Kontrabandinių rūkalų sulaikoma daugiau, nes išaugo jų gamyba Baltarusijoje

Publikuota: 2020-10-31
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Baltarusijoje jau kurį laiką didinamos cigarečių gamybos apsukos, tad sulaikyti daugiau kontrabandinių cigarečių Lietuvos pareigūnai tikėjosi ir tam ruošėsi, sako Muitinės kriminalinės tarnybos atstovas Gediminas Kulikauskas.

Muitinės departamentas pranešė, kad per pirmuosius devynis šių metų mėnesius  sulaikyta 13,1 mln. pakelių kontrabandinių rūkalų, tuo metu per visus 2019-uosius – 6,8 mln. pakelių. Devyni dešimtadaliai visų sulaikytų cigarečių yra baltarusiškos.

„Mes jau pernai rudenį ruošėmės šitam, pradėjome ruošti tiek analitikus, tiek operatyvinį darbą sustiprinome, kadangi turėjome informacijos, kad gretimoje valstybėje iš tikrųjų yra susikaupę dideli pertekliniai tabako gaminių kiekiai, daug kartų viršijantys ten esančių rūkorių skaičių, ir buvo aišku, kad jie bus gabenami vienokiu ar kitokiu būdu“, – BNS sakė G. Kulikauskas.

Anot jo, jau kurį laiką gamybos pajėgumai padidinti Gardine esančiame cigarečių fabrike, statomas dar vienas fabrikas, kuris jau pradėjo arba netrukus pradės gamybą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pareigūnų teigimu, išaugus cigarečių kiekiui, jas reikia kur nors realizuoti, o Lietuva itin patogi šiai veiklai – dėl geografinės padėties ir dėl cigarečių kainos skirtumo. Bemaž 60% visų rūkalų šiemet sulaikyta pasienyje su Baltarusija.

„Priežastis paprasta – perprodukcija, kainų skirtumas ir gretimos valstybės šešėlinių vertelgų noras užsidirbti“, – sakė Muitinės kriminalinės tarnybos atstovas.

Europos tarpdurys

G. Kulikausko teigimu, nors ir neaišku, kokia tiksliai, tačiau neabejojama, kad dalis į Lietuvą įvežamų rūkalų yra skirti Vakarų Europos rinkai.

„Tranzitinė kontrabanda sudaro nemažą dalį tų gabenamų krovinių, tai yra ne Lietuvos juodajai rinkai, vis dėlto Lietuvoje yra ribotas rūkorių skaičius, jis taip ženkliai nedidėja per metus, kad išaugtų dėl kažkokių priežasčių, o atvirkščiai – mažėja“, – sakė pareigūnas.

Pasak jo, daugėja ir atvejų, kai baltarusiškomis banderolėmis pažymėtų cigarečių įvežama ir iš Latvijos ar net Karaliaučiaus, taip bandoma rasti naujų kelių patekti toliau į Europą.

„Mes esame kaip ir Europos tarpduryje ir per mus tie kroviniai gabenami“, – sakė G. Kulikauskas.

Jis pasakojo, kad kontrabandininkai kurį laiką privengė vežti cigaretes per Lietuvą, tačiau dabar mūsų šalyje sulaikomas rūkalų kiekis gerokai viršija sulaikomus kitose Europos Sąjungos pakraščiuose esančiose valstybėse.

„Jie ieško naujų kelių, bando demonstruoti išradingumą,ir iš tikrųjų mes jaučiamės, kaip ES ekonominės erdvės saugotojai, nes per mus važiuoja ir mes stengiamės kiek galėdami užkirsti kelią tam tranzitui“, – kalbėjo muitininkų atstovas.

Nors dalis kontrabandinių cigarečių ir pasilieka mūsų šalyje, nes pelnas ir čia nemažas, tačiau važiuojant gilyn į Europą – jis dar didesnis.

„Tuo didesnis, kuo labiau į Vakarus pavažiuoja vilkikai. Grąža ir Lietuvoje yra solidi, bet Vokietijoje ar Didžiojoje Britanijoje ji dar didesnė“, – pasakojo G. Kulikauskas.

Rimti priešininkai

Pasak muitinės kriminalistų atstovo, akivaizdu, kad kontrabandos organizatoriai nelegaliai veiklai skiria didelius techninius pajėgumus ir gali sau leisti tiek investuoti į sudėtingas slėptuves, patirti kartais ir potencialiai milijoninius nuostolius.

„Iš slėptuvių ar maskuojamų prekių pobūdžio (...) galime spręsti, kad iš tikrųjų tuo užsiima tikrai turinčios solidų techninį aprūpinimą grupės žmonių, sakykime taip. Negalime jų įvardinti kaip valstybinėmis ar dar kažkuo, bet tikrai yra įspūdingi techniniai pajėgumai, kurie metami, pasiekti tam tikrą techninį lygį, kad būtų galima paslėpti tą kontrabandą“, – kalbėjo G. Kulikauskas.

Anot jo, šiemet dažnai susiduriama su atvejais, kai cigaretės yra paslėptos gamykloje pagamintuose betono blokuose, jų viduje įrengtos sudėtingos slėptuvės, statybinių plokščių perdangose.

„Tai nėra miestelio ar kaimo lygio auksarankiai meistrai, kurie ten sugalvoja ir veža, tai yra kur kas solidesnės jėgos“, – sakė pareigūnas.

Visus šiuos metus muitininkai stebi ir apskritai padidėjusias nelegalių cigarečių krovinių apimtis – anksčiau vilkikuose jie dažniausiai rasdavo 100–200 dėžių, dabar dažnai susiduriama su aklinai prikrautomis puspriekabėmis, vežama 1.000 ar 1.500 dėžių.

Ne kartą šiemet pranešta apie sulaikytus kontrabandinių rūkalų krovinius, kurių vertė siekia milijoną eurų ir daugiau.

Muitinės departamento duomenimis, per devynis šių metų mėnesius sulaikyta daugiau kaip 46 mln. eurų vertės cigarečių kontrabandos.

„Šie metai yra iššūkių metai“, – sakė G. Kulikauskas.

Reikalinga įranga ir finansavimas

Pasak Muitinės kriminalinės tarnybos atstovo, šiemet sulaikytas kontrabandinių cigarečių kiekis yra beveik maksimalus – norint pasiekti daugiau reikėtų papildomų investicijų tiek į technines priemones, tiek į pareigūnus.

„Pareigūnų motyvacija ir techninės priemonės būtų tie du dalykai, kuriuos galime padaryti, kad tie sulaikymai būtų dar įspūdingesni ir dar labiau privertume duris tam srautui“, – sakė jis.

Papildomos patikros įrangos itin trūksta ieškant geležinkeliu atvykstančios kontrabandos. Jos pastaraisiais metais daugėja.

„Keletą pastarųjų metų aktualiausia yra geležinkelio transporto patikra, mums labai trūksta rentgeno kontrolės sistemų. Įsivaizduokite, jeigu veža betono blokuose, statybinių plokščių perdangose, tai ten su paprastu grąžtu ar dar kuo nors nepamatysi“, – pasakojo G. Kulikauskas.

Tam, kad užtikrintų visapusišką traukinių patikrą, muitininkams reikėtų mažiausiai keturių tam specialiai skirtų rentgeno kontrolės sistemų.

„Kol kas mes verčiamės pareigūnų patirtimi, intuicija, operatyviniais veiksmais ir kitomis priemonėmis, bet techninės priemonės labai padėtų ir pareigūnų motyvacijai“, – sakė muitinės kriminalistų atstovas.

Jis pažymėjo, kad būta ne vieno įvykio, kai dėl prisidėjimo prie kontrabandos buvo sulaikytas ir muitinės pareigūnas, tad papildomos investicijos ne tik apribotų kontrabandų sėkmę, bet ir suteiktų daugiau motyvacijos atlikti savo pareigas.

Spalio viduryje muitininkai sulaikė Šalčininkų kelio poste dirbusį savo kolegą. Iš viso dėl kontrabandos ir piktnaudžiavimo tarnyba šiemet įtarimai pateikti daugiau nei dešimčiai muitinės pareigūnų.

Bendrovės „Nielsen“ atlikto „tuščių pakelių“ tyrimo duomenimis, šiuo metu nelegalios cigaretės Lietuvoje užima apie 22,4% rinkos. Pernai šis skaičius buvo vienu procentiniu punktu mažesnis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Prekyba“
Pandemijai nepavyko visos prekybos perkelti į internetą Premium

Elektroninės prekybos verslai, dar pernai džiūgavę dėl stipriai išaugusio klientų skaičiaus, dabar sprendžia...

Prekyba
09:03
Konteinerių tinklo plėtra leis pasiekti stiklo pakuočių surinkimo tikslus Verslo tribūna

Nuo 2016 metų Lietuvoje vykdoma sparti stiklo rūšiavimo konteinerių tinklo plėtra, o iki 2023 m. rudens...

Pramonė
05:00
Rusija be skrupulų štampuoja žinomų prekės ženklų klonus, o vaizdas lentynose nesikeičia Premium

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, o iš šalies agresorės besitraukiant tarptautiniams prekės ženklams, tuščios...

Rinkodara
2022.05.18
Prekyba naujais automobiliais ES vėl pasiekė dugną

Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA) konstatuoja, kad pasiektas rezultatas buvo blogesnis tik...

Automobiliai
2022.05.18
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Didžiausia reklamdavė Lietuvoje „Lidl“ turi naują rinkodaros vadovę Premium

Kristina Mažeikytė stojo prie prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ Rinkodaros departamento vadovės vairo.

Rinkodara
2022.05.18
Vilniuje plėtoja 25 mln. Eur vertės internetinės ir didmeninės prekybos miestelį „eMarketCity“

Eišiškių plento ir Geologų gatvės sankirtoje pradėtas statyti naujas internetinės ir didmeninės prekybos...

Prekyba
2022.05.18
„Kristianos“ pelnas pernai augo 50% iki 2,8 mln. Eur

Verslininkui Benui Gudeliui priklausanti parfumerijos parduotuvių tinklą Lietuvoje ir Latvijoje valdanti...

Prekyba
2022.05.18
Pandeminis bumas baigėsi: daliai banginių tenka susidurti su realybe Premium

„Zoom“, „Uber“, „Amazon“ – tai yra tik maža dalis technologijų kompanijų, kurių veiklą iš pagrindų supurtė...

Inovacijos
2022.05.18
DFDS patirtis: kaip išgryninti auditorijos segmentai leido parduoti daugiau Premium

Efektyviausia Metų kampanija šiemetiniame „Password“ konkurse tapo išankstinių keltų bilietų pardavimų...

Rinkodara
2022.05.18
Reorganizuojama „Kesko Senukai Digital“ Premium 1

„Penktosios projekto bendrovės“, kuriai priklauso „Kesko Senukai Digital“ ir kai kurios kitos Baltijos šalyse...

Prekyba
2022.05.18
Balandį JAV augo mažmeninės prekybos apyvarta

Infliacijai pasiekus aukščiausią per 40 metų lygį, mažmeninės prekybos apyvarta JAV balandį augo ketvirtą...

Prekyba
2022.05.17
„Senukai“ Kaune į įvažiuojamosios prekybos erdvę investavo 760.000 Eur

Baltijos šalyse veikiantis statybos, remonto ir buities prekių parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ investuoja...

Prekyba
2022.05.17
„Stiprūs kartu“ pamokos: draudimai pernelyg lengvai apeinami Premium

Paramos iniciatyvai „Stiprūs kartu“ tenka ginti teises į savo prekės ženklą, nes Registrų centre neseniai...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
Abipusė meilė „eBay“: kaip 12.500 pardavėjų iš Lietuvos parduoda 147 mln. pirkėjų Premium 5

E. prekybos platformoje „eBay“ yra per 12.500 aktyvių pardavėjų iš Lietuvos, o kas 10 sekundžių iš jų...

Gazelė
2022.05.17
„Iki“ padeda spręsti aktualiausias elektromobilių įkrovimo problemas Verslo tribūna 7

Vien šiemet šalia prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių atsiras 40 elektromobilių įkrovimo stotelių, kuriose...

Prekyba
2022.05.17
Prekybininkams ir tiekėjams – nauja darbų lavina: pokyčiai konkurencijos teisėje koreguos sutartis Premium

Europos Komisija (EK) patvirtino naujas taisykles, taikomas vertikaliesiems susitarimams, kurios pakeis...

Prekyba
2022.05.17
Nuteisti be teismo: teisės ir komunikacijos iššūkiai karo padiktuotoje naujojoje realybėje Premium

Tiek teisininkams, tiek komunikacijos specialistams naujų iššūkių atneša šiandienė situacija – Lietuvoje...

Rinkodara
2022.05.16
„Kesko Senukai“ traukiasi iš verslo Baltarusijoje

Su Rusija visus verslo santykius karo pradžioje nutraukę „Kesko Senukai“ sustabdė veiklą Baltarusijoje ir...

Prekyba
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku