G. Kolesnikovas: prognozės nepasitvirtino – šie metai rekordiniai sandorių rinkoje

Reklama publikuota: 2020-10-07
Verslo advokatų kontoros „Motieka ir Audzevičius“ partneris Giedrius Kolesnikovas.
svg svg
Verslo advokatų kontoros „Motieka ir Audzevičius“ partneris Giedrius Kolesnikovas.

Ne visos ekonominės krizės klostosi pagal tą patį scenarijų – elgesys sandorių rinkoje po šiemet ištikusios pandemijos paneigė daugelio ekspertų prognozes, įsitikinęs verslo advokatų kontoros „Motieka ir Audzevičius“ partneris Giedrius Kolesnikovas. Sėkmingai irtis per neapibrėžtą laikotarpį įmonių vadovams leidžia sunkaus darbo, o ne laukimo strategija. Todėl solidžią patirtį ir klientų pasitikėjimą pelnęs teisininkas ne tik daugiau laiko leidžia kontoroje, bet ir griežtai laikosi susidaryto 20-ies metų studijų plano bei neseniai baigė prestižines „EMBA-Global Asia“ studijas Kolumbijos, Honkongo ir Londono verslo mokyklose.

– Dirbate įmonių teisės, įsigijimų ir susijungimų srityje. Kokia šiuo metu yra situacija sandorių rinkoje?

– Esu iš tų, kurie su 2009 m. globalia ekonomine krize susidūrė ne vadovėliuose, o realiame gyvenime, tad turėjau įsivaizdavimą, kur gali pasisukti įvykiai, nulemti pandemijos. Visgi dabartinė situacija mums, sandorių teisininkams, yra gana netikėta ir nesutampa su prognozėmis.

Prasidėjus karantinui manėme, kad pirkėjams ir pardavėjams nepavyks susitarti, nes pirkėjai, motyvuodami „neišvengiama“ globalia ekonomine krize, norės pasinaudoti galimybe verslą nusipirkti pigiau, o savimi pasitikintys pardavėjai tokių verslų nepardavinės ir lauks ekonominės situacijos pagerėjimo. Prognozavome, kad dauguma sandorių bus probleminiai, t. y. tokie, kur pardavėjas neturi galimybių pats išspręsti savo verslo problemų, pvz., sutvarkyti refinansavimo klausimų. Numanėme, kad rinkoje bus daugiau pirkėjų ir jie diktuos sandorių madas. Taip pat savo komandą ruošiau restruktūrizavimų ir bankrotų bangai – to buvo galima tikėtis iš 2009–2010 metų patirties.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tačiau situacija yra priešinga, nei tikėjomės pandemijos pradžioje: šie metai – rekordiniai pagal sandorių skaičių, o jų madas visiškai diktuoja pardavėjai. Nedidelis sandorių rinkos strigimas vyko kovo–balandžio mėnesiais, kai visi bandė prisitaikyti prie sandorių sudarymo internetu, vyko kelios derybos, kur klientas susitarė dėl kainos mažinimo. Bet gegužės pradžioje sandorių traukinys įsibėgėjo ir nepanašu, kad ketina sustoti. Manau, kad pirkėjų aktyvumą stipriai lemia dideli kiekiai pinigų, kurie bus atspausdinti ir „įmesti“ į rinką sprendžiant su COVID-19 susijusias verslo problemas.

– Su kokiais iššūkiais sandorių sektorius susidūrė karantino metu?

– Daugumai konsultantų kilo sunkumų persikelti į virtualią erdvę ir ten vesti derybas. Reikėjo laiko priprasti, ypač tiems, kurie neturėjo tarptautinių sandorių patirties ir tokiomis priemonėmis anksčiau nesinaudojo. Mes savo darbe jau seniai naudojame virtualios erdvės priemones, todėl jokių nesklandumų nekilo.

Mūsų kontora dėl COVID-19 pandemijos nutrauktų sandorių neturėjo, bet kovo ir balandžio mėnesį įvyko kelios derybos, kai pirkėjas pareikalavo ir sėkmingai susitarė dėl kainos sumažinimo sandoriuose, kur jau buvo pasirašytos pirminės sutartys ar derybos buvo prasidėjusios prieš pandemijos įsibėgėjimą.

Gegužės mėnesį, prasidėjus naujai sandorių bangai, derybos dėl kainos pakrypo į neigiamą pirkėjams pusę. Pastebėjome komercinio nekilnojamojo turto sandorių aktyvumo sumažėjimą. O kitur žymių pokyčių nematyti – veiksmas vyksta sveikatos, žemės ūkio, maisto ir IT sektoriuose.

Rizikos kapitalo sektoriuje ypatingą suaktyvėjimą pastebėjome tarp vidutinio dydžio fondų – jie pamatė neblogą galimybę investuoti į perspektyvius projektus, kol didieji „laižosi žaizdas“ ir yra laikinai sustabdę bet kokias investicijas.

– Kaip pastebite, kokios šiuo metu yra investuotojų nuotaikos ir elgesys?

– Dalis investuotojų pradėjo vertinti verslus per atsparumo pandemijai prizmę, t. y. ar vadovybė sugebėjo minimizuoti pandemijos neigiamą įtaką verslui, kiek pats verslas atsparus pandemijos rizikai. Akivaizdi tendencija – didelis investuotojų susidomėjimas verslais internetinėje erdvėje. Dalis investuotojų ieško geros kainos sektoriuose, kurie stipriai paveikti pandemijos, bet neabejotinai atsigaus: pvz., su turizmu susijęs verslas. Stebime ženklų investuotojų suaktyvėjimą, siekiant maksimaliai greitai įdarbinti pinigus, kurių perkamoji galia, tikėtina, nuvertės.

– Ką prognozuotumėte kitiems metams, jei pandemija taip greit neatsitrauks?

– Tikėtina, kad prasidės restruktūrizavimų ir bankrotų banga verslams, kurių neišgelbėjo valstybės parama, lengvatinės paskolos ar kredito atostogos. Privataus kapitalo fondams greičiausiai rinkoje tiesiog pritrūks pirkinių, nes geri verslai nebus parduodami ar bus parduodami brangiai, o probleminiams reikės daug dėmesio ir darbo, kas ne visada yra privataus kapitalo valdytojų prioritetas. Kai kuriems „aptingusiems“ fondų valdytojams reikės arba atsiraitoti rankoves ir pradėti daug dirbti, arba kurį laiką pasėdėti ant atsarginių suolelio.

– Kaip manote, kokių vadovų savybių reikalauja šis neapibrėžtas ir daugeliui verslų nerimą keliantis laikotarpis?

– Esu įsitikinęs, kad visus neapibrėžtumus galima „nukenksminti“ darbu. Kuo labiau neapibrėžtas ar sunkus laikotarpis, tuo daugiau laiko praleidžiu kontoroje. Man buvo netikėta, kad didžioji dalis vadovų Lietuvoje reagavo priešingai – rinkosi tiesiog palaukti, pažiūrėti, kuo viskas baigsis, ir geriau tuo metu pailsėti. Panašu, kad mano įžvalgos dėl darbštumo poreikio nebūtų labai populiarios šiuo metu.

– Neseniai baigėte prestižines „EMBA-Global Asia“ studijas. Kodėl turėdamas tiek profesinės patirties ir pelnęs didelio klientų rato pasitikėjimą nusprendėte vėl mokytis?

– Su kontoros partneriu kažkada susidėliojome 20 metų studijų planą ir beveik tiksliai jo laikomės. Kad ir kaip banaliai skambėtų – mokytis reikia visą gyvenimą. Smegenys sutvertos nuolatiniams iššūkiams ir stresui. Visada atrodys, kad dabar mokytis netinkamas laikas, bet tas laikas niekada neateina, jei nėra valios.

Žinoma, daug išmokti galima ir tiesiog užsiimant verslu, bendraujant su kitais verslininkais arba turint gerą mentorių. Taip moko ir EMBA studijose, kuriose pabrėžiama santykių užmezgimo svarba. Čia susipažinau su daugiau nei 30 kruopščiai atrinktų mentorių iš viso pasaulio – jie buvo mano bendrakursiai.

Teisės paslaugų verslui galioja tie patys principai kaip ir bet kuriam verslui. Mūsų sektorius išgyvena didelius pokyčius – iššūkius meta ne tik dirbtinis intelektas, startuoliai, viliojantys darbuotojus dideliais fiksuotais atlyginimais ir akcijų paketais, bet ir klientų vis aukščiau keliami standartai teisės paslaugos kokybei.

Po studijų pradėjau geriau suprasti, ką klientai vertina gaudami teisines konsultacijas, tapo lengviau identifikuoti svarbius verslo aspektus bei rizikas ir viską inkorporuoti į teisinius dokumentus bei paslaugų teikimo procesus. Nebeužtenka paruošti ir elektroniniu paštu nusiųsti sutartį ir tikėtis, kad klientas pats susiderins ir pasirašys. Geri teisininkai dabar dalyvauja visose projekto stadijose: parenkant auditorius, vedant derybas, derinant pranešimus žiniasklaidai, teikiant psichologinę pagalbą silpnesnių nervų klientams. Mūsų kontoroje ypatingą svarbą skiriame derybinių įgūdžių tobulinimui.

– Šiek tiek plačiau papasakokite apie pačias studijas ir jų naudą verslui – kokiu principu jos vyksta, ko moko, kuo yra ypatingos?

– 20 mėn. trukmės studijos yra orientuotos į vadovus ir verslo savininkus. Nors tai – nuolatinės studijos, programa dėliojama taip, kad netrukdytų besimokančiam atlikti ir pagrindinį savo darbą. Kiekvieną mėnesį skrisdavau į Niujorką, San Fransiską, Londoną, Honkongą, Dubajų ar Buenos Aires ir ten praleisdavau vieną savaitę, visą laiką nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro skirdamas tik studijoms. Per likusias tris savaites mokslui skirdavau po 2–3 valandas per dieną rytais, vakarais ar savaitgaliais. Tai nemenkas iššūkis – 20 mėn. visiškai neturėjau laiko sau ar šeimai. Ne veltui juokaujama, kad dažnas gerų EMBA studijų bonusas yra ne tik žinios, nauji draugai, diplomas, bet ir skyrybos.

Pagrindinis studijų tikslas – išmokti sistemą. Tokios studijos yra kaip knygų lentyna su skyriais, skirtais rinkodarai, finansams, lyderystei ir pan. Kiekvienoje iš lentynų studijos įdeda po vieną pagrindų knygą. Ilgalaikis siekis ir studijų pasekmė – ilgainiui užsipildyti lentynas kitomis knygomis pagal poreikius.

Kitas studijų tikslas – mokytis ir iš tave supančių studentų – vadovų ar verslo savininkų. Kiekvienas jų atsineša išskirtinę patirtį, turi specifinių įžvalgų, kurių neperskaitysi nė viename vadovėlyje.

Tapęs trijų top universitetų alumnu, gauni dar vieną milžinišką pranašumą. Kolumbijos universiteto nerašytos taisyklės nustato, kad alumnas privalo atsakyti kitam alumnui, kai gauna geros valios paklausimą, pvz., per „LinkedIn“. Kolumbijos universiteto alumno vardas beveik visada yra afiniteto šaltinis investuotojams iš JAV.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku