Mykolas Pleskas. Keturi signatarai ir „Fiat Multipla“

Publikuota: 2018-02-24
Tai – pirmasis visai pavykęs lietuviškas mockumentary pavyzdys. Tikiuosi, tai tik pradžia. facebook.com nuotr.
Tai – pirmasis visai pavykęs lietuviškas mockumentary pavyzdys. Tikiuosi, tai tik pradžia. facebook.com nuotr.
 

Pirmąjį pilnametražį vaiką pristatęs Olegas Šurajevas užsiminė, kad šimtmečio proga norėjo sukurti kai ką tokio, kas ne skaldytų, ne keltų diskusijas, o vienytų. Stebint socialinę viešąją erdvę atrodo, kad jam pavyko.

Jau daugybę metų visiems skundžiuosi, kad lietuviai nesugeba ir net nebando sukurti ko nors panašaus į „Negarbingus šunsnukius“ („Inglourious Basterds“) – nešvaraus, juodo humoro komedijos apie partizanus. Tokiam filmui turime įspūdingą pagrindą – kovas miškuose, bolševikų žudymus, kontroversiškas istorijas ir, žinoma, bebaimį pasiaukojimą. Savaime suprantama, tokiam filmui reikia daug drąsos.

O. Šurajevo „Grąžinti nepriklausomybę“ yra pirmas žingsnis į tokio humoro erdvę. Bet šioje erdvėje visuomet gąsdins rizika peržengti ribą ir ką nors padaryti neskoningai, o tai ne tik supykdys žiūrovus, bet dar ir supriešins visuomenę. Kaip žinome iš pastarųjų įvykių, tiek nepriklausomybės, tiek partizanų tema Lietuvoje yra tik viena nuomonė. O pasisakęs bent minimaliai į šoną gali būti nulinčiuotas.

„Grąžinti nepriklausomybę“ kūrėjai tai, matyt, irgi žinojo, todėl elgėsi gana atsargiai. Istorijoje tikrai trūko kelių drąsių personažų pokyčių. Kai kuriuose epizoduose, ypač dėl A. Smetonos elgesio, jau atrodė, kad atsivers visi juodojo humoro pragaro vartai, tačiau kandumas ir sarkazmas staiga nutrūkdavo, ir filmas vėl grįždavo į saugias vėžes. Todėl juosta išėjo nuotaikinga ir visuomeniškai draugiška, tačiau per lengva.

O. Šurajevas teigia, kad siužetas – jungtinis visos komandos darbas, tačiau visur buvo jaučiama stipri O. Šurajevo įtaka: trikdantys, absurdiški juokeliai, iš jų formuojamos asmenybės ir siužetas. Tačiau masiško juoko salėje tai neišprovokuoja. Panašiai nutiko ir su Tado Vidmanto filmu „Trys milijonai eurų“ – girdi pokštą, supranti, kad labai juokinga, bet nesijuoki. Nes kažkas vėluoja, nesusilieja į visumą arba atveria per didelę spragą tarp viena po kitos einančių scenų.

Kai kurios „Grąžinti nepriklausomybę“ frazės lengvai gali patekti į folklorą („Už Basanavičiaus gatvę Palangoje nuoširdžiai atsiprašau.“), atskiros scenos gali būti vieni geriausių lietuviško humoro perliukų, tačiau visas filmas atrodo kaip suklijuotas iš atskirų stand-up komiko pasisakymų. Siejančio elemento, deja, nejusti.

Bet galiu tvirtai pasakyti, kad tai kol kas geriausias pramoginis filmas Vasario 16-osios ir Sausio 13-osios tema. Apskritai bet kokia Lietuvos pasipriešinimo ir kovos už nepriklausomybę tema. Praėjusiais metais rinką užvaldžiusi „Emilija“ tebuvo išpūstas, perspaustai dramatiškas burbulas su nykiai sudėliotu siužetu bei ta pačia tradicine ir liūdinančia vaidyba. Prieš trejus metus pasirodęs „Mes dainuosim“ sukėlė nuoširdžią gėdą ir pyktį, kad filmo komanda leido sau taip pasišaipyti iš vieno svarbiausių įvykių Lietuvos istorijoje. Vaikiškas pastatymas ir kvailas siužetas, sumenkinantis žuvusiųjų indėlį.

„Grąžinti nepriklausomybę“ nekelia nei pykčio, nei gėdos, kaip tik – viltį, kad kada nors sulauksime komedijos, kurios nebus gėda rodyti užsienio festivaliuose. Filmo monologai apie savos valstybės kūrimą ir nepriklausomybę galvoje („Kas yra Nepriklausomybės aktas? Tai tik popierius.“) yra būtent tas pavyzdys, kaip turi būti rašomi patriotiniai filmai. Juokingiausia, kad šiuos tekstus sukūrė ne konservatoriški dideli patriotai, o Lietuvos rusas ir keli leftistiniai europiniai kosmopolitai. Ir tai tik atskleidžia, kokia spalvota yra tikroji Lietuva ir kiek jai daug gali duoti viešai nuolat keikiamų pažiūrų jauni žmonės.

Kai kas, kas itin stebino, – tai keiksmažodžiai. Nuoširdžiai netikėjau, kad įmanoma padaryti komediją be keiksmažodžių, ir už tai Olegas ir komanda nusipelno didelės pagarbos. Tokie žingsniai išties gali pakeisti lietuviško kino įpročius ir parodyti pavyzdį, kad rusiškas keiksmažodis kas antroje scenoje nėra būtinas auditorijai įtraukti.

Pabaigoje lieka priminti, kad filmas pastatytas be jokios valstybės paramos. Ir tai tik patvirtina, kiek potencialo turi jauni kino kūrėjai. Algimantui Puipai turėtų būti gėda.

Prenumeruodami žurnalą sutaupote iki 30% nei pirkdami kas mėnesį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kosmoso lenktynėse rusai toli atsiliko Premium 17

2014 m. balandį, kai dėl karo veiksmų Ukrainoje Rusijai buvo pradėtas taikyti pirmasis sankcijų paketas,...

Verslo klasė
2018.10.14
Biuro mados: „Mr. Gorbachev, break these office walls!“ Premium

Kai keliaujant į Budejovicus buvo pavogtas leitenanto Lukašo lagaminas, Šveikas konstatavo: „Stotyse vogė ir...

Verslo klasė
2018.10.14
Dvidešimt tūkstančių kiaušinių ikonoms ir maldai Premium 1

Cerovani gyvenvietė netoli Tbilisio atsirado prieš dešimt metų, po penkių dienų karo. Pabėgėliams...

Verslo klasė
2018.10.13
Kaip mokyti(s) laimės: ką gali padaryti mokytojas Premium

„Jei mokytojas moko apie vidines vertybes, jis ir pats turi jas praktikuoti“, – tokie Tibeto dvasinio lyderio...

Verslo klasė
2018.10.07
Hobis: keli augalai balkone gali tapti emocine atgaiva Premium

Žydinčiomis gėlėmis išpuoštame sode šnekučiavosi dvi moterys. Ant mažo bistro stiliaus stalelio stovėjo...

Verslo klasė
2018.10.06
Kūno ir sielos ryšiai: kas yra sveika gyvensena Premium

Senas posakis „sveikame kūne – sveika siela“ yra pernelyg gerai žinomas, kad keltų klausimų. Dažniausiai jį...

Verslo klasė
2018.09.30
Ekstremalus šaltis padeda atrasti naujų medžiagų Premium

Nobelio premijos laureatas Wolfgangas Ketterle tikrai žino, kas yra šaltis. Jo tyrimai leido dar labiau...

Verslo klasė
2018.09.29
Junckerio džiazas: paskutinė EK vadovo kalba Premium 2

Jei tai būtų vaidybinis filmas apie įtakingą pagyvenusį politiką, kuriam atėjo laikas trauktis iš scenos, jo...

Verslo klasė
2018.09.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau