„Zoom nuovargis“ veja atgal į biurus

Reklama publikuota: 2020-07-07

Koronaviruso infekcija parodė, kad net didžiausios įmonės gali sėkmingai dirbti nuotoliniu būdu. Įsirengę darbo vietas viename iš kambarių namuose ar sode darbuotojai ir toliau bendraudavo su kolegomis, kartu įgyvendindavo projektus. Tačiau nuolatinis buvimas skaitmeninėje erdvėje, virtualūs pokalbiai „Zoom“, „Skype“ ar „Teams“ platformose sukūrė naują reiškinį – „Zoom nuovargį“ (angl. Zoom fatigue).

Į biurus grįžtame išsiilgę žmogiško ryšio, bendravimo ir gyvų pokalbių, kurių nepakeitė jokios kompiuterinės programos. Tačiau grįžę randame pasikeitusias erdves, kuriose jau įgyvendinti arba planuojami įgyvendinti nauji, saugumo reikalavimus atitinkantys, sprendimai. Su „NARBUTAS Lietuva“ bendradarbiaujantys architektai teigia, kad organizacijos galvoja apie biuro patalpų perprojektavimą, atskiriant darbo vietas, valdant darbuotojų srautus. Tad kokius sprendinius įgyvendinti, kad žmonės biuruose būtų ramūs dėl savo saugumo ir nesijaustų izoliuoti?

Ar atviro tipo biurus pakeisime į kabinetus?

Iki pandemijos pradžios Lietuvoje atvirojo tipo biurai smarkiai išpopuliarėjo. Architektūriniai sprendimai, panaudoti kuriant šias erdves, suteikdavo darbuotojams laisvę nevaržomai judėti, keisti darbo vietą, bendradarbiauti su kolegomis. Skirtingų erdvių išplanavimas taip pat leisdavo ilsėtis tylos zonose, valgyti, sportuoti ar net mėgautis kino salės privalumais.

Tačiau ar dabar būtina tokias erdves perprojektuoti, sukuriant daugiau kabinetinių, izoliuotų sprendimų ir tokiu būdu prisitaikant prie šiuolaikinių saugumo reikalavimų? Jokūbas Jurgelis, architektų studijos „2xj“ architektas, teigia, kad to daryti nereikia.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Man atrodo, kad atviras biuras, jei jis yra kokybiškai padarytas – įrengtos tylos zonos, suskaidytos komfortiškos erdvės – nėra blogas“, – mintimis dalinasi architektas. Teisingai suprojektuotame biure žmonės nesibūriuoja, o erdvės užimtumas pasiskirsto taip, kad rekomenduojami saugūs atstumai tarp darbuotojų išlieka.

Vis dėlto esant poreikiui biurus galima tobulinti ir pritaikyti prie šių dienų sąlygų. Tokie paprastai įgyvendinami sprendimai, kaip stumdomi ir transformuojami baldai, permatomo akrilo stiklo (plexiglas) pertvaros ant darbo stalų, laisvai pastatomos skiriančiosios sienelės, padeda nesunkiai modifikuoti biurus. J. Jurgelis priduria, kad esminė dizaino misija ir yra ieškoti atsakymų į kylančius šiuolaikinius iššūkius.

„Dizainas nėra estetinis apipavidalinimas. Dizainas iš principo – tai kompleksinis problemos sprendimas. Kai tu sprendi problemą ir tiktai po to tai įgauna estetinę ar kitokią formą“, – teigia studijos „2xj“ architektas.

Prieš įžengiant į darbo erdvę – „sanitarinė stotelė“

Bendradarbystės erdvės iki COVID-19 sparčiai plėtėsi ir tapo daugelio jaunų profesionalų pirmuoju pasirinkimu. Kaip teigia „DO ARCHITECTS“ vadovė Sabina Daugėlienė, dabartiniai sprendimai nesinaudoti šiomis erdvėmis yra veikiami emocinių aplinkybių, tačiau buvę klientai tikrai grįš, kartu su jais, tikėtina, ir nauji.

„Juk didžioji dalis žmonių mielai grįžta į mėgstamus restoranus, barus, nors ten žmonių kaita kur kas didesnė. Tad populiarumo kritimas greičiausiai bus tik trumpalaikis.

Galima būtų sakyti, kad bendradarbystės erdves galėtų nukonkuruoti darbas namuose, tačiau šias erdves dažniausiai žmonės renkasi dėl bendravimo, neformalių susitikimų, o to kiekvienam iš mūsų reikės ir postpandeminiais laikais“, – pasakoja Sabina.

[infogram id="f40fe22d-d269-4d48-814d-696278173a20" prefix="xC6" format="interactive" title="TR:Narbutas"]

Suteikti daugiau drąsos ir paspartinti grįžimą į bendradarbystės erdves bei biurus gali prie įėjimų įrengtos „sanitarinės stotelės“. Tokio sprendimo įgyvendinimas užtikrintų saugią ir komfortišką darbo aplinką. Atėjusiam asmeniui būtų automatiškai pamatuojama temperatūra, jis nusiplautų ir dezinfekuotų savo rankas bei galėtų pasiimti naujas vienkartines pirštines ar veido kaukę.

Biurai po COVID-19. Kokie jie?

Pastarųjų kelių mėnesių izoliacija ir pasireiškęs „Zoom nuovargis“ skatina žmones grįžti į besikeičiančius biurus. Vilius Gudavičius, „NARBUTAS Lietuva“ vadovas, teigia, kad saugumo užtikrinimas grįžusiems dirbti į biurus yra viena pagrindinių temų šiandien. Baldų tiekėjas, bendradarbiaudamas su užsienio partneriais, Lietuvos rinkai gali perduoti gerąją praktiką: nuo antibakterinių baldų medžiagiškumų iki biurų perprojektavimo.

nuotrauka::1

„Išsiaiškinę klientų esminius poreikius bei planuojamus darbo organizavimo pokyčius, siūlome lietuviškų „NARBUTAS“ ir užsienio šalių partnerių baldų sprendimus, užtikrinančius sėkmingą organizacijų veiklos tęstinumą. Žmonės yra pavargę nuo įtampos, todėl mums svarbu, kad grįžę į biurus darbuotojai nepajustų jokio pašalinio įsibrovimo į jų pažįstamą aplinką. Būtina pasirūpinti, kad visi priimti biuro baldų ar pertvarų sprendimai ne izoliuotų, o skatintų kolegų bendruomeniškumą ir komandinį darbą“, – sako V. Gudavičius

Ilgalaikėje perspektyvoje „NARBUTAS Lietuva“ komanda prognozuoja kelias pokyčių kryptis: dėl keliamų švaros ir saugumo reikalavimų atsiras „sanitarinės stotelės“, taip pat daugės automatizuotų durų ar aplinkos valdymo telefonu sprendimų. Biuro balduose dominuos medžiagiškumai, kurie bus labiau atsparūs agresyviems nuolatiniams dezinfekavimams.

Kaip pasakoja studijos „AIAI architects“ architektai Žygimantas Gudelis ir Aistė Kuncevičiūtė-Gudelienė, svarstyti apie saugumą užtikrinančių sprendimų įrengimą, kuriant naujas erdves ateityje, bus įprasta.

„Galbūt dabar reikės mažiau įrodinėti, kuo pranašesni yra bekontakčiai, sensoriniai sprendimai – pradedant praustuvais ir užbaigiant patekimu į patalpas, judėjimą liftais ir kt. Todėl tik laiko klausimas, kada mes tiesiog nebegalvosime, ar reikia, ar nereikia gvildenti šios temos. Ilgainiui tai taps norma ir, tikėkimės, gerąja praktika“, – viliasi architektai.

Vis dėlto daugiausiai dėmesio bus skiriama darbuotojų psichologiniam komfortui užtikrinti. Todėl planuojama, jog naujuosiuose biuruose atsiras labiau darbo erdves ir gamtą sujungiančių sprendimų, kurie kuria jaukumo jausmą, leidžia atsipalaiduoti ir dirbti koncentruotai.

„Naujai projektuojamose erdvėse matysime vis daugiau stiklo, natūralios šviesos bei gamtą atkartojančių elementų. Dominuos šviesios spalvos, įnešančios jaukumo, švaros ir saugumo jausmą darbo erdvėje. O labiausiai bus rūpinamasi oro kokybe – kaip ir koks oras cirkuliuoja patalpose“, – teigia Vilius Gudavičius, „NARBUTAS Lietuva“ vadovas. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Prekyba“
Apeiti sankcijas: į gudrias schemas įpainiotos ir Baltijos šalys Premium

Išradingumui, siekiant apeiti Rusijai taikomas sankcijas, nėra ribų. Ir tai daro ne tik pačios Rusijos, bet...

Pramonė
05:45
„Eurovaistinė internete“ darbo užkulisiai: griežtos kontrolės ir intuityvaus aptarnavimo balansas Verslo tribūna

Nors e. vaistinių sektoriaus specifika paremta griežtu reguliavimu ir kontrole, jai galioja bendri e.

Prekyba
05:30
„Maxima grupei“ piešia daugiau kaip 6% skolinimosi kainą Premium 1

Kapitalo rinką 300 mln. Eur emisijai žvalganti ir milijardines skolinimosi obligacijomis ambicijas turinti...

Rinkos
2022.06.30
„Maxima grupės“ įsigijimas Lenkijoje: „Stokrotka“ perka dar keturiolika parduotuvių

Mažmeninės maisto prekybos tinklas „Stokrotka“ sudarė sutartį, pagal kurią rengiamasi perimti 14-a maisto...

Prekyba
2022.06.30
„ACME grupės“ grynasis pelnas – 19,3 mln. Eur, per metus šoktelėjo dukart

Vienos didžiausių Baltijos šalyse didmeninės prekybos e. įrenginiais, filmais ir kitomis verslo sritimis...

Prekyba
2022.06.30
Sankcijų spaudžiama Kaliningrado sritis pergrupuoja tiekimo grandines Premium

Nuo Vakarų importo priklausantis Rusijos eksklavas ieško būdų užsitikrinti ekonomikai reikiamą 20 mln. t per...

Logistika
2022.06.30
„Maxima grupės“ skolinimosi kapitalo rinkoje ambicijos – iki 1 mlrd. Eur

Kapitalo rinką dėl 300 mln. Eur obligacijų išleidimo žvalganti „Maxima grupė“ užsitikrino dokumentaciją...

Rinkos
2022.06.30
„Snapchat“ pristato mokamą prenumeratos paslaugą

Socialinio tinklo „Snapchat“ valdytoja „Snap“ trečiadienį pranešė, kad išleidžia mokamą paslaugų planą...

Inovacijos
2022.06.30
R. Kurlianskis: esu velnio neštas ir pamestas – man niekada nemokėjo, kad būčiau švelnus ir pūkuotas Premium 26

Raimondą Kurlianskį, vieną pagrindinių Dariaus Mockaus bendražygių, buvusių „MG Investment“ akcininkų, savo...

Prekyba
2022.06.30
Birželį pradėti ir baigti NT projektai Premium

Birželį Vilniuje pradėtos naujų daugiabučių, bendro gyvenimo būsto, biurų pastato statybos, Kaune ir...

Statyba ir NT
2022.06.30
Ką daryti, kai būni pirmas ir tebesi vienintelis: plėstis su franšizės partneriais Premium

Pasiūlius naujieną, kuri per kelerius metus ne tik įsitvirtina, atlaiko iššūkius, bet ir tebėra pirma ir...

Gazelė
2022.06.30
2035 m. ES ketina stabdyti automobilių su vidaus degimo varikliais prekybą 1

Šiai priemonei numatomos ir išlygos, ja tikimasi pasiekti Europos tikslus dėl klimato taršos ir iki 2050 m.

Logistika
2022.06.29
Derlingi „Camelia“ metai: nauji akcininkai, trys įsigijimai ir ūgtelėjęs pelnas Premium

UAB „Nemuno vaistinė“, valdanti „Camelia“ prekės ženklo vaistines Lietuvoje, 2021 m. pagal pardavimo pajamas,...

Prekyba
2022.06.29
„Simitri“ patirtis ir milijoninė apyvarta pirmaisiais metais: kaip sukurti pelningą e. parduotuvę Premium 5

2020-aisiais įkurta e. parduotuvė „Simitri“ „nulūžo“ per 10 min. po to, kai jos įkūrėjai – influenceriai...

Gazelė
2022.06.29
Neįtikėtini paralelinio importo nuotykiai Rusijoje Premium

Nutrūkus logistikos grandinėms tarp Rusijos ir Vakarų, šalies vyriausybė leido paralelinį importą – įvežti...

Pramonė
2022.06.29
Poilsio ir pramogų tandemas „NoriuNoriuNoriu“ bei „Laisvalaikio dovanos“ – jau ir „Ozo“ prekybos centre Verslo tribūna

Poilsio ir pramogų elektroninė parduotuvė „NoriuNoriuNoriu“ žengia į didžiuosius prekybos centrus. Nuo šiol...

Prekyba
2022.06.28
Parama turizmo verslui: kompensacijas gavo 100 paslaugų teikėjų

Pagal dvi turizmo sektoriui skirtas pagalbos dėl COVID-19 priemones, Ekonomikos ir inovacijų ministerija...

Gazelė
2022.06.28
„Eavalyne.lt“ savininkė suplanavo keleriopą augimą Premium 5

Lenkijos kapitalo CCC įmonių grupė, prekiaujanti avalyne ir drabužiais, per artimiausius penkerius metus...

Prekyba
2022.06.28
Nubrėžta 5.000 Eur grynųjų riba: nesutaria, kaip tai paveiks šešėlį Premium 120

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo pataisas, kuriomis apriboti didesni nei...

Finansai
2022.06.28
Elektromobilių pirkėjai birželį paprašė per 300.000 Eur kompensacijų 7

Stebimas augantis naujus ir naudotus elektromobilius perkančių fizinių ir juridinių asmenų aktyvumas.

Automobiliai
2022.06.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku