Saulės elektrinių bumas: kaip nesuklysti renkantis

Reklama publikuota: 2020-12-18
10kW Vilniaus r. 320W Solitek Bifacial.
svg svg
10kW Vilniaus r. 320W Solitek Bifacial.

Saulės elektrinių populiarumą augina ir didėjantis visuomenės sąmoningumas, ir  vis plačiau prieinama finansinė valstybės parama. Tikėtina, kad saulės energijos plėtrą dar labiau paskatins nuo kitų metų įsigaliojantys nauji pastatų energinio naudingumo reikalavimai. Kartu su saulės elektrinių paklausa auga ir jas siūlančių įmonių skaičius, tad pasirinkti patikimą tiekėją darosi nemenkas iššūkis.

Nuo 2021 m. keičiasi gyvenamųjų namų energinio naudingumo reikalavimai: visi nauji pastatai turės atitikti A++ energinio naudingumo klasei keliamus reikalavimus. A++ klasės namas beveik nenaudoja šiluminės energijos, o didžioji dalis namui reikalingos energijos yra gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Tai yra esminė naujovė ir skirtumas, brėžiantis aiškią ribą tarp A+ ir A++ klasei priskiriamų pastatų.

„Atsinaujinančios energetikos sprendimų daug naudojame ir dabar: šilumos siurbliai, pasyvaus šildymo ir vėsinimo technologija, rekuperatoriai ir panašūs įrenginiai leidžia aprūpinti namus energija tausojant gamtos išteklius ir taupant išlaidas. Vis dėlto tam, kad būtų pasiekti A++ energinio naudingumo klasės reikalavimai, standartinių sprendimų nebeužteks – reikės galvoti ir apie energijos gavybą iš atsinaujinančių išteklių.  Vien dujinio ar skystojo kuro katilai ir kiti neatsinaujinančią energiją naudojantys šilumos šaltiniai, kurių pakako A+ klasei, nebeužtikrins atitikties A++ klasės energiniams reikalavimams“, – komentuoja Egidijus Rakauskas, inžinerinių sistemų projektavimo, montavimo ir priežiūros paslaugas teikiančios UAB „Energijos ciklas“ vadovas. Bendrovė dirba su pastatų inžinerinių sistemų projektais nuo pat idėjos iki jos įgyvendinimo ir priežiūros.

nuotrauka::1 left

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak daugiau nei du dešimtmečius namus šiluma, vėsa, vandeniu ir oru aprūpinančios bendrovės vadovo, tam, kad inžinerinė namo sistema veiktų tobulai, o namo savininkui būtų paprasta ja naudotis, jau projektavimo etape būtina taikliai parinkti įrenginius, instaliacines medžiagas, atsižvelgti į namo savininkų gyvenimo būdą, vietovės charakterį. Visgi bendras principas, anot E. Rakausko – kuo daugiau natūralios energijos namuose, tuo juose geriau gyventi. Todėl „Energijos ciklas“ prioritetą teikia sumaniems, energiją, o tuo pačiu gamtos išteklius, tausojantiems inžinerinių sistemų sprendimams. Saulės elektrinė – vienas iš jų.

„Saulės elektrinių mūsų klientai pageidauja ir dabar, tačiau nuo kitų metų jų populiarumo kreivė tikrai turėtų šoktelti viršun. Tai — vienas lengviausiai prieinamų būdų pasitelkti atsinaujinančius energijos išteklius, ji dažniausiai montuojama ant namo stogo. Tiesa sakant alternatyvų saulės energijai nelabai yra, vėjo jėgainės dėl aukštingumo apribojimų tinka tikrai ne kiekvienam namui“, – sako E. Rakauskas. 

„Energijos ciklas“ įgyvendinami namo projektą, kuriame įtraukta saulės elektrinė, jau ne vienerius metus bendradarbiauja su bendrove „GreenUp“, turinčia bene daugiausia patirties saulės produktų srityje.

Svarbi ne tik įranga

„Saulės elektrinė yra ilgalaikė investicija, kuri atsipirks po 5-7 metų – jeigu bus įrengta kokybiškai ir veiks taip, kaip suplanuota. Todėl norint, kad netektų nusivilti, prieš statant saulės elektrinę verta atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų“,  – sako Tomas Žalnora, Baltijos šalių saulės elektrinių rinkoje lyderiaujančios bendrovės „GreenUp“ vykdantysis direktorius. Jo vadovaujama įmonė iki šiol dirba tik su saulės energijos produktais, tad išmano visus rinkos niuansus. Pasak T. Žalnoros,  tam, kad elektrinė sklandžiai veiktų ilgus metus, svarbi ne tik kokybiška saulės elektrinės įranga, bet ir tai, kas ją projektuos ir sumontuos bei prižiūrės. Jis ragina visada pasidomėti rangovo patirtimi, reputacija ir įmonės pasirengimu vykdyti savo įsipareigojimus – juolab dabar, kai rinkoje atsiranda naujokų.

Pirmiausia renkantis rangovą reikėtų įsitikinti, kad jis turi VERT atestaciją Elektros įrenginių įrengimui ir eksploatavimui – be jos saulės elektrinė negalės būti prijungta prie ESO elektros tinklo. Verta pasidomėti ir tuo, ar įmonė vadovaujasi ISO kokybės, aplinkosaugos ir darbuotojų saugos ir sveikatos kokybės standartais – jie rodo rimtą požiūrį į veiklą ir atliekamus darbus.

nuotrauka::2 right

Labai svarbu, kad rangovas būtų oficialus siūlomos saulės elektrinės įrangos atstovas – tai ramybės garantija.  „Oficialūs įrangos atstovai užtikrina garantinį laikotarpį produkcijai, todėl įvykus gedimui būsite tikri, kad problema bus greitai išspręsta. Beje, produkcijos garantija apima produkto gedimus, tačiau jeigu padaryta klaidų montuojant modulius bei įtampos keitiklius, būtina ir rangovo garantija atliktiems darbams. Ne visi elektrinių statytojai ją suteikia“, – sako T. Žalnora. O jeigu įmonė turi ir civilinės atsakomybės draudimą, bet kokia atsiradusi žala galės bus kompensuota nepriklausomai nuo rangovo finansinių pajėgumų.

Galiausiai reikėtų nepamiršti, jog saulės elektrinė yra ilgalaikis projektas, tad norint iš jos  gauti maksimalios naudos, rekomenduojama sekti veiklos rodiklius. Tad neapsiriksite patikėję elektrinės diegimą rangovui, kuris rūpinsis efektyviu jos darbu ir po elektrinės  įrengimo. „Saulės elektrinę svarbu ne tik įsidiegti, bet ir įsitikinti, kad ji veikia tvarkingai ir pilnu pajėgumu, antraip atsipirkimo terminas gali išsitęsti. Ypač svarbūs pirmieji metai. Mes per juos atidžiai tikriname visus saulės elektrinės komponentus, lyginame su kitomis panašios galios jėgainėmis ir jei aptinkame kokių nesklandumų, iškart reaguojame“, –  komentuoja „GreenUp“ vykdantysis direktorius.

Dėl tos pačios priežasties saulės elektrinės projektą geriausia patikėti bendrovei, kuri jį ne tik parengs, bet ir įgyvendins. Nemažai įmonių saulės elektrinės statybos darbams samdo kitas bendroves. Tokį būdą išbandė ir „GreenUp“, tačiau pastebėję, kad tampa itin sunku sukontroliuoti darbų kokybę, grįžo prie principo „viskas iš vienų rankų.“ „Kuo daugiau įmonių įtraukiama į saulės elektrinės projektą, tuo didesnė ir tikimybė, kad išaugs jo kaštai, o elektrinės savininkui prireikus teks ieškoti, kas už ką atsakingas“, – priduria ekspertas.

Nebe prabanga, o finansiškai pagrįstas sprendimas

Saulės elektrinė – vienas prieinamiausių būdų naudotis žaliąja energija ir ženkliai susimažinti savo elektros išlaidas. Elektrinę pastatyti galima ant daugelio pastatų stogų arba laisvame žemės sklype, jos priežiūra – nesudėtinga, o tarnavimo laikas skaičiuojamas dešimtmečiais.

Pasak daugiau nei 700 saulės elektrinių projektų įgyvendinusios įmonės vadovo, saulės elektrinė yra ne tik socialiai bei ekologiškai, bet ir finansiškai protingas sprendimas, kuris aprūpins namą tiek elektra šildymui, tiek ir elektros energija kitoms reikmėms. O mitą, kad nuosava saulės jėgainė – prabangi investicija, griauna sparčiai tobulėjančios (ir pingančios) technologijos bei ženklios finansinės valstybės skatinimo priemonės, teikiamos tiek verslui, tiek privatiems asmenims.

„Dirbame su austriška, lietuviška, vokiška produkcija. Turime modulių, kurių galia siekia  450 W – tai galingiausia ir efektyviausia šiuo metu rinkoje esanti įranga. O dar vos prieš porą metų tokiais buvo laikomi 270 W galios produktai“, – apie pagrindinio saulės elektrinės komponento – saulės modulių – technologinę pažangą kalba T. Žalnora.

Saulės elektrinės ant gyvenamųjų ar verslo pastatų stogų Lietuvoje tampa įprastu vaizdu ir dėka vis platesnės valstybės finansinės paramos – pasinaudojus ja galima kompensuoti net trečdalį elektrinės įrengimo kaštų sumos. Užpildyti paraišką nėra sudėtinga, be to, tą padaryti padeda ir rinkos profesionalai, kurie su šiuo procesu susiduria kasdien.

Savo ruožtu „GreenUp“ kviečia taupyti ir bendradarbiaujant su kaimynais: kuo daugiau saulės elektrinių bendrovė įrengia vienoje gyvenvietėje, tuo mažesnę kainą tenka mokėti už kiekvieną jų.

„Vienas įsimintiniausių projektų – Vilniaus rajone, Gulbinuose. Ten gyventojų bendrija vienbalsiai nutarė pasistatyti saulės elektrines ant visų 20 gyvenamųjų namų – toks sprendimas išties ženkliai atpigino elektrinės diegimo kaštus visiems bendruomenės nariams“, – atskleidžia „GreenUp“ atstovas. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Prekyba“
„Aprangos“ grupės apyvarta šiemet augo 2,1 karto iki 52,6 mln. Eur

„MG grupės“ kontroliuojamos didžiausios Baltijos šalių mažmeninės drabužių prekybos grupės „Apranga“ apyvarta...

Prekyba
2022.04.01
Nuo šiol „Telia“ ryšių su visuomene paslaugas teikia „INK agency“

Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ viešųjų ryšių tiekėjo konkursą laimėjo integruotos komunikacijos agentūra...

Rinkodara
2022.04.01
D. Liulys: daugiau nei 20 mln. Eur investicijų ir naujas etapas „Pigu“ grupės veikloje Premium 1

Per pandemijos metus į viršų kilusi e. platforma „Pigu“ užsibrėžė ambicingus augimo planus. Tam jos...

Prekyba
2022.04.01
„BH Europa“ generaline direktore tapo I. Ardava

Prekybos centrą „Europa“ nuosavybės teise valdančios bendrovės „BH Europa“ generalinės direktorės pareigas...

Vadyba
2022.04.01
Dienos pietų kainos – arti psichologinės ribos: kokių sprendimų rado restoranai Premium 10

Kai produktai, energija, kuras brangsta kone kasdien, vis daugiau maitinimo įstaigų griebiasi skaičiuotuvo ir...

Gazelė
2022.04.01
H&M: neįskaitant Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos rinkų, pardavimai išaugo 11%

Švedijos drabužių milžinė H&M ketvirtadienį pranešė, kad jos pajamos pirmąjį ketvirtį išaugo, tačiau...

Finansai
2022.03.31
ES pasiruošusi organizuoti greitojo tiekimo prekybos kelius į Ukrainą 1

Europos Komisija (EK) yra pasiruošusi suformuoti specialius prekybos kelius tarp Lenkijos ir Ukrainos, kurie...

Logistika
2022.03.31
Rusijos vyriausybė legalizavo produkcijos importą be prekių ženklų savininkų sutikimo

Rusijos vyriausybė legalizavo vadinamąjį „pilkąjį“ importą – leido į šalį įvežti produkciją be jų prekių...

Verslo aplinka
2022.03.31
Tarp TOP 20 įtakingiausiųjų – nauji vardai

Šių metų potencialios įtakos indekso TOP 20 kone pusė pernai čia nebuvusių vardų. Tarp naujai patekusių yra...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
Didieji konkurencijos pažeidimai, kurių e. prekyvietėse ieškos tyrimą pradėjusi Konkurencijos taryba Premium

E. prekyba yra vienas iš prioritetinių 2022 m. Konkurencijos tarybos (KT) veiklos sektorių, kuriame...

Prekyba
2022.03.31
Konkurencijos taryba apie e. prekyviečių apklausą: tai – rinkos, ne pažeidimo tyrimas Premium 1

Konkurencijos taryba (KT) su kolegomis iš Latvijos pradėjo e. prekybos sektoriaus dalyvių apklausą, kuri...

Prekyba
2022.03.31
„H Drop“ pagaliau galės atidaryti gamyklą Joniškyje, kurios veiklai kelias buvo užkirstas Premium

Kanapių perdirbėjai lengviau atsikvėpė, kai kovo viduryje Vyriausybė patvirtino pluoštinių kanapių perdirbimo...

Gazelė
2022.03.30
„Hesburger“ iš Rusijos ir Baltarusijos žada pasitraukti iki vasaros pabaigos

Suomijos kapitalo greitojo maisto restoranų tinklas „Hesburger“ planuoja visas savo užkandines Rusijoje ir...

Prekyba
2022.03.30
Rusiškos prekės – karantine, arba Radioaktyviosios medžiagos sandėliuose Premium 4

Ne vienas šalies prekybininkas, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, iš savo lentynų pašalino rusiškas ir...

Prekyba
2022.03.30
Atidaryta unikalių, tvarių ir sertifikuotų tautinio paveldo gaminių ir produktų parduotuvė Verslo tribūna

„Lietuvoje to dar nebuvo! Atidaryta unikalių, tvarių ir sertifikuotų tautinio paveldo gaminių ir produktų...

Prekyba
2022.03.30
Prancūzijos prekybos tinklas „Decathlon“ stabdo veiklą Rusijoje 4

Prancūzijos sporto ir laisvalaikio prekių prekybos tinklas „Decathlon“ antradienį pranešė, kad nutarė...

Prekyba
2022.03.29
„Moki veži“ finansai: po gerų metų bus išmokėti 0,5 mln. Eur dividendų Premium

Statybos, remonto, apdailos ir sodo prekių parduotuvių tinklą „Moki veži“ valdančios prekybos bendrovės...

Prekyba
2022.03.29
„Paulig“ sugrįžimas į „Maximą“ pažymėtas nuolaidomis ir identiška kaina „Lidl“ Premium 8

Po kelių mėnesių pertraukos į „Maximos“ parduotuvių lentynas grįžo vieni populiariausių kavos ir arbatos...

Prekyba
2022.03.29
Suprastėjo Estijos pramonės, statybos ir prekybos verslų nuotaikos

Estijos pramonės, statybos, prekybos įmonių nuotaikos šį mėnesį, Rusijos karo Ukrainoje ir jo poveikio...

Pramonė
2022.03.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku