskienė, advokatų profesinės bendrijos Žabolienė ir partneriai METIDA patentinė patikėtinė, advokatė, asocijuota partnerė.
Ieškovas teigė, kad net ir be logotipo tokios grotelės yra laikytinos pažymėtomis Audi prekių ženklu, tačiau teismas pritarė atsakovo pozicijai.
Teismo vertinimu, ant grotelių matomos ertmės, skirtos Audi emblemai, t.y. keturiems žiedams, tvirtinti, nors ir gali vartotojui pasufleruoti, kad šios automobilio dalys yra skirtos Audi automobiliams, tačiau tokio grotelių dizaino negalima prilyginti ieškovo prekių ženklų naudojimui, nes grotelėse esančios keturis žiedus primenančios dizaino detalės yra skirtos ieškovo automobilių Audi logotipo fiksavimui.
Teismas taip pat atkreipė dėmesį, kad atsakovas prekiauja ne tik Audi automobiliams tinkančiomis automobilių detalėmis, be to, prie parduodamų atsarginių automobiliui Audi tinkančių dalių atsakovas nurodo, jog prekės nėra originalios, t.y. informuoja apie tai vartotoją, be to, Audi prekių ženklą naudoja turėdamas tikslą nurodyti atsarginių dalių paskirtį, o tai neprieštarauja sąžiningos ūkinės ar komercinės veiklos praktikai.
nuotrauka::1left
Pasak p. Lukauskienės, toks teismo sprendimas nebuvo netikėtas, tačiau pats tokio ieškinio faktas iš tiesų buvo naujiena ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, nes nėra žinoma, kad analogiški ginčai vyktų kitose šalyse.
Kita vertus, ieškovo siekis ieškoti galimybės uždrausti prekybą neoriginaliomis atsarginėmis dalimis yra suprantamas esant galimybei įsigyti ir originalią, ir neoriginalią kėbulo dalį, vartotojas gali rintis nebūtinai originalą.
Panašią situaciją sprendė ES Teisingumo teismas dar 2016 m., kai išaiškino, kad kaip Bendrijos dizainas nėra saugomas dizainas, kuris yra sudėtinio gaminio sudedamoji dalis, naudojama šiam sudėtiniam gaminiui taisyti, siekiant atkurti jo pirminę išvaizdą, nereikalaujant, kad saugomas dizainas priklausytų nuo sudėtinio gaminio išvaizdos t.y. net jeigu automobilio kėbulo dalis yra įregistruota kaip Bendrijos dizainas, jo savininkas negali uždrausti atgaminti tokią dalį, jeigu ji padeda atkurti pirminę automobilio išvaizdą.
Analogiškai ir šiuo atveju atsakovo parduodamos grotelės tiksliai atkartoja Audi originalias groteles, taigi toks naudojimas yra teisėtas, teigia advokatė.
Kas kita, jeigu tokios atsarginės dalys ne tik atkartoja originalios detalės dizainą, bet ir yra pažymėtos originalių dalių gamintojo prekių ženklu, nes minėta taisymo išlyga nesuteikia teisės kartu naudoti ir prekių ženklą.
Taigi šioje byloje svarbiu aspektu buvo faktas, kad prekės, dėl kurių buvo pateiktas ieškinys, nebuvo pažymėtos Audi logotipu, taigi ir negali būti laikomos pažeidžiančiomis ieškovo teises į prekių ženklus, ką ir konstatavo teismas, pabrėžia advokatė.
Ketina skųsti
Tačiau Audi AG svarsto skundo galimybę. Pasak bendrovės, esamas teismo sprendimas neatitinka galiojančio teisinio reglamentavimo ir esamos ES teismų praktikos. Be to, byloje yra pateiktas įrodymas, kad virš 90% vartotojų atpažino Audi prekių ženklą, todėl teismas nepagrįstai konstatavo, kad Audi keturių žiedų prekių ženklas nėra naudojamas ant pažeidžiančių grotelių.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Rinkodara
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti