Mykolas Pleskas. Keturi signatarai ir „Fiat Multipla“

Publikuota: 2018-02-24
Tai – pirmasis visai pavykęs lietuviškas mockumentary pavyzdys. Tikiuosi, tai tik pradžia. facebook.com nuotr.
Tai – pirmasis visai pavykęs lietuviškas mockumentary pavyzdys. Tikiuosi, tai tik pradžia. facebook.com nuotr.
 

Pirmąjį pilnametražį vaiką pristatęs Olegas Šurajevas užsiminė, kad šimtmečio proga norėjo sukurti kai ką tokio, kas ne skaldytų, ne keltų diskusijas, o vienytų. Stebint socialinę viešąją erdvę atrodo, kad jam pavyko.

Jau daugybę metų visiems skundžiuosi, kad lietuviai nesugeba ir net nebando sukurti ko nors panašaus į „Negarbingus šunsnukius“ („Inglourious Basterds“) – nešvaraus, juodo humoro komedijos apie partizanus. Tokiam filmui turime įspūdingą pagrindą – kovas miškuose, bolševikų žudymus, kontroversiškas istorijas ir, žinoma, bebaimį pasiaukojimą. Savaime suprantama, tokiam filmui reikia daug drąsos.

O. Šurajevo „Grąžinti nepriklausomybę“ yra pirmas žingsnis į tokio humoro erdvę. Bet šioje erdvėje visuomet gąsdins rizika peržengti ribą ir ką nors padaryti neskoningai, o tai ne tik supykdys žiūrovus, bet dar ir supriešins visuomenę. Kaip žinome iš pastarųjų įvykių, tiek nepriklausomybės, tiek partizanų tema Lietuvoje yra tik viena nuomonė. O pasisakęs bent minimaliai į šoną gali būti nulinčiuotas.

„Grąžinti nepriklausomybę“ kūrėjai tai, matyt, irgi žinojo, todėl elgėsi gana atsargiai. Istorijoje tikrai trūko kelių drąsių personažų pokyčių. Kai kuriuose epizoduose, ypač dėl A. Smetonos elgesio, jau atrodė, kad atsivers visi juodojo humoro pragaro vartai, tačiau kandumas ir sarkazmas staiga nutrūkdavo, ir filmas vėl grįždavo į saugias vėžes. Todėl juosta išėjo nuotaikinga ir visuomeniškai draugiška, tačiau per lengva.

O. Šurajevas teigia, kad siužetas – jungtinis visos komandos darbas, tačiau visur buvo jaučiama stipri O. Šurajevo įtaka: trikdantys, absurdiški juokeliai, iš jų formuojamos asmenybės ir siužetas. Tačiau masiško juoko salėje tai neišprovokuoja. Panašiai nutiko ir su Tado Vidmanto filmu „Trys milijonai eurų“ – girdi pokštą, supranti, kad labai juokinga, bet nesijuoki. Nes kažkas vėluoja, nesusilieja į visumą arba atveria per didelę spragą tarp viena po kitos einančių scenų.

Kai kurios „Grąžinti nepriklausomybę“ frazės lengvai gali patekti į folklorą („Už Basanavičiaus gatvę Palangoje nuoširdžiai atsiprašau.“), atskiros scenos gali būti vieni geriausių lietuviško humoro perliukų, tačiau visas filmas atrodo kaip suklijuotas iš atskirų stand-up komiko pasisakymų. Siejančio elemento, deja, nejusti.

Bet galiu tvirtai pasakyti, kad tai kol kas geriausias pramoginis filmas Vasario 16-osios ir Sausio 13-osios tema. Apskritai bet kokia Lietuvos pasipriešinimo ir kovos už nepriklausomybę tema. Praėjusiais metais rinką užvaldžiusi „Emilija“ tebuvo išpūstas, perspaustai dramatiškas burbulas su nykiai sudėliotu siužetu bei ta pačia tradicine ir liūdinančia vaidyba. Prieš trejus metus pasirodęs „Mes dainuosim“ sukėlė nuoširdžią gėdą ir pyktį, kad filmo komanda leido sau taip pasišaipyti iš vieno svarbiausių įvykių Lietuvos istorijoje. Vaikiškas pastatymas ir kvailas siužetas, sumenkinantis žuvusiųjų indėlį.

„Grąžinti nepriklausomybę“ nekelia nei pykčio, nei gėdos, kaip tik – viltį, kad kada nors sulauksime komedijos, kurios nebus gėda rodyti užsienio festivaliuose. Filmo monologai apie savos valstybės kūrimą ir nepriklausomybę galvoje („Kas yra Nepriklausomybės aktas? Tai tik popierius.“) yra būtent tas pavyzdys, kaip turi būti rašomi patriotiniai filmai. Juokingiausia, kad šiuos tekstus sukūrė ne konservatoriški dideli patriotai, o Lietuvos rusas ir keli leftistiniai europiniai kosmopolitai. Ir tai tik atskleidžia, kokia spalvota yra tikroji Lietuva ir kiek jai daug gali duoti viešai nuolat keikiamų pažiūrų jauni žmonės.

Kai kas, kas itin stebino, – tai keiksmažodžiai. Nuoširdžiai netikėjau, kad įmanoma padaryti komediją be keiksmažodžių, ir už tai Olegas ir komanda nusipelno didelės pagarbos. Tokie žingsniai išties gali pakeisti lietuviško kino įpročius ir parodyti pavyzdį, kad rusiškas keiksmažodis kas antroje scenoje nėra būtinas auditorijai įtraukti.

Pabaigoje lieka priminti, kad filmas pastatytas be jokios valstybės paramos. Ir tai tik patvirtina, kiek potencialo turi jauni kino kūrėjai. Algimantui Puipai turėtų būti gėda.

Prenumeruodami žurnalą sutaupote iki 30% nei pirkdami kas mėnesį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Sigita Šimkutė: stalčiukas vyrams Premium

Kai ji eina, net pietryčių vėjas atsisuka pažiūrėti į jos žemę šluojančius, tyliai šiugždančius sijonus.

Verslo klasė
2018.08.12
Muzika: Martynas Švėgžda von Bekker. Lietuvos XXI a. raiška smuikui Premium

Martyno Švėgždos karjeros pradžia Vilniuje buvo neįtikimai efektinga: publiką sužavėjo jo asmenybės charizma...

Verslo klasė
2018.08.12
Knygos: kaip tapti puikiu vadovu Premium 4

2018 m. kovo pradžioje pasirodė Elenos L. Botelho ir Kim Powellsu bendraautoriumi Tahliu Razu parašyta knyga...

Verslo klasė
2018.08.11
Hipnotizuotoja – Mirga Gražinytė-Tyla 3

Dirigentų profesija ypatinga: jie dvi valandas stovi į tave atsukę nugarą, bet akių atitraukti negali. It...

Verslo klasė
2018.08.05
Bandome techniką: „Xiaomi“ „Mi Max 2“ baterija laiko žavingai ilgai 3

Kiek kartų per dieną kraunate savo išmanųjį? Vieną? Ar jau du? Ar galite patikėti, kad išmaniojo baterija...

Verslo klasė
2018.08.05
Virtuvė: kiniškai, su stipriu lietuvišku akcentu Premium 2

Niekada nebuvau Kinijoje ir tik teoriškai žinau, kad joje daugybė virtuvių, kurios smarkiai skiriasi viena...

Verslo klasė
2018.08.04
Jurga Vilpišauskaitė: Katsushikos gatvėje dieną tuščia

Vyriausybiniame pastate netoli Kosugės metro stoties Tokijuje gyvena Japonijos valstybės tarnautojai. Už...

Verslo klasė
2018.08.04
Savavaldžių automobilių plėtros avarijos nesustabdys Premium 6

Žmonės pradėjo bijoti savavaldžių automobilių, dar jiems net nepasirodžius rinkoje. JAV atliktos apklausos...

Verslo klasė
2018.07.29
Blogi, geri ir puikūs vadovai: karinė lyderystės patirtis Premium

Rinkimai man visada įdomūs ne tik dėl to, kas yra išrenkamas, bet ir kodėl pasirenkamas būtent TAS...

Verslo klasė
2018.07.28
Timas Marshallas: Nacionalinės valstybės tik populiarėja Premium

Timas Marshallas (59-erių) – britų žurnalistas, diplomatijos ekspertas, dirbęs „Sky News“, BBC. Jis dirbo...

Verslo klasė
2018.07.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau