Saulės elektrinių bumas: kaip nesuklysti renkantis

Saulės elektrinių populiarumą augina ir didėjantis visuomenės sąmoningumas, ir vis plačiau prieinama finansinė valstybės parama. Tikėtina, kad saulės energijos plėtrą dar labiau paskatins nuo kitų metų įsigaliojantys nauji pastatų energinio naudingumo reikalavimai. Kartu su saulės elektrinių paklausa auga ir jas siūlančių įmonių skaičius, tad pasirinkti patikimą tiekėją darosi nemenkas iššūkis.
Nuo 2021 m. keičiasi gyvenamųjų namų energinio naudingumo reikalavimai: visi nauji pastatai turės atitikti A++ energinio naudingumo klasei keliamus reikalavimus. A++ klasės namas beveik nenaudoja šiluminės energijos, o didžioji dalis namui reikalingos energijos yra gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Tai yra esminė naujovė ir skirtumas, brėžiantis aiškią ribą tarp A+ ir A++ klasei priskiriamų pastatų.
Atsinaujinančios energetikos sprendimų daug naudojame ir dabar: šilumos siurbliai, pasyvaus šildymo ir vėsinimo technologija, rekuperatoriai ir panašūs įrenginiai leidžia aprūpinti namus energija tausojant gamtos išteklius ir taupant išlaidas. Vis dėlto tam, kad būtų pasiekti A++ energinio naudingumo klasės reikalavimai, standartinių sprendimų nebeužteks reikės galvoti ir apie energijos gavybą iš atsinaujinančių išteklių. Vien dujinio ar skystojo kuro katilai ir kiti neatsinaujinančią energiją naudojantys šilumos šaltiniai, kurių pakako A+ klasei, nebeužtikrins atitikties A++ klasės energiniams reikalavimams, komentuoja Egidijus Rakauskas, inžinerinių sistemų projektavimo, montavimo ir priežiūros paslaugas teikiančios UAB Energijos ciklas vadovas. Bendrovė dirba su pastatų inžinerinių sistemų projektais nuo pat idėjos iki jos įgyvendinimo ir priežiūros.
nuotrauka::1 left
Pasak daugiau nei du dešimtmečius namus šiluma, vėsa, vandeniu ir oru aprūpinančios bendrovės vadovo, tam, kad inžinerinė namo sistema veiktų tobulai, o namo savininkui būtų paprasta ja naudotis, jau projektavimo etape būtina taikliai parinkti įrenginius, instaliacines medžiagas, atsižvelgti į namo savininkų gyvenimo būdą, vietovės charakterį. Visgi bendras principas, anot E. Rakausko kuo daugiau natūralios energijos namuose, tuo juose geriau gyventi. Todėl Energijos ciklas prioritetą teikia sumaniems, energiją, o tuo pačiu gamtos išteklius, tausojantiems inžinerinių sistemų sprendimams. Saulės elektrinė vienas iš jų.
Saulės elektrinių mūsų klientai pageidauja ir dabar, tačiau nuo kitų metų jų populiarumo kreivė tikrai turėtų šoktelti viršun. Tai vienas lengviausiai prieinamų būdų pasitelkti atsinaujinančius energijos išteklius, ji dažniausiai montuojama ant namo stogo. Tiesa sakant alternatyvų saulės energijai nelabai yra, vėjo jėgainės dėl aukštingumo apribojimų tinka tikrai ne kiekvienam namui, sako E. Rakauskas.
Energijos ciklas įgyvendinami namo projektą, kuriame įtraukta saulės elektrinė, jau ne vienerius metus bendradarbiauja su bendrove GreenUp, turinčia bene daugiausia patirties saulės produktų srityje.
Svarbi ne tik įranga
Saulės elektrinė yra ilgalaikė investicija, kuri atsipirks po 5-7 metų jeigu bus įrengta kokybiškai ir veiks taip, kaip suplanuota. Todėl norint, kad netektų nusivilti, prieš statant saulės elektrinę verta atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų, sako Tomas Žalnora, Baltijos šalių saulės elektrinių rinkoje lyderiaujančios bendrovės GreenUp vykdantysis direktorius. Jo vadovaujama įmonė iki šiol dirba tik su saulės energijos produktais, tad išmano visus rinkos niuansus. Pasak T. Žalnoros, tam, kad elektrinė sklandžiai veiktų ilgus metus, svarbi ne tik kokybiška saulės elektrinės įranga, bet ir tai, kas ją projektuos ir sumontuos bei prižiūrės. Jis ragina visada pasidomėti rangovo patirtimi, reputacija ir įmonės pasirengimu vykdyti savo įsipareigojimus juolab dabar, kai rinkoje atsiranda naujokų.
Pirmiausia renkantis rangovą reikėtų įsitikinti, kad jis turi VERT atestaciją Elektros įrenginių įrengimui ir eksploatavimui be jos saulės elektrinė negalės būti prijungta prie ESO elektros tinklo. Verta pasidomėti ir tuo, ar įmonė vadovaujasi ISO kokybės, aplinkosaugos ir darbuotojų saugos ir sveikatos kokybės standartais jie rodo rimtą požiūrį į veiklą ir atliekamus darbus.
nuotrauka::2 right
Labai svarbu, kad rangovas būtų oficialus siūlomos saulės elektrinės įrangos atstovas tai ramybės garantija. Oficialūs įrangos atstovai užtikrina garantinį laikotarpį produkcijai, todėl įvykus gedimui būsite tikri, kad problema bus greitai išspręsta. Beje, produkcijos garantija apima produkto gedimus, tačiau jeigu padaryta klaidų montuojant modulius bei įtampos keitiklius, būtina ir rangovo garantija atliktiems darbams. Ne visi elektrinių statytojai ją suteikia, sako T. Žalnora. O jeigu įmonė turi ir civilinės atsakomybės draudimą, bet kokia atsiradusi žala galės bus kompensuota nepriklausomai nuo rangovo finansinių pajėgumų.
Galiausiai reikėtų nepamiršti, jog saulės elektrinė yra ilgalaikis projektas, tad norint iš jos gauti maksimalios naudos, rekomenduojama sekti veiklos rodiklius. Tad neapsiriksite patikėję elektrinės diegimą rangovui, kuris rūpinsis efektyviu jos darbu ir po elektrinės įrengimo. Saulės elektrinę svarbu ne tik įsidiegti, bet ir įsitikinti, kad ji veikia tvarkingai ir pilnu pajėgumu, antraip atsipirkimo terminas gali išsitęsti. Ypač svarbūs pirmieji metai. Mes per juos atidžiai tikriname visus saulės elektrinės komponentus, lyginame su kitomis panašios galios jėgainėmis ir jei aptinkame kokių nesklandumų, iškart reaguojame, komentuoja GreenUp vykdantysis direktorius.
Dėl tos pačios priežasties saulės elektrinės projektą geriausia patikėti bendrovei, kuri jį ne tik parengs, bet ir įgyvendins. Nemažai įmonių saulės elektrinės statybos darbams samdo kitas bendroves. Tokį būdą išbandė ir GreenUp, tačiau pastebėję, kad tampa itin sunku sukontroliuoti darbų kokybę, grįžo prie principo viskas iš vienų rankų. Kuo daugiau įmonių įtraukiama į saulės elektrinės projektą, tuo didesnė ir tikimybė, kad išaugs jo kaštai, o elektrinės savininkui prireikus teks ieškoti, kas už ką atsakingas, priduria ekspertas.
Nebe prabanga, o finansiškai pagrįstas sprendimas
Saulės elektrinė vienas prieinamiausių būdų naudotis žaliąja energija ir ženkliai susimažinti savo elektros išlaidas. Elektrinę pastatyti galima ant daugelio pastatų stogų arba laisvame žemės sklype, jos priežiūra nesudėtinga, o tarnavimo laikas skaičiuojamas dešimtmečiais.
Pasak daugiau nei 700 saulės elektrinių projektų įgyvendinusios įmonės vadovo, saulės elektrinė yra ne tik socialiai bei ekologiškai, bet ir finansiškai protingas sprendimas, kuris aprūpins namą tiek elektra šildymui, tiek ir elektros energija kitoms reikmėms. O mitą, kad nuosava saulės jėgainė prabangi investicija, griauna sparčiai tobulėjančios (ir pingančios) technologijos bei ženklios finansinės valstybės skatinimo priemonės, teikiamos tiek verslui, tiek privatiems asmenims.
Dirbame su austriška, lietuviška, vokiška produkcija. Turime modulių, kurių galia siekia 450 W tai galingiausia ir efektyviausia šiuo metu rinkoje esanti įranga. O dar vos prieš porą metų tokiais buvo laikomi 270 W galios produktai, apie pagrindinio saulės elektrinės komponento saulės modulių technologinę pažangą kalba T. Žalnora.
Saulės elektrinės ant gyvenamųjų ar verslo pastatų stogų Lietuvoje tampa įprastu vaizdu ir dėka vis platesnės valstybės finansinės paramos pasinaudojus ja galima kompensuoti net trečdalį elektrinės įrengimo kaštų sumos. Užpildyti paraišką nėra sudėtinga, be to, tą padaryti padeda ir rinkos profesionalai, kurie su šiuo procesu susiduria kasdien.
Savo ruožtu GreenUp kviečia taupyti ir bendradarbiaujant su kaimynais: kuo daugiau saulės elektrinių bendrovė įrengia vienoje gyvenvietėje, tuo mažesnę kainą tenka mokėti už kiekvieną jų.
Vienas įsimintiniausių projektų Vilniaus rajone, Gulbinuose. Ten gyventojų bendrija vienbalsiai nutarė pasistatyti saulės elektrines ant visų 20 gyvenamųjų namų toks sprendimas išties ženkliai atpigino elektrinės diegimo kaštus visiems bendruomenės nariams, atskleidžia GreenUp atstovas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Prekyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti