Klientų verslo struktūras tikrins ir finansų įstaigos, ir notarai, ir auditoriai

Reklama publikuota: 2022-06-06
Registrų centro Asmenų informacinių sistemų departamento vadovė Asta Riukienė.
svg svg
Registrų centro Asmenų informacinių sistemų departamento vadovė Asta Riukienė.

Juridiniai asmenys, kurie bus nepateikę duomenų apie jų galutinius naudos gavėjus į Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos naudos gavėjų posistemį (JANGIS), negalės atsidaryti sąskaitos finansų įstaigose, gali sutrikti jų finansinės operacijos, taip pat rizikuoja negauti notarų, auditorių ar buhalterinės apskaitos paslaugų. Tuo tarpu duomenis pateikę juridiniai asmenys išvengs trikdžių, o visas finansų sektorius galės sumažinti savo rizikos valdymo sąnaudas.

Nuo šių metų rugpjūčio 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pakeitimo nuostatos, numatančios, kad bankai, notarai, antstoliai, auditoriai, buhalterinės apskaitos ir mokesčių konsultavimo paslaugas teikiančios bendrovės ir kiti šiame įstatyme įvardinti įpareigotieji asmenys, prieš pradėdami dalykinius santykius su savo klientais juridiniais asmenimis, turės patikrinti JANGIS, ar informacija apie jų kliento naudos gavėjus pateikta į JANGIS, taip pat, ar informacija apie naudos gavėjus atitinka jų turimą informaciją apie kliento naudos gavėjus.

Pasak Registrų centro Asmenų informacinių sistemų departamento vadovės Astos Riukienės, šiuo metu į JANGIS duomenis pateikė tik apie 17 tūkstančių juridinių asmenų.

„Matome, kad kol kas didžioji dalis juridinių asmenų neskuba pateikti duomenų apie juos kontroliuojančius fizinius asmenis. Pareigos pateikti duomenis į JANGIS nereikėtų pasilikti paskutinei dienai, nes tokiu būdu rizikuojama susidurti su veiklos apribojimais norint gauti tam tikras paslaugas. Raginame juridinius asmenis pateikti duomenis jau dabar“, – teigia A. Riukienė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tikrina periodiškai

Eimantas Vytuvis, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas.
Eimantas Vytuvis, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas.

Eimantas Vytuvis, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas, pažymi, kad visi subjektai, kurie yra įpareigoti laikytis Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo nuostatų, prieš pradedant dalykinius santykius privalės savo klientus patikrinti JANGIS.

„Finansų institucijos ir kiti įpareigoti subjektai negalės pradėti, o jeigu jau bus pradėję, tęsti dalykinių santykių su klientais, kurie nėra pateikę duomenų į JANGIS arba duomenys nesutampa su tais, kurie yra pateikti finansų įstaigai“, – pabrėžia E. Vytuvis.

Jeigu juridinis asmuo laiku nepateiks šių  duomenų į JANGIS, anot E. Vytuvio, labai tikėtina, kad jiems gali būti sustabdyta ar laikinai apribota prieiga prie bankinių sąskaitų.

Finansų institucijos yra įpareigotos periodiškai atnaujinti duomenis apie klientus. Duomenų atnaujinimo dažnumą kiekviena finansų institucija nusistato savarankiškai, atsižvelgdama į kliento riziką. Paprastai, kuo rizikingesnis klientas, tuo dažniau reikalaujama atnaujinti duomenis.

Informacija JANGIS gali būti tikrinama ir tuomet, jeigu pastebimos klientui nebūdingos operacijos, kai jos susijusios su aukštesnės rizikos šalimis.

„Svarbu, kad juridiniai asmenys duomenis į JANGIS pateiktų kaip galima greičiau, o naudos gavėjams pasikeitus, nepamirštų duomenų atnaujinti. Tokiu būdu juridiniai asmenys galės ir toliau sėkmingai vykdyti bei tęsti savo veiklą“, – pabrėžia Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas. 

Taikoma išimtis 

Marius Grajauskas, advokatų kontoros „LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas“, vadovaujantis partneris, komentuoja, kad advokatams savo klientus JANGIS reikia tikrinti ne visuomet. Tai reikia daryti, kai advokatai konsultuoja klientus finansų ar nekilnojamojo turto sandorių klausimais. Advokatai gali pradėti teikti paslaugas savo klientams ir netikrinę jų JANGIS , kai vertina savo klientų teisinę padėtį, gina savo klientus, atstovauja jiems teismo procese.

Marius Grajauskas, advokatų kontoros LEADELL advokatas.
Marius Grajauskas, advokatų kontoros LEADELL advokatas.

„Išimtimi siekiama užtikrinti konstitucinę asmens teisę į gynybą, nesiejant šios teisės su vienokios ar kitokios informacijos pateikimu valstybės registrams ar informacinėms sistemoms“, – aiškina M. Grajauskas.

„LEADELL Balčiūnas ir Grajauskas“ vadovaujantis partneris perspėja, kad nepateikusiems duomenų į JANGIS klientams gali kilti įvairių sunkumų.

„Nepateikus duomenų klientui kils sunkumų atsidarant sąskaitą, gaunant kreditą ar sudarant notarinį turto perleidimo sandorį“, – pabrėžia M. Grajauskas.

Gresia baudos

Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 223 str. 1 d. juridinių asmenų vadovams ar kitiems įstatymuose arba steigimo dokumentuose nurodytiems asmenims, nepateikus duomenų į JANGIS arba pateikus neteisingus duomenis gali būti skirta bauda nuo 30 iki 1.450 Eur.

Anot advokato, per JANGIS registruotus naudos gavėjus gali atsiskleisti papildomos sąsajos tarp skirtingų mokesčių mokėtojų ar jų grupių, ir sandoriai, kurie anksčiau buvo vertinami kaip sudaryti tarp nesusijusių asmenų, gali būti priskirti sandoriams tarp susijusių asmenų su atitinkamomis mokestinėmis pasekmėmis.

Naudos gavėjų registrai – beveik visoje ES

Anot Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovo, jau dabar beveik visos ES šalys turi veikiančius galutinių naudos gavėjų registrus, tačiau jų struktūra ir priėjimo prie jų galimybės skiriasi.

„Kai kuriose šalyse ne visi suinteresuoti asmenys gali prieiti prie naudos gavėjų registro, kitose šalyse tokia informacija yra apmokestinama. Finansų įstaigoms, veikiančioms per kelias jurisdikcijas, teks prisitaikyti prie skirtingų taisyklių. Tačiau svarbiausia, kad tokie registrai sukurti, – komentuoja E. Vytuvis. – Jie leis kur kas greičiau įvertinti ir priimti sprendimus dėl klientų rizikos ir taip gerokai geriau valdyti Pinigų plovimo, sukčiavimo ir sankcijų rizikas.“

A. Riukienė pabrėžia, kad reikėtų nedelsti teikti duomenų apie naudos gavėjus, kadangi duomenų surinkimas kartais užtrunka.

„Jeigu įmonių grupė turi sudėtingą akcininkų struktūrą ar galutiniai naudos gavėjai yra užsienyje, įmonė sistemos tvarkytojui turės teikti duomenis apie visą akcininkų grandinę, kol bus pasiektas galutinis naudos gavėjas – fizinis asmuo“, – teigia ji.

Apie naudos gavėjus

Galutiniai naudos gavėjai yra fiziniai asmenys, kurie tiesiogiai arba netiesiogiai kontroliuoja juridinį asmenį.

A.Riukienė priduria, kad duomenis apie naudos gavėjus pateikti išties nesudėtinga – prisijungus prie Registrų centro savitarnos tą gali padaryti juridinio asmens vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

„Savo dalyvių – akcininkų, narių, dalininkų ar kt. – sąrašus Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje (JADIS) pateikusiems juridiniams asmenims yra palengvinimas – duomenis apie naudos gavėjus užpildyti automatiškai į JANGIS perkeliant duomenis apie daugiau nei 25 proc. akcijų, pajų, įnašų, investicinių vienetų arba balsų dalį turinčius fizinius ir juridinius asmenis. Vis dėlto, visų duomenų apie naudos gavėjus nėra jokioje sistemoje, todėl duomenų teikėjas, būdamas atsakingas už teikiamų duomenų tikslumą ir teisingumą, privalo peržiūrėti automatiškai sugeneruotą naudos gavėjų sąrašą ir, esant reikalui, jį papildyti ar patikslinti“, – sako Registrų centro atstovė.

Registrų centras primena, kad šiuo metu visi Lietuvoje įregistruoti juridiniai asmenys (išskyrus tuos, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė ar savivaldybė) gali teikti duomenis apie tiesiogiai ir netiesiogiai, t.y. per kitus juridinius asmenis, juos kontroliuojančius fizinius asmenis. Planuojama, kad nuo liepos vidurio šiuos duomenis galės teikti ir kolektyvinio investavimo subjektai (investicinės bendrovės ir investiciniai fondai).

Aktualiausią informaciją apie juridinio asmens naudos gavėjų duomenų pateikimą rasite Registrų centro internetiniame puslapyje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Naudos gavėjų duomenų teikimas: trys aktualūs klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Verslas ir organizacijos vis aktyviau teikia duomenis apie savo naudos gavėjus į naująją Registrų centro...

Svarbiausios paslaugos įmonėms ir organizacijoms – neišeinant iš namų Verslo tribūna

Daugelyje gyvenimo sričių įprasti popieriniai prašymai, sutartys ar kiti dokumentai sparčiai keliasi į...

Nuo slidinėjimo trasos iki geležinkelio bėgių – ką dažniausiai parduoda e. varžytynių ir aukcionų portale? Verslo tribūna

Per 200 valstybės ar savivaldybių valdomų įstaigų bei privataus verslo atstovų „iškeitė“ sudėtingus ir...

Įmonės registravimas internetu – populiariausios formos ir svarbiausi žingsniai Verslo tribūna 1

Pastaraisiais metais Lietuvoje mažoji bendrija tapo populiariausia naujai steigiamo juridinio asmens teisine...

E. varžytynių ir aukcionų portale – proveržio metai parduodant turtą aukcionuose Verslo tribūna 5

Praėjusiais metais įvyko simbolinis lūžis: 2013 m. startavęs kaip antstoliams skirtas turto pardavimo...

Duomenys apie naudos gavėjus bus prieinami ir visuomenei Verslo tribūna

Šiuo metu jau didžioji dalis juridinių asmenų turi galimybę teikti duomenis apie savo galutinius naudos...

Finansinių ataskaitų nepateikusioms įmonėms – priminimai Verslo tribūna

Kasmet juridiniai asmenys vasarą pasitinka Registrų centrui teikdami finansinės atskaitomybės dokumentus už...

Klientų verslo struktūras tikrins ir finansų įstaigos, ir notarai, ir auditoriai Verslo tribūna

Juridiniai asmenys, kurie bus nepateikę duomenų apie jų galutinius naudos gavėjus į Juridinių asmenų dalyvių...

Neatskleidus galutinių naudos gavėjų juridiniams asmenims gresia veiklos suvaržymai Verslo tribūna

Visi Lietuvoje esantys juridiniai asmenys, išskyrus tuos, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė arba...

Netikslūs kontaktiniai duomenys: kokias pasekmes gali sukelti įmonėms ir organizacijoms? Verslo tribūna

Duomenų tikslumas ir jų aktualumas yra esminė sąlyga visuomenei ir valstybės institucijoms priimti duomenų...

Duomenys apie naudos gavėjus: metas pateikti tikrąsias verslo sąsajas Verslo tribūna 1

Juridiniai asmenys jau gali teikti duomenis Registrų centrui apie jų tikruosius naudos gavėjus – taip...

Komercinės paskirties statinių mokestinės vertės – kaip jos apskaičiuojamos ir kur jas rasti? Verslo tribūna

Kasmet nekilnojamojo turto savininkai pildydami nekilnojamojo turto (NT) mokesčio deklaracijas turi...

Finansinių ataskaitų teikimas: dažniausi klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Artėjant terminui, gegužę suaktyvėja juridinių asmenų finansinių ataskaitų teikimas – šiuo metu Registrų...

Kaip išregistruoti nereikalingą juridinį asmenį ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna

Šiuo metu Lietuvoje yra registruota daugiau nei 250 tūkst. juridinių asmenų – apie 60 tūkst. iš jų neteikia...

Teikiant duomenis apie naudos gavėją ir finansinius rezultatus – atskiri įgaliojimai Verslo tribūna

Gegužės mėnuo Juridiniams asmenims būna pažymėtas finansinės atskaitomybės dokumentų teikimu. Šiemet įmonės...

E. spaudas – verslo automatizacijos pagalbininkas Verslo tribūna

Jau daugiau kaip trečdalis Lietuvos gyventojų aktyviai naudojasi kvalifikuotu e. parašu, o daugiau kaip pusė...

Akcininkų sąrašai: kaip juos pateikti, atnaujinti ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna 1

Jau daugiau kaip dešimtmetį naujos uždarosios akcinės bendrovės Registrų centrui privalo teikti, o jau...

Vis daugiau gyventojų ir institucijų siuntai renkasi E. pristatymą Verslo tribūna 1

Valstybinių institucijų teikiama informacija ir pranešimai gyventojams dažnu atveju yra konfidencialūs, todėl...

Pagrindiniai įmonių finansinių ataskaitų duomenys prieinami nemokamai Verslo tribūna

Prievolė įmonėms kasmet pateikti metinę finansinę atskaitomybę leidžia suformuoti dideles finansinių duomenų...

Artėja finansinių ataskaitų pateikimo terminas: kodėl reikia jas teikti Verslo tribūna

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki finansinės atskaitomybės dokumentų pateikimo termino, informaciją apie...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku