„Zoom nuovargis“ veja atgal į biurus

Publikuota: 2020-07-07

Koronaviruso infekcija parodė, kad net didžiausios įmonės gali sėkmingai dirbti nuotoliniu būdu. Įsirengę darbo vietas viename iš kambarių namuose ar sode darbuotojai ir toliau bendraudavo su kolegomis, kartu įgyvendindavo projektus. Tačiau nuolatinis buvimas skaitmeninėje erdvėje, virtualūs pokalbiai „Zoom“, „Skype“ ar „Teams“ platformose sukūrė naują reiškinį – „Zoom nuovargį“ (angl. Zoom fatigue).

Į biurus grįžtame išsiilgę žmogiško ryšio, bendravimo ir gyvų pokalbių, kurių nepakeitė jokios kompiuterinės programos. Tačiau grįžę randame pasikeitusias erdves, kuriose jau įgyvendinti arba planuojami įgyvendinti nauji, saugumo reikalavimus atitinkantys, sprendimai. Su „NARBUTAS Lietuva“ bendradarbiaujantys architektai teigia, kad organizacijos galvoja apie biuro patalpų perprojektavimą, atskiriant darbo vietas, valdant darbuotojų srautus. Tad kokius sprendinius įgyvendinti, kad žmonės biuruose būtų ramūs dėl savo saugumo ir nesijaustų izoliuoti?

Ar atviro tipo biurus pakeisime į kabinetus?

Iki pandemijos pradžios Lietuvoje atvirojo tipo biurai smarkiai išpopuliarėjo. Architektūriniai sprendimai, panaudoti kuriant šias erdves, suteikdavo darbuotojams laisvę nevaržomai judėti, keisti darbo vietą, bendradarbiauti su kolegomis. Skirtingų erdvių išplanavimas taip pat leisdavo ilsėtis tylos zonose, valgyti, sportuoti ar net mėgautis kino salės privalumais.

Tačiau ar dabar būtina tokias erdves perprojektuoti, sukuriant daugiau kabinetinių, izoliuotų sprendimų ir tokiu būdu prisitaikant prie šiuolaikinių saugumo reikalavimų? Jokūbas Jurgelis, architektų studijos „2xj“ architektas, teigia, kad to daryti nereikia.

„Man atrodo, kad atviras biuras, jei jis yra kokybiškai padarytas – įrengtos tylos zonos, suskaidytos komfortiškos erdvės – nėra blogas“, – mintimis dalinasi architektas. Teisingai suprojektuotame biure žmonės nesibūriuoja, o erdvės užimtumas pasiskirsto taip, kad rekomenduojami saugūs atstumai tarp darbuotojų išlieka.

Vis dėlto esant poreikiui biurus galima tobulinti ir pritaikyti prie šių dienų sąlygų. Tokie paprastai įgyvendinami sprendimai, kaip stumdomi ir transformuojami baldai, permatomo akrilo stiklo (plexiglas) pertvaros ant darbo stalų, laisvai pastatomos skiriančiosios sienelės, padeda nesunkiai modifikuoti biurus. J. Jurgelis priduria, kad esminė dizaino misija ir yra ieškoti atsakymų į kylančius šiuolaikinius iššūkius.

„Dizainas nėra estetinis apipavidalinimas. Dizainas iš principo – tai kompleksinis problemos sprendimas. Kai tu sprendi problemą ir tiktai po to tai įgauna estetinę ar kitokią formą“, – teigia studijos „2xj“ architektas.

Prieš įžengiant į darbo erdvę – „sanitarinė stotelė“

Bendradarbystės erdvės iki COVID-19 sparčiai plėtėsi ir tapo daugelio jaunų profesionalų pirmuoju pasirinkimu. Kaip teigia „DO ARCHITECTS“ vadovė Sabina Daugėlienė, dabartiniai sprendimai nesinaudoti šiomis erdvėmis yra veikiami emocinių aplinkybių, tačiau buvę klientai tikrai grįš, kartu su jais, tikėtina, ir nauji.

„Juk didžioji dalis žmonių mielai grįžta į mėgstamus restoranus, barus, nors ten žmonių kaita kur kas didesnė. Tad populiarumo kritimas greičiausiai bus tik trumpalaikis.

Galima būtų sakyti, kad bendradarbystės erdves galėtų nukonkuruoti darbas namuose, tačiau šias erdves dažniausiai žmonės renkasi dėl bendravimo, neformalių susitikimų, o to kiekvienam iš mūsų reikės ir postpandeminiais laikais“, – pasakoja Sabina.

[infogram id="f40fe22d-d269-4d48-814d-696278173a20" prefix="xC6" format="interactive" title="TR:Narbutas"]

Suteikti daugiau drąsos ir paspartinti grįžimą į bendradarbystės erdves bei biurus gali prie įėjimų įrengtos „sanitarinės stotelės“. Tokio sprendimo įgyvendinimas užtikrintų saugią ir komfortišką darbo aplinką. Atėjusiam asmeniui būtų automatiškai pamatuojama temperatūra, jis nusiplautų ir dezinfekuotų savo rankas bei galėtų pasiimti naujas vienkartines pirštines ar veido kaukę.

Biurai po COVID-19. Kokie jie?

Pastarųjų kelių mėnesių izoliacija ir pasireiškęs „Zoom nuovargis“ skatina žmones grįžti į besikeičiančius biurus. Vilius Gudavičius, „NARBUTAS Lietuva“ vadovas, teigia, kad saugumo užtikrinimas grįžusiems dirbti į biurus yra viena pagrindinių temų šiandien. Baldų tiekėjas, bendradarbiaudamas su užsienio partneriais, Lietuvos rinkai gali perduoti gerąją praktiką: nuo antibakterinių baldų medžiagiškumų iki biurų perprojektavimo.

nuotrauka::1

„Išsiaiškinę klientų esminius poreikius bei planuojamus darbo organizavimo pokyčius, siūlome lietuviškų „NARBUTAS“ ir užsienio šalių partnerių baldų sprendimus, užtikrinančius sėkmingą organizacijų veiklos tęstinumą. Žmonės yra pavargę nuo įtampos, todėl mums svarbu, kad grįžę į biurus darbuotojai nepajustų jokio pašalinio įsibrovimo į jų pažįstamą aplinką. Būtina pasirūpinti, kad visi priimti biuro baldų ar pertvarų sprendimai ne izoliuotų, o skatintų kolegų bendruomeniškumą ir komandinį darbą“, – sako V. Gudavičius

Ilgalaikėje perspektyvoje „NARBUTAS Lietuva“ komanda prognozuoja kelias pokyčių kryptis: dėl keliamų švaros ir saugumo reikalavimų atsiras „sanitarinės stotelės“, taip pat daugės automatizuotų durų ar aplinkos valdymo telefonu sprendimų. Biuro balduose dominuos medžiagiškumai, kurie bus labiau atsparūs agresyviems nuolatiniams dezinfekavimams.

Kaip pasakoja studijos „AIAI architects“ architektai Žygimantas Gudelis ir Aistė Kuncevičiūtė-Gudelienė, svarstyti apie saugumą užtikrinančių sprendimų įrengimą, kuriant naujas erdves ateityje, bus įprasta.

„Galbūt dabar reikės mažiau įrodinėti, kuo pranašesni yra bekontakčiai, sensoriniai sprendimai – pradedant praustuvais ir užbaigiant patekimu į patalpas, judėjimą liftais ir kt. Todėl tik laiko klausimas, kada mes tiesiog nebegalvosime, ar reikia, ar nereikia gvildenti šios temos. Ilgainiui tai taps norma ir, tikėkimės, gerąja praktika“, – viliasi architektai.

Vis dėlto daugiausiai dėmesio bus skiriama darbuotojų psichologiniam komfortui užtikrinti. Todėl planuojama, jog naujuosiuose biuruose atsiras labiau darbo erdves ir gamtą sujungiančių sprendimų, kurie kuria jaukumo jausmą, leidžia atsipalaiduoti ir dirbti koncentruotai.

„Naujai projektuojamose erdvėse matysime vis daugiau stiklo, natūralios šviesos bei gamtą atkartojančių elementų. Dominuos šviesios spalvos, įnešančios jaukumo, švaros ir saugumo jausmą darbo erdvėje. O labiausiai bus rūpinamasi oro kokybe – kaip ir koks oras cirkuliuoja patalpose“, – teigia Vilius Gudavičius, „NARBUTAS Lietuva“ vadovas. 

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Turgavietės mokesčio kompensacija: dėl 300 Eur per 5 institucijų koridorių Premium

Trečiadienį Vyriausybė pritarė turgavietės mokesčio kompensacijų tvarkai. Iš priemonės aprašo matyti, kad...

Gazelė
05:45
„Levi Strauss“ pardavimai mažėjo 62%, atleis 15% darbuotojų

JAV džinsų gamintojas „Levi Strauss“ praneša atsisakantis 700 darbuotojų — 15% visos darbo jėgos. Bendrovei...

Pramonė
2020.07.08
Iki 22 Eur vertės siuntoms iš Kinijos bus taikomas PVM 5

Trečiadienį Vyriausybė pritarė ir Seimui pateikė Finansų ministerijos parengtus Pridėtinės vertės mokesčio...

Prekyba
2020.07.08
„Namisėdų ekonomika“: nauji pirkėjų įpročiai Premium

Nuo gegužės vidurio, palengvinus karantino apribojimus, pirkėjai ėmė judėti laisviau, prekyba palengva ėmė...

Prekyba
2020.07.08
„Solet Technics“ stato saulės parką su lietuviškais fotomoduliais Verslo tribūna 2

Lietuviškų saulės modulių gamybos ir įrengimo bendrovė „Solet Technics“ pradės įrenginėti saulės parką...

Prekyba
2020.07.08
Valstybinių miškų urėdijos parke gausėja „Komatsu“ mašinų Verslo tribūna 3

Viešųjų pirkimų konkurso laimėtoja UAB „DOJUS agro“ Valstybinių miškų urėdijai (VMU) iki rugsėjo vidurio...

Pramonė
2020.07.08
Buvusios „Maximos“ patalpos Vilniaus centre rado šeimininką Premium

Mažmeninės prekybos tinklas „Maxima“, 2019 m. spalio pradžioje uždaręs Vilniuje Totorių g. parduotuvę, kuri...

Prekyba
2020.07.08
R. Karbauskis paprašė LRT tarybą pasiaiškinti dėl per didelių atlyginimų  12

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis kreipėsi į Lietuvos radijo ir televizijos (LRT)...

Rinkodara
2020.07.07
Naujas siūlymas į taromatus priimti daugiau pakuočių

Seime vėl gaivinama idėja į taromatų sistemą įtraukti daugiau pakuočių. Prekybininkų atstovai įspėja, kad šie...

Prekyba
2020.07.07
E. parduotuvių spurtas: „Barbora“ ir „Rimi“ plečiasi regionuose

Elektroninės maisto ir kasdienių prekių parduotuvės „Barbora“ prekes mažesniuose miestuose pristatys naujasis...

Prekyba
2020.07.07
Eurostatas: metinis prekybos augimas gegužę Lietuvoje – didžiausias Baltijos šalyse 

Per metus – gegužę, palyginti su praėjusių metų geguže, mažmeninė prekyba Lietuvoje augo 0,9%, Latvijoje...

Prekyba
2020.07.07
Lietuva pagerino sąlygas „Tax free“ pirkėjams

Nuo liepos turistams apsipirkti mūsų šalyje tapo patraukliau, nes Lietuva sumažino minimalią sumą, už kurią...

Paslaugos
2020.07.07
„Zoom nuovargis“ veja atgal į biurus Verslo tribūna 9

Koronaviruso infekcija parodė, kad net didžiausios įmonės gali sėkmingai dirbti nuotoliniu būdu. Įsirengę...

Prekyba
2020.07.07
Italijos maisto prekių tinklai: lyderė „Conad“ investuoja, „Lidl“ plečiasi  Premium

Italijos mažmeninės prekybos tinklas „Conad“, turintis didžiausią rinkos dalį greitojo vartojimo prekių...

Prekyba
2020.07.07
Milijardierius B. Arnault mano, kad prabangos sektorius atsigaus dar šiais metais  1

Prabangos prekių konglomerato LVMH valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Bernardas Arnaultas...

Prekyba
2020.07.06
Po karantino daugiau nei pusė gyventojų pakeitė įpročius 5

Pasibaigus karantinui, šalies gyventojai labiausiai skuba atkurti socialinį gyvenimą: gyvai susitikti su...

Rinkodara
2020.07.05
Per birželį valstybė suteikė 1,39 mln. Eur nuomos subsidijų

Per birželį suteikta 1,39 mln. Eur nuomos subsidijų, BNS informavo paramą administruojanti „Invega“.

Statyba ir NT
2020.07.03
„Lietuvos geležinkeliai“ virsta LTG, keičiasi grupės įmonių prekės ženklai 27

„Lietuvos geležinkeliai“ keičia visų grupės įmonių prekės ženklus ir pagrindinės įmonės logotipą. „Lietuvos...

Vokietijos vartotojai po karantino pinigines atvėrė rekordiškai plačiai

Vokietijos vartotojai gegužę, pasibaigus karantinui, suskubo plačiai atidaryti savo pingines: mažmeninės...

Prekyba
2020.07.02
Dizaino agentūra „Critical“ turi naują vadovą

Prekių ženklų ir paslaugų dizaino agentūros „Critical“ vadovu tapo vienas jos įkūrėjų, Lietuvos dizaino...

Rinkodara
2020.07.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus