Dėl nevienodų prekybos sąlygų Lietuvoje prarandami šimtai milijonų

Publikuota: 2020-06-18
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

2019 m. dėl el. prekybos iš trečiųjų šalių Lietuvos mažmeninės prekybos sektorius negavo 142 mln. Eur per metus, tai sudaro apie 1% visos Lietuvos mažmeninės prekybos apyvartos, rodo elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių poveikio Lietuvos mažmeninės prekybos sektoriui ir valstybės biudžeto pajamoms tyrimas, kurį Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) užsakymu atliko UAB „ESTEP Vilnius“.

Esamos lengvatos mažina valstybės biudžeto pajamas bei — svarbiausia — sukuria nevienodas konkurencines sąlygas tarp šalyse įsikūrusių ir neįsikūrusių verslų, nes importuojamos prekės (kitaip nei perkamos iš vietinių verslų) nėra apmokestinamos pridėtinės vertės mokesčiu, t. y. vien dėl to kaina skiriasi bent 21%.

„Pastebime, kad netikslingas ir neefektyvus siuntų apmokestinimas iškreipia konkurencijos sąlygas: Lietuvos prekybininkai turi sumokėti visus numatytus mokesčius, o trečiųjų šalių pardavėjai dažnai jų išvengia. Tyrimas atskleidžia mokesčių ir muitų sistemos ydas, dėl kurių nukenčia ir šalies verslininkai, ir valstybė. Šiuos trūkumus būtina spręsti – panašios iniciatyvos kyla visoje ES“, – komentuodama situaciją sako Rūta Vainienė, LPĮA vykdomoji direktorė.

Jos teigimu, konkurenciją iškraipo ir nevienodas atliekų mokesčių mokėjimas. Lietuvos įmonės, importuojančios tam tikras prekes iš trečiųjų šalių, turi mokėti atliekų mokesčius, o pardavėjai iš trečiųjų šalių, internetu parduodantys prekes tiesiogiai vartotojams šių mokesčių nemoka.

ESTEP įvardija mokestinį iššūkį – importuojamos mažos vertės siuntos, kurios dėl santykinai neproporcingai didelių administravimo sąnaudų pagal daugelio šalių įstatymus nėra apmokestinamos.

nuotrauka::1nocrop

„Pajamas dėl elektroninės prekybos praranda ne tik Lietuvos mažmeninės prekybos sektorius, bet ir valstybės biudžetas. Netektys gana reikšmingos: skaičiuojame, kad 2019 m. šalies biudžetas dėl nepakankamai gerai veikiančios siuntų apmokestinimo sistemos negavo 31,6 mln. Eur pajamų. Dar 8,3 mln. Eur valstybė neteko dėl galiojančių lengvatų“, –  kalbėjo vienas iš tyrimo autorių, ESTEP analitikas Titas Budreika.

Skirtingas apmokestinimo lygis sukuria paskatas šalyse įsikūrusius verslus perkelti į kitą šalį, siekiant pasinaudoti PVM lengvata. Tai turi neigiamą poveikį užimtumo lygiui šalyje ir papildomai neigiamai veikia biudžeto pajamas iš kitų (tiesioginių) mokesčių.

Europos Komisija skelbia, kad dėl mokestinių lengvatų (PVM ir muitų) bei neteisingo deklaravimo į valstybių narių biudžetus nesurenkama apie 7 mlrd. Eur per metus. Tačiau ši suma tikėtina įvertinta konservatyviai, pažymi ESTEP.

[infogram id="963a40e4-d53d-434f-ab3c-a87b58501851" prefix="lC2" format="interactive" title="Gyventojų išlaidos internetu užsakytoms prekėms iš trečiųjų šalių"]

Neišsprendžia problemos

ESTEP tyrimas rodo, kad Lengvatų panaikinimas neišsprendžia neteisingo apmokestinimo problemos. 2021 m. panaikinama PVM lengvata siuntiniams iki 22 Eur, todėl visi siuntiniai bus apmokestinti. Europos Komisija tikisi, kad dėl to valstybių narių biudžetai padidės 7 mlrd. Eur.

Europos Audito Rūmai tyrė naujų taisyklių tinkamumą spręsti el. prekybos iš trečiųjų šalių apmokestinimo problemą. Ataskaitoje daroma išvada, kad „ES neįveikia visų teisingų prekėms ir paslaugoms, kuriomis prekiaujama internete, taikomo PVM ir muitų sumų surinkimo iššūkių“, nes nuo 2021 m. įsigaliojanti sistema nesprendžia vertės sumažinimo problemos. Trečiųjų šalių pardavėjai toliau galės deklaruoti žymiai mažesnę nei realią prekių vertę ir taip užtikrinti, kad efektyvus jų prekių apmokestinimo tarifas yra mažesnis nei įprastinis pirkėjo šalyje.

ESTEP konstatuoja, kad tik 3 siuntos iš 1.000 yra apmokestinamos Lietuvos muitinėje ir ši dalis pastaraisiais metais mažėja.

[infogram id="c2516211-ec14-4b57-b406-8e76225e66ee" prefix="R5C" format="interactive" title="Gyventojų išlaidos iš trečiųjų šalių internetu pirktoms prekėms pagal kategoriją"]

1.574 darbo vietų

Jeigu visa e. prekybos apyvarta iš trečiųjų šalių 2019 m. būtų perkelta į Lietuvą, Lietuvos mažmeninės prekybos sektorius būtų įdarbinęs papildomai apie 1574 darbuotojų, teigiama ESTEP tyrime.

Ir čia pat nurodoma, kad 2018 m. Lietuvos mažmeninės prekybos apyvarta buvo 11,7 mlrd. Eur per metus, o darbuotojų skaičius – 129.000, taigi vienas darbuotojas  dirbo su 90.000 apyvarta per metus.

„Suvienodinus konkurencines sąlygas tarp Lietuvos mažmeninės prekybos verslo ir trečiųjų šalių verslo, Lietuvos mažmeninės prekybos apyvarta padidėtų dalimi šios sumos, nes padidėtų pardavimai tik tų prekių, kurios iš trečiųjų šalių yra pigesnės arba beveik pigesnės dėl nevienodų mokestinių sąlygų. Tikėtina, kad išsprendus administravimo sistemos trūkumus ir panaikinus mokestines lengvatas į Lietuvą grįžtų bent pusė e. prekybos iš trečiųjų šalių apyvartos, o tai leistų sukurti bent 750 papildomų darbo vietų. Darant prielaidą, kad pavyktų susigrąžinti ne pusę, o 90% apyvartos, tai leistų sukurti apie 1.400 vietų.

Dėl sparčiai augančių el. prekybos apimčių, 2020 m. konkurencinių sąlygų sulyginimas, darant prielaidą, kad pavyktų susigrąžinti pusę apyvartos, leistų Lietuvos mažmeninės prekybos sektoriui įdarbinti apie 1.250 asmenų. O darant prielaidą, kad pavyktų susigrąžinti 90% apyvartos – 2.250.

Papildomai valstybės biudžeto netekimai dėl taikomų mokestinių lengvatų 2019 m. siekė 8,3 mln. Eur, iš jų 4,6 mln. Eur dėl muito lengvatos ir 3,7 mln. Eur dėl PVM lengvatos. Pastaroji problema bus dar mažiau aktuali, kai bus panaikinta PVM lengvata nuo 2021 m. teigia ESTEP.

[infogram id="eeebca8e-daab-405d-9d12-f010ab5506a0" prefix="3jJ" format="interactive" title="Užsakymų pokytis iš pasaulio internetinių parduotuvių 2020 m. balandį"]

Problemos mastas augs

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2019 m. apie 48% Lietuvos gyventojų pirko internetu, o apie 19% iš trečiųjų šalių. Gyventojų dalis, kuri perka internetu nuo 2012 m. auga po 3,92 proc. p. per metus.

Elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių apyvarta Lietuvoje 2019 m. siekė 142 mln. Eur, iš jų apie 18 mln. Eur sudarė mažos vertės siuntos.  Elektroninės prekybos iš trečiųjų šalių apyvarta sudaro apie 1 proc. visos Lietuvos mažmeninės prekybos. Šiuo metu tik 3 iš 1000 siuntų yra apmokestinamos.

2019 m. valstybės biudžeto netekimai Lietuvoje dėl nepakankamai gerai veikiančios siuntų apmokestinimo sistemos siekė 31,6 mln. Eur. Papildomai dėl galiojančių lengvatų 8,3 mln. Eur.

„Jei ir toliau nebus ieškoma efektyvesnių sistemų administruoti siuntas, valstybės biudžeto nuostoliai tik didės. Prognozuojama, kad dėl COVID-19 krizės ir toliau besikeičiančių vartotojų internetu pirkimo įpročių, 2020 m. elektroninės prekybos apyvarta ir pirkėjų gretos augs greičiau, nei bet kada iki šiol. Taigi valstybės biudžetas vien 2020 m. gali netekti iki 50 mln. Eur“, — skaičiuoja ESTEP valdybos pirmininkas Klaudijus Maniokas.

Prognozuojama, kad dėl COVID-19 krizės ir toliau besikeičiančių vartotojų internetu pirkimo įpročių, 2020 m. e. prekybos apyvarta bei pirkėjų bazė augs greičiau nei augo pastaraisiais metais, o tai reikšmingai padidins esamos problemos mastą. Valstybės biudžeto netekimai 2020 m. išaugs iki 50 mln. Eur per metus.

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Solet Technics“ stato saulės parką su lietuviškais fotomoduliais Verslo tribūna

Lietuviškų saulės modulių gamybos ir įrengimo bendrovė „Solet Technics“ pradės įrenginėti saulės parką...

Prekyba
06:00
Valstybinių miškų urėdijos parke gausėja „Komatsu“ mašinų Verslo tribūna

Viešųjų pirkimų konkurso laimėtoja UAB „DOJUS agro“ Valstybinių miškų urėdijai (VMU) iki rugsėjo vidurio...

Pramonė
06:00
Buvusios „Maximos“ patalpos Vilniaus centre rado šeimininką Premium

Mažmeninės prekybos tinklas „Maxima“, 2019 m. spalio pradžioje uždaręs Vilniuje Totorių g. parduotuvę, kuri...

Prekyba
05:45
R. Karbauskis paprašė LRT tarybą pasiaiškinti dėl per didelių atlyginimų  2

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis kreipėsi į Lietuvos radijo ir televizijos (LRT)...

Rinkodara
2020.07.07
Naujas siūlymas į taromatus priimti daugiau pakuočių

Seime vėl gaivinama idėja į taromatų sistemą įtraukti daugiau pakuočių. Prekybininkų atstovai įspėja, kad šie...

Prekyba
2020.07.07
E. parduotuvių spurtas: „Barbora“ ir „Rimi“ plečiasi regionuose

Elektroninės maisto ir kasdienių prekių parduotuvės „Barbora“ prekes mažesniuose miestuose pristatys naujasis...

Prekyba
2020.07.07
Eurostatas: metinis prekybos augimas gegužę Lietuvoje – didžiausias Baltijos šalyse 

Per metus – gegužę, palyginti su praėjusių metų geguže, mažmeninė prekyba Lietuvoje augo 0,9%, Latvijoje...

Prekyba
2020.07.07
Lietuva pagerino sąlygas „Tax free“ pirkėjams

Nuo liepos turistams apsipirkti mūsų šalyje tapo patraukliau, nes Lietuva sumažino minimalią sumą, už kurią...

Paslaugos
2020.07.07
„Zoom nuovargis“ veja atgal į biurus Verslo tribūna 8

Koronaviruso infekcija parodė, kad net didžiausios įmonės gali sėkmingai dirbti nuotoliniu būdu. Įsirengę...

Prekyba
2020.07.07
Italijos maisto prekių tinklai: lyderė „Conad“ investuoja, „Lidl“ plečiasi  Premium

Italijos mažmeninės prekybos tinklas „Conad“, turintis didžiausią rinkos dalį greitojo vartojimo prekių...

Prekyba
2020.07.07
Milijardierius B. Arnault mano, kad prabangos sektorius atsigaus dar šiais metais  1

Prabangos prekių konglomerato LVMH valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Bernardas Arnaultas...

Prekyba
2020.07.06
Po karantino daugiau nei pusė gyventojų pakeitė įpročius 5

Pasibaigus karantinui, šalies gyventojai labiausiai skuba atkurti socialinį gyvenimą: gyvai susitikti su...

Rinkodara
2020.07.05
Per birželį valstybė suteikė 1,39 mln. Eur nuomos subsidijų

Per birželį suteikta 1,39 mln. Eur nuomos subsidijų, BNS informavo paramą administruojanti „Invega“.

Statyba ir NT
2020.07.03
„Lietuvos geležinkeliai“ virsta LTG, keičiasi grupės įmonių prekės ženklai 27

„Lietuvos geležinkeliai“ keičia visų grupės įmonių prekės ženklus ir pagrindinės įmonės logotipą. „Lietuvos...

Vokietijos vartotojai po karantino pinigines atvėrė rekordiškai plačiai

Vokietijos vartotojai gegužę, pasibaigus karantinui, suskubo plačiai atidaryti savo pingines: mažmeninės...

Prekyba
2020.07.02
Dizaino agentūra „Critical“ turi naują vadovą

Prekių ženklų ir paslaugų dizaino agentūros „Critical“ vadovu tapo vienas jos įkūrėjų, Lietuvos dizaino...

Rinkodara
2020.07.02
Naujų automobilių rinka grįžta į prieškrizinį lygį  Premium

Birželį vidinėje rinkoje likus 2.285 naujiems automobiliams, matomas 22% metinis nuosmukis, tačiau bendra...

Automobiliai
2020.07.02
„Maximos“ įmonei pavyko atsikovoti teises į sklypą Vilniaus Žirmūnuose  Premium

Lietuvos apeliacinis teismas panaikino žemesnės instancijos sprendimą ir atmetė prokurorų ieškinį, kuriame...

Statyba ir NT
2020.07.02
Reputacijos laurai: IKEA, „Thermo Fisher“, „Lidl“ ir „Camelia“ Premium 2

Geriausios reputacijos titulą šiemet pelnė IKEA, nuomonės lyderių akyse – „Thermo Fisher Scientific“,...

Rinkodara
2020.07.01
Lietuvoje užblokuotas rekordinis piratinių svetainių skaičius 11

Lietuvos radijo ir televizijos komisija užblokavo 29-ias nelegaliai autorių teisėmis saugomą turinį...

Rinkodara
2020.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus