Kinai vadina nepagrįstu ES kreipimąsi į PPO dėl Pekino veiksmų prieš Lietuvą

Europos Sąjunga ketvirtadienį kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl Kinijos prekybos praktikos, kurią Bendrija laiko diskriminuojančią Lietuvą dėl Vilniaus pozicijos Taivano atžvilgiu. Pekinas nedelsdamas pareiškė, kad šis kreipimasis - nepagrįstas.
Tekstas papildytas informacija, kad JAV prisijungs prie konsultacijų
Kadangi mėginimai tai išspręsti dvišaliu formatu žlugo, ES turėjo pradėti ginčo sprendimo procedūrą prieš Kiniją, informavo Europos Komisija (EK).
Pradėti PPO procedūrą nėra žingsnis, kurio lengvai imtumės, priduriama už prekybą atsakingo EK nario Valdžio Dombrovskio pranešime. Tačiau žlugus pakartotiniams bandymams tai išspręsti dvišaliu formatu, nematome jokios kitos išeities, tik prašyti PPO ginčo sprendimo konsultacijų su Kinija.
ES, kreipdamasi į PPO, išreiškė palaikymą Lietuvos verslo lyderių ir pareigūnų skundams, kad dėl šio ginčo Kinija blokuoja importą iš Lietuvos ir imasi kitokių ekonominių suvaržymų.
JAV ketvirtadienį teigė prisijungsiančios prie konsultacijų ir išreiškė susirūpinimą dėl Pekino diskriminacinės prekybos praktikos.
Vašingtonas dirbs su savo sąjungininkais, kad atstumtų Kinijos Liaudies Respublikos prievartinį ekonominį ir diplomatinį elgesį, sakoma JAV prekybos atstovės Katherine Tai atstovo spaudai Adamo Hodge'o pareiškime.
G. Landsbergis sveikino sprendimą
V. Dombrovskis sakė, kad Bendrija toliau sieks išspręsti šį ginčą diplomatinėmis priemonėmis, ir pastarosiomis savaitėmis aptarė šią problemą su Kinijos pareigūnais.
Sveikiname EK sprendimą ES vardu inicijuoti konsultacijas su Kinija. Šis žingsnis yra aiški žinia Kinijai, kad ES netoleruos politiškai motyvuotų ekonominės prievartos veiksmų, ketvirtadienį pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Ministras taip pat pabrėžė, kad Lietuva siekia situacijos su Kinija deeskalavimo bei santykių normalizavimo, tačiau Užsienio reikalų ministerijos (URM) pastangomis surinkti svarūs įrodymai apie sistemingus tarptautinės prekybos taisyklių pažeidimus verčia imtis visų įmanomų priemonių, ginant ne tik Lietuvos įmonių ir investuotojų, bet ir viso ES verslo teisėtus interesus.
Lietuva tikisi, kad Kinija sutiks dalyvauti konsultacijose su ES ir jos bus sėkmingos ne tik sprendžiant jau esamus prekybos trikdžius, bet ir užtikrinant ilgalaikius tvarius sprendimus.
G. Landsbergis pažymėjo, kad PPO ginčo prieš Kiniją iniciavimas parodo ES solidarumą ir vienybę: Nesvarbu, ar neteisėtas ekonominis spaudimas yra nukreiptas prieš atskirą ES valstybę narę, ar prieš visą Bendriją ES reaguos ir aktyviai gins pažeistas teises remiantis visomis tarptautinės teisės teikiamomis galimybėmis.
Jis pridūrė, kad šalia konsultacijų su Kinija iniciavimo PPO formate būtina ir toliau tęsti darbą, kuriant ES instrumentą, skirtą kovai su neteisėtos prievartos veiksmais.
Kinija pasipiktino
Kinija ketvirtadienį pareiškė, kad skundą PPO pateikusi ES esą elgiasi nepagrįstai ir nenuosekliai.
Bendrijos kaltinimai dėl vadinamojo Kinijos spaudimo Lietuvai yra nepagrįsti ir nenuoseklūs, sakė kinų Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.
Reikalas tarp Kinijos ir Lietuvos yra politinis, o ne ekonominis, pridūrė jis.
Tuo metu ES prašyme konsultacijoms pabrėžiama, kad Kinijos taikomi ribojimai pažeidžia PPO teisės normas, reglamentuojančias prekybą prekėmis ir paslaugomis
Procedūra užtruks
Kaip VŽ jau rašė, klausimų svarstymo PPO procedūros yra gana ilgos, užtrunkančios ne vienerius metus.
Lietuvos Užsienio reikalų ministerija detalizavo kreipimosi į PPO ir jo nagrinėjimo šioje organizacijoje procedūra.
Bylos kėlimo proceso inicijavimas PPO vyksta pagal atitinkamas procedūras ir laikantis nustatytų terminų. EK, surinkusi įrodymus dėl Kinijos neteisėtų veiksmų, pateikia prašymą PPO dėl bylos inicijavimo. Pirmas PPO bylos proceso etapas konsultacijos, kurių metu bandoma rasti abiem pusėms priimtiną sprendimą. Jeigu konsultacijų metu nepavyksta surasti tokio sprendimo, steigiamas ginčų sprendimo panelis, kuris pateiks sprendimą suinteresuotoms šalims dėl Kinijos veiksmų neteisėtumo (arba dėl Kinijos veiksmų atitikimo PPO taisyklėms), teigia ministerija.
Ji priduria, kad įprastai šie pirmieji proceso etapai gali užtrukti iki devynių mėnesių.
Tačiau Kinija turi teisę teikti apeliaciją dėl EK skundo ir PPO sprendimo pradėti bylą.
Pasak ekspertų, tuomet klausimas pereitų į organizacijos apeliacinę instituciją ir ten bent kuriam laikui greičiausiai sustotų, mat JAV iki šiol nėra paskyrusi savo atstovo į šią instituciją ir tai stabdo visas bylas.
Pašlijo dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo
Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Pernai lapkritį Pekinas oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių. Diplomatiniam konfliktui vystantis Lietuvos verslininkai pranešė patyrę įvairių prekybos su Kinija apribojimų. Šalies politikai juos pavadino nepaskelbtomis sankcijomis.
Ketvirtadienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda interviu LRT radijui teigė, kad kinų įsiūtį sukėlusį Taivaniečių atstovybės pavadinimą reikia keisti.
Taivano atstovybės pavadinimas lietuvių, anglų ir mandarinų kalbomis nesutampa. Tai bent jau ištaisykime tuos dalykus, kurie yra aiškiai matyti juodu ant balto, interviu kalbėjo G. Nausėda.
Manau, kad tai yra visiškai natūralu nesvarbu, apie kokią instituciją bekalbėtumėme, ar apie įmonę, ar apie atstovybę: jei jos pavadinimai skirtingomis kalbomis skiriasi, tai kelia visiškai nereikalingus klausimus ir nereikalingas įtampas. Tai bent jau šitoje vietoje, aš manau, mes galime labai aiškiai susitarti, teigė jis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Prekyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti